• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,005
Pikët
113
Vendndodhja
Kete teme e hapa qe te flasim lidhje me keto 3 haplogrupe sepse pothajse cdo muaj po ka risi te reja lidhje me to dhe gjithashtu eshte krijuar dhe studim baze nga antropologet.

Sic dihet 6 haplogrupe njihen si evropian qe jane:

- R1a
- R1b
- I1a

dhe 3 te fundit njihen ndryshe haplogrupe ballkanik sepse epiqendra eshte ne ballkan:

- "E3b-M78" apo (E3b1a, E-V13)-----Epiqendra eshte tek shqiptaret
- "J2b" apo (J2e-M102)------Nga studimet e ndryshme epiqendren kane nxjerr her Italianet, Greket apo Shqiptaret.
- "I1b" (apo I2a)-----Epiqendra eshte kryesisht tek Boshnjaket, Kroatet dhe Moldavet.

Por problemi eshte se disa studiues E3b-M78 her etikojne qe kane ardhur nga koha neolitike bashke me J2b ne ballkan kurse te tjeret mendojne qe E3b-M78 kane qene ne ballkan bashke me I1b qe nga koha mesolitike.

- Studimi i Cruciani (el 2007) etikon:
Mesolitik: I1b
Neolitik: E3b1a dhe J2b

- Studimi i Battaglia (el 2008) etikon:
Mesolitik: I1b dhe E3b1a
Neolitik: J2b dhe G2

p.s G2 ky e quan haplogrup evropian (ku epiqendra eshte ne Gjeorgji dhe me shume eshte i perhapur ne Kaukaz, Rusine jugore dhe lindjen e mesme)

Te dyte jane studies shume te njohur dhe qe tani jane kontradite sa i perket haplogrupit E-V13 ne te cilen epiqendra eshte tek shqiptaret.

GL_Branch
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,005
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Haplogroup E-V13 is the only lineage that reaches the highest frequencies out of Africa. In fact, it represents about 85% of the European E-M78 chromosomes with a clinal pattern of frequency distribution from the southern Balkan peninsula (19.6%) to western Europe (2.5%). The same haplogroup is also present at lower frequencies in Anatolia (3.8%), the Near East (2.0%), and the Caucasus (1.8%). In Africa, haplogroup E-V13 is rare, being observed only in northern Africa at a low frequency (0.9%).
– Cruciani et al. (2007)
Cruciani et al. (2007) also note evidence for "trans-Mediterranean migrations directly from northern Africa to Europe (mainly in the last 13.0 ky)", and flow from North Africa to western Asia between 20.0 and 6.8 ky ago. While there were apparently direct migrations from North Africa to Iberia and Southern Italy (E-V12, E-V22, and E-V65), the majority of E-M78 lineages found in Europe belong to the E-V13 sub-clade which appears to have entered Europe from the Near East, where it apparently originated, via the Balkans (see below).

The E3b found in Albania and other Balkan countries is almost non-existent in Africa and common in Europe with high concentrations in the Balkans, so that specific subclade is considered European.

http://www.jogg.info/32/bird.htm


K => 40,000 years ago (probably arose in northern Iran)
T => 30,000 years ago (around the Red Sea)
J => 30,000 years ago (in the Middle East)
R => 28,000 years ago (in the Central Asia)
E1b1b => 26,000 years ago (in southern Africa)
I => 25,000 years ago (in the Balkans)
R1a => 21,000 years ago (in southern Central Asia)
R1b => 20,000 years ago (in the Northwest Asia)
E-M78 => 18,000 years ago (in north-eastern Africa)
G => 17,000 years ago (between India and the Caucasus)
I2 => 17,000 years ago (in the Balkans)
J2 => 15,000 years ago (in northern Mesopotamia)
I2b => 13,000 years ago (in Central Europe)
R1a1 => 12,000 years ago (north of the Black Sea)
N1c1 => 12,000 years ago (in Siberia)
I2a => 11,000 years ago (in the Balkans)
R1b1b2 => 10,000 years ago (in the Eurasian Steppes)
J1 => 10,000 years ago (in the Arabian peninsula)
E-V13 => 10,000 years ago (in the Balkans)
I2b1 => 9,000 years ago (in Germany)
I2a1 => 8,000 years ago (in Sardinia)
I2a2 => 7,500 years ago (in the Dinaric Alps)
E-M81 => 5,500 years ago (in the Maghreb)
I1 => 5,000 years ago (in Scandinavia)
R1b-L21 => 4,000 years ago (in the British Isles)
R1b-S28 => 3,500 years ago (around the Alps)
R1b-S21 => 3,000 years ago (in Frisia)
I2b1a => less than 3,000 years ago (in Britain)


