• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Google: Liria në internet po kërcënohet

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Nëse mendoni se censurimi i internetit ndodh vetëm në Kinë ose Iran, duhet të mendoni edhe një herë, thotë gjiganti amerikan i kërkimit në internet, kompania Google.

Kompania e kërkimit gjatë kësaj jave ka lëshuar një shërbim të ri online, me anë të së cilit ajo liston nivelet e ndryshme të ndërhyrjes qeveritare nga vende të ndryshme të botës, duke përfshirë Gjermaninë, Turqinë, Australinë ose Tajlandën.

Këto nuk janë vende për të cilat ne do të mendonim se bëjnë censurimin e lirisë së shprehjes apo kufizime të kësaj natyre për qytetarët e vet.Përmes shërbimit më të ri të cilin Google e ka quajtur Google Transparency, motori i famshëm i kërkimit në internet raporton për censurën që i bëhet asaj nga vende të ndryshme në botë, thotë Dorothy Chou, analiste e politikave e cila ka punuar në këtë projekt.

“Kërcënimi ndaj lirisë në internet ka qenë gjithnjë në rritje gjatë këtyre viteve,” ka thënë ajo, duke mos e përjashtuar as SHBA-në.

Google Transparency përfshin një hartë ku përdoruesit mund të shohin se sa shtete të botës kanë kërkuar që Google të fshijë ose të bllokojë përmbajtje të caktuar në faqen e saj.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
kercenimi i lirise ne internet do sjelli automatikisht zhdukjen e internetit dhe te vetmit qe do vuajne do jene njerezit e thjeshte si gjithmone
faji eshte i shoqerive te medha si microsoft qe kerkojne vetem leket e perdorusave te sisteme te tyre por nuk japin asnji lloj sigurie duke len te lire shtegun per hackers e kjo sjell si rjedhoj monitorimin e te gjithve qe sjane hackers
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

Si gjithmon populli i thjesht do vuajë pasojat e monopolizmave të tregut. Dhe në fushën e teknologjisë po vërehet kjo situat. Duke parë që koorporatat e mëdha mendojn vetëm tek përfitimi dhe lëshojn tek siguria, çdo shtet merr iniciativën duke mbrojtur përdoruesit, për mos ti lënë në dorë të pasigurt dhe në shteget e keqbërësve. Kjo ka 3 vjet që po ndodh, që kur filloj përplasja e Google me qeverin Kineze, e cila filloj të çensurojë shumë faqe të ndryshme, duke arritur sa të ndërhyjë dhe nëpër servera. Pastaj filloj me gjobat e një pasnjëshme të BE ndajë gjigandit Microsoft, bllokimi i tregut për Apple, e një sërë akuzash për gabime të ndryshme në zhvillimet e skripteve dhe burimin e viruseve.
 

Apollyon

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
periferi
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

Po dihet qe ne internet asgje nuk esht e sigurt! Derisa ekzistojn edhe Hackers, esht llogjike qe ska intimitet ne internet, google, esht si motorr hackerash, mjafton te hudhesh dicka ne internet, dhe me google e gjen.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

Un ne Pc time s'fus asgje personale , aq me shum me cpo na shohin syt, as fus gje , as blej gje , as telechargoj gje , biles ruaj vetem programet e punes dhe ndonje Sit muzike , msn *me raste* dhe dokumenta normale pa zarare..e sidomos shitje/blerje sbej kurre, sidomos me Karte blu etj..si kam besim askujt.
 

Apollyon

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 16, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
periferi
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

O Beaute, ska nevoje te jesh kaq e kujdesshme, se tek e fundit spo te pergjon njeri pas deres, ama duhet me pas kujdes kur hudh gjera ne facebook, myspace, hi5 etj etj website qe jan per publikun. Po ne pc tende mba cte duash. Nese dikush e ka kap me ty personalisht, atehere esht pune tjeter.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

sidomos me Karte blu etj..si kam besim askujt.
Bën blerje në market? Nëse bën, je e rrezikuar, ku i dihet se shitësi nuk ka një Skimming MSR-260 dhe ta kopjon komplet kartën, dhe të rroft gjithë ajo siguri që i mban gjërat larg kompjuteri. Mundësia për të bërë keq, është shumë e madhe dhe kudo, jemi të ekspozuar përpara rreziqeve dhe asgjë nuk i ndal.

Nëse i mban në kompjuter, merr një encrypter 64-bit. Të gjitha materialet e rëndësishme, i enkripton dhe s'ka asgjë që ti vjedh. Encrypter 64-bit sikur 5 character = 320 të kthyera në hexadecimal i duhet tre vjet për tu çkoduar. Askush nuk ka interes që të merret me diçka kaq të gjatë. :)
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Google: Liria në internet po kërcënohet

O Beaute, ska nevoje te jesh kaq e kujdesshme, se tek e fundit spo te pergjon njeri pas deres, ama duhet me pas kujdes kur hudh gjera ne facebook, myspace, hi5 etj etj website qe jan per publikun. Po ne pc tende mba cte duash. Nese dikush e ka kap me ty personalisht, atehere esht pune tjeter.
Beaute said:
Mua me moren passin e msn e me hodhen virus brenda edhe sma nderruan aspak..kshuqe sdihet ca te ndodh un ruhem!

SubZ
SubZ said:
sidomos me Karte blu etj..si kam besim askujt.

Bën blerje në market? Nëse bën, je e rrezikuar, ku i dihet se shitësi nuk ka një Skimming MSR-260 dhe ta kopjon komplet kartën, dhe të rroft gjithë ajo siguri që i mban gjërat larg kompjuteri. Mundësia për të bërë keq, është shumë e madhe dhe kudo, jemi të ekspozuar përpara rreziqeve dhe asgjë nuk i ndal.

Nëse i mban në kompjuter, merr një encrypter 64-bit. Të gjitha materialet e rëndësishme, i enkripton dhe s'ka asgjë që ti vjedh. Encrypter 64-bit sikur 5 character = 320 të kthyera në hexadecimal i duhet tre vjet për tu çkoduar. Askush nuk ka interes që të merret me diçka kaq të gjatë.
Beaute said:
Un deri sot sbej gjera ne Pc e perdor per gjera personale dhe familjare dhe per Pune , pastaj e dhashe dhe me lart tek postimi i Apollyon **me dogji qulli e do i fryj kosit **..mua sme intereson Teknollogjia un Pc se perdor per budalliqe qe te rrezikoj .
Nuk ishte në lidhje me PC. Ekam fjalën, nëse dikush të piketon të të vjedhi lekët e kartës së kreditit, dhe kur shkon në një market që paguan për një produkt dhe kalon në skanner kur të mban lekët e produktit, shitësi mund të jetë një person që ka njohuri nga teknologjia, përdor një aparat ''Skimmer MSR-260'' dhe të vjedh të dhënat e kartës, më pas i kalon në një kompjuter dhe i printon (djegë në një kartë boshe) dhe e përdor kartën tënde si të tijën. Pra, je e ekspozuar përpara rrezikut, sepse teknologjia ka përparuar dhe gjithmon do vuhen pasojat e gabimeve në siguri, që si kushtojn shumë rëndësi. Me këtë qëllim e kisha postimin.

Sa për addressa msn, yahoo apo të tjera. Ti marrin sa të duan, nuk mbaj asgjë që të trembem se mos të dalin sheshit apo do më vjedhin ndonjë account bankar. Ato i mbaj në server privat, gjë që është e pamundur të merren përnjëherë, ka proçedura që direkte të vjen mesazhi në tel dhe i bllokon pa u bërë merak fare.
 
Top