• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjermanët shumë punëtorë… vetëm një mit

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113

Punëtorët gjermanë janë ata me më shumë fat në Europë, pasi kanë orarin më të shkurtër dhe pagesa ndër më të mirat në botë, zbuloi një studim i së përditshmes franceze “Le Figaro”.

Midis festave katolike dhe luteriane, përveç festave kombëtare dhe ato të qyteteve të ndryshme, në kalendarin gjerman të pushimeve, nga zona në zonë janë të paktën 16 ditë pushimi.

Edhe fëmijët e studentët kanë pushime më të gjata se ata të vendeve të tjera të Bashkimit Europian. Brenda vendit, Berlini është qyteti që ofron kushtet më të mira për punëtorët e tij.

Aq të mira janë kushtet, sa që Berlini quhet në kulturën popullore si Tunizia. Kjo është një lojë fjalësh nga gjermanishtja, ku tue-nichts do të thotë “të mos bësh asgjë”.

Sipas sondazhit, kryeqytetasit gjermanë sëmuren “çuditërisht” vazhdimisht të premteve, për të zgjatur fundjavën. Kriza ekonomike nuk shkaktoi shumë papunësi në Gjermani, por rriti orët jashtë orarit, të paguara shumë më mirë se orët normale.

Për më tepër, është e muindur të merren edhe leje të paguara nga puna, duke vizituar klinika ku trajtohen personat e “mbistresuar” nga profesioni I tyre. Marrja e një raporti në këto qëndra duket se nuk është aspak e vështirë.

Autori: Bota Sot
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Gjermanët shumë punëtorë… vetëm një mit

Shume gjera kan treguar mbi Gjermanin dhe puntoret gjermanen por sekretin nuk e kan permundur ama...

Birren!

:D
 
Top