• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profesori

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,451
Pikët
48

Don Lush Gjergji, Osman S. Musliu dhe Gani Mehmetaj


Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profesori


Nga: Diana Bunjaku Më: 16 nëntor 2018 Në ora: 11:08

Don Lush Gjergji, Osman S. Musliu dhe Gani Mehmetaj
A ka bazë interpretimi i fesë islame për 72 virgjëreshat e xhenetit?
2 deri 72 gra të virgjëra për myslimanët meshkuj në xhenet, por cila do të jetë pozita e gruas?

Predikuesit e fesë islame nëpër ligjëratat e tyre para besimtarëve, sjellin në vëmendje kryesisht mënyrën se si do të jetohet pas vdekjes.

E për ata që shkojnë në xhenet( parajsë) feja islame parasheh përfitime përtej imagjinatës.

Meshkujt që do të fitojnë xhenetin, sipas fesë islame ndër të tjera do të shpërblehen me nga dy deri me nga 72 gra, të cilat do të jenë gjithmonë të virgjëra. Sipas hoxhallarëve, të cilët ligjëratat e tyre i bazojnë librin e shenjtë Kuran, një njeri i zakonshëm i cili e fiton xhenetin me vepra të mira në këtë botë, do t`i ketë për veten e tij dy hyri (gra), derisa gruaja e tij e kësaj bote do të jetë e 3-ta. Por, me privilegje më të mëdha do të jetë personi i cili bie dëshmor. Për të, sipas islamit në xhenet do të jenë të rezervuara 72 hyri, ndërsa gruaja e tij e kësaj bote do të jetë e 73-ta.

Por, cila do të jetë pozita e gruas në botën tjetër?. A përbën diskriminim për gruan teoria se për burrin do të jenë të “rezervuara” deri në 72 gra, nëse shkon në xhenet. “Bota sot”, lidhur me këtë çështje ka kontaktuar me përfaqësues të fesë islame dhe fesë katolike.

Musliu: Islami punë- mirët e kësaj bote, do ti shpërblej me xhenet burra dhe gra

Imami nga Drenasi Osman S. Musliu, ka thënë për “ Bota sot” se shqiptarët/myslimanët duhet ta rregullojnë pozitën e femrës në këtë dynja , sepse pjesa më e madhe e tyre është pa pronë, pa bazë ekonomike e shumë kushte tjera.

Sipas tij, feja Islame para 14 shekujve i ka dhënë lirinë e jetës, pronës, dhe atë ekonomike siç është “MEHRI”.

“Mendoj që sot ata që propagandojnë barazinë gjinore dhe emancipimin e femrës, shumica prej tyre kanë qëllimin arritjen deri tek femra apo keqpërdorimin e saj, dhe jo të drejtat e saj. Mësimet e Islamit na mësojnë se Muhammedi a.s ka thane: ”Kush rrit tri vajza me nder (i përgatitë ato për jetë) ai fiton xhenetin, shokët e pyeten po dy, ai tha edhe dy prapë e pyeten po një ja resulallah, ai u ndal dhe qeshi, a nuk jeni ju ata qe jeni mburrë me mbytjen e vajzës para Islamit e tani po doni të shkoni në xhenet me to. Ndërsa sa i përket botes tjetër asgjë nuk do të jetë sikur në këtë botë e as martesa. Andaj, mendoj që islami punë mirët e kësaj bote, do ti shpërblej me xhenet burra dhe gra. Ndërsa, mirësitë e xhenetit syri nuk i ka parë, veshi si ka dëgjuar dhe mendja nuk mundet me i përshkruar. E lusim Zotin që të na shpërblej me xhenet se bashku me nënat motrat vajzat dhe grat tona dhe me të gjitha mirësitë e tij”, ka thënë imami Musliu.

Don Lush Gjergji: Në atëbotë njerëzit do të jenë si engjëjt dhe nuk do të kenë më, lidhje të tilla afektive emotive, trupore, seksuale

Në anën tjetër, përfaqësues i Ipeshkvisë së Kosovës Don Lush Gjergji, ka thënë se tematika e femrës në botën tjetër, siç do të thoshte at Shtjefen Gjeqovi, “matanë botës” sigurisht se është një temë e cila trajtohet në shumë fe, prandaj trajtohet edhe në krishterim.

