• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

DASHI (20 mars – 19 prill)
Të lindurit në këtë shenjë janë persona alegro, të gjallë, aventuerierë, energjikë, sypatrembur, të aftë të merren me aktivitete të lodhshme pa treguar lodhje. Janë shumë të fortë dhe të guximshëm, më të guximshmit nga të gjitha shenjat e tjera. Janë ngulmues kur vendosin një qëllim duan ta arrijnë atë me çdo kusht.
Dashi është shenja e parë dhe të lindurit në këtë shenjë janë pothuajse gjithmonë të parët. Shpesh herë ata janë udhëheqës. Doni të filloni një projekt? Merrni në punë një Dash. Ai do t’i mbledhë të gjitha energjitë dhe do t’a verë punën në vijë. Të lindurit dash quhen pionierët e Zodiakut, janë aventurierë dhe s’kanë frikë nga e panjohura. Ngaqë sundohen nga planeti Mars që është planeti i luftës ata janë si Zoti i tyre energjik dhe luftarak, agresiv dhe gjithmonë gati për t’u hedhur në sulm, për të sfiduar këto dhe për të fituar. Të lindurit e kësaj shenje duan të bien në sy. Të nisë diçka kjo është dëshira e madhe e Dashit, se si përfundon ai s’e çan kokën, sepse ata janë shpesh herë optimistë. Janë tipa krenarë të ndjeshëm, të pavarur, tolerues, të gjallë, të vendosur, sundues, zotërues, të qeshur, tërheqës, të padjallëzuar shpesh herë naivë. Janë njerëz origjinalë, aktivë, rezistentë, kapadai, entuziastë, të nxituar, të thjeshtë. Të lindurit në këtë shenjë kanë shumë besim në vetvete. E duan lirinë janë njerëz të veprimit dhe i frymëzojnë të tjerët me veprat e tyre. Të lindurit në këtë shenjë nganjëherë janë të rreptë deri në ashpërsi. Preferojnë ndryshimet dhe zbavitjet. Duan gjithnjë të përmirësojnë dhe të reformojnë gjithçka; u pëlqen të jenë në qendër të vëmendjes së përgjithshme dhe duan të kenë poste drejtuese.
Nganjëherë impulsiviteti i tyre mund të jetë shkak zhgënjimesh dhe mossuksesesh. Natyra e tyre luftarake i lejon ata ta luajnë lojën me zell dhe gjallëri me dominancë dhe arrogancë. Por ata kanë edhe një të metë shpesh herë e nisin një projekt dhe mund ta lënë përgjysëm për të filluar një tjetër. Në pozicionin e vartësit nuk ndihen mirë dhe s’kanë qejf të urdhërohen por duan të sundojnë vetë. Janë inisiatorë të ideve të reja sepse kanë idenë të shprehen lirisht. Veprojnë gjithnjë instiktivisht. Kanë një anë negative në veprimet e tyre me njerëzit. Shpesh irritohen shpejt nga cektësia e miqve të tyre duke mos kuptuar ndjenjat e tyre. Në nivelin mendor të lindurit dash janë të zgjuar e objektivë. Ju pëlqen gara, sfida, aksioni, por hera herës iu futen sfidave të kota ku pësojnë veç humbje. Shumë nga veprimet e tyre mund të jenë të nxituara por ata nuk pendohen lehtë. Ata janë egoistë duan të jenë gjithnjë të parët pra mos harxhoni kot frymë me ta, janë shumë të paduruar. Ata janë po aq entuziastë në lojë sa edhe në punë. Të lindurit në këtë shenjë s’duhet të kenë frikë, të jenë autoritarë sepse kjo është natyra e tyre. Nëse një dash ndihet i ndrojtur ka mundësi që ndaj tij në fëmijëri të jetë ushtruar dhunë. Këto ngjarje mund ta kenë frenuar atë. Nga ana tjetër këto forca mund të krijojnë një dash autoritar dhe intolerant, pëlqejnë aksionin, sfidat, spontanitetin, ta arrijnë të parët. Urrejnë: të presin, dështimin, tiraninë.
Personaliteti i Dashit
Fjalët kyçe të shenjës të Dashit janë “nesër” dhe “unë jam” dhe janë të dyja të zbatueshme në personalitetin e mashkullit dhe femrës. Energjia e të lindurve në shenjën e Dashit është në të vërtetë e jashtëzakonshme. Por mund të bëhet pothuajse e rrezikshme për ata, sepse ndodh që pa e kuptuar të arrijnë të shpenzojnë të gjithë potencialin dhe energjinë për punë në projektet e shumta që kanë skicuar gjithmonë të torturuar nga frika se nuk do të arrijnë t’i realizojnë të gjitha.
Dashi, pa dyshim, mërzitet kur nuk mund të veprojë, ose kur është në pritje për të vepruar dhe ka nevojë të vazhdueshme të ushqejë egon e tij të fortë me veprime, ose me mungesë të tyre me iluzione. Sigurisht që personaliteti i Dashit nuk u shmanget gënjeshtrave edhe pse më pas i urren ato: kur ka vendosur të gënjejë, di ta bëjë këtë me shumë mjeshtëri, aq sa është e vështirë t’ia heqësh maskën. Shpesh ndodh që i linduri Dash (femër apo mashkull) të mos jetë besnik dhe kjo i detyrohet, para së gjithash faktit që mosbesnikëria arrin të paguajë sqimën, mburrjen e lindur dhe kuriozitetin e padashur të tij.
Të lindurit në dhjetditëshin e parë (21 – 31 mars)
Janë shumë impulsivë dhe arrijnë me vështirësi të kontrollojnë instiktet e veta, sepse kanë të gjitha karakteristikat primare të shenjës.
Të lindurit në dhjetditëshin e dytë (1 – 10 prill)
Kanë dhuntinë e bujarisë, por janë dhe shumë krenarë, sqimtarë dhe ambiciozë, sepse marrin pak nga Luani (shenja e dytë e zjarrit).
Të lindurit në dhjetditëshin e tretë (11 – 20 prill)
Janë më të ëmbël, më të urtë, më të menduar e reflektivë e respektojnë më shumë mendimin e tjetrit, sepse ndikohen nga Shigjetari që është shenja e tretë e zjarrit. Këta janë dhe më të drejtë, më pasionantë, më sentimentalë, por dhe më të mençur.

Dashi, Vlerat, Dobesi dhe Keshilla
Vlerat e Dashit
Femra e lindur nën shenjën e Dashit është e vendosur, e zjarrtë, shpesh optimiste një krijesë që di ti përballojë prapësitë e jetës pa u qarë.
Ajo është kurajoze, depërtuese, shumë idealiste, një zonjë shtëpie shumë e mirë, që kur do di të frenojë xhelozinë e saj të pafund dhe dëshirën për të mbizotëruar; një femër që sigurisht nuk është nga ato që shkojnë me llogari dhe që përpiqet gjithmonë të krijojë në jetën e saj në çdo fushë. Duke u mbështetur në operativitetin e saj të jashtëzakonshëm, ajo di të përdorë inteligjencën e saj të madhe, në punë ka shumë interesa dhe një sens të thellë dinjiteti; është e zgjuar dhe e zonja, e përzemërt dhe e dhënë pas përparimit të drejtë.
Mashkulli i kësaj shenje është shumë energjik, i vendosur, i guximshëm, plot iniciativë, optimist, këmbëngulës dhe një punëtor që nuk njeh lodhje dhe vështirësi. Janë dinamikë, të shpejtë, entuziastë e të dashur. Në dashuri ai di si të transformohet me gjithë impulsivitetin e tij, në një partner të butë, kur ëmbëlsohet nga përkushtimi dhe përkëdheljet e gruas që do. Personat e zhvilluar kanë një intuitë të mirë.

Të metat dhe dobësitë e Dashit
Femra e kësaj shenje është mjaft kapriçioze, kokëfortë e kryeneçe. Mund të jetë edhe grindavece, që irritohet lehtë e çrregullt dhe e shkujdesur; mund të grindet lehtë, është hatërmadhe dhe shpesh i mungon diplomacia. Është një grua e pavarur dhe shumë autoritare. Këto dy karakteristika mund të komplikojnë raportin e saj në çift, nëse shoku i saj do të bënte gabimin që të përpiqej ta ndryshonte. Është e prirur për të përballuar pengesat me shumë vrull dhe frontalisht. Kjo mënyrë mund t’i sjellë shumë rreziqe dhe dështime. Do të ishte mirë të kishte më shumë durim dhe diplomaci. Femra e lindur Dash nuk përballon problemet e së tashmes, të cilat kur mbeten pazgjidhur mund të zmadhohen dhe madje të bëhet të pazgjidhshme. Kjo mbi të gjitha mund të ndodhë me shëndetin.
Mashkulli i lindur në shenjën e Dashit mund të arrijë në një agresivitet të tepruar, thuajse pa e kuptuar, që mund ta çojë madje dhe në provokacione. Është tip inatçi, kapadai, pothuajse gjithmonë e tepron me manifestimet e intolerancës dhe këmbënguljes. Ai kërkon privilegje në jetën e çiftit duke rrezikuar kështu mirëkuptimin dhe marrëveshjen me partneren. Tendenca e tepruar për kritikë mund ta çojë lehtë në pesimizëm ndaj të ardhmes. I mban me shumë vështirësi premtimet, sepse harron fjalën e dhënë, veçanërisht në gjëra të vogla. Mashkulli i kësaj shenje bëhet i dobët për shkak të natyrës së lindur të tij që piqet dhe nxjerr me vështirësi mësime nga jeta, ai do t’i përsërisë gabimet e tij shumë herë, aq sa shpesh arrin në pleqëri me plot brejtje të ndërgjegjes për gjëra ose persona që i kanë ikur nga duart për faj të tij. Në përgjithësi i linduri i Dashit është i pakuptueshëm, prandaj pëson shpesh aksidente më shumë se të tjerët madje dhe nga më banalet.

Këshilla për Dashin
Si femrat dhe meshkujt e kësaj shenje kanë prirje të mendojnë se mjafton kurajo në jetë për t’ia dalë mbanë mirë, por nuk është gjithmonë kështu. Janë shumë të nevojshme dhe reflektimet për të njohur gabimet që pastaj t’i korrigjosh. Por këtë një njeri i shenjës Dash vështirë se mund ta arrijë. Për të mirën e tij ai duhet t’i imponojë vetes një farë disipline në veprime dhe të mos reagojë gjithmonë sipas impulseve të tij. Shpesh mund të jetë tepër egoist dhe për të arritur qëllimin e tij arrin të harrojë kë ka përreth dhe madje atë që do me gjithë shpirt, duke rrezikuar të bëjë gabime e dëme që pastaj, edhe po të dojë, nuk do të arrijë të riparojë as me vullnetin më të mirë. Shenja e Dashit është padyshim plot me kontradikta dhe kjo i detyrohet faktit që përmbledh vlerat dhe efektet e të gjitha shenjave të tjera. Megjithatë ekziston një karakteristikë që i bashkon të gjithë: të paktën në një sektor të jetës: Dashi do të bëjë gjithçka për të qenë i pari dhe për t’u konsideruar më i miri. Të lindurit e kësaj shenje kanë privilegjin me të vërtetë origjinal për t’u konsideruar si “foshnja e përjetshme” madje dhe kur plaken mbeten të çuditur dhe të çorientuar e aq më keq nuk janë të aftë të pranojnë pleqërinë me qetësi dhe si një eveniment krejt të natyrshëm. Përkundrazi ata që dinë ta kthejnë këtë në një periudhë pozitive, mund të bëhen udhëheqës shumë të mirë dhe pika të vlefshme referimi për të rinjtë. Një këshillë: ju që keni lindur në shenjën e Dashit mundohuni t’i keni gjithmonë në konsideratë hollësirat që janë të rëndësishme dhe kur nuk duket si domethënëse.

Dashi, Kombinimet
Në miqësi: Të lindurit e shenjës së Dashit do të kenë një mirëkuptim dhe miqësi të mirë me Demin e durueshëm sepse kanë të përbashkët sensin praktik; me Binjakët e gjallë, tek të cilët magjeps e papritura; me të disponueshmen Virgjëreshë, me Peshoren e ëmbël dhe me Shigjetarin, hijeshinë dhe nurit të të cilit i nënshtrohen, me Akrepin inteligjent të cilit i adhurojnë thellësinë psikologjike, kundërveprimin dhe autokontrollin, me Ujorin origjinal tek i cili vlerësojnë inteligjencës dhe autokonvencionalizmin, përveç nurit të magjishëm. Raporti i miqësisë mund të rezultojë i vështirë me Luanin prepotent, tepër autoritar, me Gaforren dyshuese tepër të pavendosur, me Bricjapin e ftohtë, tepër të ashpër dhe që llogarit çdo gjë dhe me Peshqit që largohen sepse kështu do të lëndojnë Dashin me ndjenjën e tij për të dominuar.

Në dashuri: Sentimentalisht dhe seksualisht meshkujt edhe femrat e Dashit do të kishin raporte më të qeta më të shtruara më të hapura me të lindurit e Demit ose të Gaforres. Ëmbëlsia e Gaforres është për Dashin shumë tërheqëse. Edhe me Akrepin nuk do të linin shumë probleme. Me Luanin dhe Shigjetarin do të shkonin mirë sepse janë të tre shenja zjarri. Përkundrazi, do të ishte i pamundur një mirëkuptim me Bricjapin se është iftohtë dhe pak i ndjeshëm, me Peshqit që janë shumë të pakapshëm, me binjakët që në dashuri janë të pabesueshëm, jo besnikë. Vështirë edhe me Peshoren.

Në punë: Përshtatje optimale kanë me Luanin, Virgjëreshën, Shigjetarin, Ujorin sepse me këto shenja Dashi ka të përbashkët dashurinë për punën dhe cilësitë që do të kompensojnë difektet e tij. Diskutimi sigurisht nuk është i lehtë me Bricjapin, Binjakët, Peshoren dhe Gaforren sepse mënyra e mendimit dhe metoda mund të krijojë divergjenca të mëdha.

Marredheniet e Dashit me shenjat e tjera:
Dashi & Dashi: Kjo mund te jete lidhje e fuqishme emocionale, mirepo te dy palet deshirojne te jene ‘˜kryesori’.

Dashi & Demi: Dashi shume shpejt lodhet nga lidhja me Demin. Mirepo varesia ndermjet te dy paleve eshte e madhe.

Dashi & Binjaket: Ky eshte nje cift i mrrekullueshem, sepse te dy palet u kenaqen gjerave te reja dhe komunikimit.

Dashi & Gaforrja: Kjo fillon si lidhje e fuqishme dhe e sigurte, mirepo shume shpejte kalon vetem ne kujtim te thjeshte.

Dashi & Luani: Nese mund te gjejne menyre dhe hapesire per kompromis, kjo mund te jete nje kombinim i mrekullueshem.

Dashi & Virgjeresha: Mosmarreveshje te medha, eshte mire qe temos realizohet ky kombinim.

Dashi & Peshorja: Kjo mund te jete nje lidhje e mrekullueshme, mirepo jo lidhje serioze dhe afatgjate.

Dashi & Akrepi: Xhelozia e Akrepit dhe pavaresia e Dashit, eshte nje kombinim mjaft i mire.

Dashi & Shigjetari: Te dy palet tregojne interesime te perbashketa dhe si cift veprojne per mrekulli.

Dashi & Bricjapi: Pas cdo kendi te kesaj lidhje, presin argumente te shumta.

Dashi & Ujori: Me mirekuptim te vogel, ky eshte nje kombinim qe premton shume.

Dashi & Peshqit: Kjo lidhje mund te mbijetoje vetem nese secila pale i pergjigjet nevojave te pales tjeter.

Dashi dhe dashuria
Në lojën e dashurisë të lindurit nën shenjën e Dashit ata janë gjithë zjarr por dinë të jenë edhe romantikë me partnerin. Në dashuri godasin lehtë sidomos në moshë të pjekur. Disa prej tyre janë besnik kur martohen dhe janë për familje të madhe, për të tjerë dashuria është një problem i dorës së dytë. Në lidhjet personale ata janë të sinqertë, direktë, janë miq bujarë dhe entuziastë. Kanë dëshirë të fortë seksuale që i bën dashnorë pasionantë, por dhe të bezdisshëm. Dëshira e tyre e fortë seksuale i bën Don Zhuanë dhe martesat mund të dështojnë. Në se ty të pëlqen një dash duhet të lidhehs me të me mish dhe shpirt, ndryshe do ta humbësh.

Femra e Dashit në Dashuri.
Femra e shenjës së Dashit në dashuri sillet si një fitimtare e vërtetë, dhe pse tek ajo mbetet gjithmonë një pasiguri dhe frikë se mos dështon në qëllimin e saj. Në martesë synon të luajë një rol mbizotërues dhe udhëheqës. Kur bëhet nënë do që vetëm ajo të luajë rolin e edukatores së fëmijëve. Në periudhën e fejesës mund të ndodhë që tek ajo të alternohen momentet e entusiazmit të madh me momente të tjera refuzimi dhe pasigurie kundrejt shokut të saj. Kjo bën pjesë në temperamentin e saj. Megjithatë dashurinë e jeton në mënyrë shumë pasionante dhe instiktive, sensuale dhe me xhelozi, pa toleruar me një romanticizëm relativ. Është e qartë që në raportin sentimental femra e kësaj shenje mbetet e paduruar, kokëfortë dhe egocentrike. Megjithatë duhet njohur aftësia që ka për të frenuar xhelozinë e saj të pafund dhe nuk përjashtohet të arrijë të bëjë të ndryshojnë mendim, sepse do të sillet në këto raste me një utësi të pafund për të cilin dhe ajo vetë ka gjithmonë shumë nevojë. Në dashuri ajo sillet në mënyrë të vrullshme, të rrëmbyeshme. Por shpërblimet e saj kanë jetë të shkurtër e nuk lënë gjurmë. Përpiqet të zotërojë edhe në jetën e burrit të saj. Ajo di ta jetojë dashurinë me bujari. Burri i saj ideal duhet të dijë ta mbrojë nga vetja e saj dhe nga të tjerët e ta bëjë të ndihet se është në qendër të vëmendjes së tij. Me të ajo do të sillet në mënyrë altruiste, por megjithatë nuk u jep shumë rëndësi kërkesave psikologjike

Mashkulli i Dashit në dashuri
Përsa i përket dashurisë, mashkulli i kësaj shenje sillet në mënyrë mjaft posesive (zotëruese) dhe nuk i merr shumë në konsideratë nevojat psikike të partneres së tij. Edhe ai si femra është i vrullshëm dhe entuziast, gjithmonë shumë instiktiv dhe nganjëherë thuajse primitiv por edhe prepotent, dyshues dhe shumë polemist. Temperamenti i tij është shumë sensual, pasional dhe tepër vital; të kërkon të konsiderojë femrën që dashuron si një pronë të tij. Ai është xheloz por mundohet ta fshehë dhe arrin të duket thuajse indiferent, në të vërtetë ai vuan në heshtje pasojat e xhelozisë, dhe për asnjë arsye nuk do të pohojë nevojën e lindur për t’i kushtuar si vëmendje të vazhdueshme, sepse e konsideron si një simptomë dobësie. Në raportin e çiftit ai vendos gjithë kokëfortësinë e tij; ndihet shumë nevoja që ka për t’iu imponuar gruas së tij dhe për të arritur atë që ka parapërcaktuar. Ai di të fitojë duke u munduar të duket në sytë e të zgjedhurës tamam siç do ta dëshironte ajo, veçse pastaj ai është shumë xheloz, sedërmadh por edhe grindavec. Ai i përshtatet me vështirësi dhe është relativisht i paaftë për t’u thelluar, duke qenë sipërfaqësor, ai nuk preokupohet shumë për dëshirat e nevojat e femrës që dashuron. Seksualisht mashkulli i shenjës së Dashit sillet në mënyrë të shëndetshme, të zjarrtë, pa sfumatura dhe butësi. Me shoqen e tij mund të jetë shumë bujar ose jashtë mase koprac; pra mashkulli i lindur në këtë shenjë nuk njeh dhe rrjedhimisht nuk zbaton asnjë rrugë të ndërmjetme. Mund të ndodhë që të rrëmbehet shumë nga puna dhe në këtë rast çifti e kalon pa brejtje të ndërgjegjes jetën.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (21 – 31 mars)
Përmbledh të gjitha karakteristikat e shenjës.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (1 – 10 prill)
Do të ketë në dashuri tipologji të Luanit që vijnë nga shenja pasuese e zjarrit, tipike për Luanin.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 20 prill)
Janë më të ëmbël, më sentimental por edhe më të mençur sepse merr karaketeristika nga Shigjetari (shenjë tjetër e zjarrit).

Dashi, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Prirjet profesionale të Dashit
Nëqoftë se të lindurit e shenjës së Dashit merren me sport thyejnë rekorde shpesh herë, në qoftë se i kushtohen artit janë elektikë dhe me fantazi.
Femra e lindur në këtë shenjë nuk e duron rutinën, monotoninë, disiplinën e tepruar do të përpiqet gjithmonë të sigurojë një punë të pavarur që i pëlqen, pra një autonomi maksimale si dhe mundësinë për të qenë e para në sektorin që ka zgjedhur. Për atë janë të përshtatshme profesionet e lira, artet figurative nëpërmjet të cilave mund të shprehë krijueshmërinë e vet si dhe të gjitha aktivitetet që kërkojnë energji dhe dinamizëm si për shembull të gjitha veprimtaritë sportive. Karakteristika këto që bëjnë pjesë në personalitetin akti dhe entuziast të kësaj femre. Duhet të ketë kujdes për mos harxhuar shumë energji edhe në punë.
Mashkullit të shenjës së Dashit sikurse femrës i pëlqen të jetë i pari dhe nga natyra kërkon të jetë “kapo”. Me karakterin e tij energjik mund të bëhet një avokat apo politikan i zoti, dhe një sipërmarrës i pavarur i mrekullueshëm. Mund të kenë rezultate të dukshme edhe në profesione që presupozojnë kërkime si: mjekësi, kirurgji, fizikë dhe astronautikë. Por mund të bëhen dhe piktor, aktor, shkrimtarë, skulptorë, atletë, eksploratorë, marinarë, aviatorë, liderë dhe ushtarë të zotë.
Një këshillë: të lindurit në këtë shenjë nuk duhet të lejojnë që në punë të tërhiqen nga rrëmbimi dhe padurimi.

Dashi dhe Paratë
Të lindurit në shenjën e Dashit qofshin meshkuj apo femra kanë një mënyrë për teprim më shumë nga shfaqjet e tyre dhe kështu janë dhe kundrejt parave. Ata mund të jenë shumë kopracë ose shumë bujarë, pa masa të ndërmjetshme. Dashi me gjithë maturinë e tij, me vështirësi akumulon fate të mëdha sepse mbetet gjithmonë i shpërndarë. Ata shpenzojnë me kënaqësi për të gjithë, për gjërat që mund të bëjnë jetën më komode dhe më të lehtë ose punën më të shpejtë; ata do të shpenzojnë madje me kënaqësi për të bërë udhëtime ose për të blerë ndonjë makinë.
Po ashtu ndërmjet një objektivi të modës dhe diçkaje antike, ato do të zgjedhin të parin edhe po të mos jetë i domosdoshëm. Duke qenë njerëz të prirur ndaj së ardhmes, kjo zgjedhje është shumë e kuptueshme. Në raportin me paratë ndaj Dashit ndikon pozicioni i Hënës dhe i Diellit domethënë në cilin pozicion të horoskopit do të ndodhen Hëna dhe Dielli.

Dashi dhe Shëndeti
Të lindurit e kësaj shenje si meshkuj dhe femra janë të përgjithësi të shëndetshëm gjithmonë në gjendje për të rifituar shpejt formën e tij të zakonshme fizike pas sëmundjeve dhe vuajtjeve. Koka është pjesa më delikate e Dashit, pra truri, fytyra, sytë dhe veshët por mund të vuajnë edhe nga veshkat, stoomaku, mëlcia, zemra. Të lindurit e kësaj shenje kanë mungesë kalciumi dhe potasi. Në fakt dhëmbët i kanë delikat dhe kockat e dobëta. Sytë i kanë shpues dhe të shndritshëm. Nëse kanë dhembje në sy mund të përdorin kajsitë për t’ia larguar sadopak dhembjen. Shpesh njerëzit e kësaj shenje kanë ethe të forta por me kohëzgjatje të shkurtër, e marrin veten shpejt. Ju këshillohet sporti për të zbutur tensionet nervore dhe për të gjetur një ekuilibër të mirë. Duhet të dalin në ajër të pastër për të furnizuar me oksigjen trupin dhe trurin. Ushqimi për Dashin duhet të jetë i paisur me kalcium, i domosdoshëm për dhëmbët dhe kockat, që me moshë do të bëhen gjithmonë e më të dobët, me potas dhe proteina që gjenden në mish, vezë, djathra dhe sojën, kontornot me thjerrëza, qiqra, fasule të bardha, rrepa, qepë, lulelakër janë më të mirat. Këshillohen boronicat që ndihmojnë sytë dhe lëngu i agrumeve që ka shumë vitaminë C. këshillohet të shmangin ushqimet me yndyrna. Mëlçia e tyre delikate nuk duhet sforcuar me ushqime të rënda as me pije alkolike. Do të ishte mirë të bënim bizita në muzeume në ekspozita ose duke dëgjuar muzikë. Femrat e Dashit çlodhen duke qëndisur jashtë në ajër të pastër. Për pushime rekomandohen më shumë mali dhe fshati sesa deti.

Dhjetëditshi i parë (21 – 31 mars)
Preket më shumë nga ethet e shkurtra por të forta si dhe nga shqetësime të aparatit gjenital.

Dhjetëditshi i dytë (1 – 10 prill)
Janë të ndjeshëm në veshkat, ndaj të ftohtit dhe në grykë. Mund të kenë probleme hepatike dhe shkak të tensionit nervor.

Dhjetëditshi i tretë (11 – 20 prill)
Mund të jenë subjekt nevralgjik i problemeve me dhëmbët dhe me aparatin gjenito – urina

Dashi, Pasaporta Astrologjike
Hajmalia që i sjell fat Dashit është një kokërr qelibari ta mbajë me vete kudo të varur diku. Ndërsa unaza që sjell fat është një unazë hekuri, argjendi, nikeli ose platini, sepse këto elementë konsideron dhe planeti Mars që është zot i të lindurve nën shenjën e Dashit. Guri i çmuar me fat diamanti. Tërheq dashuri, sjell suksese financiare dhe fat.
Disa kuriozitete të kësaj shenje
Karlo Rubia, Çarli Çaplin, Arturo Toskanini, Leonardo da Vinçi, Van Gogu, Bismarku, Bahu, Fan Kurajani, Kartezio, Gregori Pek, Sara Simeoni, Nilde Loti, Klaudia Kardinale, Mina, Beti Dejvis, Hajdeni, Gogoli, Valeria Marini, Russell Crou, Adolf Hitler, Genta Ismaili, Selin Dion

Pasaporta astrologjike
Periudha 21 mars – 20 prill
Elementi Zjarri
Cilësia Kardinale pozitive, themelues
Gjinia Mashkullore
Planeti sundues Marsi
Gurët e çmuar Rubini, diamanti, kalamiti
Parfumet e tyre Parfumet e forta, intensive, manushaqe.
Lulet e preferuara Trëndafili, lulemustaku, barbarosa
Pemët, bimët Shega, bredhi i kuq, ahu, pisha, qepa
Ditët me fat e martë, e enjte
Ngjyrat e preferuara e kuqe, e purpurt dhe bluja
Numrat me fat 1, 3, 5, 9 (për lojra)
Stili kazual dhe klasik
Numri planetar 5

Dashi ne Miqesi, ne Familje dhe Parate
Dashi në miqësi
Të lindurit në shenjën e Dashit në miqësi ata janë besnikë dhe këmbëngulës për të zgjatur një mëri. Gjithë këto cilësi dhe difekte kontradiktore i bëjnë të lindurit e kësaj shenje shumë tërheqës vetëm sepse ndryshojnë nga të tjerët. Kush i do Dashi nuk mërzitet.

Femra e Dashit në miqësi (shoqëri)
Femra e shenjës së Dashit është zakonisht një mikeshë shumë e mirë, gjithmonë gati për të ndihmuar në momente e nevojë, por mund të përpiqet të imponohet dhe jo gjithmonë di të sillet në mënyrë diskrete. Si mikesh mund të jetë pak invaduese dhe pse e bën pa keqdashje apo shpirtligësi. Femra e kësaj shenje jepet pa u menduar gjatë, me shumë vrull, por shpesh pëson zhgënjim nga i afërti, gjë që e plagos thellësisht, mbasi ajo nuk e pret. Edhe pse pëson zhgënjim nga ndonjë raport miqësor ajo nuk ndryshon qëndrim: miqësia ka shumë rëndësi për të. Gjithmonë në kërkim të miqve të rinj ajo do të hedhë prapa krahëve eksperiencat negative. Femra e shenjës së Dashit si mike përpiqet të jetë jo vetëm mbështetje por edhe udhëheqëse.

Mashkulli i Dashit në miqësi
Edhe mashkulli e ka të theksuar ndjenjën e miqësisë edhe pse shumë më të dobët se ajo e femrës së kësaj shenje. Është një mik ideal dhe bujar, që megjithatë nuk duron ta kundërshtojnë. Me miqtë ai është mjaft sedërmadh dhe i mbetet hatri shpejt. Një mashkull i kësaj shenje nuk e tradhëton kurrë mikun, por gjithnjë largohet pa idhënë shpjegime për sjelljen e tij, në qoftë se do të ndihet i zhgënjyer dhe kur vë re se nuk e kanë kuptuar duke krijuar një mur që do të mbetet i parrëzueshëm.

Dashi në familje
Femra e shenjës së Dashit nuk ka një ndjenjë të theksuar për familjen ku ka lindur, ndoshta sepse ka ndodhur shpesh që të ketë patur një fëmijëri me probleme në familje, me mungesë vëmendjeje dhe dashuri fakt që e shtyrë të ndihet si një peshë në familjen e saj. Përkundrazi, familja që ajo do të krijojë, do të ketë një rëndësi shumë të madhe për të dhe mbi të gjitha femra e kësaj shenje do të bëjë gjithçka për të qenë një nënë e mirë, një mikeshë e mirë për fëmijët e saj me të cilët sillet në mënyrë autoritare dhe një çikë e paduruar.
Mashkulli i shenjës së Dashit përkundrazi duke qenë shumë i dhënë pas punës, për t’u dalluar si ia sugjeron ambicja e tij, shpesh nuk është i pranishëm në familje. Megjithatë ai mundohet të jetë një mik i mirë për bijtë e tij, duke ia lënë nënës edukimin e tyre. Me fëmijët ai është ose shumë autoritar ose që u lejon çdo gjë; dhe ky fakt vjen nga mungesa e lindur e ndjenjës së masës. Gjithashtu, duke qënë njeri shumë i sigurt për opinionet e tij, do të pranojë me vështirësi ato të fëmijëve, nëse këto do të jenë të ndryshme. Me familjen ku ka lindur do të mbajë një raport të mirë, edhe pse do të jetë pak i shkëputur dhe jo i ngrohtë.
Prirjet profesionale të Dashit
Nëqoftë se të lindurit e shenjës së Dashit merren me sport thyejnë rekorde shpesh herë, në qoftë se i kushtohen artit janë elektikë dhe me fantazi.
Femra e lindur në këtë shenjë nuk e duron rutinën, monotoninë, disiplinën e tepruar do të përpiqet gjithmonë të sigurojë një punë të pavarur që i pëlqen, pra një autonomi maksimale si dhe mundësinë për të qenë e para në sektorin që ka zgjedhur. Për atë janë të përshtatshme profesionet e lira, artet figurative nëpërmjet të cilave mund të shprehë krijueshmërinë e vet si dhe të gjitha aktivitetet që kërkojnë energji dhe dinamizëm si për shembull të gjitha veprimtaritë sportive. Karakteristika këto që bëjnë pjesë në personalitetin akti dhe entuziast të kësaj femre. Duhet të ketë kujdes për mos harxhuar shumë energji edhe në punë.
Mashkullit të shenjës së Dashit sikurse femrës i pëlqen të jetë i pari dhe nga natyra kërkon të jetë “kapo”. Me karakterin e tij energjik mund të bëhet një avokat apo politikan i zoti, dhe një sipërmarrës i pavarur i mrekullueshëm. Mund të kenë rezultate të dukshme edhe në profesione që presupozojnë kërkime si: mjekësi, kirurgji, fizikë dhe astronautikë. Por mund të bëhen dhe piktor, aktor, shkrimtarë, skulptorë, atletë, eksploratorë, marinarë, aviatorë, liderë dhe ushtarë të zotë.
Një këshillë: të lindurit në këtë shenjë nuk duhet të lejojnë që në punë të tërhiqen nga rrëmbimi dhe padurimi.

Dashi dhe Paratë
Të lindurit në shenjën e Dashit qofshin meshkuj apo femra kanë një mënyrë për teprim më shumë nga shfaqjet e tyre dhe kështu janë dhe kundrejt parave. Ata mund të jenë shumë kopracë ose shumë bujarë, pa masa të ndërmjetshme. Dashi me gjithë maturinë e tij, me vështirësi akumulon fate të mëdha sepse mbetet gjithmonë i shpërndarë. Ata shpenzojnë me kënaqësi për të gjithë, për gjërat që mund të bëjnë jetën më komode dhe më të lehtë ose punën më të shpejtë; ata do të shpenzojnë madje me kënaqësi për të bërë udhëtime ose për të blerë ndonjë makinë.
Po ashtu ndërmjet një objektivi të modës dhe diçkaje antike, ato do të zgjedhin të parin edhe po të mos jetë i domosdoshëm. Duke qenë njerëz të prirur ndaj së ardhmes, kjo zgjedhje është shumë e kuptueshme. Në raportin me paratë ndaj Dashit ndikon pozicioni i Hënës dhe i Diellit domethënë në cilin pozicion të horoskopit do të ndodhen Hëna dhe Dielli.

Dashi, si ti besh per vete
Shenje zjarri i dominuar nga marsi dhe plutoni. Dashi ka nje force te madhe dhe shume energji,eshte gjithmone i gatshem te marre inisiativa. Eshte instiktiv dhe dinamik, ndonjehere ai ben gabime te medha te cilat vijne nga mungesa e reflektimit.Eshte shenja e pare e horoskopit,eshte simboli i pranveres pra i impulsit, energjise, pavarsise, kurajos. Shpesh Dashi akuzohet si egocentrik,e verteta sidoqofte eshte ndryshe sepse ai di te jete romantik,ka nevoje per prova dashurie dhe sigurie.Ne pune ashtu si edhe ne jete ai kerkon te jete lider. Midis karriererave me te pershtatshme per te,gjejme ato te; disenjatorit, shkrimtarit, avokat,politikan dhe aktor,sidoqofte te gjithe personat qe preferojne te drejtojne e te jetojne ne menyre antikonvencionale. Eshte shenja me jetesore dhe shpesh te lindurit e kesaj shenje gjejne shperthimin e energjise se tyre tek sporti. Ndonjehere Dashi shprehet ne menyre te forte dhe te ashper,i jeton pasionet dashurore me shume peshtjellim, por nuk eshte nje model besnikerie.
Dashi i vertet, pelqen renqethjet dhe shpejtesine, por rregulli ne pune dhe ne shtepi nuk eshte nje pike e forte e tij. Kjo shenje te terheq me pa parashikueshmerine e tij, ashpersine dhe embelsine e tij qe dalin ne te njejtin moment.

Si te bejme per vete mashkullin Dash ?
Gjeja me e rendesishme qe duhet marre ne konsiderate eshte se,nuk duhet asnjehere te nisesh ne sulm…. Lereni qe tju bej per vete, vete Dashi.
Nese jeni e zgjuar, ndryshe dhe eksituese beni per te.!!! E rendesishme eshte edhe qe te jeni te sinqerta dhe te dashura, ne kete menyre ai s’do tju lere kurre.
Nje keshille:
Dreka e pare duhet te kete per baze mishin…

Si te besh per vete nje femer Dash?
Nese jeni tipa sportiv, te forte dhe me idete e qarta,atehere jeni bere per te.!!!Femra Dash eshte nje femer e forte e vendosur, por pelqen te ndihet e perkedhelur, e mbrojtur, mbulojeni me dhurata dhe do tju qendroje besnike.
Nje keshille:
Naten e pare, lereni te zgjedhe ajo restorantin…
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


DEMI
Deshira me e madhe: Te jeni te lumtur.
Njerëzit e lindur nën shenjën e Demit janë të duruar, të kujdesshëm, të qëndrueshëm, të vendosur, të qartë, të besueshëm, të qetë, të dashur dhe praktik. Të lindurit nën këtë shenjë e duan natyrë, tryezën e mirë, qetësinë, ambientin e pastër kështu që nuk ambientohen lehtë në qytetet e mëdha, të ndotur që shkaktojnë stres. Janë të admirueshëm të dhënë pas familjes dhe miqësive të gëzueshme. Bëhen baballarë dhe nëna të lidhur pas fëmijëve. Respektojnë shumë personat e vjetër dhe ëndërrojnë një familje patriarkale. Të lindurit Dem priren drejt një ushqimi të mrë, janë konservatorë, janë materialistë dhe shumë të dashuruar pas parasë. Gjithashtu ata janë kuriozë, kokëfortë, korrektë, të pastër u pëlqen vetja, janë të ndershëm dhe shumë xhelozë. Të lindurit nën shenjën e Demit janë njerëz të papajtueshëm që e mbajnë inatin shpesh herë ata janë ziliqarë dhe të gatshëm për të ndryshuar. Shumë nga këta njerëz janë të ndjeshëm dhe pak të ndrojtur, posesivë dhe egoistë. Janë tipa artistikë dhe kur i hyjnë një pune e çojnë deri në fund gjallë a vdekur ngaqë kanë qejf të zhyten në të mira materiale dhe e meritojnë një gjë të tillë sepse kanë punuar si qen për t’ia arritur. Pra ata kërkojnë shpërblimin e çdo pune. Shenja e Demit kanë pothuajse gjithnjë një memorie të shkëlqyer. Janë të mirëdashur nga miqtë e tyre, për mirësjelljen, bujarinë dhe tolerancën që i karakterizon. Shpesh herë ata janë naivë dhe duhet të kenë kujdes nga mashtrimet. Demat shikohen me sy të keq nga eprorët e tyre për shkak të rreptësisë që tregojnë. Janë tipa shakaxhinj dhe kanë shumë nevojë për shoqëri. Nganjëherë nuk kanë fantazi dhe imagjinatë, ata kërkojnë mirëqenie materiale sesa shpirtërore dhe nuk thellohen në kulturën e tyre. Nëpërmjet tyre spikasin persona me karakter të kundërt ka prej tyre kërkues shkencor të aftë e me intuitë të madhe, artistë origjinalë të pajisur me sens të thellë kritik. Një ndjenjë e thellë përgjegjësie i dallon pothuajse të gjithë sidomos gratë. E duan pronën edhe paranë, kanë solidaritet dhe forcë vullneti. Demat janë tepër praktikë sesa intelektualë dhe janë të fiksuar në idetë e tyre duke bërë skllevër të ideve të tyre. Ka raste kur ata ngulin këmbë si mushka në të tyren dhe bëhen të ngurtë, ultra konservatorë dhe grindavecë. Nëse dikush i plagos ata bien pre e dhimbjes dhe duan që dikush t’ju bëjë qejfin vazhdimisht për të dalë nga kjo gjendje. Kur dikush prek telat e tyre të humorit ata qeshin si të çmendur, kanë ndjenjë estetike, duan artin për të cilin mund të kenë talent. Shpesh janë fetar dhe ndjekin fe të rralla. Janë xhentilë dhe me humor konstant, por nëse i provokon shpërthejnë me zemërim dhe humbin kontrollin. Janë punëtorë dhe artizanë të mirë, të ngadaltë në vendime. Janë realistë sepse jetojnë me këmbët në tokë ngaqë i përkasin shenjave të tokës. Janë romantikë dhe kërkojnë lumturi familjare. Hera – herës përfshihen në zënka por qetësohen shpejt. Shpesh herë janë të pangopur si në tryezë ashtu dhe në seks. Pëlqejnë stabilitetin, luksin, gjërat natyrale, konfortin, bukurinë, kënaqësinë, urrejnë imponimin, shkatërrimin, gjërat e paqarta, të jenë nën presion.

Eshte shenje toke e dominuar nga Venere (aferdita). Demi perfaqeson artin, bukurine ne cdo manifestim te sajin, fuqine jo vetem ate fizike. I zakonshem dhe realist edhe ne dashuri,pelqen sigurine psikologjike dhe materiale. Per ta arritur ve ne pune dhuntite e tij me te spikatura,qe jane:rezistence, qetesi, durim, inteligjencen dhe praktiken.
Shume rralle e humbet kontrollin e vetes, por kur nxehet mund te behet i dhunshem. Per kete arsye duhet te gjej partnerin e duhur. Te lindurit ne shenjen e Demit e jetojne dashurine ne menyren me komplete,konstante dhe pa siperfaqesi. Midis karrerave me te pershtatshme per te jane: arkitektin, mesuesin, guzhenjer, cdo gje qe ka te beje me token dhe natyren. Eshte shenja qe me shume pelqen pushimin dhe relaxin,sigurisht pasi ka arritur qellimin e caktuar.
Njerëzit llogarisin në ju që t'i kryeni punët me kohë dhe me sukses kur të tjerët dështojnë. Nuk jeni fillestar, mirëpo ju keni mundësi dhe jeni të gatshëm t'i kryeni gjërat që kanë dështuar nga të tjerët. Cilësia juaj më e madhe është durimi juaj që e keni për gjërat. Kjo u bën që të jeni të suksesshëm në të gjitha sferat. Nëse ndonjë person u tradhëton një herë, nuk keni më vullnet të bashkëpunoni me të. Në ambient të ri nuk ndjeheni rehat, keni ndjesine se jeni mysafir i padeshiruar. Ndonjëherë ndiheni në mënyrë shqetësuese. Durim i madh gjendet në ju, mirëpo rrallë herë e tregoni. Sidoqoftë nëse të tjerët u vënë në situata të padëshirueshme ju dini edhe anën tjetër ta tregoni. Dini të jeni shumë agresiv. Jeta me Demin nuk është çdo herë interesante.Ndonjëherë kritikat tek ju janë të mirëseardhura, ndonjëherë i urreni. Ndonjëherë jeni shumë xheloz, ndonjëherë as që doni të dëgjoni për xhelozinë. Ka raste ku ju tregoni se nuk keni vullnet të punoni dhe zakonisht kur jeni në gjendje të tillë është veshtire të filloni. Demi & Gaforrja: Interesat dhe dëshirat e përbashkëta e bëjnë këtë një marrëdhënie harmonike.
Personaliteti i Demit
Të lindurit në këtë shenjë (meshkuj dhe femra) rrezatojnë një manjetizëm të veçantë sepse në vetvete kanë një forcë pozitive dhe janë të ndjeshëm. Kanë mjaft frikë nga e panjohura sepse në thelb i duan gjërat të jetë të prekshme, të dukshme të qarta dhe jomisterioze, personaliteti i bën të jetojnë gjithnjë me këmbë në tokë dhe sa më shumë të jetë e mundur në mënyrë realiste. Mund të thuhet se kanë fantazi dhe intuitë të shkëlqyer, por megjithatë kanë nevojë që përpara se t’i pranojnë dhe t’i përballojnë situatat duhet të votojnë. Për të lindurit e kësaj shenje është e domosdoshme që tabani ku ai do të mbështetet të jetë solid. Bukuria në të gjitha format e saj, por në mënyrë të veçantë për t’u zhytur në të me t’iu krijuar koha e lirë si dhe për arsyen tjetër se kontakti me gjelbërimin e ndihmon për t’u kalitur, për të pushuar dhe për të grumbulluar energji të reja. Kurioziteti nuk bën pjesë shumë në temperamentin e tij që në fund të fundit përbën një tip largpamës që vështirë se mund të zihet në befasi nga të tatëpjetat e jetës. Ndonëse i mungon pak takti (veçanërisht mashkullit) di të kërkojë në mënyrën e tij të sjelljes si “djalë i mirë”. Femra e shenjës së Demit i jep shumë rëndësi vetes, ndërsa mashkulli i kësaj shenje është disi i matur e vazhdimisht bën kujdes. Fjalët kyçe të demit janë “unë kam”.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (21 – 30 prill)
Janë kryesisht egoistë, të ndrojtur dhe shqetësohen për çështjet ekonomike, sepse janë plotësisht nën ndikimin e shenjës së Demit.
Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (1 – 10 maj)
Ndryshe nga të parët janë më me fat, ambiciozë dhe disi dyshues. Kanë edhe disa karakteristika të personave të lindur në shenjën tjetër të tokës që është Virgjëresha.
Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 20 maj)
Janë më konservatorët, më pesimistët por dhe më të duruarit, sepse përfshihen nën ndikimin e Saturnit të shenjës së Bricjapit që është shenja e fundit e tokës.

Demi, si ti besh per vete
Eshte shenje toke e dominuar nga Venere (aferdita). Demi perfaqeson artin, bukurine ne cdo manifestim te sajin,fuqine jo vetem ate fizike.I zakonshem dhe realist edhe ne dashuri,pelqen sigurine psikologjike dhe materiale. Per ta arritur ve ne pune dhuntite e tij me te spikatura,qe jane: rezistence, qetesi, durim, inteligjencen dhe praktiken.
Shume rralle e humbet kontrollin e vetes,por kur nxehet mund te behet i dhunshem.Per kete arsyer duhet te gjej partnerin e duhur. Te lindurit ne shenjen e Demit e jetojne dashurine ne menyren me komplete,konstante dhe pa siperfaqesi.Midis karrerave me te pershtatshme per te jane:arkitektin,mesuesin,guzhenjer,cdo gje qe ka te beje me token dhe natyren. Eshte shenja qe me shume pelqen pushimin dhe relaxin,sigurisht pasi ka arritur qellimin e caktuar.

Si te besh per vete mashkullin Dem?
Me te nuk duhet ti shpejtosh gjerat,ka nevoje per kohe te kuptoje nese gjendet perballe personit te duhur.Sekreti per ta bere per vete Demin eshte qe ne fillim te besh te mundur qe ai te te vleresoj si shoqe.Nese e ftoni per darke ne shtepine tuaj,kujtohuni te beni proporcione te bollshme,Demi eshte nje hames i madh
Nje keshille!! Naten e pare,luani duke perdorur dritat dhe muziken romantike…

Si te besh per vete nje femer Dem?
Nese jeni te vendosur dhe me durim, jeni tamam per te. Eshte nje femer xheloze, e mrekullueshme dhe joshese, pelqen te ndihet e adhuruar .
Femra Dem pelqen gjithashtu edhe parfumet, pra ne daljen e pare me te mos harroni te hidhni parfum te mire sepse femra Dem do i mbaj ere lekures tuaj.
Nje keshille!! Ne daljen e pare me te ,shkoni ne nje vend jo shume te larget dhe mos beni shetitje qe ne daljen e pare, sepse ajo eshte mjaftueshem dembele…

Demi, Kombinimet
Kombinimi me shenjat e tjera
Në miqësi: Si meshkujt dhe femrat e Demit nuk besojnë lehtë. Mendohen gjatë para se t’i besojnë kujt. Në fakt kanë pak miq por miq të vërtetë dhe me ta sillen me besnikëri, merren vesh me të lindurit e Dashit sepse të dy janë bujarë e të gjindshëm, me Gaforren kanë interesa të përbashkëta, me Virgjëreshën dhe Peshoren i bashkon dashuria për gjërat e bukura; me ata të Bricjapit kanë të njëjtën kuptim për realitetin në përgjithësi dhe atë të përditshme në veçanti. Dhe me Peshqit sepse janë të dy të ndjeshëm. E kanë të vështirë miqësinë me të lindurit e Binjakëve që janë dinakë, me Ujorët dredharakë, me prepotentët e Luanit dhe me të lindurit e Akrepit që janë mjaft të ngatërruar në psikologjinë e Demit. Me Shigjetarin herë mirë, herë keq dhe me Demin vetë lidhje e mirë.
Në dashuri: Si meshkujt dhe femrat plot pasion të shenjës së Demit mirëkuptohen në fushën e ndjenjave dhe të marrëdhënieve intime me të zjarrtët e Dashit, me të zgjuarit e Binjakëve, me të rezervuarit e Bricjapit, me sedërlinjtë e Virgjëreshës, me të butët e Gaforres, me të sjellshmit e Peshores dhe me të ndjeshmit e Peshqve.
Është shumë i vështirë një raport i fortë dashurie me të veçantët e Ujorit të cilëve dashuria u sjell kujtime jo të këndshme për shkak të tradhëtisë së të lindurve nën shenjën e Demit. Marrrëdhëniet e Demit me ata të Shigjetarit janë nga më të mirat, por s’ka jetëgjatësi. Me Luanin është vështirë.
Në punë: Të lindurit e Demit merren vesh mirë me të papërtuarit e Dashit me punëdashësit e Gaforresh, me racionalët dhe të rregulltit e Virgjëreshës, me të qetët dhe të shtruarit e Peshores, me të ndershmit e Shigjetarit, me realistët e Bricjapit dhe me fantazuesit e Peshqve.
Puna nuk është e lehtë me të paparashikueshmit e Binjakëve, me energjikët e Luanit, me kokëfortët e Akrepit, me të talentuarit e Ujorit dhe me të vëmendshmit dhe të maturit e Demit.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit

Me Luanin, Akrepin & Ujorin shkon veshtire 20-40%
Me Peshoren & Shigjetarin shkon mesatarisht 40-60%
Me Dashin, Demin, Binjaket, Gaforren & Peshkun shkon mire 60-80%
Me Virgjereshen & Bricjapin shkon shume mire 80-100%

Marredheniet e Demit me shenjat e tjera:
Demi & Dashi: Dashi shume shpejte do te lodhet nga lidhja e ngadalshme dhe nga varshmeria me Demin.

Demi & Demi: Ky kombinim mund te jete i mire per nje kohe te shkurter, sepse te dy palet do te duan te largohen.

Demi & Binjaket: Te dy palet varen nga njeri tjetri, gje qe tregon se ka mundesi te dale dicka nga kjo lidhje.

Demi & Gaforrja: Interesat dhe deshirat e perbashketa e bejne kete nje marredhenie harmonike.

