• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Grupi UB40

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,621
Pikët
113
Vendndodhja


UB40 u krijua në Britani në fillim të viteve '80. Do të këndonin për disa vite në lokale deri sa grupi tjetër britanik, në atë kohë i afirmuar "The Pretenders", do t'i ftonte si grup shoqërues, në turneun e tyre kombëtar.

Grupi është i përbërë nga 6 anëtarë të kulturave të ndryshme, ajo që i bashkon është muzika rege të cilën kanë pothuajse 30 vjet që ia trasmetojnë publikut. Formacioni përbëhet nga James Brown, (bateri), Robin Campbell (kitarrë dhe vokal) Earl Falconer (kitarrë bas dhe vokal), Norman Hassan (perkusion dhe vokal), Brian Travers (saksofon) dhe Astro, (trombë dhe vokal).

Albumi i parë "Signing Off", e publikojnë në shtator të vitit 1980. Nëntë muaj më pas ata nxjerin albumin e dytë, "Present Arms", i cili përmbante këngë si "One in Ten", dhe "Food For Thought". Më pas vjen "Labour of Love", një nderim që grupi i bënte muzikantëve të cilët kishin influencuar muzikën e tyre.
Prej këtij albumi shkëputet edhe një hit i tyre "Red Red Wine". Kënga menjëherë do të kapte majat e klasifikimeve muzikore në Britaninë e Madhe ku do të qëndronte për dy vjet.
Po kjo këngë kapërceu kufijtë e Britanisë për tu renditur në vendet e para të klasifikimeve amerikane.

Suksesi i bandës do të vazhdonte edhe në vitet '90 me publikimin e albumit "Promises and Lies", i cili është albumi më i shitur i UB40. Pjese e tij është edhe kënga "Can' Help Falling In Love", kolonë zanore e filmit "Sliver" me aktorët Sharon Stone dhe William Baldwin.
Kjo është edhe kënga që e bën të njohur UB40-në Shqipëri. Banda e njohur ndryshe edhe si grupi i preferuar i ish presidentit të SHBA-së Bill Klinton në vitin 1997 publikon "Guns in the Ghetto", i cili përmban këngë si "Tell Me is it True", kolonë zanore e filmit "Speed II".

UB40 e treguan përkushtimin e tyre ndaj muzikës rege me albumin "UB40 Present The Dancehall Album", një bashkëpunim me artistë xhamaikanë si Beenie Man and Lady Saw. Në 2001-in vit që përkonte edhe me 21- vjetorin e debutimit të tyre me albumin "Signing Off", UB40 publikon albumin "Cover Up".

Albumi i baballarëve, një projekt që u mori tre vite kohë. I dha mundësinë bandës të punonte me artistë të rege-s si Toots Hibbert, Gregory Isaacs and John Holt. Albumi u publikua në vitin 2002. Qw nga ky vit UB40 ndërmarrin një turne koncertesh bamirësie për të ndihmuar njerëzit në nevojë, tw cilin e vazhdojnë ende.

http://www.youtube.com/watch?v=Ajp0Uaw4rqo
 

Nikita

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 17, 2011
Postime
27
Pikët
0
Përgjigje e: Grupi UB40

e adhuroj këtë grup, kënga që dua më shum është Were did i go wrong
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

e adhuroj këtë grup, kënga që dua më shum është Were did i go wrong
Eshte per tu adhuruar`thankyou`
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=3AdrHXp8DsM&feature=related"]YouTube - UB40 - Where did I go wrong? [Good Quality]
E di si ndjehem kur e degjoj-go-
FLM Mandy,kur te gjej kohe do shtoj dicka ``16``
 

Nikita

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 17, 2011
Postime
27
Pikët
0
Përgjigje e: Grupi UB40

Faleminderit shum shum
është ndjesi e mrekullueshme kur dëgjon këtë këngë
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

Faleminderit shum shum
është ndjesi e mrekullueshme kur dëgjon këtë këngë
Nuk dua ta bej chit-chat,por si nuk mund ti adhurosh
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=kw-GBwRY_NU&feature=related"]YouTube - Promises And Lies - UB40
PS: se kuptoj ate debilin qe ka votuar kunder``inatosur``
GREAT BAND
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

Ne Twentyfourseven-Tour 2008 u prezantuan per here te pare me Duncan Campbell si vocal i pare,Tony Mullins zevendeson Michael Virtue ne Keyboard.
Dhe antaret e tjere te GRAND BAND: Jim Brown(Bateri),Robin Campbell(Kitarre),Earl Falconer(Bass),Norman Hassan(Perkussion),Brian Travers(Saxophon),Astro(Trompete).
Duket se ylli i tyre ka perenduar,por ne 2009 ne Britanine e Madhe albumi i tyre,,Love Songs'' arriti deri ne vendin e trete.
Ja dhe nje PERLE:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=fk9gS-3xIUA&feature=related"]YouTube - UB40 - So Destructive
Sa positivekiss
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,621
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Grupi UB40

Ne Twentyfourseven-Tour 2008 u prezantuan per here te pare me Duncan Campbell si vocal i pare,Tony Mullins zevendeson Michael Virtue ne Keyboard.
Dhe antaret e tjere te GRAND BAND: Jim Brown(Bateri),Robin Campbell(Kitarre),Earl Falconer(Bass),Norman Hassan(Perkussion),Brian Travers(Saxophon),Astro(Trompete).
Duket se ylli i tyre ka perenduar,por ne 2009 ne Britanine e Madhe albumi i tyre,,Love Songs'' arriti deri ne vendin e trete.
Ja dhe nje PERLE:
YouTube - UB40 - So Destructive
Sa positivekiss
është kënga ime e preferuar ``16``

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=fk9gS-3xIUA&feature=related"]YouTube - UB40 - So Destructive
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
15,508
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

Tani e pash kte temen,per kte grup.

UB40 i kam fiksim fare,dhe me pelqejn shume kenget qe kendojne:)

Po sjell dhe une ndonji kenge,besoj se nuk ju prish pune:p

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=OvdgND3NUKs"]YouTube - UB40 Impossible Love
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
15,508
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=-7YY55cGio0"]YouTube - UB40 - Red Red Wine
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
15,508
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=AAJ9wsMBLwo&feature=related"]YouTube - UB40 Tears From My Eyes
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,621
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Grupi UB40

është vërtet për tu adhuruar sidomos kënga UB40 here i am..

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=-AeRMrZCPGk"]YouTube - UB40 - Here I Am (Come And Take Me)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Grupi UB40

Kjo me ringjall kujtime -mendon-

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=fp0tF9cXv7w&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=fp0tF9cXv7w&feature=related
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Grupi UB40

E preferuara ime :) [ame="http://www.youtube.com/watch?v=1KVDBYBZlQ8&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=1KVDBYBZlQ8&feature=related
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Grupi UB40

Thjesht e Mrekullueshme

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ioQft9nz-hY&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=ioQft9nz-hY&feature=related
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Grupi UB40

Ska vend per Fjale... Komenti eshte i tepert. :D

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=lsjP1mtEQ-c&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=lsjP1mtEQ-c&feature=related
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=aCp1rqS3nTE&feature=related"]YouTube - Ub40 - Food For Thought (World In Action)
Thjeshte:::::Jete.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,621
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Grupi UB40

http://www.youtube.com/watch?v=qLlntqJHcPM
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Grupi UB40

Teme e mbaruar ...GREATE
http://www.youtube.com/watch?v=BMT3jk67-rA
 
Top