• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Historia e Kishes

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
ne kete teme ne menyre te ngadalte do te sjell historine e kishes se krishtere. Keshtu do te shikojme edhe historine e kishes protestante, katolike, ortodokse dhe pse egzistojne ato sot.

Se shpejti , ju faleminderit .

Zoti ju bekofte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Kjo teme do te ndahet ne kater pjese:

1. Lindja e kishes dhe Eklesiologjia
2. Kisha nga pentakosti deri tek reformimi
3. Kisha nga reformimi deri ne ditet e sotme
4. Kisha dhe kohet e fundit


Secila pjese do te kete disa nentema te mbushura me histori dhe argumente.

1. Lindja e kishes dhe Eklesiologjia
A. Kisha
B. Kur Lind kisha ?
C. Ilustrimet e medha dhe ilustrimet e vogla te kishes
D. Karakteristikat e Kishes
E. Karakteristikat e kishes lokale
F. Karakteristikat e anetarit te kishes lokale

2. Kisha nga pentakosti deri tek reformimi
A. Epoka Apostolike
B. Kisha e hereshme
C. Kisha e hereshme mesjetare
D. Kisha e mevonshme mesjetare

3. Kisha nga reformimi Protestant deri ne ditet e sotme
A. Kisha ne epoken e reformimit
B. Kisha ne epoken e aresyes
C. Kisha ne epoken e perhapjes
D. Kisha ne epoken e diteve te sotme

4. Kisha ne kohet e fundit
A. Shenjat
B. Rrembimi i kishes
C. Antikrishti
D. izraeli
E. Turbullira e madhe
F. Armagedoni
G. Rikthimi i Krishtit
H. Mijevjecari
I. Gjykimi perfundimtar
J. Perjetesia

Se shpejti do te filloje kjo teme duke u shkruajtur avash- avash.

Zoti ju bekofte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Historia e Kishes

1. LINDJA E KISHES DHE EKLESIOLOGJIA

A. Kisha


Pse duhet te studiojme kete teme?

Mund te permbledhim aresyet qe na nxisin te prezantojme nje teme te tille dhe ta studiojme.

a). Studimi i kesaj teme nxit per nje kristianizem praktik.
1 Timoteut 3:15 << por, po u vonova, te dish se si duhet te sillesh ne shtepine e Perendise , qe eshte kisha e Perendise se gjalle, shtylla dhe mbeshtetja e se vertetes>>.

b). Lejon nje zhvillim shpirteror dhe harmonik te bashkesise lokale, duke ndihmuar cdo anetar te gjeje vendin e duhur brenda kishes.
1 Timoteut 4:6 << Duke ua propozuar keto gjera vellezerve, ti do te jesh nje sherbyes i mire i Jezus Krishtit, i ushqyer me fjalet e besimit dhe mesimit te mire, qe ke kuptuar plotesisht.>>

1 Korintasve 12:25 << qe te mos kishte percarje ne trup, por te gjitha gjymtyret te kene te njejtin kujdes per njera-tjetren.>>

c). Shmang herezite e shumta ne lidhje me argumentin.
Efesianet 4:14-15 <<qe te mos jemi me foshnja, te lekundur dhe te transportuar nga cdo ere doktrineje, nga mashtrimi i njerezve, nga dinakeria e tyre nepermjet genjeshtrave te gabimit, por, duke thene te verteten me dashuri, te rritemi ne cdo gje drejt atij qe eshte kreu, Krishti.>>

d). Çon drejt nje lloj organizimi ne harmoni ne teresine e fjales se Perendise.
2 Timoteut 4:3-5 << Sepse do te vije koha kur njerezit nuk do ta durojne dot doktrinen e shendoshe, por, sipas endjeve te veta, do te mbledhin grumbull mesues per te gudulisur veshet dhe do ti largojne veshet nga e verteta dhe do ti sjellin perrallave. Por ti rri sycele ne cdo gje , duro vuajtjet, kryeje punen e ungjilltarit, permbushe plotesisht sherbesen tende.>>

e). Inkurajon vizionin misionar te kishes.
Filipianet 1:5 << per pjesmarrjen tuaj ne ungjillin qe nga dita e pare e deri tani.>>


Ç'fare nenkuptohet me kishe

Kishe nga greqishtja ''Eklessia''
ne kuptimin e saj origjinal ''nje asamble te thirrur jashte ose te mbledhur''.
Portretrizonte nje asamble te qytetareve te lire, e thirrur( mbledhur) nga nje predikues per te diskutuar argumenta qe kane te bejne me bashkesine .

Dhjata e re e perdor kete term ne menyrat e meposhteme:

a). Ligjerisht: Mbledhje civile.
Veprat 19:39 << Dhe nese keni ndonje kerkese tjeter per te bere, te zgjidhet ne kuvendin sipas ligjit. >>

b). Universalisht: I gjithe trupi i besimtareve ne cdo kohe . Ne kete kuptim eshte perdorur termi ''Kisha e padukshme'', e perbere nga ata qe jane shpenguar nga gjaku I c'muar i Jezus Krishtit.

Efesianeve 1:22-23
<< dhe vuri cdo gje nen kembet e tij, edhe ja dha per krye per mbi cdo gje kishes, e cila eshte trupi I Tij, plotesia e atij qe mbush cdo gje ne te gjithe.>>

c). Ne menyre lokale: Kishe ose asamble lokale , e perbere nga nje grup besimtaresh te nje vendi te caktuar, qe kremtojne sebashku sherbesen ndaj Perendise.
Veprat 11:26 << Dhe plot nje vit ata u bashkuan me ate kishe dhe mesuan nje numer te madh njerezish; dhe, per te paren here ne Antioki, dishepujt u quajten te krishtere.>>


do te vazhdojme heres tjeter me piken B te pjeses se pare: Kur lind Kisha?

VAZHDON.........
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Historia e Kishes

B.KUR LIND KISHA?

Ka disa mendime per kete . Ne duhet te kemi te verteten , perndryshe do te humbasim te verteten.

ketu do te flasim per disa mendime per kohen se kur lind kisha. Dhe do te shikojme ne menyre biblike se kur ka ndodhur vertete kjo ngjarje .

keto jane disa nga mendimet kryesore te teologeve te ndryshem:
a). Kisha lind ne zemren e Perendise, perpara se te krijohej cdo gje.
b). Kisha lind ne dhjaten e vjeter.
c). Kisha lind me lindjen e Jezusit.
d). Kisha lind kur Jezusi thirri dishepullin e pare
e). Kisha lind ne pentakost

Keto jane mendimet kryesore te teologeve te ndryshem te krishtere. Ka edhe mendime te tjera por nuk dua te merremi me to sepse jane mendime te nje numri shume te vogel teologesh dhe jane provuar se nuk jane mendime biblike ose mendime qe vijne nga nje studim serioz.

a). Mqns Perendia kishte ne zemer per te krijuar kishen para se cdo gje te ishte ne egzistence , disa mendojne dhe shpallin qe kisha lind ne zemer te Perendise dhe para krijimit. Kjo nuk mund te jete e vertete dhe as nuk mund te kete logjike biblike . Perndryshe do te thonim se kisha ka egzistuar ne perjetesi bashke me Perendine.
Une dhe ti kemi qene ne mendjen e Perendise perpara se te egzistonte cdo gje por nuk kemi lindur ne ate kohe ne perjetesi . Nqs do te ishte ky nje koncept i drejte atehere i bie qe une edhe ti kemi jetuar ne perjetesi me Perendine dhe kemi qene te perjeteshem.

Sigurisht qe ka nje mendim te Perendise per planin qe Ai kishte per te krijuar Njeriun por kjo nuk dmth se Ai e kishte krijuar tashme. Dhe eshte po aq e vertete qe kishte nje plan te Perendise ne zemren e Tij per te krijuar kishen por kjo nuk dmth se kisha ka lindur ne ate kohe.

Ne fillim fare bibla na tregon se c'fare ka krijuar Perendia. Znafilla 1:1 na tregon se ne fillim Perendia krijoi hapsiren dhe materien.

Kjo tregon se Perendia kishte ne plan te krijonte njeriun por per ta krijuar Zoti ishte duke krijuar si fillim edhe kushtet e pershtatshme per njeriun qe te mund te jetonte.
Njeriut i duhej oksigjen, njeriut i duhej nje temperature normale e te jetuarit as ftohte dhe as ngrohte.
Njeriut i duhej qe te jetonte ne nje planet ku kishte mjaftueshem ushqime, etj....

Pra plani i Perendise ishte i persosur por vetem ne momentin e dites se 6 Ai krijoi njeriun.

Po Kisha kur lind?

Kisha nuk ka lindur akoma.

b). Asambleja e Zotit ishte populli i Izraelit ne dhjaten e vjeter. Ata ishin ne nje fare menyre kisha e dhjates se vjeter. Zoti i zgjodhi ata ne ate kohe per te qene drite e kombeve.

Kur Izraeli e mohoi Krishtin atehere Perendia zgjodhi kishen.
Zoti kishte pergatitur nje plan te mrekullueshem : ata qe nuk ishin populli I Tij tani jane populli I Tij.

besimi tek Jezusi na shpeton neve sot
besimi tek AI qe do te vinte i shpetonte ata atehere.

Ka nje ndryshim mes kohes tone dhe kohes se tyre.
Sot ne besojme tek AI qe ka ardhur
Atehere ata besonin tek AI qe do te vinte.

Ne ate kohe ka qene koha e sakrificave qe ishin simbole te Atij qe do te vint(Jezusi).
Por sot ne kemi besim tek sakrifica e Atij qe ka ardhur(Jezusi).

Ne ate kohe ishte koha e ligjit por tani eshte koha e hirit.

Kemi nje popull por qe eshte i ndare ne dy periudha.
kemi popullin e Zotit qe eshte si ne dhjaten e vjeter por edhe ne te rene por eshte i ndare vetem ne dy kohe.
Atehere ka qene koha e nje beslidhje me ane te ligjit
Sot eshte koha e nje beslidhjeje me ane te gjakut te Jezusit.
Sic e shikojme nuk jemi ne me te mire si besimtare ne do te ulemi ne nje tryeze bashke me Abrahamin, Isakun, Jakobin ,..., etj... por koha ku ne jetojme eshte e ndryshme, ne fakt beslidhja ku ne jetojme eshte nje beslidhje me e mire.

Heb 9 :11-12 << Por Krishti, qe erdhi si kryeprift i te mirave qe do te vijne ne te ardhmen, duke kaluar ne nje tabernakull me te madh e me te perkryer, qe s'eshte bere me dore, por, qe nuk eshte i kesaj krijese, hyri nje here e pergjithmone ne shenjterore, jo me gjakun e cjepeve dhe te vicave, por me gjakun e vet, dhe fitoi nje shpetim te amshuar.>>

Heb 9 :14-15 <<aq me shume gjaku i Krishtit , I Cili me ane te Frymes se Shenjte e dha veten e Tij te paperlyer nga asnje faj ndaj Perendise do ta pastroje ndergjegjen tuaj nga veprat e vdekura per ti sherbyer Perendise se gjalle! Per kete aresye Ai eshte ndermjetesi i beselidhjes se re qe, me ane te vdekjes qe u be per shperblimin e shkeljeve qe u kryen gjate beselidhjes se pare, te thirrurit te marrin premtimin e trashegimise se amshuar.>>

vargje te tjera per te lexuar jane : Heb 9:19-26

Pra veme re se ne kohen e dhjates se vjeter akoma nuk ka lindur kisha.

Ajo ishte nje beselidhje permes urdherimeve te Moisiut por tani kemi nje beselidhje me te mire qe eshte vulosur me gjakun e Jezus Krishtit dhe ketu fillon koha e kishes.

Kur lind kisha?

c). Kisha nuk kishte lindur akoma me lindjen e Jezusit. Jezusi ishte premtuar si Mesia shpetimtari qe ne kohen e Adamit.

Zan 3:15 <<........fara e saj do te shtype koken tende, dhe ti do te plagosesh thembren e fares se saj.>>

Kjo eshte shpallja e pare e ungjillit. Por kisha nuk kishte lindur akoma.

Kemi kete premtim te perseritur Abrahamit
Zan 12 :3 << .............tek ti do te jene te bekuara tere familjet e tokes>>
Gal 3:8 << Dhe shkrimi duke parashikuar se perendia do shfajesonte kombet me ane te besimit , ia dha me perpara Abrahamit lajmin e mire :- te gjitha kombet do te bekohen ne ty.>>

Sic shikojme lajmi i mire ishte i perseritur tek Zanafilla 12:3 , Krishti do te vinte , Mesia do te vinte , dhe ishte duke ardhur edhe koha e hirit .Por kisha nuk kishte lindur akoma.

premtimi per ardhjen e Mesias eshte bere edhe me ane te profeteve ku dihen disa prej tyre qe jane quajtur edhe profete mesianik. Si Isaia, Jeremia, Joeli, Zakaria.

Mesia erdhi .... lluka 1:31-33 << Dhe ja ti do te mbetesh shtatzane, dhe do te lindesh nje djale, dhe do t'ia vesh emrin Jezus. Ai do te jete i madh dhe do te quhet Bir i Shume te Lartit; dhe Zoti Perendi do ti jape fronin e Davidit atit te tij; dhe do te mbreteroje mbi shtepine e Jakobit perjete, dhe mbreteria e tij nuk do te kete kurre te sosur>>

Shpetimtari erdhi Ai ishte premtuar qe do te vinte madje do te shohim edhe kete citim nga profeti Isaia.

Isaia 9:5 << Sepse na ka lindur nje femije , nje djale na eshte dhene, Mbi supet e tij do te mbeshtetet perandoria dhe do te quhet keshilltar i admirueshem, Perendi i fuqishem, Ate i perjetshem , Princ i paqes.>>

Por a ka lindur kisha ne kete kohe kur Jezusi lindi?

vete Jezusi ka thene kur doli para ne fillim para tempullit qe Ai ishte mesia i premtuar per Izraelin , por Ai nuk tha se tani eshte koha e kishes. Ai citoi nje profeci qe ishte permbushur tashme me ardhjen e Tij por nuk citoi asnje fjale per fillimin e kohes se hirit.

Duhet te kemi parassyh qe kur Jezusi lindi ai lindi nen ligj , ai duhej te zbatonte ligjin e Moisiut , ai gjithmone shkonte ne tempull ne Jeruzalem per te adhuruar ose per tu lutur por kjo nuk ishte koha e hirit. Ai gjithmone festonte pashket judaike por ato pashke nuk ishin pashket e krishtera. Pashket e krishtera festojne vdekjen dhe ringjalljen e Jezusit por pashket judaike festojne daljen e popullit te Izraelit nga egjipti me dore te fuqishme te Perendise.

Pra kisha nuk ishte lindur akoma ne kohen kur Mesia erdhi.

Kur lind kisha?

d). Disa mendojne se kisha lindi kur Jezusi thirri dishepullin e pare.
Ka dicka qe duhet te kuptojme .

