• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjuhësi: Fjala e ditës

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nuk jam kunder dialogut as kunder kongresit te standartes...por..ham kunder ketyre dukurive te kohes se fundit...flasin shpejta si zhabat dhe shpikin fjale te reja sipas sejfit...
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
A thuhet :
" MË 18 DHJETOR DO TE DALIM NE RRUGË...
apo:
" NË 18 DHJETOR ...."...?!!!

20211123_175858.jpg

...standarte...pirolla t koft...na keni perzie krejt gluhen...veç qysh t thoni ju...!
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Po...tjeter eshte " në muajin nentor" ...në nentor...mirepo kur caktohet data 18...thuhet "me 18...me 30 dhjetor...e jo në 30 dhjetor...as në 18 nentor...perpos nese eshte ndonje firm..
....psh ..
..." në 18 nentor-in" fabriken e duhanit neser fillon greva ...
" në 8 mars" arsimtaret neser protestojne per rritje te pagave...
...Më 28 Nentor, diten e festes kombetare nuk do punohet ne asnje shjoll...
Me 31 dhjetor...pritet viti Ri..!

Në vitin 1444...vjeshtë, 18 nentor...

Logjika në luftë ndaj jologjikes...
 
Last edited:

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
3,723
Pikët
113
Me daten 24 nandor...... Ne daten 24 nentor.... te dyjat jan ne rregull : e para gegnisht, e dyta toskerisht.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Me 18 dhetor ose ne 18 dhjetor...te dyjat jan ne rregull, mendoj une.
Perpara asht perdor ma shum : me daten.....
Drithi e mielli s behen bashkë...
Per daten e ditve te muajve themi
:" mé daten 18 dhjetor..."....kurse per vitin themi/ shjruajmi:
" në vitin 2021..."
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
3,723
Pikët
113
Ne cilen date ? Ne xy dhjetor.
Me cilen date ? Me yx dhetor.

Nuk jemi eksperta, vec po e japim mendimin.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Kush e vendos se si te flitet ship ne ditet e sotme?!

" ...Prej nesër, populli s' bën të sëmuret.."

Screenshot_20211124-215927_Facebook.jpg
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Me daten 24 nandor...... Ne daten 24 nentor.... te dyjat jan ne rregull : e para gegnisht, e dyta toskerisht.
Me dujet se shqipja e ketyre 30 viteve te fundit... nuk ka as krye as bisht...!
" vendimarrja"...krysija...partija...
Ne prapaskenen e tv-és "Opinion" aty lartë lexojmi dy versionet:
1. Çdare do të ndodhë në 11 dhjetor...
2. Çfare do të ndodh me 11 dhjetor...

Screenshot_20211125-211819_Photo Editor.jpg
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
3,723
Pikët
113
Me dujet se shqipja e ketyre 30 viteve te fundit... nuk ka as krye as bisht...!
" vendimarrja"...krysija...partija...
Ne prapaskenen e tv-és "Opinion" aty lartë lexojmi dy versionet:
1. Çdare do të ndodhë në 11 dhjetor...
2. Çfare do të ndodh me 11 dhjetor...

View attachment 122127
Kreks,
standardi e ka per baze tosknishten. Prandej simbas standardit thuhet, cfare do te ndodh ne xy dhjetor ?
Poashtu, askush s`na e ndalon me thane: cka do te ndodh me xy dhetor ?
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,788
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Me dujet se shqipja e ketyre 30 viteve te fundit... nuk ka as krye as bisht...!
" vendimarrja"...krysija...partija...
Ne prapaskenen e tv-és "Opinion" aty lartë lexojmi dy versionet:
1. Çdare do të ndodhë në 11 dhjetor...
2. Çfare do të ndodh me 11 dhjetor...

View attachment 122127
Keta jane njerez te rruges - nuk ka me gazetar.
Nuk u japin pune profesionisteve.
Populli vuan dhe s'ka ku ankohet per sharlatanizem.

Thuhet e shkruhet: me atehere ipet data. Emri "date" zakonisht kapercehet per arsye se vlera e dhene dhe formati i saj paraqet nje date specifike m'vete. Por eshte me mire te mos kapercehet sepse ata qe nuk e dijne se po bejme shkurtim, nuk arrijne ta mesojne shqipen. Veteraneve u lejohet te thone "me 1-XII-2021"., por jo edhe junioreve ata duhet ta cekin fjalen date ne menyre eksplicite qe ta mesojne se "ME" i pergjigjet subjektit te ligjerates DATE te cilen ne qe e dijme e nenkuptojme.
Por ai qe njuk e di cila eshte kryefjala, neser vje e te thote perse ME e jo NË? E mund te ndodhe qe as ti nuk e di arsyen, se mund te jeni gjenerate e njejte.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,204
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*

Fjala e natës nga java e kaluar: skuth

Fjala e pasditeve të muajit të kaluar: njeriu me sqime.

Ju lutem, na jipni sqarime! :D


*
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
4,003
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Po edhe me keto " nga- het" ...kemi probleme..." nga data 1 janar..." prej dates 1 janar...
Krejt duhet mirret prej fillimit...
T im t et..tet bije...
"yt shtepi" tek tat shtepi.....katastrofike..!
 
Top