“Këtë çështje e ka trajtuar edhe vet Jezusi kur bashkëkombësit e tij, ia kanë bërë një pyetje me një tregim se ka qenë një njeri që është martuar me një grua dhe nuk ka pasur fëmijë, dhe atëherë ai ka vdekur, dhe kështu radhazi shtatë vëllezërit e kanë pasur të njëjtën grua, dhe së fundi, asnjeri nga ta, nuk ka pasur fëmijë, dhe së fundi ka vdekur edhe ajo. Dhe pyetja ishte: se gruaja e kujt do të jetë kjo grua në amshim? Dhe Jezusi është shumë i qartë dhe shumë i vendosur dhe thotë : Në atëbotë apo në amshim nuk ka trup, prandaj edhe nuk ka gjini. Por njerëzit do të jenë si engjëjt dhe nuk do të kenë më, lidhje të tilla afektive emotive, trupore, seksuale sepse kjo është një çështje trupores, kurse shpirtërorja e ka një dimension tjetër një dimension shume më të lartë, më të thelle, dhe një dimension gjithëpërfshirës”, ka thënë Don Lush Gjergji.

Sipas tij, kjo është sipas Ungjillit të Krishterimit, por kemi edhe shpjegime tjera, të cilat na jep Shën Pali, kur thotë se në Krishterim të gjithë jemi njëjtë, nuk ka më mashkull apo femër, nuk ka më grek apo hebrenj, nuk ka më të pasur apo të varfër dhe nuk ma të dijshëm dhe të pa dijshëm.

“Kjo do të thotë se Zoti ia kthen dimensionin apo identitetin primar të njeriut sikurse ishte Adami dhe Eva, para mëkatit burimor ose mëkatit origjinal i cili ishte zanafilla e gjithçkaje. Prandaj, nëse i marrim këto premisa, atëherë ne si t ‘krishterë mund të themi se besojmë se pas vdekjes trupore njeriu lirohet prej të kufizuares, prej materiales, prej trupores, dhe si i tillë më nuk ka nevoja të tilla, dhe as nevoja të tilla, që të jetojnë një jetë trupore. Shembullin e kemi të Jezusi i ngjallur i cili është trup i lumturuar, apo trup i cili nuk i ka më, dimensionit apo kufijtë , Jezusi hyn kur është dera e ngjallur, kurse kur është dera e mbyllur Jezusi paraqitet dhe zhduket e tjera. Do të thotë në ngjashmëri Jezusit të ngjallur do të jemi në amshim edhe ne. Kur nuk do të kemi më, as nevojë e as mundësi të tilla të cilat janë thjesht trupore e shumë raste edhe epshore. Prandaj, sa na përket ne si të krishterë jo vetëm katolik por gjithë të krishterët besojmë se njeriu me vdekje lirohet nga e përkohshmja nga materialja nga e shkatrrueshmja dhe e fiton pa shkatrrueshmërinë se shpirti ka dimensione tjera. Mos të harrojmë teorinë dhe të vërtetën bazë, që njeriu është një qenie e përbërë: Trup, piskë dhe shpirt. Trupi është shtresa materiale, psika ka vullneti, liria, kujtimi, apo kujtesa , mësimi juanë elemente psikike, kurse elementet shpirtërorë janë drejtësia dashuria, paqja lumturia, gëzimi amshimi etj”, ka thënë Don Lush Gjergji.

Gjergji: Teoria e 72 virgjëreshave nuk ka bazë në krishterim

Ai ka vlerësuar se në mënyrë figurative njeriu është një qenie 3 katshe , e ka truporen, e ka psikiken dhe e ka shpirtëroren.

“Dimensioni më i lartë i njeriut është pikërisht psikika, sepse është elementi i Zotit. Pasi dihet që Zoti në njeriun e ka një element të vet, dhe elementi i Zotit është shpirti . Dhe kur shpirti lirohet prej trupores dhe psikikes, atëherë i përngjan engjëjve apo qenieve të cilat nuk janë të varura në trup, në kokë, dhe në hapësirë. Dhe kjo nuk ka të bëj fare me 72 “virgjëresha” në botën tjetër, dhe aq ma pak, sepse tjetër është një situatë të cilën para 2 mijë vjetëve ka ardhur Krishti dhe Krishterimi, por dinjiteti i njeriut dhe shpirti i i njeriut nuk është as mashkullor e as femëror. Por, është njerëzor dhe hyjnor. Njerëzor sepse i kushtohet kohës dhe hapësirës në të cilën jeton kurse hyjnor sepse teza bazë e krishterimit është kjo. Prej zotit rrjedhim, pasi ai na ka krijuar, me Zotin jetojmë sa të jenë plani dhe vullneti i tij, dhe tek Zoti kthehemi”, është shprehur ai.