Ashtu sic gruaja nuk erdhi ne egzistence pa renien ne gjume te Adamit ashtu edhe kisha nuk mund te lindte pa vdekjen dhe ringjalljen e Krishtit.

Ungjijte jane histori e jetes se Mesias ketu ne toke dhe e tregimit te misionit te Tij per te shpetuar boten. ne sot ungjijte i kemi ne dhjaten e re sipas librave , dhe ne fakt sipas librave keshtu eshte por sipas kohes ata jane pjese e dhjates se vjeter sepse ne ate kohe akoma jetohej sipas dhjates se vjeter.

pra lindja e Jezusit , jeta e Tij ne toke per rreth 33 vjet ishte nje kohe e dhjates se vjeter. Akoma nuk kishte ardhur koha e dhjates se re dhe akoma nuk ishte koha e kishes, kisha nuk kishte lindur akoma.

Ka nje fakt qe i ndan te dyja kohet , ka nje fakt historik qe i nda te dyaj dhjatat.
Ka nje fakt dhe nje veper historike qe e ndan beselidhjen e vjeter nga beselidhja e re. Ka nje fakt qe e ben te filloje beselidhjen e re.

VDEKJA DHE RINGJALLJA E JEZUSIT.

Ketu ka filluar koha e hirit , ketu ka filluar koha e kishes.

Pas vdekjes dhe ringjalljes se Jezusit filon koha e kishes.
Por kur lind kisha?

e). Tek Gjoni 19:30 << Kur Jezusi e mori uthullen tha: - ''U Krye'' Dhe duke ulur kryet , dha frymen.>>
Ky varg na tregon per vdekjen e Jezusit por jo per ringjalljen.
Ringjallja ka ndodhur tek , Mateu 28:2 << Dhe ja ra nje termet i madh , sepse nje engjell i Zotit zbriti nga qielli , erdhi dhe e rrokullisi gurin nga hyrja e varrit dhe u ul mbi te.>>

Ringjallja ka ndodhur . Bibla na tregon se kush beson se Jezusi eshte bir i Perendise dhe u ringjall nga vdekja do te jete i shpetuar--Rom 10:9.

Pjetri e rrefeu Jezusin si Krishti Bir i Perendise por ai nuk besoi se Jezusi do te vdiste dhe do te ringjallej perseri prandaj Jezusi e qortoi per kete mosbesim. Pjetri po tregonte se ai nuk mund te kuptonte dicka te tille sepse Izraelitet besonin se Mesia nuk do te vuante kurre. Kjo ka ndodhur tek Mateu 16:13-23

Prandaj kisha nuk mund te kete lindur ne ate kohe por vetem pas ringjalljes .

Por disa teologe qe jane goxha te shumte mbeshtesin mendimin se kisha ka lindur ne pentakost.

SI kohe pas ringjalljes do te ishte biblike por si moment nuk eshte sepse nqs do te ishte keshtu ato gjera qe ndodhen ne pentakost duhet te ndodhin edhe kur nje besimtar rilind sot . Kjo nuk ndodh keshtu qe nuk mund te themi kete.

Por do te shikojme nje argument qe verteton se kisha ka lindur para pentakostit .

1 Kor 15:6 na tregon se para se te ndodhte pentakosti Jezusi u ishte shfaqur 500 vellezerve prej te cileve shumica e tyre jetonin edhe ne kohen e Palit.

Por ne pentakost ishin vetem 120 vellezer. Ku perfunduan 380 te tjeret? Ata nuk ishin ne pentakost, por kjo nuk do te thote se nuk ishin te rilindur serish, ata ishin vellezer ne Krishtin te rilindur serish dhe kjo ngjarje ka ndodhur perpara se te vinte pentakosti.

Pra kisha nuk ka lindur ne pentakost, kisha ka lindur para pentakostit.

Kur lind kisha?
Ka nje ngjarje qe ka ndodhur para pentakostit

Gjoni 20:22 << Dhe ; si tha keto fjale , hukati mbi ta dhe tha:- ''Merrni Frymen e Shenjte''.>>

ketu eshte momenti kur ka lindur kisha.

fajal hukati eshte e barazvlefshme ose ekuivalente me Zan 2:7 ku thuhet se Zoti hukati ne njeriun fryme jete.

Perendia hukat, Perendia jep jete
Perendia hukat, Perendia rilind.

Keshtu kisha ka lindur tek Gjoni 20:22

Kjo eshte e sakte sepse i ploteson te gjitha kushtet.
se pari kisha lind pas vdekjes dhe ringjalljes se Jezusi--Rom 10:9
se dyti kisha lind kur Zoti hukat mbi te fryme jete dhe kur Fryma e Shenjte hyn ne zemer te njeriut--Gjoni 20:22

Kisha lind tek Gjoni 20:22

VAZHDON............
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
C.ILUSTRIMET E MEDHA DHE TE VOGLA TE KISHES

a). Ilustrimet e medha

1- Kisha eshte trupi i Krishtit
2- Kisha eshte ndertesa e Zotit
3- Kisha eshte nusja e Krishtit

b). Ilustrimet e vogla te kishes

1- Kisha eshte fusha e Zotit
2- KIsha eshte perla me vlere te madhe
3- Kisha eshte eshte shermendi i hardhise
4- Kisha eshte ullastra

1. Kisha eshte trupi i Krishtit.

Kisha nuk eshte organizate por eshte organizem. Organizatat sherbejne deri sa kisha te manifestohet. Duhet te organizohemi por jo sikur te ishim organiuzate por sikur te ishim organizem.

Edhe nese shikojme organizmin e njeriut pershembull , cdo gje funksionon sipas nje rregulli te caktuar te dhene nga Peendia , nqs nuk funksionon ashtu sic duhet atehere kjo do te thote se ka nje virus qe ka hyre dhe duhet luftuar qe te zhduket.

Kisha nuk duhet te ngaterrohet me organizatat. Por Fryma e Shenjte manifestohet tek te gjitha organizatat e krishtera.. Jane disa gjera qe duhet te dime per kishen si trup i Krishtit.

A. Kreu i kishes eshte Jezusi.

Kemi kala te ndryshme por nuk kemi hierarki. Jezusi eshte kreu .
Jezusi eshte i gjalle Ai nuk eshte me i vdekur eshte e vertete qe Ai vdiq per mekatet tona por Ai u ringjall dhe tashme eshte ne qiell ne te djathte te Atit dhe eshte kreu i kishes.

1 Korintasit 12:24 na tregon se vetem Jezusi eshte Kreu i kishes. Nje trup nuk ka dy krere vetem nje por kreu i kishes eshte Jezusi.

Disa do te thone se Jezusi ka vene perfaqsues ne toke por bibla na tregon se kur Jezusi iku poshte zbriti Fryma e henjte dhe keshtu pra kisha nuk eshte vetem por ka nje drejtues qe eshte Fryma e Shenjte . Dhe Fryma e Shenjte na drejton tek Krishti I CIli eshte kreu i kishes.

Nje kishe e vertet dhe e mire eshte ajo kish ku kreu eshte Jezusi.
Nese do qe te shkosh ne nje kishe te mire pyet me pare drejtuesin e asaj kishe , kush eshte kreu juaj?

Nese ajo kish ka si kre Jezusin ajo eshte kishe e mire por nese ka ndonje tjeter atehere largohu prej asaj kishe sepse nuk eshte kisha e Jezusit.

Pastori ka pergjegjesi por nuk ka komanden abolute.
Pastori eshte autoritet i vene nga Perendia por ky autoritet eshte i kufizuar dhe eshte ne dashuri.

Nese Pastori iken diku tjeter atehere Jezusi ngelet aty si kreu i kishes.
Sepse kisha nuk eshte veper e pastorit por eshte veper e Jezusit.

Kur themi Jezusi eshte kreu i kishes kuptojme qe Jezusi dhe kisha jane nje. Imagjinoni nje trup qe eshte i ndare nga koka a do te funksiononte ai?
Imagjinoni sikur te gjithe njerezit te kishin trupat e tyre te ndare nga koka.
Do te ecnin neper ruge dhe mendo koak do te shkonte ku te donte qejfi aaj por trupi do te shkonte ku te donte qejfi atij dhe imagjino pastaj kur njerezit do te ngaterronin kokat me njeri tjetrin.

Jezusi dhe kisha jane nje . Atje ku eshte Jezusi atje duhet te shkoje kisha, aty ku kisha eshte mbledhur ne emer te Jezusit aty Jezusi ehte.

Nqs e do Jezusin atehere do te duash edhe kishen.
Nqs i ben mire kishes je duke i bere mire Jezusit.Mateu 25:35-40
Ne kete pasazh Jezusi e identifikon veten me kishen.
Kur Jezusi iu shfaq Palit ne ate kohe Saulit nga tarsi? Ai i tha :- Saul, Saul perse me perndjek?
Dhe Sauli i tha :- kush je ti Zot ?
Jezusi i tha :- Une Jam Jezusi qe ti po perndjek.

Pali ishte duke perndjekur kishen deri ne vdekje dhe e bente kete nga mendimi se po e bente per Zotin. Por Jezusi i thote se eshte duke perndjekur vete Ate.

Jezusi identifikon veten me Kishen.


trupi funksionon mire kur eshte i drejtuar nga kreu.


B. Kisha rritet sebashku
C. Cdo pjese e trupit eshte e rendesishme


Keto dy pika jane bashke.
Le te imagjinojme nje femije te cilit i rritet vetem dora.
E imagjinoni dot? Ai ka lindur por asnje pjese e trupit nuk rritet pervec nje dore qe behet e madhe dhe gjigabde cdo dite e me shume.
A duket dicka e bukur , a eshte dicka jete gjate. a do te rronte ai femije per nje kohe te gjate?
A eshte vullneti i Perendise qe vetem nje kishe lokale te rritet dhe te tjerat te rrine ashtu pa u rritur?

Kur rizgjimi do te vije do ti perfshije te gjitha kishat jo vetem nje kishe lokale.
Kur Pjetri e futi serish barken ne det per te peshkuar sepse Jezusi i tha, dhe kur barkat u mbushen plot me peshq ato kerkuan ndihmen e barkave te tjera nuk bene cdo gje vetem perndryshe do te ishin permbytur bashke me peshkun qe peshkuan.

Kishat lokale duhet te ndihmojne njera tjetern.
Ne trup askush nuk eshte i pavlefshem ose i mbivlersuar.
Shputa eshte pjese e kembes por ajo eshte shume e rendesishme eshte e padukshme por kemba nuk mund ti thote shputes nuk kam nevoje per ty.

Syri nuk mund te thote se ska nevoje per doren , nqs nje mize hyn ne sy dora do te heqe ate dhe syri do te falenderoje Zotin pe doren.

Nje ilustrim tjeter qe e ka bere nje besimtar eshte ky:
Kur nje gisht i vogel goditet nga nje cekic, atehere gjithe trupi do te hidhet [perpjete duke vuajtur per vetem per dhimbjen e gishtit te vogel. Nuk e di nee ju ka ndodhur personalisht por kur une godas ndonjehere padshje ndonje cope hekuri ose fundin e divanit me gishtin e vogel te kembes menjehere gjithe trupi im vuan dhe mezi kercas dhembet per te duruar dhimbjen madje eshte dora e para qe shkon tek vendi ku dhemb dhe perpiqet qe te ferkoje gishtin e vogel te kembes qe po vuan per te larguar dhimbjen .

Eshte interesante sepse keshtu ne fakt eshte kisha si trup i Krishti kur nje gjymtyre vuan vuan gjithe trupi , ashtu sic edhe thote bibla.
trupi i Krishtit eshte i mnadh ne toke kemi kishen e Jezusit ne Shqiperi, Itali, Greqi, Serbi, Kosove, Maqedoni, Usa, Kanada , Gjermani, Turqi, Indi , Brazil, Argjentine, Kenia, Afrik e jugut, Kine , Kore e jugut, etj.

Imagjino kur kisha ne Kine vuan ne fakt jemi duke vuajtur edhe kisha qe eshte ketu ne Shqiperi ose ne USA ose ne Itali, Gjermani etj...

Askush nuk thote se nje pjese e trupit nuk i duhet.
A ka ndodnje nga ju qe te mund te thoni se nuk keni nevoje per doren ose per kembet apo per thonjte?
Nese ka ndonje ketu ne forum qe mendon keshtu ju lutem me tregoni. Dua ta di.

Sdo te kete asnjehere ndonje pjesew qe nuk vlen ne trup.

Jemi te gjithe te rendesishem ne trup.
Shpesh here ne si njerez i nen vleresojme disa gjera qe na duken te vjetra. Sepse nuk jane me per kohen tone dhe nu kane vlere per ne.
une di nje person qe mbledh mbeturine ne plehra por edhe qe kishte gjetur disa medalje te vjetra aty te kohes se partise komuniste. Dhe ky i shet me nje cmim te vogel sa per te fituar buken e gojes tek nje person tejter. Ky tjetri i ka shitur keto te gjitha dhe ka arritur te kete nje fitim prej nje shume me mijera dollaresh.

Imagjino cfare vlere kane ato . Por kur nuk ia di vleren i hedh ne plehra dhe kur nuk ia di vleren reale i shet me cmim buke dhe kur i di vleren i shet me cmim me te larte ku behet fjale per fitime teper te medha , por me e bukura akoma kur i di vleren reale atehere i ruan per ti bere koleksion dhe nuk i shet por mund te fitosh me shume nqs i ruan dhe i ke te gjitha modelet.

Me duket se kjo vlen edhe per ato veshjet e vjetra popullore Shqipetare . Une njoh disa persona qe i kane pas hedhur me pare , por me vone pastaj filluan ti shesin me cmim buke dhe me pas i kane shitur te tjere me cmime qe kalojne vlera te larta por ata qe i mbledhin dhe i ruajne fitojne me teper fitojne nje koleksion dhe nje koleksion i te gjitha veshjeve Shqipetare me te vjetrat i te gjitha modeleve kushton vertet shume , ose ka nje vlere shume te madhe.

Askush nuk mund te mendoje se ndonje pjese e trupit nuk i nevojitet.

Nuk do te kete asnje pjese e trupit qe nuk do te kete vlere.

1 Korintasve 12:15-16 na tregon se ne nenvleresojme .

MOSVLERESIMI I VETES.
shpesh ne nenvlersojme veten dhe themi e nuk kemi vleren e duhur ose se nuk kemi vlere fare.
tan dini se kjo eshte sulmi kryesor i satanit ne nje kishe ku ka unitet.
Kjo ndodh shpesh kur ne shikojme te tjeret.

Kemba shikon doren dhe thote :- Oh nuk jam dore , nuk jam pjese e trupit.
Roli i kembeve nuk eshte domosdoshmerisht te jen te bukura ashtu si floket.
Zoti ka folur edhe per kembet jo vetem per gjymyret e tjera. Ai thote se :- Kembet e atyre qe shpallin lamin e mire jane te bukura.
Kembet jane te rendesishme.

