• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
837
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Gjenetike per fillestaret: Y-D

Interesant. Je testuar ne ftdna?

Dikur heret po. Une jam me origjine prej Puke, me fis Thaç dhe jam testuar R1b - CTS9219 qe ndryshe quhet edhe 'Ballkan Cluster", dhe siç dihet Thaçi i fisit ka ardhur aty ne Puke prej Malit te Zi.
Jo jam testuar me genebase.com.
Nejse ju jeni te grupit R, jeni fis tjeter.. Une jam nje fis me kurtin dhe teslen .. :p
 

Trojet

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 14, 2015
Postime
47
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Pershendetje trojet. Gjalle je ?? Na e le jetime kete teme :)
Pershendetje edhe ty.

Po, gjalle jam hehe. Veçse jam pak si i zene koheve te fundit. Por perçdo rast ketu jam ;)
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,650
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

qyqa qyqa qyqa njerez se mos ju mor msysh. Po c'ne merrket vesh nga analizat e DNA ju? Po ju njifni jo me larg se gjyshi, edhe se keni iden se kush jan rrenjet. Njs tema me pelqen i jep icik freski trurit te atyre qe ka zon ndryshk.:gezuar:
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,650
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

hahaa pikerisht, po shyqyr njeher qe moren ajer keto se po te pretendosh dicka te bejne ufoo c'ne ti jewish , ku u bone ti etc. Se dija qe qenka kaq trendy te jesh jewish by the way
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

hahaa pikerisht, po shyqyr njeher qe moren ajer keto se po te pretendosh dicka te bejne ufoo c'ne ti jewish , ku u bone ti etc. Se dija qe qenka kaq trendy te jesh jewish by the way
Houston we got a problem -qesh-
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,006
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Mir e ka Leo, I2a Dinaric ka ardhur me dyndjet Sllave ne Ballkan, dhe eshte vetem 2300 vjet e vjeter. Eshte divesifiku pra ne vitin 300 para eres sone diku ne Poloni, kur Iliret ne kete periudh ishin superfuqi ne Ballkan.


Ps. Leo, ku je testuar, apo e din mbasi se eshte testuar ndonje i afer i juaji? Nuk di pse, por po ma merr mendja qe je i afer me rezultatin Sopaj qe e kem prej Maqedonije.
Po si je ti skerdi njeher? si ja ke kalu? Skam qene aktiv aty ne TA per do kohe.

Kjo 12a eshte linja me misetrioze dhe me e perfolur mes gjeneticistve evropian. Askush nga kto nuk e din 100%.
Nga dy sites qe kam bere test, 23andme dhe tribecode te dyja sitet te ndryshem theksojn qart se kjo linje ka origjinen ne balkan dhe eshte aty tash 12-14 mij vjet, por si vellai is saj I1 qe eshte shperndar ne veri perendim te evropes I2 eshte shperndar nga ballkani ne lindje te evropes.
Kjo ka kuptim plot se femrat sllave kan terheq gjithmone meshkujt evropiano qendror dhe ne ket kohe imagjinoj shume ilire jan shperngul mbas nje gruaje sllave kur ishin ushtar me uniform romake.
Edhe sot shqiptaret po po shkojn shume mbas fermave ruse polake etj
Sot shqiptaret jane popullsi e vogel fare por iliret kane qene popullsia me e madhe ne kontinent dhe harta e I2a's qe tregon shperndarjen nga bosnja ne veri-lindje te kontinentit korrespondon fare mire me kte teori.
Duhet te marrim parasyh se edhe sot e njejta gje po ndodh, femrat ruse polake dhe sllave ne pergjithesi po martohen ne menyre derrmuese me meshkuj perendimor..qe
Do thote se 500-1000 vjet nga sot R1b-ja linja jote do jete e dominuar me autosmal sllavike qe mund te ngaterrohet si nje origjine sllave e R1b-se nga ato breza 1000 vjet nga sot.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Pershendetje!

Y-DNA37 nga FamilyTreeDNA kushton $149 ose perafersisht 130 Euro ketu:
https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?group=AlbanianBloodlines&code=B11086

Pasi FamilyTreeDNA ta marr kutine, rezultatet zakonisht i merr per nja 4-6 jave.

Ketu ka udhezime si behet testi:
https://www.youtube.com/watch?v=AN07Adpu7Bs

Tregom nese ke ndonje tjeter pyetje.

