• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Trojet

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 14, 2015
Postime
47
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Plak, pse nuk ta kan tregu Y-DNA(linjen mashkullore) dhe mtDNA(linjen femrore)?

Perndryshe keto nomenklatura si Italian, Irish me perqindje jane jo-korrekte pasi keto popuj jane modern dhe teper te perzier per tu marre si moster per te tjeret.

Perqindja do ishte me e logjikshme te ipet si:

WHG(Western European Hunter Gatherer): Gjenet Europjane.

ANE(Ancient North Eurasian): Gjenet nga Eurazia Veriore/Siberia te prure ne Europe me pushtimin e fiseve Indo-Europjaneve.

CHG-Gjahtaret e Kavkazit.

Mediterranean-Anatolian apo Basal Eurasian: Fermeret Neolitik te ardhun nga Anadolli.
AncestryDNA nuk tregon Y-DNA (linjën atërore). Prandaj nuk e rekomandojmë.

Mirëpo nëse Drague mi dërgon "raw data" nga AncestryDNA te: [email protected] , gjasat janë shumë të mira se ja nxjerr unë nga raw data ;)
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
323
Pikët
0

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Hawk, R1a apo R1b?
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,987
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

Teme palidhje
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Haplogrupet ballkanike ("E3b-M78", "J2b" dhe "I1b")

E prezenca e grupit E po doket me kan 'Sea people' edhe invzioni i tyne , ku mas shum vjetve qe ndodh lufta e Trojes vijn pi Afrikes me mar pjes nluft perkrah vllaznive t'tyne kunder Izraelitve t'zi edhe nipave t'tyne Akean
Cilit haplogrup i perket ti TëRtëRiëN?
 
Top