• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Hajde rrim deri n syfyr

Status
Temë e mbyllur.

Nutella

V.I.P
Anëtar
Feb 29, 2020
Postime
1,055
Pikët
113
Te falenderoj per artikullin Zet.
Ne fakt une jam nisur ne baze te literaturave fetare dhe kam keto ditet e fundit qe zgjohem kastile per te pare lindjen e diellit. Duke u nisur qe nje nga shenjat e dites se kadrit ishte lindja e diellit pa rreze , shpresoja qe kur te zgjohesha mos te kishte re. Ndaj edhe shkruajta ne kete teme. Nga te gjitha ditet qe kam arritur te shoh lindjen e diellit kete muaj te ramazanit, kane qene me rreze perveç kesaj te sotshmes. Ngaqe e kam kerkuar me zell ta shoh kete dukuri edhe emocionin e kam te madh.
Do ta lexoj edhe artikullin.
Si shpjegohet diell pa rreze?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
"Among the signs of Shab e' Qadr [Kadri] is that the air is pleasant, neither too warm nor too cold. Dogs don't bark during the night and the following morning the sun appears to rise like the full moon." [...dielli ngrihet si hene /pa rreze/]

Pra eshte nje dukuri pervitshme qe llogaritet ne kohen e Kadrit/ Ramazanit. Nuk di ne se koka pa floke (Dielli i Ri) dhe Son Invictus, Bir/Diell i pamposhtur jane shenjat e zgjedhura per te prezantuar Hermesin, apo Kadrin sic i thone arabet.
Me ben pershtyje qe ne venerojme me tabiatet e popujve te huaj, kur ne kemi qene epiqendra e dhenies se moralit dhe personi i caktuar nga Hermesi ne gadishullin tone, i vetmi qe mbajti traditen jo duke u veshur me perce, por duke e zbatuar pa hipokrizi ne jeten e perditshme.

Sa popull i humbur e injorant jemi bere ne.... Falna o Zot se nuk dime cka bejme. Ne jemi ende ne mesjete.
 
Last edited:

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
7,311
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Nuk eshte tradita qe une ndjek por besimi. Dhe jo se eshte besimi i arabeve, arabet kane pas besuar edhe ne idhuj e do besojne, ka arab edhe qe nuk besojne fare . Fakti qe erdhi Profeti e zbriti Kurani atje sdomethene qe eshte vetem i tyre. Ashtu siç erdhen edhe profetet e tjere me librat e shenjte ne ato vende, por gjithsesi besimi u shpernda neper bote. Kemi ne dore te zgjedhim per vetet tona. Secili zgjedh ate qe beson. Besimi eshte si puna e dashurise, kur ta ndjen ta ndjen. Kur sta ndjen s’behet gje me zor.
Megjithate, une ketu shkruajta me idene qe ne kete teme jemi mbledhur te gjithe ne qe besojme , dhe e kutpojme me mire njeri tjetrin ne çeshtjen e ketij besimi. Nuk dua ti mbush mendjen njeriu, sepse nuk e kam ate fuqi. As ta vazhdojme si bisede.
Respekte Zet :)
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 5, 2019
Postime
2,981
Pikët
113
Jam shume e emocionuar 🥺🥺 nuk di si ta shpreh. Mbreme ka shume mundesi te kete qene nata e kadrit. 😭Sapo kapa lindjen e diellit. Asnjehere se kam pare nje lindje te tille. Pa pike rrezeje. Zoti na i paste pranuar lutjet!!
Nuk me besohet qe InshaAllah e kapa kete vit naten e kadrit 😭
Un zgjuar isha po harrova ta shikoj diellin.
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
7,311
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Un zgjuar isha po harrova ta shikoj diellin.
I pe yjet? :)
Une hera e pare qe e shoh. Ishte shume emocionuese. Lexova qe nese dita e premte binte nate teke ne dhjete diteshin e fundit, kishte me shume gjasa te ishte nata e kadrit. Ndaj kembengula qe ta shoh edhe mengjesin e sotshem. :)
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Nuk eshte tradita qe une ndjek por besimi. Dhe jo se eshte besimi i arabeve, arabet kane pas besuar edhe ne idhuj e do besojne, ka arab edhe qe nuk besojne fare . Fakti qe erdhi Profeti e zbriti Kurani atje sdomethene qe eshte vetem i tyre. Ashtu siç erdhen edhe profetet e tjere me librat e shenjte ne ato vende, por gjithsesi besimi u shpernda neper bote. Kemi ne dore te zgjedhim per vetet tona. Secili zgjedh ate qe beson. Besimi eshte si puna e dashurise, kur ta ndjen ta ndjen. Kur sta ndjen s’behet gje me zor.
Megjithate, une ketu shkruajta me idene qe ne kete teme jemi mbledhur te gjithe ne qe besojme , dhe e kutpojme me mire njeri tjetrin ne çeshtjen e ketij besimi. Nuk dua ti mbush mendjen njeriu, sepse nuk e kam ate fuqi. As ta vazhdojme si bisede.
Respekte Zet :)
Une besoj vete. Ne Zot.
Por kam nje dyshim se librat qe qarkulloje per popuj te ndryshem jane pjese te asaj dijes madhore qe ne kemi pasur dhe u dogj ne Aleksandri. Vete Muhameti kur e ka pare piks punen ka shkuar aty ku ka sunduar Hermesi ose Kadri po deshet, per mbeshtetje. Aleksandri i Madh po ashtu atje perfundoi.
Shumica e hoxhallareve tane injorante ne bashkepunim me Serbine cojne shqiptaret te luftojne per kauzat e semura te arabeve dhe veshin grate me rreckat e neveritshme te arabeve.
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 5, 2019
Postime
2,981
Pikët
113
I pe yjet? :)
Une hera e pare qe e shoh. Ishte shume emocionuese. Lexova qe nese dita e premte binte nate teke ne dhjete diteshin e fundit, kishte me shume gjasa te ishte nata e kadrit. Ndaj kembengula qe ta shoh edhe mengjesin e sotshem. :)
Po ka pas shum mundsi t ket qenë sot.
Edhe qentë çuditërisht shum të qetë sot.
Zoti e din më së miri.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Edhe allahu eshte bere burim fitimi. Pash nderin.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Si cdo fe tjeter,edhe qfar ka te keqe ketu ?
Nuk ka asnje te keqe te besh para duke kenduar kenge per argetim; po te besh para duke kenduar per Zotin?!
Nuk di ndonje fe ku kendohen kenge per zotin dhe merr para per vete. Po edhe sikur te kishte, nuk do qe e drejte.
 