Per ata qe jane te testuar te FTDNA/iGenea, ose Geno 2.0, ju lutemi na bashkohuni te Projekti Shqiptar te FTDNA nese nuk jeni:
https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/background
Faleminderit për shpjegime, më vjen mirë që ka njerëz si ti që kanë njohuri në degën e gjenetikës, personalisht shumë jam i interesuar por shumë e përzier ishte. Andaj vështirë të kuptohet.

Me këtë test a po arrihet tek kombësia apo përafërsisht gjeneza se nga cili regjion kemi ardhur? Psh a mund të themi se J2B, J2B2 është haplogrup shqiptar apo jo?

Si dhe në këto ditët e fundit jam tejet angazhuar me Thrakët (Thracians), ku besohet se edhe Dardanët janë përzierje Iliro-Thrake. A kanë ndonjë kod gjenetik Thrakët, se sot për Bullgarët thuhet se janë përzierje Sllave-Turke dhe Thrake.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Babai thotë se mbi 200 vjet jemi në Prizren, por nuk kemi ndonjë informacion për të kaluarën, nënën e kam me gjenezë Shkodrane por edhe ajo më tutje nuk e din.

Kam vërejtur se Kosovarët janë paksa më bjond se Shqiptarët e Shqipërisë që janë zeshkan.

Mua Kosovarët më duken të ngjajshëm me Boshnjakët (të cilët poashtu pretendojnë se janë ilir). Ndërsa Shqiptarët e Shqipërisë më shumë si Grek e paksa si Italian. Unë personalisht jam tejet zeshkan dhe më bën kurioz që mos ndoshta kemi ardhur nga një krahinë bregdetare të Ballkanik, sepse jam tipik tip Adriatik.

Tani cdonjëri që e shoh në rrugë bëj analizë nga jashtë :D Shumë interesant, se pak herë po ia qëlloj, por diqka kam vërejtur se jashta Grekëve, Italianëve, Boshnjakëve (për Kosovarët), edhe Rumunët ngjajnë shumë me Shqiptarët. Kam pasur një shoqe në Kursin e Gjuhës Finlandeze, para se të njihja me të mu dukej si Shqiptare, edhe asaj unë dukesha si Rumun. Mos vallë kemi ndonjë ngjashmëri gjenetike edhe me ta?
 

Trojet

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 14, 2015
Postime
47
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Faleminderit për shpjegime, më vjen mirë që ka njerëz si ti që kanë njohuri në degën e gjenetikës, personalisht shumë jam i interesuar por shumë e përzier ishte. Andaj vështirë të kuptohet.

Me këtë test a po arrihet tek kombësia apo përafërsisht gjeneza se nga cili regjion kemi ardhur? Psh a mund të themi se J2B, J2B2 është haplogrup shqiptar apo jo?

Si dhe në këto ditët e fundit jam tejet angazhuar me Thrakët (Thracians), ku besohet se edhe Dardanët janë përzierje Iliro-Thrake. A kanë ndonjë kod gjenetik Thrakët, se sot për Bullgarët thuhet se janë përzierje Sllave-Turke dhe Thrake.
Mutacioni J2b-M102 eshte shume i vjeter (15,800 vjeç) per me i asociuar krejt subkladat e tij me ndonje kombesi moderne. Poashtu origjinen e ka diku ne Anadoll siç duket.

Sidoqofte, tek ne (Shqiptaret) dhe kryesisht ne Ballkan, haplogrupi J2b perbehet nga subkladat e J2b2-L283, ose thjeshte J-L283, qe eshte dega e J2b me e vjeter ne Ballkan sipas diverzitetit. Subkladat e J-L283 qe jane formuar nen 3000 vitet e fundit dhe qe gjinden kryesisht te Shqiptaret, mund te llogariten si "Shqiptare". Ketu mund te shofish kujt subkladave nen J2b2-L283 antaret e deritanishem te projektit tone Albanian Bloodlines te FTDNA u takojne:


Perderisa nuk kemi nje monster te DNA antike nga viset Ballkanike, nuk dihet me siguri se kujt kujt haplogrupeve Thraket u kane takuar, por mund te supozojme se kane pas E-V13, R1b, J2 (J2b2 dhe J2a), ndoshta te tjere.
Sa i perket Bullgareve duke u bazuar nga haplogrupet e tyre, ashtu eshte si thu ti. Sipas linjave te haplogrupeve jane nje popullsi e perzier midis Thrakeve, Sllaveve, "Bulgars" dhe ndoshta edhe Turke.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,083
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Shyqyr qe kullos syte dhe mendjen ne kto tema dhe shkrime, se duke pare televizorin dhe shtypin e shkruar, perpak po me mbushej mendja qe ne shqiptaret jemi bageti dhe jo njerez !
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Po si je ti skerdi njeher? si ja ke kalu? Skam qene aktiv aty ne TA per do kohe.