http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Shembulli ma i hershem i E-V13 eshte gjet ne Spanje te nje kulture Neolitike qe eshte 7000 vjet i vjeter. Ky shembull qe eshte gjet atje ka ngjajshmeri me E-V13 qe gjendet sot ne Ballkan, dhe duke u bazu n'ket fakt, ky halpotik duhet te ket hy ne Ballkan qysh ne kohen e proto-Neolitit, menjehere mbas Mesolitit:

Analysis of shared haplotypes showed that the G2a haplotype found in ancient specimens is rare in current populations: its frequency is <0.3% (Table S3). The haplotype of individual ave07 is more frequent (2.44%), particularly in southeastern European populations (up to 7%). The Ave07 haplotype was also compared with current Eb1b1a2 haplotypes previously published (10–14). It appeared identical at the seven markers tested to five Albanian, two Bosnian, one Greek, one Italian, one Sicilian, two Corsican, and two Provence French samples and are thus placed on the same node of the E1b1b1a1b-V13 network as eastern, central, and western Mediterranean haplotypes (Fig. S1).
http://www.pnas.org/content/108/45/18255.long
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

I2a2 ka 7500 vjet ne alpet dinarike??
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,987
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Qe shqiptaret i bien te jene?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Qe shqiptaret i bien te jene?
Me te hershmit ne Balkan nga cili do haplogroup te vijn. Sepse autosomal dna eshte ajo qe ne fakt perben kush jemi. Dhe gjithe shqiptaret kane pak a shume te njetat rezultate.
Por e-v13 eshte me e vjetra ne balkan gjinded me densine me te madhe mes shqiptarve.
 

Skerdilaidas

Super Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
1,309
Pikët
38
Vendndodhja
Drenic
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

I2a2 ka 7500 vjet ne alpet dinarike??
Ashtu po thot edhe ky Ken Nordtvedt. Origjinen pe jep diku ne shtratin e Danubit, dhe per mendimin tim Iliret e kan pas kit halpotip ne perqindje jo te madhe, po eshte forcuar me ardhjen e Sllaveve ne Ballkan, qe me siguri e kan a marr gjat verrshimin tyne drejt Ballkanit.

I2a2a-Dinaric Includes I2a2a-M423-Din-N and Din-S. Dinaric is short for Dinaric Alps. The Dinaric Alps are located north of Italy, extending south along the east coast of the Adriatic Sea some 400 miles. Ken Nordtvedt has split I2a2-M423-Dinaric into Din-N and Din-S. Din-N is older than Din-S. N=north of the Danube and S=south of the Danube River. This I2a2-Dinaric subclade is defined by SNP M423. M423 was discovered in 2007 by Underhill, et al. M423 is downstream from SNP P37.2. The SNP M423 occurred before both of the branch lines to I2a2-Isles and I2a2-Dinaric separated. This was probably 10,000 years ago. The Dinaric founder was probably in the Balkans or Danube basin. The age of I2a2-Dinaric was estimated at 3600 years, then adjusted to 2550 years, now TMRCA ages are being recomputed.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Deri tash studimet e ndryshme te bera te lokacionet Neolitike te Evropes Y-DNA G2a eshte haplogrupi dominant i fermereve te vjeter qe migruan ne Evrop nga Lindja e Mesme. Keta kan lene nje perqindje te mire ne gjenet tona edhe pse jo direkt nga linja mashkullore.