Por semundja e pakenaqesise vjen tek te gjithe.
Nese je ne vullnetin e Zotit atehere funksioni qe po kryen eshte funksioni me i madh qe Zoti ka per ty.

Veshi mund te mendoje se nuk eshte sy dhe nuk eshte pjese e trupit. Sic shikojme kjo mosvleresim per veten nuk egziston vetem mes nje drejtuesi dhe nje puneori te thjeshte por edhe mes dy drejtuesve.

Kemi veshin qe eshte ne koke eshte nje drejtues , por kemi edhe syrin qe eshte po ne koke dhe po ashtu eshte drejtues. Te dy jane drejtues por veshi shikon syrin qe eshte me larte dhe mendon per veten se nuk vlen .

Shpesh disa Pastore shikojne tek Pastore te tjere qe kane me shume sherbesa dhe kane kishe me te madhe dhe cfare bejne eshte qe mendojne se ata nuk jane mire dhe nuk vlejen . Pra nenvleresojne veten.

Lluka doktori shkonte kudo me palin neper vende te ndryshme dhe mbillnin kisha. Pali ishte syu dhe lluka ishte veshi.
Pali ishte gjithmone ai qe predikonte dhe mesonte ungjillin. Por Lluka cfare bente? Ai i rrinte nga mbrapa dhe degjonte cdo gje. Ai vetem sa i rrinte Palit nga pas i shkonte kudo qe Pali shkonte dhe degjonte gjithe diten predikimet e Palit.
Oh sa u merzita mund te thoshte Lluka une ngela gjithe diten duke degjuar Palin po une cfare po bej ketu ? Nuk vlej per asgje do te iki nuk jam ne vullnetin e Zotit.

Imagjino sikur Lluka ta bente kete vertet. Cfare do te kishim humbur.
Por Lluka nuk veproi keshtu Lluka e vleresoi veten dhe megjithese nukishte sy ose goje ai ishte vesh , ai mesoi me shume per ungjillin. Dhe Lluka takoi Teofilin DHe i shkroi ungjillin. Lluka nuk e dinte fare se do te behej i famshem ne te ardhmen AI mendoi se do te shkruaj nje cope leter qe eshte ungjilli , fuqia e Perendise per shpetimin e kujtdo qe beson.
Lluka nuk e dinte nese do te lexohej dhe studiohej ky ungjill ne kohet e sotme por ai tha do te shkruaj kete ungjill qe sjell lajmin e mire per shpetimin me ane te hirit.

Puna qe Zoti na ngarkon eshte puna me e rendesishme.

MBIVLERESIMI I VETES
Gabimi tjeter eshte mbivleresimi .
Asgje nuk na perket neve por cdo gje i perket Zotit.
Koka nuk mund te thote se sak nevoje per kembet.

Moisiu mbante ne dore shkopin ose bastunin, kur ai ngrinte doren Jozueu fitonte Kur Moisiu lodhej , ulte duart , Jozueu humbiste.

Imagjino , kur Jozueu fitonte thoshte me vehte :- Oh sa i zoti qe jam
Imagjino kur Jozueu humbiste , thoshte me vehte:- sa te dobet jane njerezit e mi.

POr cfare pune bente Aaroni????
Ishte kot !!!!

Cfare bente Aaroni aty ! ai rrinte dhe shikonte betejen.
Mire Moisiu kishte bastunin , Jozueu ishte ne beteje duke luftuar. Por Aaroni cfare po bente?!!!!

Aaron cfare ben aty ? Nuk duhesh per asgje , je kot.

POr kur Moisiu u lodh Aaroni me nje tjeter levizen kembet dhe moren nje karrige qe Moisiu te ulej . Por ehe cfare pune eshte kjo?

Ata ndofta nuk kishin sherbese por ia bene me te rehatshme sherbesen Moisiut.
Ndofta ti nuk ke nje sherbese por mund tia besh me te rehatshme sherbesen Pastorit tend.

Me e bukura ishte kur Moisiu nuk mundej me Aaroni ai qe nuk kishte vlere ai mori doren dhe e ngriti lart doren e Moisiut dhe bastuni ishte lart dhe Jozueu fitoj betejen.

Aaroni qe dukej i pavlefshem beri gjene me te rendesishme kur Moisiu nuk mundej me ishte Aaroni i cili i mbajti doren lart Moisiut dhe per pasoj bastuni ishte lart dhe per pasoj Jozueu fitoj betejen.

Imagjino kur Jozueu pas fitores te shkonte tek Aaroni dhe ti thoshte :- Aaron nuk kam nevoje per ty une fitova.

Kemi nevoje per njeri tjetrin.

Kam edhe nje histori tjeter . Kjo eshte nje perralle per femije por eshte shume domethense, mund te mesosh shume edhe nga perrallat e femijeve.

Ishte nje mace nje qen dhe nje rosak, keta ishin miq te mire. Ata ishin duke luajtur por ne nje dite duke luajtur ishte nje lope aty prane dhe u tha :- Ju lutem kush mund te me ndihmoje?

macja tha :- une do te ndihmoje jam me e shkathet dhe mund te hipi ne peme.
Por rosaku tha hej une jam me i mire per te ndihmuar shiko une mund te notoj.
Dhe Qeni pastaj doli para tyre dhe tha jo me zgjidh mua une jam me i forte dhe mund te nuhas cdo gjurme te cuditshme per nje kohe te gjate .

Lopa i pa te tre dhe tha :- oh ju jeni qe te tre te mrekullueshem por une kam nevoje vetem per nje pjeshke.

Ok thane ata te tre do te gjejme ne.
Keshtu Qeni filloj te nuhaste por nuk po gjente dot gje deri sa nuhati eren e pjeshkes . Nga ana tjeter macja pa nje peme dhe hipi tje dhe tha :-ohu i gjeta aha por kur i pa nga afer i pa qe ishin dardhe dhe jo pjeshke ajo nuk nuhaste mire. rosaku u hodh ne det dhe rrinte shikonte nese do te gjente ndonje peme pjeshke por me kot dukej sikur ai svlente per asgje. Por Qeni qe kishte nuhatur ku ndodhej i duhej te kalonte lumin sepse ndodhej pasi te kalohej lumi. Qeni u hodh me not por nuk mund te kalonte dot matane lumit. Atehere thirri rosakun dhe ky i fundit e ndihmoi per te kaluar ne anen tjeter. Kur arriten tek pema e pjeshkes qeni filloj te hidhej per ti kapur po spo mundej dhe e provoi edhe rosaku por edhe ky nuk po mundej atehere te deshperuar i thirren maces dhe rosaku e mori macen mbi vehte kaluan lumin dhe macja hipi ne peme dhe mori pjeshket.
Kur arriten tek lopa i thane hej te kemi sjelle jo nje por tre pjeshke.
Atehere lopa tha:- e kuptuat se cfare mund te beni kur jeni bashke ?

Interesante apo jo , por eshte nje ilustrim shume i mire qe tregon se kemi nevoje per njeri tjetrin.
2. KISHA ESHTE NDERTESA E ZOTIT

Jakobi ishte kokeforte e kishte koken me te forte se guri. Por kur e vuri koken mbi gur pa ne enderr imazh te Jezusit. U prek nga zeri i Zotit u zgjua dhe tha Zoti banon ketu dhe nuk e dija qe eshte shtepia e Zotit, prandaj ja vuri emrin bethel.
Prandaj ai qytet quhet bethel dhe aty Jakobi vuri nje gur.


Davidi e projektoi tempullin , Solomoni e ndertoi. Imagjino sikur te te dergojne ne nje vend qe te punosh ku projekti eshte gati. Ose mendo sikur po te dergojne ne nje kishe epr te sherbyer atje. Cdo gje eshte gati , cdo projekt cdo sherbese ti duhet vetem ti vesh ne zbatim. Dhe mendo qe pastaj do te thone se eshte kisha jote. Kisha e Pastor filanit. Keshtu pra eshte edhe me tempullin, e projektoi Davidi ishte tempulli i DAvidit por eshte quajtur i SOlomonit sepse ai e kompletoi.

Nese DAvidi nuk do te kishte deshire as Solomoni nuk do te kishte deshire.

Ketu mesojme nje mesim: Mos ti fokusojme te tjeret tek vetja perndryshe do te humbaim vizionin e Zotit.

Projektuesi eshte DAvidi
Ndertuesi eshte Solomoni.

Njeri ka idene tjetri e zbaton . Sepse lavdia i perket vetem Zotit dhe jo njeriut .

Por ne lidhje me keto : Betheli, Tabernakulli, Tempulli, SOlomoni thote:
Zot si mund te bnosh ti ketu , Ti je Zot i qiellit dhe tokes. veprat 7:47-49

Shume i larti nuk banon ne tempuj te bere nga dora e njeriut. Tani dua te hteksoj dicka por lexojeni me vemendje.

KISHA ESHTE TEMPULLI I ZOTIT , JO" VENDET E SHENJTA "

Zoti gjendet kudo atje ku ka njerez qe e therrasin.

Zoti banon ne mes te popullit te Tij

Prania e Tij eshte atje ku populli i Tij eshte.

Qendroni ne kishe sepse atje eshte prania e Zotit ne menyre te vecante, por kemi then se cfare eshte kisha tek ilustrimi i pare i madh(Trupi i Krishtit)

Nje here nje person filloj te ishte ankues ne kishe kunder Pastorit dhe po i percante kishen. Sa here qe do te fillonte predikimi ky person nderhynte dhe fliste e vetem fliste . Gjera kunder pastorit dhe kunder dashurise .

Ky besimtar u largua nga kisha dhe filloj te fliste kunder pastorit dhe kishes jashte kishes. Por njehere ai u thirr te bashkohej ne nje grup bible te asaj kishe dhe edhe aty filloj perseri te fliste dhe fjalet e tij po sillnin nje atmosfere te zymte ne ate takim bible.

Pasi kish mbaruar se foluri ai vuri re pastorin qe po rrinte afer vatres se zjarrit dhe nuk po fliste dhe e pyeti pastor cfare do te na thuash?

Pastori mori nje thengjill nga zjarri dhe e hodhi ne dysheme. Dhe ky personi qe fliste kunder bertiti dhe tha pastor cfare ben na e mbushe dhomen me tym dhe nuk po marrim dot me fryme as nuk po shikojme .

Pastori e mori thengjillin ne marsha dhe tha , ky thengjill je ti qe me fjalet e tua ben tym ne kishe dhe sjell atmosfere te zymte por kjo ka ndodhur sepse ti u largove nga kisha keshtu si ky thengjill dhe e humbe vizionin dhe qellimin tend ashtu si ky thengjill per shkak se je larguar nga vendi ku kishte zjar dhe tani ne vend te besh zjarr per te ngrohur por po ben tym. Ke humbur qellimin tend qe kur je larguar nga kisha. Por nqs vjen perseri ne kishe ashtu si ky thengjill do te fillosh perseri me qellimin qe Zoti ka per ty, dhe e hodhi thengjillin ne zjarr dhe ai eprseri filloj te digjej.


aty ku mblidhen 2 ose 3 veta aty eshte prania e Zotit Ne jemi tempulli i Zotit . Mund te na cojne edhe larg kishes por asnjehere nuk mund te na cojne larg pranise se Zotit.

Nje besimtar ne kishe eshte vetem nje gure shume i cmuar . Cdo gure qendron mbi nje gur dhe mban mbi supe nje gur tjeter. Kjo eshte jeta kristiane ,te mbajme njeri tjetrin , ne i themi flm njeri tjetrit. Por ne fund i themi flm themelit sepse Ai eshte Ai qe na mban te gjitheve. Themeli qe eshte Jezusi e mban gjithe ndertesen e perbere nga gure te cmuar .

Njeriu i mencur eshte Jezusi I cili e ndertoi shtepine e Tij mbi shkemb , mbi veten e Tij, dhe per kete as lumenj , as furtune nuk mund te rrezojne kishen ose shtepine e Jezusit .

Gamalieli tha dicka tek veprat: A po luftojme me njerezit apo me Zotin.
Kisha eshte veper e Zotit dhe nuk mund te prishet. Por ketu nuk behet fjale per ndonje etikete por per Kishen e Jezusit.Te cilen e ka ndertuar Jezusi vete mbi Veten.

Askush nuk ndalon dot sherbesen e Zotit , Rom 8:31- himni i fitores.

1 Korintasve 3 :11 Kisha eshte e themeluar vetem nga Jezusi dhe tek Jezusi.


Brenda ketij ilustrimi per kishen qe kisha eshte Ndertesa e Zotit do te shikojme se kush eshte themeli.

Kemi pare ate qe thote bibla tek 1 Korintasit 3:11

Tani e kemi me te thjeshte ti pergjigjemi kesaj petje .

KUSH ESHTE THEMELI I KISHES?
Jezusi

JEZUSI ESHTE THEMELI I KISHES
Cdo te thote kjo? Kjo do te thote se ne nuk do te ndertojme asnje sherbese mbi veten tone por vetem mnbi Jezusin.
Jezusi eshte themeli i vetem i kishes dhe sherbese .

DUhet te kemi parasysh qe :

1. Hoteli nuk eshte perjete por i perkohshem. Aty mund te marrim bekime , shplodhje, sherim, sigurim.

2. Shtepia eshte e perjeteshme dhe aty mund te kemi pranine e Zotit perejete, behet fjale per shtepin e Zotit.

Ketu dalim tek pika tjeter qe duhet te kemi parasysh ne kete ilustrim .
Kisha mund te jete e madhe plot ne numer por kjo nuk ka rendesi , rendesi ka qe ne ate kishe te jete prania e Perendise.

KISHA ESHTE E MADHE KUR PRANIA E PERENDISE ESHTE E MADHE.

disa shembuj biblik per kete pike jane:

1. Gedeoni e mundi ushtrine e Madianiteve vetem me 300 luftetar. Nuk ka rendesi numri por cilesia , ka rendesi qe prezenca e Zotit te jete ne kishe jo sa besimtar jane. Jezusi tha:- aty ku mblidhen 2 ose 3 vete ne emrin tim aty Une jam midis tyre. Pra minimumi i nje numri per te quajtur kishe eshte 2 ose 3. Dhe rendesi ka qe prania e Zotit Jezus eshte aty.

Sot flitet qe nese nuk ke te pakten 10 ose 20 besimtar nuk mund te jesh kishe. Keto jane rregulla te reja sepse Jezusi nuk e vuri kete rregull AI tha 2 ose 3 minimumi. Nuk ka renesi nes ka pastor ose jo rendesi ka qe jane 2 ose 3 te mbledhur ne emer te Jezusit dhe aty prania e Perendise eshte. Por kini parasysh se kur kisha rritet atehere ka nevoje per organizim si folem tek ilustrimi i trupit te Krishtit.
Sepse kisha eshte edhe trupi i Krishtit.

