• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" . Ndajini mendimet tuaja me ne pasi te gjithe kemi pyetje dhe po kerkojme.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Albert Anjishtajni, pohon se pa kureshtjen dhe misterin, edhe shkencetari do te humbiste etjen per njohuri, e cila e shtyn ate te hetoje ligjet sekret te natyres...
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

o_O Me mire spo flas por po bej dicka me te zgjuar po iki ngadale se si dihet si perfundon ky muabet se pale cjemi e pse jemi e ku jemi e cduam qe jemi e.e.e.e.e..... ika ika ika .......zzzzzz
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Trim i Mire...me shoke shume :p
haha jo me mire jo se po fillova me fol per keshtu gjerash vertet njerez jemi por sdalim njerez ne fund lol
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Ehhh C`eshte njeriu......-mendon-
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Njeriu është gjethja e parë nga njeriu.
Njeriu është lulja që i mban erë njeriu,
Njeriu është kali i shaluar nga njeriu,
Njeriu është pjeshka e shijuar nga njeriu.

Njeriu është deti i ledhatuar nga njeriu.
Njeriu është rrota,
Njeriu është qumështi i dhisë i pirë nga njeriu.

Njeriu është lindja e diellit mbi njeriun.
Njeriu është ëndrra e natës,
Njeriu është kënaqësia e qiellit të kaltër parë nga
Njeriu.
Njeriu është fluturim i zogut i fluturuar nga njeriu.

Njeriu është fjala e folur nga njeriu.
Njeriu është fjala e kuptuar.
Njeriu është fjala e lexuar nga njeriu.
Njeriu është fjala e pakuptuar.

Njeriu është fjala që fle në gurët e njeriut.
Njeriu është fjala që prehet nën yjet
Mbi njeriun.
Njeriu është jofjala e njeriut.

Njeriu nuk ka lindur dhe pra s’ka si vdes.
Eshtë i përjetshëm dhe i gjithëhershëm
Se përmes tij bëhen dëshmitë
Rreth atyre që ekzistojnë.
Njeriu nuk ka ekzistuar dhe nuk do të ekzistojë asnjëherë
Sepse joekzistenca është dhe ajo dëshmitare.
Dhe megjithatë njeriu, njeriu, njeriu
Është ai që nuk beson
Që nuk besonte
Që nuk besonim
Se do të mësojë të vdesë ndonjëherë.

Nichita Stanescu
:p
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
995
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Njeriu per nga natyra kerkon gjithnje e me shume ,se nuk e din cfar eshte me e mira.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Do e bej por jo tani, se nuk bej dot dy gjera njeheresh
(gaz/freksion) - postim :p dhe
amortizatoret s`jan shume ok, :p

si dhe : Kur ta bej analizen, do kem mendimet e mia origjinale dhe, jo si ben ti.....-go-


bye bye
Si bej une...??? une ende skam dhene asnje mendim...
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Kisha parasysh postimin #9....

Mendova se ishin mendimet e tua per Njeriun :p
qenkam gabuar, sorryyyy

-paqe-
lol lexo ne fund thote ... Nichita Stanescu eshte autorja.. Eshte nje shkrimtare Rumune :)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

0_O ... s` e paskam vene re:O


;)