Demi & Luani: Keta te dy do te perfundojne duke e larguar njeri tjetrin. Ide e keqe per kombinim te ketille.

Demi & Virgjeresha: Demi mund t’i inicoje pasionet e Virgjereshes. Lidhje qe premton.

Demi & Peshorja: Qe te dy per nje kohe shume te shkurter do te lodhen nga kerkesat e njeri tjetrit.

Demi & Akrepi: Fillon per mrekulli, mirepo asnjeri nuk deshiron qe kjo lidhje te zgjase.

Demi & Shigjetari: Demi serioz dhe Shigjetari i joserioz dhe zbavites, do ta kene veshtire te rrine se bashku.

Demi & Bricjapi: Te dy duan te kene mbeshtetje te sigurte. Te dy mund ta sigurojne kete. Ide e mire.

Demi & Ujori: Liria dhe dashuria e madhe per Ujorin, shume shpejte mund te kaloje ne deshperim.

Demi & Peshqit: Mund te mos e kuptojne njeri tjetrin, mirepo te dy jane te terhequr nga njeri-tjetri. Lidhje qe premton.


Demi, Pasaporta Astrologjike
Për hajmali që t’i sjellë fat Demit mjafton një copë alabastër që duke e shtrënguar në duar do të kini fat, mbajeni gjithmonë me vete, ndërsa unaza që sjell fat është një unazë bakri ose ar i verdhë që mbështetet tek Venusi planeti i Demit.
Personazhe të lindur Dem
Elizabeta II e Anglisë, Katerina e Rusisë, Barbara Streisend, Ana Oksa, Suzana Anjeli, Zigmund Frojd, Papa Vojtila, Johanes Brahms, Albano, Xhani Buoncompagni, Roberto Roselini, Uilliam Shekspir, Francesko Nuti,, Diedo Abatantuono, Honore de Balzak, Markone, Rovena Dilo, George Cloney, Anjeza Shahini, Bleona Qerreti. Eli Fara.

Pasaporta astrologjike
Periudha 21 prill – 20 maj
Elementi Toka (shenjë toke)
Cilësia i përqendruar, i prerë, i qëndrueshëm
Gjinia femërore
Planeti sundues Venusi (Afërdita) (Venera)
Parfumet myshku, këpurdhat, trëndafili, vjollca
Bimët bliri, qershia, dardha, selvia, molla
Ditët me fat e premte, e hënë
Ngjyrat e gjelbërt, bojëqielli, lejla, vjollcë
Numrat me fat 4, 6, 8
Stili i thjeshtë, praktik
Gurët e çmuar smeraldi, zefiri, burir, perla
Lulet e preferuara vjollcat, lulëkuqet
Numri planetar 7

Demi, Prirjet profesionale, Paraja dhe Shendeti ( jo parashikim)
Prirjet profesionale të Demit
Femrës së kësaj shenje i pëlqen bukuria në të gjitha format e saj ashtu si dhe ushqimi i gatuar me finesë, kështu që ajo synon të zgjedhë një profesion që ka të bëjë me artet, modën, dekorin ose kozmetikën por dhe me ushqimin (veprimtarinë që ka të bëjë me të ngrënët). Përveç kësaj meqënëse kjo femër është praktike dhe ka prirje për matematikë ajo mund të tregojë vlerat e saj edhe në punë në fushën bankare dhe financiare. Mund të bëhet tregtare e mirë, stiliste e përkryer dhe mësuese e aftë falë dashurisë për fëmijët dhe durimit të saj. Gjithashtu si e rregullt dhe me llogjikë mund të bëhet bibliotekare me vlerë. Janë drejtuese të mira në fushën e sigurimeve dhe edukimit.
Mashkulli i lindur në shenjën e Demit me ndjenjën e tij artistike të lidnur mund të bëhet mbledhës antikash i mirë ose stilist i zoti. Përvec kësaj llogjika e fortë dhe sensi praktik i japin mundësi t’i hyjnë me sukses karrierrës politike ku i vijnë në ndihmë aftësitë organizuese; ato aftësi që mund ta bëjnë industrialist të shkëlqyer ose financier të përkryer. Muzika dhe piktura nga argëtim mund t’i shërbejnë për punë sepse mashkulli i kësaj shenje ka temperament artistik dhe fantazi. Intelekti i thellë, llogjika e shëndoshë bëjnë që studimi i filozofisë t’i vijë për shtat temperamentit të mashkullit të Demit. Si mashkulli ashtu edhe femra e kësaj shenje duhet të përpiqen të evitojnë çdo lloj aktiviteti të ngadaltë pasi kanë arritur të humbasin kështu shtytjen për të dhënë më shumë dhe më mirë. Mund të jenë bankierë, arkitektë, konstruktorë, bujq, doktorë. Demat japim maksimumin kur vihen në detyra, kur rutina s’është më në rend të ditës dhe ku dalin gjëra të paparashikuara.

Demi në para
Të lindurit në këtë shenjë (femra dhe meshkuj) janë disi ekonomiqarë dhe të kujdesshëm në shpenzime dhe parasë i japin vendin që i takon në kuptimin që e njohin vlerën e vërtetë të saj, prandaj për këtë arsye nuk shpenzojnë më kot, madje përpiqen të kursejnë. Njerëzit e shenjës së Demit duan të investojnë fitimet e tyre veçanërisht në blerjen e shtëpisë ose të bizhuterive duke i konsideruar si objekte të ruajtjes së të mirave materiale. Si mashkulli dhe femra e lindur në këtë shenjë e ruajnë paranë si mjet të rëndësishëm dhe ndjehen të sigurtë kur “zotërojnë” një kapital ndonëse jo shumë të madh. Femra e Demit dëshiron të shpenzojë për antikuare për stolisjen e shtëpisë si dhe për tablo e piktura autorësh të njohur. Shpenzon me dëshirë për ushqim (të cilin e zgjedh gjithmonë të cilësisë më të mirë) për ta konsumuar me njerëzit e saj të dashur. Me shumë pak dëshirë blen rroba dhe gjëra të vogla pa vlerë, ndërsa nuk është shumë zemërgjerë për dhurata vetëm në rastet kur bëhet fjalë për familjarët e saj. Është për t’u theksuar se mashkulli i lindur në këtë shenjë shpenzon më lehtë se femra e shenjës, sidomos për shoqen e tij që do ose për femrën që i ngacmon ndjenjat e tij si mashkull. Sido që të jetë falë aftësive të jashtazakonshme për punë, njerëzit e kësaj shenje edhe sikur t’u duhet të humbasin shumë para do të dinë t’i rifitojnë. Prindërit e lindur në shenjën e Demit janë tejet zemërgjerë me fëmijët e tyre.

Demi dhe shëndeti
Si femra ashtu dhe mashkulli i shenjës së Demit gëzojnë shëndet të plotë ndonëse kur sëmuren shërohen me pak vështirësi dhe si njëri ashtu dhe tjetri i kanë frikë sëmundjet. Pjesët më delikate për njerëzit e shenjës së Demit janë qafa, pjesa e sipërme e gjoksi dhe gjëndrrat. (shpesh kanë një zë të mrekullueshëm dhe mund të gjejmë shumë këngëtarë nën këtë shenjë). Shqetësimet më të shpeshta janë ato të shkaktuara nga infeksione të tipit limfatik: nga probleme me gjëndrrat e pështymës, në qarkullimin e gjakut; nga çrregullime në tretje nga nxitimi në të ngrënë; nga anemi të forta dhe nga shqetësime në gjëndrrat e organeve gjenitale. Tek Demi janë të shpeshta po ashtu abseset e qafës. Nisur nga çrregullimet e tretjes rekomandohet ushqim i shumëllojshëm dhe i lehtë, pa yndyrna dhe pikante. Grykësia e Demit lehtëson shfaqjen e problemeve edhe në aparatin urinar që me kalimin e viteve rëndohet më shumë. Organizmi i këtyre njerëzve ka zakonisht mungesa kripërash minerale që janë të domosdoshme për njeriun dhe meqënëse mund të kenë edhe numër të ulët të rruazave të kuqe u rekomandohet të hanë shpesh mish. Mund të kenë çrregullime në veshtka në tiroide dhe dhjamosje si rezultat e dëshirës së madhe për të ngrënë.
Për të mënjanuar sadopak këto shqetësime Demat duhet të shëtisin në këmbë, të lëvizin sa më shpejt. Janë gjithashtu të mira golfi, noti, kopshtaria (falë dashurisë për bimët). Duhet të evitohen ëmbëlsirat, ushqimi i kripur sepse bëjnë problem për metabolizmin. Nuk duhet kurrë të hanë jashtë vaktit. Mirë u bën orizi, zarzavatet e shumta (preshi, fasulet, karrotat, çikoria, kungulli i verdhë). Mirë u bën dhe peshku, mishi i bardhë por jo mish gjahu. Nga frutat u rekomandohen dardhat, mollët, kumbullat dhe grejfrutat me vitaminën C, si dhe boronicat që largojnë diabetin. Alkoolin duhet ta evitojnë se krijojnë sheqer. Këshillohen lëngjet e zarzavateve, lëngu i portokallit, lëngu i grejfrutit që ndihmon shikimin. Ju këshillohet vizatimi, skulptura, vizitat në ekspozita, muzeume, muzika. Ata kënaqen më shumë në fshat sesa në det, natyra është më qetësuese për ta.

Dhjetëditëshi i parë (21 – 31 prill)
Janë kryesisht objekt i infeksioneve në grykë dhe absesesh.

Dhjetëditëshi i dytë (1 – 10 maj)
Mund të kenë shqetësime të vazhdueshme në tiroide, në hundë dhe në veshë.

Dhjetëditëshi i tretë (11 – 20 maj)
Janë të prirur për t’u sëmurë nga bajamet, janë të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të kordave të zërit. Planetët që ndikojnë janë Venusi, Hëna dhe Mërkuri.

Demi ne Dashuri
Demi në dashuri
Në dashuri ata janë të devotshëm, romantikë dhe hera – herës posesivë, kërkojnë durim dhe besnikëri. Janë shumë të ndjeshëm dhe është e domosdoshme të gjejnë një marrëveshje fizike të përkryer me partnerin e tyre. Dashurinë ata e shprehin copë. Janë partnerë besnikë dhe konstantë, e duan shtëpinë, janë prindër xhentilë dhe s’kërkojnë shumë nga fëmijët e tyre. Nëse dikush ofendon unin e tyre, ata bëhen të tërbuar dhe janë gati për paqe vetëm nëse kërkesat e tyre pranohen. Demat duhet të mos përdorin pasurinë për të mbuluar një dëshirë të thellë. Kanë gjithashtu nevojë të eksplorojnë thellë shpirtin e tyre për t’u ndjerë në harmoni me botën. Duhet të gjejnë vlerat e tyre më të vërteta dhe më të thella. Kur t’i gjejnë ato, s’do të lidhen më me zinxhirë pas njerëzve apo pas parasë.

Femra e Demit në dashuri
Në dashuri femra e lindur në këtë shenjë është veçanërisht e ndjeshme, tejet e përkushtuar, lozonjare ndërkohë që me partnerin e saj është e dashuruar përjetë. Përpiqet që mashkullin ta mbajë të lidhur edhe kur është e ndërgjegjshme midis tyre ka marrë fund. Pavarësisht nga situatat di të mbajë formën dhe ekuilibrin, është instikti që e drejton e megjithatë tregohet objektive dhe në raportet sentimentale me të shoqin. Di të ruajë dinjitetin pa u dhënë pas aventurës së “gjuetisë” së mashkullit që kërkon t’i largohet edhe sikur t’i paraqiteshin rrethana të favorshme për një gjë të tillë. Kjo nuk do të thotë se nuk ka një temperament mjaft xheloz dhe sundues. Në të vërtetë kur merr vesh se e kanë tradhëtuar xhindoset, në këtë rast ndonëse me një natyrë mjaft paqësore e humbet plotësisht sensin e masës. Femra e lindur Dem pa ngurrim mund të përcaktohet një femër që instiktivisht kërkon me pasion dhe vendosmëri martesës sedhe i nënshtrohet mjaft zakoneve si dhe faktit se në dashuri dhe nga bashkimi zyrtar pritet edhe qëndrueshmëria materiale të cilën ajo e ndjen të nevojshme. Është romantike (më shumë se mashkulli i shenjës Dem) xheloze në shkallë të lartë, shumë e duruar dhe alegro, një partnere e aftë për një përkushtim absolut ndaj mashkullit të saj për të cilin është gati të mohojë gjithçka. Nga dashuria ajo pret në mënyrë të veçantë dashuri të shumëanëshme. Në marrëdhëniet intime ajo është “e nxehtë”. Pasioni i saj për dashurinë është i tillë sa që arrin ta konsiderojë mashkullin si pronë të veten. Vetëm dashuria për fëmijët dhe dedikimi ndaj miqve të thella mund t’i shkëpusin femrës së Demit vëmendjen për mashkullin e saj. Ndërkohë prej tij ajo do të kërkojë impenjimin e plotë dhe të përhershëm në marrëdhëniet midis tyre si në planin fizik ashtu dhe në atë intelektual. Nëse tradhëtohet reagimi i saj mund të çojë në prishjen e plotë të një lidhjeje pa menduar paraprakisht.

Mashkulli i Demit në dashuri
Në dashuri mashkulli i lindur nën shenjën e Demit dallohet më shumë për pasionin sesa për ndjenjën dhe me partneren sillet hapur e le të lirë, por kërkon që të respektohet qetësia e tij brenda mureve të shtëpisë. Mashkulli i Demit është shumë i ndjeshëm, xheloz jashtë arsyes por di t’i japë mjaft ngrohtësi dhe butësi femrës që do. Meqënëse edhe në dashuri instikti qëndron mbi arsyen, çarjet sentimentale mund të shfaqen papritur në fundin e dashurisë. Mashkulli i shenjës së Demit është tip i gëzuar, vetëmohues, besnik dhe mjaft bujar, nuk i pëlqejnë situatat e vështira dhe marrëdhëniet e çiftit i jeton mirë e në mënyrë të mbyllur. Ai e shpreh dashurinë e tij shumë të natyrshme por është gjithnjë i vëmendshëm për ta ruajtur sa më shumë për vete jetën e tij sentimentale. Është i dashuri, i butë dhe që urren çdo lloj zënke por dhe sikur të ngatërrohet me ndonjë prej tyre nuk mban mëri gjatë. Ai urren të jetuarit e situatave pak të qarta që, siç e ndjen ai, vënë në rrezik qetësinë e tij.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (21 – 30 prill)
Grumbullon të gjitha karakteristikat e shenjës.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (1 – 10 maj)
Kanë një mënyrë të vepruari më racionale dhe më kritike gjë që është vështirë të përballohet.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 20 maj)
Është më pesimist, më i pavarur, egocentrik me të shoqen

Demi ne Miqesi, Familje dhe Para
Demi në miqësi
Femra e lindur në shenjën e Demit e sheh me vështirësi lidhjen e një miqësie, por kur vendos për një gjë të tillë e pranon atë plotësisht, madje është e gatshme të sakrifikojë për mikeshën apo mikun. Është e gatshme të ndihmojë edhe ekonomikisht nëse bindet për hallin e personit që i drejtohet asaj. Ndonëse është pak egoiste kjo femër di të jetë e qëndrueshme në marrëdhëniet miqësore dhe përpiqet të lidhet me persona të shtresës së lartë nisur nga një formë e lehtë snobizmi e saj. Ajo ka shumë dëshirë të gostitet me miqtë dhe i pëlqen t’i presë në shtëpinë e saj duke pregatitur për ta me kujdes piatanca dhe ëmblësira me bollëk.
Mashkulli i lindur në shenjë e Demit gëzon zakonisht simpati të madhe si njeri i qetë dhe i butë. Me këto karakteristika nuk e ka të vështirë të krijojë miqësira të qëndrueshme në kohë. Është i gatshëm për t’i qëndruar pranë miqve si dhe kujtdo që i drejtohet për t’i kërkuar ndihmë. Ndryshe nga femra e lindur në këtë shenjë preferon të takojë miqtë jashtë shtëpisë duke qenë edhe xheloz për privimin etij. Kështu në raste kur mashkulli i lindur në shenjën e Demit pret miqtë në shtëpi, kjo padyshim konsiderohet si shenjë e fortë miqësie dhe dashurie. Në këtë rast ai mund t’i futet edhe gatimit duke treguar vlerat e tij si një kuzhinier i zoti. Por kur mendon se e kanë tradhëtuar në miqësi ai i pret marrëdhëniet pa dhënë shpjegime duke e parë të pamundur rivendosjen e tyre.
Demi dhe familja
Femra e lindur në shenjën e Demit mban gjithnjë raporte të mira me familjen e saj të origjinës, sidomos me babanë dhe u ndodhet pranë të gjithë të afërmve të saj me zemërgjerësi të veçantë kur ata kanë nevojë. Ajo që nuk e shpërdoron paranë në familje, është me të vërtetë bujare. Në martesë është e qëndrueshme, tregon aftësi për sakrifica dhe përkushtim dhe me fëmijët do të jetë një nënë e shkëlqyer qoftë kur ata janë në moshë të re ashtu edhe kur ata janë të rritur duke u bërë për ta një mikeshë e pazëvendësueshme. Për të mundësuar një jetë me mirëqenie më të lartë në familjen e saj, femra e shenjës së Demit nuk ngurron t’i përvishet punës pa dhënë shenja lodhjeje.
Mashkulli i lindur në shenjën e Demit është i lidhur në mënyrë të veçantë me familjen e tij të origjinës, sidomos me nënën, me të cilën zakonisht ka marrëdhënie shumë të mira nga të gjitha pikëpamjet. Do të vazhdojë të shkojë me kënaqësi te prindërit, vëllezërit dhe motrat edhe pasi ka krijuar familje. Brenda saj është gjithnjë i pranishëm dhe përpiqet të mbështesë dhe të ruajë gruan dhe fëmijët e tij me të gjitha mundësitë duke e konsideruar atë si detyrim ndaj tyre. Ai është një baba i shkëlyer dhe mashkull i devotshëm dhe besnik, ai është për fëmijët udhërrëfyes i sigurtë dhe mik i përkryer pavarëisht se tregohet kërkues dhe autoritar. Ka marrëdhënie më të mira me të bijat se sa me djemtë.

Prirjet profesionale të Demit
Femrës së kësaj shenje i pëlqen bukuria në të gjitha format e saj ashtu si dhe ushqimi i gatuar me finesë, kështu që ajo synon të zgjedhë një profesion që ka të bëjë me artet, modën, dekorin ose kozmetikën por dhe me ushqimin (veprimtarinë që ka të bëjë me të ngrënët). Përveç kësaj meqënëse kjo femër është praktike dhe ka prirje për matematikë ajo mund të tregojë vlerat e saj edhe në punë në fushën bankare dhe financiare. Mund të bëhet tregtare e mirë, stiliste e përkryer dhe mësuese e aftë falë dashurisë për fëmijët dhe durimit të saj. Gjithashtu si e rregullt dhe me llogjikë mund të bëhet bibliotekare me vlerë. Janë drejtuese të mira në fushën e sigurimeve dhe edukimit.
Mashkulli i lindur në shenjën e Demit me ndjenjën e tij artistike të lidnur mund të bëhet mbledhës antikash i mirë ose stilist i zoti. Përvec kësaj llogjika e fortë dhe sensi praktik i japin mundësi t’i hyjnë me sukses karrierrës politike ku i vijnë në ndihmë aftësitë organizuese; ato aftësi që mund ta bëjnë industrialist të shkëlqyer ose financier të përkryer. Muzika dhe piktura nga argëtim mund t’i shërbejnë për punë sepse mashkulli i kësaj shenje ka temperament artistik dhe fantazi. Intelekti i thellë, llogjika e shëndoshë bëjnë që studimi i filozofisë t’i vijë për shtat temperamentit të mashkullit të Demit. Si mashkulli ashtu edhe femra e kësaj shenje duhet të përpiqen të evitojnë çdo lloj aktiviteti të ngadaltë pasi kanë arritur të humbasin kështu shtytjen për të dhënë më shumë dhe më mirë. Mund të jenë bankierë, arkitektë, konstruktorë, bujq, doktorë. Demat japim maksimumin kur vihen në detyra, kur rutina s’është më në rend të ditës dhe ku dalin gjëra të paparashikuara.

Demi në para
Të lindurit në këtë shenjë (femra dhe meshkuj) janë disi ekonomiqarë dhe të kujdesshëm në shpenzime dhe parasë i japin vendin që i takon në kuptimin që e njohin vlerën e vërtetë të saj, prandaj për këtë arsye nuk shpenzojnë më kot, madje përpiqen të kursejnë. Njerëzit e shenjës së Demit duan të investojnë fitimet e tyre veçanërisht në blerjen e shtëpisë ose të bizhuterive duke i konsideruar si objekte të ruajtjes së të mirave materiale. Si mashkulli dhe femra e lindur në këtë shenjë e ruajnë paranë si mjet të rëndësishëm dhe ndjehen të sigurtë kur “zotërojnë” një kapital ndonëse jo shumë të madh. Femra e Demit dëshiron të shpenzojë për antikuare për stolisjen e shtëpisë si dhe për tablo e piktura autorësh të njohur. Shpenzon me dëshirë për ushqim (të cilin e zgjedh gjithmonë të cilësisë më të mirë) për ta konsumuar me njerëzit e saj të dashur. Me shumë pak dëshirë blen rroba dhe gjëra të vogla pa vlerë, ndërsa nuk është shumë zemërgjerë për dhurata vetëm në rastet kur bëhet fjalë për familjarët e saj. Është për t’u theksuar se mashkulli i lindur në këtë shenjë shpenzon më lehtë se femra e shenjës, sidomos për shoqen e tij që do ose për femrën që i ngacmon ndjenjat e tij si mashkull. Sido që të jetë falë aftësive të jashtazakonshme për punë, njerëzit e kësaj shenje edhe sikur t’u duhet të humbasin shumë para do të dinë t’i rifitojnë. Prindërit e lindur në shenjën e Demit janë tejet zemërgjerë me fëmijët e tyre.

Demi, Vlera, Dobesi & Keshila
Vlerat e Demit
Femra e lindur në këtë shenjë është shumë e ndjeshme, e dhembsur, bujare, zonjë shtëpie e shkëlqyer dhe ka dëshirë të madhe të ketë përfundim pozitiv për gjithçka që i takon. Ka natyrë të qetë, është dhe me llogjikë. Është pothuajse gjithnjë me humor të mirë, bie në sy për bukurinë. Është tipi i femrës shumë të drejtë dhe i pëlqen rregulli. Në dashuri është mjaft elastike përsa i përket vendimeve që merr kur është e bindur për diçka nuk kthehet prapa. Është shumë e qetë, e vendosur dhe e rezervuar në çështjen e ndjenjave. Është lozonjare dhe e gatshme të sakrifikojë për partnerin.
Mashkulli i kësaj shenje është i këndshëm, i sjellshëm, shumë i ekuilibruar, mjaft i duruar dhe këmbëngulës. Është i matur dhe frenon veten nga ambiciet. Në dashuri është partner i butë, me mjaft sens, shumë besnik, i ekuilibruar dhe paqësor.

Të metat dhe dobësitë e Demit
Femra e lindur në shenjën e Demit është mjaft xheloze dhe nuk tërhiqet edhe kur është i qartë fundi i dashurisë; vazhdon me insistim të kërkojë mashkullin që e ka lënë. Ndonjë herë janë aq të ngathta saqë lënë pas dore ato probleme që i interesojnë po kur vjen puna për të mbrojtur idetë e tyre tregohen me të vërtetë të rralla dhe të ethshme. Mendimet dhe qëllimet nuk i ndryshojnë as për më të voglën arsye. Shpesh herë vihet re se asaj i mungon takti dhe nuk përpiqet të ndryshojë për të mos lënduar të tjerët me ofeza që mund të shkaktohen nga diplomacia e saj e dobët. Ngaqë është xheloze e madhe, xhelozia mund ta gjenerojë në dhunë; dhunë të ashpër dhe të pakontrollueshme që shpie në akte të papërfytyruara për një femër kaq të ëmbël. Dhe kur mërzitet ka disi frikë se nuk do ta kapërcejë më këtë mërzitje.
Mashkulli i lindur Dem është dogmatik dhe nuk pranon se është kontradiktor në vendimet që merr. Është shumë materialist dhe xheloz i madh në dashuri saqë mund të përdorë edhe dhunën ndaj partneres. Karakteri i tij, ndër më kryeneçët kur ka më probleme mbyllet në vetvete dhe nuk përpiqet të përfitojë nga përvoja e të tjerëve.
Ai është mjaft supersticioz dhe tej mase hamës. Për të gjetur diçka të mirë për të ngrënë, ndonjë ëmbëlsirë, është gati të prishë rehatinë e të dalë nga shtëpia për të. Është njeri që i pëlqen të bëjë koleksion rrobat dhe parapëlqen kravatat. Zotëron shumë dhe i pëlqen që t’ia sjellin dhuratë. Është sqimtar në veshje.

Këshilla për Demin
Për të lindurit e shenjës së Demit (meshkuj dhe femra) është e domosdoshme të jetojnë në mënyrë sa më të qetë e paqësore sepse stresi është armiku më i keq i sistemit të tyre të ndjeshëm të qarkullimit të gjakut. Në rast se të lindurit në këtë shenjë arrijnë të kapërcejnë mosbesimin e lindur dhe të ekzagjeruar që i bën të vështira marrëdhëniet me njerëzit që kanë pranë (është fjala për miqtë) kjo do të jetë një avantazh përta, dhe për të patur më shumë qetësi do të ishte e përshtatshme për ta të zhdramatizojnë fjalën sëmundje nga e cila ata acarohen shumë.
Bëni kujdes, të gjithë të lindurit e Demit kanë prirje të theksuar; e lënë veten të pushtohen nga pasioni dhe instikti. Është fjala për një prirje të rrezikshme e cila duhet rishikuar para se të jetë shumë vonë e të sjellë dëme. Sidoqoftë është një gjë e zakonshme për meshkujt dhe femrat nevoja për të qenë tërheqës për të tjerët por kjo s’do të thotë të gëzosh simpatinë e gjithkujt. Si përfundim: kini parasysh kalueshmërinë e zotërimit dhe mos dramatizoni një humbje tuaj të mundshme.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


BINJAKET 21 maj-21 qershor
Deshira me e madhe: Te coni ngjarjet perpara.
Jane shpeshhere nervoze, Inteligjente, te levizshem, shume te shoqerueshem, active, te mprehte, kurioze, te hapur, fjaleshume, te komunikueshem, te siperfaqshem, te shkathet, te pavendosur, energjike, te kendshem, te paduruar dhe shume bujare e zemergjere. Ato duan ndryshimet, udhetimet, punet jo te zakonshme. Gjalleria e tepruar i ben te paqendrueshem. Duan ta shijojne 100% ate qe u ofron jeta. Kane aftesi drejtuese dhe shume deshire per te mesuar. Tek ata arsyeja kontrollon ndjenjat. Bien shpesh ne pesimizem, u pelqen shume t`i perkedhelin dhe mund te influencohen ne kete drejtim eshte shume e lehte te njihesh me ta. Jane llafazane te pashoq, por nuk para flasin per thashetheme te kota, prapa llafazanerise se tyre fshihet nje mendje inteligjente, e hapur per informacion. Binjaket preferojne shkembimin e informacionit dhe jane te zgjuar, jane shpirti i cdo feste. Kane intuite dhe imagjinate te forte. Shpesh marrin persiper shume gjera pernjeheresh dhe nuk i cojne deri ne fund. E ndryshojne shume shpejt gjendjen shpirterore, shkojne nga fryn era. Pershtaten mire me situatat dhe mund te merren me shume probleme njekohesisht. Ne shkolle shume nga Binjaket japin shume, por rrezikojne te rrezohen. Pershtaten me shume me jeten sesa me emocionet. Jane kembeshpejte, elokuente, te ceket, te shperndare, te pandjeshem, te dashur, mendjeholle, te afte dhe kane gjithmone nje shpirt rinor. Binjaket jane egoiste, intelektuale dhe i pelqejne sfidat elektorale. Kurre si marrin gjerat seriozisht dhe jane flirtues. Ju pelqen te degjojne dhe te mesojne. Ne pune dallohen per mendime te qarte dhe japin sugjerime logjike. Ato jane valute per cdo kolektiv,freskia e tyre mendore e ben te duken gjithmone te rinj dhe femijnore(te papjekur). Jane te lumtur nese iu ecen, por nevrike dhe imorale po su eci. Per ta jeta eshte nje feste ndaj nuk iu pelqejne punet e veshtira dhe rutina. E kane te veshire ti japin e ti mbajne premtimet. Jane te ngrohte, xhentile dhe i ndihmojne te varfrit. E perdorin mire pamjen e tyre te jashtme dhe mund te thone cdo genjeshter per ti arritur qellimet e tyre. Shpesh per deshtimet e tyre ia hedhin fajet te tjereve. Ne momentet e tyre me te mira arrije te jene te ndershem, por interesi personal mbetet i pari. Ju pelqen intriga dhe jane plot batuta humori.
Pelqejne: Te flasin, lajmet e reja, variaconet, te lexojne, te ndjekin shume programe njekohesisht.
Urrejne: Punen ne nje vend, edukimin, Budallenjte.

Mashkulli ideal per femren e Binjakeve.
Tek mashkulli kjo femer kerkon zgjuarsi dhe zemergjeresi por edhe elasticitet te madh mendimesh si dhe nje largpamesi te ndjeshme. Ideal eshte ai qe vlereson humorin, mprehtesine por qe do dije sipas rasteve te mos e rendoje me detyra ose me peshen xhelozise. Ajo deshiron te kete mundesi te sundoje partnerin e saj. Ky mashkull duhat t`ia beje jeten me te pelqyeshme, te kendshme dhe me surpriza.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Shigjetarin & Peshkun shkon veshtire >> 20 - 40%
Me Virgjereshen, Akrepin & Bricjapin shkon mesatarisht >> 40-60%
Me Dashiin, Demin, Gaforren & Luanin shkon mire>> 60 - 80%
Me Binjakun, Peshoren & Ujorin shkon shume mire>> 80-100%

Femra ideale per mashkullin e Binjakeve
Ai vlereson ate qe ai mendon se e le te lire nese kjo femer kerkon jetegjatesi ne lidhje. Ajo duhet ta pranoje pabesine e te mos e kritikoje. Nga femra ai pret nje miqesi te madhe dhe nje lloj shoqerie. Ai do te donte qe ajo ta admironte ne menyre te pakushtezuar per gjithcka qe ai ben dhe te jete e gatshme te vihet ne kerkime te emocioneve te reja.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Shigjetarin & Peshkun shkon veshtire >> 20 - 40%
Me Virgjereshen, Akrepin & Bricjapin shkon mesatarisht >> 40-60%
Me Dashiin, Demin, Gaforren & Luanin shkon mire>> 60 - 80%
Me Binjakun, Peshoren & Ujorin shkon shume mire>> 80-100%

Binjaket, Vlerat, Te metat & Keshilla
Vlerat e Binjakeve
Femra e Binjakeve e ka ndjenjen e mirekuptimit dhe tolerances dhe di sesi ta joshe nje mashkull qe do ta fitoje. Eshte inteligjente,punetore, gazmore, e dashur e shumeanshme. Ajo ka interesa te shumefishta qe shtrihen nga dashuria per udhetime tek letesia. Eshte me logjike te mire, diplomate, e zgjuar. Eshte ne gjendje ti perballoje situatat e veshtira pa u ankuar. Ajo eshte qejfpaprishur dhe ne dashuri saqe i pranon gabimet e shkuara te partnerit te saj. Jane te shkatheta dhe aktive.
Mashkulli eshte joshes qejfpaprishur dhe shume I gjalle. Atij nuk imingon asnjehere miresjellja. Si fantazia ashtu edhe prirja per bashkebisedim e bejne ate nje shoqerues te kendshem, shume simpatik dhe te pershtatshem per humorin e mikes se tij. Komunikimi eshte pika me e forte tek Binjaket. Jane gjithashtu inteligjente, energjike, bujare dhe te afte per te te bere te qeshesh.

Te metat dhe dobesite
Femra eshte me te vertete oportuniste dhe si e tille eshte me shume e afte te marri sesa te jap, premton shume dhe nuk e mban premtimin. Eshte e paqendrueshme dhe prirja drejt pabesise dhe karakteri siperfaqesor mund te jene pengese jo e vogel ne marreveshjen per martese. Jane te pavendosura dhe shpesh e ndryshojne mendimin. Ne marreheniet me te tjeret ajo nuk i perjashton kompromiset dhe shume shpesh eshte e prirur ti pervetesoje idete e te tjereve pa e vrare shume ndergjegjen. Ajo e ka tmerr merzitjen, vetmine dhe nuk i pranon kritikat sepse eshte shume krenare. Nuk e ka te lehte te vetekorrigjohet e te zbuse te metat e saj. Nuk ua ve veshin keshillave dhe mendimeve te te tjereve, mund te behet dhe llafazane qe s`di te pushoje. Paqendrueshmeria e saj e vene perballe zhgenjimevee te herepashershme.
Mashkulli nuk eshte shume besnik ndaj rralle here tregohet i ndershem. Ka sjellje kontraiktore dhe i nxituar ne veprime, pa u menduar gjate. Ai vertete nuk di te disipinoje veten. Eshte njeri shume sedermadh dhe kureshtar qe acarohet lehte. Me partneren e tij eshte egoist dhe i pakapshem, e si i tille mund ti sjelli zhgenjime asaj. Eshte I paarsyeshem si rrallekush. Atij I mjafton vetem vetja e vet. Prej mosarsyetimit mung te beje gabime te pashmangshme te cilat mund te ia ulin figuren ne shoqeri, por ai se can koken.
Binjaket behen dhe genjeshtare, mashtrues, ziliqare qe vetem mbrojne interesat e veta.

Këshilla për Binjakët
Të lindurit e Binjakëve si meshkuj dhe femrat që të gëzojnë shëndet të mirë duhet të heqin dorë nga duhani sepse për më tepër ky dëmton rrugët e brishta të frymëmarrjes së organizmit të tyre. Duke qenë se kërkojnë dhe preferojnë ndryshimet është mirë të kenë pranë vetes shumë miq. Kur mbeten vetëm ata dëshpërohen. Truri mbahet vazhdimisht në punë duke iu përkushtuar të shkruarit dhe leximit. Edhe fakti i mbajtjes së lidhjeve të vazhdueshme me familjen ndihmon që atë të kenë një ekuilibër më të mirë psikik sepse kjo bën pjesë në natyrën e tyre. Binjakët janë të prirur të grumbullojnë zemërimin dhe të flasin shumë pa bërë gjë tjetër. Përpjekja për të shmangur sadopak këto dy prirje do të përmirësojnë cilësinë e jetës. Qëndrueshmëria nuk është pjesë e temperamentit të tyre por në rast se nxitet kjo mund të sjellë ritëm më konstruktiv dhe më konkret që duhet në çdo angazhim që ndihmon edhe në marrëdhëniet bashkëshortore. Binjakët duhet të mësojnë se mania e tepruar për pavarësi nuk është gjithmonë sinonim i lumturisë, madje dhe detyrat sidomos ato ndaj familjes në fund të fundit nuk janë as negative, as shtypëse siç mendojnë ato. Një këshillë: Binjakë, përpiquni t’i vini më shumë veshin instiktit dhe ndjenjës se sa llogaritjeve.

Binjaket, si ti besh per vete
Eshte shenje ajri dominuar nga Merkuri. Karakteristike e kesaj shenje jane dyzimi dhe natyra kontradiktore. Jane te qete, joshes, inteligjente, aktiv, ne disa raste behen pesimist dhe amorfi. Fakti qe jane ndryshe nga te tjeret dhe qe i dallon nga te tjeret ndonjehere mund te jete negative,si psh kane veshtersi te lidhen per nje kohe te gjate me gjera,aktivitete apo persona. Dine te jene dashnore brilante dhe fantazioze, por eshte gjithmone me i forte sensi i tyre i lirise dhe i pavarsise. Te lindurit e kesaj shenje jane vecanerisht shume te paduruar, kane interesa te ndryshme, e madhe eshte deshira e tyre per te njohur gjithcka dhe shume terheqese eshte dhuntia e tyre per tu mesuar ne cdo situate.Pelqejne lojrat egnimatike, udhetimet, jeten shoqerore dhe ajrin e hapur. Midis karrierave te tyre gjejme; politikan, menaxher, avokatin etj.

Si te besh per vete nje mashkull Binjak.Binjaket eshte nje tip i qete dhe i lire.Femra e tij ideale duhet te jete e afte ta kuptoje ate,te ndaje me te shume interesat dhe ne te njejten kohe te mos e bej te ndihet i genjyer.Eshte nje dashnor brilant dhe aspak monoton.Darka e pare duhet te jete me ushqim origjinal dhe te vecante,pikerisht si ai!
Nje keshille: Per te bere nje surprize te goditur Binjakeve, vishni zhartjere!

Si te besh per vete nje femer Binjak.Ajo eshte nje femer brilante,sportive,e informuar,dinamike dhe e pelqyeshme.Nese do dini ti propozono cdo here dicka te re,jeni bere per te.
Duke qene shume e lire dhe e pavarur,veshtire se do kete si aspirate te sajen martesen.Femra Binjaket pelqen ushqimin egzotik dhe veren.
Nje keshille: Propozojini nje shetitje me motorr

Binjaket, Aftesite profesionale, Paraja dhe shendeti ( jo parashikim)
Aftësitë profesionale të Binjakëve
Femra e kësaj shenje ka nevojë të veprojë në një dozë të mirë autonomie. Ajo është shumë ambicioze por disi e pavendosur. Për më tepër, për shkak të natyrës së saj të dyfishtë, ajo është e prirur të zhvillojë njëkohosisht dy lloje veprimtarish. Për të ky aspekt i fundit mund të bëhet burim i një shpërndarjeje mjaft të madhe dhe sidomos në punë.
Femra e Binjakëve është e prirur të merret me çdo lloj veprimtarie që kërkon llogjikë, arsye, aftësi për të bindur dhe gatishmëri; shoqërueshmëri dhe lëvizje të gjitha këto cilësi që tek ajo janë të lindura. Ja përse profesionet më të përshtatshëm për të janë: tregëtia në përgjithësi, avokatura, gjithçka që ka të bëjë me turizmin dhe artin, ndërmjetësia, ndërlidhja dhe gazetaria. Mund të bëhen këngëtarë, politikanë, poetë dhe mjeke. Nganjëherë femra e Binjakëve rrezikon që projektet e saj të mos e shohin dritën e realizimin, pikërisht ngaqë është tepër e përhapur, pavarësisht nga dhuntia e saj për të nuhatur dhe shkathtësia e saj.
Mashkulli i Binjakëve është veçanërisht eklektik, dinak dhe i mprehtë në punë. Ka mundësi të mira për t’u afirmuar që konsiderohet edhe natyra e tij e përshtatshme, megjithatë ai gjithmonë gjen kohë për jetën private dhe parapëlqen një profesion që i lejon një farë lirie veprimi. Për Binjakët rekomandohen sektorët e marrëdhënieve publike, marketingut dhe financës por dhe me veprimtari që lidhien me artin e të shkruarit. Ai mund të bëhet një aktor i mirë, shitës, gazetar, prezantues, dipllomat, politikan, këngëtarë, piktorë, astronomë, agjentë burse. Por ka edhe Binjakë që bëhen mashtrues dhe ndjekin artet okulte. Mashkulli i Binjakëve duhet të shmangë veprimtaritë metodike që kërkojnë rregullsi sepse ai i urren gjithçka që është e përsëritshme dhe e vazhdueshme. Ata s’duan të punojnë vetëm dhe nuk kanë rezistencë të madhe ndaj lodhjes fizike. Janë dhe imitues të mirë.

Binjakët dhe paraja
Të lindurit e shenjës së Binjakëve si meshkujt ashtu dhe femrat në përgjithësi nuk duan të nxjerrin para por janë shumë të gatshëm të shpenzojnë kur bëhet fjalë për sende të dobishme, për shtëpinë dhe personin etyre, për libra. Femra e Binjakëve është e prirur zakonisht të shpenzojë më shumë për veten e vet sesa për të tjerët. Sidoqoftë femrat e lindur në dhjetëditëshin e parë (në maj) janë më bujare dhe kanë qejf të tregojnë dashurinë e tyre me dhurata të vogla, por të veçanta. Qëndrimi i mashkullit ndaj parasë ndryshon gjithmonë duke u luhatur midis kurnacërisë dhe prishjes pa hesap. Shfaqja e oportunizmit që është një nga vetitë e karakterit të kësaj shenje, shpjegon arsyen pse Binjakët janë të prirur të shpenzojnë për sende që atyre u japin kënaqësi: për shembull udhëtimet i japin mundësinë për t’i shpëtuar rutinës dhe mërzisë. Në përgjithësi ata nuk janë kursimtarë, shpenzojnë shumë para me lehtësi dhe urgjencë.

Binjakët dhe shëndeti
Të lindurit tek Binjakët janë sidoqoftë njerëz delikatë nga shëndeti. Ata lodhen shpejt dhe i kapërcejnë me vështirësi rrjedhojat e sëmundjeve. Shërimi pas periudhës akute të sëmundjes zakonisht është i ngadalshëm, ata nuk e marrin veten shpejt. Pikat më delikate të Binjakëve janë: mushkëritë, shpatullat, krahët, duart, frymëmarrja dhe si gjithmonë oksigjenizimi i gjakut jo gjithmonë i mirë, sistemi nervor dhe tiroidet. Kështu femrat edhe meshkujt janë të predispozuar për t’u prekur nga bronkiti, pleuriti, forma e azmës, çrregullime nervore dhe kriza e ankthit. Binjakët zakonisht kanë një fytyrë të gjatë, disi të ngushtë në trup, me sy të rrumbullakët, me gojë të gjerë dhe janë shtathedhur dhe gjatë jetës mund të kalojnë një gjendje depresioni. Jo rrallë Binjakëve u mungon kalcioumi dhe në fakt si kockat dhe kyçet shpesh janë të brishta. Për të larguar sadopak këto sëmundje kanë nevojë të vazhdueshme për të ushqyer me oksigjen aparatin e frymëmarrjes që është ca shqetësues për të mos vuajtur nga azma. Trupit të tyre u bën shumë mirë gjimnastika, vrapimi, noti, skia dhe çdo veprimtari sportive që i jep mundësi të qëndrojë dhe në shoqëri. As në sport s’duan të qëndrojnë vetëm. Duhet t’i ndërthurin veprimtaritë e tyre me pushime për të marrë veten. Ushqimi i tyre duhet të jetë i ndryshëm por i pasur me kalcium që është i domosdoshëm për gjymtyrët dhe skeletin, me fruta (sidomos me lëngje frutash), me sallatë dhe djathë. Shumë mirë bëjnë dhe zarzavatet e ziera, panxhari, çarangthi, spinaqi, groshët e njoma, bizelet, kungulleshkat dhe argjinarja. Mirë bën qumështi dhe të gjitha çajrat me bazë bimore që ndihmojnë në tretjen e ushqimit; më pak të përshtatshëm janë kafja dhe çaji. Edhe birra nuk është keq veçse nuk duhet kaluar masa sepse është pije që shëndosh. As mish nuk duhet tepër. Mirë ju bëjnë dhe udhëtimet, leximet, vizitat në dyqanet antike për të kaluar kohën apo për t’u çlodhur. Për pushime parapëlqehet mali i lartë për të kënaqur nevojën për oksigjen.

Binjaket, Pasaporta Astrologjike
Hajmalitë e Binjakëve janë: Një send i papërdorshëm i varur në qafë dhe një unazë argjendi të bardhë sepse i përket planetit të tyre Mërkurit.
Personazhe lindur Binjakë
Alberto Sordi, Ricard Vanger, Dante Aligeri, Xhon Kenedi, Rafaela Karra, Mishel Platini, Enco Lanici, Merlin Monro, Fransua Sagan, Tomas Man, Stefania Sandreli, Shuma, Paskal, Pushkin, Pol Gogen, Ardit Gjebrea, Kolin Farell.
Pasaporta astrologjike
Periudha 21 maj – 21 qershor
Elementi Ajri
Cilësia i papërqëndrueshëm
Gjinia mashkullore
Planeti sundues Mërkuri
Gurët e çmuar topazi, opali, agati, diasperi
Parfumet akacia, mente, vanilja, limoni
Lulet e preferuara mimozat, zhabinat, margarita
Ditët me fat e mërkurë, e hëna
Ngjyrat e verdha, ngjyrat e forta bezhë
Numrat me fat 5, 3, 9, 12
Stili shumë i gjallë, ekscentrik
Bimët, pemët akacia, limoni
Numri planetar 8

Binjaket ne Familje, Miqesi dhe Para
Binjakët në familje
Femra e Binjakëve është shumë e lidhur me familjen nga e cila rrjedh dhe në veçanti, me nënën, duke pasur parasysh gjithmonë që familjarët të mos i bëhen barrë e tepërt. Sidoqoftë është vazhdimisht e prirur të interesohet dhe të shqetësohet për të. Në gjirin e familjen përgjithësisht ka qenë e lumtur dhe mbetet shumë e lidhur me kujtimet e fëmijërisë. Fëmijët e saj ajo do t’i edukojë të jenë të çiltër dhe shumë të hapur. Shtëpia e saj do të jetë përherë e hapur për të pritur miq kalimtarë, sidomos po të jenë tipa gazmorë. Femra e Binjakëve përgjithësisht nuk ka qejf të merret me vogëlsira në shtëpi, ndërsa me fëmijët ka rëndom një lidhje shumë miqësore. Ajo i edukon djemtë dhe vajzat me ndjenjën e lirisë maksimale dhe në mënyrë që t’i hapin rrugë.
Mashkulli i Binjakëve zakonisht ka marrëdhënie të mira me familjen nga e cila rrjedh dhe me nënën në mënyrë të veçantë, megjithatë në familje dëshiron të ndihet i pavarur. Me familjen që do të krijojë do të sillet më shumë si shok skuadre sesa si baba apo si burrë me kuptimin tradicional. Ky aspekt jo gjithmonë pozitiv do t’i falet qoftë nga femra apo fëmijët, sepse mashkulli i Binjakëve di të jetë simpatik dhe gjithmonë gazmor. Për fëmijët ai do të jetë një mik i mirë por një edukator i keq, sepse do t’u japë liri të tepërt, pa u mësuar as ndjenjën e detyrës as parimet etike dhe morale.

Binjakët në miqësi
Femra e Binjakëve është shumë mondane dhe përpiqet t’i rifreskojë miqësitë për të kënaqur nevojën e saj të vazhdueshme për zhvillime të reja dhe për kuriozitete. Edhe në këtë aspekt ajo është sipërfaqësore. Është femër që nuk mendon dot të qëndrojë vetëm, rrethohet nga njerëz me të cilët i pëlqen të flasë, të bëjë plane dhe të udhëtojë. Përreth saj ajo ka përherë miq të shumtë, sepse ajo është femër që iu kushton shumë kujdes lidhjeve shoqërore sidomos me njerëzit që i mendon mëtë rëndësishëm. Sidoqoftë pas një periudhe të shkurtër ajo përpiqet t’i zëvendësojë njohjet e vjetra me të rejat, sepse më shumë se gjithçka tjetër i interesojnë problemet me të njohurit e fundit. Praktikisht është e pamundur që femra e Binjakëve të dijë të mbajë një të fshehtë, edhe sikur këtë gjë t’ia kërkonte mikja e saj më e ngjushtë. Është natyra e saj të ndihmojë miqtë që ndodhen në vështirësi, por pa i krijuar shumë shqetësime vetes.
Mashkullit të kësaj shenje gjithashtu i pëlqen të rrethohet nga shumë njerëz dhe në mbrëmjet mondane dallohet për aftësitë e tij të përdorimin të llogjikës, për cilësinë e vet për të komunikuar që e ka të lindur, për humorin dhe gjallërinë e tij. Ai e vlerëson shumë jetën në shoqëri, por nuk është i qëndrueshëm në të; ai pasi të zërë një shok shumë herë ai mund t’a prishë miqësinë me të dhe mund të zërë shpejt një tjetër. Duke qënë se në jetë ecën me llogari ai është disi oportunist edhe në miqësi që për të është diçka e rëndësishme, mjafton që kjo mos t’i kërkojë përkushtim shumë të madh ose edhe më keq, sakrifica. Në rast se mbeten të zhgënjyer (femra ose mashkulli) mund të bëhen të këqinj, të hidhur dhe sarkastikë. Në miqësi janë plot batuta humori por bëhen edhe shumë herë manipulues dhe dinakë

Binjakët dhe paraja
Të lindurit e shenjës së Binjakëve si meshkujt ashtu dhe femrat në përgjithësi nuk duan të nxjerrin para por janë shumë të gatshëm të shpenzojnë kur bëhet fjalë për sende të dobishme, për shtëpinë dhe personin etyre, për libra. Femra e Binjakëve është e prirur zakonisht të shpenzojë më shumë për veten e vet sesa për të tjerët. Sidoqoftë femrat e lindur në dhjetëditëshin e parë (në maj) janë më bujare dhe kanë qejf të tregojnë dashurinë e tyre me dhurata të vogla, por të veçanta. Qëndrimi i mashkullit ndaj parasë ndryshon gjithmonë duke u luhatur midis kurnacërisë dhe prishjes pa hesap. Shfaqja e oportunizmit që është një nga vetitë e karakterit të kësaj shenje, shpjegon arsyen pse Binjakët janë të prirur të shpenzojnë për sende që atyre u japin kënaqësi: për shembull udhëtimet i japin mundësinë për t’i shpëtuar rutinës dhe mërzisë. Në përgjithësi ata nuk janë kursimtarë, shpenzojnë shumë para me lehtësi dhe urgjencë.

Binjaket, ne Dashuri
Binjaket ne dashuri
Ne dashuri binjaket nuk jane te qendrueshem dhe besnike, hera-heres kane nje aspekt qe mund te quhet imoral. Ka binjake qe perfshihen ne emocione te forta, ka edhe te tjere qe jane kunder sentimentalizmit sepse jane logjike. Ne dashuri thellesia e ndjenjave te tyre zgjat pak, me tej ata behen flirtues dhe te ceket. Ju pelqen biseda e nivelit te larte, por mund te futen ne grindje pa kuptim duke u bere genjeshtare dhe tradhtare. Ata jane te paqendrueshem sepse jane gjithmone ne kerkkim te dickaje te re, te bredhin me lule(sidomos meshkujt). Jane te afte per pasione te thella. Jane simpatike dhe joshes. Kane nevoje te mbeshteten tek nje person me karakter te forte qe te perpiqen te organizojne jeten e tyre ne te gjitha gjerat e vogla praktike.