2.Abrahami ndermjeteson per Sodomen dhe Gomorren . Fillon me njer numer 50 pastaj e ul deri ne 10 dhe aty ndalon. Izraelitet kane mare shembull Abrahamin per kete ne lidhje me ndertimin e sinagoges ne cdo vend te botes te jen. Numri minimal per te ndertuar sinagoge eshte 10 cifute.

Por numri minimal per kishen eshte 2 ose 3 e thene kjo nga Jezusi.

Jemi shume ose pak ne kishe nuk ka rendesi ,rendesi ka prania e Zotit ne kishe. DUam ne kishe persona qe kane friken e Zotit. Nqs do te bvijne ne kishe persona qe nuk kane friken e Zotit do te dalin probleme ne kishe. Sepse nuk kane eksperiencen e Shpetimit.

Le te flasim per nje histori gazmore.

Ishte nje djale qe po shkonte ne nje ballo me maska. Ai ishte pak mistrec dhe zgjodhi te shkonte ne kete ballo me masken e djallit. AI u vesh . veshja e tij ishte si ajo e djallit. Sigurisht behet fjale per ate qe shfaqet ne tv jo veshja e tij reale .

Ai u vesh me kete veshjen e kuqe me bishtin dhe me masken me brire te medhenj , dhe me ate sfurkun e kuq ne dore. Hipi ne makinen e tij dhe u nis.

Mirepo gjate rruges se tij filloj nje stuhi e madhe dhe filloj nje shi i madh. Makina e tij pati probleme dhe ndaloi sepse nuk ecte me dhe nuk ndizej me. Dhe keshtu djali i veshur si djalli doli dhe u perpoq te rregullonte dicka ne makine por nuk i eci. atehere shiu ishte shume i madh dhe per kete po shikonte reth e rrotull se mos gjente ndonje vend ku te hiqte ato rroba tashme te lagura .
Dhe pa nje kishe aty afer dhe shkoi atje.

Ne ate kishe kishte nje takim lutje dhe besimtaret ishin duke u lutur , nderkohe qe drejtuesi i kihes po i drejtonte ne kete kohe lutjeje.
Ne nje moment hapet dera e kishes. Dhe kur besimtaret kthyen kokat pane dhe cpane?! kur ja ku vjen djalli . OOOOOO kane bertitur te gjithe dhe ja mbathen me vrap. Nderkohe qe djalli i lagur po i ndiqte i habitur ata ia futen edhe me shpetj vrapit dhe u fshehne ne nje dhome duke pritur se cdo te ndodhte.
Nderkohe qe drejtuesi ishte fshehur poshte nje krevati ne ate dhome.
Dhe ne nje moment hapet dera e dhomes dhe fap nje dore e kuqe pas shpine ne supin e nje besimtari. Sapo besimtari e ndjen theret me te madhe dhe i thote djallit:
- aaaaaaa, te lutem mos me bej keq , une kam 40 vjet ne kete kishe por te them te drejten gjithmone kam qene nga ana jote.

Interesante apo jo por keshtu ndodh kur ne kishe vijne njerez qe jane te pashpetuar.

Jezusi tha dicka:
-E shikoni ate tempull? Nuk eshte ai tempull qe dua por eshte kisha e Zotit . Ne ate tempul qe shihni nuk do te ngelet gur mbi gur , por Kisha ime do te qendroje perjete sepse kisha nuk eshte veper njerezore por eshte veper e Jezusit.

Gjeja me e cmuar eshte prania e Zotit.

Jemi tek Kisha ndertesa e Zotit . kemi thene qe ketu duhet te kemi parasysh qe Jezusi eshte themeli i kishes dhe qe atje ku prania e Zotit eshte e madhe atje kisha eshte e madhe.

Pasi kemi folur per Jezusin qe eshte themeli i kishes tani do te shikojme materialin me te cilin duhet te ndertohet kisha. Disa mund te kujtojne se behet fjale per godina por ne do te flasim per dicka shpirterore.

THEMELI ESHTE JEZUSI.

Por kemi dy materiale me te cilat ne ndertojme sot dhe eshte ndertuar edhe me pare.

Lexojme tek 1 korintasit 3:10-15

Material i tipit A dhe material i tipit B.

Tipi A ___________ ar, argjend, gure te cmuar

Tipi B ___________ dru , sane , kashteAjo qe veme re tek keto 2 tipe materialesh eshte interesante. Vemer re se kur materialet e tipit A provohen ne zjarr ka dy gjera qe ndodhin.

a. Ato mbeten dhe nuk zhduken.
b. Kane vlere

Ajo qe shikojme tek materialet e tipit B eshte:

a. Ato zhduken nuk mbeten.
b. Ato nuk kane vlere


Shume organizata kristiane ose 'kisha' mendojne keshtu :- Ne jemi 100% tek materialet e tipit A, kurse te tjeret jane 100% tek tipi B.

Ky eshte mendim i gabuar.

sepse duhet te kuptojme se sa material te tipit B ka ne veprat tona.

Pershembull : Zoti do te gjykoje motivet e zemrave diten e fundit , dhe ashtu sic thuhet tek 1 korintasve 13 , nes bejme vepra te mire ose dicka pa dashuri kjo nuk vlen asgje.
nese ben gjerat e duhura pa motivin e duhur kjo nuk ka vlere do te provohet ne zjarr dhe do te zhduket.

Vepra qe ka ndertuar do te zhduket por ai vete do te shpetoje si permes zjarrit.

Asgje qe bejm nuk eshte 100% e tipit A ose e tipit B . Ne i bejme gjerat ne menyre te perzjere.
Zoti nuk interesohet nes pi ose nuk pi por te pish pak.

Ne jeten tone kemi gjera qe jane edhe te tipit A edhe te tipit B.

Cdo gje qe e gjen bazen tek fjala e Zotit eshte material i tipit A
Cdo gje qe nuk e gjen bazen ne bubel eshte material i tipit B.

Cdo gje qe e gjen veten ne mesime njerezore , kulturore dhe tradicionale qe eshte thene per te na ndertuar eshte dru sane dhe kashte dhe do te zhduket.

Asnje nga ne nuk eshte 100 % i paster ne mesimin e tij sepse eshte i formuar nga kultura dhe tradita ku eshte rritur. Jemi duke u rritur po permiresohemi.

Zoti do te vendose ne drite punen tone ne cilesine qe ka patur por edhe ne motivin qe ka patur dhe do te heqe ate qe zhduket.

Ne nuk do te marrim cmimin ne baze te rezultateve, por ne varesi te besnikerise tone.

Veprat e cdo njerit prej nesh do te provohen ne zjar por ajo qe digjet do te zhduket ajo qe nuk digjet do te mbetet.

Rezultati varet nga Zoti ne duhet te jemi besnik ne ate qe mund te bejme. Nuk duhet te shikojme njeri tjetrtin se si po ecen sherbesa , sepse ka terrene te ndryshme njeri me i forte dhe tjetri me pjellor ose i bute. Dhe tek terenei i forte do te kete rezultate me kohen me veshtiresi por tek i buti do te kete po me kohen ndofta me lehtesi por kjo nuk do te thote se a ke qene ti besnik apo jo ti duhet te jesh besnik , ne duhet te jemi besnik ne cdo rast qofte ne terrene te forta qofte ne te butatr.

Rezultati varet nga Perendia.3. KISHA NUSJA E KRISHTIT.

Mateu 25

Na flet per disa virgjeresha, gati per tu martuar. Jane 10 virgjeresha. Behet fjale per kishen.

Kisha po pret dhendrrin, Jezusin.

Kemi 5 virgjeresha budallaqe dhe kemi 5 te mencura.

Kjo na tregon se kemi 2 mundesi te jemi te marre ose te jemi te zgjuar.

5 kane llampe qe perfaqson besimin
5 te tjerat kane llampe gjithashtu qe perfaqson besimin.

Por problemi eshte se 5 prej tyre ju fik llampa. Tani ato ishin ne erresire. Pse duhej te ishte problem qe ato te qendronin ne erresire?!

Le ti kthejme nje pergjigje kesaj pyetje.

Ne Izrael ka patur nje tradite , SHpesh Jezusi fliste shembelltyre ne baze te traditave vendase. Dhe kjo tradite ne lidhje me vajza qe po prisnin te martoheshin kishte te bente me ate qe nqs ato do te kishin llampen ndezur gjate kohes qe prisnin dhendrrin do te ishin ne rregull. Por dhendrri mund te vonohej dhe ato keshtu duhet te kishin shume vaj qe te prisnin ate ne menyre qe te mos fikej llampa.
Nqs llampa do te fikej kjo donte te thoshte se ne ate dhome kishte erresire dhe nenkuptonte se kishte tradheti bashkeshortore. Llampa e ndezur ka te beje me besnikerine dhe besnikeria shfaqet ne drite. por kur llampat shuhen besnikeria nuk eshte me , ka erresire , kjo dmth se ne ate dhome ka tradheti .

Kjo ishte tradita Hebreje. Jezusi po e perdor si ilustrim.

Keto 5 budallaqet nuk u kujdesen me per besnikerine.

5 vazot perfaqsojne : Lutje, sherbesa, Studimi i fjales, perbashkesia, dishepullizimi.

Kisha duhet te prese kthimin e Jezusit me besnikeri me keto 5 vazo te ndezura jo te fikura.


Kur ne i leme keto gjera kjo ndodh keshtu:

- ohu kush pret Jezusin deri sa te kthehet me mire po rrijme ca se edhe vaj skemi belere shume , le te presim keshtu ne erresire.
Le te rrime pak ne komoditet , le te mos lodhemi.
Lutja te lodh shume edhe sherbesa , ohu kush rri e degjon gjithmone te njejtat predikime.
Ose - nuk shkoj ne ate kishe nuk mund te takoj ate o une ne ate kishe ose ai . Nuk kam qejf qe te kem perbashkesi me te tjeret me mire po rri vetem ne shtepine time besimin e kam.

Le ta leme studimi e fjales te shkojme ne kishe per nja 5 minuta dhe ikim se nuk kemi kohe.

Nuk ka me kohe per Zotin . Krishterim komod, qe i pershtatet botes. Le te flejme pak gjume se dhendrri po vonohet.

Pra kemi pare se si neper kisha do te kete fikje te llampes qe dmth se nuk do te kete me besnikeri ndaj kohes me Perendine dhe sherbeses qe Zoti i ka lene kishes.

Jezusi i ka lene kishes nje detyre....... Shkoni beni dishepuj ne cdo vend te botes dhe mesojini cdo gje qe Une u kam mesuar..................Fryma e Shenjte do tu kumtoje cdo gje.................I gjithe shkrimi eshte i dobishem per mesim, edukim, ndreqje .......................

Pra kjo eshte detyra kryesore e kishes dhe nqs kisha nuk permbush kete detyre ose nuk ecen sipas qellimit atehere nuk po ecen ne besnikeri ndaj te Zotit te saj.


Pergjate gjithe bibles kemi pasazhe , kapituj qe flasin per popullin e Zotit si nje nuse.
Kemi ne dhjaten e vjeter- Izraeli, Isaia 54 :6 Kantik qe flet per nusen e Zotit, ose popullin e Zotit. Perendia ben ilustrim , kjo duhet kuptuar drejt, jemi duke folur per ilustrime. Per shkak te mendjes tone te kufizuar sipas menyres qe jemi rritur shpesh nuk i kuptojme keto ilustrime dhe bejme pyetje te cuditshme. Por keto ilustrime jane shpirterore .

Tek profeti Osea eshte folur per Izraelin si nuse e Zotit.
Kemi nje marrdhenie mes Zotit dhe popullit te Tij
Izraeli eshte pare si nusja e Zotit
Shikojme nje raport maretesor.
Kemi nje ilustrim praktik

Nje profeti te Zotit i urdherohet te martohet me nje prostitute.

Eshte nje term Proletik qe dmth profetike perfekte. Kjo eshte nje menyre qe Zoti flet per te ardhmen sikur po ndodh tani.
Per shembull Zoti flet per Kirin , mbretin e Persise sikur Kiri te ishte prezent edhe pse Kiri nuk kishte lindur akoma. Por vetem Zoti flet keshtu , kjo eshte menyra se si ka folur Zoti.

Tek Osea 1:2 Zoti flet per relacionin qe Ai kishte me Izraelin.
Zoti kishte dhembshuri dhe dashuri per popullin e Tij.
Osea edhe pse ajo grua kishte ikur dhe kishte patur femije te kurverimit( jashte martesore , jashteligjshem) perseri ai do ti marre ate dhe do tu vera emra te rinj femijeve . emra atyre qe nuk ishin te pranuar qe ishin te percmuar .emrat e atyre femijeve ishin emra qe tregonin se ishin te percmuar dhe te padeshiruar por emrat e rinje tregonin se ishin te pranuar dhe te dashur prej Zotit.

Keshtu eshte edhe me kishen , nje popull qe ishte i padashur tashme eshte i dashur prej Zotit. Nje popull qe nuk ishte popull tani eshte populli i Zotit. Kisha eshte populli i Zotit , nga cdo rrace, komb , familje, fis, gjuhe etj.
Dhe pastaj ka nje raport dashurie.

Do te shikojme disa vargje ku veme re se si populli i Zotit paraqitet si nuse e Zotit.

Zbulesa 19:7- flitet per kishen si nje nuse , nje nuse e bere gati per te pritur dhendrrin e saj.

Efe 5:25- Ketu kemi te bejme me nje angazhim

SI e deshi Krishti kishen? Keshtu duhet te doje edhe burri gruan , nese nuk plotesohet ky kiusht nuk mund te kete ndihme te leverdishme ( zanafilla 2:18)

Por kisha duhet te jete e nenshtruar Krishtit. Cfare eshte nenshtrimi? nenshtrimi eshte varesi ne dashuri me deshire dhe vullnet.

Kisha nuk nenshtrohet me detyrim por nga zemra.

NENSHTRIMI I KISHES ESHTE VARESI NDAJ DASHURISE SE ZOTIT KRISHT.


Cdo familje ka ekuilibrin e vet. Disa burra thone se ajo duhet te beje kete, kete, kete por ti cfare do te besh? A do te rrish gjithe diten ?Sigurisht qe varemi shpesh edhe nga kultura.

Por ne jemi femije te Zotit kemi kulture biblike.

Cdo gje qe ben nje kishe nuk e ben as nga frika as nga gjykimi i Zotit dhe nuk e ben se duhet te shpetoje , por cdo gje , cdo gje , cdo gje qe ben nje kishe e ben ose duhet ta beje e shtrenguar nga dashuria per Krishtin.

Ne jemi te lire ne zemer dhe raporti qe kemi me Zotin eshte raport dashurie. Kur i ben gjerat nga dashuria jep fryt te mahnitshem.
Kur i ben gjerat me dashuri nuk e ve re fare kohen apo problemet qe te vijne perpara.

