• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale

Mutacioni J2b-M102 eshte shume i vjeter (15,800 vjeç) per me i asociuar krejt subkladat e tij me ndonje kombesi moderne. Poashtu origjinen e ka diku ne Anadoll siç duket.

Sidoqofte, tek ne (Shqiptaret) dhe kryesisht ne Ballkan, haplogrupi J2b perbehet nga subkladat e J2b2-L283, ose thjeshte J-L283, qe eshte dega e J2b me e vjeter ne Ballkan sipas diverzitetit. Subkladat e J-L283 qe jane formuar nen 3000 vitet e fundit dhe qe gjinden kryesisht te Shqiptaret, mund te llogariten si "Shqiptare". Ketu mund te shofish kujt subkladave nen J2b2-L283 antaret e deritanishem te projektit tone Albanian Bloodlines te FTDNA u takojne:


Perderisa nuk kemi nje monster te DNA antike nga viset Ballkanike, nuk dihet me siguri se kujt kujt haplogrupeve Thraket u kane takuar, por mund te supozojme se kane pas E-V13, R1b, J2 (J2b2 dhe J2a), ndoshta te tjere.
Sa i perket Bullgareve duke u bazuar nga haplogrupet e tyre, ashtu eshte si thu ti. Sipas linjave te haplogrupeve jane nje popullsi e perzier midis Thrakeve, Sllaveve, "Bulgars" dhe ndoshta edhe Turke.
E cka për këtë foto?Më fal jam shumë i paditur në këtë cështje dhe mundohem të mësoj diqka.

Si dhe në forumin e eupedia's lexova se sipas disave që e dijnë më shumë në këtë cështje thonin se Shqiptarët e Shqipërisë janë më afër grekëve gjenetikisht se sa Shqiptarëve të kosovës, si dhe Kosovarët janë më dinarik.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDN

Po, e njejta gje vlen edhe per mtDNA (linja e drejtperdrejte e nenes).

Nese nuk beson ne gjenetike (Y-DNA), lirisht mund te rrishe jasht kesaj teme!
Ose per tu bind, be nje Y-DNA37 test me ndonje kushuri tend nga linja e babait dhe do te shofish qe te dy do te dilni "match" (kushuri).
UNE si kam te nevojshme TESTET sepse e DI qe vetem nje SPERMATOZOIDE ne MILIARDA krijon jete.
Juve vazhdoni dhe gjejeni.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDN

Po, e njejta gje vlen edhe per mtDNA (linja e drejtperdrejte e nenes).

Nese nuk beson ne gjenetike (Y-DNA), lirisht mund te rrishe jasht kesaj teme!
Ose per tu bind, be nje Y-DNA37 test me ndonje kushuri tend nga linja e babait dhe do te shofish qe te dy do te dilni "match" (kushuri).
DAKORD....si me duhet te veproj....por e dua FALAS!
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

COB, Eupedia nuk eshte forum qe te merret seriozisht - ke shume sharltan qe postojn atje, duke e futur ne thes edhe vet krijuesin, Maciamo. Qe don me lexu tema ma serioze rreth gjenetikes, hudhja nje sy Anthrogenica forum.

Rracialisht Geget nuk kan shume ndryshime ndermjet veti, perpos qe Malesoret jan pak me shume pan Evropian se na tjeret qe gjindemi ne Kosove, Maqedoni e Shqiperi (kan me shume Nordid, Noric, CM etc). Qe don me lexu diçka serioze rreth fenotipeve, lexoje 'The Mountain of Giants' te Coon. Per ndryshimet me Tosket, elementi kryesor qe e forcon ket ndryshim eshte se ata kane me shume Alpinid, dhe pak me shume influence sllave dhe vllehe se na - qe shihet edhe gjenetikisht. Sa per Greket, eshte e kunderta. Greket e veriut kan ngjajshmeri me Tosket, dhe kjo dihet pse duke u bazuar ne historite e levizjeve te fiseve Shqiptare gjate mesjetes dhe me vone.


Foton qe ke postu eshte hart e perqindjes te E-V13. Çka po don me dit me shume per te?
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,505
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Po shkijet cilit grup i takojn ?
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,505
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Majmun!

Se paske dit?

-enderron-
Hahahahah, puna eshte qe me te vertete skllavet se cfare kane qene ne fillim se shihet qe jane race e perzier ke shume te ndryshem.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

COB, Eupedia nuk eshte forum qe te merret seriozisht - ke shume sharltan qe postojn atje, duke e futur ne thes edhe vet krijuesin, Maciamo. Qe don me lexu tema ma serioze rreth gjenetikes, hudhja nje sy Anthrogenica forum.