gjithesesi ...hyr ne teme tani...
Thuaje mendimin tend
-mendon- Cte jete valle? Mos valle gjendet nje dimension i pa zbuluar?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Ne njohim njeriun vetem ne 1D 2D 3D . veshtire te thuash per nje futur... gjithsesi une do bazohesha ne 4D per te gjetur nje pergjigje me te sakte mbi qenien njeri. 4D eshte koha. por ceshte koha? Koha eshte evoulimi. njeriu ne evoulim. njeriu nje arkive e madhe dijesh e mendimesh te grumbulluara nga zbulimet e kohes te cilat i ve ne perdorim per te rritur kapacitetin e tij, e kjo arkive eshte gjithnje ne rritje. ajo qe me le te dyshoj eshte se pse ndricohet dita e erresohet e djeshmja? te jete cikel? apo vete koha merr nje percaktim "vdekje" e cila le pas gjithcka? pra cfare ndodh? Koha nje arkive ndimese emancipim evoulim e ne te njejten kohe "Koha"shuarje e kesaj permbledhjeje. e per cudi kjo fjale kaq intriguese ska as nje forme asnje fytyre , thjesht nje fjale abstakte. ajer. e padukshme por e rendesishme, e papercaktueshme por definitive per njeriun. valle njeriu eshte vete koha? atehete sjemi asgje.. valle koha eshte njeriu.. perseri asgje... Cte jete valle??? E thjeshte ta anashkaloj 4D por nese studioj 5D dal ne perfundimin qe koha nuk egziston...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Ne njohim njeriun vetem ne 1D 2D 3D . veshtire te thuash per nje futur... gjithsesi une do bazohesha ne 4D per te gjetur nje pergjigje me te sakte mbi qenien njeri. 4D eshte koha. por ceshte koha? Koha eshte evoulimi. njeriu ne evoulim. njeriu nje arkive e madhe dijesh e mendimesh te grumbulluara nga zbulimet e kohes te cilat i ve ne perdorim per te rritur kapacitetin e tij, e kjo arkive eshte gjithnje ne rritje. ajo qe me le te dyshoj eshte se pse ndricohet dita e erresohet e djeshmja? te jete cikel? apo vete koha merr nje percaktim "vdekje" e cila le pas gjithcka? pra cfare ndodh? Koha nje arkive ndimese emancipim evoulim e ne te njejten kohe "Koha"shuarje e kesaj permbledhjeje. e per cudi kjo fjale kaq intriguese ska as nje forme asnje fytyre , thjesht nje fjale abstakte. ajer. e padukshme por e rendesishme, e papercaktueshme por definitive per njeriun. valle njeriu eshte vete koha? atehete sjemi asgje.. valle koha eshte njeriu.. perseri asgje... Cte jete valle??? E thjeshte ta anashkaloj 4D por nese studioj 5D dal ne perfundimin qe koha nuk egziston...
Eshte Fat qe ekziston Koha...Nese eshte 4D sic e quan ti, Njeriu eshte vete Koha ; Njeriu konceptohet, lind, rritet, maturohet, plaket....vdes.Koha nis, oret ditet, vitet kalojne dhe ndal ne fund per kedo.
Fytyra e Kohes eshte vete Njeriu.Edhe pse Ajo eshte e padukshme, ajer, perderisa shoqeron Individin ne rrugen e jetes/deri sa behet pluhur, ajo eshte jo më nje nocion abstrakt, Por Qënësia e Gjithkujt, e kujtdo prej Nesh.Ja Koha Materiale....
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Misteri njeriut lind dhe vdes me te. Mund te kalosh gjithe jeten duke e kerkuar dhe nuk do e gjesh kurr.

Misteri nuk zgjidhet me shkenca ekzakte, mbetet interpretim, besim. Pra dicka qe ndryshon me kohen dhe njeriun.

Ps. Postimin e pare e bera pasi lexova faqen e pare, per ti rene shkurt dhe nuk kisha aspak tendecen tju prishja debatin.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Nje nga misteret e njeriut eshte edhe Kendveshtrimi i ndryshem, i kundert, absurd, kontradiktor per te njejten pikepamje....
Te mos mendosh se cfare eshte Njeriu, s`eshte pragmatizem, as prakticitet, dhe as ndonje favor qe te behet per "te tu zgjatur" jeta...
Jeta "shkurtohet' nga semundjet, shqetesimet, e me keq akoma, por jo nga Analiza logjike qe eshte privilegj vetem i Njeriut...
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Në dimensionin e katërt, ne mund të riintegrohemi ne grupet e identitetin tone pa humbur ego personale, ashtu siç eshte dridhja e fundit ku makinat fizike janë përdorur qe te permbajene ndergjegjen individuale. Megjithate, per shkak të natyrës lëngun e kohës dhe hapësires, Astral format tona ndryshojne kurs. Prandaj, nuk eshte një forme shume e lëvizshme. Një bote e "Changeling", e përmendur në mitologji (shih: http://it.wikipedia.org/wiki/Mutaforma ). Një shaman ose një shenjtor, i cili mund të ndryshojë formën, ai mesoi te bashkoje format e tij ne dimensionin e trete ne menyre plotesisht që mundeshin përkohesisht te ndryshonin formen e tij ne tre dimensione.

Pjesa më e madhe e jetes sone mund te ekzistojnë në format tre-dimensionale në dimensionin e katërt te dimensionit me te larte, por sepse ne nuk jemi te vetedijshëm se realiteti nuk është ne sync me kohën tonë dhe në hapesire fizike. Nje enderr e jetës, zgjohem per te zbuluar se në botën fizike ai është vetëm pese minuta. Realiteti yne astral, si dhe misherimi yne fizik, ajo nuk eshte e perceptueshme nga ne ne tredimensionale per sa mund te kemi koshiencen shumëdimensionale...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

dbh....Ky quhet Forum...
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Ah, me termen mi? Kujtoja se i thoshin Rofum. :D
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Gjithcka qe ka te beje me misterin me emrin \"Njeri\" .

Doja te thoja Rofum per te qene ne nje term me ty, por pa dashje me qellim gabova :p

Gjithesesi ideja ishte se nuk demton asnje debat dhe kushdo jep mendimin e tij edhe pse ti e ke te qarte vete kete....

:)
 
Top