Nevertheless, the 22 male individuals were confirmed to belong to the Y-haplogroup previously inferred. As expected from Y-STR data, all samples were found to belong to Y-haplogroup G2a except samples 577 and 596, which belong to haplogroup I2a.http://www.pnas.org/content/108/24/9788.full
Ne studimet Neolitike te Spanjes perkrah 4 meshkujve G2a gjeten edhe nje EV-13.

For the six male samples, two complete and four partial Y-STRs haplotypes were obtained (Table 3). They allowed classification of individuals into two different haplogroups: G2a (individuals ave01, ave02, ave03, ave05, and ave06, which seem to share the same haplotype) and E1b1b1 (individual ave07). The four markers chosen to confirm belonging to these haplogroups (Y-E1b1b1-M35.1, Y-E1b1b1a1b-V13, Y-G2-M287, and Y-G2a-P15) were typed with a rate of 66%, which permitted confirmation that four males were G2a and one was E1b1b1a1b (Table 3).

Analysis of shared haplotypes showed that the G2a haplotype found in ancient specimens is rare in current populations: its frequency is less than 0.3%(Table S3). The haplotype of individual ave07 is more frequent (2.44%), particularly in southeastern European populations (up to 7%). The Ave07 haplotype was also compared with current Eb1b1a2 haplotypes previously published (10–14). It appeared identical at the seven markers tested to five Albanian, two Bosnian, one Greek, one Italian, one Sicilian, two Corsican, and two Provence French samples and are thus placed on the same node of the E1b1b1a1b-V13 network as eastern, central, and western Mediterranean haplotypes (Fig. S1).

http://www.pnas.org/content/108/45/18255.abstract
Ne Kavkaz si duket perqindja e G2a eshte si rezultat i founder effect/genetic drift. Origjina e EV-13 eshte enigmatike. E dijm se haplogrupi prind EM78* ka origjinen nga Egjipti ose Somalia. Mirepo, si arriti ne Evrop edhe si arriti te dominoj tek Ballkanasit eshte pikepyetje.

Ballkanasit dot ishte me logjike te ishin dominant ne Y-DNA G2a sesa me EV-13 qe ne degen filogjenetike eshte haplogrup egzotik. Kisha thon Shqiptaret e vjeter skan pas EV-13 aq dominant si sod per shkak se nuk ka diverzitet.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Njeriu nga koha e Mesolitit ne Evrope. Lekur te erret dhe sy te kalter. Ndersa sa i perket Y-DNA i ka takuar nje grupi gati joegzistent te Evropjanet e sodit.

Y-DNA C6.

 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Simbas disave qe kan marr pjes ne seminarin ne Oxford te David Reich, ekipi i te cilit kan ne dispozicion DNA nga parahistoria dhe se shpejti do publikojn punimin shkencor, konfirmohet se Yamnaya Culture qe ka qen ndermjet Rusise dhe Kavkazit i kan takuar dy Y-DNAve R1b dhe R1a.Yamna Culture kan qen Indo-Europjanet e hershem prej nga migruan drejt Evropes, Lindjes se Mesme dhe Azis Qendrore/Indis. Gjithashtu, ky popull i kan takuar nje grupi te njerezve te veqante gjenetikisht qe gjeneticistet i cilesojn si Ancient North Eurasians dhe kan jetuar ne Siberi. Nje grup i popujve parahistorik qe pjeserisht kan ndikuar ne gjenezen e Amerikanve Indian. Nuk eshte per tu ardhur qudi pasi Y-DNA R* dhe Y-DNA Q* dominant tek Amerikanet Indian kan te njejtin paraardhes, at Y-DNA P*.