Gjoni 3:16 , Krishti vuajti per ne nga dashuria.

Madje dua te shikojme kete gje te bukur:
1 Korintasit 13: 4-8=== dua qe te lexoni secili kete pasazh

Lexojeni nje here pastaj ne vend te fjales dashuri vendosni fjalen Krisht dhe shikoni se sa bukur tingellon kur e lexoni me ze te larte. Provojeni.
Pastaj vazhdoni te lexoni mos vazhdoni leximin pa e bere kete gje.

Pasi e keni lexuar ate pasazh duke zevendesuar fjalen dashuri me fjalen Krisht do te bejme edhe nje here kete gje por kesaj rradhe do te zevendesoni fjalen dashuri me emrin tuaj .

Psh une po ve emrin tim: Albani eshte i durueshem, plot miresi,.... etj bejeni secili me emrin e tij.
Pasi ta keni bere vazhdoni te lexoni pjesen tjeter.

A nuk eshte e mahnitshme ajo qe zbulojme me kete qe kemi bere?

Veme re se Krishti cdo gje e ben nga dashuria
A bejme ne cdo gje nga dashuria?

KIsha duhet te kete kete zbulese qe cdo gje qe ben per Zotin ta beje nga dashuria.

Nese jemi vertete imitues te Krishtit dhe e duam Ate ne duhet te jemi si Ai te ngjsojme me Ate ne kete pjese te bibles ku flitet per dashurine ne veme re se si duhet ti ngjajme Krishtit.

Nuk eshte e lehte apo jo?

Por le te bejme dicka tjeter , ka gjera te bukura qe do te bejme .

Po tek 1 korintasit 13:4-8 le te zevendesojme fjalen dashuri me fjalen Krishti ne mua.
Gjithsecili ta beje kete pastaj vazhdojme..........

Le te vazhdojme me pjesen e mbetur te ilustrimit ''Kisha nusja e Krishtit''

Gruaja e njeh mire burrin e saj. Nqs do te dish per dike nese eshte burre i mire apo i keq duhet te pyesesh gruan e tij.

Nqs dikush do te njohe Krishtin duhet te pyese nusen e Tij, Kishen.

Kisha e njeh Krishtin.

Jezusi tha se delet e Tij e njohin mire zerin e Tij.

Imagjino ne nje stadium te madh me plot tifoze qe bertasin e ulerasin nje vajze qe shikon ndeshjen e therret i fejuari i saj nga larg. Ajo do te degjoje zerin e te fejuarit dhe do te njohe ate nderkohe qe i fejuari e therret me emer. Ne mes te shume zerave te ndryshem dhe corientues dashuria fiton ajo e njeh zerin e te fejuarit te saj.

Nje besimtar e njeh zerin e Zotit te Tij . Kisha e njeh zerin e Krishtit.

Gjithashtu Kisha nuk ka sekrete ndaj Krishtit.
Dhe Jezusi i tregon sekretin e Tij kishes.

Kot nuk flitet ne bibel qe marrdhenia mes Kishes dhe Krishtit duhet te jete nje shembull per martesat.

Nuk duhet te futet ne mes askush .
Shoqja e zemres eshte nusja .
Shoku i zemres eshte burri

Mbani mend qe: mami, babi, motra, vellai, shoku, shoqja, etj nuk duhet te futen ne kete intimitet , ky vend eshte vetem per dhendrrin dhe nusen.

Ka gra qe thone :- Oh une nuk i tregoj cdo gje burrit tim une kam mikun e zemres time me ate e ndaj cdo gje , ai me ndihmon.

Dhe ka burra qe thone:- Oh nuk mund te tregoj cdo gje gruas time , kam shoqen time te zemres , ajo me keshillon gjithmone.

Nuk ka keshillues me te mire se bashkshorti jot.

Martesa eshte kthyer ne kontrate dhe bashkjetese.
Ku ka fushebeteje dhe lufte , Nusja kerkon ndihmen e prinderve, burri kerkone ndihmen e prinderve gjithashtu.

Madje edhe shume te krishtere e besojne se martesa duhet te filloje me nje bashkejetese.

Une nuk gjykoj ata qe bashkjetoj per shkak te situatave qe ndodhen dhe qe qendrojne te paster. Por jam kunder asaj qe shume besimtare qe kane ndikim ne kisha te pranojne qe bashkejetesa eshte e mire dhe duhet qe partneret te njihen me njeri tjetrin me mire dhe pastaj te martohen. Keshtu mund te kene marrdhenie intime dhe mund te provojne njeri tjetrin pastajnese nuk u pelqen mund te ndahen. Kjo quhet mekat.
Adami dhe Eva nuk ishin ne bashkejetese para se te martohen. Adami dhe Eva besoj se kane patur disa dite ose edhe vite fejese. fejesa eshte pikerisht per tu pergatitur per martese , fejesa eshte tamam koha me e mire e njohjes pas nje fare kohe lidhje sebashku.
Dikush mund te pyese se kur jane martuar Adami dhe Eva ? Une nuk dua te hyj thelle kesaj ceshtjeje por besoj se ata u maruan kur Zoti tha:- Jini te bekuar dhe shumohuni. Une nuk dua te futem ne keto gjera se nuk kane lidhje cdo gje me temen por dua te theksoj faktin se martesa eshte plani i Perendise per njeriun dhe jo bashkejetesa .

Kur Zoti krijoi njeriun Adami dhe Eva ne fillim ishi shoke, pastaj ata kshin nje kohe fejese qe eshte kohe pergatitje per martese dhe kur Zoti u dha lirine qe te shumohen atehere ata ishi te martuar.

DO te plakemi dhe fazat do te kalojne por vetem dicka do te mbetet DASHURIA.
Dashuria do te rritet edhe me plakjen.

Fazat do te kalojne por Jezusi do te doje kishen edhe me shume.

Atehere kur askush nuk te cmon dhe te gjithe jane kunder teje atehere Jezusi te do edhe me shume.

Keshtu eshte me martesen.

Rinia eshte iluzion dhe do te kaloje shume shpejt por ajo qe mbetet eshte ajo qe bejme per perjetesine.

Ne momentet kur do te jem plak , kur askush nuk do te me doje , kur askush nuk do te me pelqej, kur floket te me kene rene ose te me jene bere te bardha, ne momentet kur lekura do te jete e rrudhur, kur askush nuk do qe te kete miqesi me mua, atehere Jezusi do te vazhdoje te me doje , Jezusi do te jete prane meje qe te me beje shoqeri dhe te me ngushellpoje dhe te kaloje kohe me mua.

1. Kisha eshte fusha e Zotit
2. Kisha eshte perla me vlere te madhe
3. Kisha eshte shermendi i hardhise
4. Kisha eshte ullastra


1. Kisha eshte fusha e Zotit per kete nuk do te shkruaj gje
2. Kisha eshte perla me vlere te madhe. Shume e krahasojne perlen me vlere te madhe me shpetimin ose me Krishtin , edhe ashtu mund te shikohet por mund te shikohet edhe ndryshe siikur te ishte kisha.
Per jezusin Kisha eshte nje nga gjerat me te cmuara. Per Jezusin kisha eshte perle me vlere te madhe. Jezusi e ka zgjedhur kishen dhe i ka dhene vlere te cmuar.

3. Shermendi i hardhise. Jezusi tha nese doni te jepni frut duhet te qendroni ne hardhi. Hardhia eshte Jezusi , shermendi eshte kisha, Kisha ka te njeten esence me Krishtin sepse ka marre prej Krishtit. Nese shermendi nuk qendron ne hardhi nuk merre gje prej hardhise dhe hidhet dhe pritet per zjarr por edhe keshtu eshte me kishen . Nese nje kishe nuk qendron ne Krishtin nuk merr asgje prej Tij dhe nuk ka me esencen e Tij dhe hiqet dhe pritet prej trupit te hardhise dhe hidhet ne zjarr.

Druri i hardhise nuk sherben per asgje tjeter vecse per frut ose per tu djegur. Cdo lloj druri sherben per mobilje per gjera te ndryshme por hardhia jo. Kisha nuk eshte per asgje tjeter vecse te jape frut, kisha nuk duhet te dale nga qellimi i saj.

Ata grup njerezish qe quhen kishe duhet te qendrojne tek Krishti dhe te japin frut si kishe. Perndryshe nese nuk qendorjne ne Krishtin nuk do te japin as frut dhe do te humbasin.

Nese kisha ku ti po frekuenton eshte duke dale nga qelimi dhe nuk po qendron ne Krishtin me duhet te flasesh me drejtuesit e asaj kishe qe te ndryshojne dhe te pendohen . Jezusi i qortoi kishat qe nuk po qendronin ne te tek zbulesa , nje nga ato kisha ishte kisha e Laodicese.
Jezusi i fton keto lloj kishash te pendohen dhe te kthehen tek Dashuria e pare tek Krishti , dhe te vishen me petkat e bardha qe dhuron Ai dhe te vajosen me kolirin qe dhuron AI qe te shikojne. Jezusi i fton keto kisha si ajo e laodicese qe te kekrojne ar te kulluar prej Krishtit.

Nese kisha qe ti po frekuenton nuk pendohet largohu prej saj duke u lutur per njerezit qe jane aty dhe kekro nje kishe tjeter qe po qendron fort tek Krishti dhre qe po jep frut duke jetuar sipas qellimit.Ashtu si kisha e smirnes tek zbulesa.

4. Ullastra, kisha eshte ullastra. ullastra eshte nje peme e keqe e cila qe te behet e mire duhet te shartohet me nje dege te mire. Dega e ,mire perfaqson Krishtin I CIli bashkohet me kishen dhe e ben kishen te mire dhe te shenjte.
Por e kunderta nuk mund te ndodhi
Tek Romaket 11:17-18 flitet per hebrenjte qe u hoqen por johebrenjte qe jane ullastra e eger u shartuan ne vend te hebrenjve. Pra duhet nje mrekulli.
Kete mrekulli e kreu Krishti.

Ketu perfundojme ne lidhje me ilustrimet e medha te kishes dhe ilustrimet e vogla te kishes.vazhdon.........
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
D. KARAKTERISTIKAT E KISHES

1. Kisha eshte e bashkuar
2. Kisha eshte e shenjte
3. Kisha eshte apostolike1. Kisha eshte e bashkuar.

Ne rradhe te pare duhet te kuptojme qe kisha eshte universale. Sepse Kisha e Perendise i permbledh te gjitha kishat e krishtera kudo qe jane ne cdo vend te botes . Kisha Universale eshte kisha e te gjithe rilindurve ne cdo cep te botes qofshin. Kisha duhet te kete vizion universal. tek Isai thuhet:- Eshte shume pak per Mua qe te jesh sherbetori Im dhe te ngresh vetem Izraelin , por Une dua te te bej driten e kombeve.

Kisha duhet te kete unitet dhe te jete e bashkuar.

Nese e shohim ate qe eshte sot nuk eshte keshtu , por ne duhet te besojme ne kete duke jetuar per kete gje.

Fjala me e rendesishme tek libri i veprave eshte UNITETI.
Dishepujt ishin bashke , perpiqeshin ti benin gjerat bashke.
uniteti i kishes eshte unitet i besimit.

Jam i bashkuar me ata qe vijne tek Jezusi.. ne nuk predikojme kishen por predikojme Krishtin.
Faleminderit Zotit per larmishmerine ose ndryshueshmerine por jo per percarjen ose mosunitetin.
Ka dhurata te ndryshme , ka vepra te ndryshme , ka organizata te ndryshme , por kemi unitet ne besim.
Kemi nje qellim predikojme Krishtin.
DUhet te bashkpunojme me te gjithe te krishteret edhe pse nuk kemi unitet strukture. Nuk eshte se duhet te jemi te ngjashem. Ne fillim mund te ngjasojme por me pas duhet te jemi vetvetja.

Mos te behemi si papagall qe imiton dhe ben zhurme por qe nuk ka besim.

Uniteti nuk eshte as ne vizion.

Pali kishte vizion per paganet kurse Pjetri per Judenjte. Por ishin ne nje kishe te vetme.Nuk ka rendesi etiketa por substanca. Pema njihet nga frytet.
Nuk ka rendesi organizata ku je por qe ti sherbesh Zotit.
Nuk po kerkojme nje kishe boterore te organizuar ate ja leme antikrishtit.

2.Shenjteria ne Kishe

Shenjteria nuk eshte nje kurore e arte ne koke dhe as nuk eshte te kesh krahe dhe te jesh mbi nje re duke i rene harpes.

Je i shenjte sepse i ngjan Jezusit. Ne karakter Kisha i ngjan Jezusit.
Nese nje kishe nuk ka model Jezusin atehere nuk eshte kishe e krishtere.
Mund te jete cte doje por kishe nuk eshte.
Pali donte vetem te predikonte Jezusin dhe ti ngjante Atij.

Shenjteria eshte te jesh jo te besh.

nje kishe ne europen qndrore grate vishen me fustane te gjata dhe ngjyre gri dhe me corape te zeza , nese dikush nuk vishej ashtu per ata nuk ishte i shenjte si te tjeret. Per ata kjo ishte shenjteri por goja mund te thoshte cfare te donte. Eshte ngaterruar shenjteria.

Shenjteria eshte gjendje e zemres nuk varet nga ajo qe ben ose jo por eshte dashuri e zemres. Dashuri pa hipokrizi.

Shembull : Ishte nje farise i cili ishte veshur bukur dhe ishte nje person qe zbatonte ne praktik te gjithe ligjin madje ai po i lutej Zotit duke i dale para me guxim dhe duke i thene me ate qendrimin e tij gati-tu dhe me ze te trashe te bukur pa bere asnje stonim i veshur bukur me aroma nga me te mirat dhe me ato fisteket qe i kishte bere te dukeshin edhe me shume. Ai i tha Zotit :- Zot flm qe nuk jam si ai taksidar atje ne fund sepse une bej kete e kete e kete e kete .... por nuk jam si ai taksidar atje. Vetem keto fjale tha ne lutje fariseu.
Kurse taksidari ne fund te tempullit as qe e kishte guximin te ngrinte qofte edhe koken dhe ishte duke qare dhe duke thene :-- Zot te lutem ki meshire per mua-- dhe e rrihte kraharorin e tij me grusht sepse e ndjente veten shume mekatar dhe te pa denje .

Kush e mori faljen e mekateve? Kush u pendua vertet ? Kush kishte nje gjendje te zemres qe i pelqeu Perendise? Ke zemer pelqeu Zoti? Ke zemer pastroi Zoti nga mekatet? Ka zemer shenjteroi Zoti? Kush ishte i shenjte perpara Perendise?

Pergjigja eshte e thjeshte: Zoti pastroi zemren e te perulurit dhe te atij qe u pendua. Zoti e shenjteroi taksidarin.

Mos te ngaterrojme shenjterine , mos te gjykojme te tjeret. Jeto vet ne shejteri me dashuri. Mos e krahaso veten me te tjeret por me Jezusin.
Duhet ti ngjash Jezusit.
Ti ngjash Jezusit eshte te jesh i shenjte.