Ipeshkvi i Kosovës Don Lush Gjergji, mes tjerash ka cilësuar se janë tri stacione, ku njeriu rrjedh prej Zotit, meqë jetojmë më të, udhëtojmë apo shtegtojmë me të, dhe kthehemi tek ai.

“Si të tillë, trupi i njeriut mashkullor apo femëror është plotësisht para Zotit i njëjtë, dhe fatkeqësisht traditat e ndryshme mund të kenë pasur ndikim, por feja është shumë e qartë, se njeriu është së pari qenie njerëzore, pastaj gjendje gjinore, e pasta qenie shpirtërore. Truporja dhe gjinorja i përkasin kohës dhe hapësirës në të cilin jetojmë në këtë botë. Nuk dua të hyj në kurrfarë polemikë me botëkuptimin dhe me fenë e vëllezërve të mi me traditë, apo me besim islam apo mysliman, por interpretimi i tillë se në amshim do të kemi atë çka nuk e kemi pasur këtu, prej kthimi i një parajsë antropologjike ku do të plotësohen kërkesat nevojat dhe dëshirat që nuk i kemi arritur këtu, në krishterim nuk ka fare bazë dhe është diçka vetëm projektim apo dëshirë”, është shprehur përfaqësues të Ipeshkëvisë së Kosovës Don Lush Gjergji.

Mehmetaj: Puna e virgjëreshave në xhenet është një joshje e ndytë, sipas modelit të haremeve

Nga ana tjetër, profesor Gani Mehmetaj konsideron se teoria islame që thotë se në botën e përtejme myslimanët e mirë i presin 72 virgjëresha, është një marrëzi e pafundme që mund ta besojnë vetëm budallenjtë e të çmendurit.

“Shtrohet pyetja, po gratë myslimane të devotshme sa burra i presin në botën e përtejme? 74 burra apo më shumë? Puna e virgjëreshave në xhenet është një joshje e ndytë, sipas modelit të haremeve, që ishin shtëpi publike orientale. Jetën e shthurur me 72 femra islamikët e kanë shpikur që t'i mashtrojnë të varfëritë, tru-shpëlarët dhe të skllavëruarit. Por, jo të gjithë i pret haremi(shtëpia publike me 72 gra). Janë privilegje për ata që vrasin të pafe (pra të gjithë ata që nuk janë myslimanë), ata që vdesin në luftën e shenjtë (xhihad) etj. Me kujtohet para dy-tre vjetësh një xhirim në FB, kur fliste një hoxhe gjysmë analfabet në xhaminë e Kaçanikut për 72 hyriat. "Xhemati" ishin adoleshentë. Ai fliste për hyriat që i presin, ndërsa ata të shkretët shkriheshin gazit, u dukej sikur janë atje me hyria. Nga pamja e këtyre mjeranëve të paushqyer e të veshur varfërisht, shihej se ata kanë problem ta gjejnë një vajzë a një grua, sepse s'kanë më se ta mbajnë, ndërsa hoxha i mashtronte se do t'i presin 72 vajza të reja, të paprekura”, ka thënë profesor Mehmetaj.

Sipas tij, premtimi manipulativ i hoxhës ua plotësonte jetën e zbrazët, i gënjente se do të kënaqen.

“Natyrisht për këtë kënaqësi ata duhej të paguanin një tagër të madh, të shkonin në xhenet, kurse për biletën e xhenetit ka një çmim: Të vrasin dikë, por edhe të vriten nga dikush, pra të shkojnë shehid. Femrat myslimane ende e kanë pozitën e skllaves si në kohën e Muhamedit. Ato janë në shërbim të burrit dhe duhet të jetojnë për kënaqësinë e burrit pa asnjë të drejtë. Femra të myslimanët është mall që duhet të ruhen nga të tjerët, të mbulohet dhe të ndëshkohet nëse i mbushet mendja se nuk është skllave. Shihi femrat myslimane si veshën, si bëjnë plazhe, si ecin rrugës dhe do të kuptosh se ato janë tmerrësisht fatkeqe e të pabarabarta. Janë mall i pazarit”, ka thënë profesor Mehmetaj.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,736
Pikët
113
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

