• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Historira domethenese

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Lumturia sjell miq.....
jo të gjithë që ju buzëqeshin janë shokët(shoqet hajde MO) tuaj.


Proverb nga...................... Hungaria.

Naten e mire.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Një grua është duke qëndruar pranë dritares.
Në dhomën e saj.
Ajo është e humbur në vetvete.
Magjike e bukur.
A po pret atë që do të vijë, a e mban mend të kaluarën?
Sytë e saj janë përqendruar në diçka, të qetë dhe pak të dyshimtë.
2-Duart tuaja prekin gotën(me shputat), një kufi i dukshëm që duket i përhapur dhe i brishtë.
1-Duart e saja prekin gotën, një kufi i dukshëm që duket i përhapur dhe i brishtë.
Bota dridhet nën majën e gishtave të saja.
Rreth saj lind një lëvizje paksa e valëzuar, sikur të mos prekte gotë por një sipërfaqe uji.
Bota jashtë shkrihet me botën e saj të brendshme.
Gruaja në dhomë bëhet..... mbretëresha e natyrës.
Lulet celin në perde.
Natyra bëhet pjesë e universit të saj të brendshëm, qenies së saj.
Dhe pastaj është qielli i ndritshëm atje..... LART.
Ajo mund të shihet....KTU
ku KA... PORTRET-izuar idetë e = SAJA me ................1943.

PS....në punimet e saj, emigrantja hulumtoi..... besueshmërinë e joreales dhe zgjati kohën në të gjitha drejtimet.

FAZITI...Qielli i ndritshëm asht mbi KRYEN tane.

aus-der-dokumentation-im.jpg

Se si quhet....pyesni Performer.

Qe mos te harroj se do idem sada per shopping...
Kte LLOJ ARTI shumica NUK ka GJASA ta arrije edhe..............TANI.

Shtttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

Tschyss.
 
Last edited:

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113
Guri blu...

Një argjendar ishte ulur në tryezën e tij dhe shikonte i hutuar përmes xhamit të dyqanit rrugën .
Një vajzë e vogël hyn në dyqan dhe mbështet hundën e saj mbi xhamin e banakut .Sytë e saj shndritën kur kur panë diçka që ishte ekspozuar aty .Me gishtin e saj i tregoi argjendarit një varëse me gur në ngjyrë blu .

Është për motrën time , a mund të ma paketoni bukur ?

Pronari i dyqanit duke parë me çudi këtë kliente të vogël i thotë :

Sa para ke me vete ?
Pa hezitim vajza duke qëndruar në majë të gishtave vë mbi banak një arkë të vogël prej druri .Pasi e zbrazi arkën mbi banak aty dolën disa monedha prej hekuri , para letre në prerje të vogël dhe disa letra me figura .
Mjaftojnë? - tha vajza me krenari .Unë dua ti bëj një dhuratë motrës sime .Që kur na ka vdekur mami , ajo është kujdesur si një nënë për mua dhe nuk ka kohë asnjëherë për tu kujdesur për veten e saj .Sot është ditë lindja e saj dhe unë jam e sigurt që kjo dhuratë do e bëjë shumë të lumtur .Ky gur ka ngjyrën e syve të saj .

Argjendari shkon për të marrë letrën e amballazhimit dhe një kuti për të vendosur dhuratën .Pas pak çastesh ai kthehet me një letër ngjyrë të kuqe dhe një fjongo ngjyrë të artë .

Paketon dhuratën dhe e porosit vajzën që ta mbante me kujdes .Vajza e mbajti si një trofe .
Një orë më vonë hyn në dyqan një vajzë e bukur me sy blu .Ajo e vendos dhuratën e paketuar me merak nga argjendari mbi banak dhe e pyet :
Kjo varëse është blerë këtu ?
Po zonjushë !
Dhe sa kushtoi ju lutem ?
Unë nuk i tregoj çmimet që aplikoj me klientët .
Por motra ime kishte pak para dhe kurrë nuk mund të më blinte një varëse si kjo .
Argjendari mori me kujdes dhuratën dhe ia vuri vajzës ndër duar .
Motra jote e ka paguar .Ajo e pagoi me çmimin më të lartë që çdokush mund të paguajë : Ajo dha gjithçka që kishte ...
Tregimi qe shume i bukur.
Po ku ka argjendar si ky se?
Te gjithe kelysha qeni jane.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
FUND! ``fumato``
p.s. eshte historia me e shkurter dhe me domethenesja ne bote.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
KOMPOZITORI........

Ishin..... finlandezët të parët që më bënë të famshëm në botë duke kënduar milion trëndafilat e mija.
Ishte një aktore e verbër që dëgjoi...... PUGACHEVA, të këndonte këtë këngë.
Dhe ajo bëri versionin e saj.
Kam dëgjuar se ajo e këndonte atë në dyqane.
Dhe ishte ajo, interpretuesja e parë e këngëve të mia jashtë vendit.

miljoona-ruusua.jpg

Çuditërisht, kështu ndodh në jetë që melodia më e thjeshtë është bërë një lloj simboli.
Kurrë nuk do ta kisha menduar se ishte ajo që do të pushtonte botën.
Këndohet në Kore, Kinë, Japoni(dhe jo VETNA andej-shkruesi)).
Nuk e kuptoj pse kjo këngë asht e veçantë(HMMMMMMMM) ... Tani kurrë nuk do të pranoj të luaj.... një MILION trëndafila për = asgjë.


KOMPOZITORI e mbyll.... Suksesi është ferri i një.....pune.(GJIGANDE-shenimi im).

images (1).jpg

BRILIANT....juve KAFSHE te egra.....DIKU.

Notn e ..............MIR.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Krijimtari do të thotë të jesh i lirë.
Të zbulosh veten, edhe nëse diçka nuk shkonë mirë. ...
Gjithçka që krijon një kontekst të veçantë quhet......KREATIVITET.
KJO....
në raste të caktuara dhe secili......


në mënyrën e vet.

Notn e MIR.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,437
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
Krijimtari do të thotë të jesh i lirë.
Të zbulosh veten, edhe nëse diçka nuk shkonë mirë. ...
Gjithçka që krijon një kontekst të veçantë quhet......KREATIVITET.
KJO....
në raste të caktuara dhe secili......


në mënyrën e vet.

Notn e MIR.
po me habit me kreativitetin qe ke Lol :D
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
JUVE.....Femrat e forumit.
N.q-se doni HISTORI ne KINEMA dhe.....


BRILIANT = FILM.

Ato qe se kane pare....mbani SHAMI para...HUNDEVE.

Naten e mire.
 
Top