Shenjteri eshte ti ngjash Jezusit.

ne nuk jemi Jezusi por te perpiqemi te jemi si Jezusi.

Nqs e krahasojme veten me kriminelin do te dukemi shume mire por ne duhet te krahasojme veten me Jezusin.

Le te lexojme nje histori te bukur.

Nje here nje djale kishte rene ne dashuri me nje vajze . Ai ishte shume i shemtuar por kjo vajza ishte shume e bukur. Ai djale donte qe ti propozonte asaj por nuk dinte si ta bente sepse ajo ishte shum e bukur dhe ai ishte shume i shemtuar . Ai donte ta bindte ate vajze qe te martohej me te. Cfare beri? U mendua dhe e vendosi. E mori ne telefon dhe i ofroi te pinin nje kafe. Ajo pranoi dhe ky i fundit i propozoi qe te benin nje udhetim se bashku ne Egjipt per te pare piramidat. Ajo pranoi sepse e pelqeu kete ide. Atehere shkuan ne egjipt . Kur shkuan ne nje nga piramidat ai gjithe diten e beri qe ta kalojne duke pare muzeun e mumjeve. Ai po i tregonte asaj qe te shikonte vetem mumje .
Pasi kaloi dita ne kete muze mumjesh ai atehere i tha asaj vajze:- I shikon gjithe keto mumje te shpifura? -- AJo tha:--po. Atehere ai i tha shiko a do te martohesh me mua? -- Ajo e pa e cuditur dhe u mendua pak dhe i tha:-- Hemmm , te mendohem.

Nuk duhet te krahasojme veten me mumjet , Por duhet te krahasojme veten me Jezusin.

Psalmi 1:5 Duhet te predikojme shenjterine. Nese e predikojme shenjterine do te ndohe ajo qe thuhet ne kete psalm.
Prandja te pabeset nuk do te perballojne dot gjykimin , as mekataret ne kuvendin e te drejteve.

Mekatari nuk do te rezistoje do te qendroje me shume ne vendin ku rrine te shenjtet. ne kete rast ne kete psalm Mekatari eshte nje person qe do te qendroje ne gjenfejn qe eshte dhe nuk do qe te ndryshoje.

Zoti ka nje site dhe te sitos. Kur ne e predikojme shenjterine nuk i largojme keta njerez, ata ikin vete sepse nuk shohin nje bukuri. SHikojne Jezusin nga jashte dhe nuk i terheq. Vetem ai qe hyn ne tabernakull do te zbuloje krejt bukurine e vertete.
Tabernakulli nga jashte dukej si thjesht nje cope tende ndofta e bere me pak balte ose dhe me nje ngjyre te erret. Por nga brenda ishte e mrekullueshme ndihej nje arome e mrekullueshme qe ishte e perdorur vetem per ne tabernakull dhe ne tempull. Ishte i mbushur me sende ari , ishte prania e Perendise. Po te shikoje nga jashte nuk dukej gje por vetem ai qe futej zbulonte bukurite e tij.
Keshtu eshte me Jezusin. Njerezit e shikojne nga jashte dhe nuk u duket interesante por vetem kur te vijne ne pranine e Tij do te njohin Ate.

Vepra e pare qe ben Fryma e Shenjte eshte te na binde per mekat.
Deri sa te krahasohesh me mumjet dukesh ne rregull me te tjeret. Por kur perballesh me Krishtin thua:-- Zot me fal mekatet me shpeto .

Prediko Shenjterine -- kjo eshte nje detyrim per cdo predikues dhe per cdo besimtar.

3. Kisha eshte Apostolike

Ne duhet te jemi te themeluar ne mesimet e apostujve. Kisha model eshte kisha apostolike e dhjates se re.
Mesimet e apostujve gjenden neper te gjithe dhjaten e re. Nuk mund te marrim nje mesim qe eshte jashte dhjates se re dhe qe kundershton dhjaten e re.

Tek zbulesa , libri i fundit i dhjates se re thuhet dicka.

Kush do ti shtoje ndonje fjale ketij libri do ti shtohen plaget qe pershkruhen ne kete liber. Por ksuh do ti heqe do ti hiqet pjesa e tij nga libri i jetes, dhe ne e dime se ksuh jane ata qe nuk gjenden ne librin e jetes---Zbu 21:9.

Pas Zbulese nuk ka asnje shkrim tjeter qe mund te shtohet nga ku mund te nxjerrim doktrine ose te mbeshtetemi si mesim i ri apostolik.

Jane disa kisha qe kane bere tashme kete dhe disa organizata.

Kisha mormone ka shtuar nje ungjill te ri fallso gjasme si nga Jezus Krishti, te mos u besojme atyre se ata thone Krishti eshte ketu por ne fakt nuk eshte genjejne ata jane jashte librit te jetes deri sa te pendohen dhe te heqin dore nga mormonizmi.

Deshmitaret e Jehovajt kane hequr pjese nga bibla dhe madje i kne transformuar pasazhet biblike duke u hequr atyre kuptimin real. Ata thonte se Krishti eshte atje ose ketu por mos i besoni sepse genjjne kane hequr pjese nga bibla. Dhe do te kene te njejtat plage qe pershkruhen ne bibel vetm nqs do te pendohen dhe do te heqin dore prej asaj organizate dhe kur te vijne tek Krishti do te shpetohen. Nuk mund tu sherbesh dy zoterinjve .

Traditat--- Jnae disa kisha te krishtera qe i kane ato. Keto kisha kane doktrine te mire , ato nuk i kane transformuar fjalet e bibles por i mbajne ashtu sic kane ardhur nga origjinali, por keto kisha i shtojne fjales se Zotit disa tradita qe jane futur pas vdekjes se apostujve dhe pas librit te Zbuleses . Per keto kisha tradita eshte e barabarte me fjalen e Zotit. Kjo eshte e gabuar sepse tradita nuk na shpeton dhe nuk mund te na coje ne nje marrdhenie me Zotin. Traditat jane te njerezve nuk jane te Zotit. Zoti na ka dhene fjalen e Tij per te jetuar dhe jo traditat. traditat mund te jene te mira ose keqia por ato asnjehere nuk mund te jene mesime te apostujve.
Kisha apostolike nuk eshte kishe e traditave postapostolike.
Kisha apostolike i ka permbledhur te gjitha mesimet e mundshme doktrinale qe ne kohen e apostujve dhe ato fjale te shkruara jane plotesisht te mjaftueshme per kishen sot qe ndjek modelin e asaj apostolike. Por traditat post-apostolike nuk jane model per kishen e sotme qe ndjek modelin e asaj se dhjates se re .
Ne nuk kemi pse ti marrim per model traditat post-apostolike. Ato mund te kene vlere historike por ne asnje menyre te kene vlere doktrinale.
Ato mund te kene vlere mesimore studimore por ne asnje menyre vlere doktrinale.Tani te japim nje perkufizim per karakteristikat e kishes.

Kisha e Jezusit eshte e thirrur per te qene e bashkuar te kete vizion universal , larg mekatit per te mbrojtur doktrinene e shendoshe apostolike.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
E. KARAKTERISTIKAT E KISHES LOKALE


Kisha fitimtare ose triumfante eshte ne qiell ajo e ka perfunduar misionin e saj ketu ne toke nuk ka me nevoje te fitoje.

Pali thote se e ka permbushur sherbesen e tij plotesisht ketu ne toke , i thote kete timoteut.

Tek zbulesa na thuhet se ishin disa shenjtore qe ishin therrur per shkak te ungjillit ata ishin deshmoret ne lavdi . Bibla na thote se ata kishin fituar ne saje te gjakut te Jezusit dhe te deshmise se fjales. Ata ishin kishe fitimtare dhe nuk kishin me sherbese per te kryer ne toke.

Kisha universale eshte kisha e te gjitha koherave dhe e te gjithe te rilindurve ne cdo vend te botes.

Kisha Lokale eshte :
1. Kishe e dukshme
2. Kishe e nje grupi njerezish ku mblidhen ne nje vend te caktuar.
3. Kishe me qellime te caktuara.

Do te shikojme pjesen e trete.

Qellimet e kishes lokale.

A. Kisha lokale ka si qellim te adhuroje Perendine
B. Kisha lokale ka si detyre per te ndertuar besimtaret brenda saj
C. Kisha lokale ka si thirrje nga Zoti te ungjillizoje boten.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
QELLIMET E KISHES LOKALE

A. Adhurimi i Perendise

Maria zgjodhi pjesen me te mire ne kembet e Jezusit duke adhuruar Ate. ne fakt mendoj se nqs Jezusi do te ishte duke bere pune shtpie edhe maria do te ishte duke e ndjekur.

Adhurimi nuk ka te beje me ate qe ne bejme.
Adhurimi eshte nje pozicion zemre, ti japim Zotit nje afrim zemre.
Edhe ne qetesi kjo mund te ndodhe. Adhurimi del nga zemrz. Nuk duhet qe te kemi nje metode te caktuar.

Duhet te kuptojme se ku eshte prania e Zotit.
Elia ishte person i forte. Ai pelqente eksperienca te forta, e kishte pare Zotin gjithmone ne zjarr. kerkoi zjarr nga qielli dhe e dinte se Zoti vinte permes zjarrit.
Zoti i dha atij nje mesim .
Kaluan para Elias termeti, era e forte, zjarri, por Zoti nuk ishte ne to . Pastaj ishte nje ze i qete nje tingull i lehte , aty ishte Zoti.


3 rregulla.

a). Adhuro vetem Zotin

I duam te tjeret dhe i respektojme por adhurojme vetem Zotin. Mos adhuro lekun , parane ose dicka tjeter por vetem Zotin. Nuk adhurojme asnje shenjtor , nuk adhurojme asnje drejtues shpirteror, nuk adhurojme nuk adhurojme as edhe ndonje komb apo shtet, nuk adhurojme asnje simbol, adhurojme vetem Perendine.

b). Adhurojme Zotin per Ate qe Ai eshte.

Nuk adhurojme Perendine per ate qe Ai ben por per ate qe Ai eshte.

Psalmi 150 eshte nje psalm qe na jep mesime te mira:
- vargu 1- Ke adhurojme? Zotin
- vargu 2- Ku adhurojme? Kudo
- vargu 3- Pse adhurojme? Per ate qe Ai eshte , per madheshtine e Tij
- vargu 4- SI adhurojme ? Ne cdo lloj menyre, nese nuk di te besh dicka adhuroje Zotin ne ate menyre
- vargu 5- Kush duhet te adhuroje? C'do gje qe merr fryme

Ne adhurim ka nje rregull shpirteror jo njerezor , Kur Jezusi u ringjall para se te largoej nga varri Ai kishte palosur carcafin e tij. Gjoni 20:7

c). Adhurimi eshte ne Fryme .

Adhurimi ne Fryme nuk ndjek asnje rregull kiturgjik(duke lexuar).
Adhurimi eshte shpirteror dhe eshte i ndryshem cdo here .Imagjino sikur te hash vetem fasule , duhet te ndryshosh ushqimin.

Jezusi tha:- Perendia eshte Fryme dhe per kete adhuruesit e Tij duhet ta adhurojne Ate ne Fryme dhe ne te vertete.

Tek zbulesa tregohet nje lloj adhurimi qe me pelqen. Te gjithe bertisnin me te madhe :- i denje eshte Qengji , te gjithe kendonin nje kenge te re per Qengjin, te gjithe binin permbyes dhe te shtrire pertoke duke adhuruar Qengjin dhe Perendine, te gjithe shpallnin se :- Perendia eshte i drejte i plotfuqishem dhe gjykimet e Tij jane te drejta , dhe AI merioton gjithe lavdine.

Sic shikojme ne adhurim mund te thuhen fjale qe dalin nga zemra por qe jane te verteta per Perendine
Ne adhurim mund te bertasesh fort nderkohe qe i thurr lavde Zotit
Ne adhurim mund te besh zhurme me muzik dhe mund te adhurosh edhe me muzik te qete
Ne adhurim mund te kendosh kenge te reja
Ne adhurim mund te rrish ne kembe , i ulur ne gjunje, mund te biesh permbys, mund edhe te shtrihesh pertoke me fytyre pertoke .


B. NDERTIMI I BESIMTAREVE.

a). Sherbesat frymerore
b). Sherbesat administrative
c). Dhuntite

Keto jane gjerat qe do te shikojme ne lidhje me qellimin e dyte te kishes per te ndertuar besimtaret ose anetaret e saj.

a). Sherbesat frymerore.

Jane vetem 5 Sherbesa frymerore.

EFESIANET 4:11-12 << Dhe ai vet i dha disa si apostuj, te tjere si profete te tjere si ungjilltare dhe te tjere si barinj dhe mesues, per persosjen e shenjtoreve, per vepren e sherbimit dhe per ndertimin e trupit.>>.


Besimtaret kane sfida , duhen inkurajuar , ndertuar. Ne kishe njerezit transformohen.
Le te shikojme pak kontekstin e veprave 14.

veprat 14: 1 -- pali dhe barnaba predikuan ne Antioki dhe nje numer i madh grekesh dhe judenjsh besuan tek Krishti .
vep 14: 2 judenjte qe nuk besuan i nxiten judenjte qe besuan kunder velezerve te tyre
veprat 14:3 perendia beri qe fjala e Tij te vertetohej me ane te shenjave dhe mrekullive te shumta permes dores se apostujve, ashtu sic edhe thuhet tek marku 16:20.
veprat 14:4- 5 -- ka ndohur nje perndjekje ose nje plan per ti vrare apostujt qe i beri ata te largohen nga Antiokia per ne .....
.....veprat 14:6 -- ata shkuan ne Listra, Liakoni, Derbe.
Ata atje ungjillizuan
kjo duket nga veprat 14:7-20

Por c'fare ndodh me pas , sepse kishte shume qe besuan ne keto qytete ku ata ungjillizuan dhe ishin bere shume dishepuj.
A do ti linin ne dore te fatit? JO
Kisha ka per qellim te ndertoje te vetet.

lexojme veprat 14: 21-23 >>> nuk mund te citoj krejt kete pasazh por do te sjell vetem ate qe thuhet aty me pika.
Ata u kthyen ne Listra dhe Antioki, C'fare ben atje?
pika 1-- FUQIZUAN SHPIRTRAT E DISHEPUJVE
pika 2-- I KESHILLUAN QE TE QENDROJNE NE BESIM
pika 3-- I MESUAN SE DO TE HYJNE NE MBRETERINE E PERENDISE ME SHUME MUNDIME
pika 4-- CAKTUAN PLEQTE(PASTORET) NE CDO KISHE
pika 5-- U LUTEN DHE AGJERUAN
pika 6-- I LANE NE DORE TE ZOTIT TEK I CILI KISHIN BESUAR

Pra sic e shikojme pasi i kishin ungjillizuar nuk i lane vetem por i mesuan i inkurajuan , u luten per ta, i organizuan duke caktuar drejtuesit per cdo kishe, u komunikuan dhuntite frymerore, dhe vetem ne fund te kesaj i lane ne dore te Zotit .