Rracialisht Geget nuk kan shume ndryshime ndermjet veti, perpos qe Malesoret jan pak me shume pan Evropian se na tjeret qe gjindemi ne Kosove, Maqedoni e Shqiperi (kan me shume Nordid, Noric, CM etc). Qe don me lexu diçka serioze rreth fenotipeve, lexoje 'The Mountain of Giants' te Coon. Per ndryshimet me Tosket, elementi kryesor qe e forcon ket ndryshim eshte se ata kane me shume Alpinid, dhe pak me shume influence sllave dhe vllehe se na - qe shihet edhe gjenetikisht. Sa per Greket, eshte e kunderta. Greket e veriut kan ngjajshmeri me Tosket, dhe kjo dihet pse duke u bazuar ne historite e levizjeve te fiseve Shqiptare gjate mesjetes dhe me vone.


Foton qe ke postu eshte hart e perqindjes te E-V13. Çka po don me dit me shume per te?
E-V13 është haplogrup ballkanik apo shqiptar? Më së shumti po na del tek kosova aty, a ka ndonjë kuptim kjo?
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,505
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Qe e ke llafin per Servet, se shkijet mund te kap edhe me gjane, ja ku e ke projektin e tyne: http://dnk.poreklo.rs/naslovna/
Skerd ku eshte dallimi shembull shkije dhe servet, se per shkije gjithe ju kemi thani atyne amo serve e kam lexu naper forume. Cfare race keta karakterizohen, te them drejten une ja kuptoj gjuhen pak amo me lexu shkinisht skam lidhje.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Servet dhe Shkijet. Shkijet thuhet për Sllavët jo-musliman, njejtë sikur Kaurët. Servet janë popull sllav.

Problemi kryesor mbetet tek Bosnia, Kroacia dhe Sllovenia. Këta dalin e thonë që janë ilir, sidomos Boshnjakët assesi nuk pranojnë se janë Sllav (sepse nuk kanë dëshirë të ndajnë të njejtën etnicitet me serbet), por sa e vërtetë është nuk e di. Duke ditur faktin se sllavët kanë ardhur dhe janë vendosur në këto troje vështirë të quhen ilir. Sikurse Serbet dhe Bullgarët që e quajnë vetën Maqedon ani pse si popull janë të zhdukur.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

E-V13 është haplogrup ballkanik apo shqiptar? Më së shumti po na del tek kosova aty, a ka ndonjë kuptim kjo?
Shqiptar dhe Ballkanik. Çka nenkuptoj me kte: Shqiptar sepse perqindja me e larte gjindet ne Kosove dhe Shqiperi te Veriut, dhe Ballkanik sepse gjindet ne te gjitha enticitet e Ballkanit. E-V13 eshte SNP shume e vjeter ne Ballkan per te etiketu me ndonje etnicitet modern, pra u shperndare bukur mire para 4000 ose 5000 vjeteve, por ne shperndarjen e ketij shenuesi me vone kan lu rol Iliret e Greket dhe me vone edhe Shqiptaret e Vllehet per mendjen teme - pra etnicitetet qe nxjerrin shumicen e prejardhjes se tyre nga popullatat e vjetra te Ballkanit. Pse e thame kte, prsh Serbet perqindjen qe kane sote ka te beje me migrimin e Malazezeve ne Serbi. Siç dihet te gjitha fiset e vjetra si Kuçi, Bjelopavlici, Orllovici, Piperi e Vasojevici ne shumice jane E-V13 qe done me thane se jane te asimiluar ne Sllav apo Serb (eshte per tu debatur se a kan qene Vlleh apo Shqiptar ne origjine, por definitivisht jo Sllav). Per me hy me thelle apo me dhane nje konkluzion me te sakte, eshte pake veshtir tash sepse kemi shume pak teste E-V13 te Shqiptareve (Ndoshta Trojet mund te elaboroj me shume?).