Femra e Binjakeve ne Dashuri
Ne drejtimin e dashurise kjo femre shfaq shume siguri dhe krenari(fodullek)edhe pse eshte e bindur se dashuria e castit eshte ajo e perhershmja. Sigurisht qe nuk eshte tip pasionant sepse vepron me mendje te ftohte dhe synon ti nderlikoje marredheniet e dashurise sepse eshte gjithmone ne kerkim te emocioneve te reja. Eshte ne kerkim te dashurickave dhe jo te lidhjeve tradicionale me pergjegjesi. Deshiron te jete ne qender te vemendjes dhe ti vine rrotull, kjo i kenaq ambicien. Per ti pelqyer dikujt, ajo di se si te tregohet, e embel, e dashur por mund te behet shume xheloze, me deshire te madhe per te sunduar tek te tjeret dhe tekanjoze. Mashkulli i saj ideal duhet te dije se si ti pershtatet ritmeve te saj te furishme e te paparashikuara. Ka sjellje shume elastike duke u lekundur midis sigurise dhe njemije dyshimeve.ne marredheniet bashkeshortore kerkon te mbizoteroje vec ajo dhe ne vecanti,nuk deshiron t`ia kthejne fjalen. Eshrte e prirur te lidhet me dike qe nuk kerkon as stermundime, as sakrifica, as besnikeri te pakushtezuar. Kompromisi nuk e tremb, as ne dashuri. Nga pikepamja seksuale nuk eshte femer e nxehte, sepse e ka ne dore veten dhe eshte e prirur te premtoje shume pa dhene aq sa premton. Eshte nje femer lozonjare qe kerkon me shume me kusht te beje te lehte jeten sentimentale pa krijuar shume probleme te jetes morale, per te cilat ka mendimin se jane te kota.

Mashkulli i Binjakeve ne Dashuri
Ne dashuri ky mashkull nuk eshte shume besnik, sepse dhe kur eshte e fejuar apo i martuar ai vazhdon te kerkoje te rene. Gjithmone shkon me instikt dhe me arsye, tip me fantazi dhe eroik, ai perseri mbetet i paqendrueshem ne shprehjen e ndjenjave te tij paa njekur asnje loj rregulli. Ai eshte nje njeri qe e konsideron femren e tij si te shkelqyer. Prej saj ai nuk pret me lehtesi kritikat per shkujdesjet e tij te pashmangshme per te cillat do te kete gjithmone gati nje jutifikim. Duke qene xheloz, me ndjenja jo shume te theksuara tek te tjeret, ai nga ana e tij nuk deshiron te jete objekt zoterimi. Eshte i sjellshem por jo shume zemergjere dhe preferon ate femer qe eshte e pavarur dhe jo xheloze, nje partnere gazmore dhe gjithmone gati per te defryer. Eshte i pakapshem dhe mbron me terbim pavarsine e tij edhe kur eshte i dashuruar. Ai kerkon nje femer qe nuk e kritikon, qe e le te lire dhe qe i pranon gabimet e tij, e qe te jete inteligjente. E merzisin si monotonia bashkeshortore ashtu dhe pergjegjesia. Ne pikepamjen seksuale ai fut ne perdorim trurin per te qen romantik dhe i ndjeshem, pasionet e tij jane te dendura port e shkurtra. Nga femra ai pret miqesi, shoqeri si dhe mundesine per te krijuar nje lidhje intime. Me te ai kerkon te jete relativisht zemergjere dhe eshte i bute nese tradhtohet.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


GAFORRJA
Deshira me e madhe: Te keni siguri
Ne pergjithesi jane te urte. Jane shume te ndjeshem, intuitive, te sjellshem, imagjinare, romantike, mikprites, simpatik, te kendshem, te duruar, te bute dhe doreshtrenguar. Ata jane te kujdeshem dhe te pashqitur, nuk hidhen me koke poshte lehte ne aventura dhe nuk duan ndryshimet e improvizuara. Jane njerez me fantazi, me humor, te qete dhe mbrojtes. Eshte me e veshtira per tu percaktuar persa i perket karakteristikave te individeve. Ne to shpesh gjejme njerez te ndrojtur, pa personalitet dhe te vetmuar. Te gjithe e duan shtepine dhe natyren, vleresojne vetite qe kane te bejne me lidhje me njerzit. Ne shkolle qe ne femijeri jane te paret sepse kane nje mendje te zhvilluar, ndersa ne pune kenaqen me vendet e qeta dhe lene profesionet e lira. Ne dukje jane te qete dhe te gezuar, por ne brendesi jane shpesh te shqetesuar dhe bijne shpesh ne melankoli. Jane me ndjenja delikate plot takt dhe te permbajtur, kane ndjeshmeri emotive dhe u pelqejne shume lavderimet, duartrokitjet dhe mirenjohjet. Shpesh jane te pavendosur, te dyshimte dhe te paqendrueshem. Jane shtepiake dhe gjejne kenaqesi te madhe ne gjirin e familjes. Ata kanaqen nese ka qetesi dhe harmoni ne shtepi. Gjithashtu respektojne traditat dhe marrin pjese aktive ne jeten e komunitetit.Ata jane gati te terhiqen ne strfullen e tyre nese e shohin te arsyeshme,dhe ur futen ne strofull, s`ka Herkul qe ti nxjerre. E vetmja gje qe mund te besh, eshte qe ti japesh atyre kohe. Ata do te dalin perseri dhe do te perzihen ne shoqeri. Ata jane edhe kokeforte dhe kur duan vullnet te forte duan te caajne ne rrugen e tyre. Nese s`ia arrijne qellimit atehere perdorin fuqine emocionale. Nese edhe kjo si ndihmon, mbyllen perseri ne gracken e tyre dhe reflektojne meqe sundohen nga hena qe eshte e lidhur me pjellorine,shume gaforre duan te kene shume femije.Ata preken lehte dhe jkane shume gjendje shpirterore,mund te kalojne fare lehte nga njera gjendje tek tjetra. E kane te lehte te tregojne simpatine dhe dashurine te tjereve. Preferojne te planifikojne Dashuri, udhetime pune, pushime e fitime. Kane nje kujtese te hekurt. Kujtojne edhe histori dhe detaje te se kaluares dhe emocionohen nga ato. Kush i do surprizatat, nuk merr shume prej tyre. Si shperblim dine te ofrojne nje qendrueshmeri ekonomike ne familje. Nganjehere duken aventuriere, te pabesushem, te afte te eksplorojne ambjentet krejt te vecante ose te dashurojne persona krejt te kundert me idealin e tyre. Jane te gatshem te cmojne me optimizmin dhe objektivat ne cdo situate, por mund te bien edhe ne kriza depresioni. Dine ta perdorin mire parane. Jane kursimtare megjithese disa i quajne doreleshuar.
Pelqejne: romantizmin, femijet, shtepine, festat e fshatin.
Urrejne: deshtimin, kundershtimin, imponimin e keshillat
Mashkulli dhe femra e kesaj shenje kane te perbashket ndjeshmerine e thelle dhe lidhjen e forte me familjen, sidomnos me nenen dhe te dy do te jene prinder shume te dhene pas femijeve te tyre. Mashkulli eshte gjithmone zoterues dhe i prirur qe ta idealizoje gruan qe deshiron, por edhe i afte per ta fshire nga jeta e tij ne qofte se ajo do ta zhgenjeje. Meshkujt he femrat jane shume te afte per ti kuptuar mire te afermit, gje mjaft e rralle. Per ti degjuar problemet dhe shqetesimet e tyre qe pastaj te japin keshilla te mire. Nese jeta i plagos rende, ato do te gjejne strehe tek familja, ku do te dine te gjejne forcen e nevojshme per te rimarre veten dhe per te sheruar plaget. Mund te jete pak femijenor, kapricoze, i shqetesuar, i heshtur dhe pak I frikshem, megjithate gjithmone do te jete i paqendrueshem, i kthyeshem dhe plot fantazi.Te gjithe kerkojne mbrojtje dhe siguri…Te gjithe duan cdo lloj komoditeti duke mbetur shume te gatshem per ti ndihmuar ata qe i kerkojne ndihme. Shpesh s`kane takt, jane njerez te veshtire.

Gaforrja Ne Dashuri
Gaforrja ne Dashuri.
Jane te devotshem, romantike dhe te afte te arrijne rezultqate. Jane kurnace mbrojtes per te dashurin e tyre. Shpesh here ata martohen te rinj, por nuk zhgenjejne pritjet e partnerit sepe jane me te pjekur se mosha e tyre, dhe i edukojne mire femijet e tyre. Grate kerkojne tek burri mbrojtje dhe udheheqje, ndersa burrat kerkojne nje dashuri materne. Te gjithe ata kane tendence xhelozie dhe jane teper posesiv. Ata nuk kerkojne shume nje shtepi paqe dhe rehati. Ne jeten intime ata jane te ndjeshem, xhentile, te ngrohte me partnerin. Shpesh e teprojne me fantazine dhe duan te perjetojne nje ideal romantik. Megjithese zigzaget ne dashuri, sidomos burrat e shenjes njihen si flirtues, mbeten te lidhur mbas familjes partnerit dhe femijeve.


Femra e Gaforres ne Dashuri
Ne dashuri qendrimi i kesaj femre eshte jashtezakonisht kontradiktor. Nga njera ane eshte femer sentimentale, romantike qe di te pershtatet dhe ben c’eshte e mundur per ti dhene kenaqesi mashkullit qe dashuron…nga ana tjeter manifeston edhe nje temperament shume zoterues, realist dhe egoist qe maskohet sshume mire gjithmone nga embelsia. Sidoqofte me mashkullin e zemres femra mban gjithmone nje qendrim prej nene. Me gjithe dashurine e thelle per familjen, shtepine, femra nuk arrin te qendroje gjithnje besnike, pastaj kthehet ne vatren familjare me gezim se vetem aty gjen ate qe i pershtatet me shume natyres se saj te vertete. Edhe pse nuk do ta thote, deshiron shume qe te perkedhelet nga partneri me te cilin mundohet te mos diskutoje kurre, sepse ajo eshte nje kkrijese krejtesisht paqesore. Megjithe ndryshimet ne hope te karakterit te saj, dhe natyres se theksuar kapricoze. Ajo ka nevoje me shume se cdo gje tjeter per dashuri te madhe per tu siguruar vazhdimisht nga ana e burrit qe dashuron. Nje shoqe vertete e embel dhe e vemendshme, me nje temperament bujar qe maskohet nganjehere nga nje kokefortesi me te vertete e jashtezakonshme. Ajo e perjeton dashurine me nje menyre praktike dhe realiste, pa harruar kurre te jete zoteruese. Qendrimi prej nene qe ajo do ta mbaje drejt shokut te saj, nuk do te thote aspak se ajo eshte nje femer e dobet. Perkundrazi,dhe shoku i saj e ndjen kete. Gjithmone do te jete nje mashkull i Luanit qe do te terheqe femren e Gaforres.

Mashkulli i Gaforres ne Dashuri
Sillet si idealist dhe ka tendence ta idealizoje kete ndjenje kaq te rendesishme per te. Ai mund te jape shume por edhe kerkon shume. Megjithate, di te sillet shume bute dhe embel me te shoqen e tij, ashtu sic di te behet edhe xheloz e zoterues por eshte gjithmone i afte ti kontrolloje dhe ti fsheje emocionet e tij. Ne martese ai eshte shume romantik dhe i mire e jashtezakonisht besnik. Aty ketu shfaqet egioizmi i tij por pa peshuar mbi marredheniet e tij ne cift. Dashuria e ketij mashkulli nenkupton mbi te gjitha familjen. Ai eshte i gatshem per sakrifica te medha dhe ka mundesi te heqe dore nga gjithcka per te shpetuar vatren qe ka krijuar me femren e zemres se tij. Edhe pse mund te duket ndonjehere i ftohte, ai nuk eshte aspak i tille, por mund te jete i ndrojtur. Prandaj sado pasionant te jete ai do te orvatet ti fshehe ndjenjat e tij, maje eshe xhelozine qe nuk e ka pak te paket. Me femren ai tregohet bujar dhe di ti kushtoje asaj gjithe vemendjen kujdesin dhe perkedheljet aq te domosdoshme ne jeten sentimentale. Por nese e ndjen se po e shtypin…nqs mendon se nje lidhje po behet e rende per te, ai mund te zhduket qetesisht.


Gaforrja, Kombinimet
Me Dashin, Virgjereshen & Bricjapin shkon veshtire >> 20-40%

Me Binjaket, Shigjetarin & Ujorin shkon mesatarisht >>40-60%

Me Demin, Gaforren, Luanin & shkon mire>>60-80%

Me Akrepin & Peshqit shkon shume mire>>>>80-100%

Marredheniet e Gaforreve me shenjat e tjera:
Gaforrja & Dashi: Kjo fillon si lidhje e fuqishme dhe e sigurte, mirepo shume shpejt kalon vetem ne kujtim te thjeshte.

Gaforrja & Demi: Interesat dhe deshirat e perbashketa e bejne kete nje marredhenie harmonike.

Gaforrja & Binjaket: Keta te dy mund vetem te deshperohen nga njeri tjetri. Asgje me, e mire dhe e lumtur.

Gaforrja & Gaforrja: Te dy kane nevoje per perkrahje emocionale, mirepo asnjeri nuk ka kohe ta japi. Nuk mund te jete lidhje e mire.

Gaforrja & Luani: Gaforrja e disponuar mund te gjeje, kenaqesi te madhe ne karakterin e Luanit.

Gaforrja & Virgjeresha: Keta te dy, perputhen mire, me ate qe te dy e deshirojne dhe me ate qe te dy mund ta ofrojne.

Gaforrja & Peshorja: Keta te dy jane kundershtare te medhenj dhe kjo lidhje shkakton probleme, probleme dhe vetem probleme.

Gaforrja & Akrepi: Te dy palet ndjehen te sigurta prane njera-tjetres. Lidhje qe premton.

Gaforrja & Shigjetari: Personat ne kete kombinim me mire perputhen si shoke se sa si partnere.

Gaforrja & Bricjapi: Dallimet ne mes ketyre dyve jane shume te veshtira per t’u tejkaluar.

Gaforrja & Ujori: Emocionet ne dhomen e fjetjes, mund te jene shkaku kryesor per mbajtjen e kesaj lidhje.

Gaforrja & Peshqit: Me punen e perbashket, keta te dy mund t’i arrijne qellimet ne jete dhe ne dashuri.

Gaforrja, Vlerat, Dobesite, Keshilla
Vlerat e Gaforres
Femra e lindur Gaforre është nënë shumë e mirë dhe zonjë shtëpie e shkëlqyeshme, shumë e ndjeshme në botën e dashurisë, ajo nuk lejon mungesa korrektese. Ajo di t’i japë shumë dashuri mashkullit të saj dhe me të tregohet tejet e dashur, e ëmbël. Krijesë ëndërruese dhe romantike në përgjithësi, ajo është zakonisht edhe një bijë e dhembshur. Është gjithmonë realiste kur është fjala për të zgjedhur problemet familjare. Zgjuarsia e kësaj femre është shumë e lavdërueshme, sikurse dhe temperamenti i ëmbël dhe i qetë me të cilat ajo di të përballojë problemet pa u ankuar, me optimizëm ajo do të vazhdojë të besojë në një të ardhme të mirë.
Mashkulli i Gaforres zakonisht me karakter të mbyllur është i aftë si pak të tjerë për ndjenja të thella. Megjithëse ka prirje të jetojnë në botën e tij pak reale, mbetet gjithmonë shumë i aftë për të kuptuar të tjerët dhe i ndihmon kur duhet pa u kursyer. Ai është inteligjent dhe me intuitë. Tepër besnik ai di t’i vlerësojë gëzimet e shtëpisë dhe familjes, por dhe vetmisë nuk i trembet. Kanë një kujtesë të mirë (sikurse femrat) dhe janë të duruar.

Të metat dhe dobësitë e Gaforres
Femra e Gaforres mund të përcaktohet si pak hënore dhe kapriçioze, sepse natyra e saj është e ndryshueshme që ndikohet lehtë dhe e prirur ndaj melankolisë. Meqënëse është e pasigurtë ka gjithmonë nevojë të ndihet e miratuar, veçanërisht nga familja dhe të bijtë madje më shumë nga familja sesa nga bashkëshorti i saj. Nën fluksin e pesimizmit të saj të lindur, femra e Gaforres i ekzagjeron problemet por edhe pse jo shumë energjike, bëhet veçanërisht e fortë kur njerëzit e saj të dashur janë në vështirësi. Shpesh herë dembele dhe sedërmadhe, është një natyrë që mund të demostrojë përtaci. Ajo i urren ndryshimet dhe nuk i pëlqen t’i prishë zakonet, rregullin e vet. Shumë nga Gaforret nuk janë të rezervuara dhe tregojnë çdo gjë që dëgjojnë apo shohin. Gjithashtu femra e Gaforres është zemërake, dinake dhe tipi inatçore gjë që i krijon vështirësi në raportet me të afërmit. Shmangia nga problemet që i dalin, injorimi dhe zhytja në fantazi është një rrezik dhe mund t’i sjellë probleme. Në vend që t’i përballojë ëndërron gjithmonë me syhapur, në vend që të ndërhyjë dhe rrezkon të shkundet, të zgohet nga kjo gjendje atëherë kur realiteti bëhet evident e më i prekshëm. Grykësia dhe përtacia e bëjnë pre të obezitetit, janë dhe koprace.
Mashkulli i Gaforres është shumë sedërmadh, i ndrojtur dhe ka shumë nevojë për mbështetje, siguri në punë dhe në jetën sentimentale. Ndjenjat e tij kushtëzojnë zgjedhjet të cilat pastaj ndryshojnë për shkak të paqendrueshmërisë së temperamentit. Ai është shpesh herë i pakënaqur nga vetvetja dhe nga të tjerët edhe pse nuk e shfaq. Ai edhe pse kalojnë vitet, mbetet mjaft mëminor dhe jo i qetë mendërisht. Kanë ndryshime humori janë tepër të ndjeshëm e të lidhur pas njerëzve (edhe femrat). Mashkulli Gaforre sa më shumë që s’e ndjen veten të dashuruar aq më tepër ndjen afeksion. Në këto raste mund të ndodhë që ta ndjejë aq shumë mungesën e afeksionit sa të sëmuret. Shumë fatalist dhe jashtëzakonisht pasiv, ai nuk lufton me përkushtim dhe bindje të vërtetë për të arritur qëllimet, ose për të zgjidhur problemet e tij. Ky është një aspekt tjetër i dobët i temperamentit të tij. Tregon çdo fjalë sa që mund të shkaktojnë ngatërresa, ziliqar dhe shpesh herë ngatërrestar.


Këshilla për Gaforren
Të lindurit Gaforre (si meshkuj dhe femra) kanë si karakteristikë të përpiqen me një kokëfortësi të jashtëzakonshme për të vendosur paqen dhe qetësinë e brendshme. Për t’i arritur ato janë të gatshëm të pësojnë shumë dhe të heqin dorë nga shumë gjëra. Duhet thënë se edhe pozitiviteti i tyre ka një anë pozitive, sigurisht kur nuk është tepruar, sepse lejon të jetohen vështirësitë e jetës pa u ngatërruar shumë në to. Të lindurit Gaforre duhet të kenë kujdes të mos besojnë se dhe të tjerët janë po aq të ndershëm sa ata vetë. Naiviteti i tepruar i bën të mashtrohen lehtë nga të tjerët dhe të bienë viktimë e gënjeshtrave, vjedhjeve dhe mashtrimeve në planin sentimental. Meshkujt edhe femrat e Gaforres kanë prirje për t’i lënë gjërat pas dore dhe për të bërë një jetë sedentare pa lëvizje gjë që nuk është mirë as për fizikun as për anën psikolgjike. Në qoftë se Gaforres i ndodh një deziluzion i madh mund të bjerë në një krizë të thellë mosbesimi në vetvete. Kujdes dhe ndaj asaj nevoje të madhe e të përherëshme për simpati njerëzore. Kaltërsia e detit ashtu edhe gjelbërimi i natyrës janë një ndihmë e madhe për të kapërcyer momentet më të vështira.

Gaforre, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Prirjet profesionale të Gaforres
Femra e kësaj shenje është shumë e zgjuar dhe ëndërruese, por është shumë intuitive dhe e ndjeshme, ja sepse aktivitetet që kërkonjnë do të kenë këto karakteristika; gjithçka ka të bëjë me muzikën ose me publikun. Duke qënë një natyrë e kthyer dhe e interesuar për të shkuarën, me një inteligjencë të përshtatshme për studimin e gjuhëve, mund të çimentohet në fushën e antikuariatit dhe në të gjithë ato profesione që kërkojnë njohjen e gjuhëve dhe të traditave. Femra e Gaforres do të kishte sukses si mësuese, madje dhe në nivele të larta, sepse është shumë e prirur ndaj fëmijëve e të rinjve, edhe është shumë altruiste dhe e lidhur me të afërmit. E shkëlqyer si psikologe ose mjeke. Mund të bëhen dhe gazetarë, shkrimtarë, infermierë dhe politikanë. Gaforrja duhet të shmangë ato profesione që kërkojnë shumë luftë dhe konkurrencë.
Mashkulli i Gaforres është tepër romantik por pa kurajo për të luftuar sepse ka karakter shumë të mbyllur dhe pesimist, prandaj për të nuk janë të përshtatshme aktivitetet që kërkojnë këmbëngulje për të fituar dhe forcë për t’u ndeshur, për t’u atakuar. Instiktivisht ai priret ndaj arteve, letërsisë dhe do të bëhet një muzikant, piktor, arkitekt, gjuhëtar, mobilier i mirë sepse ka shumë fantazi sintetizuese. Për meshkujt Gaforre është e përshtatshme dhe karriera diplomatike. Në çdo iniciativë ai do të ndjejë nevojën e mbështetjes dhe nxitjes për të fituar ndaj ndjenjës së përhershme të pasigurisë që është në bazë të temperamentit të tij. Për mashkullin e lindur Gaforee është i përshtashëm edhe arti kulinar në nivel të lartë, ai e dashuron kuzhinën (Arturi, gastronomi i famshëm, ishte i shenjës së Gaforres). Një këshillë: kundrejt të papriturave të profesionit, duhet me qënë më indiferent, më të ftohtë dhe më pak të merakosur e të shqetësuar.
Disa njerëz të Gaforres mund të bëhen dhe bisnesmen të mirë dhe meqë janë romantikë dhe duan natyrën mund të bëhen koleksionistë, antikuarë dhe kopshtarë, etj.

Gaforrja dhe paratë
Të lindurit e kësaj shenje qofshin meshkuj apo femra janë shumë nikoqirë dhe kursimtarë; megjithatë femra kur shpenzon, e bën këtë me shumë kënaqësi nëse është fjala për të blerë ndonjë shtëpi, bizhuteri apo veshje. Shumë praktikë në para dhe realistë, të lindurit e Gaforres dinë t’i bëjnë shumë mirë llogaritë dhe bëjnë përpjekje ta shtojnë pasurinë e tyre, duke bërë ekonomi dhe duke mos rrezikuar më kot paratë në spekullime të dyshimta. Mashkulli i Gaforres shpenzon më lehtë për të blerë gjithçka e bën më të bukur dhe më të pëlqyeshme shtëpinë që e do shumë dhe e konsideron si një strehë mbrojtjeje. Si mashkulli edhe femra janë mjaft kursimtarë për të bërë dhurata edhe pse fëmijët e tyre janë gati të bëjnë sakrifica ekonomike për t’ua bërë më të mirë të tashmen dhe të ardhmen. Të gjitha shpenzimet për të udhëtuar janë të justifikuara. Mashkullin ndryshe nga femra parapëlqen të marrë ose të blejë rrobat më të zgjedhura, por i pëlqen më shumë kur ato i vijnë nga shoqja e tij. Në raportet e Gaforres me paratë ndikojnë pozicioni i Hënës dhe i Diellit, domethënë në çfarë sektori të horoskopit do të gjenden këto dy yje.

Gaforrja dhe shëndeti
Në përgjithësi të lindurit e Gaforres kanë një shëndet delikat (meshkujt edhe femrat). Ata e marrin veten me shumë vështirësi pas sëmundjeve. Pjesët më delikate të të lindurve në këtë shenjë janë: kafazi i kraharorit, stomaku, mushkëritë, mëlçia, shpretka dhe mukozat. Ata kanë tendencë dhe predispozicion të vuajnë nga anemia, gjëndrrat limfatike, obeziteti dhe ipotiroidizmi. Shqetësimet e tyre të shpeshta do të jenë nga dilatacionet e aparatit tretës, mbidjersitja nga emocionet e forta. Mund të kenë djersë të ftohta dhe forma kolapsi. Çefalia, astemia dhe lodhja muskulare janë shfaqje tipike të organizmit të lindurve të kësaj shenje. Humori i keq dhe trishtimi janë burim i sëmundjeve dhe shkaktarë të ulçerave dhe sëmundjeve të mëlçisë nga ato më të lehtat dhe deri tek ato më të rëndat siç është ceroza. Të lindurit Gaforre shpesh kanë mungesë kalciumi. Shpesh herë ata kanë probleme nervore. Për ta është e këshillueshme një dietë pa yndyrna dhe sheqerna të tepërt. Të gjitha llojet e zarzavateve bëjnë mirë por veçanërisht sallata jeshile, çikorja, spinaqi, lakrat, grosha e vogël, qepa, rrepka, kopra dhe radhiqet. Është e këshillueshme peshku ndërsa mishi të merret dy herë në javë. Si pije më të mirat janë qumështi për shkak të mungesës së kalciumit dhe të gjitha lëngjet e frutave por pa sheqer, duhet të përjashtohet alkoli i çdo lloj forme. Për të mbajtur peshën e duhur Gaforret duhet të lëvizin shumë. Janë të këshillueshëm noti, bicikleta, shëtitjet, vrapimi gjithmonë në breg të detit për të marrë jod, i cili është i nevojshëm për ta. Për femrat këshillohet dhe tenisi i cili aktivizon reflekset dhe përmirëson muskulaturën. Veç kësaj djersitja favorizon jashtëqitjen e toksinave. Kur tretja bëhet shumë e vështirë duhet të përdoret çaj trëndafili para gjumit. Për ekuilibrin psikologjik bën mirë dëgjimi i muzikës ose i leximit të cilat mbajnë zgjuar vëmendjen e zbavisin dhe e çlodhin.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (21 qershor – 1 korrik)
Janë më të predispozuar për obesiet për anemi dhe intoksikacione si dhe mundësi për absese. Drejtohen nga Saturni dhe demostrojnë një ndrojtje shumë të madhe, pak kurajo! Seksualiteti është minimal. Saturnit i dedikohet dhe një formë pesimizmi, ndjenja e detyrës dhe lidhja me traditën.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (2 – 11 korrik)
Kanë sistemin tretës më problematik për shkak të lëngjeve gastrikë si dhe mundësi për ulçera dhe reumatizma. Drejtohen nga Urani, janë origjinalë, të lehtë, të djallëzuar por me një ndjenjë të thellë të detyrës dhe aftësi të mira profesionale.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 21 qershor)
Janë të predispozuar ndaj idropizisë dhe ezaurimeve nervore. Tek ata ndikon Neptuni dhe kanë një dobësi psikike më të madhe, një fatalizëm të thellë, fantazi dhe mënyrë shumë romantike për të jetuar dashurinë, bëhen agresivë nëqoftëse kundërshtohen shumë.

Gaforre, Pasaporta Astrologjike
Hajmalitë që u sjellin fat janë një lule margarite të qëndisur diku si dhe një unazë argjendi.
Personazhe lindur Gaforre
Ledi Diana, Oriana Falaçi, Milva, Xhina Lolobrixhida, Meril Strip, Franka Rame, Renzo Arbore, Luigji Pirandelo, Ringo Star, Kristofor Kolombi, Ingrid Bergman, Petro, Menea Xhakomo Puçini, Aleksander Manja, Rembrant, Ernest Heminguej, Prust, Elsa Lila, Franc Kafka, La Fonten, Gluk, Garibaldi, Pirandelo, Tom Kruis, Zidan. Silvester Stalone.
Pasaporta astrologjike
Periudha 21 qershor – 21 korrik
Elementi Uji (shenjë Uji)
Cilësia kryesore, kardinale
Gjinia femerore
Planeti sundues Hena
Gurët e çmuar perlat, opali, korali i bardhë
Parfumet lejla, santali, bliri, bari i bekuar
Lulet e preferuara zambaku, manushaqe, birako, tuberoret, spira
Ditët me fat e hëna
Ngjyrat argjendi, jeshile e lehte, e bardha, të shndritshmet
Numrat me fat 3, 7, 5, 8, 2
Stili shume i ngjyrosur që bien në sy
Numri planetar 9

Gaforrja ne Miqesi, Familje dhe Para
Gaforrja në miqësi
Femra e Gaforres ka një sens të thellë miqësie por ka prirje t’i idealizojë miqtë dhe të njohurit; ajo tregohet gjithmonë e gatshme, mikpritëse dhe e dashur me të gjithë, gati për të ndihmuar kur kanë nevojë. Megjithatë është tipi i femrës, që pa mëdyshje menjëherë mund t’i fshijë nga jeta e saj njerëz që janë sjellë me të në mënyrë deziluzionuese ose të shtirur, pa e vrarë ndërgjegja. Në kompleks femra e Gaforres është një krijesë e mirë, e dashur, por pak invaduese dhe kurioze, por sigurisht jo e keqe. Jo gjithmonë është e mundur të krijohet një raport kombinimesh e miqësia me femrën e Gaforres, sepse në thelb ajo është e mbyllur, e rezervuar dhe relativisht e përzemërt kur gjendet kundrejt njerëzve që nuk i njeh mirë.
Edhe mashkulli do të jetojë miqësinë e re me shpirtin e sakrificës, gadishmërisë dhe altrizmit. Ai pa dyshim merr pjesë tërësisht në shqetësimet e miqve dhe pret prej tyre të njëjtin qëndrim, nëse një ditë do të ketë nevojë. Shumë bujar me ata që i konsideron njerëz të dashur, është gati të braktisë pa dhënë asnjë shpjegim atë që e zhgënjen dhe e tradhëton, sikurse ndodh në dashuri edhe në raporte miqësie. Mashkulli i Gaforres ka vazhdimisht nevojë për konfirmim. Një gjë është e sigurtë: mashkulli i Gaforres nuk duron që miqësitë të ndërhyjnë në jetën e tij private, madje dhe kur ka krijuar një raport të mirë ai me zor do t’i hapet për vështirësitë apo mendimet e tij. Nga natyra është shumë i dyshimtë dhe mosbesues
.
Gaforrja dhe familja
Femra e Gaforres, si asnjë tjetër, është e gatshme të sakrifikojë gjithçka për familjen e saj, së bashku me familjen e origjinës, bijtë e saj janë për të dashuria më e rëndësishme që ka. Edhe pse e do shumë burrin ai do të vijë pas njerëzve të gjakut të saj. Në familje është gjithmonë një nënë e vëmendshme, delikate, e kujdesshme, që i rrit fëmijët (prej të cilëve pret shumë) me dashuri dhe me sensin e traditës, sepse thellësisht ajo mbetet e kthyer dhe e lidhur me të kaluarën. Natyrisht e lindur për të qenë në radhë të parë nënë dhe pastaj bashkëshorte, femra e Gaforres ka prirje ta konsiderojë bashkëshortin si baba sesa si një shok, gjë që shpesh nuk është e mirë për raportin e çiftit. Kësaj femre i pëlqen shumë të gatuajë për familjen dhe të pregatisë ç’ka fëmijët e saj parapëlqejnë. Herë pas here ajo mund të jetë me fëmijët shumë egosite dhe posesive.
Mashkulli i Gaforres nuk do ta braktisë kurrë familjen dhe prindërit e tij në momentet e vështira por përkundrazi do t’i ndjekë me një ndjenjë të thellë detyre. Nënë është për atë figura më e rëndësishme aq sa në mënyrë të pandërgjegjshme kërkon për bashkëshorte një femër që t’i ngjajë nënës së tij. Lidhja me fëmijët është shumë e thellë dhe ai është gati të pranojë dhe të metat e tyre, mjafton që ata të pranojnë lidhjen me bërthamën familjare. Edukator që di të falë, të lejojë dhe të kuptojë, ai do t’u japë bijve një edukatë të tipit tradicional duke kufizuar nganjëherë fantazitë dhe entuziazmin.

Gaforrja dhe paratë
Të lindurit e kësaj shenje qofshin meshkuj apo femra janë shumë nikoqirë dhe kursimtarë; megjithatë femra kur shpenzon, e bën këtë me shumë kënaqësi nëse është fjala për të blerë ndonjë shtëpi, bizhuteri apo veshje. Shumë praktikë në para dhe realistë, të lindurit e Gaforres dinë t’i bëjnë shumë mirë llogaritë dhe bëjnë përpjekje ta shtojnë pasurinë e tyre, duke bërë ekonomi dhe duke mos rrezikuar më kot paratë në spekullime të dyshimta. Mashkulli i Gaforres shpenzon më lehtë për të blerë gjithçka e bën më të bukur dhe më të pëlqyeshme shtëpinë që e do shumë dhe e konsideron si një strehë mbrojtjeje. Si mashkulli edhe femra janë mjaft kursimtarë për të bërë dhurata edhe pse fëmijët e tyre janë gati të bëjnë sakrifica ekonomike për t’ua bërë më të mirë të tashmen dhe të ardhmen. Të gjitha shpenzimet për të udhëtuar janë të justifikuara. Mashkullin ndryshe nga femra parapëlqen të marrë ose të blejë rrobat më të zgjedhura, por i pëlqen më shumë kur ato i vijnë nga shoqja e tij. Në raportet e Gaforres me paratë ndikojnë pozicioni i Hënës dhe i Diellit, domethënë në çfarë sektori të horoskopit do të gjenden këto dy yje.

Gaforrja, si ti besh per vete
Gaforrja..........22 Qershor- 22 Korrik

Eshte shenja uji dominues nga Hena. Eshte pikerisht kjo e fundit qe ben determinant karakterin "lunatik" te Gaforres i cili eshte vazhdimisht melankolik dhe me pas aleger. Te lindurit ne shenjen e gaforres jane te embel,konservator,kapricoz,enigmatik dhe fantazioze. Jane te dhene pas luksit,udhetimeve,per shtepine,shume here eshte kurioze e gjerave antike dhe nga traditat e se kaluares.I tremben pasigurise te se rese dhe te se ardhmes dhe e urrejne dhunen ne te gjitha menyrat e saj.
Jane teper te turpshem,posesiv dhe romantik,lidhen shume me personat qe duan.Profesionet me te pershtatshme jane edagoge,shites te gjerave antike , muzikante.

Si te besh per vete nje mashkull Gaforre.
Mashkulli gaforre,di te jete i ndjeshem,romantik,jep siguri ,mbrojtje,por ai var shpesh buzet dhe eshte kapricoz.Per ta bere per vete duhet te sillesh embel dhe pak si femije.Adhuron koncertet dhe darkat me dy veta
Nje keshille:Mos e kundershtoni,eshte shume zemerak.

Si te besh per vete nje femer Gaforre.
Femra gaforre eshte shume e rafinuar,sensuale dhe endrrimtare.Preferon jeten sociale nga ajo mondane.Urren vulgaritetin dhe do femijet.Eshte teper e ndjeshme,dhe eshte disi e veshtire per tu bere per vete Adhuron te jete e mbushur nga dhuratat,lulet dhe perkudesjet.
Nje keshille: Perkedheleni dhe do tju cmend
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

/me me padurim pres shenjen time ;)
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


Luani 23korrik-22 Gusht

Deshira me e madhe: Te jeni ne qender te vemendjes.
Jane dashamires dhe zoterues te jashtezakonshem. Shpesh jane persona me fantazi, energjike, bujare, entuziaste. Besnike, ambicioze dhe simpatike. Jane kurajoze dhe luftojne cdo dite per idealet e tyre dhe per te mbrojtur ata qe kane nevoje per ndihme ose mbrojtje. Nuk i durojne padrejtesite dhe pandershmerite, jane dominues, te sigurt ne vetvete, optimiste, te pavarur dhe me vullnet te hekurt. Ata jane sundues dhe udheheqes si Luani, mbreti i kafsheve. Kane deshire per te mesuar dhe jane te pasur me influence dhe inteligjence te qarte ne sensin e pergjegjesise, me nje imagjinate te madhe poetike me pasion. Nganjehere jane kryelarte, ngacmues fjaleshume e shume ambicioze, gjejne me veshtiresi mirekuptimin qe kerkojne, por dine te jene shume te dashur dhe zakonisht jane te lumtur ne lidhjet bashkeshortore. Behen prinder shume te mire, dhe femijet e tyre i admirojne sepse dine te jene miq te te vegjelve. Jane tolerante por shpesh edhe s`mund te jene, behen arrogante tiranik dhe rralle zemerohen, por kur zemerohen behen te rrembyer dhe ofendues. Jane tipa magnetike qe i terheqin te tjeret sic terheq magneti grimcat e hekurit, pra Luanet s`rrine kurre pa shoke apo edhe pa te dashur. Luanet jane largpames, diplomate, te kuptueshem, krenar, te matur dhe te vendosur per t`ia arritur qellimit me cdo kusht dhe kane shume arritje ne jete. Jane tipa krijues me plot shoqeri dhe kripa e muhabetit. Te shoqerohesh me to eshte kenaqesi e vertete! Ashtu si luanet jane mbreter, e konsiderojne veten si sundues te universit, kjo sepse i sundon dielli, me i madhi i planeteve. Te kesh nje Luan ne skuader eshte gje e mire sepse ato i zbatojne rregullat pike per pike.
Luanet jane te ndershem, romantike, filantrope, te qendrueshem, te fuqishem, ekstravagante, te levizshem dhe te zhdervjellet. Me nje dashuri te jashtezakonshme per jeten. Kane nje pamje interesante me te cilen i terheqin fort te njohurit e tyre. Jane dhe mendjemedhenj, imponues.
Shpesh kane nje menyre shkelqimi te gjerave dhe tregohen te drejte, dallohen per fryme iniciative. Luanet nuk e cajne koken se c`thone te tjeret dhe vazhdojne te ecin perpara me hap mbreteror.
Megjithese jane vanitroz, egocentrik, mendjemedhenj, duhet pranuar se bota nuk ka shkelqim pa Luanin. Eshte e lehte te njihesh me ta. Jane shume njerzore dhe te ngrohte. Ata i pranojne me madheshti situatat e veshtira prej te cilave te tjeret terhiqen. Jane dinamike dhe te zjarrte, marrin flake nga zemerimi por nuk duan ti bejne keq kujt. Pelqejne komplimentat dhe perdorin vartesit si gure shahu per te arritur qellimet e tyre. Ne lidhje me te tjeret jane te thjeshte, te hapur, shume te sinqerte, te vecante, te besueshem dhe mjaft spontane. Luanet jane te preferuarit e Zodiakut.
Eshte shenje zjarri dominuar nga Dielli, simboli i forces i qartesise. Te lindurit ne shenjen e luanit jane indipendent, te lire, autoritar, aktiv, pasional dhe shume bujare. Ndonjehere mekatojne duke pasur nje siguri te plote ne vetvete, pak modesti dhe kujdes nuk do tju bente keq! Optimist dhe me aftesine e tyre te te reaguarit nga humbjet e kthejne ate ne nje pike force. Jane shume te vleresuar ne punen e tyre fale vendosmerise, dine te jene te durueshem ne shume sektore pune pa asnje problem, e rendesishme eshte te jete i pari. Profesionet me te dallueshme per Luanin jane: aktor, diplomatik, profesionist i lire. Adhurojne luksin, pasurine, te bejne jete te bukur, urrejne mediokritetin. Dashurojne ne menyre pasionale, dine te bejne gjithcka per personin qe duan.
Pelqejne: jeten luksoze, madheshtine, spekullimet e reja, femijet, dramen.
Urrejne: kujdesin, kursimin,
njerzit e keqinj e te mbyllur ne vetvete, monotonine.
Personaliteti
Meshkujt dhe femrat jane shume te perzemert , njerez me pikpamje te gjera qe nuk i pengon te jene mjaft egocentrike. Kjo i ben ata njerez me personalitet magjepes duke i dhene natyres se tyre te veprimit tone elegante dhe te papermbajteshme qe shprehin entuziazem dhe optimizem te shendoshe. Shpreja `Di se c’bej` I shkon fare mire per shtat te lindurve te Luanit qe dine te demostrojne gjeste te bukura solidariteti kur e kuptojne se dikush ka nevoje per ta. Percmojne intrigen, hipokrizine dhe shpirtvogelsine. Ata jane gjithmone shume te sinqerte e te drejtperdrejt dhe te prirur te reagojne pa perdorur rruge te mesme qofte me fjale apo me vepra. Duke qene shume besnik ata e kane shume te veshtire ti dorezojne armet dhe i vazhdojne betejat te inkurajuar nga intuita e tyre e mire edhe pse jo gjithmone ja dalin mbane. Jane tipa praktik dhe koherent por asnjehere te shperndare. Endrrat nuk bejne pjese ne jeten e tyre sepse jane realist dhe dine ti kapin situatat. Jane autoritar por shpirtgjere. Shpesh e tejkalojne me sigurine qe kane ne forcat dhe mendimet e tyre qe kerkojne ti bejne te njohura me cdo kusht. Ne dashuri jane te ngrohte, romantike dhe kane deshira te forta seksuale te cilat shpesh i bejne jo konstant me partnerin.

Luani, Vlerat, Dobesite & Keshilla
Vlerat e Luanit
Femra e kësaj shenje është ngulmuese, optimiste, kurajoze dhe i përballon problemet me këmbëngulje dhe realizëm, pa dyshim është një tip shumë besnike, zemërgjerë, e përzemërt dhe e hapur, që vepron me instikt edhe në marrëdhëniet e saj shpirtërore, ndërsa çiltërsia e saj e tepruar (që e dëmton shumë dhe sigurisht nuk numërohet me vlerat e saj) përfundimisht bëhet pjesë e hirit të saj të lindur. Gëzimi i jetës nuk mund të kalohet pa u vënë re te femra e Luanit, ashtu si nuk mund të mos tërheqë vëmendje edhe dëshira e saj për të vepruar si në planin vetiak ashtu edhe në atë profesional. Femra e Luanit është gjithmonë energjike për të ndihmuar dhe për të mbrojtur më të dobëtit me shumë dashamirësi. Ajo ka edhe shumë interesa artistike dhe kjo patjetër që është një vlerë e madhe e saj si edhe një ndjenjë e thellë dinjiteti që tek ajo është e lindur.
Mashkulli i Luanit është gjithashtu zemërgjerë, besnik, ngulmues, optimist, mbrojtës dhe i mirë. Janë të fuqishëm dhe guximtarë. Ai është me temperament të fortë, i ndërshëm, i sigurt, asnjëherë shpirtvogël ndaj të tjerëve. Në punë është praktik në dashuri është autoritar me partneren e vet, por edhe bujar dhe i zjarrtë. Sigurisht që ai është bashkëshort shumë i sjellshëm dhe i vëmendshëm. Është kavalier dhe i matur dhe nuk e mban inatin.

Të metat dhe dobësitë e Luanit
Zakonisht femra e shenjës së Luanit zemërohet lehtë, është shumë e ndjeshme ndaj miklimeve, shpeshherë nuk i duron kufizimet e jetës shtëpiake. Ajo dëshiron të vendosë vetë për veten e saj, por jo rrallë herë edhe për të tjerët. Femra e Luanit është natyrë disi kundërvepruese. Nëse ndihet e fyer ajo nuk mënon të zhveshë shpatën dhe të bëjë diçka: sigurisht që reagimet e saj nuk kalojnë pa u vënë re. Përgjithësisht ajo bën ç’është e mundur për të rënë në sy dhe në dashuri është një mike që ushqen ndjenja të forta për të sunduar tjetrin, mike e cila do të përpiqet ta modelojë partnerin e vet sipas shijeve dhe natyrës së saj të jetesës. Një dobësi e femrës së Luanit është mburrja apo lavdërimi që i bën vetes apo gjërave dhe njerëzve që kanë lidhje me të. Në fakt ajo pëson menjëherë krizë sa herë që ndokush nuk i shkon pas oreksit kur bëhet fjalë për ndonjë blerje vetiake, e natyrisht për ndonjë blerje luksi. Sakrificat në këtë aspekt mund t’ia prishin humorin, gjë që është vërtetë e tepërt dhe e paarsyeshme, sepse edhe në këtë drejtim njeriu mund të mësojë me lehtësi si të fitojë. Është fakt që femrës së Luanit i mungon ndjenja e humorit dhe për këtë arsye ajo fyhet shpejt, edhe pa pasur ndonjë motiv të vërtetë. Atëherë ajo mbyllet në vetvete shfaq një farë nervozizmi dhe mbajnë qëndrime që kalojnë caqet ndaj atyre që, sipas asaj, e kanë fyer. Është gjithashtu një femër dogmatike (dhe intolerante)
Mashkulli i Luanit është mjaft mendjemadh, nganjëherë tiranik, disi “dorëshpuar” në kuptimin që është i prirur të shpenzojë më shumë nga ç’i mban xhepi. Për nga natyra ai është (tepër) krenar, arrogant, hundë përpjetë dhe i prirur të krijojë edhe pa dashur probleme për shkak të pabesisë së tij; jo rrallë kërkohen “alternativa” edhe pse për të është e rëndësishme që të mos e ndryshojë statusin familjar. Ja pse i duhet një grua me karakter të butë, që të jetë shumë e aftë për ta kuptuar. Ai ka një dëshirë të vërtetë të madhe për pushtet, për arritjen e të cilit ai mund të braktisë një dashuri ose një marrëdhënie të ngushtë miqësie. Mashkulli i Luanit duke qenë se nuk ka dëshirë të kalojë pa u vënë re, bën gjithçka për të rënë në sy, shpesh herë duke e tepruar dhe duke u bërë shkas për ilaritet. Kjo mënyrë jetese nxitet nga fakti që ai është objektiv i lehtë për tu arritur, kur bëhet fjalë për lëvdata. Ai e merr çdo lavdërim si kompliment të sinqertë, pa e çuar qoftë edhe larg e larg në mendje a janë të sinqerta këto vlerësime. Çiltërsia dhe sedra e tij nuk e lejojnë të bjënë vlerësime objektive dhe prandaj do të bëjë gabime që do ta dëmtojnë. Një e metë e Luanit është se u beson shumë të tjerëve. Ata mund të bëhet të padisiplinuar, pompozë, shkelës të ligjit, intolerantë, dogmatikë, imponues, egocentrikë, të çthurur dhe të shkëputur nga disiplina e fesë, nganjëherë dembel.

Luanet jane te prirur te mendojne(ose me mire te genjejne veten) se edhe te tjeret jane si ata: te drejtperdrejte, zemergjere dhe besnike. Duhet se s`ben te mesoje te mos jete shumei i cilter dhe te mos u besoje shume te tjereve sepse mund te pesojne zhgenjime dhe disfata te medha. Duhet ti vleresojne hollesite, e jo te bejne te kunderten sic e kane zakon, sepse ato ndryshojne thelbin dhe rrjedhimisht faktet. Meqenese Luanit nuk i mugon ndjenja e pergjegjesise dhe miqesise, te tjeret mund te duan te perfitojne nga kjo, prandaj kujdes! Duhet ta bejne te tyrin konceptin `Jeto, por jo me endrra`. Nje gje duhet vleresuar me te vertete shume tek ata: arti i te falurit. Megjithate ata kane nevoje ta ndjejne qe tjetri i ka lenduar, qofte dhe padashur te kerkoje te falur. Ne kete pike gjithcka harrohet dhe meritat do te zhduken, e pikerisht ne kete pike ai demonstron nje nga aspektet me te vyera te natyres se tij: bujarine e shpirtit.
Nje keshille: nuk eshte keq ti shtohet ciltersise nje grimce mosbesimi.

Luani, si ti besh per vete
Si te besh per vete nje femer Luan.
Femra Luan eshte shume terheqese, aristokrate, bujare por shume kerkuese. Preferon meshkujt ambicioz dhe te vendosur. Eshte nje femer e forte dhe besnike dhe kur dashurohet eshte e afte te bej gjithcka per te ndihmuar partnerin e saj. Pelqen komplimentet dhe dhuratat e rendesishme, do te jete gjithmone ne qender te vemendjes.
Nje keshille: Cojeni ne restorantin me te frekuentuar te qytetit.

Si te besh per vete nje mashkull Luan.
Mashkulli Luan eshte ambicioz dhe egocentrik, por kurresesi egoist. Pelqen ne fakt pasurine qe ta ndaje me ata qe i rrine prane.Per ta bere per vete eshte e nevojshme ti besh te ditur qe vlereson vlerat dhe aftesite e tij. Femra qe Luani do prane duhet te jete elegante dhe te pelqej luksin si ai. Eshte nje dashnor kerkues por shume pasional.
Nje keshille: Foli per veten e saj ( te mirat)


Luani & Dashuria
Femra e Luanit në dashuri
Në dashuri femra e Luanit është xheloze, relativisht e prirur për të sunduar mbi të tjerët, disi prepotente por e sinqertë, një gjë që nuk e duron vërtetëështë shpirtvogëlsia. Që të dashurojë një mashkull ajo kërkon ta vlerësojë atë dhe plotësisht, duke pasur parasysh të marrë katikule dhe mirësjellje; më të do të dijë të jetë gjithmonë e dashur, gjë që mund t’i vijë shumë natyrshëm. Femra e Luanit dashuron me shumë sentimentalizëm por kërkon të jetë e lirë dhe nuk e duron dot monotoninë e jetës bashkëshortore që për mendimin e saj, është një kurth për lumturinë. Në dashuri gjithashtu ajo kërkon respekt të njëjtin respekt që ajo është e gatshme të tregojë në marrëdhëniet bashkëshortore për burrin e saj. Femra e Luanit e përçmon gjithçka të rëndomtë dhe në dashuri kërkon të jetë për partnerin e saj gjëja më e rëndësishme. Kjo i jep siguri dhe qetësi. Për të fituar femrën e Luanit mashkulli nuk duhet të tregohet xheloz, sepse femra e Luanit kërkon ta ndjejë se është e lirë edhe pas martesës. Edhe pse nuk e përbuz flirtin ajo e ka të vështirë t’u hyjë aventurave, sepse për të dashuria është diçka e rëndësishme dhe serioze në jetë. Nga miku i saj ajo pret besnikëri dhe shumë butësi, vlerësim dhe miratim. Me mashkullin e saj ajo tregohet xheloze, pa ushtruar asnjë lloj presioni të tij, është e zjarrtë dhe shumë e vendosur, por dhe e gatshme të falë nëse do të jetë e nevojshme. Në dashuri shpesh i mungon ndjenja e humorit prandaj është më mirë që me të, të mos përdoret ironi, sepe kjo e mërzit. Mjerë ai që e vë përballë situatash kompromisi, ajo nuk i duron dot për shumë kohë sepse i konsideron si pabesi. Nëqoftëse ka pranë saj një burrë që nuk e vlerëson, atëherë ajo mund të mos e dashurojë më pavarësisht nga ndjenja e saj është zemërgjerë në dashuri.