Kur mbjell nje kishe nuk mund te lesh besimtaret ashtu pa i inkurajuar dhe pa i mesuar disa nga doktrinat kryesore dhe pa i caktuar pastoret . Kishte nje kohe kur ato kisha nuk kishin pastore deri sa u kthyen pali me Barnaben dhe caktuan pastoret per cdo kishe. Pra nuk mund te lesh nje kishe te sapo hapur pa e organizuar ose pa pastor.
Kjo eshte per nje qellim per qellimin qe lexuam me larte tek efesianet 4:11-12


Pra kemi keto 5 sherbesa qe i jane dhene kishes per kete qellim , per ndertimin e trupit te Krishtit qe eshte kisha.

APOSTUJ, PROFETE, UNGJILLTARE, PASTORE, MESUES.

Sherbesat nuk jane te shperndara ne nje menyre te tille qe te themi se ky eshte Apostull , ky eshte pastor dhe ky tjetri eshte Profet etj...

Nje Apostull ka te 5 sherbesat .
Nje pastor mund te kete edhe sherbesen e mesuesit
nje ungjilltar mund te kete edhe sherbesen e profetit
nje ungjilltar mund te kete edhe sherbesen e pastorit etj.

Ndonjehere tek nje pastor sherbesa e mesuesit nuk eshte edhe aq e spikatur.

Apostujt -- jane mbjelles kishe, misionare . Ashtu si Pali ata e predikojne ungjillin atje ku nuk eshte predikuar me pare atje ku nuk ka nje kishe ata mbjellin nje kishe dhe pastaj caktojne pastoret sipas asaj qe kemi kuptuar ne veprat 14.

Profetet-- shpallin fjalen e Perendise por profecia nuk eshte domosdoshmerisht parashikimi i se ardhmes por mund te jete nje fjale qe e inkurajon shpirtin e nje personi , mund te jete nje fjale qe i perket edhe se shkuares por qe i tregon besimtarit se perendia te do ai di cdo gje per ty Ai e di dhimbjen qe ke kaluar Ai eshte kujdesur per ty qe ta kalosh ate dhimbje .
Pra fjale te tilla si kjo qe ngushellon shpirtin quhen profetike sepse nuk dihen rrethanat nga rpofeti por profeti i shpall dhe eshte Perendia qe i shpall duke e inkurajuar besimtarin.

psh qe te kuptojme kete gje. do te jap nje rast praktik qe me ka ndodhur .

Para se te lidhesha me nusen time pra kur ishim vetem shoke . Une po kaloja disa rrethana teper te veshtira ne jeten time, por isha i lenduar dhe nuk kisha marre asnje inkurajim nga askush.
ajo sigurisht qe nuk me njihte fare sepse nuk ishim shume shoke qe te dilnim bashke por vetem shoke ose vella e moter ne krishtin asgje me shume dhe nuk kishim nje shoqeri te ngushte , por njiheshim dhe ndonjehere edhe flisnim. Por ka qene e mrekullueshme sepse ne kete moment qe une isha ne dekurajim te madh ajo me dergoi nje mesazh ne cel sepse i kishim numrat e njeri tjetrit.
Lexova mesazhin dhe ishin dy psalme nga bibla qe ajo mi sugjeronte ti lexoja.
Kur i kam lexuar ato psalme thjesht ne moemntin e vargjeve te para qe po lexoja me dolen lot nga syte dhe po qaja me denese nga gezimi dhe clirimi qe mora sepse ne ato psalme ishte fjala e perendise nga e cila kuptova qe Perendia ishte ne dijeni te situates time dhe qe me kishte qendruar prane duke me mbrojtur dhe duke me siguruar se nuk do te me linte vetem edhe sikur toka ku une qendroja te levizte , Ai do te me mbante forte.
Gjate gjithe leximit kam qare dhe jam inkurajuar shume dhe shpirti im u ndertua duke u ngrohur . SA e mrekullueshme eshte kur degjon nje fjale nga perendia ne momente trishtimi dhe dekurajimi.
Fjala e perendise te jep zemer dhe te nkurajon, kjo pra ishte nje fjale profetike ne distance per mua permes celularit.
Nusja qe akoma ishte vetem nje shoqe me mua ne ate kohe ime mori kete fjale profetike dhe ma dergoi sepse une isha lag dhe ajo nuk mund te ma thoshte ndryshe.
Sigurisht qe fjala profetike mund te jete edhe ndonje fjale per te inkurajuar ne nje situate qe je duke kaluar .
Profeti duhet te kete dhuntine e profecise.

Ungjlltari -- Ungjilltari shpesh mund te kete edhe dhunti te tjera si profet, mesues, ose pastor . Por vete ungjlltari ka nje sherbese te jashtme ne te shumten e rasteve. Ungjilltaret mund te mbjellin kisha , ata mund te arrijne te humburit atje ku nuk mund ti arrije ndonje tjeter. Ungjilltaret predikojne ungjllin me shenja dhe mrekulli.

Pastori -- Ai ka nje zemer per kishen si askush tjeter, ai do te jape jeten per kishen . bariu ose Pastori kane sherbese te brendshme ne kishe.
Pastoret kane te njejten sherbese qe kane pasur pleqte ose peshkopet.
Pastori eshte ai qe nuk leviz nga kisha dhe do qe te ndertoje kishen duke mesuar doktrinat , te vertetat, fjalen e Zotit , duke i nxitur besimtaret qe te imitojne Krishtin . Pastoret jane barinjte e kishave duke i mbrojtur besimtaret nga cdo doktrine fallso dhe nga ujqerit grabitqare. Ne nje kishe mund te kete disa pastore qe merren me persona te ndryshem. psh: pastor i te rinjve, pastor i femijeve etj . DUhet te kete edhe nje pastor kryesor.

Mesuesit-- Mesuesi eshte ai qe meson fjalen e Zotit ne kishe . ne kishe duhet te kete disa mesues . Fjala e Zotit vjen kaq e gjalle duke dale nga goja e tyre . Ata kane dhunti ta mesojne fjalen e Zotit ne menyre te tille qe i nxit besimtaret te zbatojne ate ne praktike.

Ka edhe shume te tjera qe mund te thuhen per keto sherbesa por nuk po e zgjasim shume.

b). Sherbesat administrative

veprat 6:3,

tek veprat 6:3 kerkoheshin sherbestare me kohe te plote per vepra administrative te organizimit. Dhjaket do te merreshin vete me kete organizim jo apostujt , apostujt duhej te merreshin me fjalen e Zotit.
Por nqs shikojme tek veprat 6 dhjaket nuk eshte e thene qe duhet te merren vetem me sherbesa administrative dhe bamirese por Zoti mund ti perdore edhe me sherbesat frymerore. Stefani, Filipi ishn dy nga ungjilltaret me te medhenje qe pershkryhen tek veprat. Mesojme dicka ketu qe nqs nuk merresh me gjerat e vogla qe te ofrohen nuk mund te merresh as me te medhate qe po i kerkon Zotit.

romaket 12:6-8 pervec sherbesave frymerore aty flitet edhe per sherbesa administrative. Si ndarja e ndihmave, organizimi i ndarjse se ndihmave.

kemi edhe administruesit e parave te kishes. keto mund te jen vete dhjaket plus barinjte ose mund te jete pastori dhe disa administrator por mund te jen dia pleq etj......

c). DHuntite

tek 1 kor 12 : 1-11 kemi 9 dhunitite frymerore.

per te folur per keto dhunti me duhet pak kohe e gjate pasi ndjej nevojen per te folur per keto dhunit.
Edhe vete bibla ne fakt i kushton shume vemendje dhuntive .
pothuajse neper te gjithe librin e veprave flitet per dhunitete, madje edhe ne ungjijte edhe ne dhjaten e vjeter . Por edhe ne letrat e apostujve flitet per o madje tek korintasit kemi disa kapituj te vecante ku ka mesim ne lidhje me dhuntite .
Pra nga kjo kuptojme qe duhet te mesojme per dhuntite.Por me shume do te flasim per dhuntite me vone.
C. THIRRJE PER TE UNGJILLIZUAR BOTEN

Bota eshte e humbur , kisha duhet te jape lajmin e mire kesaj bote .


a).Predikojme me ane te shembullit praktik
Mateu 5:13-16 thote se ne duhet te jemi drite ne kete bote.
Jini drite me veprat tuaja te mira. Veprat e mira nuk jane per shpetimin por per te deshmuar besimin qe ne kemi.

Besimi yne pa veprat e besimit eshte i vdekur.

Nese japim fjalen pa buken nuk po bejme sherbesen e plote.

Veprat behen per Zotin ne Zotin , ne veprat tona ne i japim lavdi Zotit dhe kur ne operojme Zoti perlevdohet.

Nese shikon dicka te mire tek une kjo eshte per shkak te Jezusit.

b). Predikojme me mesim


Mateu 28:19-20
Ne duhet te mesojme te gjithe te verteten e fjales se Zotit.
Jezusi tha te bejme dishepuj dhe ato qe Jezusi na ke mesuar tua mesojme atyre qe ti zbatojne ne praktike.


c). Prediko me deshmi personale

Prediko ato gjera qe te kane ndodhur ne jeten personale dhe qe kane ndryshuar jeten tende.


Nese themi dicka qe se kemi provuar kjo nuk ka vlere , por duam te themi gjera qe i kemi provuar.


Deshmia jote bind .
Jezusi me ka sheruar , Jezusi do te sheroje edhe ty.

Zoti siguron , Ai ka siguruar edhe per mua, do te siguroje edhe per ty.

Kur predikon ungjillin me deshmi personale e predikon ate me me shume force.

Nje here nje pastor u ftua ne nje feste ku shumica ishin njerez me kulture te ;larte intelektuale si profesore, doktore, aktore, etj...

Kur ai shkoi atje pasi mbaroi festa ate pastor e ftuan qe te bente nje lexim te psalmit 23 por duke e ber si konkurrence me nje aktor te famshem dhe duke pare se kush do te lexonte me mire.

Filloj i pari aktori dhe e lexoi dhe e interpretoi (lexim) shume bukur me te gjithe gjestet me te gjithe zerin e tije qe shkonte duke iu pershtatur vargjeve etj..
te gjithe te ftuarit e duartrokiten
Pastaj i erdhi rradhe pastorit dhe ky e lexoi mire por jo aq bukur si ai aktori por kur kishte mbaruar ai pa dhe te gjithe te ftuarit ishin duke qare ose duke u prekur nga fjalet e pastorit i cili vetem sa po lexonte te njejtin psalm si aktori .
Atehere dikush pyeti , pse valle kishte leximi i pastorit nje ndikim aq te madh edhe pse aktori e lexoi me bukur ?!
Madje te gjithe u cuditen per kete dhe po habiteshin.

Atehere doli vete aktori qe e kishte lexuar me pare dhe tha :- degjoni te gjithe. Aresyeja pse kur une e lexova psalmin dhe nuk ju preku aq shume dhe pse kur ky e lexoi dhe ju preku eshte sepse , une e njoh shume mire ate psalm por ky e njeh shume mire BARIUN E psalmit.

Pra nuk mjafton te predikosh vetem te verteten e fjales se Zotit por duhet te predikojme fjalen e Zotit kur e njohim mire Ate dhe fja;len e Tij qe e kemi pare ne praktike ne jeten tone.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
F. KARAKTERISTIKAT E ANETARIT TE KISHES LOKALE.

Anetari i kishes lokale ka keto karakteristika.

a). Gjoni 3:3-7 I lindur serish

b). Marku 16:15-16 I pagezuar ne uje

c). Veprat 1:4,8 ; 2:38-39 I pagezuar me Frymen e Shenjte

d). Efe 4:16 Aktiv , per te qene bekim

e). Mat 18:15-17 ;heb13:17 I nenshtruar ndaj rregullave te kishes lokale


a). Nese nuk jemi te lindur serish nuk jemi te shpetuar dhe nuk jemi kishe, mund te vijme ne kishe por nuk jemi kishe . Nje person qe nuk eshte I lindur serish nuk ka nje marrdhenie personale me Zotin Jezus Krisht dhe nuk e njeh Ate. Jezusi ka thene se nese nuk ke lindur serish nuk mund te shohesh mbreterine e Perendise . Patjeter qe ne nuk do te largojme nga kisha jobesimtaret por edhe pse ata vijne aty ata nuk mund te jene anetare te kishes

b). Jezusi na ka urdheruar qe te pagezohemi ne uje. Pagezimi ne uje nuk eshte per shpetim por eshte simbol I vdekjes se Krishtit dhe qe ne jemi te vdekur bashke me Te dhe I ringjalljes se Jezusit dhe ne kur besojme tek Ai kemi jeten e Tij qe eshte jeta e re. Por mund te futemi ne uje cdo dite dhe kjo nuk do te thote se jemi te lindur serish.

c). Pagezimi me Frymen e Shenjte eshte nje urdherim i Jezusit po aq sa pagezimi me uje. Pagezimi me Frymen e Shenjte nuk eshte per te na shpetuar por per te na dhene Fuqi. Shembull i veprat 6:3 . Qellimi I pagezimit me Frymen e Shenjte eshte per shpetimin e te humburve. Do te flasim me shume per kete pagezim ne ndonje teme tjeter.

d). Besimtari duhet te jete aktiv, duhet te mesoje te sherbeje ne kishe dhe te kete nje deshire per te qene bekim ne trupin e Krishtit ku edhe ben pjese. Nese nje besimtar e ndjen veten pjese te nje kishe lokale ai patjeter qe do te jete aktiv ne ate kishe.

e). Besimtari duhet te jete i nenshtruar ndaj rregullave te kishes lokale ku ben pjese. Rregullat nuk jane detyrime ose nuk percaktojne nese je besimtar apo jo por ato sherbejne per te patur nje mbarevajtje te mmire ne kishen lokale. Nqs besimtari e ndjen veten pjese te nje kishe lokale ai patjeter qe do te doje dhe respektoje rregulat e kishes lokale.

Ne te ardhmen do te mund ti sqarojme keto karakteristika me shume.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
URDHERIMET E KISHES LOKALE

Keto nuk jane rregulla por urdherime.

1. Pagezimi me uje
2. Darka e Zotit


1.Pagezimi me uje

Pse Jezusi ka urdheruar?

Pagezimi varet nga shpetimi nese ka kohe per tu bere.
por nese nuk ka kohe vetem besimi na shpeton gjithsesi.

Nese je i shpetuar atehere bindu dhe pagezohu me uje.

2. Darka e Zotit

Jezusi e themeloi

pashka eshte dalja e Izraelit nga vendi i egjiptit
kurse darka e Zotit tregon shpetimin me ane te hirit permes ardhjes , vdekjes dhe ringjalljes se Zotit.