Lumi, eshte jashte teme ajo çka po me pyet. Qele nje teme qe te intereson.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Shqiptar dhe Ballkanik. Çka nenkuptoj me kte: Shqiptar sepse perqindja me e larte gjindet ne Kosove dhe Shqiperi te Veriut, dhe Ballkanik sepse gjindet ne te gjitha enticitet e Ballkanit. E-V13 eshte SNP shume e vjeter ne Ballkan per te etiketu me ndonje etnicitet modern, pra u shperndare bukur mire para 4000 ose 5000 vjeteve, por ne shperndarjen e ketij shenuesi me vone kan lu rol Shqiptaret dhe Greket per mendjen teme - pra dy etnicitet qe nxjerrin shumicen e prejardhjes se tyre nga popullatat e vjetra te Ballkanit. Pse e thame kte, prsh Serbet perqindjen qe kane sote ka te beje me migrimin e Malazezeve ne Serbi. Siç dihet te gjitha fiset e vjetra si Kuçi, Bjelopavlici, Orllovici, Piperi e Vasojevici ne shumice jane E-V13 qe done me thane se jane te asimiluar ne Sllav apo Serb. Per me hy me thelle apo me dhane nje konkluzion me te sakte, eshte pake veshtir tash sepse kemi shume pak teste E-V13 te Shqiptareve (Ndoshta Trojet mund te elaboroj me shume?).

Lumi, eshte jashte teme ajo çka po me pyet. Qele nje teme qe te intereson.
Pak konfuz jam.

Tash E-v13 nëse është ballkanik atëherë gjendet edhe tek bullgarët, rumunët, kroatët, serbët.

Tash po i bie që E-v13'shi është supraballkanike, pra është i ati i të gjithë popujve në ballkan, kështu kam kuptuar. E tek Kosova dhe pjesa veriore të Shqipërise po na del shumë, atëherë ne jemi ndoshta më të vjetrit e ballkanit apo jo? Cka duhet kuptojmë me këtë?

A janë J2b2 shi psh derivat nga E-V13? Nëse është kuptohet, nëse nuk është atëher diqka tjetër del në skenë. Atëher kuptohet që ne jemi të përzier me ardhacakët në ballkan apo jo?

Shumë interesante këto tema, më vjen fare mirë që ka njerëz që po na shpjegojnë me detaje.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

E-V13 popullata e vjeter e Ballkanit, kan jetuar aty para se te vijne gjuhet si Greqishtja e Shqipja. 'Pellazget' dhe popullatat e ngjajshme me ta mund te jene nje reference e mire per bartesit te E-V13 dhe J2b2.

Super Ballkanike po, por jo babi i te gjitheve, sidomos jo kur te kem gjuhet Indo-Evropiane ne mendje qe popullatat e Ballkanit folin sot. Jan asimiluar ne ardhacake, shkurt e Shqip. Edhe na bejme pjese ne grupin e ardhacakeve sepse folim gjuhe Indo-Evropiane qe nuk ka egzistuar ne Ballkan kur farmeret Neolitik e kan dominu kete rajone. R1b eshte kanditi me i mire per proto Shqiptaret, dhe bartesit e gjuhes Shqipe.
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

E-V13 popullata e vjeter e Ballkanit, kan jetuar aty para se te vijne gjuhet si Greqishtja e Shqipja. 'Pellazget' dhe popullatat e ngjajshme me ta mund te jene nje reference e mire per bartesit te E-V13 dhe J2b2.

Super Ballkanike po, por jo babi i te gjitheve, sidomos jo kur te kem gjuhet Indo-Evropiane ne mendje qe popullatat e Ballkanit folin sot. Jan asimiluar ne ardhacake, shkurt e Shqip. Edhe na bejme pjese ne grupin e ardhacakeve sepse folim gjuhe Indo-Evropiane qe nuk ka egzistuar ne Ballkan kur farmeret Neolitik e kan dominu kete rajone. R1b eshte kanditi me i mire per proto Shqiptaret, dhe bartesit e gjuhes Shqipe.
Atëherë nuk ka popull vendas në Ballkan. R1B a nuk është Perendimore? Në hartat e R1B ballkani nuk është aq i përfshirë se sa pjesa perendimore e Evropës. Nuk e di në fakt, vetëm supozime janë këto.

E kjo meseleja e Indo-Europianizmit, cka nënkupton me gjenetikën?

Kush është në fakt vendas në Evropë e Ballkan? E di që gati krejt evropa ka gjenezën nga Afrika e Veriut apo jo?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

E-V13 popullata e vjeter e Ballkanit, kan jetuar aty para se te vijne gjuhet si Greqishtja e Shqipja. 'Pellazget' dhe popullatat e ngjajshme me ta mund te jene nje reference e mire per bartesit te E-V13 dhe J2b2.

