• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gratë çeke mund t’i huazojnë burrat

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy

Matarimet e rëndomta, zhvendosja e mobileve, riparimet e vogla shtëpiake, janë punët që kërkojnë dorën e mashkullit. Megjithatë, femrat çeke nuk kanë nevojë të mërziten nëse janë të vetme në shtëpi, ngase ato mund “të huazojnë” një mashkull për këto punë, për vetëm 10 euro në orë.
Vladimir Simik nga Berno e Çekisë qysh në vitin 2005 ka filluar këtë punë të pazakonshme. Ai u mundëson femrave çeke t’i huazojnë meshkujt prej tij – të cilët do t’u ndihmojnë atyre t’i rregullojnë punët e shtëpisë, ndërsa siç raportojnë mediat, ata janë shumë më të lirë sesa “mjeshtërit” klasikë.

Që nga fillimi i krizës ekonomike dhe largimit të shumë punëtorëve nga puna, është shtuar dukshëm numri i meshkujve që lajmërohen për të punuar si “burra të huazuar”.

Ndihmën e “burrave të përkohshëm” në të shumtën e rasteve e kërkojnë gratë e moshuara, gratë e divorcuara, apo edhe vejushat. Mirëpo se fundi ka filluar të rritet edhe numri i grave të martuara që kërkojnë shërbimin e tyre, sidomos ato gra burrat e të cilëve nuk marrin erë në “mjeshtëri”.

Çmimi për shërbimin e këtyre “burrave të përkohshëm” sillet prej 10 deri në 14 euro për orë. /Telegrafi/
 
Top