72 jane teper !lol!
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,567
Pikët
63
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Dua të them për ata në mëdyshje që myslot premtojnë më shumë e janë zemërgjerë,vetë numri 72 + shoqja e jetës janë oferta që nuk mund ti refuzosh.
Nga ana tjetër flasin vetëm për paqe,bardhësi e qetësi shpirtërore.Kanë humbur betejën akoma pa filluar.
Jo hezitimit,bashkohu me fituesin,bëj gjënë e duhur.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
23,380
Pikët
113
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Imagjino me qene impotent ne parajse lol
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
23,380
Pikët
113
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Dashuria behet platonike!
Duhet te na deshmoje dikush qe ka vajt ne parajse :d
Apo nuk eshte me bilete kthimi:d
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,736
Pikët
113
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Duhet te na deshmoje dikush qe ka vajt ne parajse :d
Apo nuk eshte me bilete kthimi:d
Me bilete kethimi ia shton edhe 72 tjera dhe behen 144 ! S'eshte me pune xheneti po pune kjameti me 144!
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,736
Pikët
113
Përgjigje e: Gruaja dhe 72 virgjëreshat në parajsë, “përplasen” Prifti, Hoxha e Profe

Edhe Don Lushit me ia dhan 72 behet musliman n'ven!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Ne qofte se Zoti ne fillim krijoi Parajsen dhe pastaj Token, fakti qe ne nuk e shohim njeren prej tyre do te thote se ne jemi ose ne Parajse ose ne Toke. Ne fillim te dhiates se Vjeter nuk flitet per planetet e tjera te cilat jane zjarrore, akullnajore, avullore dhe tokesore.

Me qenese ne jemi ne kopshtin e Edenit ku Ademi dhe Perendesha Eva defrehen a nuk te duket normale te mendosh se ne jemi ne parajse?

Atehere i bie qe Zoti te jete ne krijim te TOKES.

Toka e vertete nuk do te jete si nje portokalle e shqyer nga te gjitha anet ku thelat e saj perfaqesojne kontenentet kaotike te cilat levizin sipas kokrres se qejfit por si nje portokalle e hapur me kujdes ne thela individuale dhe te cilat te shtrira ne tavoline ne te njejten forme, por jo sferike, do te perfaqesonin kontinentet te lagura me oqeanet te cilat do te rrethonin secilen thele. Vetem t'a imagjinosh do te shohesh bukurine e barazise dhe simetrise perfekte. Nuk do te mbetej kontinent pa lagie ujore te oqeanit (oqeaneve). Kjo mjafton per momentin.

Sa per virgjereshat, ato dhe ata jane trupa hyjnore, te paprekur dhe te pacenuar ndonjehere. Bukuria e tyre eshte perfekte.

Ne menyre qe ti te kesh nje trup te tille ti duhet te provosh se e meriton.

Ne qofte se jeni beqare atehere bukuria e shpirtit tuaj do te kete te njejten bukuri trupore dhe endrra juaj per nje bashkshorte apo bashkshort te perjetshem do te jete ne perputhje me imazhin tuaj per te.Eli
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
622
Pikët
43
..nji engjell rebel po takon nji djall te vjeter qe e kishte pas shok dhe e kishte ndihmu dikur!
po i thot engjelli: revolucjonin e bam ne por ju kishit diturine kshu qe tani me thuj se pse banoret e xhenetit qinin aq shume?
ia kthen djalli: sepse eshte ligj i shpirtit te shenjte, shpirtit te gjithesise, edhe ai e qin zotin sa here qe deshiron.
po e pyet engjelli prap: Se kush eshte shpirti i gjithesise ne qiell apo toke?
po ia jep pergjigjen djalli ne vesh dhe te dy fillojne te qeshin me te madhe dhe engjelli largohet kurse djalli ndal te qeshuren ndersa shihte nga evropa apo atje ku ai shpesh lahej apo qinte.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
..nji engjell rebel po takon nji djall te vjeter qe e kishte pas shok dhe e kishte ndihmu dikur!
po i thot engjelli: revolucjonin e bam ne por ju kishit diturine kshu qe tani me thuj se pse banoret e xhenetit qinin aq shume?
ia kthen djalli: sepse eshte ligj i shpirtit te shenjte, shpirtit te gjithesise, edhe ai e qin zotin sa here qe deshiron.
po e pyet engjelli prap: Se kush eshte shpirti i gjithesise ne qiell apo toke?
po ia jep pergjigjen djalli ne vesh dhe te dy fillojne te qeshin me te madhe dhe engjelli largohet kurse djalli ndal te qeshuren ndersa shihte nga evropa apo atje ku ai shpesh lahej apo qinte.
-qesh-

Ca mut droge ke thithur lol👹
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,942
Pikët
113
Kenaqu tek kjo dynjaja se te ajo tjetra edhe shkencetaret thane qe s‘ka shenja shpirti e jete 🤔 ``fumato``


I mençur eshte Dom Lushi
 
Top