• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Greqia

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Thraka, e cila tani quhet Greqi, shtrihet nje pjese ne jug te lumit Ister (Danub), ne lindje te tokave te Pontit dhe ne perendim te Misise Superiore (Serbia sotme- shen. Zet) dhe ka qytete si Abdera, Maronia, Aeneas (Onesos ne Rumani, shen. Zet), Apollonia (e Rumanise, shen. Zet).

Pjeter Appianus, bot. vit. 15xx. f.40
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Ke ka pas kryeqytet kjo thraka?
Pjeter Apianus duket te jete Apiani i mesjetes, nje matematikan Gjerman (Leipzig) djali i Martin Luther dhe jo Apianni i kohes se Trajanit.
Kostandinopoli ishte kryeqytet si dhe qytetet qe kame listuar me siper. Po ky autor thote diku tjeter ne te njejtin liber:

"Greqia: [pas Dacise eshte] Thraka, qe sot quhet Greqi: e cila ndahet ne disa mbreteri qe jane Epiri, Akaja, Maqedonia dhe Morea., etj. Dalmates ose Iliret qe sot quhen Sllavone, rrethojne gjirin Adriatik deri ne kthesen e Istres (Danubit) ku qeshte Julio, e qe sot quhet Friuli."
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,826
Pikët
113
Thraka, e cila tani quhet Greqi, shtrihet nje pjese ne jug te lumit Ister (Danub), ne lindje te tokave te Pontit dhe ne perendim te Misise Superiore (Serbia sotme- shen. Zet) dhe ka qytete si Abdera, Maronia, Aeneas (Onesos ne Rumani, shen. Zet), Apollonia (e Rumanise, shen. Zet).
ky budedalliku ketu, eshte i joti apo i atij Pjeter Appianus, (mbiemrin e paska famoz, dmth; vrima e majmunit, api anus `dance`
nese eshte e anusit, duhen perdor shenjat konvencionale, si; " ..... (
nese eshte zbulimi jot, qenke lodh kot, se; trakia eshte ku eshte sot bullgaria e pakez rumania e jugut,
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
ky budedalliku ketu, eshte i joti apo i atij Pjeter Appianus, (mbiemrin e paska famoz, dmth; vrima e majmunit, api anus `dance`
nese eshte e anusit, duhen perdor shenjat konvencionale, si; " ..... (
nese eshte zbulimi jot, qenke lodh kot, se; trakia eshte ku eshte sot bullgaria e pakez rumania e jugut,
Nuk e dija se A_pian domethene 'a_paean' paskish kuptimin e annusit. Per edhe sikur ta kishte, tjeter gje eshte ta kesh anusin ne vend te trurit.

Ajo qe thuhet ne kete teme, eshte Greqi nuk eshte etnonim. Thene ndryshe, nje nje brazilian dhe nje kanadez jane te dy amerikane (greke) por jo nje kombesi specifike.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,830
Pikët
113
Pjeter Apianus duket te jete Apiani i mesjetes, nje matematikan Gjerman (Leipzig) djali i Martin Luther dhe jo Apianni i kohes se Trajanit.
Kostandinopoli ishte kryeqytet si dhe qytetet qe kame listuar me siper. Po ky autor thote diku tjeter ne te njejtin liber:

"Greqia: [pas Dacise eshte] Thraka, qe sot quhet Greqi: e cila ndahet ne disa mbreteri qe jane Epiri, Akaja, Maqedonia dhe Morea., etj. Dalmates ose Iliret qe sot quhen Sllavone, rrethojne gjirin Adriatik deri ne kthesen e Istres (Danubit) ku qeshte Julio, e qe sot quhet Friuli."
Ndersa une kam kete mendim....sikur te shikonin historianet(e kam ne pergjithesi dhe JO direkt) kto arkivat ne Bullgari.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Ndersa une kam kete mendim....sikur te shikonin historianet(e kam ne pergjithesi dhe JO direkt) kto arkivat ne Bullgari.
Drejt e ke, por cilet historiane? Keta te vjetrit dinin vetem shqip dhe disa pak italisht cope cope. Te rinjte nuk jane as historiane, por mesues te shkollave fillore qe lexojne librin we u kane dhene kishat e Janulles per histori.

Pastaj Neritani u deklarua vete ne biseden em Zgarbin se kur ulet ne tryeze ne simpoziomet historike, ai nuk diskuton gjerat themelore, qe psh Bylisi eshte koloni Helene. I marrin te mireqena.

Kata jane pleh publik qe i sherbejne vetem interesit te tyre vetjak. Parthin tha, Ceka, se ishte.
 
Top