Mashkulli i Luanit në dashuri
Në dashuri mashkulli i Luanit vepron shumë i sigurt, është tip që shkon shumë pas instiktit për të cilin i detyrohet sensualizmit të fortë. Për nga natyra Luani është shumë xheloz e duke qenë edhe kyelartë, nuk e fal kurrë tradhëtinë në dashuri; përkundrazi mbetet me ndjenja dhe sedër të lënduar. Mashkulli i kësaj shenje është një mik i zjarrtë dhe i qëndrueshëm, që i jepet me zemërgjerësi gruas së tij. Me të ai është i ngrohtë veçse paksa gënjeshtar, ndonëse gënjeshtrat e tij nuk janë për t’u dramatizuar, ngaqë zakonisht fshehin gabime të parëndësishme. Mashkulli i Luanit dëshiron të ketë pranë vetes një grua me të cilën të krenohet në shoqëri, qoftë për nga bukuria, qoftë për nga inteligjenca. Është tip shumë xheloz (më shumë se femra) por nuk e shfaq, shumë i zjarrtë jo shumë romantik dhe në marrëdhëniet bashkëshortore nuk e pranon t’i cënohet krenaria. Nga pikëpamja seksuale ai është shumë i gjallë dhe nga mikja e tij kërkon përkushtim maksimal dashuri, afsh dhe besim të verbër. Mashkullit të Luanit gjithashtu i pëlqejnë katikulat dhe lavdërimet, sidomos kur ato ia bën gruaja që dashuron. Mashkulli i Luanit interesohet për të dashurën e tij dhe me të tregohet zemërgjerë dhe mbrojtës, po ashtu dhe me njerëzit e tjerë të dashur. Për të marrë vendime në martesë ai është i prirur të marrë mendimet e të tjerëve.

Luani, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Aftësitë profesionale të Luanit
Llogjika, aftësitë organizative dhe një farë shije e lindur artistike janë tiparet themelore të natyrës së femrës së Luanit, ja përse angazhimi i saj profesional do të japë fryte të shkëlqyera, qoftë në fushën e drejtimit, qoftë në krijimtarinë artistike, ndonëse në dukje këto dy tendenca nuk kanë pika takimi. Femrat e kësaj shenje bëhen afariste të shkëlqyera politikane, avokate, organizatore fushatash reklame, gazetare, madje dhe artiste të mira, regjisore të zonja dhe dekoratore me famë. Gjithmonë do të jetë që ato të zgjedhin një punë që u jep atyre pavarësi të plotë, për më tepër u jep mundësi për të marrë vendime, pa u mbështetur shumë te të tjerët.
Mashkulli i Luanit për vetë karakterin autoritar dhe natyrën luftarake patjetër do të ketë mundësi të mira për suksese në fushën profesionale, me kusht që ai të zgjedhë profesione të përshtatshme, që i japin kënaqësi dhe i nxjerrin në pah në mënyrën dhe në masën që dëshiron ai. Të lindurit në shenjën e Luanit bëhen arktitektë, dekoratorë, shkrimtarë artistë, zejtarë, avokatë, fotografë, politikanë dhe regjizorë të zotë por ata kanë edhe dhunti të mëdha për të drejtuar dhe mund të bëhen shefa. Sigurisht që ky mashkull është punëtor i palodhur dhe i gatshëm për t’ia kushtuar kohën dhe veprimtarive që ai ka për zemër. Si mashkulli ashtu edhe femra është mirë t’i shmangin profesionet që kanë të bëjnë me objekte elektrike dhe mekanike sepse si të gjitha shenjat e zjarrit dhe Luani është objekt incidentesh. Një këshillë: bëni kujdes ndaj miklimeve sepse nuk janë gjithmonë të sinqerta siç mendoni ju.

Luani në para
Të lindurit në këtë shenjë janë të prirur ta teprojnë në shpenzime, edhe pse përgjithësisht fitojnë me një farë lehtësie. Në fakt, kur i vihen diçkaje tek e cila kanë besim, ata japin më të mirën e tyre dhe arrijnë të marrin kënaqësi në planin moral dhe material. Kurrnacëria, sigurisht nuk bën pjesë në karakterin e Luanit dhe prandaj edhe të lindurit në shenjën e Luanit nuk janë shumë të prirur të grumbullojnë para vetëm kur kanë një projekt të veçantë për të bërë; ata kanë qejf të shpenzojnë sidomos për objekte për të cilat shtëpia dhe personi mund të mburren. Femrat kanë dëshirë të blejnë stoli, parfume, veshje dhe gjithçka që u duhet për trupin dhe elegancën e tyre. Si femrave dhe meshkujve u pëlqen të blejnë antika, edhe në këtë fushë gjithmonë zgjedhin gjëra me cilësi të mirë pa diskutuar shumë për çmimin. Meqënëse të lindurve në shenjën e Luanit nuk u pëlqen sipas skemave të gatshme, edhe në shpenzime dhe në marrëdhëniet me paranë ata veprojnë më shumë në instiktin e çastit sesa me llogjikë dhe kur është fjala për të bërë dhurata, ata ndjekin më shumë ç’u dikton zemra, sesa llogjika e portofolit. Në marrëdhëniet e Luanit me paranë do të ndikojë pozicioni i Diellit dhe Hënës dhe drejtimi i këtyre të dyve në horoskop.

Luani dhe shëndeti
Të lindurit e Luanit (si femra dhe meshkuj) si rregull gëzojnë zakonisht shëndet të mirë dhe kanë aftësi të mira për ta marrë veten pas sëmundjeve. Por pikat më të dobta të Luanit janë: kraharori, shpina, shtylla kurrizore, veshkat, zemra, sistemi i gjakut dhe vezoret. Luanët mund të vuajnë edhe nga dhimbje ndërbrinjore, nga shqetësime të tiroideve, nga probleme të qarkullimit të gjakut, të palcës kurrizore. Tek të gjithë të lindurit në këtë shenjë mund të vërehen mungesa magnezi dhe kalciumi. Mund të vuajnë nga aneurizmet dhe stenokarditi. Luanët kanë merak të shërohen shpejt dhe kanë mundësi për t’ia arritur qëllimit. Për këtë shenjë rekomandohen kurat komeopatike, sepse ata janë të prirur të kenë alergji nga mjekimet e zakonshme. Pika të tjera delikate mund të jenë dhe mëlçia dhe arteriet, sytë, stomaku, sistemi nervor, grykët, pankreasi. Në fakt, pavarësisht nga forca e jashtme, të lindurit e shenjës së Luanit psiqikisht janë të dobët dhe mund të kalojnë shqetësime nervore, pagjumësi kur janë në gjendje shumë të ndër dhe aritmi të zemrës për arsye të tensionit të brendshëm dhe të dhimbjeve. Ata mund të vuajnë dhe nga bllokime të gjakut, ulçera dhe helmime për shkak të funksionimit të ngadaltë të mëlçisë. Për të larguar tensionin nervor është e udhës që të lindurit e Luanit të ecin, të bëjnë fiskulturë, të ngasin biçikletën, të luajnë golf, të vrapojnë në ajër të pastër dhe të notojnë. Mund të ndodhë që të kenë mungesa të magnezit. Gjella e tyre duhet të përbajë ushqime me pak yndyrna dhe të pajisur me zarzavate, me gjethe ngjyrë të errët. Shumë të mira për ta janë çikorja, spinaqi, panxhari, dhe si fruta: kajsia, pjeshka, pjepri, rrushi, molla, dardha dhe ananasi. Mirë është të lihet mënjanë mishi i kuq dhe të gatuhet mishi i bardhë (pulë, gjel deti, lepuri i butë) i shkëlqyer është edhe peshku me kusht që të mos jetë i yndyrshëm. Pija që rekomandohet më shumë është uji mineral. Shumë të mira janë dhe lëngjet e frutave të pasheqerosura aq më mirë sikur të jetë lëng grejfruti (sepse shkrin yndyrnat) dhe lëng rrushi që është laksativ dhe diuretik. Mirë bën dhe birra që përmban vitaminë B dhe të gjithë çajrat qetësues duke përjashtuar ato me mente që mëlçia nuk i pranon.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (22 korrik – 2 gusht)
Kanë rrahje të shpejta të zemrë, shqetësime të shpinës, shtyllës kurrizore, shqetësime të tiroideve. Duhet të bëjnë kujdes se mos rrëzohen.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (3 – 12 gusht)
Paraqesin ndjeshmëri më të madhe në rrugën e frymëmarrjes, në veshka, në sistemin e gjakut dhe në vezore.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (13 – 22 gusht)
Vuajnë shpesh nga pulsi i parregullt, nga funksionimi i ngadaltë i mëlçisë dhe nga sistemi nervor delikat.


Luani, Kombinimet
Marredheniet e Luanit me shenjat e tjera:

Luani & Dashi: Nese mund te gjejne menyre dhe hapesire per kompromis, kjo mund te jete nje kombinim i mrekullueshem.

Luani & Demi: Keta te dy do te perfundojne duke e larguar njeri tjetrin. Ide e keqe per kombinim te ketille.

Luani & Binjaket: Ky kombinim eshte i mire dhe relaksues per te dy, prandaj kjo eshte nje ide e mire.

Luani & Gaforrja: Gaforrja e disponuar mund te gjeje, kenaqesi te madhe ne karakterin e Luanit.

Luani & Luani: Do te jete veshtire te gjindet zgjidhja se kush do te jete kryesor ne kete lidhje, mirepo keta dy mund te perputhen mire.

Luani & Virgjeresha: Ky kombinim nuk mund te zgjase shume.

Luani & Peshorja: Kontolli mbi Luanin eshte gjeja, te cilen e kerkon Peshorja.

Luani & Akrepi: Kjo fillon si nje lidhje e fuqishme, mirepo nuk do te vazhdoje ashtu. Shpejt do te vyshket.

Luani & Shigjetari: Te dy jane emocional ne kete aspekt qe tregon se kjo mund te jete nje kombinim i mire.
Luani & Bricjapi: Problemet presin pas cdo dere te kesaj lidhje. Nuk eshte ide e mire.

Luani & Ujori: Kjo mund te jete nje lidhje e mire, vetem nese Ujori ka durim dhe e duron Luanin.

Luani & Peshqit: Te dy jane te mahnitur nga dallimet e njeri tjetrit, mirepo kjo nuk do te thote se mund te zgjase lidhja e tyre.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Demin, Akrepin & Ujorin shkon veshtire 20-40%

Me Luanin, Bricjapin, Gaforren & Peshqit shkon mesatarisht 40-60%

Me Binjaket, Virgjereshen & Peshoren shkon mire 60-80%

Me Dashin & Shigjetarin shkon shume mire 80-100%


Luani ne Miqesi, Familje dhe Para
Luani në miqësi
Femra e Luanit nuk i pranon me dëshirë kritikat dhe, rrjedhimisht nuk ka shumë miq, të paktën jo shumë të sinqertë. Sidoqoftë ajo e ka ndjenjën e miqësisë dhe me miqtë dhe të njohurit e saj ajo është gjindshme dhe e gatshme për të dhënë ndihmë nëse i drejtohen asaj. Për t’u shënuar se e vetmja shenjë me të cilën Luani mund të krijojë një lidhje të thellë miqësie është Peshorja, sepse mirësjellja dhe diplomacia e të lindurve në shenjën e Peshores nuk e lëndojnë kurrë sedrën e Luanit. Femra e Luanit nuk kthehet kurrë mbrapsht, kur mbetet e zhgënjyer nga një miqësi. Në miqësi gjithashtu kjo femër nuk e duron shpirtvogëlsinë dhe mbi të gjitha është shumë besnike.
Mashkulli i Luanit në krahasim me femrën i kushton më pak vëmendje dhe rëndësi miqësisë. Kjo mënyrë të sjelluri ndoshta lidhet me oportunizmin e tij të theksuar dhe me faktin që, duke qenë shumë ambicioz, ai është më pak i gatshëm që t’u kushtojë kohë miqve, kaq shumë është i dhënë pas karrierës (punës). Sidoqoftë ai është njeri zemërgjerë dhe sillet me përzemërsi dhe në mënyrë gati mbretërore me ata që i ka miq. Ashtu si femra dhe ai nuk i pranon kollaj kritikat, edhe sikur t’i bëhet nga miqtë, si ndër më të mirët do të kishte zgjedhur të lindurit në shenjën e Dashit dhe të Shigjetarit, sepse me ta ka të përbashkët dhe virtytet. Nëse tradhëtohen nuk dorëzohen dhe vazhdojnë t’i zgjatin dorën e miqësisë atij që i ka tradhëtuar. Por nuk dinë t’i shikojnë njerëzit dhe kanë një besim të vërbër tek idhtarët e tyre megjithëse shpesh këta i zhgënjejnë.

Luani në familja
Femra e Luanit është e lidhur thellësisht me konceptin tradicional të familjes dhe për ta shpëtuar e për ta mbajtur të bashkuar, është e gatshme të pranojë dhe ndonjë kompromis gjë që sigurisht nuk bën pjesë në natyrën e saj. Përgjithësisht ajo është një grua që ka marrëdhënie të shkëlqyera me familjen nga e cila rrjedh dhe, në mënyrë të veçantë, me prindërit: ajo ka qenë një bijë shembullore dhe prandaj do të jetë një nënë e shkëlqyer që do të ketë dëshirë të merret me fëmijët duke i rritur dhe edukuar në bazë të parimeve të shëndosha e tike dhe morale. Fëmijëve të saj kërkon t’u sigurojë më shumë të mira materiale dhe t’u edukojë parime shpirtërore që ajo i konsideron një trashëgimi me vlerë të madhe.
Mashkulli i kësaj shenje është relativisht i pranishëm në familje, sepse është shumë i zënë me punë. Shumë kohë i merr dhe ambicia e tij që e shtyn të bëjë gjithnjë e më shumë. Sidoqoftë gjen kohën edhe për fëmijët, për të cilët është mbi të gjitha një mik i mirë. Ai kërkon t’i edukojë fëmijët sipas përfytyrimit të tij qoftë përsa u përket ideve, qoftë përsa i përket zgjedhjes së profesionit. Me gruan ai është i sjellshëm dhe është i gatshëm ta mbrojë dhe ta përkrahë. Mirëkuptimi i shkëlqyer me familjen nga e cila rrjedh dhe asnjë vështirësi përsa u përket shpenzimeve për shtëpinë dhe për të dashurit e tij.

Luani në para
Të lindurit në këtë shenjë janë të prirur ta teprojnë në shpenzime, edhe pse përgjithësisht fitojnë me një farë lehtësie. Në fakt, kur i vihen diçkaje tek e cila kanë besim, ata japin më të mirën e tyre dhe arrijnë të marrin kënaqësi në planin moral dhe material. Kurrnacëria, sigurisht nuk bën pjesë në karakterin e Luanit dhe prandaj edhe të lindurit në shenjën e Luanit nuk janë shumë të prirur të grumbullojnë para vetëm kur kanë një projekt të veçantë për të bërë; ata kanë qejf të shpenzojnë sidomos për objekte për të cilat shtëpia dhe personi mund të mburren. Femrat kanë dëshirë të blejnë stoli, parfume, veshje dhe gjithçka që u duhet për trupin dhe elegancën e tyre. Si femrave dhe meshkujve u pëlqen të blejnë antika, edhe në këtë fushë gjithmonë zgjedhin gjëra me cilësi të mirë pa diskutuar shumë për çmimin. Meqënëse të lindurve në shenjën e Luanit nuk u pëlqen sipas skemave të gatshme, edhe në shpenzime dhe në marrëdhëniet me paranë ata veprojnë më shumë në instiktin e çastit sesa me llogjikë dhe kur është fjala për të bërë dhurata, ata ndjekin më shumë ç’u dikton zemra, sesa llogjika e portofolit. Në marrëdhëniet e Luanit me paranë do të ndikojë pozicioni i Diellit dhe Hënës dhe drejtimi i këtyre të dyve në horoskop.

Luani, Pasaporta Astrologjike
Hajmalitë që duhet të përdorë Luani për t’i sjellë fat janë: një bretkosë e vendosur diku më vete me çdo lloj mënyre që të jetë, të qendisur, kukull, stampë, që për Luanin luftarak sjell qetësi dhe i ul frenin e tij ose një unazë arit e verdhë që mbështetet nga Dielli.
Personazhe të Luanit
Napoleon Bonaparti, Lorenco Madhështori, Enzo Biaxhi, Rikardo Muti, Xhorxh B. Shou, Salvatore Kuazimodo, Pepino di Kapri, Zhaklinë Kenedi, Karla Fraci, Madona, Ana e Anglisë, Lorela Kukarini, Fleming, Dyma, Jenifer Lopez, Arnold shvarceneger, Bill Klinton, Aleksandri i Madh.
Pasaporta astrologjike
Periudha 23 korrik – 22 gusht
Elementi Zjarri (shenjë zjarri)
Cilësia i qëndrueshëm
Gjinia mashkullore
Planeti sundues Dielli
Gurët e çmuar diamanti, rubini, heliatrop
Parfumet ciklamini
Lulet luledielli, trëndafili, lulelotus
Ditët me fat e diela
Ngjyrat ngjyrë ari, portokalli, e kuqe e ndezur
Numrat me fat 1, 7, 8, 9
Stili shumë origjinal por elegant
Pemët portokalli dhe agrumet
Numri planetar 6
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


VIRGJERESHA

Njerëzit e lindur në këtë periudhë kanë një personalitet të butë por në realitet shumë volitiv. Janë të rezervuar modestë, të kujdesshëm, të ndërgjegjshëm, të arsyeshëm dhe vëzhgues. Njerëzit e lindur nën shenjën e Virgjëreshës janë gjithashtu të ndrojtur (sidomos në dashuri) praktikë, inteligjentë, analitikë, pedantë dhe kritikë por jo më kot këtë e bëjnë për të ndihmuar të tjerët dhe janë urdhërues të përsosur. Ata nuk përshtaten lehtë në mjedise të jashtëzakonshme, sepse duan zakonet e tyre. Të lindurit Virgjëreshë merren shumë me veten e tyre dhe merren me kënaqësi me punët e të tjerëve sepse kanë dëshirë të bëhen të dobishëm, pra ju shërbejnë gjithë zell të tjerëve. Janë të prerë për punë meqë janë metodikë dhe eliçentë. Ata kanë cilësitë e një Virgjëreshe si modestia ashtu dhe njerzillëku, në vendin e tyre të punës janë valutë sepse i zbatojnë projektet me përpikmëri dhe deri në hollësinë më të vogël, janë shumë punëtorë dhe të gjindshëm. Të lindurit e kësaj shenje janë njerëz të organizuar mirë dhe perfeksionistë, ndonjëherë ata mendojnë se janë të vetmit që i bëjnë gjërat ashtu siç duhen por s’është kështu. Virgjëreshat ju shërbejnë shumë mirë shoqërisë, ata janë të ftohtë, të paafrueshëm dhe nuk u pëlqejnë shumë komplimentat dhe nëse i pëlqejnë nuk gënjehen lehtë prej tyre. Ata kërkojnë të penetrojnë në të tjerët për t’i kuptuar deri në fund, kërkojnë kuptim dhe dashuri edhe nga ata që nuk mund t’ua japin, prandaj bëhen subjekt e deziluzion në miqësi dhe dashuri. E marrin përsëri veten në takime me fat që u sigurojnë pothuajse gjithnjë një të ardhme të lumtur. Virgjëreshat e ndryshojnë shpesh mendimin e tyre për kur duan ata janë kokëfortë dhe të panënshtruar. Rrallë i pranojnë të metat e tyre dhe janë shpesh të ndrojtur dhe të paqëndrueshëm. Çdo gjë që bën Virgjëresha e bën shpejt dhe gjithmonë është gati të analizojë gjendjen dhe të gjykojë. Mësojnë shpejt dhe me cilësi sepse janë inteligjentë. I pëlqen ti tregojë gabimet e të tjerëve dhe e entuziazmon mendimi tallës i një shoku. Ata janë njerëz konkurrentë të rregullt dhe urrejnë shpesh shfaqjet publike dhe bashkimin me shumë njerëz. Virgjëresha ul zakonisht kokën deri sa të bëhet drejtuese dhe mund të bëhet ziliqare për sukseset e të tjeëve. Janë të pastër dhe realistë, intelektualë, metodikë dhe me llogjikë. Janë njerëz të urtë e plot ide, nuk janë fare pompozë në çdo punë dhe kur nuk e arrijnë këtë ata dekurajohen lehtë. Kanë një shpirt të shquar kursimi dhe duhet të kenë kujdes mos të bëhen kopracë. Nuk e duan rrezikun. Ata mendojnë se konceptet filozofike janë të vështira për t’u kuptuar dhe shpesh vetbesimi i tyre sfumohet dhe s’janë kurrë të sigurtë për konkluzionet ku arrijnë. Janë të ftohtë dhe evitojnë miqësitë e thella, mbajnë më shumë miqësi të cekëta. Ata janë më të aftë për vartës sesa për shefa, përgjegjësia i bën nervoz. Janë njerëz të matur dhe të lidhur me familjen, duan status kuonë. Ata kanë dhe anë negative: bëhen të padëgjueshëm, ziliqarë, tradhëtarë, dhe qëllojnë gjithnjë prapa shpine. Mund të bëhen mosmirënjohës, interesaxhinj dhe shpesh herë kanë dëshirë të merren me thashetheme dhe duan të minojnë superiorët janë të pamëshirshëm dhe mosbesues, pëlqejnë: të bëjnë lista, ushqimet natyrale, rregullin, higjienën, urrejnë: rrëmujën, kopracinë, varfërinë, paqartësinë dhe kur shëndeti u vihet në rrezik.

Të lindurit e shenjës së Virgjëreshës qofshin femra apo meshkuj kanë një personalitet mjaft të qëndrueshëm dhe gjithmonë realist, mund të thuhet që ata jetojnë sikur kanë lëshuar rrënjë në tokë pa i lënë shumë vend fluturimeve të imagjinatës. Vazhdimisht mendojnë, arsyetojnë mbi gjithçka dhe e përdorin më maksimum zgjuarsinë e tyre. Kjo mund të nënkuptojë se të lindurit Virgjëreshë kanë domosdoshmërisht një ide të saktë të problemeve; nuk ëshë kështu shpesh herë kjo dëshirë e tillë “nxjerr qimen nga qulli” duket e tepërt dhe e dëmshme, për të mos thënë kufizuese në lidhje me të ardhmen dhe lidhjet me njerëzit që kërkojnë elasticitet. Disiplina, rregulli, saktësia dhe përsosmëria nuk do t’i braktisin kurrë të lindurit e kësaj shenje. Edhe në marrëdhëniet e dashurisë dhe ato sentimentale të lindurit e Virgjëreshës veprojnë me maturi dhe me një dorë të mirë mosbesimi; edhe në dashuri arsyeja fiton mbi pasionin, prandaj ata vështirë se mund të bien pre e pasionieve ose emocioneve të mëdha. Ky personalitet i të lindurve në këtë shenjë shumë i përmbajtur dhe i ekuilibruar mund t’i atribuohet edhe një farë pasigurie bazë. Virgjëreshat nuk besojnë lehtë dhe shpesh janë pesimiste dhe plot ankthe.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 gusht – 2 shtator)
Janë të ashpër dhe shumë të pakapshëm ndonëse të aftë për të dhënë dashuri, i gatshëm të merret me aktivitete të vështira. Kanë të gjitha karakteristikat shenjës.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (3 – 12 shtator)
Janë më sedërmëdhenj, më arrogantë, më të pasigurt dhe përpara së gjithash vënë punën. Ka prirje të zakonshme shpesh diplomatike dhe marrin pak nga Bricjapi (shenja tjetër e tokës).

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (13 – 22 shtator)
Janë më tradicionalistë, e respektojnë shumë ligjin dhe rregullat e mirësjelljes. Janë të devotshëm dhe zemërgjerë në dashuri.

Virgjeresha, Kombinime
Në miqësi: Meshkujt dhe femrat e lindur Virgjëreshë shkojnë mirë dhe merren vesh me Dashin kapadai, sepe ky sajon ndjenjën për tu mbrojtur, me Demin llogaritës sepse janë të dy nikoqirë, me Gaforren plot fantazi, sepse kanë të njëjtat forma tradicionalizmi, me Virgjëreshën, me Akrepin merren vesh mirë sepse i tërheq misteri i tij, me Bricjapin e qëndrueshëm që është i arsyeshëm, me Ujorin që i kënaq vëmendjen dhe me Peshqit plot fantazi që ia lehtëson të qënit e tyre të arsyeshëm. Të vështira janë marrëdhëniet me Binjakët sipërfaqësorë, dhe të shpërndarë, me Luanin sqimtar dhe me Shigjetarin tepër të paqetë.
Në dashuri: Nga pikëpamja emocionale dhe seksuale Virgjëresha mashkull a femër, ka marrëdhënie të mira sentimentale me Demin sepse kanë të përbashkët ndjenjën e korrektësisë, me Virgjëreshën, me Akrepin që ia kënaq prirjen për t’u hequr si viktimë, me Bricjapin që është i qëndrueshëm me Ujorin që duke qënë origjinal i jep rrugë të lirë dëshirës seksuale të Virgjëreshës, dhe me Peshqit që i tërheqin shumë. Të pamundura janë marrëdhëniet me Luanin egocentrik, me Dashin e pavarur, me Binjakët e papjekur, me Peshoren që është tepër e lehtë. Vështirë dashuria me Shigjetarin që edhe në dashuri është i shpërndarë.
Në punë: Në punë shkon shumë mirë me Dashin, me Demin, me Gaforren, me Virgjëreshën, me Peshoren, me Akrepin, me Bricjapin, me Ujorin dhe me Peshqit, ndjenja për rregull e Virgjëreshës kompenson të metat e këtyre shenjave. Vështirë puna me Binjakët, Shigjetarin dhe Luanin autoritar.

Marredheniet e Virgjereshes me shenjat e tjera:

Virgjeresha & Dashi: Mosmarreveshje te medha, eshte mire qe te mos realizohet ky kombinim.

Virgjeresha & Demi: Demi mund t’i inicoje pasionet e Virgjereshes. Lidhje qe premton.

Virgjeresha & Binjaket: Interesat e perbashketa do t’i bashkojne, mirepo Binjaket shume shpejt do te lodhen nga lidhja me Virgjereshen.

Virgjeresha & Gaforrja: Keta te dy, perputhen mire, me ate qe te dy e deshirojne dhe me ate qe te dy mund ta ofrojne.

Virgjeresha & Luani: Ky kombinim nuk mund te zgjase shume.

Virgjeresha & Virgjeresha: Ky kombinim mund te perputhet mire.

Virgjeresha & Peshorja: Peshorja shume shpejt deshiron te largohet nga Virgjeresha. Kerkon me shume kenaqesi.

Virgjeresha & Akrepi: Ky kombinim mund te kete probleme, sepse qe te dy kane veshtiresi te komunikojne.

Virgjeresha & Shigjetari: Kjo lidhje nuk zgjat shume, sepse Virgjeresha nuk mund ta duroje melankolizmin e Shigjetarit.

Virgjeresha & Bricjapi: Nje lidhje e cila premton shume. Te dyja palet tregojne interesim ndaj njeri tjetrit dhe perputhem per mrekulli.

Virgjeresha & Ujori: Ky kombinim nuk mund te zgjase shume, sepse mes ketyre nuk ka bashkepunim.

Virgjeresha & Peshqit: Ne fillim, duket se eshte lidhje e perkryer, mirepo per nje kohe shume te shkurter perfundon.

Lidhjet Sentimentale sipas Horoskopit
Me Dashin & Shigjetarin shkon veshtire>>20 - 40%
Me Binjaket, Ujorin & Peshqit shkon mesatarisht>>40 - 60%
Me Gaforren, Luanin, Peshoren & Akrepin shkon mire>>60 -80%
Me Demin, Virgjereshen & Bricjapin shkon shume mire >>80 - 100%

Virgjeresha ne Dashuri
Në dashuri të lindurit e Virgjëreshës janë të devotshëm ndaj partnerit. Nuk janë shumë tëndjeshëm, por mungesa e ndjenjave tek disa është një koracë që fsheh shumë emocione që ata kanë frikë t’i shprehin sepse s’besojnë tek të tjerët. Ata janë të fshehtë dhe të rezervuar në dashuri dhe janë më tepër mekanikë se sa pasionantë dhe, duke marrë parasysh këtë duhet të gjejmë një partner që ju përshtatet. Ata ndihen inferiorë ndaj të tjerëve dhe prandaj fshehin me kujdes ndjenjat. Shpesh janë dhe romantikë të ëmbël.

Femra e Virgjëreshës në dashuri
Në dashuri femra e Virgjëreshës është një partnere mjaft e ndrojtur edhe pse gjithmonë është e prirur që ta ketë nën kontroll çdo lloj forme ndjeshmërie. Nganjëherë në mënyrën se si e përjeton dashurinë mund t’i mungojnë shprehjet romatike por jo shprehjet e përkushtimit ndaj burrit që do. Ajo që vlerëson gabimet e vogla të përditshme dhe çmon shumë natyrë, është vërtetë e lumtur pranë burrit që e ndihmon që të fitojë mbi pasigurinë e brendshme dhe që me të të tregohet shumë i ëmbël dhe i kujdesshëm. Femrës shumë të arsyeshme të Virgjëreshës i pëlqen që herë pas here të ndihet skllave e dashurisë së saj dhe kur të arrijë të çlirohet nga shumë tabu, do të ketë shpërthime vërtetë befasuese dhe të papritura që do të vlerësohen edhe më shumë nga miku i saj. Në dashuri femra e Virgjëreshës është e paduruar dhe e pasigurtë dhe është përherë e prirur që më shumë të arsyetojë mbi ndjenjat sesa t’i përjetojë ato rrëmbimthi. Ajo nuk i refuzon dashuriçkat por me ta kuptuar që gjërat nuk shkojnë siç duhet, prish menjëherë marrëdhëniet. Është konkrete dhe kërkon data dhe fakte në vend të fjalëve dhe premtimeve. Femra e Virgjëreshës ka dëshirë të madhe për të sunduar të tjerët, është xheloze dhe sedërmadhe me partnerin e saj, në fund shfaq gjykimin e shëndoshë në marrëdhëniet bashkëshortore. Në aspektin erotik ajo nuk është femër që ndizet lehtë, është disi e ftohtë dhe ky mund të jetë një nga shkaqet e pakënaqësisë së saj të shpeshtë në dashuri. Në jetën martesore kjo femër sillet duke ndjekur ndjenjën e përgjegjësisë që është pjesë e natyrës dhe urtësisë së saj; një bashkëshorte relativisht besnike, shumë e përmbajtur por nuk është aq romantike. Është femër që shkon me llogari, e shkathët kur ndihet e sigurt dhe e dashuruar nga të tjerët atëherë është vërtetë në gjendje të merret me nevojat e të dashurit, mandje dhe përsa i përket ushqimit. Ajo ndërhyn në sugjerime dhe pyetje në lidhje me të ushqyerit dhe shijet e partnerit dhe tek ajo kjo është shfaqje e dashurisë së vërtetë.

Mashkulli i Virgjëreshës në dashuri
Mashkulli i Virgjëreshës është i prirur t’i konsiderojë marrëdhëniet sentimentale më pak të rëndësishme dhe të dorës së dytë në lidhje me profesionin e tij. Edhe në dashuri ai është mjaft racional, i ndrojtur dhe me cipë dhe nganjëherë mund të jetë shumë i pavarur, i vështirë në marrëdhëniet bashkëshortore dhe relativisht romantik me miken. Sidoqoftë ai zakonisht është bashkëshort shumë besnik ndonjëse nuk është gjithnjë i prirur të mbajë parasysh nevojën e grua që do. Sidoqoftë ai është bashkëshort gjithmonë i gatshëm të ndihmojë gruan në rast se ajo ka nevojë… Prej saj pritet që të tregojë shumë mirëkuptim edhe për manitë e tij të vogla dhe të marrë pjesë në jetën e tij. Në përgjithësi ai nuk është shumë intuitiv, është mjaft i ftohtë dhe i rezervuar dhe është i prirur që ta përjetojë dashurinë pa u merakosur shumë për nevojat e mikes së tij. Ai merret më shumë me veten e tij dhe nuk është tip që të vuajë për shkak të dashurisë; jo rrallë ndodh që këto meshkujt parapëlqejnë të rrinë beqar apo të martohen vonë. Është paksa xheloz dhe i matur mirë.

Virgjeresha Vlera , Dobesi & Keshilla
Vlerat e Virgjëreshës
Femra e kësaj shenje është e rezervuar, shumë e arsyeshme, e zgjuar, e matur, e aftë për të ecur përpara në jetë, planifikuese, largpamëse dhe ka dëshirë të madhe për të ditur sa më shumë. Gjithmonë është e qarkulluar nga rregulli, sepse ajo nuk mund të jetëoj në një shtëpi rrëmujë dhe të mbajtur keq. Është përherë shumë e sjellshme me tjetrin, është një krijesë dashamirëse që di t’i bëjë të tjerët të vlerësojnë në familje dh epër punën, për dhuntitë e saj të kurajës dhe të zellit. Për partnerin e saj ajo është një mike përherë e gatshme e cila përpiqet të marrë pjesë në problemet e vogla të përditshme të tij dhe në problemet e punës.
Mashkulli i Virgjëreshës është i etur për të mësuar dhe mirëkuptues, por dhe i vëmendshëm dhe i përshtatshëm (ndryshe nga femra) ai është i ndershëm, i rezervuar dhe punëtor i madh. Edhe në marrëdhëniet sentimentale atë e udhëheq arsyeja dhe maturia; prej femrës që do ai pret gatishmëri, dashuri, madje dhe shumë miqësi. Padyshim që mashkulli i Virgjëreshës është një bashkëshort i besueshëm, i cili nuk bën bisht përgjegjësisë së tij si kryetar i familjes. Ai mund të jetë zemërgjerë dhe i dhembshur dhe me njerëzit që s’i njeh.

Të metat dhe dobësitë e Virgjëreshës
Femra e kësaj shenje është e prirur të jetë egocentrike, pedante, tepër kureshtare, të merret me thashetheme dhe shpesh herë e pakënaqur pa e ditur se pse. Shpesh herë prakticiteti i saj shndërrohet në defekt edhe pse duket si cilësi, sepse është me tepri dhe le vërtetë hapësirë për imagjinatën ashtu edhe për të papriturën. Kjo femër është shumë dyshuese dhe thumbuese në kritika, mënyrë kjo që e bën antipatike në sytë e të tjerëve për arsye që as vetë nuk di t’i shpjegojë, pra është shumë kritikuese. Nga ana tjetër është femër që nga ana e saj vuan nga antipatitë dhe nga simpatitë e theksuara. Duke qënë në kulm utilitare Virgjëresha ka tendencë për t’i shfrytëzuar situatat. Është e ftohtë dhe nganjëherë e kursyer në përkëdheli dhe dhurata. Ajo duke qenë e bindur për super aftësitë e veta femra e Virgjëreshës është shpesh herë e shpërqëndruar dhe e shpërndarë në lidhje me interesat e veta dhe kur është e vendosur. Ky keqkuptim bën që ajo të jetë e dobët në punë dhe madje edhe më pak e aftë për të dalë në përfundime në aspektin e marrëdhënieve me të tjerët. Shpesh herë ajo shfaq një dorë pedantizmi dhe duket sikur di diçka për këdo dhe kjo mënyrë mund t’i largojë miqtë dhe të njohurit sepse i bezdis. Ajo mund të bëhet dhe ziliqare dhe të urrejë këdo. Femra e Virgjëreshës mund të mbetet, pa e marrë vesh as vetë, e vetmuar gjë që nuk është gjithmonë e këndshme.
Mashkulli i Virgjëreshës shpesh herë mban qëndrime prej viktime, është i priru për hipokondri, prandaj ai fare lehtë mund të kthehet me kalimin e viteve në një “të sëmurë imagjinar”. Mashkulli i Virgjëreshës është jashtëzakonisht dyshues, pak largpamës dhe shumë i kualifikuar: mund të thuhet se në gjithë zodiakun që ai është qënia më konformist ndaj moralit dhe zakoneve të kohës, është konservator. Në marrëdhëniet me partneren ka prirje të jetë egocentrik, egoist dhe jo gjithmonë i ndjeshëm ndaj arsyes dhe dëshirave të partneres apo gruas. Mjerë kush e tradhëton mashkullin e Virgjëreshës, ai nuk di të falë. Me plogështinë e tij karakteristike dhe duke u interesuar më shumë se ç’duhet për shëndetin mashkulli i kësaj shenje më së fundi bëhet me të vërtetë i prekshëm, në kuptimin që ai kurrë nuk do të ndihet vërtetë i qetë dhe i çtendosur dhe për çdo bezdisje të vogël, do të mendojë se është paralajmërim i kushedi çfarë sëmundje të tmerrshme. Duhet pak më shumë optimizëm që asnjëherë nuk bën keq.

Këshilla për Virgjëreshën
Të lindurit e Virgjëreshës si femra dhe meshkuj kanë përzemër saktësinë dhe studimin, ka një natyrë melankolike dhe sidoqoftë me pak imagjinatë. Në saj të ndërtimit mendor ata arrijnë thuajse gjithmonë që të realizojnë çdo gjë të cilën janë të vendosur; pra, kurajo! Por do të ishte më mirë që të mos preokupohen me tepri për shëndetin, që ka shumë rëndësi, në fakt të lindurit në këtë shenjë janë të prirur “të ndihen të sëmurë” edhe kur nuk janë dhe shpesh herë bëhet fjala vetëm për ca shqetësime të vogla psikike që kalojnë me qetësi dhe larg problemeve të përditshme. Edhe turbullimet e lehta psikike tek të lindurit në shenjën e Virgjëreshës shkojnë e vijnë pa ndonjë arsye të vërtetë, prandaj edhe nuk duhet dramatizuar. Me pak pesimizëm dhe me shumë thjeshtësi. Kjo duhet mbajtur më shumë parasysh edhe përsa i përket vështirësisë së tjetrit, që të lindurit Virgjëreshë janë të prirur t’i mbajnë mbi vete sikur të mos i mjaftonin të vetat. Ky altruizëm është i lavdërueshëm, por nganjëherë dhe i kotë dhe i tepërt. Shpesh herë ndodh që të lindurit e Virgjëreshës të luajnë “duke u hequr si viktima”; ç’dobi ka kjo? Kjo prirje duhet luftuar jo vetëm sepse s’është e mirë por edhe pse ankesat i shqetësojnë të tjerët që i kanë pranë (sidomos kur janë të pajustifikueshme) dhe zbrazëtia brenda vetes krijohet shumë shpejt. Mosbesimi dhe qëndrimet tepër kritike mund të sjellin të njëjtën pasojë; më mirë është që gjërat dhe njerëzit të merren ashtu siç janë padashur ti ndryshosh me çdo mënyrë jo përherë, madje asnjëherë, kjo nuk ndodh. Sa hidhërime më pak dhe sa zhgënjime do të kurseni duke mësuar artin e të pranuarit. Një gjë është e sigurt; meshkujt dhe femrat e Virgjëreshës ripërtërihen në mënyrë të shkëlqyer në kontakt me nayrën sepse ato janë qënie shumë të lidhura me tokën. Një këshillë si përfundim: çfarëdo qëndrimi mazokisht është më i dëmshëm se një … egoizëm i lehtë. Kujdes ekuilibrin!

Virgjeresha, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendet
Aftësitë profesionale të Virgjëreshës
Femra e kësaj shenje duhet të përpiqet të merret me një lloj veprimtarie ku kërkohet rregull, metodikë, analizë, kritikë, saktësi dhe përpikmëri, të gjitha këto dhunti që janë pjesë e natyrës së saj siç është edhe efektshmëria e kurorëzimit të nismave që merr. Për të puna është burim kënaqësish dhe po aq e rëndësishme sa edhe familja. Femrës së Virgjëreshës i përshtatet puna e sekretares, e specialistes dietetike, e arsimtares, e organizimit (kongrese, mbledhje, etj) historianes dhe fizikantes. Njëkohësisht mund të bëhet edhe infermiere e shkëlqyer, zejtare e aftë, biologe, farmaciste dhe veterinere duke parë dashurinë e saj për kafshët. Edhe ndonjë veprimtari që lidhet me estetikën mund të jetë e përshtatshme për femrën e Virgjëreshës.
Mashkulli i kësaj shenje nga profesioni i tij pret siguri dhe vazhdimësi: karakteri i tij konkret bën që ai t’i mendojë shumë të mirat materiale me idenë që të përqëndrojë të gjitha energjitë e veta për të arritur një pozicion me peshë. Është vështirë që ai të tërhiqet apo të stimulohet drejt një pune që kënaq vetëm fantazinë. Për mashkullin Virgjëreshë janë të përshtatshme punët me dorë dhe ato që kanë lidhje me teknikën, mekanikën, rendimenti dhe zbatimet e tij në praktikë janë konstante. Kështu që për mashkullin e Virgjëreshës mund të jenë të përshtatshme edhe mjekësia (meqë e kanë merak shëndetin) ekonomia, ekologjia, zooteknika. Mirë është që të shmangin profesionet që kërkojnë shumë fantazi dhe frymë iniciative. Mund të kenë suksese edhe në matematikë, fizikë, në gjuhë, sociologji dhe psikologji. Edhe në punë i linduri në këtë shenjë parapëlqen më mirë të sigurtën sesa të pasigurtën. Një këshillë: mësohuni t’u përshtateni të papriturave ato nuk vijnë gjithmonë për t’ju dëmtuar!

Virgjëresha në para
Të lindurit në këtë shenjë qofshin femra apo meshkujt e qeverisin paranë në mënyrë të shkelqyer dhe kanë marrëdhënie të shkëlqyera me të. Zakonisht dinë mirë sesi ta planifikojnë buxhetin e tyre dhe bëjnë këtë në mënyrë të rreptë për të shmangur të papriturat e pakëndshme. Edhe në lidhje me paranë të lindurit e shenjës së Virgjëreshës sillen në mënyrë shumë të arsyeshme: kjo nganjëherë i bën që të duken shumë të matur, për shembull në dhurata. Sigurisht që ata kurrë nuk do të merreshin me spekullime të rrezikshme dhe as nuk japin para borxh në qoftë se nuk kanë siguri që do t’i marrin serisht. Është për t’u shënuar se femra e Virgjëreshës është e gatshem të shpenzojë për gjithçka që shërben për të bërë pastrim: pajisje elektrike shtëpiake etj. Mundohet që për vete mos t’i mungojë gjë dhe kur mundet blen diçka për garderobën. Meqënëse edhe ajo është femër shumë meraklie për shëndetin, shpenzon edhe për t’u mjekuar në përgjithësi edhe për anën estetike në veçanti. Është pikërisht mashkulli i Virgjëreshës ai që synon të bëjë ekonomi, sepse ideja që ka kursime i fal qetësi dhe siguri. Sidoqoftë ai është i gatshëm të shpenzojë për rrobat e veta dhe për një makinë të bukur që të jetë sidomos moderne. Është shumë më pak i gatshëm që të shpenzojë para për gjithçka që e quan të tepërt ose tepër luksoze.

Virgjëresha dhe shëndeti
Të lindurit e Virgjëreshës qoftë femra apo mashkulli gëzojnë shëndet të pakët dhe shumë prej tyre vuajnë nga shqetësime kryesisht në zorrët: në fakt zorrët janë pika më e dobët e organizmit të tyre. Femra e Virgjëreshës është e ekspozuar ndaj helmimeve pezmatimit të pilorit dhe të mëlçisë. Sistemi nervor është delikat dhe shpesh ata i ndjejnë ndryshimet atmosferike dhe çdo situatë që i turbullon dhe që i lodh më shumë se normalisht. Madje dhe vështirësitë në asimilimin janë thuajse gjithmonë arsye nervore. Janë njerëz që vuajnë shpesh nga dhimbje trupore në mënyrë të veçantë kur janë në tension, sidomos në zorrë, edhe stomaku është organ që pëson fryrje dhe zgjerim. Tek të lindurit e Virgjëreshës shfaqet shpesh lodhje fizike dhe psiqike, që mund të sjellë stërmundim nëse nuk do të arrijnë të ndalen në kohë. Lëkura është shpesh herë delikate dhe për shkak të funksionimit të parregullt të zorrëve, mund të shfaqen sëmundje të lëkurës siç janë ortikarie, por edhe forma të ndryshme të helmimit. Sportet më të përshtatshme për Virgjëreshën janë ato lloj sporte që ushtrohen në grup në fakt është pikërisht shoqërimi terapia më e mirë për të larguar problemet dhe mendimet të paktën për ca orë. Këshillohet tenisi, golfi dhe shëtitjet në grupe. Mor harroni se lëvizja në ajër të pastër aktivizon pankreasin dhe shpretkën dhe furnizon gjakun me oksigjen. Ushqimi i të lindurve Virgjëreshë duhet të jetë i pasur me sulfat potasi, që vepron sidomos mbi kockët. Asnjëherë mos e teproni me salcat piaknte, të dëmshme për stomakun. Këshillohen zarzavatet jeshile, drithërat e plota, sallatat të rregulluara me vaj ulliri por pa limon; peshku duhet të jetë më i preferuar se mishi sepse është më i tretshëm. Megjithatë gjithçka duhet rregulluar pa erëza dhe yndyrna të kripura. Më mirë për të pirë është uji (madje i pagazuar sepse fryn stomakun) lëngjet e frutave, çaji, shparizi dhe bliri dhe pak kafe. Frutat më të këshillueshme janë: molla, dardha, kajsia, kumbullat dhe rrushi sepse është pastrues dhe diuretik. Për të çlodhur psikikën e tyre Virgjëresha duhet të vizitojë muze, të luajë shah, të bëjë udhëtime të shkurtra kulturore dhe veprimtari të shërbimit vullnetar dhe ndihmës si dhe të rrijë në natyrë të pastër.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 gusht – 2 shtator)
Janë më të prekshmit ndaj formave të kapsllëkut, zmadhimi dhe fryrja e stomakut dhe formave të kolitit.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (3 – 12 shtator)
Kanë zorrë shumë të ndjeshme që provokojnë shqetësime, nganjëherë shoqërohen nga proviaze dhe nga urtikarie.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (13 – 22 shtator)
Më së fundi janë të prekshëm ndaj të prerave ta barkut, ndaj krizëz së nervave dhe lodhjes mendore.

Virgjeresha, si ti beni per vete
Si te besh per vete nje mashkull virgjeresh.
Mashkulli virgjeresh eshte serioz,strikt dhe preferon partnere te qeta,te thjeshta dhe inteligjente.Behet per vete me embelsi,zgjuarsi dhe durim.Bejeni te ndjej qe keni nevoje per te.
Nje keshille:
Kur te dilni me nje mashkull virgjeresh,vishni rroba elegante dhe te errta.

Si te besh per vete nje femer virgjeresh.
Femra virgjeresh eshte elegante,e bukur,racionale dhe serioze.Per ta bere per vete duhet kohe por do ja vlej vertet.Adhuron bisedat inteligjente dhe dashurite serioze dhe besnike.
Nje keshille:
Mbremjen e pare shoqeroheni ne nje koncert me muzike klasike.

Virgjeresha ne Miqesi, Familje dhe Para
Virgjëresha në miqësi
Femra e kësaj shenje është shumë e rezervuar në miqësi dhe nuk i duron madje as nga mikesha e saj më e ngushtë ndërhyrjet në jetën e saj private. Patjetër që është e hapur me tjetrin, por duke qenë sedërmadhe dhe disi inatçore, mund të ndodhë që miqësitë e saj të mos kenë shumë jetëgjatësi, sepse është tip femre që nuk pranon kritika dhe mosmiratime, madje as nga miqtë. Shumë shpesh femra e Virgjëreshës në miqësi kërkon një mënyrë për t’i zgjedhur marrëdhëniet e saj me njerëzit. Me miqtë ajo tregohet, mikpritëse, bujare, zonjë shtëpie e shkëlqyer, e pritshme dhe gjithmonë shumë e gjendur me njerëzit që i kërkojnë ndihmë ose këshille. Marrëdhëniet shoqërore i japin kënaqësi kësaj femra që gjithmonë parapëlqen t’i shmangë lidhjet shumë të ngushta dhe me përgjegjësi.
Ashtu si femra edhe mashkulli i kësaj shenje nuk është i prirur që të ketë shumë lidhje miqësie të vërtetë; për të është më e volitshme dhe më e lehtë të krijojë marrëdhënie disi formale por të këndshme që mbështeten në interesa të përbashkëta, sidomos me kolegët e punës. Në kohën kur nuk do t’i pëlqejë që ta kundërshtojnë dhe nuk do të dëshirojnë në asnjë mënyrë që të ndërhyjnë në gjërat e tij private, mashkulli do të përpiqet që të mbajë larg kërshërinë e përzemërt që mund të jetë rrjedhojë e ndonjë miqësie të ngushtë. Kur ky mashkull mbetet i zhgënjyer (ose ndonjë mike qoftë), ai largohet pa vuajtur shumë, duke shkuar me mendimin – logjika thotë që nga një miqësi nuk pritet më shumë nga ç’mund të japë.