Kjo 12a eshte linja me misetrioze dhe me e perfolur mes gjeneticistve evropian. Askush nga kto nuk e din 100%.
Nga dy sites qe kam bere test, 23andme dhe tribecode te dyja sitet te ndryshem theksojn qart se kjo linje ka origjinen ne balkan dhe eshte aty tash 12-14 mij vjet, por si vellai is saj I1 qe eshte shperndar ne veri perendim te evropes I2 eshte shperndar nga ballkani ne lindje te evropes.
Kjo ka kuptim plot se femrat sllave kan terheq gjithmone meshkujt evropiano qendror dhe ne ket kohe imagjinoj shume ilire jan shperngul mbas nje gruaje sllave kur ishin ushtar me uniform romake.
Edhe sot shqiptaret po po shkojn shume mbas fermave ruse polake etj
Sot shqiptaret jane popullsi e vogel fare por iliret kane qene popullsia me e madhe ne kontinent dhe harta e I2a's qe tregon shperndarjen nga bosnja ne veri-lindje te kontinentit korrespondon fare mire me kte teori.
Duhet te marrim parasyh se edhe sot e njejta gje po ndodh, femrat ruse polake dhe sllave ne pergjithesi po martohen ne menyre derrmuese me meshkuj perendimor..qe
Do thote se 500-1000 vjet nga sot R1b-ja linja jote do jete e dominuar me autosmal sllavike qe mund te ngaterrohet si nje origjine sllave e R1b-se nga ato breza 1000 vjet nga sot.
Hahah ke nje imagjinat te papare, ta dha doren ;)

Mir jam he burr, flm. Ti cka i ke punet? As une nuk jam aq aktiv atje.

Eshte deri diku por edhe jo aq mesterioze sa po mendon, normal qe nuk jane 100% por e kan nje profil bukur te mire deri tash bazuar ne rezultatet qe kan tubuar: https://yfull.com/tree/I-L621/
I2a eshte shume e vjeter ne Evrope dhe gjindet kudo, prej Sardinije deri ne Rusi, por subkladat jane me rendesi ketu, Kurt, sidomos ato qe gjinden ne Ballkan sote. Nuk e perjashtoj qe Iliret kan pasur I2, por subkladat qe ata kan pasur sic duket nuk kan gjetur hapesire per tu perhapur – munden tek ken pas I2b qe iNird i takon, apo I2c qe eshte nje i fisit Morina me origjine prej Mirdite, nuk mund ta them ende me nje bindje te plot, por jo I2a Dinaric sepse eshte subklade e re. I2a sa kam pare une ne Shqiptar, nje qe kemi ne projekt, nja dy a tri prej projektit te Ferrit, duket se jane ne shumice “Dinaric North” me pakice “Dinaric South”. Nuk dua me spekulu se si ka hy I2a tek ne sepse ende nuk e kemi ndonje Shqiptar qe eshte testuar thelle, por sic shifet aty ne ate pemen qe kam postuar para 1850 vjeteve ka pasur nje zgjerim te hatashem sepse nje numer i mire i Serbeve, Kroateve dhe Bugareve qe kan testuar bigY duket se gjinden nen ket dege. Mundet qe shumica te ket ardhur me Sllavet por ka shanca qe nje perqindje ka ardhur pak me heret, me Gotet e Visigotet atehere kur ka ardhur edhe I1 Z63 dhe P109 qe gjendet sote ne Ballkan – kjo mbetet per tu vertetuar. (Do ishte mire te testohesh ti ne ftdna permes projektit Albanian Bloodlines per me pa se ku gjindesh)

Nuk ka qene Ballkani perindimore aq dendur i populluar edhe gjate lulezimit te Ilireve, e sidomos jo kah fundi i shekullit te peste. Halpogrupet qe kemi na ne shumice jane te vjetera ne Ballkan, dhe duhet doemos te ken qene halpogrupe qe Iliret kan pasur sepse ndryshe nuk di se si mundemi ta spjegojme historine tone dhe gjuhen. Gjithashtu, per sa mbaj mend une, ti je taman Shqiptar ne gjenetiken autosomale, i cik ma western se une, por north e south jemi ne nje vend. Prandaj, te them, bro, don’t be selfish think of the big picture :p