Xhenet

Amoureus ❤️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
2,588
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Nuk ka asnje te keqe te besh para duke kenduar kenge per argetim; po te besh para duke kenduar per Zotin?!
Nuk di ndonje fe ku kendohen kenge per zotin dhe merr para per vete. Po edhe sikur te kishte, nuk do qe e drejte.
Mos ngatroni nje kengetar professionnel qe kendon kenge fetare per publikun, ai e ka pune dhe duhet te fiton.
Per kete qe thua nuk ka ne tjeter fe qe kendohet per para jam e sigurt qe shume mire e dini qe ka ne tri fete monothéist kengetar. Per mua e padrejt do te ishte nese neper Kisha, Xhamia Sinagogue te kerkohen para per leximin e librave te shejt, rritet qe behen...
Me respect ju pershendes me
 
Last edited:

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
22,881
Pikët
113
Jam shume e emocionuar 🥺🥺 nuk di si ta shpreh. Mbreme ka shume mundesi te kete qene nata e kadrit. 😭Sapo kapa lindjen e diellit. Asnjehere se kam pare nje lindje te tille. Pa pike rrezeje. Zoti na i paste pranuar lutjet!!
Nuk me besohet qe InshaAllah e kapa kete vit naten e kadrit 😭
Nuk e dija qe paska qene nate Kadri, por rastesisht kam bere keto foto ate dite sepse ngjyra e diellit mu duk e cuditshme ne nje dite te vranet si ajo.

IMG_0545.JPG

IMG_0546.JPG
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Mos ngatroni nje kengetar professionnel qe kendon kenge fetare per publikun, ai e ka pune dhe duhet te fiton.
Per kete qe thua nuk ka ne tjeter fe qe kendohet per para jam e sigurt qe shume mire e dini qe ka ne tri fete monothéist kengetar. Per mua e padrejt do te ishte nese neper Kisha, Xhamia Sinagogue te kerkohen para per leximin e librave te shejt, rritet qe behen...
Me respect ju pershendes me
E kisha fjalen pikerisht per keta qe ke permendur ne paragrafin e pare. Kendimin e fjaleve te zotit me para.
Ndersa kenget qe ke sjelle per fete e mbi fete jane laike ne natyre dhe pa lidhje me ate qe shkrova.
Feja me pagese qendron ne kundershtim flagrant me thelbin e besimit ne cdo ndarje fetare.
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
7,311
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
@YOKO une e kam pas fiksim ta gjeja por asnjehere sja pata qelluar. Kte vit ja qellova me duket , dhe u hutova nga emocionet harrova te merrja aparatin ta fotografoja 😍 bera foto me telefon por sduken gje ne krahasim me live. Çdo mengjes kur ngrihesha per te pare lindjen direkt plasnin rrezet e diellit pa dale dielli. Kurse sot ishte vetem bardhesi dhe çup del dielli sikur del hena.

A8950C5F-4AEE-4F0F-8B9C-10AA011B782A.jpeg8B5EF0F8-E61E-4EAE-A227-0773514425D5.jpeg
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,098
Pikët
83
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Nuk e dija qe paska qene nate Kadri, por rastesisht kam bere keto foto ate dite sepse ngjyra e diellit mu duk e cuditshme ne nje dite te vranet si ajo.

View attachment 39064

View attachment 39065
U si kam kam harru me te thene , se ti pyet cdo vit per kete naten e madhe. (Sdi se cte duhet )
Atehere, Bajrami eshte te Dielen.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top