Virgjëresha në familja
Femra e Virgjëreshës e konsideron bërthamën familiare dhe gjithçka që lidhet me të si një nga “detyrat” që sjell jeta, por ky vështrim i saj i gjërave nuk e pengon që ta dojë familjen dhe të marrë pjesë në problemet e njerëzve të saj të dashur, të fëmijëve ose të burrit. Qëndrimi i saj ndaj familjes nga rrjedh bën që të jetë thellësisht e lidhur me kushërinjtë e largët, për të cilët gëzohet kur i sheh në raste të veçanta siç janë festat dhe në përvjetore tradicionale. Duke qenë nënë e mirë, femra e kësaj shenje arrin të bëhet mikeshë e fëmijëve të saj të cilët i edukon më mënyrë të arsyeshme duke u falur sigurinë se mund të mbështeten gjithmonë tek ajo. Ndoshta në familje ajo nuk e shpreh të gjithë dashurinë që ndjen por sidoqoftë është përherë e kujdesshme ndaj nevojave të njerëzve që do. Fëmijët i rrit në një mënyrë disi dhe të ashpër duke i edukuar mirë.
Për mashkullin e kësaj shenje është pa dyshim një fakt i rëndësishëm i jetës së tij, një vlerë ndaj së cilës reagon me ndjenjën e detyrës por edhe në mënyrë konformiste. Mashkulli i Virgjëreshës është i pranishëm në familjes, sidomos kur është fjala për probleme praktike dhe sigurisht që ai e vlerëson qetësinë në shtëpi… Në shtëpi ai kërkon rregull, thjeshtësi, pastërti dhe dëshiron që mikja e tij të sillet në mënyrë të përgjegjshme dhe të qeverisë me zgjuarsi. Ai është burrë shumë i lidhur me fëmijët të cilët i ndjek në studime dhe në sport; atyre do t’u japë edukatë tradicionale dhe nganjëherë është baba autoritar dhe pedant.

Virgjëresha në para
Të lindurit në këtë shenjë qofshin femra apo meshkujt e qeverisin paranë në mënyrë të shkelqyer dhe kanë marrëdhënie të shkëlqyera me të. Zakonisht dinë mirë sesi ta planifikojnë buxhetin e tyre dhe bëjnë këtë në mënyrë të rreptë për të shmangur të papriturat e pakëndshme. Edhe në lidhje me paranë të lindurit e shenjës së Virgjëreshës sillen në mënyrë shumë të arsyeshme: kjo nganjëherë i bën që të duken shumë të matur, për shembull në dhurata. Sigurisht që ata kurrë nuk do të merreshin me spekullime të rrezikshme dhe as nuk japin para borxh në qoftë se nuk kanë siguri që do t’i marrin serisht. Është për t’u shënuar se femra e Virgjëreshës është e gatshem të shpenzojë për gjithçka që shërben për të bërë pastrim: pajisje elektrike shtëpiake etj. Mundohet që për vete mos t’i mungojë gjë dhe kur mundet blen diçka për garderobën. Meqënëse edhe ajo është femër shumë meraklie për shëndetin, shpenzon edhe për t’u mjekuar në përgjithësi edhe për anën estetike në veçanti. Është pikërisht mashkulli i Virgjëreshës ai që synon të bëjë ekonomi, sepse ideja që ka kursime i fal qetësi dhe siguri. Sidoqoftë ai është i gatshëm të shpenzojë për rrobat e veta dhe për një makinë të bukur që të jetë sidomos moderne. Është shumë më pak i gatshëm që të shpenzojë para për gjithçka që e quan të tepërt ose tepër luksoze.

Hajmalia që i sjell fat Virgjëreshës është dy krahë zogjsh të çfarëdolloj forme prej platini ose një trëndafil i kuq ndërsa nga unazat është ajo e argjendit ose unazë ari e bardhë që i përkasin Mërkurit sunduesit të shenjës.
Personazhe të Virgjëreshës
Tolstoj, Risheljë, Xhorxh Brak, Vitorio Gasman, Sen Koneri, Sofia Loren, Agata Krist, Marianxhela Melato, Gabriela Ferri, Loredana Berte, Maria Xhovana Elmi, Greta Garbo, Ingrid Bergman, Mistral (Frederik) poet, Arieblo – poet i rilindjes, Hegel, Galvani, Nënë Tereza, Ronaldo (i Brazilit), Majkell Xhekson.


Pasaporta astrologjike
Periudha 23 gusht – 22 shtator
Elementi tokë (shenjë toke)
Cilësia e lëvizshme, e ndryshueshme
Gjinia femërore (negative)
Planeti sundues Mërkuri
Gurët e çmuar diasperi, zafiri, diamanti, karnalinë
Parfumet lavanda, zymbyl trëndafil
Bimët, pemët shtogu i zi, bar pezmi
Ditët me fat e mërkurë
Ngjyrat bezha, grija, kafe, gështenjë, e verdha
Numrat me fat 10, 9, 5, 3
Stili i pashëm, i thjeshtë që bie pak në sy
Numri planetar 8
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


PESHORJA

Njerëzit e lindur në shenjën e Peshores shpesh kanë si ideal drejtësin. Janë të ndershëm, të ekuilibruar, të rregullt, të sjellshëm dhe jo gjithmonë bujarë. Dinë të ndihmojnë ata që u adresohen dhe arrijnë tëfitojnë sa herë që e lyp nevoja. Janë diplomatë, romantikë, të shoqërueshëm, idealist, të dashur dhe paqësorë. Forca e vullnetit është e madhe tek këta persona sepes janë mësuar të peshojnë atë që e kanë pro apo kundra kur duan të marrin një vendim. Të lindurit e Peshores si meshkujt dhe vajzat i urrejnë punët e rëndomta dhe të papastra, e urrejnë ashpërsinë, vrazhdësinë dhe gjakderdhjen. Janë tërheqës, energjik, mendimtarë dhe bëjnë shpesh kështjella në ajër. Janë pa paragjykime dhe objektivë e të drejtë në gjykimin e gjërave. Janë të paduruar por zemërohen rrallë, ka raste kur tregohen dominues por në përgjithësi janë të sjellshëm e të dashur. Të lindurit në këtë shenjë nuk duan të rrijnë kurrë vetëm. Për një Peshore çdo gjë është mirë të bëhet çift. Janë tipa të balancuar harmonikë dhe bëjnë lojë të ndershme. Në punë janë shumë punëtorë dhe nuk e kuptojnë jetën pa martesë. Ata i duan të mirën të gjithëve. Nuk e durojnë konfliktin dhe bëjnë gjithçka që ta shmangin megjithëse shpesh herë janë ngatërrestarë pa e kuptuar. Janë strategë dhe organizatorë të fortë. Janë të kulturuar dhe të rafinuar dhe vdesin për gjërat e bukura. Ata pëlqejnë bukurinë tek njerëzit dhe tek sendet (sepse i sundon planeti i bukurisë, Venusi). Janë tipa estetikë u pëlqen të krijojnë një botë të bukur, të shoqërohen. E vënë mjaft në përdorim mendjen dhe pëlqejnë kur u komunikojnë mendimet e tyre të tjerëve. Duan ta zgjedhin gjithçka me bisedim dhe kompromis dhe s’duan të zihen. Kur ndeshin në kundërshtar të fortë s’e humbin mendjen por marrin frymë thellë dhe vazhdojnë bisedën saqë s’dinë të ndalen kurrë, nuk ta lenë dalë lehtë. Janë të pavendosur dhe shpesh herë naivë, flirtues, fjalëshumë e të habitur. Janë gjithashtu shumë aktiv, inteligjentë dhe ambiciozë. Shpesh shumë të lindur në këtë shenjë janë të pashëm dhe elegantë (sidomos vajzat). Shumë astrologë mendojnë se Peshorja është shenja më e mirë sepse përfaqëson zenitin e vitit, vjeshtën ku njerëzit marrin frytet e punës së kryer në pranverë. Janë tipa kritikë dhe gjykatës të paanshëm të çdo çështje. Janë dhe shumë njerëzore, ndihesh mirë t’i kesh pranë. Të dy sekset e kësaj shenje pëlqejnë thashethemet dhe kurioziteti i pangopur mund të bëjë që të ngatërrohen me skandale. Shpesh herë ata mund të jenë dhe përtacë, harraqë dhe ta ndërrojnë shpesh mendimin e tyre. Janë modestë, të pastër dhe duan paqen. Ju pëlqen puna në skuadër. Gjendja ekonomike është solide, ndoshta s’do të kenë shumë surpriza të mëdha por edhe rreziqet e mëdha do të jenë larg rrugës së tyre të qetë e të sinqertë. Nuk i pranojnë kritikat dhe duan vetëm aprovima nga të tjerët. Nuk tërheqin simpatinë për herë të parë por më në fund arrijnë të çmohen e të vlerësohen nga të gjithë. Jeta bashkëshortore edhe në momente të vështira i gjen të përgatitur e të organizuar dhe martesat në përgjithësi shkojnë mirë. Pëlqejnë: bashkjetesën, harmonia, xhentilesa, gjërat fine të jetës, urrejnë: dhunën, padrejtësinë, vetminë, vulgaritetin, të qënit skllav të modës.

Karakteristikat e femrës së Peshores
Femra e lindur në këtë shenjë më shumë se çdo shenjë tjetër ndjen nevojën e ekuilibrit dhe harmonisë. Hijeshia dhe bukuria sigurisht që nuk i mungojnë, e gjithashtu edhe shija e bukur, pak ambicie dhe nganjëherë një farë dembelie e paqëndrueshmërie. Por ama është më se e vërtetë që Peshorja dallohet për vullnet, ndihmë e vlefshme kjo në momentet më të vështira tëjetës, ndjeshmëri të thellë dhe është e vërtetë që mund të duket mjaft e brishtë sese mund të duket me të vërtetë. Ajo ruan gjithnjë atë pak ndjenjë ambicie që e mbron nga shumë zhgënjime. Zakonisht gruaja e kësaj shenje ka mjaft suksese me seksin tjetër, sepe prej saj buron një ëmbëlsi e veçantë dhe është e lehtë të kuptosh dëshirën e saj për komunikim.

Karakteristikat e mashkullit të Peshores
Mashkulli i lindur në shenjën e Peshores bën pjesë në kategorinë e personave që megjithëse nuk e ndjemë nevojën e personave të tjerë, nuk u pëlqen të qëndrojnë vetëm, atij i pëlqen të shfaqë para miqve e të njohurve hijeshinë e tij të lindur, të flasë e të dëgjojë duke dhënë këshilla dhe të mbështetet në lavdërimet dhe nga komplimentat. Të gjtha këto e ndihmojnë mashkullin e lindur në këtë shenjë që të mundë atë hije të hollë pesimizmi që herë pas here ngre krye. Edhe pse është një qënie për të cilin ndjenja predominon dhe intuita e të cilit është mjaft e mirë, jo rrallë ndikohet edhe nga gjykimi i të tjerëve. Është gjithnjë në çdo situatë, në kërkim të një ekuilibri të brendshëm: ky është qëllimi i Peshores. Në të vërtetë dëshira për qetësi është për mashkulllin e kësaj shenje element i domosdoshëm për t’ia dalë mbanë në jetën profesionale dhe sentimentale, aq të domosdoshme sa, kur gjërat nuk shkojnë sipas dëshirës reagon me forcë dhe në mënyrë të tepruar. Ky mashkull dëshiron në një mënyrë, shpesh të tepruar, të pëlqehet, të zgjedhë dhe të joshë (po ashtu edhe femra e Peshores).

Personaliteti i Peshores
Diplomacia, intuita dhe egoizmi janë këto tre fjalë që ilustrojnë më së miri personalitetin e të lindurve në këtë shenjë. Në fakt, si meshkujt dhe femrat në sjelljet e tyre ndjekin këto tendenca si në raportet shoqërore ashtu edhe në ato personale ose sentimentale. Diplomacia përdoret për të jetuar në paqe me të tjerët, gjë që është një domosdoshmëri për Peshoren edhe pse ndonjëherë karakteri i tij është grindavec. Edhe intuitën e përdor për të përmirësuar raportet me të tjerët; është një nga ato cilësi që janë të dobishme për të kuptuar kur e si duhet të lëvizësh me miqtë, kolegët e familjarët. Edhe pse nuk futen në grindje apo siklete, meshkuj e femra të Peshores janë gati të bien në kompromis dhe për të njëjtën arsye janë gati të ambientohen në mjedise të ndryshme dhe situata që ndryshojnë që të dy relativisht besnikë, janë gjithnjë në kërkim të dashurisë dhe të ngrohtësisë e me këtë shpjegojnë dhe “hutesat” e tyre të shpeshta në dashuri. Sidoqoftë mërzia dhe vetmia janë armiqtë kryesorë të të lindurve në këtë shenjë dhe jeta në shoqëri paraqet për ta një shmangie të këndshme dhe të domosdoshme nga rutina e përditshme.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 shtator- 2 tetor)
Janë mjaft të matur, të sjellshëm dhe e duan të bukurën. Shpesh janë përtacë dhe elegantë, mund të quhet ndryshe dhe njeriu i politikës është dhe human.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (3 – 12 tetor)
Janë më të zgjuar, më të gjithanshëm dhe të papërshkueshëm në idetë e tyre. Janë pak entuziastë dhe përpiqen t’i bëjnë bisht problemeve. Janë më guximtarë, më aktivë dhe të pavarur.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (13 – 22 tetor)
Janë më inteligjentë, më të shumanshëm, por mbeten pak sipërfaqësorë. Ju pëlqejnë udhëtimet dhe dallohen për pak përtaci. Njeri i rrezikshëm, shumë i shoqërueshëm dhe artistik. Motoja e shenjës “ne jemi”.

Peshorja ne Dashuri & Kombinimet
Në lidhjet personale janë të mirëkuptueshëm, sheshojnë çdo gjë me kompromis dhe shpesh i japin të drejtë të dashurit dhe kur s’ka të drejtë fare. E duan seksin e kundërt dhe rezikojnë të kenë shumë partnerë e të mos jenë besnikë. Në fakt vuajnë nga teprica e romanticizmit. Martesat e tyre mbijetojnë sepse ata krijojnë një bashkim shpirtëror me partnerin dhe tolerojnë difektet e tij. Duhet të kenë kujdes që kur të fejohen të mos i zgjasin marrëdhëniet për një kohë të gjatë por të martohen sa më shpejt.

Femra e Peshores në dashuri
Para së gjithash ajo është e prirur të ndjekë tendencat e saj, është e prirur të jetojë aventura të lehta pa shumë impenjim, është e sjellshme, sentimentale, e ngrohtë dhe e hareshme… një grua që, në qoftëse vihet para zgjedhjes midis bashkëshortit dhe fëmijëve, nuk ngurron të privilegjojë bashkëshortin. Gruaja e kësaj shenje është e aftë në dashuri të bjerë në kompromis, e di që paqëndrueshmëria bën pjesë në lojrat dashurore që i pëlqejnë aq shumë e në ato “flakë kashte” që bëjnë pjesë në jetën e saj sentimentale dhe që e argëtojnë. Por shoku i saj nuk duhet të tregohet kurrnac dhe as i ftohtë. Gruaja e Peshores kërkon në dashuri pasion, origjinalitet dhe dëshiron të ndihet e mbrojtur, e përkëdhelur pse jo e lajkatuar nga shoku i saj. Ajo do të ndajë me të dashurinë e saj për lulet, kafshët dhe bukuritë e natyrës. Femra e Peshores e jeton dashurinë me alegri dhe pa ndonjë impenjim të tepërt nga ana e saj; preferon histori të shkurtra e të këndshme në vend të një raporti impenjativ me të cilin kërkohet besnikëri absolute. Loja e dashurisë është gjithnjë e pranishme në këtë krijesë kaq harmonioze që pret me të vërtetë shumë nga dashuria. Dhuratat, komplimentat në jetën seksuale intensive delikatesë ngrohtësi; të gjitha këto ajo i konsideron pothuajse si një dhuratë për hijeshinë e saj të lindur dhe për magnetizmin apo pamjen e saj magjepsëse. Gruaja e Peshores nuk është jashtë mase xheloze dhe nuk kërkon të jetë sunduese me partnerin e saj dhe kur ai bëhet bashkëshorti i saj, duke qenë se ajo është një estetiste, me preferencë martohet me një mashkull të bukur që kënaq pikërisht ndjenjën e saj estetike, kjo femër është edhe e ndjeshme.

Mashkulli i Peshores në dashuri
Mashkulli i kësaj shenje është shumë i kujdesshëm në raportet e dashurisë dhe di si të sillet me përkujdesje ndaj gruas që dashuron. I ndjeshëm dhe besnik, ndonjëherë mund të shndërrohet në një tip të paqëndrueshëm dhe jo besnik pa ndonjë arsye të dukshme ose në një tip të ftohtë në qoftë se partnerja e tij nuk e kupton ashtu sic e dëshiron ai. Dashuria për mashkullin e Peshores nënkupton emocione, emocione nga pikëpamja seksuale dhe intelektuale por sigurisht kurrë mërzi apo përsëritje të së njëjtës gjë. Mashkullli Peshore në dashuri ka tendencë të kalojë nga momentet e një entuziazmi të madh në momente indiference. Gjithçka e përjetuar si gjurmë e një pasigurie thelbësore. Magjepsës, di të shfrytëzojë mirë aftësitë e tij dhe i pëlqen të kalojë më shumë nga një flirt në tjetrin sesa të kushtohet tërësisht. I aftë për t’iu kushtuar dikujt por mund të bëhet i ftohtë nëqoftëse refuzohet dhe nuk kuptohet. Tek gruaja ai kërkon ëmblësi, ndjeshmëri, zgjuarsi dhe gatishmëri për të falur lajthitjet e tij. Edhe ai kërkon bukurinë, harmoninë por dhe afshin dhe mirëkuptimin. Nuk duhet harruar se mashkulli i Peshores edhe pse I dashuruar, mbetet gjithnjë pak egoist; ata kanë ama cilësinë për të kërkuar me lezet problemet jo të këndshme dhe të harrojnë tensionet. Dhe kjo është një ndihmë e madhe në jetën bashkëshortore.

Në miqësi: Meshkujt dhe femrat e Peshores kanë mirëkuptim dhe miqësi të mirë me personat agresivë të Dashit sepse kompensohen me persona të qetë të Demit, meqë kanë të përbashkët dëshirën për komoditet dhe të bukurën, me Binjakët e paqëndrueshëm kanë dëshirë të përbashkët për udhëtime, me Peshore, me Shigjetarin e gjallë që të kompromenton pa e ndjerë, me Ujorin diplomat, me Peshqit e mahnitshëm tek të cilët i tërheq romanticizmi. Është mjaft i lehtë raporti me Luanin krenar dhe më i vështirë me Virgjëreshën superkritike, me Akrepin posesiv që për piqet të kufizojë lirinë, me të ngurtin të egrin dhe të vetmuarin Bricjap dhe me Gaforren e ndjeshme.

Në dashuri: Seksualisht dhe sentimentalisht meshkujt dhe femrat e Peshores kanë një raport mjaft të mirë me Luanin e ndershëm, pasi tërhiqet nga mënyra e shkëlqyer sepse jeton ai dashurinë, me Demin sepse e jeton seksualitetin në të njëjtën mënyrë, me Binjakët e shoqërueshëm, me Peshoren, me Shigjetarin që edhe ai ka respekt për lirinë dhe me Ujorin sepse janë të dy shenja ajri. Ndërsa paraqitet problematik një mirëkuptim sentimental me Gaforren, që kanë nevojë për siguri dhe ngrohtësi, me Virgjëreshën që është sunduese, me Akrepin mjaft pasionant, me Bricjapin e ftohtë edhe në dashuri, me Peshqit me të cilët Peshorja nuk është dakort me nevojën e ndjenjave të reja, vështirë edhe me Dashin.

Marredheniet e Peshores me shenjat e tjera:

Peshorja & Dashi: Kjo mund te jete nje lidhje e mrekullueshme, mirepo jo lidhje serioze dhe afatgjate.

Peshorja & Demi: Qe te dy per nje kohe shume te shkurt do te lodhen nga kerkesat e njeri tjetrit.

Peshorja & Binjaket: Ky eshte kombinim i mire. Te dy palet perpthem me idete e njeri tjetrit, gje qe e ben kete nje lidhje te qendrueshme.

Peshorja & Gaforrja: Keta te dy jane kundershtare te medhenj dhe kjo lidhje shkakton probleme, probleme dhe vetem probleme.

Peshorja & Luani: Do te jete veshtire te gjindet zgjidhja se kush do te jete kryesor ne kete lidhje, mirepo keta te dy mund te perputhen mire.

Peshorja & Virgjeresha: Peshorja shume shpejt deshiron te largohet nga Virgjeresha. Kerkon me shume kenaqesi.

Peshorja & Peshorja: Nese mund te perputhen ne fillim, ka mundesi te jene nje cift i mrrekullueshem.

Peshorja & Akrepi: Akrepi per Peshoren per nje kohe te shkurter do te behet histori.

Peshorja & Shigjetari: Te dy romantik dhe me sharm te vecante. Mund te jete nje cift mjaft i mire.

Peshorja & Bricjapi: Shume dallime ne mes ketyre te dyve, bejne qe lidhja mos te zgjas shume.

Peshorja & Ujori: Te dy do te jene te kenaqur nga njeri tjetri dhe asnjeri nuk do te doje te largohet.

Peshorja & Peshqit: Probleme te medha do te kete ne kete lidhje. Eshte mire qe te shmanget.


Peshorja, si ti besh per vete
Eshte shenje e ajrit dominuar nga aferdita.Te lindurit e peshores pelqejne bukurite,elegancen,urrejne diskutimet dhe dine te shprehin gjykime racionale dhe asnjeanese ne cdo argument.Jane simpatik,xhentil,te ekuilibruar,te rregullt dhe kane aftesi te medha te te mesuarit.I kap kriza depresive nese sulmohen ne menyre te dhunshme dhe vuajne perballe humbjeve.Pelqejne profesionet qe u jep atyre hapesira te medha sirofesionist te lire,disenjator,shofer.Te domosdoshme per te jane miqesia dhe dashuria e sinqerte.Per dashuri ata mund te bejne edhe udhetime te gjata.Peshorja eshte posesive,besnike dhe kane shume inat edhe ne dashuri diskutimet e kota dhe vulgare.

Si te besh per vete nje mashkull peshore.
Mashkulli peshore eshte delikat,elegant dhe terheqes.Kane shume stime per veten,pelqen te ndihet i admiruar dhe i ledhatuar.Me te eshte me mire te besh vete hapin e pare e te thyesh akullin.Per mashkullin peshore eshte shume e rendesishme te gjej femren inteligjente qe ti ngrej moralin nga monontonia.
Nje keshille:Kujdesuni per makiazhin e syve

Si te besh per vete nje femer peshore.Femra peshore eshte elegante,femerore,energjike dhe e embel.Per ta bere per vete duhet ti dhuroni veten,per te mos e humbur eshte e nevojshme te jesh i embel dhe te kujdesesh per te.
Nje keshille:
Kur ti coni lule beni te mundur te jete e shoqeruar me nje leter te vogel dashurie

Peshorja ne Miqesi, ne Familje dhe Para
Peshorja në miqësi
Femra e Peshores është zakonisht një shoqe e sjellshme por jo e qëndrueshme në shoqëri, ashtu sic është në fund të fundit në të gjitha veprimet e saj.
Megjithatë është e aftë të tregojë përkujdesje dhe gatishmëri edhe kur raporti është shumë i thellë si rezultat i natyrës së saj pak sipërfaqësore. Në miqësi është tipi i personit që priret më shumë të marrë sesa të japë dhe jo gjithmonë arrin të kuptojë idenë e sakrificës për një miqësi. Është seleksionuese në zgjedhjen e miqve dhe nuk do të harxhojë kohë në bisedime që nuk i nteresojnë ose që nuk e nxisin. Në qoftëse zgjënjehet në shoqëri, ajo zhduket e më pas rishfaqet sërish sikur të mos ketë ndodhur gjë. Ajo është e gatshme të ndihmojë ato që u drejtohen dhe mund t’u japë këshilla dhe zemër për problemet dhe shqetësimet që kanë. Peshoret nuk harrojnë kurrë të keqen që u bëhet.
Edhe mashkulli i kësaj shenje është koleksionues dhe pak i prirur të krijojë lidhje të thella miqësie. Në shoqëri sillet si me stil dhe dashamirësi dhe është një dëgjues e bashkëbisedues mjaft i mirë edhe pse nuk ka dëshirë të flasë për fakte personale. Jo shumë bujar për të bërë dhurata, është ama mjaft dorëlëshuar për këshilla kur sheh një mik në vështirësi. Mashkulli i Peshores, duke qënë se nuk pret shumë nga miqësia nuk ngurron ta prishë një raport miqësi por sidoqoftë është gjithnjë i gatshmë të harrojë mungesën e mirësjelljes nga të tjerët. Nuk tolerojnë grindjet, mbi të gjitha kur dikush vë në dyshim opinionet e tyre, sepe ata kur arrijnë në një konkluzion e mbrojnë me fanatizëm.

Peshorja në familja
Femra e kësaj shenje është thellësisht e lidhur me familjen e origjinës dhe zakonisht raportin më të mirë e ka me babain; dhe pasi martohet ka kontakte të vazhdueshme me të dashurit e saj. Familja që krijon gruaja Peshore ka për të një vlerë mjaft të madhe dhe një diçka për të cilën ajo duhet të tregojë kujdes; është një nënë mjaft e mirë, duke u interesuar me inteligjencë dhe ngrohtësi për fëmijët me ta sillet më shumë si një mike sesa si një edukatore autoritare. Zakonisht gruaja e kësaj shenje ka raporte më të mira me djemtë por ndërkohë vazhdon ta konsiderojë bashkëshortin, edhe në qoftë se do t’i duhet të ndahet nga ai, si dikë që gjithnjë do të bëjë pjesë në jetën e saj. Ajo është një nënë që sakrifikon gjithmonë për fëmijët e saj.
Mashkulli i Peshores që sigurisht nuk është shumë besnik dhe ka një mënyrë të dashuruari jo të qëndrueshme, në familje është i pranishëm si mik bashkëpunëtor i fëmijëve. Fëmijët tek ai nuk shohin një edukator por një shok lojrash e sporti. Edhe ai është i lidhur mjaft me familjen e prindërve dhe e konsideron martesën mjaft të rëndësishme por dëshiron madje pretendon që gruaja të mos kufizojë lirinë e tij dhe nuk toleron asnjë lloj skene, për më tepër ato të xhelozisë. I aftë t’i kushtohet familjes, mashkulli i kësaj shenje nuk do të sakrifikohet, të shqetësohet apo të t’i tërhiqet vëmendja kur nuk është me të mira.

Peshorja në miqësi
Femra e Peshores është zakonisht një shoqe e sjellshme por jo e qëndrueshme në shoqëri, ashtu sic është në fund të fundit në të gjitha veprimet e saj.
Megjithatë është e aftë të tregojë përkujdesje dhe gatishmëri edhe kur raporti është shumë i thellë si rezultat i natyrës së saj pak sipërfaqësore. Në miqësi është tipi i personit që priret më shumë të marrë sesa të japë dhe jo gjithmonë arrin të kuptojë idenë e sakrificës për një miqësi. Është seleksionuese në zgjedhjen e miqve dhe nuk do të harxhojë kohë në bisedime që nuk i nteresojnë ose që nuk e nxisin. Në qoftëse zgjënjehet në shoqëri, ajo zhduket e më pas rishfaqet sërish sikur të mos ketë ndodhur gjë. Ajo është e gatshme të ndihmojë ato që u drejtohen dhe mund t’u japë këshilla dhe zemër për problemet dhe shqetësimet që kanë. Peshoret nuk harrojnë kurrë të keqen që u bëhet.
Edhe mashkulli i kësaj shenje është koleksionues dhe pak i prirur të krijojë lidhje të thella miqësie. Në shoqëri sillet si me stil dhe dashamirësi dhe është një dëgjues e bashkëbisedues mjaft i mirë edhe pse nuk ka dëshirë të flasë për fakte personale. Jo shumë bujar për të bërë dhurata, është ama mjaft dorëlëshuar për këshilla kur sheh një mik në vështirësi. Mashkulli i Peshores, duke qënë se nuk pret shumë nga miqësia nuk ngurron ta prishë një raport miqësi por sidoqoftë është gjithnjë i gatshmë të harrojë mungesën e mirësjelljes nga të tjerët. Nuk tolerojnë grindjet, mbi të gjitha kur dikush vë në dyshim opinionet e tyre, sepe ata kur arrijnë në një konkluzion e mbrojnë me fanatizëm.
Peshorja në familja
Femra e kësaj shenje është thellësisht e lidhur me familjen e origjinës dhe zakonisht raportin më të mirë e ka me babain; dhe pasi martohet ka kontakte të vazhdueshme me të dashurit e saj. Familja që krijon gruaja Peshore ka për të një vlerë mjaft të madhe dhe një diçka për të cilën ajo duhet të tregojë kujdes; është një nënë mjaft e mirë, duke u interesuar me inteligjencë dhe ngrohtësi për fëmijët me ta sillet më shumë si një mike sesa si një edukatore autoritare. Zakonisht gruaja e kësaj shenje ka raporte më të mira me djemtë por ndërkohë vazhdon ta konsiderojë bashkëshortin, edhe në qoftë se do t’i duhet të ndahet nga ai, si dikë që gjithnjë do të bëjë pjesë në jetën e saj. Ajo është një nënë që sakrifikon gjithmonë për fëmijët e saj.
Mashkulli i Peshores që sigurisht nuk është shumë besnik dhe ka një mënyrë të dashuruari jo të qëndrueshme, në familje është i pranishëm si mik bashkëpunëtor i fëmijëve. Fëmijët tek ai nuk shohin një edukator por një shok lojrash e sporti. Edhe ai është i lidhur mjaft me familjen e prindërve dhe e konsideron martesën mjaft të rëndësishme por dëshiron madje pretendon që gruaja të mos kufizojë lirinë e tij dhe nuk toleron asnjë lloj skene, për më tepër ato të xhelozisë. I aftë t’i kushtohet familjes, mashkulli i kësaj shenje nuk do të sakrifikohet, të shqetësohet apo të t’i tërhiqet vëmendja kur nuk është me të mira.

Peshorja, Vlerat, Dobesite & Keshilla
Vlerat e Peshores
Përsa i përket femrës së kësaj shenje duhet thënë menjëherë që ka “karakter të mirë” dhe e jeton jetën me gëzim. Është e sjellshme, e dashur dhe i përballon problemet me optimizëm dhe në mënyrë pozitive, optimizëm dhe pozitivitet që të para në fushën e punës që kryen krijojnë rreth saj një mjedis të qetë dhe të shtensionuar edhe për këtë ajo është gjithnjë e dashur nga kolegët e saj. Në punë mjedisi pa tensione është mjaft i rëndësishëm për të pasur rezultate të mira. Femra e Peshores në dashur iështë mjaft femërore dhe ka aftësinë e vecantë të tërheqë me magjepsjen dhe hijeshinë e saj të lindur. Sentimentale e dashur dhe e ngrohtë do të jetë me partnerin e saj një shoqe mjaft e këndshme.
Mashkulli i kësaj shenje është i ekuilibruar, i qetë dhe ka një ndjenjë të thellë miqësie në saj të të cilit vepron në mënyrë objektive dhe të paanshme. Një vlerë e dallueshme e tij është si di të harrojë dhe të falë për sa është plagosur e zhgënjyer më parë. I ndershëm dhe që përdor diplomacinë për të mos plagosur me të vërtetën. Mjaft punëtor, i zgjuar, i shkathët mendërisht është një partner mjaft i këndshëm edhe pse pak egoist, i sjellshëm dhe simpatik.

Të metat dhe dobësitë e Peshores
Femra e kësaj shenje është disi lozonjare, asaj i pëlqen të flirtojë dhe mund të jetë jobesnike pa i dhënë shumë rëndësi; shumë kapriçioze, në përgjithësi është pasive, pak e ngathët, ka prirje të hiqet si person që nuk kuptohet. Sipërfaqësia dhe të qënit e ndikueshme bëjnë pjesë në natyrën e saj sikurse dhe çiltërsia. Sigurisht që qëndrimi i saj ndaj problemeve të jetës është sipërfaqësor e për këtë ajo shpesh shmang përplasjen me to dhe kur vendos të bëjë këtë sillet në mënyrë mjaft të vendosur. Në raportin e çiftit, femra Peshore dëshiron e kërkon mbështetje maksimale dhe kërokn të jetë në qendër të vëmendjes dhe në familje. Është një grua xheloze dhe nuk e fal tradhëtinë edhe pse me kohë harron. Shpesh herë ajo është e hutuar dhe nuk e ka mendjen dhe mund të bëhet dhe harraqe e madhe. Femra e lindur në këtë shenjë preket shpejt për shkak të krenarisë së saj të tepruar dhe nga dëshira e madhe për tu pëlqyer; kjo mënyrë të qëni (dhe si rezultat të sjelluri) çon në lindjen e mjaft diskutimeve me partnerin që jo gjithmonë pajtohet me sjelljen e saj për t’u dukur. E nëse diçka ndryshon papritur në jetën e saj, ajo është e prirur ta përjetojë në mënyrë negative, pothuajse dramatike, duke humbur kontrollin e vetes dhe duke u nervozuar jashtë mase. Dashuria për kënaqësi mund t’i çojnë në rrugë ekstravagante dhe gratë e Peshores mund t’i futen dhe bixhozit dhe të humbin gjithçka kanë. Por duke qenë se të papriturat sot janë në rend të ditës, kjo mënyrë të menduari e kompromenton atë dhe e bën mjaft të ndjeshëm në të njëjtën kohë. Ato janë shumë të pavendosura dhe shpesh herë naïve.
Mashkulli Peshore ashtu si gruaja e urren vetminë dhe e përjeton atë si një fatkeqësi. Kur nuk është rehat është i paduruar (dhe flet e flet…) dhe po kështu edhe kur kalon ndonjë orë të mërzitshme asgjë nuk duhet tëa turbullojë atë qetësi që ai e kërkon pa pushim. Në dashuri, mashkulli Peshore nuk është shumë besnik edhe sepse është gjithnjë në kërkim të novacionit (të gjërave dhe njerëzve të rinj) e megjithatë ai pretendon besnikëri nga shoqja e tij e jetës. Jo gjithnjë e kënaqur nga vetvetja, nuk është tipi që i kushtohet plotësisht gruas që dashuron. Ky mashkull duke qënë se e urren çdo lloj tensioni apo zënke është i gatshëm për t’i shmangur ato të bjerë në kompromis me atë që ka pranë, kompromis që jo gjithmonë duron në kohë dhe për këtë kthehet në pikën e tij të dobët. Prandaj është edhe mungesa e aftësisë për të thënë “jo” që shpesh e bën ta gjejë veten në situata edhe dashurie të cilat me të vërtetë nuk ka dëshiruar dhe që si përfundim nuk di të dalë prej tyre. Edhe mashkulli i kësaj shenje sikurse edhe gruaja nuk arrin t’i parashikojë të papriturat të qëndrojë larg tyre. Ai është mondan e hezitues. Shpesh i plogësht, sipërfaqësor, të pavendosur dhe se durojnë nganjëherë rutinën.

Këshilla për Peshoren
Të lindurit e Peshores si femra dhe meshkuj kanë tendencën e rrezikshme t’i dorëzohen përtacisë dhe frikës; e para mund tu sjellë atyre disa gjëra jo të leverdisshme për fizikun (kile të tepërta për shembull) ndërsa frika dhe preokupimi, kur janë të tepruara sjellin tensione, çka dëmton psikikën dhe organizimin, është e nevojshme të qëndrohet sa më larg që të jetë e mundur nga stresi, armik i pabesë i çdo njeriu. Shpesh vihet re që pas mirësjelljes së dukshme të Peshores në realitet ka pak egoizëm dhe paaftësi nga ana e tyre për të sakrifikuar për të ardhmen. Por në fund të fundit përse të mos provohet ndonjëherë kushtimi pa rezerva dhe sakrifikimi pa keqardhje. Është e vërtetë që shëmtia, pleqëria dhe rënia fizike nuk i pëlqejnë asnjërit por antipatia e Peshores për to është me të vërtetë e tepruar edhe për faktin se ato janë fakte të pashmangshme, dhe si të tilla natyrisht, duhen jetuar edhe pranuar edhe nga të lindurit e kësaj shenje. Sidoqoftë defekti kryesor i të lindurve Peshore është kursimi, ndërsa njëra nga vlerat e padiskutueshme të tyre është respekti për mendimet e të tjerëve. Pothuajse asnjëherë një i lindur i Peshores nuk kundërshton një ideologji apo një opinion edhe kur nuk është dakort me të. Dhe kjo është një mënyrë të sjelluri që i lehtëson mjaft raportet njerëzore. Ndërsa gjumi është një domosdoshmëri e vërtetë për të lindurit e Peshores, aq sa nuk e humb kurrë rastin t’ia marrë një dorë gjumë kur është mundësia, ndërsa për duhan as që bëhet fjalë sepse nikotina dhe karboni janë veçanërisht dëmtues. Në dashuri Peshoret (sidomos meshkujt) duhet të bëjnë të pamundurën për të shmangur rutinën dhe të kërkojnë të jenë më pak sipërfaqësor me partnerët e tyre edhe në dashuri të qënit i arsyeshëm mbizotëron mbi pasionin, por kjo nuk vlen për të gjithë. Duke u mbyllur një këshillë: nuk duhet vetëm të pretendosh, duhet edhe të lejosh të falësh.


Peshore, Aftesite Profesionale, Paraja & Shendeti
Prirjet profesionale të Peshores
Sensi estetik i femrës së Peshores është me të vërtetë mjaft i dallueshëm dhe po kështu janë prirjet e saj artistike. Për të janë mjaft të përshtatshme të gjitha profesionet në të cilat ajo mund të shprehë këto anë të personalitetit të saj. Modë, mobilizim, pikturë, këngë, arkitekturë, publicitet, të gjitha këto fusha i përshtaten mjaft femrës së kësaj shenje që mbi të gjitha kur bëhet fjalë për punën nuk tërhiqet kurrë mbrapa. Dhe duke u nisur dhe nga ndjenja e saj e lindur e drejtësisë, e gjykimit të paanshëm dhe korrektësisë Peshorja mund të bëhet një avokate e mirë dhe një konsulente financiare e vlefshme. Nuk janë për të punë që kërkojnë një qëndrim agresiv dhe këmbëngulës.
Mashkulli i Peshores di t’i përballojë problemet sepse ka aftësi të ruajë gjakftohtësinë dhe t’i gjykojë njerëzit dhe gjërat me racionalitet dhe sens kritik. Të lindurve të Peshores i përshtaten profesionet e lidhura me artin, me të shkruajturin, me estetikën (për shembull kirurgjia plastike), me artin e të vizatuarit, e natyrisht me drejtësinë. Mund të jenë gjykatës të vlefshëm, avokatë, kompozitorë, gazetarë, kritikë, shkrimtarë, mjekë të mirë, konsulentë fiskalë të ndershëm, publicistë e mësues. Edhe mashkulli i kësaj shenje nëse mundet duhet të shmangë përqëndrimin në aktivitete që kërkojnë përgjegjësi dhe prirje për qëndrime të forta që nuk janë të natyrës së tij. Një këshillë asnjë nuk është i pafalimentueshëm në dhënien e një gjykimi dhe kjo vlen edhe për të lindurit e shenjës se Peshores.
Peshorja dhe paratë
Të lindurit në këtë shenjë si femrat ashtu edhe meshkujt kanë një raport mjaft të ekuilibruar me paranë, u pëlqen të shpenzojnë për veten e tyre dhe kërkojnë të mos e privojnë vetveten nga asgjë. Më me vështirësi bëjnë shpenzime për të tjerët edhe kur bëhet fjalë për persona të dashur, ndërsa për fëmijët shpërthen një bujari e vërtetë. Të lindurit nën këtë shenjë janë të matur dhe këtë e bëjnë me elegancë. Kursimtarë të matur, paraja u jep të lindurve në këtë shenjë një farë sigurie për meshkujt është mjet për të arritur një qëllim, për gruan një lehtësi për të jetuar më mirë edhe pse, e mira e saj për të s’ka fund. Për të dy shpenzimet më të justifikuara janë ato që bëhen për të blerë objekte me vlerë dhe të bukura për shtëpi, veshje të modës, e gjithçka tjetër që e bën më të këndshme jetën. Dihet që dhuratat që bën Peshorja janë gjithnjë të zgjedhura me gusto edhe pse me një sy të vëmendshëm ndaj çmimit. Në raportin e të lindurve në këtë shenjë me paranë ndikojnë pozicioni i Afërditës, Diellit e Hënës, pra pozicioni i këtyre planeteve në sektorët e horoskopit.
Peshorja dhe shëndeti
Në përgjithësi të lindurit në shenjën e Peshores (femra ose meshkuj) janë përsona që gëzojnë shëndet të plotë dhe që kanë aftësi të mira për të marrë veten pas një sëmundje, megjithëse të lindurit në këtë shenjë kurohen me shumë kujdes pasi kanë tmerr dhe frikë nga sëmundjet. Pjesët më delikate janë veshkat, aparati gjenital, dhëmbët, kockat dhe aparati tretës. Meshkuj e femra vuajnë më shumë nga kriza veshkash, forma reumatizmale, dhimbje kockash, dhimbje fyti, nga dhimbje mesi për shkak të gurëve në veshka si dhe nga bllokimi i lëngjeve si shkak i insuficiencës renale. Sistemi nervor është mirë. Si sëmundje mund të kenë edhe fshikëzën, grykën, gjëndrrat, kohkën, stomakun dhe ndonjëherë sistemin nervor. Gjithashtu mund të ndodhë që Peshorja mund të vuajë nga inflamacione (vezore – grykë), nga shqetësime të gjëndrave mbiveshkore nga forma e diabetit dhe nga shqetësime të qarkullimit të gjakut. Dihet që lëvizja e ndihmon fizikun dhe për Peshoren vlen mjaft loja e tenisit sepse me lëvizje është më e lehtë të eleminohen helmet dhe në të njëjtën kohë kjo lojë kënaq nevojën e harmonisë që ka kjo shenjë. I këshillueshëm është edhe hipizmi dhe të gjitha sportet e tjera të ngjashme që karakterizohen nga rregullsia dhe dinamizmi. Ushqimi i të lindurve në shenjën e Peshores duhet të jetë i pasur me fosfat sode që shërben për të ruajtur ekuilibrin në organizëm. Rekomandohen peshku, orizi, mishi i bardhë, jeshillëqet (sallata, selinoja, çikorja, karrotat, kungujt, kopra mbi të gjitha) dhe pak karbohidrate dhe sheqerëra. Ndërsa nga frutat më të mira janë portokallet, qershitë, mandarinat, mollët, dardhat, pjeshkët, kajsitë dhe gështenjat. Do të ishte mirë të shmagin verën dhe pijet alkolike në përgjithësi që shkaktojnë prodhimin e toksinës të cilën Peshorja e eleminon me vështirësi. Si pije më të mirat janë lëngjet e frutave, çaji i lehtë dhe të gjitha pijet që përgatiten nga barëra diuretike. Për të kaluar kohën dhe për t’u clodhur ata duhet të veprojnë duke kënaqur tendencat e tyre artistike, domethënë duke shkuar në kinema, teatër, në ekspozita apo koncerte. Si hobi rekomandohen vizatimi, fotografia, studimi i një instrumenti muzikor dhe natyrisht leximi. Ndërsa për pushime më mirë mali sesa bregdeti sepse kryen një veprim qetësues por edhe stimulues.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 shtator – 2 tetor)
Preket më shumë nga shqetësimet e veshkave dhe të fshikëzës, delikate edhe gryka e vezoret.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (3 – 12 tetor)
Janë të priru më shumë për dhimbjet e mesit, dhimbje dhëmbësh dhe dhimbje koke.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (13 – 22 tetor)
Kanë shqetësime të mëdha në kocka. Është i predispozuar për uretrit.

Pasaporta astrologjike
Hajmalia që duhet të mbajë Peshorja është një varëse çelësash mundësisht në formë papagalli sepse sjell fat për të si dhe një unazë prej ari të verdhë që mbështetet nga planeti udhëheqës i Peshores Venusi (Afërdita)
Personazhe të Peshores
Xhuzepe Verdi, Karavazho. Julio Inglesias, Frank Kopola, Luciano Pavaroti, Oskar Uaild, Enrico Fermi, Eleonora Dure, Mili Karluci, Katerinë Dënëv, Gracia Deleda, Sara Bernard, Brixhit Bardo, Loreta Goxhi, Farah Diba, Margaret Thecer, Melina Merkurri, Artur Rembrand, Renato Zero, Silvio Berlusconi, Marcelo Mastroiani, Vandame, Enver Hoxha, Ismail Qemali , Ahmet Zogu, Ramiz Alia. Adi Krasta.
Pasaporta astrologjike
Periudha 23 shtator – 22 tetor
Elementi ajri (shenjë ajri)
Cilësia thelbësore, themeluese
Gjinia mashkullore
Planeti sundues Venusi (Afërdita)
Gurët e çmuar opazi, platini, bakri, safiri, smeraldi
Parfumet jasemini, shporiza, drekëza
Bimët, pemët palma, frashëri, selvia
Ditët me fat e premte
Ngjyrat blu, e verdhë, e gjelbërt
Numrat me fat 7, 6, 9
Stili mjaft i kërkuar por që bie pak në sy, sipërfaqësor
Lulet e preferuara trëndafili, kamelia, karafili
Numri planetar 7
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


Akrepi 23 TETOR-21 NENTOR

Deshira me e madhe: Cdo gje te behet perfekte.
Jane imagjinare, kurajoze, terheqes, te vendosur, intuitive, pasionante dhe kurioze. Meqe jane kurioze dhe hetues te lindur ata i shkojne gjerave gjer ne fund dhe duan ti mesojne problemet gjer ne hollesite me te vogla. Ne kete aspekt intuita i ndihmon shume. Jane gjithashtu plot vullnet, emocionale, te sjellshem, te kendshem, te vecante dhe emotive. Kane simbol Akrepin dhe jo me kot ata preferojne me mire te vrasin veten sesa te vriten. Ata e kane nen kontroll fatin e tyre dhe kane aftesi te medha rigjeneruese. Pra tamam si Akrepi,kur humb bishtin i krijohet nje i ri.Jane kokeforte per te arritur suksesin.J ane te durueshem, kane ndjenjen e biznesit, u pelqen luksi dhe jane kursimtare. Jane xheloze ne dashuri dhe dyshues, tiranik, agresiv, dinake, tinzar dhe ne pergjithesi jane krenare. Harrojne shpesh premtimet dhe takimet dhe u zene shume vend lajkat. I ruajne shume mire sekretet e tyre, prandaj mos u beni shume pyetje se s`keni per te nxjerre gje. Kur ciftohen Marsi dhe Plutoni i japin shume energji dhe e bejne ate shume hakmarres dhe ekstremist dhe ne dashuri. Jane radare te vertete dhe kur dikush ju ze rrugen behen nevrike dhe te rrzikshem. Jane sypatrembur dhe per ta nje humbje sot eshte thjeesht nje fitore neser. Njerezit e akrepit jane shpesh te heshtur, te rezervuar dhe fshehin pas nje karakter te mbyllur, 1 shpirt ironik dhe theres(thumbues)qe shfaqet ne momentet me te rendesishme. Jane vullnet forte dhe kane aftesi per te shfaqur diplomacine, shije per misterin dhe tendencen per te germuar ne gjerat dhe situatat. Jane emocionale, por kurre nuk e shprehin kete, e fshehin nen korace. Jane hakmarres dhe shume brutal me ata qe i zemerojne ose i mashtrojne. Ne familje sjellin ndonje grindje nga sjelljet e ashpra. Jane profesioniste te perkryer dhe vazhdimisht vejne ne prove veten dhe njerezit qe i rrethojne.’’Thengjill i mbuluar,djeg e perveluar’, kjo eshte motoja e Akrepit. Akrepet kane nje shpirt te thelle si oqeani dhe vetem pak te previligjuar mund ta njohin ate. Kane deshire te njihen me njerez te shkathet te vecante dhe te bukur.Jane te papajtueshem dhe nuk te lene dale kollaj, inatcore dhe te fshehte, sadomazokist. Shpesh jane besnik, dinjitoze dhe zbavites ne rolin e drejtuesit(shefit). Fatmiresisht arsyetimet e tyre jane temperuar me fantazi dhe intuite, dhe keto veti bashke i bejne ata te analizojne mire veten. Nga te gjitha shenjat ata kane mundesi te behen Gjenij. Shpesh kane sy depertues dhe kjo i ben njerezit qe rrine me ta dyshues dhe te pambrojtur. Jane shume te shoqerueshem dhe shpesh edhe te ndjeshem. Nje ane natyres natyres negative eshte fakti qe eleminojne miqte per te cilet s`kane nevoje. Shpesh ne dashuri mund te zgjedhin tipa te papershtatshem dhe mund te perfundojne me dashuri tragjike.
Pelqejne:Te verteten, te bindin te tjeret, ceshtjet e drejta dhe te jene ne ngjareje.
Urrejne:cektsine, te tallen nga te tjeret, nje pune pa kuptim, lajkat, lidhjet e ceketa.
Mund te percakktohet dramatik dhe pasional ne maksimum, gje qe do te thote se ata veprojne dhe ndjejne gjithmone ne menyre shume te forte dhe te shqetesuar:te gjithe ndjehen te terhequr(kjo eshte nje vecanti e Akrepit)nga cdo gje qe eshte ne fillim e veshtire e lodhshme, sepse ne menyre te pavetedijshme e ve veten ne prove.Veshtiresite e egzistences i perballon me nje force te madhe te brendshme dhe kur duhet me shume energji fizike. Akrepi eshte jashtezakonisht rezistent dhe arrin te zoteroje sistemin e tij nervor dhe te ruaje ekullibrin…edhe atehere kur duket sikur nuk arrin te realizoje qellimin,ne realitet ai tashme i ka kapercyer pengesat. Sigurisht,jane njerez hakmarres jo vetem ne dashuri, por dhe ne profesion. Paqja e brendshme nuk ben pjese ne karakteristikat e Akrepit per shkak te xhelozise se tepruar dhe aftesise per te luftuar gjithmone. Keta nuk e lejojne qe te kene nje jete te qete. Ne thelb, te gjithe te lindurit e kesaj shenje, deshirojne te jene ne qender te vemendjes edhe nga pikepamja erotike dhe seksuale.
Akrepi ne Dashuri
Jane pasionante, benik me partnerin dhe kujdesen per te, te bute dhe jane te devotshem ndaj tij. Jane epshore ne ekstrem dhe kane deshira te forta seksuale, pra duhet te kene kujdes per organet e tyre gjenitale. Ne dashuri kerkojne te arrijne nje bashkim, nje union shpirtrash me partnerin, pra kerkojne shpirtin me shume se trupin, keshtu jane te afte te arrijne majat e pasionit ku mund te takojne perversione te rrezikshme, duke u bere perbindesha sadiste te erotizmit. Akrepi eshte simbol i seksit dhe jane dashnore pasionante, energjike dhe sensuale. Ata e konsiderojne bashkimin me ate qe duan te shenjte. Ndjenjat e tyre jane aq te thella saqe shpesh mund te behen protagoniste te dashurive tragjike dhe violente…


Akrepi, Vlera, Dobesi & Keshilla
Vlerat e Akrepit
Femra e Akrepit eshte shume e urte(e heshtur),e zgjuar, energjike, e kuptueshme dhe gjithmone e vendosur ne arritjen e qellimit te saj. Ajo eshte nje krijese pasionante qe di te jete nje nene shume e mire dhe nje administratore e kujdesshme. Forca e vullnetit dhe energjiite jane shume te theksuara dhe e dallojne ne cdo veprimtari te saj. Ne cdo pune ta shohim te shkelqeje shume shpesh, mbasi eshte inteligjente, planifikuese, e mire dhe psokologjikisht gati per te kapur dhe kuptuar qellimet e kundershtarit, gje qe ia lehteson shume veshtiresite. E sjellshme dhe thellesisht intuitive, kur jepet dashuron pa rezerva, besnikerisht dhe e afte per sakrifica per mashkullin qe ka zgjedhur.
Mashkulli eshte shume i vendosur, gjithmone besnik i vetvetes dhe shume ineteligjent. Eshte nje qenie qe i perballon te gjithe dhe gjithcka me nje kurajo te pakufishme. Eshte shume kembengules ne arritjen e qellimeve te tij. Instikti i Akrepit eshte i pagabueshem prandaj ai nuk gabon pothuajse kurre. Megjithese gjithe temperament, ai ne pune perparon ne menyre shume te vemendshme dhe skrupuloze. Pasional ne Dashuri, i afte per te qene dhe romantik. Eshte nje mashkull magjepses qe sillet me partnerin e tij ne menyre instiktive edhe pse nuk do te behet kurre ne te vertete i varur prej tij. Eshte intuitive dhe kurioz.

