• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113


Kush thotë se gjumi i tepërt i bën mirë shëndetit, gabon. Në të vërtetë, për një jetë të shëndetshme, njeriu duhet të flejë 6-8 orë në 24 orë dhe kjo është e mjaftueshme që të logjikojë në mënyrë të saktë e të shpejtë.

Në këtë përfundim kanë dalë shkëncëtarët nga universitetet e Napolit dhe Warwick në Angli. Sipas “Daily Telegraph”, shkencëtarët kanë dalë në përfundimin se prishja e kuotave 6-8 orë, shkurton jetën, por shkakton edhe probleme për shëndetin.

Ata që flenë më pak se 6 orë kanë 12 % mundësi më pak të kalojnë kufirin 65 vjec, ndërsa ata që kalojnë kuotën 8 orë kanë 30 % mundësi më pak të arrijnë kufirin e 35 viteve.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
50,510
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Kush thotë se gjumi i tepërt i bën mirë shëndetit, gabon. Në të vërtetë, për një jetë të shëndetshme, njeriu duhet të flejë 6-8 orë në 24 orë dhe kjo është e mjaftueshme që të logjikojë në mënyrë të saktë e të shpejtë.

Kjo eshte mese e vertet, nese do ndalohem tek vetja ime...per mua 6-7 ore jane ideale te mjaftueshme.... me shume, ndihem e lodhur dhe nuk mund te perqendrohem/mendoj/ shpejt dhe qarte.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

...dhe diten stertjeter, te dy bashke.( oret, e kam llafin)

-----------------------

fiks fare.
si ideale qe jam, si cdo gje ideale qe kam edhe gjumin e bej me kohe ideale..
8 ore...
ja kshu pra..
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,167
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

nga 0-14 ore ne dite
 

Rimi.

arapçiu
Anëtar
Mar 8, 2011
Postime
5,102
Pikët
63
Vendndodhja
perball komshiut
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

lum ju..

une kur arrij te fle 5 ore me duket vetja si i pari fshatit..p
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,796
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Po s'me zgjuan ne mengjes ta harrojne te zgjohem vete. Mund te fle deri ne 1-3 te drekes pa pike problemi.
Zakonisht bej nga 2-10 ore gjume
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,239
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Alarm set for 5 hours and 55 minutes from now

E shtyva 5 min me shume per inat te studimit.

Naten!
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Thuhet se Leonardo Da Vinçi flente vetëm 2 orë në ditë dhe ato 2 orë jo në vazhduemsi me njëra tjetrën por bënte një kllapi 20 min. dhe zgjohej dhe pas çdo zgjimi ndërronte projektet në të cilat ai punonte.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,167
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Thuhet se Leonardo Da Vinçi flente vetëm 2 orë në ditë dhe ato 2 orë jo në vazhduemsi me njëra tjetrën por bënte një kllapi 20 min. dhe zgjohej dhe pas çdo zgjimi ndërronte projektet në të cilat ai punonte.
Dy ore zgjuar
30 min gjume

mbasi rri 2 ore zgjuar fle 30 minuta

Eshte nje lloj teknike, I harrova emrin
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,167
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Dy ore zgjuar
30 min gjume

mbasi rri 2 ore zgjuar fle 30 minuta

Eshte nje lloj teknike, I harrova emrin
Une jo emrin por edhe numrat I kam ngaterruar

Uberman
20 minuta gjume per cdo kater ore
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Koha me e mire per te fjetur eshte para ores 11 te darkes. Nga ora 11 deri ne 3 te mengjesit trupi shplodhet sikur ka bere 6 ore gjume. Gjithashtu me teper se 8 ore gjume nuk te bejne mire. Megjithese nese dikush provon te fleri ne oren 11, e shumta ne oren 6 i ka dale gjumi dhe do ndihet shkelqyeshem. Nese kete orar e ktheni ne regjimin tuaj do gezoni sigurisht shendet me te plote nga me pare.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Une jo emrin por edhe numrat I kam ngaterruar

Uberman
20 minuta gjume per cdo kater ore
Exactly dhe në tanësi i bjen të flej vetëm 2 orë.

P.S. Edhe mua mu desh të korrigjoj veten në llogaritje, sepse bindja fillestare ishte se ky flinte 15 min....lol...
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Nuk i kam punët mirë me gjumin, ditët e javës fle zakonisht 4 orë, ndërsa në fundjavë fle më shumë, nga 8 orë.

Duhen bërë 6 orë gjumë çdo ditë.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,801
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

1.30 min ne dreke,edhe 6 ore naten.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

gjumi duhet te eleminohet fare nese duam te shpetojme nga vdekja! keshtu vetedija e mesuar pa gjume do lindte menjehere ne trupa te tjere, atehere kur trupi do vdiste, duke u mos humbur kujtimet themelore te qenies! me vone njeriu mund ta kontrollonte levizjen e shpirtit te tij sipas qefit, por gjithnje duke shmangur gjumin apo kotesine!
 

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,276
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Me perzeni mua nga kjo faqe. Une 8 ore gjume i bej per 1 jave :(
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,239
Pikët
113
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Alarm set for 5 hours and 55 minutes from now

E shtyva 5 min me shume per inat te studimit.

Naten!
Ah budalla qe ke qene.

Qy per inat te studimit!
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Përgjigje e: Gjumi, koha ideale? 6-8 orë

Dikur e teproja me gjumin deri ne 10-12 ore ,por si duket cdo gje qeka me moshe lol. Tani ska shanse ta kaloj 8 orarshin , vetem raste t'vecanta po m'pati ra nqafe noi shishe vere t'kuqe per krishlindje :D
 
Top