Sidoqofte, halpgrupet jane shume te rendesishme per t'i ndjekur levizjet e popullatave gjate historise dhe gjithashtu per te shikuar si jemi forumuar na si etnicitet, por kurrsesi nuk duhet te mirren si njesi matese. Ne jemi te kristalizuar si etnicitet, dhe te gjitha ato halpogrupet qe kemi kan luajtur rol te vecan ne ket formim.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,369
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Dann kam ja die Eiszeit vor 20.000 Jahren und die Menschen zogen sich in 3 südliche Rückzugsgebiete zurück. Spanien, Balkan und noch irgendwo.

Hajde tash
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,369
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

qyqa qyqa qyqa njerez se mos ju mor msysh. Po c'ne merrket vesh nga analizat e DNA ju? Po ju njifni jo me larg se gjyshi, edhe se keni iden se kush jan rrenjet. Njs tema me pelqen i jep icik freski trurit te atyre qe ka zon ndryshk.:gezuar:
GJENITIKISHT mund ti gjesh 3 deri ne kater breza.Cdo gje tjeter eshte spekullim dhe perfitim.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,369
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

PERFUNDIMISHT.....

Heimat ist kein geographischer Begriff, jeder trägt sie vielmehr in sich. A.D. Sinjawsky

E ka QARE.....si proverb!
 

Trojet

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 14, 2015
Postime
47
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

GJENITIKISHT mund ti gjesh 3 deri ne kater breza.Cdo gje tjeter eshte spekullim dhe perfitim.
Gabim je!

Testet gjenetike (Y-DNA) eshte shkence, e jo spekulim.

Shembull i thjeshte: Aty me nalt te pema filogjenetike qe e postova, krejt antaret e J-L283 kane nje paraardhes te perbashket qe ka jetuar diku rreth para 4200 vjeç (subklada Z638). Kurse ata 5 qe i takojne nen subkladen PH1751, paraardhesi me i fundit i perbashket i tyre ka jetuar para rreth 1500 vjeç (tre jane Kosovarë, nje Arberesh, dhe nje shqiptar i Maqedonise).

E njejta gje vlen edhe per haplogrupet tjere dhe subkladat e tyre. Me nje fjale ata persona qe i takojne te njejtit haplogrup apo subklade, kan nje paraardhes te perbashket nga linja e drejtperdrejte e babait. Kjo gje eshte fakt!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,369
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale

Gabim je!

Testet gjenetike (Y-DNA) eshte shkence, e jo spekulim.

Shembull i thjeshte: Aty me nalt te pema filogjenetike qe e postova, krejt antaret e J-L283 kane nje paraardhes te perbashket qe ka jetuar diku rreth para 4200 vjeç (subklada Z638). Kurse ata 5 qe i takojne nen subkladen PH1751, paraardhesi me i fundit i perbashket i tyre ka jetuar para nja 1500 vjeç (tre jane Kosovarë, nje Arberesh, dhe nje shqiptar i Maqedonise).

E njejta gje vlen edhe per haplogrupet tjere dhe subkladat e tyre. Me nje fjale ata persona qe i takojne te njejtit haplogrup apo subklade, kan nje paraardhes te perbashket nga linja e drejtperdrejte e babait. Kjo gje eshte fakt!
Eshte MAMAJA si FAKT...dhe jo babai
In der mitochondrialen DNA (mtDNA): Die mtDNA wird intakt von der Mutter auf das Kind vererbt. Jeder Mensch – gleichgültig, ob Mann oder Frau – erbt seine mtDNA ausschliesslich von seiner Mutter.
Pra nga NENA si GEN.
 

Trojet

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 14, 2015
Postime
47
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozo

Eshte MAMAJA si FAKT...dhe jo babai
In der mitochondrialen DNA (mtDNA): Die mtDNA wird intakt von der Mutter auf das Kind vererbt. Jeder Mensch – gleichgültig, ob Mann oder Frau – erbt seine mtDNA ausschliesslich von seiner Mutter.
Pra nga NENA si GEN.
Po, e njejta gje vlen edhe per mtDNA (linja e drejtperdrejte e nenes).

Nese nuk beson ne gjenetike (Y-DNA), lirisht mund te rrishe jasht kesaj teme!
Ose per tu bind, be nje Y-DNA37 test me ndonje kushuri tend nga linja e babait dhe do te shofish qe te dy do te dilni "match" (kushuri).
 
Top