Te metat dhe dobesite e Akrepit
Femra e kesaj shenje eshte shume e sterholluar, teper fodulle dhe si pak te tjera e jeton dashurine me `batica e zbatica`. Ajo eshte skllave e xhelozise se madhe dhe teper posesive. Shpesh sillet me mosbesim te plote dhe eshte shume agresive, aq sa po ti kundervihesh pak, ajo mund te shpertheje papritmas. Eshte shume kapricoze, provokuese dhe aq hamarrese aqe shpesh arrin te shfaqe nje autoritet te tepruar edhe ndaj femijeve. Ne femren e kesaj shenje verehet nje ndjeshmeri e madhe ndaj lajkatimeve,a q sa e bejne te besoje ne cilesi qe si ka apo ne gjera qe s`ekzistojne, kur dihet se ne to s`ka asgje te sinqerte. Kjo eshte nje nga pikat e saj te dobeta, ndaj armiqte jane gjithmone gati per ta sulmuar. Xhelozia e saj eshte me te vertete e semure, e ben te vuaje shume ne Dashuri. A nuk do te ishte me mire te arsyetonte pak rreth ketyre gjerave para se te deshperohej? Ajo eshte shume kokeforte, kur do eshte ironike, pesimiste.
Mashkulli mund te jete shume i ashper, teper mizor dhe ne Dashuri dhe jashtezakonisht posesiv, zemerak hakmarrres, i fshehte dinak dhe inatci, vecanerisht ne raportin sentimental. Do te tentoje gjithmone te imponohet ne menyre thuajse tiranike sikurse femra mund te shpertheje ne menyre ta pakontrolluar madje dhe atehere kur kjo te duket pak e mundshme. Dyshues deri ne fiksasion, ne pune eshte shume kapedai dhe shume i sigurt ne vetvte. Kundrejt femres qe dashuron, ai sillet ne menyre te prere pa kerkuar rruge te ndermjetme,domethene me ftohtesi te madhe apo pasionalitet te tepruar, pothuajse te pakontrolluar. Duke qene pesimist ne thelb, mashkulli Akrepit shpesh ne Dashuri sillet si nje xhelat per te matur sa e thelle eshte dashuria e gruas se tij. Duke patur nje natyre instiktive dhe pak te kontrolluar shpesh rrembehet nga simpati apo antipati te tepruara. Por duke vepruar keshtu mund te gjendet ne veshtiresi me miqte dhe ai vete, megjithese me shume vonese, do ta kuptoje se kishte gabuar ndaj dikujt, por nuk do te munde te beje gje, pra durim dhe qetesim te brendshem per te mos luftuar ne menyre teper te nxituar, nga e cila burojne shume gabime dhe ne jeten sentimentale.

Keshilla per Akrepin
Te gjithe Akrepat terhiqen nga gjithcka e fshehte apo antikonvecionale e prandaj ata konsiderohen gjithmone prej te tjereve si njerez qe jetojne jashte rregullave. Akrepit nuk i vjen mire kur flasin shume per te, mbase per te kjo do te thote qe ai nuk kalon pa rene ne sy, gje qe i pelqen shume. Eshte mre qe Akrepi te dije se ka nje forme shume te lehte autoshkaterruese, qe zakonisht shprehet kur mendon se po e refuzojne, prandaj meqe eshte nje ane e karakterit shume e veshtire per tu mposhtur, ndoshta duke e njohur do te jete me e lehte te kufizohen demet qe sjell. Ne fakt autoshkaterrimi eshte i pabese dhe nuk shfaqet, por demet qe sjell jane te tmerrshme. Pastaj, eshte edhe prirja e keqe qe kane Akrepet per te qene ne pritje te kryerjes se nje hakmarrjeje te madhe, duke grumbulluar nje zemerim te pashoq dhe fyerje ne shpirt. Ky tension eshte sigurisht shume i keq per psikiken e cdo njeriu duke rrezikuar thithjen e te gjitha energjive te tij te mira. Prandaj ia vlen me mire te shkarkohen menjehere pakenaqesite e lindura, madje edhe duke provokuar vete skena grindjeje se sa ti lesh faktet dhe urrejtjet te mblidhen me kohe dhe te zmadhohen.Vec kesaj menyre direkte eshte me pozitivja dhe qe te cliron me mire nga nje qendrim i gabuar dhe kete gje Akrepat duhet ta mbajne parasysh me shume se cdo gje tjeter. Nje parajmerim i vogel per femrat: mos u rrethoni teper me mister, vecanerisht ne dashuri, mashkulli ka nevoje per siguri dhe qartesi me shume se c`thote dhe misteri mund ta afroje ne fillim per pak kohe, por pastaj mund ta lodhe ose ne qofte se s`ben, mund ta preukopoje shume ndaj mund edhe te largohet me vrap. Zakonisht do ta kene pjesen e dyte te jetes me te mire se te paren, vecanerisht nese do te arrijne te triumfojne ndaj druajtjes se mo refuzohen. Nje keshile per ta mbyllur :Akrepe, mundohuni te praktikoni bujarine e shpirtit dhe `rrugen e mesme`.

Akrepi ne Miqesi, ne Familje dhe Para
Akrepi në miqësi
Femra e Akrepit është në miqësi nga ata që kërkojnë dedikim, por që me shumë vështirësi do të jepte atë ç’ka kërkon prej të tjerëve. Ajo zgjedh shumë dhe mundoohet të krijojë ato miqësi që i ka përgjedhur me shumë kujdes dhe që u përgjigjen kërkesave të saj. Nuk është tipi i femrës “mrekulli” me miqtë por përkundrazi është e matur kundrejt tyre. Sigurisht për femrën e këaj shenje po s’pati bashkëpunim, nuk ka as miqësi. Nga ana tjetër, duke qënë tepër e tërhequr në vetvete, asaj nuk i mbetet kohë në dispozicion për tu zgjeruar dhe thelluar lidhjet me të afërmit. Ajo nuk fal lehtë prandaj nëse një raport e zhgënjen ose e plagos ajo është e zonja të zhduket totalisht ose me shumë vështirësi mund të behej e gjallë. Ajo mendon se sikurse çdo gjë, edhe miqtë mund të zëvendësohen lehtë.
Mashkulli i Akrepit, sikurse femra nuk i kushton shumë kohë miqësive, sepse tërhiqet thellë nga puna dhe problemet e tij personale. Ai është njeri që preferon të ndjekë më mirë ambiciet e tij sesa altruizmin. Ja sepse mashkulli i Akrepit do të ketë pak miq, me të cilët do të sillet më shumë sipas interesave të tij se sipas nevojave të tyre. Ai nuk e tepron me dhurata, nëse do ta kundërshtojë dikush do t’ia presë shkurt dhe nëqoftëse ai që i flet është miku i tij. Prandaj me një mik Akrep më mirë të heshtësh e të mos i shkosh kundër. Akrepi mbetet gjithmonë shumë i rezervuar dhe nuk hapet lehtë, sepse është shumë mosbesues dhe nuk është i prirur për konfidencë. Megjithatë, në sajë të aftësive psikologjike ai mund të jetë një mik që të kupton e madje dhe i vlefshëm po të dëshirojë.

Akrepi në familje
Femra e Akrepit është shumë e lidhur me familjen, që për atë përfaqëson një vlerë bazë të jetës. Zakonisht ajo ka patur marrëdhënie optimale me prindërit e saj dhe që fëmijë ajo gjen mënyrën sesi të fitojë simpatinë dhe dashurinë e të afërmve, prindërve dhe veçanërisht gjyshërve. Bërthama familjare që ajo ka formuar është padyshim një pikë qëndrore e ekzistencës së femrës së kësaj shenje dhe pse hiqet sikur i lejon vetes ndonjë mosbesnikëri. Me fëmijët do të sillet shumë posesive dhe është e prirur në mënyrë të pandërgjegjshme t’i dëshirojë të varur prej saj. Me ata ajo tregohet bujare dhe di si t’i mbajë të lidhur pas vetes.
Për mashkullin e Akrepit sikurse për femrën familja është veçanërisht e rëndësishme dhe lidhja me nënën mbetet diçka bazë në jetën e tij afektive. Megjithëse është gjithmonë i zënë me ato mijëra nismat e tij, mashkulli i Akrepit mbetet gjithmonë i gatshëm për fëmijët e tij dhe mbetet për ta një baba i mirë dhe një mik optimal. Me fëmijët që janë në moshë të njomë zbavitet duke luajtur dhe vazhdimisht merret me ta në mënyrë inteligjente dhe stimuluese. Ai do të jetë posesiv me fëmijët, sepse dëshiron shumë që ata të mbeten të lidhur me atë sa më shumë që të jetë e mundur dhe nuk i le të lirë të bëjnë zgjedhjet e tyre dhe mundohet të ndërhyjë në idetë e tyre.

Akrepi dhe paratë
Të lindurit e kësaj shenje, qofshin femra apo meshkuj, tregojnë shumë kujdes për paratë. Për ata paraja është sinonim i fuqisë. Mundohen të akumulojnë me sa munden, të mos e shpenzojnë për gjëra pa rëndësi apo dëshira kalimtare e madje edhe kur zgjedhin një dhuratë, kërkojnë një objekt të dobishëm që të mos i kalojë moda.
Megjithatë ka ndryshime në mënyrën e të shpenzuarit. Ka periudha gjatë të cilave femra prish pa hesap, gjë që tek meshkujt praktikisht nuk ndodh. Femra shpenzon me gjithë qejf për mobilimin dhe bizhuteri ose për gjithçka që i duhet dhe që i pëlqen, ndërsa mashkulli i Akrepit preferon të blejë gjëra të dobishme për punën e tij, kompjuter, libra, pajisje të reja, për zyrën dhe gjithçka që bën pjesë në arritjet e fundit të teknikës. Shpesh, sendet antike të blera nga mashulli i Akrepit përbëjnë një blerje të leverdisshme sepse ai di t’i zgjedhë sipas intuitës së tij të shkëlqyer.
Në raportin ndaj parasë tek të lindurit e Akrepit influencojnë pozicioni i Hënës, Diellit, Mërkurit, Jupiterit domethënë se në cilin sektori të horoskopit do të gjenden këta planetë.


Akrepi në Dashuri
Në dashuri të lindurit e shenjës së Akrepit janë pasionant, besnik me partnerin dhe kujdesen për të, të butë dhe janë të devotshëm ndaj tij. Janë epshorë në ekstrem dhe kanë dëshira të forta seksuale, pra duhet të kenë kujdes për organet e tyre gjenitale (riprodhuese). Në dashuri kërkojnë të arrijnë një bashkim, një union shpirtrash me partnerin, pra kërkojnë shpirtin më tepër se trupin, kështu janë të aftë të arrijnë majat e pasionit ku mund të takojnë perversione të rrezikshme, duke u bërë përbindësha sadistë të erotizmit. Akrepi është simbol i seksit dhe janë dashnorë pasionantë, energjikë dhe seksualë. Ata e konsiderojnë bashkimin me atë që duan të shenjtë. Ndjenjat e tyre janë aq të thella saqë shpesh ata bëhen protagonistë të dashurive tragjike dhe violente.

Femra e Akrepit në dashuri
Është shumë e fortë edhe në dashuri shumë pasionale dhe posesive. Ajo nuk është aq e butë sa do të duhej për një raport sentimental të qetë dhe të ekuilibruar. Nga një tip i tillë mund të pritet gjithçka sepse “rrugët e mesme” nuk bëjnë pjesë në temperamentin e saj e aq më tepër në ngjarjet dashurore të saj. Kur kjo femër bie në dashuri është shumë xheloze (sikurse edhe mashkulli) përpihet e tëra nga kjo ndjenjë, kërkon ajo të zotërojë më shumë se të zotërohet. Ajo kur dashuron, jepet e tëra, totalisht, besnikërisht dhe shumë sinqerisht, por mjerë ai që e plagos. Ajo do të presë me durim të hakmerret, bile dhe për vite të tëra, gjithmonë gati për të goditur atë që e ka tradhëtuar. Kjo femër sensuale, ka nevojë për një mashkull besnik dhe me karakter të fortë që të jetë i gatshëm për të përballuar prepotencën dhe kapriciot e kësaj femre magjepsëse por jo komode si shoqe jete. Ajo do t’i japë partnerit gjithçka më të mirë në veten e saj, duke iu dedikuar totalisht e sinqerisht. Ajo e adhuron shtëpinë dhe për të është shumë e rëndësishme bërthama familiare që ka krijuar, por ajo edhe mund ta shkatërrojë atë pa u menduar shumë e shtyrë nga xhelozia e saj e tepruar dhe e pakontrolluar.

Mashkulli i Akrepit në dashuri
Përsa i përket dashurisë, me gjithë defektet e tij mund të thuhet pa ngurruar, se është shumë e vështirë të harrohet mashkulli i kësaj shenje. Shumë emotiv, tepër xheloz, që nuk e kontrollon dot vetveten, mund të bëhet mizor në dashuri. Seksualiteti i tij është shpërthyes, sikurse dhe ngarkesa e tij erotike, por në këtë tip mashkulli nuk ka vend për shumë sentimentalizëm dhe romanticizëm. Është e qartë se ai dëshiron të ndihet padron absolut në lojën e dashurisë, të cilën ai e udhëheq vetë vazhdimisht dhe pa ndërprerje. Grindje, pajtime, ikje, kthime janë të gjitha në rendin e ditës të jetës afektive të Akrepit, që nga shoqja e tij pretendon ëmbëlsi, feminitet dhe mister por dhe inteligjencë e durim, sensualitet dhe shumë nënshtrim për të mos falur pastaj për besnikëri; ky virtyt është për të jashtë çdo diskutimi, sepse ai nuk mund ta pranojë as mendimin për “tradhëti”. Tepër xheloz dhe zotërues nuk toleron as “mëndjelehtësi” më të pafajshme. Mashkulli që do të zgjedhë si shoqe ose bashkëshorte një femër të lindur Akrep mund të jetë i sigurtë se nuk do të ketë kurrë në jetën e çiftit çaste monotonie apo mërzie dhe se nuk do të pendohet për zgjedhjen e bërë. Kujdes, kush përpiqet ta mashtrojë Akrepin: sensi i tij i thellë psikologjik e bën mashtrimin të pamundur dhe të rrezikshëm.
Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 tetor - 1 nëntor)
Do të kenë një ngarkesë të pafund erotike dhe pretendojnë nga partneri një dedikim absolut. Atyre u mungon totalisht autokontrolli.
Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (2 – 11 nëntor)
Do të jenë në dashuri më të kuptueshëm, më të stërholluar, me ndjeshmëri më të madhe, intuitivë dhe psikologë, por të pakapshëm.
Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (12 – 21 nëntor)
Do të jenë në dashuri më të fortë por më bujarë, më pak hakmarrës dhe më pak mizorë.

Akrepi, Kombinimet
Ne dashuri: Sentimentalisht dhe seksualisht Akrepi do te kete nje raport te mire me Dashin dhe me Demin per shkak te terheqjes se madhe fizike. Marredhenia do te jete e mire me Gaforren sepse kane te njejtin ndikim emotiv, me Virgjereshen e turpshme, me Peshoren elegante, me Akrepin, me Shigjetarin sepse ka prirje ti c`dramatzoje gjerat, me Bricjapin e ngurte si partner te ftohte dhe me Peshqit ,personaliteti dhe pakuptimshmeria te cileve jane stimulues.
Perkundrazi eshte e pamundur nje marreveshje me Ujorin, Luanin e panenshtruar dhe me Binjaket qe nuk jepen kurre totalisht.
Ne miqesi : Do te kene miqesi te mire me Peshqit pasi jane kompresive dhe i kuptojne;me Bricjapin e durueshem,me Binjaket dinake qe dine si ti trajtojne ,me Virgjereshen e bindur qe nuk i kundershton,me Dashin energjik,me Gaforren e ndjeshme qe i zbut.
Perkundrazi eshte shume i veshtire nje raport miqesie me Demin e qete qe eshte shume i ndryshem,me Luanin sepse eshte natyre autoritare,me Peshoren e ekulibruar,me Shigjetarin qe nuk i pranon teprimet e Akrepit,me Ujorin e pavarur.

Marredheniet e Akrepit me shenjat e tjera
Akrepi & Dashi: Xhelozia e Akrepit dhe pavaresia e Dashit, eshte nje kombinim mjaft i mire.

Akrepi & Demi: Fillon per mrekulli, mirepo asnjeri nuk deshiron qe kjo lidhje te zgjase.

Akrepi & Binjaket: Cift i mire, mirepo asnjera pale nuk mund ta duroje tjetren.

Akrepi & Gaforrja: Te dy palet ndjehen te sigurta prane njera tjetres. Lidhje qe premton
.
Akrepi & Luani: Kjo fillon si nje lidhje e fuqishme, mirepo nuk do te vazhdoj ashtu. Shpejte do te vyshket.

Akrepi & Virgjeresha: Ky kombinim mund te kete probleme, sepse qe te dy kane veshtiresi te komunikojne.

Akrepi & Peshroja: Akrepi per Peshoren per nje kohe te shkurte do te behet histori.

Akrepi & Akrepi: Te dy kerkojne dhe japin shume qe do te thote se kjo mund te jete lidhje e sigurte.

Akrepi & Shigjetari: Gjeja e vetme e cila mund te rezulton nga ky kombinim eshte nje lidhje shume e shkurter.

Akrepi & Bricjapi: Ne njeri- tjetrin, keta shohin interesim te madh. Kombinim qe premton shume.

Akrepi & Ujori: Konfliktet ndermjet ketyre dyve, bejne qe kjo lidhje te perfundoj pa filluar mire.

Akrepi & Peshqit: Interesat dhe imagjinata e perbashket mund te jete shkak qe kjo te jete nje lidhje e mire.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Binjaket, Luanin,Akrepin & Ujorin shkon veshtire>>20 - 40%
Me Dashin & Demin shkon mesatarisht>>40-60%
Me Virgjereshen, Peshoren, Shigjetaren & Bricjapin shkon mire>60-80%
Me Gaforren & Peshqit shkon shume mire>> 80-100%

Akrepi, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Prirjet profesionale të Akrepit
Femra e kësaj shenje ka temperament shumë të fortë, inteligjencë, optimale në punë dëshiron të arrijë një vend të planit të parë dhe është shumë punëtore, prandaj për atë janë të përshtatshme të gjitha profesionet që kërkojnë sforcim, këmbëngulje, luftë dhe psikologji (me të cilën është e pajisur). Për Akrepin puna është edhe një mjet për të arritur pavarësinë dhe ajo i di mirë se duhet të niset nga poshtë fare, për të arritur lart; por për qëllimet e saj do t’i përdorë të gjithë dhe gjithçka e asgjë s’do ta ndalë për t’u ngjitur. Do të bëhej një psikologe shumë e mirë, mjeke, avokate por edhe manaxhere e suksesshme apo një shkrimtare. E magjepsur nga teknologjia do t’ia dilte mbanë edhe në punë teknike e kërkimore (shkencore). Astronomia është shumë e përshtatshme për femrën e kësaj shenje.
Mashkulli i Akrepit është shumë ambicioz dhe e dashuron punën: vështirësitë nuk e zmbrapsin dhe është gjithmonë gati për të luftuar dhe për të bërë që ta vlerësojnë. Këto karakteristika janë të përshtatshme për profesionie si: kirugjia, filozofia, psikiatria dhe punët që kanë të bëjnë me teknikën. E panjohura edhe në punë e magjeps mashkullin e Akrepit, prandaj ai është i prirur ndaj arkeologjisë, astronomisë dhe biologjisë. Dinakëria e tij ndoshta do të ishte mjaft e dobishme për karrierën diplomatike. Megjithë këtë ai duhet të shmangë veprimtaritë me shumë përsëritje, pak stimuluese dhe të papritura, sepse Akrepët kanë gjithmonë nevojë për të reja dhe për të verifikuar aftësitë e tyre. Këmbëngulja dhe aftëisa për tu imponuar janë të përbashkëta për meshkujt dhe femrat e kësaj shenje. Mund të bëhen gjithashtu dhe spiunë, dedektivë, oratorë. Një këshillë: edhe në punë është e nevojshme të dish të racionosh energjitë me urtësi.

Akrepi dhe paratë
Të lindurit e kësaj shenje, qofshin femra apo meshkuj, tregojnë shumë kujdes për paratë. Për ata paraja është sinonim i fuqisë. Mundohen të akumulojnë me sa munden, të mos e shpenzojnë për gjëra pa rëndësi apo dëshira kalimtare e madje edhe kur zgjedhin një dhuratë, kërkojnë një objekt të dobishëm që të mos i kalojë moda.
Megjithatë ka ndryshime në mënyrën e të shpenzuarit. Ka periudha gjatë të cilave femra prish pa hesap, gjë që tek meshkujt praktikisht nuk ndodh. Femra shpenzon me gjithë qejf për mobilimin dhe bizhuteri ose për gjithçka që i duhet dhe që i pëlqen, ndërsa mashkulli i Akrepit preferon të blejë gjëra të dobishme për punën e tij, kompjuter, libra, pajisje të reja, për zyrën dhe gjithçka që bën pjesë në arritjet e fundit të teknikës. Shpesh, sendet antike të blera nga mashulli i Akrepit përbëjnë një blerje të leverdisshme sepse ai di t’i zgjedhë sipas intuitës së tij të shkëlqyer.
Në raportin ndaj parasë tek të lindurit e Akrepit influencojnë pozicioni i Hënës, Diellit, Mërkurit, Jupiterit domethënë se në cilin sektori të horoskopit do të gjenden këta planetë.

Akrepi dhe shëndeti
Të lindurit e kësaj shenje (meshkuj e femra) janë njerëz me shëndet të mirë dhe me shumë vitalitet që janë në gjendje ta marrin veten shumë kollaj pas ndonjë sëmundjeje. Pjesë më delikate e një Akrepi është aparati gjenital riprodhimi seksual, fshikëza, bacini, apandesiti, veshkat, tëmthi, gryka, zorrët, hunda, gjendrrat. Shpesh dalin probleme të variçeve, kockave dhe absese. Shpesh të lindurit e kësaj shenje kanë dhe prirje për tu sëmurur nga prostati, hernia, hemorroidet, abortet, sëmundje veneriane dhe të kanaleve urinare. Kanë edhe një tendencë për ta tepruar me pirjen e alkoleve dhe në moshë mund të dalin probleme të shtimit në peshë. Të lindurit e kësaj shenje kanë dhe mungesë sulfat kalciumi i cili ka edhe një funksion dizintoksikues që dezinfekton rrobat duke i hequr mundësinë për qelbëzim. Sëmundjet më tipike të Akrepit janë ato të aparatit gjenital dhe të grykës, hemorragjitë, sëmundjet e shpeshta menstruale, si dhe forma tonsilesh virale. Kur Akrepit i shfaqet ethet, ato zakonisht janë shumë të larta, por kalojnë shpejt, sepse organizmi reagon mirë. Fizikut të Akrepit i bën shumë mirë lëvizja, sepse e ndihmon të shkakojë tensionet dhe violencën, aq të zakonshme e vetiake për të. Ndër sportet ai duhet të preferojë futbollin, boksin, artin marcial si dhe tenisin për të cilin duhet intuita dhe vendosmëria. Ushqimi i të lindurve Akrep duhet të jetë i pasur me kalcium, proteina dhe jod, sepse ata kanë mungesë të këtyre elementëve. Janë shumë të përshtatshëm peshku, djathrat e freskëta dhe të gjitha prodhimet e qumështit. Është më i mirë orizi se makaronat dhe ndër zarzavatet është mirë të preferohet panxhari, argjinaret, lakrat romane, qepët, fasulet, kungujt, radhiqet, seilno. Frutat më të mira janë kajsitë, agrumet, mollët, kumbullat dhe rrushi. Duhet ti shmangë pijet me shumë sheqer dhe të preferojë lëngun e agrumeve pa sheqer dhe ujin e thjeshtë që favorizon tretjen. Nuk duhet të nënvlerësohet rëndësia e atyre aktiviteteve mendore dhe shpirtërore që bëjnë të mundur çlodhjen ose kultivimin e anës artistike të cilën e kanë pak a shumë të gjithë. Për të kaluar kohën e lirë gjëja më e mirë janë shëtitjet dhe vizitat kulturore të shoqëruara nga miqtë. Ata janë të përshtatshëm të organizojnë festa bamirësie për të ndihmuar njerëzit në vështirësi. Për të lindurit e kësaj shenje, për pushime këshillohet më mirë deti, sepse jodi për ta ka efekt mjaft mirëbërës.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (23 tetor - 1 nëntor)
Do të vuajnë më tepër nga dhimbjet e barkut, nga komplikacionet e organeve gjenitale prostati dhe hemorroidët.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (2 – 11 nëntor)
Rrezikohen më shumë nga hemorragjitë, aborti dhe sëmundjet e organeve riprodhuese.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (12 – 21 nëntor)
Mund të bëhen objekt i sëmundjeve veneriane, keqformimeve në kockat, abuzimeve alkoolike dhe lëndë narkotike.


Pasaporta astrologjike
Hajmalia e Akrepit është një këmbanë e vogël varur në zinxhir në qafë si dhe një unazë argjendi ose platini që i përkasin Marsit planetit të Akrepit.
Personazhe të lindur Akrep
Pablo Pikaso, Nikola Paganini, Roberto Beninji, Robert Kenedi, Eros Ramazoti, Martin Luteri, Indira Gandi, Monika Viti, Dacia Maraini, Grejs Keli, Rozela Falk, mbretëresha Maria Antuaneta, Valeria Moriconi, Virna Lisi, Mari Kyri, Julia Roberts, Leonardo di Caprio. Pandeli Majko.
Pasaporta astrologjike
Periudha 23 tetor – 21 nëntor
Elementi uji (shenjë uji)
Cilësia i qëndrueshëm, fiks
Gjinia femërore
Planeti sundues Plutoni dhe Marsi
Gurët e çmuar rubini, topazi, ametisti, magnetikët.
Parfumet aromat e forta, shpuese të ashpra
Bimët qiparisi, bliri, dushkuk, akacia
Ditët me fat e martë
Ngjyrat e kuqja e fortë, kafe e vjollcë
Numrat me fat 4, 8, 9
Stili shumë serioz dhe klasik
Lulet e preferuara krizantema, orkideja, lulet e egra
Kafshët e tyre gjarpri, ujku, shqiponja
Numri planetar 5

Si ti besh per vete
Eshte shenje uji i dominuar nga Marsi.Akrepi ka nje personalitet teper kompleks dhe kontradiktor.Eshte i thelle,serioz,autoritar,xheloz dhe posesiv.Ka nje aftesi te shkelqyer per te zbuluar dobesine e tjetrit fale intuites se tij unike.Te lindurit e kesaj shenje jane te ftohte,te mbyllur ne vetvete,polemik,lunatik,por mbrapa kesaj korace fshehin vlera,force dhe nje jane disponibel me te tjeret.Veshtire se njohin friken,nuk ndalen perpara asgjeje.Profesionet me te pershtatshem per akrepin jane:kimiku,psikolog,biznes.Eshte shume pasional ne dashuri aq sa dhe i komplikuar dhe kondradiktor.Kur dashurohet i dedikohet me mish e me shpirt personit qe do edhe pse natyra e tij dyshuese rralle e braktis

Si te besh per vete nje mashkull akrep.
Mashkulli akrep eshte i dhunshem,i ndryshueshem,por shume joshes dhe eksitues Dhe gruaja qe ben per te eshte e veshtire per tu gjetur.Ne pergjithesi preferon ti fshehe ndjenjat e tij dhe urren lajkat.
Nje keshille:Me te jini krenare

Si te besh per vete nje femer akrep.Femra akrep eshte shume krenare,e zgjuar,intuitive,polemike dhe pasionale.Mashkulli qe ajo kerkon duhet te dije ti jape shume pasion dhe emocione.Eshte e veshtire ti rrish prane,por nese e lini te drejtoje ajo lojen e ta beni per vete me lule dhe sjelljen tuaj,do tjua shperblej me shume ngrohtesi dhe pasion.
Nje keshille:
Mos i jepni shkas te jete xheloze.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


Shigjetari
Deshira me e madhe: Te beni sakte dallimet ne gjithcka
Të gjithë të lindurit në shenjën e Shigjetarit janë optimistë, të pavarur, liridashës, të mirë, energjikë, të ndershëm dhe kurajozë. Janë të zgjuar dhe japin gjithnjë mendim, janë të rregullt e të kujdesshëm sidomos në çështjet financiare, kursimtarë por kurrë nuk janë kopracë shpesh herë ata janë bujarë e zemërgjerë. Një nga të metat e tyre është se ata janë shumë nevrikë dhe nevrikosen shpejt për probleme të dorës së dytë. Të lindurit e Shigjetarit janë të gjallë, tipa sportivë, entuziastë, të sjellshëm, të drejtë, shpirtpastër, të sinqertë dhe të arsyeshëm. Shpesh janë pretendues dhe prepotentë. Në diskutime tregohen aq të drejtë (shpesh saqë i largojnë bashkëbiseduesit me të vërtetat e hidhura që thonë). Shigjetarët janë tipa të gëzuar, intuitivë, kundërshtimorë dhe kuriozë dhe kërkojnë me çdo kusht të vërtetën. E vërteta dhe dituria janë karburant i trurit të tyre. Janë të interesuar gjithashtu në filozofi dhe fe. Natyra vetë i ka falur filozofë dhe intelektualë në botën moderne. Ata kërkojnë qëllimin e jetës dhe nëse ia arrijnë aq më mirë. Janë mendimtarë të pashoq, kanë argumenta të forta por e dëgjojnë dhe kundërshtarin. Janë konsumatorë, entuziastë të informacionit dhe duan patjetër përgjigjen e çdo pyetje. Njerëzit e lindur Shigjetar në përgjithësi janë atletë liberal e të pavarur dhe nuk njohin kufij. Janë ambiciozë por kanë ambicie të shfrenuar, janë të shkujdesur, të shpërndarë, shumë të lëvizshëm dhe shpesh iu hyjnë rreziqeve sepse kanë një optimizëm të verbër dhe nuk bëhen merak fort, pra janë ku rafsha mos u vrafsha. Me optimizëm dhe vetëbesim përballojnë kundërshtarët dhe vështirësitë dhe jam pothuajse të gjithë me fat sepse i sundon Jupiteri planeti i fatit të mirë. Në qoftëse takojnë ndonjë pengesë në vend që të shmangen përpiqen të luftojnë me çdo forcë dhe pothuajse dalin gjithmonë fitimtarë sepse janë dominues me inteligjencë të çastit. Në fëmijëri janë kapriçiozë dhe kanë shpesh një joshje (magjepse) të papërballueshme dhe me një buzëqeshje bëjnë tu falen gabimet. Janë guximtarë, praktikë dhe e mësojnë çdo gjë shpejt. Të lindurit e Shigjetarit si meshkujt dhe femrat janë tipa aventurierë, iu pëlqejnë udhëtimet dhe jeta mondane. Janë tipa shakaxhinj dhe zbavitës prandaj i gjen të rrethuar gjithmonë me njerëz. Shigjetarët janë të dashur, të hapur, spontan dhe tentojnë të kapërcejnë kufijtë e tyre, pra edhe mund të zhgënjehen. Nuk janë shumë të qëndrueshëm dhe e ndërrojnë shpesh mendimin e tyre. Frenohen me urtësi para se të kombinojnë ndonjë prapësi. Në fund janë mirënjohës ndaj atyre që u tregojnë udhën e mbarë dhe i nderojnë të tjerët. Ju pëlqen të kenë një pamje të mirë fizike dhe shumë nga Shigjetarët lindin të tillë dhe të hijshëm (të pashëm). Shigjetarët janë të çiltër, të padjallëzuar, idealistë por utopistë. Janë besnikë të qartë në mendime dhe kanë pasion të madh drejtësinë. Duan të udhëtojnë dhe të eksplorojnë dhe të njohin gjëra të reja. Janë organizatorë të fortë dhe mendja e tyre është e hapur për miliarda ide. Janë origjinalë dhe punojnë mirë me njerëz të ngjashëm me ta. I karakterizon modestia dhe shpesh janë dhe fetarë por e interpretojnë fenë sipas mënyrës së tyre duke krijuar vetë kode etike. Kanë vullnet të fortë që lejojnë të përfundojnë dhe projektet e vështira. Nëse zhgënjehen tek ajo që besojnë ndërrojnë shpesh ideologji, aq më tepër ku nga kjo mund të kenë përfitime personale. Pëlqejnë: udhëtimet, lirinë, ligjet, të kuptojnë thelbin e problemit. Urrejnë: kështjellat në ajër, jetën shtëpiake, të mërziten nga të tjerët, të jenë të lidhur.

Përfaqësuesit e kësaj shenje janë sangvinistë, sharmerë, entuziastë, optimistë. Temperamenti i tyre rëndom orientohet kah mënyra dinamike e jetës, që i shqetëson mjaft.
Kanë aftësi që të shkaktojnë befasi dhe që gjallërisht të depërtojnë në çdo situatë.
Mbi ta dominon JUPITERI, që pashterrshmërisht iu fal fuqi e drejtësi, kuptim religjioz, shpirtmadhësi, fisnikëri dhe vlera morale.
Shigjetari ka karakter të butë, si dhe qëllim të hapur e mjaft të çiltër, shumë më të mirë sesa dy shenjat e para të zjarrir (luani dhe dashi). Përndryshe, është mjaft impulsiv, ndonjëherë i rreptë, por rëndom plot arsye dhe plot konsideratë për të tjerët, përherë i gatshëm t’iu ndihmojë të tjerëve; këto veti ia jep JUPITERI, mbret i peshqve.
Shigjetari nuk i frikësohet kurrfarë situate jetësore. Përherë ka dashuri e shpirtmadhësi. Është luftëtar i guximshëm për lirinë e vet. Përparimtar dhe entuziast. Antikonvencionalist, përherë i gatshëm që t’i mbrojë bindjet e veta. I jep shumë rëndësi intelektit, në përpjekje të përhershme ta begatojë shpirtin dhe kulturën e vet. Inteligjenca e tyre është e gjallë dhe spontane, plot kuptim për realitetin. Ka mendim të thellë, di të planifikojë, të parashohë, hyn në hulumtimin e shpirtit të vet të zjarrtë. Ndjenjat i ka humane, kundër dhunës e shtypjes. Moralin dhe etikën i ka mjaft të theksuara, edhe përkundër fluturimeve të lira të mendjes.
Është idealist ekstrem, rëndom filozof, thellësisht religjioz; optimist. E hulumton mirë terrenin para vendimit dhe shkel në vend të sigurt. Një devotshmëri e jashtme dominon mbi fytyrën e shigjetarit tipik, gjë që nxit besim dhe respekt. Shqetësohet dhe qetësohet me maturi.
Kënaqet shumë me gjërat, situatat dhe me miqësitë e paparashikueshme, befas. Nuk është cikërrimtar, nuk merret me detaje, imtësi. Është optimist i lindur. Shpesh për të jeta është argëtim. Ndonjëherë i ngjan bredhëritësit të shqetësuar që kurrë nuk di se a është ajo që posedon edhe ajo që e dëshiron.
Rëndom nuk martohen gjatë, duke mos dëshiruar përgjegjësi. Martohet kur sheh se edhe “liria” ka përgjegjësinë e vet. Është tip i lumtur njeriu. Shpesh luan, rrezikon, fiton. (Rrini pranë tij – do të jeni mirë të argëtuar).
Kanë rëndom strukturë të fuqishme fizike. Meshkujt rëndom janë sportistë të mirë (si edhe deshtë). Gratë-shigjetare janë VITALE, DINAMIKE; rëndom tërheqëse. Flokun e kanë të zi. Hundën të shprehur, “shqiponjëtare”.
Nuk janë vetiakë si luani dhe dashi.
Janë antipode të akrepave. Janë të frymëzuar me jetën, jo me vdekjen.
Kanë afinitet për aksion, vështirë qetësohen në një vend, me gëzim shkojnë “nga lulja në lule”. Depërtojnë dhe shkojnë. Zakonisht dinë të shkojnë përpara, duke udhëhequr suksesshëm me të gjitha aksionet. I duan diskutimet. Secilit ia thonë të vërtetën në sy. Gëzojnë respekt dhe shpejt pasurohen. Në jetë i presin shumë rreziqe e befasi, por shkathtësisht tërhiqen, shpëtojnë. Pra, edhe pse gjithnjë janë në luftë të përhershme, dalin fitimtarë. JUPITERI është fat i madh, prandaj kanë fat, nderim, begati, lumturi.
Kanë shpirt të paqetë, hipnotikisht duke vrapuar pas yjve të vet që befas shfaqen në horizont, përherë duke pranuar aventura të reja, duke dëshiruar të prekin krejt të mundshmet dhe të pamundshmet, para se të mbërrijnë në limanin e tyre të fundit.
Fati i tyre është jeta normale qytetare.
Kanë shumë dëshirë të flasin, edhe pse, si të gjithë idealistët, ndonjëherë janë të vetmuar, të pakuptueshëm nga rrethi.
Besojnë në dashuri dhe miqësi të gjata. Në këtë shenjë, si tek shenjat e ujit, shpesh lindin ëndërrimtarë të mëdhenj.
Shigjetaret zene shpejt besim tek te tjeret, kane shpirt aleger, te sinqerte, besnik dhe te hapur. Besojne ne te ardhmen dhe ne ndryshimet, i duan udhetimet, shetitjet ne ajer te paster dhe kafshet. Veshtire se dorezohen perpara veshtersive,jane shume fetar dhe tmerresisht kurioz.Zgjedhin shoqeri dhe te dashur te sinqerte,korrekt dhe qe u le atyre ate liri qe ata e konsiderojne shume te rendesishme per veten e tyre,jane nga miqte me te mire qe mund te kesh.Femra shigjetar eshte shume e dhene pas shtepise,kopshtin e saj,familjen e saj. Midis profesioneve qe shigjetarit i pershtaten jane: gjykates, shkencetar, astronaut, guide turistike, agjente udhetimesh.
Personaliteti i Shigjetarit
“Gjithçka” dhe “menjëherë” këto do të ishin fjalët më të qëlluara për të kuptuar personalitetin e vërtetë të të lindurve në shenjën e Shigjetarit. Asnjëherë metodikë, asnjëherë të rregullt, si meshkujt dhe femrat e jetojnë aventurën e jetës duke qenë gjithnjë në kërkim të së resë dhe të gjithçkaje që arrin të sjellë gëzim dhe të largojë të paktën për njëfarë kohe andrallat e jetës. Sigurisht që kjo mënyrë jetese e bazuar në parimin e lëvizjes së përjetshme, nuk është gjithnjë frytdhënëse, sepse ndodhe shpesh që duke vepruar kështu lodhesh nga diçka ose nga dikush përpara se t’i kesh peshuar mirë anët pozitive të një situate apo të një partneri. Duhet thënë se pas një pushimi Shigjetari është në gjendje të rimarrë veten dhe të hidhet në kërkim të zgjidhjeve të reja, më të mira. Shigjetari nuk e ka të lehtë t’i njohë gabimet e veta, ndërsa priret që t’ua veshë të tjerëve fajet; sidoqoftë ai mbetet gjithmonë njeri thellësisht besnik dhe altruist, përherë i gatshëm të ndihmojë të dobëtit dhe të pambrojturit. Ndonëse vetë natyra e paqetë, i linduri i kësaj shenje vlerëson shumë qetësinë dhe rehatinë në përgjithësi, i patundur në atë që pavarësia dhe liria e tij janë të shenjta. Në miqësi janë konstantë dhe rrallë i tradhëtojnë miqtë. Ka raste kur irritohen dhe shpërthejnë dhe atëherë i lëndojnë kundërshtarët me lloj lloj sharjesh. Po kur ata vetëofendohen, janë shpirtmëdhenj dhe dinë të falin. Janë gjithnjë të mirë në përgjithësi dhe të aftë për të krijuar një bashkëjetesë të këndshme.

Shigjetari në Dashuri
Në dashuri janë ekspertë, flirtues dhe në lartësinë e duhur, kërkojnë një partner të dëgjueshëm (të bindur) e të nënshtruar, që të jetë i kënaqur t’i ndjekë e t’u bindet. Megjithatë nuk janë tiranë kur gjithçka shkon mirë, përkundrazi tregohen bujarë dhe duan të bëjnë dhurata të papritura. Janë tipa pasionantë dhe dashurinë e shprehin copë. Nëse partneri i mashtron hidhen menjëherë në krahët e një partneri tjetër. Ka Shigjetarë që në dashuri kanë qimet e derrit dhe gjejnë një partner që s’bën për ta. Nëse martohen janë bashkëshortë besnikë dhe prindër të denjë. Por ata janë dashnorë të lirisë dhe të dhënë pas karrierës kështu që në jetën e tyre, mbetet pak hapësirë për shtëpinë e familjen.
Femra e Shigjetarit në dashuri
Përsa i përket dashurisë, duhet thënë se shpeshherë femra e Shigjetarit nuk njihet të jetë tip shumë sentimental dhe romantik, tipare këto të rëndësishme tek ajo, sepse në dashuri në pamje të jashtme, ajo duket disi e ftohtë ndërsa në të vërtetë është vërtetë e zjarrtë dhe ëndërrimtare. Po ashtu, vështirë të dallosh tek ajo xhelozi dhe ndjenjën për të sunduar tjetrin, sepse arrin për bukuri ta fshehë këtë aspekt të natyrës së saj falë aftësisë së madhe për ta kontrolluar veten. Megjithëse është më shumë besnike se mashkulli i Shigjetarit ajo nuk është mospërfillëse ndaj meshkujve që i vijnë rrotull dhe duan të flitrojnë. Duke qënë kaq e vendosur, e drejtpërdrejtë, me pamje shumë sportive, edhe në këtë rast njeriu gënjehet. Femrës së Shigjetarit nuk i mungon romantizmi, fantazia dhe ndjeshmëria, ashtu si nuk i mungon as xhelozia dhe dëshira për të sunduar. Femra e kësaj shenje është zakonisht besnike ndaj bashkëshortit të saj dhe i respekton mendimet, idealet dhe vendimet e tij në fushën profesionale, por ka nga ata që edhe një dashuriçkë të vogël ia lejojnë vetes, duke e ditur fort mirë se kjo nuk e cënon aspak qëndrueshmrëinë e bashkimit të saj martesor. Sidoqoftë duhet të jetë e qartë se familja ka vlerë shumë të madhe për këtë femër kaq shumë të prirur ndaj çdo gjëje të re dhe prandaj aventurave të çdo lloji, por gjithmonë thellësisht e lidhur me ato vlera tradicionale që ajo i konsideron si vlerat më të vërteta dhe më të padiskutueshme të jetës. Prej partnerit ajo pret që të tregohet, i vëmendshëm (ndaj saj) ndaj interesave të saj dhe disi gjakftohtë përpara të papriturave, por natyrisht ka pasion dhe zhdërvjelltësi në dashuri, sepse sporti nuk arrin t’i pakësojë enerjgjitë e saj.
Mashkulli i Shigjetarit në dashuri
I linduri në këtë shenjë nuk e ka të vështirë t’u hyjë në zemër femrave. Shigjetari merr flakë me lehtësi, ndërsa përpiqet të bëjë për vete shqerkëzën e re me entuziazmin dhe vrullin që i japin pamje mjaft të lumtur kur është afër qëllimit tradicional të martesës, i gatshëm për të bërë gjithçka që të duket i lumtur dhe i qëndrueshëm, por duke mos hequr kurrë dorë nga pavarësia e tij. Ky mashkull duke qenë romantik, i zjarrtë, tip sportiv dhe i ndjeshëm, Shigjetari kërkon t’i përjetojë aventurat e udhëtimit me të dashurën nga e cila kërkon që ta çmojë dhe ta vlerësojë më tepër se për gjithçka tjetër për besnikërinë e tij. Është një mashkull i zjarrtë, që shpërthen sakaq si vetëtima, jo shumë besnik (kur është pa martuar) por dhe mrëkuptues dhe zemërgjerë në dashuri. Edhe pse (e më pas i martuar, ai kërkon me cdo kusht të ruajë një farë pavarësie edhe për ta përdorur në rast se del ndonjë rast për t’u zbavitur. Koncepti legalitar i Shigjetarit vlen edhe për dashurinë. Kaq e vërtetë është kjo sa që shpesh mashkulli i Shigjetarit martohet në moshë të re, i gatshëm për të përballuar këtë angazhim me vullnet shumë të mirë derisa kjo martesë të ketë jetëgjatësi. Megjithatë do të ishte mirë të mos i besohet Shigjetarit kur fal… dhe pse ai bën një farë përpjekje për ta kuptuar më mirë partnerin, nuk është i gatshëm të marrë as mundimin më të vogël për të zgjidhur qoftë edhe një mosmarrëveshje në rast pabesie. Duke qenë i ndjeshëm dhe sentimental ai ka nevojë për një grua të nxhetë dhe të zjarrtë, një grua të cilës ai kërkon ta admirojë dhe ta vlerësojë për inteligjencën e saj dhe për mënyrën se si e përballon dhe i kapërcen vështirësitë. Dhe nëse ajo do të jetë në gjendje ta ndjekë pas në të mirë e në të keq, atëherë kjo dashuri do të jetë dashuri me “D” të madhe.
Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (22 nëntor - 1 dhjetor)
Janë shumë zemërgjerë në dashuri, madje edhe më të rregullt se normalisht.
Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (2 – 11 dhjetor)
Janë më të vrullshëm dhe më të shpërqendruar në marrëdhëniet shpirtërore. Ata janë zemërbutë, të dashur, por disi të sipërfaqshëm.
Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (12 – 21 dhjetor)
Janë shumë konformistë ndaj moralit e zakoneve të kohës, i japin rëndësi mendimeve të të tjerëve, janë shumë të tërhequr, por mjaft të rrëmbyer e xhelozë.

Shigjetari në Miqësi, ne Familje dhe Para
Shigjetari në miqësi
Marrëdhëniet miqësore janë shumë të rëndësishme për femrën e kësaj shenje, të cilën nuk është e vështirë ta bësh mike, sepse ajo është e hapur dhe flet me çiltërsi. Prapë se prapë është ajo që kërkon të udhëheqë dhe ta drejtojë këtë lidhje dhe në rast se për ndonjë arsye nuk arrin të bëjë atë që do, atëherë femra e Shigjetarit tërhiqet në mënyrë të edukuar dhe largohet. Vështirë që një femër “të heqë dorë” nga diçka ose nga dikush në emër të miqësisë, por ajo është zemërgjerë me të tjerët me qëllim që t’i hapë sytë katër në zgjedhjen e miqve; për të është më mirë që këta të jenë persona me njëfarë autoritet me të cilët, sipas rastit, edhe mund të mburret. Ndonëse është e gjindshme por jo e gatshme të sakrifikojë për një mik, edhe në këtë fushë femra e Shigjetarit përforcon nevojën e saj të madhe për të qenë e lirë dhe e pavarur.
Mashkulli i Shigjetarit, ndonëse disi sipërfaqësor, është në gjendje të mbajë miqësinë edhe pse mund t’i duhet të verë në përdorim njohuritë e veta të punës kur është nevoja; kjo nuk e cënon thelbin e marrëdhënieve me të tjerët, po aq sa nuk e kufizon në veprimet e tij. Ai është i gatshëm të japë nga vetja, por dëshiron që edhe të tjerët ta kuptojnë dhe të mos ndihet kurrë sikur po i zihet fryma. Nëse ndokush e lëndon ose e tradhëton, mashkulli i Shigjetarit i jep fund lidhjet me të, ndonëse jo në mënyrë përfundimtare, në thelb qëndrimi i tij ndryshon sepse Shigjetarët janë të ndryshueshëm.