Super Ballkanike po, por jo babi i te gjitheve, sidomos jo kur te kem gjuhet Indo-Evropiane ne mendje qe popullatat e Ballkanit folin sot. Jan asimiluar ne ardhacake, shkurt e Shqip. Edhe na bejme pjese ne grupin e ardhacakeve sepse folim gjuhe Indo-Evropiane qe nuk ka egzistuar ne Ballkan kur farmeret Neolitik e kan dominu kete rajone. R1b eshte kanditi me i mire per proto Shqiptaret, dhe bartesit e gjuhes Shqipe.
Agree. R1b-ja ballkanike eshte kanditati me i mire per mendimin tim, dhe kjo gjinded me me shumice vetem mes shqiptarve, si ato tosk apo geg por perqindja me e lart ne ballkan eshte ne mesin e shqipfolesve. Ti skerdo je puro native balkans, dem babadem edhe ne phenotip.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Atëherë nuk ka popull vendas në Ballkan. R1B a nuk është Perendimore? Në hartat e R1B ballkani nuk është aq i përfshirë se sa pjesa perendimore e Evropës. Nuk e di në fakt, vetëm supozime janë këto.

E kjo meseleja e Indo-Europianizmit, cka nënkupton me gjenetikën?

Kush është në fakt vendas në Evropë e Ballkan? E di që gati krejt evropa ka gjenezën nga Afrika e Veriut apo jo?
Mesele? Na spjego pra si ti e mendon.

Subkladat prap duhen te merren ketu sepse nuk mund te flasim ne pergjithesi per R1b. R1b e jone qe ne pergjithesi eshte L23 gjendet ne perqindje shume te vogel ne Evropen perendimore - dhe ne Ballkan eshte specifike Shqiptare, dhe dej vone eshte quajtur "Albanian Cluster" deri sa jan testu edhe do Serb, Rumun, Boshnjak, Malazez, Grek, e Buguar (qe do prej tyre jan shume afer meje, nje Rumun, Malazez dhe Boshnja TMRCA 500ybp), dhe tash quhet "Balkan Cluster".

Cka nenkupton ti me "Vendas"?
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Agree. R1b-ja ballkanike eshte kanditati me i mire per mendimin tim, dhe kjo gjinded me me shumice vetem mes shqiptarve, si ato tosk apo geg por perqindja me e lart ne ballkan eshte ne mesin e shqipfolesve. Ti skerdo je puro native balkans, dem babadem edhe ne phenotip.
E vertet, R1b-CTS9219 > BY611 qe ka shumen e STR 385a/b, 11/11 eshte tipike Shqiptare dhe gjindet ne te njentat perqindje si te Tosket ashtu edhe nen Geget (edhe ne Arbreshet e Italis dhe Kroacis eshte po e njejta perqindje). Me Genin, qe eshte Tosk Skrapari, i kemi diku 1500 vjet ndermjet. Shumica e perqindjes qe sot tjer Ballkanas e bartin ka te bej me asimilimin e Shqiptarve - nje perqindje e vogel shkon edhe deri tek Iliret (pra qe jan diversifiku para 2000 vjeteve).

https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=yresults

Flm :p
 

COB

IllyrianMuslim
Anëtar
Apr 6, 2016
Postime
879
Pikët
18
Përgjigje e: Gjenetike per fillestaret: Y-DNA, mtDNA, DNA Autozomale etj

Mesele? Na spjego pra si ti e mendon.

Subkladat prap duhen te merren ketu sepse nuk mund te flasim ne pergjithesi per R1b. R1b e jone qe ne pergjithesi eshte L23 gjendet ne perqindje shume te vogel ne Evropen perendimore - dhe ne Ballkan eshte specifike Shqiptare, dhe dej vone eshte quajtur "Albanian Cluster" deri sa jan testu edhe do Serb, Rumun, Boshnjak, Malazez, Grek, e Buguar (qe do prej tyre jan shume afer meje, nje Rumun, Malazez dhe Boshnja TMRCA 500ybp), dhe tash quhet "Balkan Cluster".

Cka nenkupton ti me "Vendas"?
Mesele - Temë

Jo unë shkova me hartat e Eupedias, thash se nuk jam i prirur për gjenetikë por jam i interesuar për të mësuar diqka nga ju që dini mirë.

Me vendas dua të them se kush ka jetuar në Ballkan fillimisht. Ne si Shqiptar themi se jemi autokton, e a takojmë edhe ne grupacioneve të para të ballkanit apo jo?
 
Top