Pra me R1b-kladet e reja mund ti lidhim gjuhet Italo-Keltike-Gjermanike. Me R1a mund ti lidhim gjuhet Balto-Sllave, Indo-Iranike.

Ndersa me kladet e vjetra te R1b-L23* mund ti lidhim gjuhet Shqipe, Greke, Ermene, Hitite?

Gati 20% Shqiptarve Kosoves i takojn R1b ndersa nuk kam dituri se silave subklada. Keto qi i takojn ketij haplogrupi me gjitha gjasat jan pasardhes te Proto-Shqiptarve qe prunen gjuhen ne Ballkan.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

BINGO! Deri tash kemi besuar se Y-DNA R1a1a klada jan Proto-Indo Europjanet e vjeter. Mirepo te dhenat nga DNA parahistorike e bejne R1b si kandidate me te forte. Me gjitha gjasat R1a mundet te jen te asimiluar.

Deri te ki konkluzion vijm pasi qe Yamna Kultura konsiderohet si kandidati me i i mire per Proto-Indo Europjanet. Proto Indo-Europjanet kan qen ekstrem patriarkal. Ndersa, te gjithe meshkujt e testuar nga kjo kultur i takojn Y-DNA R1b.

http://biorxiv.org/content/early/2015/02/10/013433.full-text.pdf+html

Siq thash edhe te posti me lart kladat nga Yamna duken te jen paraardhese per R1b Ballkano-Anatoliane. Nuk po them me siguri asgje por nqofse logjika ime nuk me genjen Shqipja, Greqishtja , Hititishtja, Luwian, Ermenishtja kan prejardhjen nga kjo zone te caktuar qe ne nje interval kohor te caktuar pushtuan Ballkanin dhe Anadollin.

Ja dhe disa Y-DNA nga Evropa parahistorikeKoha Mesolitike (Evropjanet e hershem): dominuar nga I2

Koha Neolitike (Fermeret te ardhur nga Lindja e Mesme): Dominuar nga G2a

Koha e Bronzit (te ardhur nga nje zone ndermjet Rusise dhe Kavkazit): Dominuar nga R1b dhe R1a


Pikepyetje mbetet per EV-13 dhe J2? Haplogrupe misterioze. Me siguri keto haplogrupe kan qen specifike ne skajet e Evropes Jugore/Jug-Lindore.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

R1b- Perqindjet me te larta 93% jane Basket dhe Armenet, Wells i Anglise (89%), Irlandezet, Skocezet, Spanjollet (82%, 73%, 68%), Italianet 62%. Ne se keta quhen 'kelte', ashtu qofte.

Database nuk ka gjithe boten, por Europen kryesisht.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

R1a - Perqindjet me te larta jane te Hungarezeve 60%, Ruseve ne Bellgorod e Kursk 59%, Polakeve 57%.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

I - Perqindjet me te larta, Hercegovina 64%, Rumunet 48%, Bosnja 40%, Vllehet [e Shqiperise] 40% te shoqeruar nga gjithe vllehet e tjere,
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

E1b1b - Perqindjet me larta Shqiptaret e Kosoves dhe Maqedonise 40-47%, Greket ne Peloponez 47%, Greket ne Jug 44%, dhe Cantabrianet Pasiego te Spanjes.

Foto te te fundmeve:
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

J - Dukas Shqiperi (49%), Ashkenazi Jews 43%, Greket e Kretes 39%.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

G - retalively low. Italianet e Jugut, Sardenjes e Sicilise 19-26%.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

N - Finlandezet [Udmurt, Mari, Sami, Komi] nga 63-85%, Latvia, Lituania dhe Estonia rreth 40-43%. Mari ehste populli me sy blu qe ku mbivendos qyteterimit Asiro-Babilonas.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

T - ka nivele te uleta ne Europe. Ishujt e Ibizes 17%, Andaluzianet dhe Turqit e Altait ~7%.
 
Top