Shigjetari dhe familja
Femra e kësaj shenje është shumë e lidhur me familjen nga e cila rrjedh, lidhjet me të cilën kërkon t’i mbajë të mira dhe të shpeshta. Në martesë është një mike e shkëlqyer dhe familja që do të krijojë do të jetë gjithmonë diçka thelbësore për jetën e saj. Kjo bën që, pavarësisht nga dëshira e saj për të qenë e lirë dhe e admiruar nga të tjerët, ajo të mos ndikohet nga komplimentat dhe të mos jetë e gatshme për asnjë lloj aventure sado e vogël, edhe pse, sipas këndvështrimit të saj, kjo nuk e cënon aspak qetësinë familjare dhe mirëkuptimin bashkëshortor. Femra Shigjetare është një nënë e shkëlqyer që rrit fëmijët me ndjenjën e largpamësisë dhe të lirisë, përherë e gatshme dhe e vendosur të kuptojë nevojat e tyre dhe të ndihmojë ekonomikisht kur e sheh të domosdoshme.
Mashkulli i Shigjetarit nga ana tjetër është shumë i lidhur me familjen nga rrjedh, sidomos me nënën. Edhe për të martesa dhe familja janë aspekte mjaft të rëndësishme të jetës së tij, tek të cilat ai është i prirur të besojë thellësisht dhe të bëjë të pamundurën, me kusht që të mos paraqesin për të kufizime të mëdha, besnikëria absolute sigurisht që nuk është ndonjë tipar i veçantë i tij. Mashkulli i Shigjetarit edukon fëmijët duke mos qenë shumë i ngurtë pa ushtruar shumë disiplinë dhe pa shumë fjalë. Ai u ngulit fëmijëve idetë tradicionale dhe njëkohësisht konformizmin ndja moralit dhe zakoneve të kohës. Mashkullit të Shigjetarit i pëlqen shumë që bashkë me fëmijët të merret e me sport dhe të bëjë jetë të shendetshme në ajër të pastër. Çfarëdo të ndodhë ai do të mbetet gjithmonë shumë zemërgjerë me fëmijët dhe me gruan.

Shigjetari dhe paraja
Qëndrimi ndaj parasë i të lindurve në këtë shenjë, qofshin femra apo meshkuj, nuk është shumë i ekuilibruar. Optimizmi i tyre mund t’i shtyjë të shpenzojnë më shumë nga çfarë i mban xhepi, për të cilën më pas pendohen. Megjithëse meshkujt e Shigjetarit janë të prirur të kursejnë kur u jepet rasti i investojnë paratë për të blerë shtëpi që e konsiderojnë një pasuri me rëndësi të dorës së parë. Të gjithëve u pëlqen të shpenzojnë edhe për objekte antike, makina dhe kafshë. Femra është e gatshme të shpenzojë për të blerë që i duhet në shtëpi dhe sidomos për orendi të kuzhinës. Shihen me sy të mirë dhe shpenzimet për udhëtime, për argëtime dhe për sport. Shigjetari bën zakonisht dhurata me vlerë dhe me shije, madje dhe blerja e luleve dhe e bimëve bëhet me kënaqësi dhe veç të tjerave, të lindurve në këtë shenjë u pëlqejnë pritjet. Mashkulli mund të harxhojë me gjithë qejf për kënaqësitë e tij dhe për të blerë veshje sportive. Për tu shënuar është se Shigjetarëve u pëlqen rehatia dhe luksi dhe për këtë arsye janë të prirur të jetojnë duke shpenzuar mbi mundësinë e tyre. Marrëdhëniet e Shigjetarit me paranë ndikohen nga pozicioni i Jupiterit, Diellit, Hënës dhe Mërkurit si dhe nga zona e horoskopit ku do të ndodhen këta planetë.

Shigjetari, Kombinime
Kombinimi me shenjat e tjera
Në miqësi: Meshkujt dhe femrat e lindur në shenjën e Shigjetarit mund të kenë marrëdhënie të mira miqësore me Dashin e nxituar, me Luanin sepse ia çmojnë besnikërinë, me Peshoren e sipërfaqshme, të cilës i njohin ndjenjën e drejtësisë dhe me Ujorin origjinal, sepse të dy palët i mbajnë sytë nga e ardhmja. Nga ana tjetër ai ka marrëdhënie të mira ndonëse jo pa probleme me Demin e matur, që rrezikon ta mërzisë, me Binjakët e paqëndrueshëm që s’janë shumë të sinqertë për Shigjetarin. Me Gaforren e paqëndrueshme, jo shumë besnike, me Virgjëreshën e ndrojtur, me Akrepin që kërkon të sundojë, me Bricjapin e arsyeshëm dhe të rregullt dhe me Peshqit romantikë do të kenë interesa të përbashkëta por ato i shmangen atij.

Në dashuri: Nga pikëpamja emocionale dhe seksuale Shigjetari mashkulli dhe femra; me Dashin me të cilin i bashkon e njëjta formë, me Luanin e vullnetshëm, me Peshoren dhe me Ujorin, me të cilët ka të përbashkët shumë shije. Ndonëse duket e pamundur ai merret vesh për bukuri me Binjakët që kërkojnë t’i shmangen dhe Shigjetari s’e duron pandershmërinë e tyre, me Gaforren që mezi duron natyrën e paparashikueshme të Shigjetarit, me Virgjëreshën që bën shumë llogari, me Akrepin që është shumë i ndërlikuar në dashuri, me Shigjetarin, me Bricjapin që s’është nxitës dhe me Peshqit që janë tepër të ndjeshëm dhe misteriozë i bashkon Jupiteri planeti i tyre i përbashkët.

Në punë: Në punë ka marrëdhënie të shkëlqyera me Demin, Binjakët, Virgjëreshën, Peshoren, Shigjetarin, Ujorin dhe Peshqit. Me këto Shigjetari ka mundësi të merret vesh dhe për arsyen se ia del mbarë që të dalë fitimtar.
Marrëdhëniet profesionale me Dashin, Luanin dhe Bricjapin i ka shumë të vështira, sepse të lindurit e këtyre shenjave kanë pikëpamje krejt të ndryshme përsa i përket metodës së punë.
Shigjetarët kanë fantazi të shfrenuar, dëshirë shpirtërore dhe përbuzje për materializmin.


Marredheniet e Shigjetarit me shenjat e tjera:
Shigjetari & Dashi: Te dy palet tregojne interesime te perbashketa dhe si cift veprojne per mrekulli.

Shigjetari & Demi: Demi serioz dhe Shigjetari i joserioz dhe zbavites, do ta kene veshtire te rrine se bashku.

Shigjetari & Binjaket: Kjo marredhenie fillon ne menyre te zjarrte, por mbaron ne te njejten menyre.

Shigjetari & Gaforrja: Personat ne kete kombinim me mire perputhen si shoke se sa si partnere.

Shigjetari & Luani: Te dy jane emocional ne kete aspekt qe tregon se kjo mund te jete nje kombinim i mire.

Shigjetari & Virgjeresha: Kjo lidhje nuk zgjat shume, sepse Virgjeresha nuk mund ta duroje karakterin e Shigjetarit.

Shigjetari & Peshorja: Te dy romantik dhe me sharm te vecante. Mund te jete nje cift mjaft i mire.

Shigjetari & Akrepi: Gjeja e vetme e cila mund te rezultoje nga ky kombinim eshte nje lidhje shume e shkurter.

Shigjetari & Shigjetari: Te dy kane interesa te perbashketa dhe asnjeri nuk lejon qe kjo lidhje te deshtoje.

Shigjetari & Bricjapi: Keta te dy mund te jene shoke te mire, mirepo nuk do te jene te suksesshem ne cift. Ide e keqe.

Shigjetari & Ujori: Dashuria ndaj jetes dhe ndaj njeri-tjetrit, e bejne kete nje kombinim te mrekullueshem.

Shigjetari & Peshqit: Qe te dy kerkojne gjera qe asnjeri nuk mund t’i mundesoje.


Shigjetari, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Prirjet profesionale të Shigjetarit
Duke pasur parasysh ndjenjën e veçantë dhe të thellë të drejtësisë, karakterin e përzemërt dhe dëshirën pak a shumë të parealizueshme për të ndihmuar të tjerët, si edhe dashurinë për atë që ia bën jetën të këndshme, femra e kësaj shenje bremda mundësive nuk duhet të zgjedhë veprimtari që e kufizojnë duke qënë se nuk i zë vendi vend ajo nuk mund të punojë kurrë e qetë në mënyrë skematike. Profesione veçanërisht të përshtatshme për të janë veterinaria (nga dashuria për kafshët), gazetaria (qe e mundëson të udhëtojë), dekoracioni, mësuesia (sepse di t’u flasë të rinjve), si dhe të gjitha veprimtaritë që lidhen me sektorin publik dhe politikën. Femra e Shigjetarit mund të bëhet avokate e zonja (ngaqë ka ndjenjën e drejtësisë), mjeke, arkitekte, shkencëtare, filozofe, sportiste dhe ta tregojë veten në të gjitha veprimtaritë që zhvillohen në ajër të pastër (bujqësisë, etj). Meqënëse mashkulli i Shigjetarit është njeri ambicioz, që respekton traditën dhe jashtazakonisht aktiv, me shpirt aventurieri, temperamenti i tij i përshtaten shumë mirë të gjitha llojeve të punëve që lejojnë udhëtimet, eksplorimin dhe njohjen e vendeve dhe njerëzve të rinj. Ndonëse, duke qenë disi sipërfaqësor në qëndrimin e tij, mund t’i ndodhë shpesh që t’i lërë përgjysmë ato që sapo ka nisur me entuziazmin e tij të lindur. Armiku i tij në punë është natyra e tij e shkujdesur. Kjo gjë e pengon të ketë rezultate të mira, përndryshe do t’i kishte arritur me siguri. Meshkujt e Shigjetarit mund të punojnë si agronomë, avokatë, gjykatës, priftërinj, arkitektë, veterinerë, botues, diplomatë, agjentë udhëtimesh, madje mund të bëhen dhe filozofë të mirë; sportistë dhe këngëtarë etj. Janë dhe organizatorë të mirë dhe të fortë dhe në lojrat mendore si shahu etj. Shigjetarët duhet të përpiqen të merren me punë monotone sepse ato për ta janë shumë të mërzitshme dhe e nxisin pak fantazinë e tyre të shkëlqyer. Një këshillë: përpiquni ta çoni sa më përpara gjithçka që keni nisur.

Shigjetari dhe paraja
Qëndrimi ndaj parasë i të lindurve në këtë shenjë, qofshin femra apo meshkuj, nuk është shumë i ekuilibruar. Optimizmi i tyre mund t’i shtyjë të shpenzojnë më shumë nga çfarë i mban xhepi, për të cilën më pas pendohen. Megjithëse meshkujt e Shigjetarit janë të prirur të kursejnë kur u jepet rasti i investojnë paratë për të blerë shtëpi që e konsiderojnë një pasuri me rëndësi të dorës së parë. Të gjithëve u pëlqen të shpenzojnë edhe për objekte antike, makina dhe kafshë. Femra është e gatshme të shpenzojë për të blerë që i duhet në shtëpi dhe sidomos për orendi të kuzhinës. Shihen me sy të mirë dhe shpenzimet për udhëtime, për argëtime dhe për sport. Shigjetari bën zakonisht dhurata me vlerë dhe me shije, madje dhe blerja e luleve dhe e bimëve bëhet me kënaqësi dhe veç të tjerave, të lindurve në këtë shenjë u pëlqejnë pritjet. Mashkulli mund të harxhojë me gjithë qejf për kënaqësitë e tij dhe për të blerë veshje sportive. Për tu shënuar është se Shigjetarëve u pëlqen rehatia dhe luksi dhe për këtë arsye janë të prirur të jetojnë duke shpenzuar mbi mundësinë e tyre. Marrëdhëniet e Shigjetarit me paranë ndikohen nga pozicioni i Jupiterit, Diellit, Hënës dhe Mërkurit si dhe nga zona e horoskopit ku do të ndodhen këta planetë.

Shigjetari dhe shëndeti
Të lindurit në këtë shenjë meshkuj dhe femra, janë zakonisht njerëz të shëndetshëm dhe marrin veten shpejt pas sëmundjes. Natyra i ka falur Shigjetarit rini të gjatë dhe energji të jashtëzakonshme. Pjesët më delikate të trupit tek të lindurit e kësaj shenje janë: mëlçia, pankreasi, muskulatura, nervi shiatik, bronket, këllçet, kofshët dhe qarkullimi arterial. Sistemi nervor është mjaft i mirë por jo gjithmonë shumë i ekuilibruar. Mund të ndodhë për Shigjetarit t’i mungojë stralli. Shqetësimet më karakteristike që ndeshen shpesh tek Shigjetari janë: ethet e papritura, shqetësimet e presionit dhe shqetësimet në veshka, me prirjen për t’u prekur nga diabeti, reumatizmi dhe azma si dhe tejzat dhe kyçet mund të hasin në probleme. Për fizikun vërtetë të shëndetshëm dhe nevojën e vazhdueshme për lëvizje, të lindurit në shenjën e Shigjetarit parapëlqejnë sidomos sportet në ajër të pastër, që e angazhojnë plotësisht. Padizmi, ecja, tenisi, skija, çiklizmi, golfi, alpinizmi, noti dhe kalërimi shërbejnë sidomos për të qenë në formë të mirë fizike dhe për të shkarkuar tensionin nervor që të lindurit në këtë shenjë priret të akumujojnë. Dieta e tyre nuk duhet të përmbajë elementë ushqimorë dhe pije që mund të sjellin shqetësime në sistemin e tyre nervor siç janë: kafeja, çaji, dhe sidomos alkooli. Ushqimet që i këshillohen Shigjetarit duhet të përmbajnë sadopak yndyrna që të mos pezmatojë mëlçinë. Shigjetarit i bëjnë shumë mirë drithrat e pashkundur, elbi, tërshëra, ndërsa si zarzavate mund të pëlqehen çikoria, grosha e njomë, marulet, qepët, selinoja, panxhari, carangthi dhe lakrat. Mishi këshillohet por më shumë i bardhë, këto duhen ndërtuar me vaj ulliri gjithmonë. Ndërsa për fruta mirë është që të zgjidhen kumbullat, kajsitë, rrushi, qershitë dhe mollët që janë nga ushqimet që Shigjetari i tret më mirë. Shigjetarit i pëlqen çaji me mjaltë shporizi apo bliri që e pi pas dreke, si dhe çaj të lehtë frutash që lehtëson eleminimin e toksinave meqënëse është diuretik. Për Shigjetarin dianmik veprimtaritë në shplodhëse janë të argëtohen me të afërmit dhe me miqtë dhe të zbaviten në udhëtime apo shëtitje në grup. Por edhe një film i bukur apo teatër i mirë do t’i çlodhje Shigjetarët në këtë mënyrë dalin pak nga realiteti jo gjithmonë i pëlqyeshëm. Fshati është patjetër vendi më i përshtatshëm ku Shigjetari i paqetë mund të pushojë dhe të çlodhet.
Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (22 nëntor - 1 dhjetor)
Preken nga sëmundja e mëlçisë, nga shqetësime të tëmthit nga ethet, nga sëmundjet tropikale, nga probleme të pankreasit, nga acidi urik dhe ekzema.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (2 – 11 dhjetor)
Do të kenë prirje për tu trashur dhe probleme me vleshkat e mëlçinë me një farë predispozite për diabet.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (12 – 21 dhjetor)
Do të vuajnë nga shiatiku, artroza dhe nga reumatizmi në zonën e këllçeve, të kofshëve dhe të kyçeve. I ndjeshëm do të jetë dhe aparati i frymëmarrjes gjë që i bën të lindurit Shigjetarë të marrin lehtë bronkit dhe pneumoni.


Shigjetari, Pasaporta astrologjike
Hajmalia që i sjell fat Shigjetarit është një delfin që ai duhet ta mbajë gjithnjë me vete, mundësisht ngjyrë e kaltër si dhe një unazë argjendi, platini ose nikeli mbështetur nga Jupiteri që e dominon.
Personazhe të lindur Shigjetar
Papa xhovani XXIII, Uolt Disnej, Uinston Çurçill, Xhakomo Pucini, Xhani Versaçe, Brus Li, Alberto Moravia, Xhani Morandi, Frenk Sinatra, Maria Kalas, Xhejn Fonda, Rozana Skafino, Xhiliola Çingueti, Edit Piaf, Petro Marko, Bethoven, Donizeti, Toulonse Lontrenc (piktor francez), Brad Pit, Britni Spears, Mishel Nostradamus.
Pasaporta astrologjike
Periudha 22 nëntor – 21 dhjetor
Elementi zjarri (shenjë zjarri)
Cilësia i lëvizshëm, i ndryshueshëm
Gjinia mashkullore pozitive
Planeti sundues Jupiteri
Gurët e çmuar zafiri, rubini, turkezi, burzi, anetisti.
Parfumet aroma e zymbylit, jasemini, karafili
Lulet e preferuara Gladiola, lulet e egra, manushaqja, fresia
Ditët me fat e enjte
Ngjyrat e kuqe e purpurt, bojëqielli, e gjelbra, violeti, zeza
Numrat me fat 5, 7, 9, 12, 3
Stili (shumë) i pashëm, (shumë) origjinal ose klasik
Kafshët e tyre kali, delfini, qeni, langor, dreri
Numri planetar 4


Shigjetari, si ti besh per vete

Eshte shenje zjarri dominuar nga Giove(Jupiteri)Shigjetaret zene shpejt besim tek te tjeret,kane shpirt aleger,te sinqert,besnik dhe hapur.Besojne ne te ardhmen dhe ne ndryshimet,i duan udhetimet,shetitjet ne ajer te paster dhe kafshet.Veshtire se dorezohen perpara veshtersive,jane shume fetar dhe tmerresisht kurioz.Zgjedhin shoqeri dhe te dashur te sinqerte,korrekt dhe qe u le atyre ate liri qe ata e konsiderojne shume te rendesishme per veten e tyre,jane nga miqte me te mire qe mund te kesh.Femra shigjetar eshte shume e dhene pas shtepise,kopshtin e saj,familjen e saj.Midis profesioneve qe shigjetarit i pershtaten jane:gjykates,shkencetar,astronaut,guide turistike,agjente udhetimesh.

Si te besh per vete nje mashkull shigjetar.
Mashkulli shigjetar eshte tip qe impenjohet,sportiv,korrekt.Duhet bere per vete me biseda te zgjuara dhe alegre.Pelqen ushqimin e mire,shoqerine dhe veshjen elegante por jo shume serioze.
Nje keshille:
Ftojeni per nje shetitje me kal.

Si te besh per vete nje femer shigjetar.Femra shigjetar eshte shume alegre,optimiste,aktive dhe kapricoze.Ka aftesi te medha organizuese,nuk influencohet lehte nga gjykimet e te tjereve,pelqen lirine.Kerkon nje mashkull qe ta beje te ndjej te lumtur por qe mos e mbyse me sjellje maskiliste.
Nje keshille:Mos i beni skena xhelozia.

Shigjetari, Vlera, Dobesi & Keshilla
Vlerat e Shigjetarit
Femra e lindur në shenjën e Shigjetarit e respekton shumë ligjin, është besnike dhe e sinqertë, gazmore dhe e qëndrueshme dhe ka shumë besim në vetvete. Ndjenja e saj e dinjitetit është shumë e thellë, siç është optimizmi i saj, që nuk e braktis as në çastet më të vështira. Ajo femër shumë vitale e cila e përçmon rrezikun dhe përpiqet t’i përjetojë në mënyrë të qetë marrëdhëniet njerëzore. Femra e Shigjetarit ka interesa të shumta. Asaj i pëlqen të ndihmojë të tjerët, edhe pse jo pa një farë mendjemadhësie. Kur bie në dashuri kjo femër di t’u përshtatet shijeve dhe ritmeve të mashkullit që ajo ka zgjedhur, me të cilin dëshiron të shijojë gëzimet e vogla të jetës së përditshme.
Fillimisht themi se mashkulli i lindur në shenjën e Shigjetarit është shumë i sigurtë në vetvete, optimist, dinamik dhe besnik, ndjenja e tij e drejtësisë është e thellë ndonëse subjektive. Ky është njeri që është gjithnjë i gatshëm të ndihmojë të tjerët dhe që vështirë se lejon t’i cënohet dinjiteti i tij. Ai është natyrë ambicioze dhe entuziaste që gënjen rrallë, beson tek “e mira” dhe nuk e njeh zilinë. Në dashuri ai është mik i këndshëm, zemërgjerë dhe zemërbutë që ndjek me bindje traditën. Ashtu si femra, edhe mashkulli i shenjës së Shigjetarit e do natyrën dhe kafshët.

Të metat dhe dobësitë e Shigjetarit
Femra e kësaj shenje është jashtë mase këmbëngulëse dhe kur ka besim tek diçka përpiqet me çdo kusht të bëhet pasuese e saj. Kokëfortë dhe kryeneçe ajo nuk dorëzohet as përpara faktesh dhe për këtë arsye vazhdon e bindur se është në rrugë të drejtë. Tutela e saj bie aq shumë në sy saqë kur jep këshilla tregohet tepër e vendosur dhe nganjëherë bëhet e bezdisshme për dëgjuesin. Mërzitja e ndrydh dhe e trondit femrën e kësaj shenje shumë më tepër se femrën e zakonshme. Zëmërata e saj shpërthen me tepri dhe në mënyrë të befasishme, ashtu siç është me tepri dhe sedra e saj e sëmurë. Duke qënë relativisht besnike, femra e shenjës së Shigjetarit, në natyrën e të cilës spikat pasioni, kërkon gjithmonë ta shpëtojë martesën duke respektuar traditën. Nga mungesa e thellë e ndjenjës së humorit dhe sedra e saj e sëmurë femra e kësaj shenje padashur e ekspozon veten ndaj sarkazmës që e godet së tepërmi, e nervozon dhe ajo nuk di të falë. Do të ishte më mirë të mos çante kokë! Por dhe vetë fakti që nuk do ti pranojë gabimet, në fund të fundit kthehet kundër saj, sepse ndodhe që ajo arrin të fajësojë të tjerët për gabimet e saj, duke u bërë kështu jashtë mase e palezetshme. Mospranimi i gabimit ose humbjes, është në një farë mënyre, dobësi shumë karakteristike e femrës së Shigjetarit.
Mashkulli i kësaj shenje nuk është aspak praktik, nuk e ka ndjenjën e të menduarit dhe nuk e njeh durimin, madje as në dashuri. Ai nuk humb kohë duke bërë hyrje të gjata kur flet. Ka një farë dëshire për t’u dukur, nuk i pëlqen të mbetet në hije dhe, ashtu si femra, arrin me vështirësi të ruajë një të fshehtë. Mashkulli Shigjetar mund të jetë shumë xheloz në dashuri, madje dhe dorëgjatë nëse e dyshon se e tradhëtojnë, në martesë përpiqet të jetë shumë autoritar dhe egocentrik, pa u merakosur shumë për dëshirat e femrës. Duke qënë tmerrësisht i sipërfaqshëm mashkulli i kësaj shenje automatikisht dobësohet dhe bëhet i paprekshëm sepse nuk arrin gati kurrë të thellohet në gjendjet e tij shpirtërore apo në problemet e veta. Rrjedhimisht tendenca është që të mos i zgjidhë. Ai i zvarrit ato për shumë kohë, derisa i pëlcasin një ditë si bombë duke shkaktuar dëme të pariparueshme. Fakti që është pak si tepër “llafazan” nuk e bën mashkullin e Shigjetarit shumë të besueshëm në sytë e miqve kur bëhet fjalë për ruajtjen e ndonjë të fshehte.
Janë të papërgjegjshëm, të cekët, lojacakë, makut, të shkujdesur me fanatizëm filozofik, mungesë takti, hiperaktivitet.

Këshilla për Shigjetarin
Të lindurit e kësaj shenje qofshin femra apo meshkuj, duken njerëz të qetë dhe të fortë por nuk janë vërtet ashtu. Atyre u mungon shpesh dhe forca për të vendosur dhe mund të thuhet se jetojnë në një konflikt midis asaj që dëshirojnë dhe asaj që ndjejnë. Veç kësaj natyra e dyfishtë bën pjesë në natyrën e Shigjetarit që edhe në aspektin shpirtëror mund të jetë ose mistik ose krejtësisht materialist. Zakonisht të lindurit në këtë shenjë duan dhe kërkojnë të drejtojnë tjetrin, por jo gjithmonë arrijnë të kuptojnë se nuk janë në nivelin e duhur dhe u mungon objektiviteti në masën e duhur dhe drejtpeshimi për të kryer rolin e drejtuesit dhe të mbrojtësit. Megjithatë diçka është e sigurtë: ndjenja e drejtësisë tek të lindurit e kësaj shenje është shumë e theksuar dhe e thellë, por çuditërisht bëhet fjalë për një drejtësi të bazuar mbi parime shumë personale që jo gjithmonë përkojnë me zakonet tradicionale. Kjo sjell mosmarrëveshje me të tjerët. Optimizmi gjithashtu bën pjesë në natyrën e Shigjetarit dhe kjo ndoshta është arma e tij fitimtare, për aq kohë sa nuk ka pësuar ndonjë humbje të beftë, kur entuziazmi i tij ia lë vendin pesimizmit pa rrugëdalje dhe identiteti i tij pëson një krizë të vërtetë. Në këtë rast të trishtuar shikojmë se Shigjetari mbyllet në vetvete dhe humbet shkëlqimin. Edhe femra është e ngjashme me mashkullin por ambicia e saj është më e thellë, ashtu siç është ngulmimi i saj, që e ndihmon t’i cojë deri në fund planet. Një kuriozitet: femra është zakonisht një bashkëshorte besnike ndërsa mashkulli është i prirur të mos jetë shumë. Një këshillë së fundmi: Shigjetarë mundohuni të jeni më pak të lëvizshëm!
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


Bricjapi
Jane praktike, ambicioze, te matur, te heshtur, te duruar, te vemendshem, te rezervuar dhe tipa te mbyllur. Jane punetore te palodhur dhe e kuptojne se duhet shume pune per t`ia dale mbane. Jane te vendosur per t`ia arritur qellimit, realiste, te ftohte, te disiplinuar, te turpshem, pesimiste, te ngurte, serioze dhe te pangopur ne gjithcka. Jane mjeshter per biznes, pragmatike, te fshehte te besueshem dhe besnike. Jane ne pergjithesi pak te ndjeshem. Jane te pajisur me fantazi dhe karakteri i tyre i mbyllur nuk ia lehteson miqesite,jane shpesh te vetmuar,por kur arrijne te komunikojne behen edhe shume simpatike, duke i terhequr vemendjen atyre qe iu afrohen. Jane te sjellshem, dashamires dhe te shoqerueshem. E duan lirine dhe pavarsine dhe nuk tolerojne qe te huajt te merren me problemet e tyre.nuk kane qejf te bejne pune te rendomta por preferojne dicka qe kerkon reflektim dhe studim. Nuk entuziasmohen lehte, preferojne nje profesion te lire qe nuk i lidh shume. Jane here ekonomiqare te zellshem, here plot shpresa, here te sigurt per fitoren, por shpesh behen pesimiste. Shume prej tyre kane tendenca artistike, dhe shpesh kane fat. Simboli i kesaj shenje eshte cjapi qe i pelqen te ngjitet ne mal ku ajri eshte I paster .Synojne majat, suksesin, famen dhe parate. Por sa te arrijne tek majat mund te humbasin.P er kete jane intuitive, efcente, te organizuar, veprojne me pjekuri dhe arsye te shendoshe. Si harrojne njerzit qe i kane ndihmuar. Jane tipa tradicionaliste dhe rralle qeshin, si te thuash, qeshin se brendshmi. Ata cohen heret ne mengjes dhe e kane mendjen tek puna. Hera heres jane pak materialiste dhe grykes por nuk e teprojne. E duan traditen dhe shoqerine ndaj sduan te dukenm te sjellshem dhe shoqerore. Ju pelqen te bejne Pazar por ta marrin cdo gje sa me lire. Jane pak konservatore dhe kurre nuk rrezikojne. Kerkojne nder,respect, dhe kane tendence te jene shume te emocionuar ne lidhjet sentimentale. Duan te jene uheheqes gje qe me punen e vet e arrijne. Bricjapi eshte shenja me e qendrueshme dhe serioze e Zodiakut;jane te paster,te pakorruptueshem me shume veti te cmuara. Zakonisht jane dhe te sigurt ne vetvete e me vullnet te forte por mund te jene edhe te ngathet dhe s`iu pritet, fataliste,k onvencionale dhe sanguine. Jane me kembengules dhe cojne me cdo kusht punen ne fund,por ne qofte se e arrijne behen edhe mendjemedhenj. Dine te kursejne pa u bere kurnace dhe arrijne rezultate te mira pa shume energji dhe shpenzime. Prej ndryshimeve te humorit, behen edhe kapicoze.Shume Bricjape jane te prirur drejt botes okiulte. Kane kujtese te mire dhe deshire te pafund per te mesuar.opor ka bricjape qe jane inatcore,egoiste,arriviste,krenare qe u japin rendesi zgjidhjeve socialle qe kane te bejne me ata vete. Prej pesimizmit te tepert mund te bien ne depression.
Pelqejne:besnikerine, profesionaliozmin, te kene nje qellim, tema te forta, te bejne fotografi.
Urrejne:projekte te pareallizuara, punet pa bereqet, turpin, fantazi te kota, gjerat qesharake.
Personaliteti i Bricjapeve.
Eshte kontradiktor dhe kompleks, sepse mund te jete edhe shume egoist por edhe i afte per vrulle bujarie. Ka nje personalitet te veshur me vetepermbajtje dhe durim, sepse ata jane njerez jashte mase te qendrueshem dhe te vetepermbajtur ne marredheniet me te tjeret dhe partnerin. Nga natyra e ruajne veten qe te mos rrembehen nga emocionet duke u mbuluar keshtu nga nje perde qe i jep nje pamje te ftohte. Mund te thuhet se kerkojne te mbajne te fhehur nje fare ndjenje inferiorieti qe edhe pse nuk eshte gjithmone e vertete e rendon ne pergjithesi sjelljen e tyre. Ndjenja e thelle e pergjegjesise dhe detyres eshte mbase tipari me i dukshem i Bricjapit, qe ne veprimet e tij nukk harron te kete parasysh ate ca i dikton ndergjegjia, prandaj dhe ata jane njerez te besueshem, te beses qe nuk e hane fjalen, jane korrekte. Jane tipoa te mbyllur te heshtur por me mjaft ambicie, pesimiste dhe dyshues qe nuk i harrojne fyerjet dhe nje asnje menyre nuk kerkojne ti zbusin gjerat. Shpesh here ata jane persona qe qysh femije jane te zhgenjyer nga figura e babait qe per ta ka shume rendesi. Shpesh jane te shqetesuar dhe mund te jene fatkeqe.

Bricjapi, Vlerat, Te metat, Keshilla
Vlerat e Bricjapit
Femra eshte pergjithesisht praktike dhe e matur, e pegjegjshme dhe ngulmuese ne arritjen e synimeve te saj. I pelqen te argetohet. Eshte perhere e gjinshm dhe gazmore. E ardhmja nuk e gjen te papergatitur sepse ajo di ti beje mire planet per veten per familjen. Karakterizohet nga vullneti ishkelqyer i Bricjapit dhe aftesite e shkelqyera per te vene ne krye arsyen. Jane femra qe mesojne me lehtesi dhe qe rrjedhimisht kerkojne ta dalin mbane ne pune. Ajo eshte nje krijese me nje ndjenje te tille ndaj detyres dhe dashurise per shtepine, ku si pelqen te harzhoje kohen duke u marre me gjera te padobishme.
Mashkulli i Bricjapit eshte shume i qendrueshem, kembengules dhe mjaft largpames ne veprimtarine e vet. Njesoj si gruaja, atij si pelqen ta kaloje kohen kot. Ambicja dhe vendosmeria e ndihmojne te kete arritje te dukshme ne pune, sidomos ne pjesen e dyte te jetes. Thuhet se Bricjapi ka njefare urtesie qe i dhuron maturi dhe racionalizem shume te madh. Ja nje mik i besueshem ne dashuri, ndonese jo gjithmone besnik. (po ashtu edhe femra e Bricjapit)

Te metat dhe dobesite e Bricjapit
Tek femra verehen forma te nje ngurtesie te tepruar dhe te mbylljes ndaj gjithckaje qe dej jashte tradites dhe paraqitet ne forme te re. Ka natyre shume inatcore si pak te tjere dhe prandaj nuk i harron padrejtesite qe i behen, edhe pse nuk kerkon te marre hak. Duke qene nganjehere fare akull, ajo e ka te veshtire te besoje dhe tu hapet miqve, madje ehe me partnerin eshte shume e matur. Kjo menyre e vecante reagimi mund t`ia beje te veshtire jeten bashkeshortore. Eshte shume e druajtur, saqe edhe kur ndjen nevojen e komunikimit, mbetet e frenuar dhe nuk e kerkon ndihmen e nevojshme per te. Prej kesaj kuptohet me veshtiresi nga te tjeret. Ajo ka nevoje ta mposhte kete tendence, per tu bere pastaj me e komunikueshme e me e pelqyeshme. Ndaj mund te ndodhe qe ne qofte se i ndodh qe befas te cenohet, ajo mbetet aq e hutuar saqe nuk di te perballoje nje situate te papritur.
Per Mashkullin krenaria dhe ndjenja e tepruar per te sunduar tek te tjeret jane thike me dy presa, ne kuptimin qe, nese nuk arrin te spikase ashtu sic do te donte, shpirterisht ai derrmohet aq shume saqe automatikisht ai behet i dobet. Keshtu manifeston kufizimet e temperamentit te tij. Deshira per te qendruar vetem gjate, e ekspozon drejt nje heshtjeje te brendshme prej te ciles mund te humbase shume. Ja nje mashkull pa dyshim egocentric, nganjehere despotik, i cili e admiron pushtetin per aq kohe sa ky do te thote force dhe burim sigurie. Eshte ne thelb i ashper, dyshues dhe mjaft ziliqar, njeri qe su le shume fryme ndjenjave dhe romanticizmit. Eshte inatcore dhe i mbyllur, dhe per kete arsye rrethi i tij shoqeror rrezikon te mbetet i vogel. Duke qene sedermaddh si rrallekush e ka zor te marre vendime, dhe ne dashuri eshte i veshtire, e jo fort i perzemert me partneren.

Keshilla per Bricjapin
Priren te jene shume pesimiste gje qe i ndikon shume ne jeten e tyre te perditshme dhe sentimentale. Prandaj ato nuk duhet te dorezohen por perkundrazi ta luftojne kete duke u kundervene me nje optimizem te shendoshe, edhe pse duke e detyruar paksa veten. Toleranca ndaj tjetrit sigurisht nu eshte nje nga pikat e fort ate bricjapit. Eshte tejmase i ashper dhe gjykues duke rrezikuar te mbetet `jashte loje` e madje te shmanget nga ata qe kane kritikuar ose qortuar rende pa te drejte. Kjo s`eshte e mire sepse ashtu largon miqte dhe mbetet ne vetmine e tij te theksuar. Duhen te bejne perpjekje te medha per te qene me te hapur dhe te bejne dialog per te mos dhene nje perfytyrim te gabuar te personalitetit dhe ndjenjave te tyre. Melankoline duhet ta luftojne e jo ta pranojne, shpesh here nje qendrim optimist ndaj jetes sjell gjera te mira dhe takime fatlume. Ndonje buzeqeshje me teper nuk benm gje tjeter vecse permireson klimen e marredhenieve njerzore dhe te jetes ne pergjithesi.


Bricjapi, Kombinime
Kombinimi me shenjat e tjera.
Ne dashuri: Bricjapi ka nje lidhje te qete me Demin e qete, me Peshqit romantike, me Virgjereshen e arsyeshme, me Akrepin plot pasion, me Shigjetarin e nxehte dhe me Bricjapin. Por nuk eshte e kenaqshme nje lidhje me Dashin xheloz, me Peshoren e ndjeshme, me Gaforren qe kerkon te sundoje, me Ujorin qe eshte teper i pavarur, me Luanin magjepses por prepotent dhe me Binjaket teper te levizshem dhe te paqendrueshem ne Dashuri.
Ne miqesi : Merren vesh dhe shoqerohen me Dashin aktiv qe e vleresojne, me Demin e qe di ti qetesoje, me Binjaket finoke qe dine si te bejne ti admirojne, me Luanin prepotent qe i mrekullon, me Virgjershen me te cilen jane ne harmoni, me Akrepin, me Shigjetarin gazmor qe i fal siguri, me Bricjapin dhe Ujorin egocentrizmin e te cilit ata arrijne ta kuptojne. E pasigurt eshte kombinimi me Gaforren e ndjeshme,me Peshoren siperfaqesore dhe me peshqit romantike qe jane shume enderrimtare.
Ne pune : Ka mire kuptim te shkelqyer me Luanin, Demin, Virgjereshen, Shigjetarin dhe Bricjapin sepse kane te perbashket perkkushtimin ne pune qe jane tipare te Bricjapit. Ndersa me Binjaket, me Peshoren, me Akrepin, me Ujorin, me Peshqit dhe me Gaforren, zor se merren vesh sepse e kane te pamjaftueshem ndjenjen e detyres dhe jane te prirur qe t`ia vene veshin imagjinates sesa sensit praktik te gjerave.

Marredheniet e Bricjapit me shenjat e tjera:
Bricjapi & Dashi: Pas cdo kendi te kesaj lidhje, presin argumente te shumta.
Bricjapi & Demi: Te dy duan te kene mbeshtetje te sigurte. Te dy mund ta sigurojne kete. Ide e mire.
Bricjapi & Binjaket: Te dy mund te mesojne shume gjera nga njeri tjetri, mirepo ky kombinim nuk zgjat shume. Bricjapi & Gaforrja: Dallimet ne mes ketyre dyve jane shume te veshtira per t’u tejkaluar.
Bricjapi & Luani: Problemet presin pas cdo dere te kesaj lidhje. Nuk eshte ide e mire.
Bricjapi & Virgjeresha: Nje lidhje e cila premton shume. Te dy palet tregojne interesim ndaj njera-tjetres dhe perputhem per mrekulli.
Bricjapi & Peshorja: Shume dallime ne mes ketyre dyve, bejne qe lidhja mos te zgjase shume.
Bricjapi & Akepi: Ne njeri tjetrin, keta shohin interesim te madh. Kombinim qe premton shume.
Bricjapi & Shigjetari: Te dy kane interesa te perbashketa dhe asnjeri nuk lejon qe kjo lidhje te deshtoje.
Bricjapi & Bricjapi: Keta te dy perputhen per mrekulli, mirepo ngjashmeria mund te shkaktoje nje situate banale.
Bricjapi & Ujori: ky cift mund te filloje ne menyre te pasigurte, mirepo nese pak perputhen ka mundesi te ndodhin gjera te mrekullueshme.
Bricjapi & Peshqit: Dallimet ne mes te dyve, bejne qe kjo te jete nje lidhje shume e qendrueshme


Lidhjet sentimentale SipaS Horoskopit

Me Dashin, Demin Gaforren & Peshoren shkon veshtire>>20-40%

Me Binjaket, Luanin & Shigjetarin shkon mesatarisht>>40-60%

Me Akrepin & Bricjapin shkon mire>> 60-80%

Me Demin, Ujorin & Virgjereshen shkon shume mire>>80-100%


Bricjapi ne Dashuri
Në dashuri ata janë të devotshëm dhe kurrë emotivë. Zakonisht në dashuri janë të pavendosur (edhe pse shpesh pamja e tyre mund të jetë tërheqëse) dhe nuk nxitojnë të zgjedhin partnerin e tyre të ardhshëm të jetës sentimentale. Në lidhjet personale Bricjapët kanë probleme. Në fakt janë shumë të përqëndruar tek uni i tyre dhe janë shumë të kujdesshëm me të panjohurit. Janë pak pasivë dhe të turpshëm dhe presin që hapin e parë ta bëjnë të tjerët. Kanë pak miq por janë shumë besnikë ndaj tyre dhe nëse tradhëtohen hakmerren rëndë. Bricjapët ka raste që nuk e vlerësojnë seksin e kundërt dhe para se të nisin një lidhje që mund të çojë në martesë, peshojnë me kujdes gjithë pro-të dhe kundrat. Dhe sa martohen janë besnikë përjetë. Kur vendosin të martohen janë egzigjentë, kërkojnë mirëkuptim nga ana e një personi të pjekur dhe të ekuilibruar dhe e shpërblejnë me pasion dhe besnikëri. Bricjapët s’janë romantikë.

Femra e Bricjapit në dashuri
Femra e kësaj shenje është një partnere të cilën është shumë vështirë ta bësh për vete dhe rrjedhimisht ta kuptosh, meqënëse edhe në dashuri, ashtu si për nga natyra ajo është e heshtur dhe dyshuese. Femra e Bricjapit nuk është as sentimentale, as tepër e zjarrtë, por pasi merr vendim me kalimin e kohës ajo e rrit përkushtimin dhe besnikërinë për mashkullin që ka pranë. Ajo dëshiron të jetë optimiste (kur nuk është) dhe femër e shkëlqyer (deri në masën që dëshiron të jetë). Sidoqoftë femra e Bricjapit ka çastet e veta të një ëmbëlsie dhe pasioni të madh që i përjeton gjithmonë me njëfarë druajtje, por vetëm atëherë kur ndihet e sigurtë për vete dhe burrin e saj. Është xheloze dhe vazhdon t’i dramatizojë gjërat derisa të ndihet plotësisht e dashuruar nga partneri. Në rast se ka femër që e shtyrë nga dashuria, kërkon me çdo kusht të bëjë për vete mashkullin që e tërheq, kjo është femra e Bricjapit. Mbyllja në vetvete sigurisht nuk i lehtëson marrëdhëniet sentimentale, femra e Bricjapit prapëseprapë kërkon t’i fshehë ndjenjat e saj, duke përfshirë xhelozinë dhe ndjenjën për të sunduar të tjerët. Besnike, ndonëse jo fort e përzemërt, ka raste që përpara martesës ajo të mos jetë shumë e qëndrueshme në dashuri. Femra e Bricjapit është një partnere që nuk e konsideron dashurinë si pikën qëndrore të jetës dhe që rrjedhimisht do të parapëlqejë të jetojë duke vënë në punë më shumë arsyen dhe mendjen se sa pasionin. Kjo nuk do të thotë që heshtja e saj karakteristike, e zbavit dhe të mos harrojmë se druajtja sigurisht nuk është sinonim i ftohtësisë. Tek mashkulli ajo kërkon ekuilibër, e sidomos mbështetje, për të arritur atje ku do, si dhe kurajon për të zbuar tisin e lehtë të melankolisë që e pushton nganjëherë pa ndonjë shkak të dukshëm.

Mashkulli i Bricjapit në dashuri
Është e vështirë që mashkulli i kësaj shenje të gërryhet nga pasioni. Ai synon të mbajë qëndrim enigmatik edhe me miken e tij. Ai nuk ka ngut në veprimet e tij dhe as nuk kërkon t’i djegë etapat për të arritur në martesë më mirë rri e pret që të piqen kushtet. Mashkulli i shenjës së Bricjapit nuk është romantik, por epshor; nuk është i ndjeshëm, por është besnik kur dashuron dhe në dukje më i ftohtë nga ç’është në të vërtetë. Pa dyshim ai do të donte gjithmonë të sundonte në jetën bashkëshortore, nga e cila pritet mbi të gjitha qëndrueshmëri dhe siguri ndjenjash. Xheloz dhe inatçi si rrallë meshkujt, i linduri në shenjën e Bricjapit s’është i zoti as të harrojë as të falë. Nga partnerja e tij kërkohet durim, butësi, besnikëri, ekuilibër dhe optimizëm, të cilat atij i mungojnë. Mashkullit të Bricjapit druajtja më shumë se çdo gjë tjetër mund t’i paralizojë ndjeshmërinë (përkatësisht dhe mirëkuptimin në dashuri). Shfaqja e ndjenjave mund të jetë vërtet një shqetësim më vete. Kjo ndoshta është dhe arsyeja pse mashkulli i Bricjapit nuk e tregon ç’ndjen dhe provon për partneren e vet, ai mbetet egocentrik. Nga partnerja ai kërkon përkushtim, dhembsuri, gati prej nëne dhe shfaqjen e vazhdueshme të ndjenjave që i falin siguri, sepse ai si natyrë vuan nga frika se nuk e duan dhe nuk e pranojnë ashtu siç duhet.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (22 - 31 dhjetor)
Janë një kombinim i meshkujve sentimentalë, paksa të shpejtuar, me tipat e qetë. Janë disi pesimistë dhe kërkojnë tek partneri optimizëm.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (1 – 10 janar)
Janë më sentimentalë, më epshorë dhe më të prirur për të dëgjuar ç’u thotë zemra.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 20 janar)
Tregohen më të ekuilibruar, më të druajtur, por nuk mendojnë të marrin “vendime të rrëmbyera” kur dashurojnë.


Bricjapi në miqësi, ne Familje dhe Para
Bricjapi në miqësi
Femra e kësaj shenje e fal me vështirësi miqësinë e saj, nga që është disi ndryshe dhe e mbyllur në marrëdhëniet me njerëzit në përgjithësi. Ka shumë të ngjarë që edhe miqtë e saj t’i përkasin të njëjtës shenjë, tek të cilët ajo vlerëson të qënit të arsyeshëm, konkretë dhe të qëndrueshëm. Ndonëse jo fort tip i sakrificës por relativisht bujare, femra e shenjës së Bricjapit është shumë e gatshme të ndihmojë të tjerët, më tepër me veprime konkrete sesa thjesht në dashuri. Po të tradhëtohet nga miqtë, femra e Bricjapit e prish miqësinë përgjithmonë dhe nuk fal nëse i bëhet padrejtësi vendim kjo që se rishikon më kurrë.
Mashkulli i kësaj shenje e konsideron miqësinë një fakt relativisht të rëndësishëm, nuk lidh lehtë miqësi me të tjerë dhe nuk hapet me njerëz që i mban për miq. Megjithatë kur bindet se dikush e meriton miqësinë e tij (ashtu si dhe femra) ai është i gatshëm të ndihmojë në gjithçka dhe me gjithçka duke qënë serioz në ndjenjat e tij të thella. Meqënëse nga natyra është kursimtar, mashkulli i shenjës së Bricjapit as me miqtë nuk tregohet dorëlëshuar edhe pse kjo do ta ndihmontë në çaste të vështira, ashtu siç ia do ndjenja e tij e detyrës. Kur e zhgënjejnë ose e tradhëtojnë ai reagon duke u mbyllur në vetvete, duke u bërë i heshtur dhe i pashoqërueshëm, edhe për shkak të natyrës së tij krenare dhe të rreptë.

Bricjapi në familje
Femra e shenjës së Bricjapit u jep shumë rëndësi marrëdhënieve me familjen nga e cila rrjedh, sidomos figurës së Babait, edhe ngaqë respekton traditën dhe beson në vlerën e bërthamës familjare. Pas martese ajo ka dëshirë të madhe të lindë fëmijë të cilët kërkon t’i edukojë me rregull dhe me një farë rreptësie, duke u ngulitur ndjenjën e detyrës dhe përgjegjësisë. Familja që ajo krikon është diçka themelore për jetën e saj, që ajo vështirë se do të merrte iniciativën për ta prishur edhe pse mund të ketë probleme serioze me bashkëshortin.
Mashkulli i shenjës së Bricjapit është shumë i lidhur me familjen nga e cila rrjedh, sidomos me nënën, ndonëse në formimin e tij ndikimin më të madh e ushtron figura e babait. Mashkulli i kësaj shenje është i prirur të martohet në moshë të pjekur, sepse ai mendon shumë dhe për të jeta bashkëshortore e rrjedhimisht fëmijët kanë rëndësi të madhe. Duke qënë nga natyra kërkues dhe i rreptë, burri i Bricjapit i edukon fëmijët me njëfarë rreptësie dhe me shumë rregull, sidoqoftë në mënyrë tradicionale. Kur ndokush nga familjarët e vet e trajton me njerëzillëk ai preket por i mësuar siç është që t’i fshehë emocionet, ai s’e jep veten.

Bricjapi dhe paraja
Të lindurit e kësaj shenje si meshkujt edhe femrat kanë një marrëdhënie të veçantë me paranë, që u jep atyre ndjenjën e një sigurie të madhe, e megjithatë i bën t’i tremben humbjes. Përgjithësisht të lindurit e shenjës së Bricjapit janë tipa aq kursimtarë saqë, kur është fjala për të flakur gjëra që nuk hyjnë më në punë e bëjnë me shumë mundim dhe pasi janë menduar gjatë. Të lindurit e kësaj shenje gjithmonë përpiqen të bëjnë ekonomi dhe të mbledhin për vete, ndërsa dhuratat i kanë vetëm për njerëzit që duan, ose të cilëve duan t’u lënë përshtypje për ndonjë arsye. Kësisoj në dashuri janë më dorëlëshuar me partnerin deri në çastin kur e bëjnë për vete, ndërsa më pas më pak. Zakonisht të lindurit në shenjën e Bricjapit shpenzojnë më me dëshirë për gjithçka që është praktike dhe lehtëson jetën, por dhe për të gjitha ato objekte që i rezistojnë kohës siç janë: shtëpia, sidomos stolitë dhe mobiljet natike, që në fund të fundit është si njëfarë investimi që mund ta justifikojë më se miri një shpenzim të konsiderueshmë. Sigurisht që as femrat dhe as meshkujt nuk e kanë për zakon të falin dhurata të bëra me fantazi; përkundrazi parapëlqejnë gjithmonë sende praktike dhe jetëgjata.
Marrëdhëniet e Bricjapit me paranë ndikohet nga pozicioni i Diellit, Hënës, Mërkurit dhe Jupiterit, domethënë nga vendosja e këtyre planeteve në horoskop.

