• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Historia e Durrësit

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Durres...
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=lHLAyHaLyAg"]YouTube- Wellcome in Durres (Mirse vini ne Durres)

Durresi qytet bregdetar eshte ne Shqiperine e mesme. Porti i Durresit eshte kryesori ne shes, Nje porti Detar gjithashtu i rendesishem i Mesdheut. Qyteti Ka Ditelindja 200.000 banore redaktorët njehekohesisht Qendra eshte e prefektures redaktorët qarkut te Durresit.

Koordinatat 41° 19' 27" V ; 19° 27' 21" L
Popullsia
---dendësia 114.000 banorëbanorë/km²
---Sipërfaqja 45,1 km²
Administrata
---Shteti Shqipëria
---Rrethi Durrës
---Kodi Postar 2001-2010
---Prefiksi telefonik 052
Faqe zyrtare www.durres.gov.al
---------------------------------------------
Porti i Durrësit është kryesori në vend, gjithashtu një port i rëndësishëm detar i Mesdheut.
Historia
Durrësi mund të krahasohet me qytetet më të medhenj të Mesdheut antik dhe Mesjetar. Qyteti Epidamn Dyrah u ndertua nga Iliret Taulante, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoilir, pellazgë, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.Ai kishte edhe punishte te punimit te qeramikes,te metaleve,te pelhurave te lekures,kantier per ndertimin e anijeve etj.deshmi e zhvillimit te tregtise jane monedhat prej bronzi e argjendi qe jane prere ne dyrrah.kurse per lulezimin urbanistik deshmon mozaiku i nje dyshemeje,i ashtequajturi bukuroshja e durresit.ne shek 1-3 te e.s.ai perjetoi nje periudhe lulezimi;u be qender dhe porti kryesor i brigjeve te Adriatikut lindor.
---------------
Gjeografia
Durrësi është e vendosur në brigjet e detit Adriatik, rreth 30 kilometra (në vijë të drejtë) në perëndim të Tiranës. E historike vendi ishte wedged në mes të detit , një kohë të gjatë dhe një nivel kënetor zinxhirin e kodrave të vogla, mes aeroplanin e detit dhe në veri. Sot, qyteti përhapet jashtë në vendbanimet e ndërtimeve të paligjshme në këtë fushë nga lindja. Është mjaft e cekët në jug gjirin e Durrësit.

Transporti:
Durrësi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë. Është qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durresi eshte edhe porti me i rendesishem ne vend dhe lidhet me Italine me ane te trageteve te lines Durres - Bari, Durres - Ancona, Durres - Trieste. Sllovenine me ane te tragetit te linjes Durres - Kooper. Gjithashtu Durresi eshte edhe pikenisja e korridorit 8, si dhe kryqezim i linjave me te rendesishme te automobilizmit, ku me e rendesishmja eshte linja Durres - Kukes - Morine e cila lidh Shqiperine me Kosoven duke shkurtuar distancen e udhetimit.

Klima

Klima në Durrës eshte një e ulët prej 5 ° C në janar dhe të lartë prej 28 ° C në korrik dhe gusht. Qershor, korrik dhe gusht janë driest muaj, me më pak se çdo 1cm, reshje se mesatarja.
KulturaXhamia Në Durrës
Qyteti binjakëzimi

Bari, Italia
Stambolli, Turqia
Prishtina, Kosova

Amfiteatri i Durrësit
Amfiteatri i Durrësit, më i madhi dhe më i rëndësishmi, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Ballkan, është ndërtuar në fillim të shek të I të e.s.
Pershkrimi

Ai ka vlera të vecanta arkitekturore dhe artistike dhe mund të krahësohet me monumentet e kësaj periudhe të Pompeit dhe Kapuas në Itali. Amfiteatri ka trajtë elipsi me diametër 136 metra dhe lartësi rreth 20 m. Shkallarja për shikuesit e veshur me pllaka të bardha merrte 15-20.000 veta, ndërsa në arenë zhvilloheshin luftimet e gladiatorëve.
Ky amfiteatër ka arkitekturë romake dhe ndërtimi i tij në qendër të qytetit 350 m larg detit, fillon në rrafshin e arenës 5.5 m mbi nivelin e detit, ndërsa 2/3 mbështetet në kodër. Amfiteatri 2700-vjeçar qëndron mes 30 amfiteatrove të zbuluar të botës antike nga Roma deri në Budapest dhe Lion. Pas viteve 90 një sërë projektesh synojnë të realizojnë zbulimin e plotë të ndërtesës dhe bashkëpunimi me Universitetin e Parmës pritet të formësojë përfundimisht në të ardhmen të gjithë gjeografinë e shikueshme të Amfiteatirit.
[redakto]Historiku u germimeve

Amfiteatri i Durrësit është zbuluar në vitin 1966 nga bashkëpunëtori i vjetër shkencor Vangjel Toçi, vit në të cilin kanë nisur dhjetëra ekspedita të sektorëve kërkimorë e shkencorë, shqiptare e të huaja. Në mënyrë intensive gërmimet janë përqendruar në vitet 1967-1970 të cilat detyruan zhvendosjen e 55 familjeve dhe prishjen e 33 banesave private për t’i hapur rrugë zbulimit të ndërtesës antike.
[redakto]Gjendja sot

Mbasi erdhen Italianet e parmes hapen nja 10 metra grope na majta dhe nga e djathta dhe pastaj gjith pjesa tejeter ka ngel ashtu si e la Enveri me doren e vet kur ishte per vizite heren e fundit. Durrsaket e kan per gjynof me e rregullu qe nga koha kur e vizitoi pejgamer Enver per her t"fundit. :)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=U22aGxA7j5k"]YouTube- Durresi
Kalaja e Durrësit
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
• Learn more about citing Wikipedia •
"Kalaja e Durrësit" muret e së cilës u ringritën në periudhën e perandorit bizantin, Anastasi I (491-518) me origjinë nga Durrësi, i cili e shndërroi atë në një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime në mure janë kryer edhe pas tërmetit shkatërrues të vitit 1273. Aktualisht muret mesjetare me lartësi afro 15 metra si dhe tre hyrje e disa kulla fortifikuese ruhen në afro një të tretën e gjatësisë fillestare të kështjellës së qytetit.

Kulla e vrojtimit në Durrës

Kulla e vrojtimit në Durrës ose Kulla e kapitenarisë shërben për të ndjekur të gjitha situatat detare, për të monitoruar lundrimin e anijeve si dhe për të drejtuar operacione detare në raste të jashtëzakonshme. Në kullë funksionojnë disa salla komandimi dhe vrojtimi të pajisura me aparatura moderne optike dhe dëgjimi. Sistemi i kamerave të vëzhgimit mundëson vrojtimin e objekteve deri në distancën 10 milje detare larg dhe është i aftë që të identifikojë edhe njollat e ndotjeve detare të cilat mund të shkaktohen nga anije të ndryshme. Në sallën e madhe të kullës ndiqet i gjithë aktiviteti i kapitenarive të porteve të vendit tonë. Kulla e vrojtimit në Durrës është ndërtuar në vitin 2007.
Qyteti me i bukur ne bote :)
 
Top