1.Pagezimi eshte zhytje , e vetmja menyre se si behet eshte me zhytje.
Jezusi vete u pagezua duke dale jashte nga uji ku ishte zhytur.

Pagezimi eshte shpalje publike e jetes se re. Kur zhytesh thua jam i vdekur ne Krishtin. Kur del nga uji thua kam jeten e re ne Krishtin Jezus.

Mbani mend >>> NESE NUK E KE JETEN E RE REALISHT HYN NE UJE MEKATAR I THARE DHE DEL NGA UJI MEKATAR I LAGUR.

Shembull : Qe te futesh dike ne arkivol duhet qe ai te kete vdekur
Keshtu eshte me pagezimin me uje , Qe te zhytesh ne uje duhet te jesh i shpetuar .

Femija bebe nuk mund te besoje prandaj Jezusi tha kush beson dhe pagezohet do te shpetohet.

Ishte nje here nje fshat kristian dhe te gjithe ne ate fshat hanin vetem peshk e kishin si tradite kristiane. Ata nuk hanin mish. Por nje here erdhi aty te banoje nje mysliman . Por ky myslimani hante vetem mish dhe jo peshk.
Nje here kryeplaku ndjeu aromen e mishit dhe pyeti fshataret :- kush eshte ai qe po ha mish ketu? Dikush i tha se ishte nje mysliman qe kishte ardhur te jetoje aty.
Atehere kryeplaku mori disa njerez te tjere te fshatit dhe shkuan tek myslimani.

Kur ata shkuan i thane :- hej ti mysliman nuk duhet te qendrosh me mysliman ti duhet te behesh kristian deri sa erdhe te jetosh ketu.
Ok tha myslimani , c'fare duhet te bej? Ata i thane:- te themi ne , te ndihmojme ne.
eja dhe ne do te pagezojme. Ok tha myslimani.
keshtu ata e sperkaten me uje dhe e pagezuan dhe tani ai ishte kristian.
Keshtu kryeplaku iku i kenaqur.,

Diten tjeter u ndje persri aroma e mishit , dhe kryeplaku pyeti perseri kush po ha mish? dikush tha :- myslimani qe u konvertua ne kristian.
C'fare perseri ai?! tha kryeplaku. Ok kesaj rradhe duhet ti themi te ndaloje.
Ai shkoi tek myslimani dhe i tha hej ti tani nuk je me mysliman tani je kristian nuk duhet te hash mish por vetem peshk , nje kristian ha vetem peshk.

Ish myslimani ose kristiani i ri tha:- kush po ha mish ore ?
kryeplaku tha:- po ti po ha kush tjeter? C'fare eshte ajo a nuk eshte mish?

mish ?! ku eshte mishi ore :- tha ish myslimani.

ja pra para teje e ke je duke e gatuar tha :- kryeplaku

jo kjo nuk eshte mish :- tha ish myslimani

si nuk eshte mish ?! PO cfare eshte ? : - tha kryeplaku

kjo eshte peshk:- tha ish myslimani

peshk?! ore po tallesh ti apo cfare, kjo eshte mish. :- tha kryeplaku

jo eshte peshk :- tha ish myslimani

po si more qenka peshk ? ku e gjee ti qe eshte peshk? :- tha kryeplaku

po ja une e sperkata mishin me uje sic bete ju me mua dhe une nga musliman u bera kristian dhe tani une e bera kete edhe me mishin dhe mishi tani eshte bere peshk.


KJO HISTORI NA TREGON SE PAGEZIMI ME UJE NUK NA NDRYSHON DHE NUK NA SHPETON.

Pagezimi eshte nje deshmi publike qe kemi pranuar Jezusin si shpetimtar , Jezusi tha : - Prandaj kushdo qe do te me rrefej perpara njerezve , dhe une do ta rrefej perpara Atit tim qe eshte ne qiej. Mateu 10:32

pra pagezimi eshte rrefim publik qe forcon besimin dhe perkushtimin qe kemi.

formula e pagezimit eshte ne emer te Atit e te Birit e te Shpirtit te Shenjte.
Kur bibla thote se dishepujt u pagezuan ne emer te Jezusit kjo donte te tregonte se ata iu bashkuan udhes se re duke besuar tek Jezusi si Zot dhe shpetimtar .

Por ama formula ishte ne emer te Atit e te Birit e te Shpirtit te Shenjte.

tek 1 korintasve kisha ishte e percare , disa thoni se i perkisni vetem Krishtit, por nese ata e perdornin kete per te mohuar trinitetin kjo do te ishte shume keq.

Pika e vetme e formules eshte tek mateu 28:19

kur themi emri behet fjale per autoritetin , rangun, karakterin dhe pozicionin e personit qe ka emrin.

veprat 2:38 pershembull , qofte i pagezuar per shkak te besimit dhe rrefimit te emrit te Jezusit---nuk eshte formula por eshte motivi pse pagezohet.


2. Darka e Zotit
Mateu 26
Jezusi e themeloi dhe e zevendesoi pashken judaike me darken e Zotit krisht.

Para se te japim kuptimine vertete te darkes se Zotit dua te shikojme herezite.

Duhet dashuri dhe butesi dhe kujdes por duhet thene edhe e verteta. Pse? sepse e verteta te ben te lire .

Pra motivi pse do te shikojme herezite nuk eshte per te ofenduar apo nenvleresuar por per te thene te vereten ne menyre qe ata qe e degjojne te besojne dhe te largohen nga herezite qe te jene te lire.

jane 2 herezi .

a). Transsubstancioni
b). Konssubstancioni

do te flasim per te dyja keto .

a). Transsubstancioni

Kjo eshte doktrina qe kur Prifti merr Ostian(buken) dhe e shenjteron ajo transformohet ne Jezusin. Kjo eshte genjeshter.

Nje personi kur ishte i vogel i thoni mos e ha se i ben keq Jezusit!
por pataj i thonin :- haje se te ben mire ty. Kjo dmth te jesh kanibal.

Ne disa kisha thuhet per takimin :- MESHA qe eshte ne latinisht dhe dmth sakrifikim. Ka lidhje me sakrifikimet e vjetra dhe nuk vjen e kujtuar por e praktikuar.

Sipas ketyre kishave kur behet mesha Biri i Zotit (Jezusi) sakrifikohet perseri . KJo eshte absolutisht e rreme.

Ne keshillin e trentit ose te te tridhjeteve u vendos kjo si rregull si pasoje e kunderreformes . Pra shume kohe pas ngjitjes se Jezusit.

Kjo eshte vetem nje herezi, cdo kishe qe e quan veten te krishtetre duhet ti largohet kesj herezie.


b).Konssubstancioni

sipas kesaj herezie buka dhe vera behen -trupi dhe gjaku real i Jezusit .

kjo eshte absurde dhe heretike.

c). Kisha Ungjillore thote se buka eshte buke dhe vera eshte vere. Ne i kujtojme sakrificen e Jezusit ne kryq dhe vuajtjet e tij permes ketyre simboleve qe jane buka dhe vera ose fryti i rrushit (hardhise).

Darka e Zotit eshte perkujtim , Jezusi tha:- bejeni kete ne perkujtimin Tim.

ne kujtojme qe Jezusi vdiq dhe derdhi gjakun e Tij . Por gjithashtu Jezusi do te ktheht sepse eshte ringjallur dhe kur dikush beson ndodh nje mrekulli qe shpetohesh.

Permes besimit ndodh mrekullia e shpetimit.

- buka tregon se Jezusi u be njeri (mish) dhe erdhi ne toke
- thyerja e bukes tregon per vdekjen e Jezusit ne kryq , gjithashtu kujtojme edhe ringjalljen
- fryti i hardhise tregon derdhjen e gjakut te Jezusit i cili eshte vula e beselidhjes se re qe eshte shpetimi me ane te besimit dhe hirit ( vdekja pajtuese e Krishtit ne kryq)

Ne fillim duhet bere shpallja publike (pagezimi) pastaj darka e Zotit (kujtimi i vdekjes dhe ringjalljes se Jezusit)

Por nese dikush eshte i shpetuar dhe pagezimet behen psh ne vere atehere mund te lejohet besimtari te marre darken e Zotit deri sa te pagezohet dhe pastaj kur vjen koha e pagezimit ai pagezohet pastaj merr darken e Zotit .


Marku 14:22-24 -- Jezusi po thote se buka perfaqson ( jo transformohet) ardhjen e Jezusit ne mish si njeri dhe kur Ai e thyen ai po u tregon dishepujve se ne ate moment ajo buke perfaqson ( nuk transformohet) trupin e thyer te Jezusit ne kryq , dhe vera ose fryti i hardhise perfaqson ( nuk transformohet) gjakun e derdhur te Jezusit si beselidhja e re permes se ciles kushdo mund te shpetohet per shkak te vepres se Jezusit ne kryq dhe duke besuar tek Ai.

Mateu 26:26-28 behet fjale per te njejten gje si tek Marku

Lluka 22:19-20 behet fjale per te njejten situate dhe ketu madje sqarohet me mire ku Jezusi u thote dishepujve te bejne kete darke ne perkujtimin e Tij .
Pra te kujtojne vdekjen e Jezusit ne kryq dhe gjakune ederdhur te Tij per faljen e mekateve.


tani do te shohim nese eshte e vertete kjo qe po them apo jo?
1 Korintasit 11: 23 -26
i marrim vargjet me rradhe :
v23- Pali mori nga Zoti ate qe u transmetua edhe atyre ne korint, se Jezusi mori buken....

v24- ... falenderoi, e theu dhe tha:- hani ky eshte trupi im qe eshte thyer per ju, beni kete ne perkujtimin tim


v25- Gjithashtu pasi mori kupen tha:- kjo kupe eshte beselidhja e re ne gjakun tim, beni kete sa here qe te pini ne perkujtimin tim


v26- sepse sa here te hani nga kjo buke ose te pini nga kjo kupe ju shpallni vdekjen e Zotit , deri sa Ai te vije


Pra sic e shikojme nga te gjitha keto pasazhe biblike , ku bibla dhe vetem bibla na tregon neve se kush jane doktrinat e verteta , besimtari duhet te beje kete
darke ne perkujtimin e asaj qe Jezusi beri ne kryq dhe ta beje kete deri sa te vije Krishti per se dyti . Pra darka e Zotit behet per te kujtuar dhe deri ne rikthimin e Krishtit.

Pse deri ne rikthimin e Krishtit ? sepse eshte nje simbol [per te shpallur ne menyre publike vdekjen e Jezusit si flijim per mekatet e botes .


Por nqs e marrim darken e Zotit gabimisht si i behet?

Ç'fare ndodh kur dikush e ben ne menyre te gabuar si piuna e herezive qe folem me larte?!

Le te shikojme po tek 1 korintasit 11: 27<< Prandaj ai qe ha nga kjo buke dhe pi nga kjo kupe padenjesisht do te jete fajtor i trupit dhe i gjakut te Krishtit>>

Sigurisht qe ne kontekst flitet per nje menyre tjeter te padenje , flitet per parregullsi sepse nuk merrej sic ishte per tu marre por duke u tallur duke mos vleresuar realisht kuptimin e darkes se Zotit por edhe herezite e me siperme jane gjithashtu mosvleresim i duhur i darkes se Zotit .

me herezi nenkuptohet pra 2 doktrinat e rreme te Transsubstancionit dhe te Konssubstancionit.

Zoti ju bekofte.
 

Alessandro Cagliostro

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 28, 2019
Postime
88
Pikët
0
Vendndodhja
Modena Itali
Përgjigje e: Historia e Kishes

Histori eshte edhe ana e erret e kishes Vrasjet Torturat Dhunimet etj qe kisha ka kryer me mijra vjet ne emer te Zotit e te Krishtit.

Nuk eshte Histori nese i harojme sa miljona e miljona njerez kane vdekur nen hijen e kryqit te krishtere. Kisha duhet ti rrefeje edhe anet e saj te erreta e jo vetem te mburret me arritjet duke shkelur mbi gjakun e njerezve te vrare.

Nuk me pelqen justifikimi qe cdo gje e keqe e kryer nga Kisha ti delegohet dikujt tjeter si pash ndonje njeriu ndonje pushteti apo dickaje qe heq vemendjen nga shkaktari kryesor. Sepse edhe meritat nuk jane te Kishes por te individeve te thjeshte qe e perbejne dhe nuk ju degjohet zeri. Meritat jane edhe te pushteteve edhe te perandoreve qe me dhune e vendosen kishen aty ku eshte sot, merita eshte edhe e Vatikanit qe grabiti cdo pasuri per tu dhene shkelqim besimit te krishtere.

Kisha ka nje teknike.
Per cdo gje te mire flet ne numrin shumes Ne. Ne te krishteret kemi krijuar.
Per cdo gje te keqe tregon numrin njejes Ai. Ai eshte shkaktari i vrasjeve.

Kjo eshte teknika e kamuflimit te fajit ku cdo e mire i takon Kishes dhe cdo e keqe individit por ne fakt eshte e kunderta.

Kjo histori do te me pelqente te ndriconit anen e erret dhe ti thoni botes ja cfare vrasesish mizor dhe te pashpirt kemi qene dhe si duam te jemi ne te ardhmen. Njesoj si partite politike pasi pothuajse e njejta gje eshte ju beni biznes me jetet e njerzve.

Shembull:

Fillimisht krijoni nje nevoje ( Nevoja te jesh i perjetshem dhe imune nga vuajtjet )
Pastaj filloni te shisni ( Shesim shprese dhe shpetim )
Si monedhe vendosni ( Duam perkushtim dhe te jepni jetet ne duart tona )
Si shperblim ( Pasi te vdisni do veni ne parajse aty do merni shperblimin )

Pyetja eshte Cfare fiton Kisha ? ( Fiton skllever te bindur me nje vuajtje te moderuar te cilet duhet te mendojne se jane te lumtur ) 
Last edited:

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
ka tre raste kur formohet tempulli i drites,
1.ne ardhjen e nje Profeti, ambasadori qiellor te qarte dhe me shenja drite te qarta, ketu djajte armiqte e se vertetes, edhe sofistet apo filozofet djajte zemerbardhe, nuk afrohen
2.ne rastin kur shenjtoret, evlijate, ndjejne forcen e besimit te tyre dhe ndertojne qytete dhe tempuj te bardhe duke ndjekur gjurmet e lena nga profetet e meparshem. keto qytete-tempuj jane si stanet larg ujqerve, fytyrave gjoja jezuite.
3.kur ne rastin e therorive te medha te besimtareve, lind nevoja e konsolidimit te drites se shprtrave ku keta luten dhe gjejne pergjigje sic ishte rasti i zbutjes dhe pergjumjes se ushtrise Romake dhe terheqjes se saj prej vendbanimeve hebreje. keto qytete nuk kane qender apo nuk shkojne mire me qendren psh evropen.
 
Top