• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Historia e vdekjes së Jezusit

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Vdekja e Jezusit u bë me anë të ekzekutimit publik në kryq. Pushtetarët thanë se ishte për blasfemi. Jezusi tha se ishte për të paguar për mëkatet tona. Pasi e torturuan në mënyrë çnjerëzore, ia mbërthyen kyçet e duarve dhe këmbët në një kryq ku ai qëndroi i varur derisa vdiq më në fund nga mbytja e ngadaltë. Në brinjën e tij ushtarët futën një heshtë për të konfirmuar vdekjen.

Trupi i Jezusi u mbështoll pastaj me pëlhura të mbuluara me rreth 50 kg aroma në formë të lëngshme dhe ngjitëse dhe u vendos në një varr të gdhendur në shkëmb. Hyrja u sigurua me një gur 1 1/2- 2 ton që u rrokullis me leva. Për shkak se Jezusi kishte shpallur publikisht se do të ringjallej nga të vdekurit pas tri ditësh, te varri u vendos një skuadër ushtarësh të stërvitur romakë dhe hyrja e varrit u vulos duke e deklaruar atë pronë qeveritare.

Me gjithë këto, tri ditë më vonë trupi nuk ishte atje. Ishin vetëm pëlhurat në formën e trupit, por të zbrazura. Guri që më parë mbyllte varrin u gjend në një vend më të lartë, pak larg nga varri.
 
Top