• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjilpërë pa age për dhimbjen e kokës

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113

Për dhimbjen e kokën mbërrin gjilpëra virtuale, me age që është një fluks i kompresuar azoti, një gaz që në një të dhjetën e sekondës kalon ilacin përmes lëkurës, ndërsa pacienti nuk ndjen asgjë.

Gjetja e fundit është prezantuar nga Alan Rapoport, i UCLA University në Los Angeles, në "Kongresin e IV, ANIRCEF Cefalee, dije aktuale dhe e ardhmja e prespektivës.

Por e mira e kësaj gjilpëre është se mund të përdoret nga 98 përqind e pacientëve nëse këta të fundit ndjekin me kujdes këshillën e mjekut.

"Kemi zgjidhjen për pacientët që shpesh ankohen për dhimbjen e gjilpërave dhe kërkojnë terapi të reja dhe më të shpejta", thotë Rapoport.
 
Top