• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

Berger

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 21, 2010
Postime
3
Pikët
0
Kete teme postojme harta interesante

Une kete harte per here pare e pash dhe po e postoj ketu megjithese shume harta kom pa por kete harte besoj shumica se keni pa...pasi permenden se ku u flit edhe gjuha arvanite-shqipe...lus edhe tjerte ndonje harte tjeter te rralle me paraqit kete teme me shume per troje shqiptare kishte qene me mire

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,146
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

 

Socio

V.I.P
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,066
Pikët
113
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.


Politico-Ethnographical map of Europe & Asia, London 1897. Zmadhim me fokusim - Harta e plote vijon ne postimin e ardhshem ...
 
Last edited by a moderator:

Socio

V.I.P
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,066
Pikët
113
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

Harte karikature gjermane e vitit 1914:Shikoni me vemendje pasqyrimin real te gjendjes politike te kohes, sidomos ne Ballkan ... Shqiperia, foshnje e posalindur, qe shikohet nga greku lakmitar qe ferkon duart; apo Austrohungariezi duke gjuajtuar me pushke Rusin e madh e te cmendur ne nje ane dhe duke shtypur me kembe Malazezin e duke corruar Serbin ... apo Turku plot frike, etj etj.
 
Last edited by a moderator:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,417
Pikët
113
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

Lesbos ne Jon?
 

TTao91

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 30, 2013
Postime
47
Pikët
0
HARTA: PORTOLANI (harta lundruese) ne vitet 1501-1600 !1599540204616.png
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Historia e Vertet me ne fund del ne Pah!

"Illyricum Sacrum" është një vepër enciklopedike e porositur nga Papa Klementi i XI (Gjon Françesk Albani), i cili si pasardhës i atyre arbëreshëve që ikën nga zgjedha otomane pas vdekjes së Skënderbeut ende kishte ndjenja ndaj atdheut të tij të vjetër dhe që të mos kalonte në harresë edhe porosit këtë vepër madhështore e cila edhe fillon publikimin e vëllimit të parë më 1752 dhe përfundon me publikimin e vëllimit të tetë më 1819. Po të dish se nga cili vëllim është marr kjo hartë atëherë e di edhe moshën e hartës :)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Përgjigje e: Historia e Vertet me ne fund del ne Pah!

"Illyricum Sacrum" është një vepër enciklopedike e porositur nga Papa Klementi i XI (Gjon Françesk Albani), i cili si pasardhës i atyre arbëreshëve që ikën nga zgjedha otomane pas vdekjes së Skënderbeut ende kishte ndjenja ndaj atdheut të tij të vjetër dhe që të mos kalonte në harresë edhe porosit këtë vepër madhështore e cila edhe fillon publikimin e vëllimit të parë më 1752 dhe përfundon me publikimin e vëllimit të tetë më 1819. Po të dish se nga cili vëllim është marr kjo hartë atëherë e di edhe moshën e hartës :)
Nese kjo harte ka qarkulluar qe ne shekullin 18-te duhet te jete "zbulim" jo i vogel!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Përgjigje e: Pse u fshi tema...?

" SHQIPJA DY KRENARE, SHQIPJA KUQ E ZI "

Harte origjinale e ngjyrosur me dore nga dy kosmografet: Gemma Frisius & Peter Apian - E bërë në vitin 1553 / Belgjik !Marr nga faqja e nje miku.
 
Last edited by a moderator:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

Harte karikature gjermane e vitit 1914:Shikoni me vemendje pasqyrimin real te gjendjes politike te kohes, sidomos ne Ballkan ... Shqiperia, foshnje e posalindur, qe shikohet nga greku lakmitar qe ferkon duart; apo Austrohungariezi duke gjuajtuar me pushke Rusin e madh e te cmendur ne nje ane dhe duke shtypur me kembe Malazezin e duke corruar Serbin ... apo Turku plot frike, etj etj.
Shume e bukur kjo harta:)
 
Last edited by a moderator:

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,456
Pikët
63
Përgjigje e: Pse u fshi tema...?

" SHQIPJA DY KRENARE, SHQIPJA KUQ E ZI "

Harte origjinale e ngjyrosur me dore nga dy kosmografet: Gemma Frisius & Peter Apian - E bërë në vitin 1553 / Belgjik !Marr nga faqja e nje miku.
Shum interesan, shpresoj te jet origjinal jo ndonje foto e riperpunuar.
 
Last edited by a moderator:

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,146
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

Ishte koha kur edhe Greqia e sotme ishte nën Prefekturën Ilire, hartë e perandorisë Romake 395, anash gjeni përshkrimin se kush futej në Prefekurën Ilire!

 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.nuk osht haret e sak't , e gjith dalmacia deri te siujdhesa Istra ishin Prefektur Ilire , kjo harta po e paraqet drejtimin e kundert ka Beogradi ..
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,146
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Harta të trojeve shqiptare, ballkanike etj.

SHTRIRJA E SHQIPËRISË MË 1898:
500 KM VIJË BREGDETARE
400 KM VERI-JUG
120 KM LINDJE-PERËNDIM
NGA BOSNJA DERI NË GJIRIN E ARTËS

Kohët së cilave u referohen këto kujtime, Shqipëria përfaqësonte gjithë atë hapësirë të atij vendi malor që në drejtimin e përgjithshëm veri-jug, shtrihej në Adriatik, nga kepi i Spicës (mes grykave të Kotorrit dhe Tivarit) e deri në Gjirin e Artës, duke e përfshirë edhe këtë të fundit, e që së brendshmi ishte i kufizuar te Alpet Dinarike (degët e Sharrit dhe Pindit, ose përndryshe Alpet Helenike) nga vija e kurrizit ujëndarës që ndan ujërat që zbresin prej tij, në Adriatik dhe në Egje.
E kufizuar kështu, Shqipëria kishte një shtrirje të vijës bregdetare prej rreth 500 km., përfshirë edhe përthyerjet; një gjatësi kufiri të brendshëm nga veriu në jug, prej rreth 400 km; një gjerësi mesatare prej 100 apo 120 km. : kufizohej në veriperëndim me Dalmacinë dhe Hercegovinën, në veri me Bosnjën e Serbinë, në lindje dhe juglindje me Serbinë, Maqedoninë dhe Thesalinë, në jug me Etolinë dhe Akarnania-n (provinca greke, si Thesalia), në lindje me detin Jon dhe atë Adriatik (shihni hartën).
Thënie për shqiptarët
____
Titulli: L'Albania ed il principe di Scanderbeg
Autor: F. Cuniberti
Botues: Roux Frasati, Torino, 1898

 
Top