Bricjapi, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti
Prirjet profesionale të Bricjapit
Është e qartë se serioziteti, shkathtësia, sensi praktik, rregulli dhe metoda në punë, të gjitha këto karakteristika të femrës së Bricjapit, e ndihmojnë atë t’ua dalë në krye atyre veprimtarive që kërkojnë këto lloj dhuntish. Sidoqoftë mësuesia, puna kërkimore dhe puna në fushën e ekonomisë janë veçanërisht të përshtatshme për femrën e kësaj shenje, e cila i kushtohet e tëra profesionit, sepse për të ka rëndësi që në punë njeriu të shquhet dhe të ketë sukses. Nganjëherë këto femra kanë shumë të dhëna për të interpretuar me sukses dhe për t’u bërë aktore të mira, gjë për të cilën i ndihmon ambicia dhe ngulmimi. Ndërsa veprimtaritë e tjera që kërkojnë fantazi, frymëzim madje dhe njëfarë aftësie për të improvizuar, kanë pak gjasë të jenë të përshtatshme për femrat e shenjës së Bricjapit, që nuk janë tipa të gjithanshëm, ndonëse gjithsesi të suksesshme në fushat ku kontribuojnë mund të zgjedhin ato profesione që kanë të bëjnë me matematikën më shumë si: bankierë, ekonomistë por mund t’i hyjnë edhe politikës falë prirjeve të tyre për debat.
Duke qënë se për nga natyra mashkulli i Bricjapiit është njeri serioz dhe i qëndrueshëm, i aftë të vërë në përdorim arsyen, mirë është ai të ushtrohet në profesione të tilla që duan zell dhe këmbëngulje siç është bujqësia, mësuesia, arkeologjia, mjekësia, politika, burokracia, drejtësia, noteria e majde edhe karriera ushtarake; jo rrallë të lindurit e shenjës së Bricjapit bëhen dhe mjeshtër të mirë, artistë dhe muzikantë me emër, tregtërë të ndershëm, spekulatorë, drejtor ndërmarrjesh ose shkollash, filozofë e mbledhës antikash, ndërsa natyra e tyre e ftohtë u jep epërsinë të jenë shoferë të sigurtë. Është e qartë se të gjithë të lindurit në këtë shenjë kërkojnë t’i shmangin profesionet ose punët që paraqesin rreziqe të mëdha (sepse ato i kanë frikë ato) nga pikëpamje ekonomike, sepse nga mosbesimi i tepruar të lindurit Bricjapë mund të bëjnë gabime shumë të mëdha në vlerësim. Një këshillë edhe në marrëdhëniet e punës do të ishte mirë që të bënin përpjekje për të qenë më të hapur e më të drejtpërdrejtë.

Bricjapi dhe paraja
Të lindurit e kësaj shenje si meshkujt edhe femrat kanë një marrëdhënie të veçantë me paranë, që u jep atyre ndjenjën e një sigurie të madhe, e megjithatë i bën t’i tremben humbjes. Përgjithësisht të lindurit e shenjës së Bricjapit janë tipa aq kursimtarë saqë, kur është fjala për të flakur gjëra që nuk hyjnë më në punë e bëjnë me shumë mundim dhe pasi janë menduar gjatë. Të lindurit e kësaj shenje gjithmonë përpiqen të bëjnë ekonomi dhe të mbledhin për vete, ndërsa dhuratat i kanë vetëm për njerëzit që duan, ose të cilëve duan t’u lënë përshtypje për ndonjë arsye. Kësisoj në dashuri janë më dorëlëshuar me partnerin deri në çastin kur e bëjnë për vete, ndërsa më pas më pak. Zakonisht të lindurit në shenjën e Bricjapit shpenzojnë më me dëshirë për gjithçka që është praktike dhe lehtëson jetën, por dhe për të gjitha ato objekte që i rezistojnë kohës siç janë: shtëpia, sidomos stolitë dhe mobiljet natike, që në fund të fundit është si njëfarë investimi që mund ta justifikojë më se miri një shpenzim të konsiderueshmë. Sigurisht që as femrat dhe as meshkujt nuk e kanë për zakon të falin dhurata të bëra me fantazi; përkundrazi parapëlqejnë gjithmonë sende praktike dhe jetëgjata.
Marrëdhëniet e Bricjapit me paranë ndikohet nga pozicioni i Diellit, Hënës, Mërkurit dhe Jupiterit, domethënë nga vendosja e këtyre planeteve në horoskop.

Bricjapi dhe shëndeti
Të gjithë të lindurit e shenjës së Bricjapit si femrat dhe meshkujt, përgjithësisht gëzojnë shëndet të pakët në fëmijëri por kanë jetëgjatësi (jetojnë shumë mbi të gjitha shenjat), pra kjo tregon se në thelb janë të shëndetshëm dhe kanë aftësi të mira për ta marrë veten pas sëmundjeve edhe pse problemet shëndetësore priren të kthehen në kronike. Pjesët më delikate të Bricjapit janë kockat, gjunjët, dhëmbët por mund të kenë dhe probleme me pankreasin, veshkat, gjëndrrat mbiveshkore, mukozën dhe stomakun. Shpesh herë të lindurit në këtë shenjë vuajnë nga forma të anemisë, shurdhësia, cerma, shqetësimet koronare dhe arterioskleroza, por jo rrallë të lindurit në shenjën e Bricjapit kanë mungesë kriprash minerale dhe kalciumi. Pjesët delikat të Bricjapit mund të jenë edhe këmbët, lëkura, sistemi nervor apo mendor. Ata vuajnë për shkak të lodhjes qoftë fizike apo mendore. Të lindurit e kësaj shenje mund të preken nga anemia, probleme të metabolizmit, reumatizmi dhe nga forma të ndryshme të zhgëlqerëzimit të kockës. Shpesh tek ata shfaqen dhe sëmundje që vijnë nga të ftohtit dhe meqënëse Bricjapi s’ka shumë imunitet përvec pezmatimit të veshkave ai mund të kalojë sëmundje infektive edhe në moshë të madhe. Fizikut të Bricjapit i bën mirë sporti padizmit, golfi, tenisi dhe ping pongu, të gjithë ato sporte që kërkojnë konkurrencë, ku ata kënaqin nevojën për tu matur me të tjerët. Ushqimi i Bricjapit s’duhet të ketë në përbërje ereëza dhe salca pikante që pezmatojnë aparatin tretës madje dhe kripa duhet përdorur me kursim, sepse rrit hipertensionin nga i cili vuan Bricjapi. Nga ana tjetër rekomandohen të gjitha ato ushqime që përmbajnë kalcium dhe kripëra minerale. Bëjnë shumë mirë qumështi dhe nënproduktet e tij, të gjitha llojet e zarzavateve e në mënyrë të veçantë kungulleshkat, karrotat, rrepkat, panxhari, spinaqi dhe domatja. Rekomandohet përdorimi i shpeshtë i peshkut (sidomos trofta dhe salmoni) si dhe mishi i bardhë që tretet mirë. Nga lëngjet parapëlqehen shurupet e agrumeve, sepse përmbajnë vitaminë C, si dhe çaj lule bliri dhe shporizi, që janë qetësues tipikë. Për të reailzuar një pushim të vërtetë pa shumë mund, Bricjapi përpiqet të çlodhet duke lexuar tregime interesante e ngacmuese dhe duke dëgjuar muzikë që ia përthith të gjitha mendimet e zymta dhe sidomos, i afron një miqësi gazmore që e ndihmon të dalë nga guacka e vet. Të lindurit e kësaj shenje do të përfitonin shumë nga një pushim në klimë malore, sepse një klimë dhe atmosferë e tillë është më çlodhëse se deti.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (22 - 31 dhjetor)
Mund të preken më shumë nga anemia, mostretja e ushqimit dhe reumatizma në këmbë e në gjunjë, shqetësime mund të japin edhe gjëndrrat.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (1 – 10 janar)
Pëson rënie dhe lodhje me origjinë nervore, gjunjë delikatë që mund të japin shqetësime.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (11 – 20 janar)
Janë shumë të ndjeshëm në pjesën e kokës dhe mund të kalojë deri në spazma nga të ftohtit.

Bricjapi, si ti besh per vete
Eshte shenje e tokes dominuar nga Saturni.Bricjapi eshte ambicioz,i vendosur,i ftohte dhe melankolik.Lodhja nuk e tremb,eshte puntor dhe i gatshem per sakrifica.Te lindurit ne shenjen e Bricjapit programojne me durim dhe rregullsi rrugen e tyre drejt qellimeve.Per te ralizuar nje objektiv jane te gatshem per gjithcka pa pyetur asnje dhe pa kerkuar ndihme.Jane te mbyllur dhe kane shpesh shperthime te menjehershme impulsive.Karakteristika thelbesore e tyre jane te turpshem dhe jo shume te sigurte te cilat humbasin vetem kur kuptojne se i duan dhe i vleresojne.Profesionet me te pershtatshme per ta jane,politikane,agjent sigurimesh,bankier.Ne dashuri Bricjapi eshte serioz,te qendrueshem dhe besnik,por jo shume te hapur.

Si te besh per vete nje mashkull Bricjap.
Mashkulli bricjap eshte ambicioz,i rafinuar dhe i kujdshem.Nuk eshte e lehte ta besh per vete.Por pasi thyhet armatura e siperme atehere ai do jete nje i dashuri i besuar dhe prezent per gjithe jeten.
Nje keshille:
Kerkojeni shpesh ne tel.

Si te besh per vete nje femer Bricjap.
Femra bricjap eshte e urte,e zgjuar,e forte,e besuar,e kujdesshme por jo shume e hapur.Per te arritur besimin e saj dhe ta besh te bjere ne dashuri do jete shume impenjative.Kerkuese,e kulturuar dhe inteligjente qe eshte vlereson ate qe e ben te buzeqesh.Ne vend te diskotekes se zakonshme preferon dicka me te papritur dhe origjinale.
Nje keshille:Bej dhurate nje buzeqeshje te sinqerte te shoqeruar me nje kartoline dashurie
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


UJORI
Deshira me e madhe: Te jeni te vecante.
Kane nje natyre te drejte, te mire dhe simpatike. Jane miqesore, njerzore, te pavarur, indiferente, origjinale, shpikes dhe intelektuale. Zemerohen rralle dhe kane qellim te permiresojne boten. Jane zbulues filantrope te paparashikueshem dhe hera-heres idealiste, por kane nje idealizem te temperuar fort ne sensin praktik. Ujoret jane pionere te mendimit, vizioneve dhe progresive dhe duan ti permiresojne gjerat. Gjithashtu jane te afte ti perfshijne te tjeret ne kete proces, prandaj kane shume shoke dhe te njohur. I bejne dush botes me mendimet dhe idete e tyre te reja. Fatmiresisht per ta dhe per ne, ata jane gjeninj dhe truri i tyre gjen ide nga me fantastiket. Ata jane te kenaqur nga idete e tyre por dhe me shume kur te tjeret bien ne te njejtin mendim me ta ,sepse kur kjo s`ndodh behen nervoze. Jane tipa qe kerkojne liri te madhe veprimi dhe i pelqejne udhetimet. Jane ngulmues, te qendrueshem, te qete, altruiste, te duruar, analitike, individualiste dhe besnike ne ndjenja. Sensi i punes dhe dinamizmi i con ata drejt aktivitetit komercial. Nganjehere mungon tek ata aftesia per te menduar e per tu organizuar. Jane enderrimtare, flirtues dhe aventuriere por se fundi terhiqen me durim drejt pjekurise. Jane teper emotive, te vecante, largpames e te ndershem, entuziasmohen si femije edhe kur jane te rritur, behen edhe me simpatike ne shoqeri. Kane nje shpirt ironik dhe jane te ftohte, por shpesh jane me fat ne dashuri sepe dine te dhurojne bujari dhe nuk jane egocentrike. Shpesh u japin rendesi ndereve, u pelqejne titujt te cilet i perdorin shpesh dhe vene re se cfare thone te tjeret per ta. Kane nje dhumti te mrekullueshme, ne ambjentin ku qendrojne falin nje ndjenje sigurie dhe qetesie per kedo. Ne familje jane paksa te eger te ashper dhe mizore, sidomos me femijet por mund te ndodhe edhe me te tjeret. Jane progresisiste dhe pelqejne shume kompjuterat dhe teknologjite e reja, jane tipa logjike dhe mund te behen lehte shkencetare. ne loje pelqejne te rrethohen nga shume miq, mundesisht nga familjaret dhe shoke, nje difekt i tyre eshte se ,nga nje gjendje entuziasmi, ekzaltimi, kalojne shpesh ne pesimizem dhe depresion. Mund te ndahen ne dy grupe: Ne grupin e pare hyjne njerzit e ndjeshem te turpshem, te duruar,dhe xhentile: ndersa ne grupin e dyte, hyne individet qe jane gjithe jete, me te ashper, egzibicioniste. Por te dy grupet kane nje vullnet te hekurt, kerkojne me cdo kusht te verteten dhe jane gati te ndryshojne mendimet e tyre, kur e shohin qe e kane gabim. Ujoret jane pa paragjykime, mendjendritur, serioze e te hapur por mund te behen dhe kontradiktore, perverse, mosperfilles dhe te veshtire. Jane mjaft vigjilente, aktive dhe kembengules per te arritur objektivat e tyre por pa u bere egoiste, duke shprehur keshtu arsye moderne dhe hera-heres humor. Jane inteligjente mendjemprehet, koncize, e te qarte. Shume prej tyre kane nje imagjinate te spikatur dhe jane intuitive, dhe ne nivelin psikik. Nga njera ana ata jane te dobishem per shoqerine por kur i ecen ters, behen te rrezikshem, S`mbajne premtime, sillen keq, shperthejne ne zemerim. Armiqte e tyre i urrejne me gjithe shpirt. Kur gjejne nje pune qe i frymezon ata jepen me mish e me shpirt duke harruar dhe shendetin e tyre. Spiritualiteti dhe dashuria per filozoine, jane te rrezikshme per ta, sepse mund ti mbylle ne kullen e fildishte.
Pelqejne : te luftojne per ceshtjet e drejta, te enderrojne te ardhmen, miqte e mire, variacionet, te mendojne te kaluaren.
Urrejne : premtimet e thyera, vetmine e madhe, rregullin, imitimet
Pavarsia, aventura, progresi, e reja>> keto jane fjalet me te pershtatshme dhe me te zbatueshme ne kompleksin e personalitetit te Ujorit, tip rebeli dhe te tjeret mund ti akuzojne dhe krejt pa shkak, jane edhe pak optimiste. Ata jane njerez te mencur por jo pa te meta, dhe shpesh here kane nje intuite te jashtezakonshme. Eshte veshtire ti shohesh pa levizur me vrull dhe siguri, por nese rruga te ciles ai i futet me bindje nuk do te duket me aq e drejte, atehere ai nuk ka per ta kthyer mbrapsht rroten me shpejtesi. Ne kerkim te zgjidhjeve te reja dhe te pershtatshme, mund te themi se Ujori ka nje koncept mjaft personal te se mires dhe te se keqes jashte skemave ndoshta larg atij te konsensit. Diplomat e i zhdervjellet qe di te shpjegoje.


▪ Inteligjentë, intuitivë, të lëvizshëm, deri diku idealistë, jokonformistë, të dashuruar në rrezikun dhe në çdo gjë që është e re dhe e guximshme. S'e do vetminë. Intuitivë dhe kreativë, por tejet racionalë, origjinalë; rrallë i çmojnë mendimin e huaja.
Shpesh me mendime origjinale shkojnë para kohe. E kanë të metë të madhe se e tërë bota duhet t'iu përshtatet atyre, e jo ata botës.
Rëndom altruista, edhe pse shpesh individualistë dhe racionalistë të mëdhenj. Domethënë, shpesh "hesapxhinj" të mëdhenj. Por, megjithatë janë të këndshëm, të shoqërueshëm, spiriyuozë.
Dinamikë e modernë, i vret monotonia. Çdo ditë duhet t'iu sjellë diçka të re.

Janë epshorë dhe shpesh prepotentë. Dashurisë i japin kuptim të veçantë.

Kanë intelekt të veçantë. Origjinalë. Skeptikë. Me imagjinatë të pasur (si GAFORRET dhe PESHQIT, por jo të errët si GAFORRET dhe AKREPËT). Nën shenjën e ujorit kanë lindur shumë gjeni.

Temperamentin e kanë të ftohtë - qetësi para fortune. Të patrembur. Por, të pakuptueshëm për rrethin - këtë e kanë fat.

Vetmia për ta është dënimi më i madh. Dëshirojnë ta ndërrojnë tërë botën. Kanë dëshirë të apostrofohen. Janë përplot befasi e reaksione të papritura.
Neve mund të na duken UJORËT si të krisur, por koha e tyre mu tani po shkëlqen. Tek ta ka shkallë të ndryshme: që nga të krisurit e gjer tek gjenitë. Mentalisht janë tepër të fortë, si të gjithë "ajrorët". Janë oratorë të lindur, kudo qofshin. Por, ekscentrikë, e megjithatë origjinalë. Tejet emotivë, e megjithatë tejet të përshtatshëm në çdo mes. Shpesh: individualistë të mëdhenj, gjë që bën që lehtë kalojnë në egoizëm. Por, edhe përkundër faktit se mund të jenë individualistë dhe egoistë të mëdhenj, edhe dinakë, megjithatë: humanizmi dhe altruizmi janë vija të karakterit të tyre. Sipas Nostradamusitit epoka e ujorëve pikërisht ka filluar (sjellja e lirë, e shfrenuar e rinisë, droga, veshja e krisur, seksi grupor).

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Akrepin, Luanin & Demin shkon veshtire>>20-40%
Me Virgjereshen, Peshqit & Gaforren shkon mesatarisht>> 40-60%
Me, Shigjetarin & Dashin shkon mire>>60-80%
Me Bricjapin, Peshoren & Binjakun shkon shume mire>>80-100%


Ujori, ne Dashuri
Në dashuri Ujoret e luajnë mirë lojën dhe janë flirtues. Entusiazmohen lehtë, shpesh janë dhe të paqëndrueshëm kur martohen duhet të jenë të vëmendshëm për të mos rënë në kurthin e mosbesnikërisë, venë në provë durimin e familjarëve dhe të tjerëve sepse nuk i pranojnë lehtë marëdhëniet dhe detyrimet.
Në dashuri apo miqësi nuk i jepen kollaj tjetrit, sepse janë gjykatës të mirë të natyrës njerëzore dhe mund të konsiderohen të ftohtë. Por nuk gjejnë miqësinë apo dashurinë që është ndjenjë për ta, bëhen miq apo dashnor të pashoq dhe besnikë përjetë. Në se tradhëtohen, zemërimi i tyre është i tmerrshëm. Nëse zhgënjehen s’të falin
.
Femra e Ujorit në dashuri.
Edhe në dashuri femra e kësaj shënje do të mbajë qëndrim individualist dhe do të priret të veprojë në mënyrë të pavendosur, duke u përpjekur të fshehë ndjenjat e veta, xhelozinë e thellë për mashkullin që do dhe nevojën e madhe që ka për dashuri dhe për vëmendjen e të tjerëve, gjë që bën pjesë në natyrën e saj. Një femër që do të dashurojë në mënyrë relativisht pasionante dhe që do të vlerësojë tek partneri ndoshta më shumë se çdo tjetër, dhuntitëintelektuale. Megjithatë Ujori do të jetë një femër jo gjithmonë e lehtë por, sigurisht, e zonja të planifikojë marrëdhëniet e çiftit dhe të ketë me fëmijët narrëdhënie shumë të mira miqësore, pavarësisht që ajo nuk do të sillet ndaj tyre aq shumë si nënë. Mosbesuese, sedërmadhe, femra e kësaj shënjeund të ketë disa vështirësi për t’u lidhur në mënyrë definitive me partnerin, por kur do të marrë këtë vendim të rëndësishëm, ajo ka për të qenë gjithmonë besnike ndaj shokut të saj të jetës, që ai të mos e zhgënjejë atë dhe aq më pak të mos e tradhëtojë atë – dy gjëra këto që ajo nuk do t’i duronte. Duke qenë antikonvencionale, ajo është një tip femre që kërkon një harmoni shpirtërore me partnerin dhe që padyshim, do të jetë e zonja të jetë besnike në dashuri. Individualiste dhe në marëdhëniet e dashurisë, planifikuese, femra e Ujorit do të pretendojë që ta respektojnë karakterin dhe dëshirën e saj të veçantë për të jetuar nën moton e lirisë.
Tepër zotëruese, kjo femër nuk do të lejojë asnjë kompromis apo tradhëti nga partneri i saj. Është mirë që femra e cila zgjedh një mashkull Ujor për t’a marrë për burrë, apo për t’a pasur si shok, të dijë që ajo duhet të jetë gjithënjë “në vijën e parë” e se do t’i duhet të mbajë të fortë bashkimin e shoqërisë midis tyre, duke mos u shqetësuar nga mungesa e sentimentalizmit të mashkullit të Ujorit.

Mashkulli i Ujorit në dashuri.
Mashkulli i Ujorit nuk e duron tek shoqia e tij as më të voglën xhelozi ndaj tij, ai kapet fort pas pavarësisë së tij totale. Padyshim është një mashkull magjiplotë, që do të ketë nevojë të jetë gati të justifikohet menjëherë kur gabon. Ndjenjën e detyrës nuk para e ka të fortë, ndërsa ajo për aventura dhe për shkeljen e normave, janë gjithnjë talente tek ai. Kujdes pra! Veç kësaj, të metat e mashkullit të Ujorit janë plotësisht të kompensuara nga natyra magjepsëse e tij e pamonueshme, puna është që ai të mos e humbasë atë nga sytë, por pa e lënë që të peshojë shumë. Ky mashkull do të kërkojë sa më shumë të jetë e mundur, të shmangë lidhjet e qëndrushme në dashuri (përpara martesës), për të mos hequr dorë nga rastet e reja, që e gjejnë atë gjithmonë të gatshëm. I dashur, i njerzishëm kur është I dashuruar. Xheloz dhe kapriçioz. Ujori është një shok shumë i impenjuar, madje edhe në kuptimin intelektual, dhe mund të bëhet me të vërtetë i paharrueshëm, me gjithë kokëfortësinë dhe sedrën e sëmurë që e karakterizojnë atë dhe në marëdhëniet sentimentale. Natyrisht që ai nuk do t’a pranojë xhelozinë e tij dhe as do ta manifestojë atë për femrën që ka zgjedhur shoqe jete.

Ujori, Vlera, Dobesi & Keshilla
Vlerat e Ujorit
Femra e lindur në këtë shenjë është shumë simpatike dhe gëzon një pamje magjepsëse të veçantë, ka shumë të zhvilluar intuitën, është pak e veçantë, është shumë stimuluese për atë që po afron dhe di të sillet në mënyrë të çinteresuar, indiferente. Kur dashuron Ujoriania di të jetë mikee shokut të saj dhe në rast se papritur mund të lindë tek ajo një indiferencë absolute në marëdhëniet me të. Ajo është një femër energjike dhe e vendosur në punë, me plot ide, gjithnjë e zonja të zgjidhë probleme e situata të vështira, e ndihmuar nga temperamenti i saj dhe nga dëshira e saj që të ndryshojë gjërat. E vetmuar, kjo femër ka shumë interesa edhe në sferën intelektuale.
Mashkulli i lindur në Shenjën e Ujorit është jashtëzakonisht i vendosur dhe i adaptueshëm ndaj realitetit; ai do të përpiqet që të mos lejojë fluturimet e fantazisë dhe gjithçka që kufizon iniciativat e tij. Për Ujorin fjala “e pamundur” nuk egziston dhe, duke qenë një qënie gjithnjë e gatshme asgjë nuk mund ta pengojë të vejë të gjitha forcat e veta për kapërcimin e vështirësive të jetës, materiale e shpirtërore. Në dashuri është i dashur, por që i shpreh ndjenjat në mënyrë shumë të rezervuar, romantike dhe me fantazi.

Të metat dhe dobësitë e Ujorit.
Femra e kësaj shenjë është shumë sedërlije qejfmbetur e kapriçioze dhe në dashuri xheloze e madhe ndaj partnerit të saj. Shpesh herë shpirti i pavarësisë e çon në ekstrem, njëlloj si dhe të qënit mosparashikues. Shpirti i saj i revoltës e për më tepër, paqëndrushmëria, ekstremizmi i saj, mëndjelehtësia, shkujdesja dhe ekstravaganca. Për këto karakteristika të saj është evidente që marrëdhëniet sentimentale të femrës së Ujorit mund të bëhën subjekt i prishjeve të papritura dhe se ajo vetë nuk do të jetë gjithmonë paqësore dhe e qetë. Shumë e ç’rregullt nga natyra, femra e Ujorit do të duhet të përpiqet që aktivitetin e saj ta zhvillojë në mënyrë shumë metodike e sistematike e me shumë refleksione, me qëllim që të arrijë rezultate të mira. Tek femra e Ujorit egziston një mënyrë e sedrës së sëmurë dhe e paarsyes ekstreme, saqë kushtu, kaq e prekshme në sedër nga të gjitha gjërat dhe nga të gjithë njerzit, siç është ajo, ka rrezik që të largohet shumë nga miqësitë e saj dhe nga personat që sipas saj e tallin, e përqeshin atë dhe prej të cilëve, po sipas saj, ajo ndjehet e huaj dhe e pakuptueshme edhe kur për këtë gjë nuk do të kishte asnjë arsye të vërtetë. Është e qartë dhe krejt e natyrshme që kjo mënyrë të sjelluri e vë femrën e Ujorit të mos kuptohet lehtë nga të tjerët. Pikërisht kjo, pra, rezulton në një farë mënyre të jetë një nga pikat e dobëta të saj, ku ajo preket e cënohet lehtë. Natyra e saj e paqëndrueshme e bën atë një femër jashtëzakonisht të pakuptueshme e të brishtë përballë ndodhive të jetës.
Edhe mashkulli i Ujorit tregohet shpesh herë shumë i pavarur dhe nuk e duron shpirtin e tij të kundërshtimit, që është me të vërtetë i jashtëzakonshëm dhe i dëmshëm për marëdhëniet e çdo lloji. Lidhur me jetën sentimentale, mashkulli i Ujorit sillet në mënyrë të shthurur e nganjëherë të xhindosur duke demostruar se është një partner zotërues, pak violent dhe shkatërrues kur nuk arrin të bëjë atë që dëshiron. Ky mashkull gjithmonë i drejtuar nga e ardhmja, ka tendencën të fantazojë dhe kështu të jetojë pa u përshtatur mirë me realitetin, gjë që mund të bëhet shumë e rrezikëshme për të, përderisa në këtë gjëndje ai nuk arrin të fokusojë mirë problemet e së sotmes, të cilat në këtë mënyrë ka rrezik të mbeten pa u zgjidhur prej tij. Të prirur nga ekstremizmi, tek Ujorët, zakonisht mungojnë kompromiset për shkak të të cilave shfrenimet përfundojnë duke rënë mbi ata që nganjëherë ngatërrohen me Ujorët keqas krejt padashur ose ngaqë nuk dyshojnë fare tek ata.

Këshilla për Ujorin.
Të lindurit ë Shenjës së Ujorit zakonisht janë persona tepër origjinalë dhe të gjallë (si femrat dhe meshkujt) por ndodh edhe që janë të paqëndrueshëm në shije dhe rapsodikë, në miqësi e në interesa. Veç kësaj ata kanë tendencën të marrin vendime të shpejta, të menjëhershme, gjë kjo që mund të bëjë efekt të kundërt, si dhe t’i tregojë ata shumë më tepër të fortë e indiferentë se ç’janë në të vërtetë. Plotësisht irracionalë, të paarsyeshëm, të lindurit e Ujorit kanë nëvojë që gjatë gjithë jetës të përpiqen të sigurojnë një ekuilibër të brendshëm sa më të mirë, qetësi dhe aftësi të mëdha për të reflektuar, me qëllim që mund të përballojnë sa më mirë problemet e vështira të jetës. Shpesh herë ndodh që të lindurit e Ujorit t’ia venë veshin më shumë shpirtit të tyre të kundërshtimit sesa bonsensit dhe në këtë mënyrë ata bien dhe gjenden shpesh në situata dëmprurëse, të cilat i provokojnë vetë ata. Mashkulli i Ujorit, ndryshe nga femra. Ai është veçanërisht transgresiv, që shkel normat dhe rregullat, është i lirë. Në dashuri ai është shumë kurioz, për rrjedhojë i prirur ta ndërrojë partneren për të kënaqur nevojat e tij për emocione e ndjenja të reja. Ndërsa femra e Ujoriane është e aftë të jetë besnike kur dashuron sepse ndjenjat triumfojnë mbi dëshirën e saj për pavarësi, ndonëse kjo dëshirë është shumë e fortë tek ajo. Ajo çka u mungon pothuajse të gjithë të lindurve Ujorë është kuptimi për të ardhmen; me fjalë të tjera, gjykimet e tyre kanë tendencë të jenë siparfaqësore, të cekëta dhe shumë të rrepta, pa mbajtur parasysh faktet dhe situatat e brendëshme që duhet të shpjegojnë sjelljet dhe qëndrimet e tyre. Një këshillë në fund: kërkoni, përpiquni, para se të gjykoni për dike a për diçka, ta vini vehten në vend të të tjerëve, edhe në qoftë se kjo nuk do të jetë aq e lehtë.

Ujori, Kombinimet
Kombinimi me shenjat e tjera.
Në miqësi: Meshkujt dhe femrat e Shenjës së Ujorit kanë marëdhënie të mira miqësie me Dashin e pavarur, me Binjakët e arsyeshëm, ngaqë tërhiqen prej dinakërisë së tyre, me kalkuluesen Virgjëreshë, sepse kjo zgjon kureshtje dhe nuk i kufizon; me sipërfaqësoren Peshore, që i ve ata të mendojnë, me Shigjetarin e gjallë, me Bricjapin që u jep siguri, sepse është sundues mbi ta, me Ujorin dhe Peshqit që janë ëndërrues. Më i vështirë bëhet dialogu me Demin sepse ky është shumë konservator; me Gaforren që është gjithmonë në kërkim të dashurisë dhe me Akrepin që është tepër i egzagjeruar si zotërues.

Në dashuri: Sentimentalisht dhe seksualisht Ujori, si femrat dhe meshkujt do të kenë marëdhënie shumë të qeta me Dashin ngaqë mund të jetë kontradiktor; me Virgjëreshën, që nuk e le vehten të ngatërrohet nga romantizmi; me Binjakët dhe me Peshoren që janë sikur Ujori shenja ajri. Raporte të mira do të kenë edhe me Shigjetarin që është shumë i gjallë dhe kurioz; me Bricjapin e rezervuar dhe me Peshqit që zgjojnë kureshtje. Atmosfera sentimentale do të jetë më pak e qetë me statikun Dem, me të impenjuarën Gaforre dhe me Luanin e Akrepin, që kanë prirje të kufizojnë Lirinë.

Në punë:Në profesion Ujori është në sintoni të plotë me Peshqit, Ujorin dhe Akrepin, me Dashin dhe Virgjëreshën, që janë të aftë të pranojnë pavarësinë dhe origjinalitetin e atyre që kanë lindur në Shenjën e Ujorit. Situata komplikohet me Peshoren, me Binjakët, me Demin, me Gaforren e ndjeshme, me Luanin prepotent, me Bricjapin dhe Shigjetarin nevrik. Ata që kanë lindur në këto Shenja, e kanë të vështirë të ndjekin zellin në për punë të Ujorianëve.

Ujori & Dashi: Me mirekuptim te vogel, kjo eshte nje kombinim qe premton shume.
Ujori & Demi: Liria dhe dashuria e madhe per Ujorin, shume shpejt mund te kaloje ne deshperim.
Ujori & Binjaket: Keta te dy perputhen per mrrekulli dhe duket se asgje nuk mund t’i ndaje.
Ujori & Gaforrja: Emocionet ne dhomen e fjetjes, mund te jene shkaku kryesor per mbajtjen e kesaj lidhje.
Ujori & Luani: Kjo mund te jete nje lidhje e mire, vetem nese Ujori ka durim dhe e duron Luanin.
Ujori & Virgjeresha: Ky kombinim nuk mund te zgjase shume sepse mes ketyre nuk ka bashkepunim.
Ujori & Peshorja: Te dy do te jene te kenaqur nga njeri tjetri dhe asnjeri nuk do te doje te largohet.
Ujori & Akrepi: Konfliktet ndermjet ketyre te dyve, bejne qe kjo lidhje te perfundoje pa filluar mire.
Ujori & Shigjetari: Dashuria ndaj jetes dhe ndaj njeri tjetrit, e bejne kete nje kombinim te mrekullueshem.
Ujori & Bricjapi: Keta te dy perputhen per mrrekulli, mirepo ngjashmeria mund te shkaktoje nje situate banale.
Ujori & Ujori: Kjo nuk ka mundesi te jete lidhje e zjarrte, mirepo te dy mund te jene te kenaqur.
Ujori & Peshqit: Ujori do te mundohet ne çdo rast te dale nga lidhja me Peshqit.


Ujori në miqësi, ne Familje dhe Para
Ujori në miqësi.
Femra e kësaj shënje “e ndjen” shumë (nevojën e miqësisë) marrëdhënien e miqësisë dhe e jeton atë me intensitet, por gjithnjë me një cënim të lirisë e të origjnalitetit të saj. Edhe nëëse mund të duket ndonjëherë pak e ftohtë, indiferente, në të vërtetë femra e Ujorit ushqen ndjenja të thella ndaj atij që e konsideron mikun e saj. Sedërlije e madhe, kjo femër pranon me vështirësi kritikat, ndërkohë që asaj i pëlqen aq shumë t’i zerë ngushtë të tjerët; e pasur me një individualizëm të theksuar, ajo shpesh herë vihet në kundërshtim edhe të një vendimi të marrë para shumë kohësh ose thjesht edhe për lojë.Në qoftë se zhgënjehet në miqësi, kjo tip femre do ta prishë kollaj lidhjen dhe nuk do të kthehej kollaj mbrapsht. Femra e Ujorit pamvarësisht nga natyra e saj egocentrike, është e zonja të sakrifikohet për një person që e ka mik/eshë.
Mashkulli i kësaj shënje e konsideron miqësinë një marëdhënie shumë të rëndësishme dhe di mirë ta kultivojë atë, vazhdimisht, pa përjashtuar këtu mundësinë e vuajtjeve apo të sakrificave që duhet të bëjë, në rast se një mik do të kishte nevojë për të. Është pra një motiv për t’u rishfaqur përsëri në mënyrë të befasishme. Edhe kur është në miqësi, ai nuk është i predispozuar t’i nënështrohet ndonjë kufizimi në mënyrën e sjelljes.

Ujori në familje.
Femra e lindur në këtë shenjë është e lidhur shumë ngushtë me familjen e saj të origjinës (ku ka lindur) e kryesisht me vëllezërit e me figurën e nënës së saj me të cilën do të bëjë gjithçka që të mbajë marëdhënie shumë të mira. Pas martesës femra e Ujorit, do të përpiqet të jetë më e afërt me fëmijët se sa me të shoqin dhe do ta përdorë fjalën e saj me kuptim dhe përkushtim të madh, por pa u treguar shumë zotëruese. Me gjithë nevojën e saj shumë të theksuar, të egërsuar, mund të themi, për liri, ajo është një femër gjithënjë e gatshme të sakrifikohet për fëmijët e saj, pa e dramatizuar atë që mund t’u ndodhë atyre, sepse nuk do mund të jetë shumë e arsyeshme dhe e kthjellët në gjykime. Femra e Ujorit, sigurisht, është shumë e lidhur me shtëpinë dhe i pëlqen ta ketë atë të bukur e komode, edhe pse nuk kujdeset aqë shumë për pajisjet dhe gjëndjen e shtëpisë.
Mashkulli i Ujorit, edhe përsa i përket raporteve me familjen është shumë kontradiktor, sepse nuk di të heqë dorë nga gëzimet e lirisë e të vetmisë, edhe pse do të jetë i martuar, gjë të cilën ai do ta përballojë me shumë vështirësi. Mashkullii Ujorit do të jetë për fëmijët e tij një baba i mirë, ndonëse pak i ftohtë dhe i egër, i largët dhe do t’i edukojë ata që shumë shpejt të bëhen të pavarur dhe të zotë të vehtes. Në familjen e origjinës, e cila për të është shumë e rëndësishme, është figura e nënes ajo që predominon në mendimet e tij.

Ujori dhe paraja
Të lindurit në këtë Shenjë, si meshkujt ashtu dhe femrat, në përgjithësi nuk janë shumë zemërbardhë por bëhen të tillë kur dashurojnë. Mund të thuhet se të gjitha problemet e zakonëshme ekonomike dhe praktike mërzitin dhe rëndojnë mbi Ujorin, që ndjehet “i lidhur” me paranë pothuajse të ishte një problem që do ta tërheqë zvarrë gjatë gjithë jetës dhe që bije në kundërshtim me shpirtin e tij të lirisë, shpesh herë, duke ia kufizuar atë Megjithatë, tek të lindurit në Shenjën e Ujorit, zemërbardhësia nuk mund të përjashtohet krejt, as të mbete si një fakt rapsodik dhe i rrallë. Dihet se Ujorianët shpenzojnë me qejf për udhëtimet (sepse u pëlqen të lëvizin e të shohin vendë të reja) dhe për gjithë ato sende që janë me të vërtetë antikuare, që bartin dhe sjellin të kaluarën përmes formës dhe ngjyrave. Natyrisht kursimi bën pjesë në optikën e Ujorit, edhe pse paraja e vënë prej tij i jep një farë ndjenje sigurie dhe kontrasti pozitiv me gjëndjen e tij që “bën pallë me mend” apo, siç e themi në: “sheh ëndërra me sy hapur”. Lidhur me qëndrimin ndaj parasë, tek ata që kanë lindur Ujor do të ndikojë pozicioni i Uranit, Saturnit e Jupiterit. Prandaj në këtë sektor të oroskopit do të gjenden të tre këto planete.

Ujori, Prirjet Profesionale, Paraja dhe Shendeti

Prirjet profesionale të Ujorit
Femra e lindur në këtë shenjë, duke qenë kurioze për çdo gjë, pak ekstravagante dhe shumë e pavarur në natyrën e saj, por ambicioze do të jetë e prirur për ato lloje punësh që kërkojnë fantazi, imagjinatë, novacion dhe sens krijues,por që nuk kufizojnë shumë vendimet dhe nevojën e lirisë që gjithmonë e shoqëron femrën Ujoriane. Sigurisht, ajo mund të ushtrojë mirë një aktivitet të tillë, si fjala vjen, ai i amvisës, apo gazetarisë, reklamën, informatikën, shërbimet publike, mjekësinë, psikologjinë madje edhe sociologjinë.
Me që femra e Ujorit “ndjen” se i përket kolektivitetit, shoqërisë, ajo do të mund të jetë një asistente shumë e mirë sociale ose mësuese, si dhe mund të arrijë që t’u hyjë punëve sipas ekzigjencave të saj. Gjithashtu mund të bëhen edhe shkrimtare, këngëtare, prezantuese dhe shkencëtare, astronome. Do të ishte mirë që femra e lindur në Shenjën e Ujorit të shmangte atë punë në të cilën do t’i duhet të zbatonte urdhra të rreptë. Shpirti i saj i kundërshtimit do të cënohej, do të pezmatohej mjaft.
Mashkulli i lindur në Shenjën e Ujorit pëlqen gjithë ato profesione që janë jo të zakonëshme dhe kryesisht interesohet për atë lloj profesioni që është përpara në raport me kohën, dhe është për këtë arësye që ai do ta ndjejë veten rehat e të qetë po të ushtrojë një profesion që lejon t’u japë udhë të lirë këtyre prirjeve të tij. Duke qenë ca origjinal, i ndershëm, dinamik dhe i adaptueshëm, ai do të mund të bëhej gazetar i mirë, publicist, specialist i informatikës dhe i marketingut, inxhinier elektronik shumë i mirë, një astronom me vlerë, një stilist apo arkitekt, historianë të natyrës, psikiatër, si dhe një psikoanalist i zoti. Mund të punojnë shumë mirë skuadër, por me kusht që të udhëheqin ata. Të gjitha aktivitetet e zakonëshme e sedentare nuk janë aqë të përshtatëshme për ata që kanë lindur në Shenjën e Ujorit, të cilët kanë gjithnjë nevojë për gjëra të reja dhe për lëvizje.
Një këshillë do të jetë oportune që në punë ai të kontrollojë si shpirtin e tij të kundërshtimit ashtu dhe fantazinë e shfrenuar.

Ujori dhe paraja
Të lindurit në këtë Shenjë, si meshkujt ashtu dhe femrat, në përgjithësi nuk janë shumë zemërbardhë por bëhen të tillë kur dashurojnë. Mund të thuhet se të gjitha problemet e zakonëshme ekonomike dhe praktike mërzitin dhe rëndojnë mbi Ujorin, që ndjehet “i lidhur” me paranë pothuajse të ishte një problem që do ta tërheqë zvarrë gjatë gjithë jetës dhe që bije në kundërshtim me shpirtin e tij të lirisë, shpesh herë, duke ia kufizuar atë Megjithatë, tek të lindurit në Shenjën e Ujorit, zemërbardhësia nuk mund të përjashtohet krejt, as të mbete si një fakt rapsodik dhe i rrallë. Dihet se Ujorianët shpenzojnë me qejf për udhëtimet (sepse u pëlqen të lëvizin e të shohin vendë të reja) dhe për gjithë ato sende që janë me të vërtetë antikuare, që bartin dhe sjellin të kaluarën përmes formës dhe ngjyrave. Natyrisht kursimi bën pjesë në optikën e Ujorit, edhe pse paraja e vënë prej tij i jep një farë ndjenje sigurie dhe kontrasti pozitiv me gjëndjen e tij që “bën pallë me mend” apo, siç e themi në: “sheh ëndërra me sy hapur”. Lidhur me qëndrimin ndaj parasë, tek ata që kanë lindur Ujor do të ndikojë pozicioni i Uranit, Saturnit e Jupiterit. Prandaj në këtë sektor të oroskopit do të gjenden të tre këto planete.

Ujori dhe shëndeti
Shëndeti i të lindurve në këtë Shenjë (femra dhe meshkuj) është më i mirë sesa duket. Në të vërtetë, mund të ndodhë që një Ujor të duket i brishtë dhe delikat për nga shëndeti, por në fakt, ai është në gjendje të përballojë sëmundjet dhe të rikthehet në gjëndjen e mëparshme fizike optimale pas shqetsimeve që ka pasur në shëndetin e tij. Pjesët më delikate të trupit të ujorit janë: nyjet e këmbës, zemra dhe qarkullimi i gjakut përgjithësisht, kaviljet, hunda, gryka, por mbi të gjitha, shumë i brishtë e delikat është sistemi i tij nervor. Të gjithë Ujorët vuajnë shumë pasojat nga tensioni e vështirësitë e tjera. Shpesh Ujorët kanë mungesa të klorurit të natriumit dhe janë më të prirur të preken nga arteriet, reumatizmat, veshkat, sistemi venoz, nga variçet nga dizekuilibret endokrine dhe nga spazmat në këmbë. Tek ata mund të shfaqen shumë lehtë probleme gjendrrash dhe në vezoret. Mund të kenë probleme të metabolizmit, me tendencën e dhjamosjes e të shëndoshjes së tepërt me lehtësi. Për fizikun e Ujorit është tepër e rekomandushme të ecë, të bëjë shëtitje në natyrë dhe të notojë shumë sepse ulin nervozizmin dhe pengojnë grumbullimin e dhjamit. Janë gjithashtu të këshillushme ndërmjet aktiviteteve sportive vrapimet dhe të gjitha llojet e ushtrimeve gjimnastikore me trup të lirë. Përveç këtyre, Yjorët do të duhet të kërkojnë të ushqehen duke mbajtur parasysh që oreksi i tyre është shpeshherë i shfrenuar në krahasim me nevojat që ka trupi për ushqim dhe se ai është rezultat i sistemit nervor. Ushqimi më i mirë për Ujorin do të ishte ai pa kripë fare e gjithnjë shumë i shëndetshëm, si për ata që janë të predispozuar ndaj alergjive dhe për problemet në qarkullimin e gjakut në venat. Veçanërisht të përshtatëshme janë: drithrat, barishtet dhe të gjitha ato ushqimë që përmbajnë brumëra (si makarona, oriz, etj.). Shumë të mira janë domatet, çikoria, selinoja, sallata jeshile, angjinarja dhe spinaqi, sepse përmbajnë kripëra minerale, për të cilat Ujori ka nevojë. Do të ishte mirë të shmangeshin me kujdes yndyrnat me origjinë shtazore. Si pije janë të preferuara lëngjet e agrumeve, sepse janë të pasura me vitaminë “C”, si dhe uji mineral, por jo i gazuar sepse ka veprim diuretik. Me që të lindurit e Ujorit kanë aftësi krijuese mund të zgjedhin si hobby dhe për çlodhje pikturën dhe fotografinë si dhe gjithçka tjetër që e angazhon atë artistikisht. Pra, është absolutisht e pakëshillueshme jeta sedentare, e cila shkakton depresione dhe probleme të qarkullimit të gjakut. Si deti (për notin), ashtu dhe mali (për ajrin-baslam) janë njësoj të përshtatshëm për pushimet verore të atyre që kanë lindur në Shenjën e Ujorit.

Të lindurit në dhjetëditëshin e parë (21 – 30 Janar)
Janë subjekt i ndjeshmërisë ndaj sëmundjeve të veshkave, të fytit dhe në ngadalësimit të qarkullimit të gjakut në sistemin nervor. Janë pesona të vetmuar jashtëzakonisht emotivë.

Të lindurit në dhjetëditëshin e dytë (31 Janar – 9 Shkurt)
Do të kenë më shumë probleme në kaviljet dhe mund të vuajnë nga të dridhurat, nga spazmat dhe nga tensioni nervor i theksuar.

Të lindurit në dhjetëditëshin e tretë (10 – 19 Shkurt)
Mund të vuajnë fare kollaj nga shqetësime në qarkullimin e gjakut, nga dhjamosja e shëndoshja e tepërt (kujdes dhe fytin) dhe nga probleme të sistemit venoz e arterial.

Ujori, Pasaporta astrologjike
Hajmalia që i sjell fat më shumë Ujorit është një unazë e shndritëshme, ose një unazë nga ato të bardhat, platin ose argjend, kështu rekomandon Urani planeti i Ujorit.
Personazhe të lindur Ujor
Ledina Celo, Lord Bajron, Abraham Linkoln, Galileo Galilei, Xhon Travolta, Franko Xefireli, Stendal, Eduard Manet, Volfgang Amadeus Moxart, Toto, Karlo Kastelaneta, Marsino Troizi, Zhyl Vern, Karolina Di Monako, Kricia Dalila di Laxaro, Luçia Bose, Zhan Mare, Klaudia Mori, Eleonora Valone Paganini, Dikens, Frans Shubert, Frederiku i madh (mbreti i Prusisë), Ismail Kadare, Ciljeta Xhilaga.

Pasaporta astrologjike.
Periudhë 21 Janar – 19 Shkurt.
Elementi: Ajri (Shenjë e ajrit).
Cilësia: I qendrueshëm (fikse).
Gjinia: Mashkullore.
Planeti dominues: Urani (në lashtësi Saturni).
Gurët e çmuar: Zefiri, Kuarci, Qelibari.
Parfumet, aromat: Fieri, drekëza, luleshtrydhja.
Ngjyrat e tyre: Blu, e gjelbërt, e kaltër.
Numrat me fat: 9, 5, 11, 12, 4.
Stili: Pak klasik që bie shpesh në sy.
Dita me fat: E shtunë dhe e mërkurrë.
Lulet: Ato të fushës.

Ujori, si ti besh per vete
Eshte shenje ajri dominuar nga Saturni dhe Urani.Te lindurit e shenjes se Ujorit jane te sinqerte,altruist,te lire dhe shume aktiv ne jete.Ne pergjithesi jane te qete,karakterizohen nga momentet e tyre te nervozizmit dhe tensioni.Pretendojne shume nga te tjeret,kur zhgenjehen,vuajne dhe ndjejne meri dhe inat.Ujori eshte mendjmadh,pelqejne komplimentet dhe vleresimet,tek ta asgje nuk eshte e rastesishme.Jane intuitiv,kane imagjinate te madhe dhe jane kritik.Dine te jene miq te kendshem,te kenaqshem dhe dashnore te nxehte.Jane plot me interesa dhe ide krijuese.Profesione me te pershtatshme jane,poet,astrolog,aktor,pilot.

Si te besh per vete nje mashkull Ujor.
Mashkulli ujor eshte brilant,i lire dhe aktiv.Eshte e lehte ta besh per vete,por eshte e komplikuar ta mbash gjate dashurine me te.Nuk duhet ta largojme nga miqte dhe eshte e nevojshme ti leme nje spirale lirie.Pelqen luksin dhe te rejat dhe eshte ne gjendje te bej te levizshme egzistencen e partnerit.
Nje keshille:Me te vishni rroba qe jane ne mode.

Si te besh per vete nje femer Ujor.
Femra ujor eshte simpatike,kurioze dhe moderrne.Pelqen kulturen dhe udhetimet.Eshte gjithmone e gatshme per te ndihmuar te tjeret dhe te prese te rejat.Mashkulli qe ben per te duhet te jete brilant,tolerant dhe ditur.Femra ujor eshte e mrekullueshme,por nuk duhet mbyllyr ne kater muret e shtepise.Eshte ne thelb nje grua e lire.
Nje keshille:
Dhuroini lule......i adhuron.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale


PESHQIT ( 19 Shkurt – 20 Mars )
Peshqit janë shenja e dymbëdhjetë e zodiakut. Është Shenjë e ujit, e lëvizjes, femërorë që drejtohet nga Jupiteri dhe Neptuni. Peshqit janë shenjë e ndjeshmërisë së madhe gjithmonë në kërkim të idealeve; tërhiqet gjithmonë nga çdo gjë e re dhe njëkohësisht largohet gjithmonë. Është Shenja e ëndërrimtarëve dhe e njerëzve që janë jashtëzakonisht të gatshëm për të ndihmuar të afërmit.
Karakteristika të përgjithëshme.
Të lindurit në Shenjën e Peshqve janë të sjellshëm, të ndjeshëm, ëndërrimtarë, altruistë, bujarë, simpatikë, intuitivë dhe me plot fantazi. Peshqit janë tipa shpirtërorë të fokusuar në botën e tyre të brendëshme, i japin shumë rëndësi ndjenjave të tyre dhe janë të mëshirshëm. Të gjithë të lindurit e kësaj Shënje janë njerëz të drejtë, të mirë, imagjinativë, impresionues, mistikë, të mirëkuptueshëm dhe romantikë. Janë idealistë me shumë intuitë dhe jetojnë në një botë iluzioni. Fakti që këtë Shenjë e simbolizojnë dy peshq në drejtime të kundërta dhe kjo tregon se ata mund të kenë dy personalitete, mund të kalojnë nga ndërgjegja tek jo ndërgjegja (këtë e bëjnë më shumë edhe për të provokuar njerëzit), prandaj është vështirë të kesh të bësh me ta. Ata konsiderohen si kameleonët e zodiakut. Të lindurit Peshq ndihmojnë të tjerët dhe venë shpesh interesat e të tjerëve mbi ato personale. Kombinimi i Planeteve Jupitaer dhe Neptun i bën Peshqit me energji unikale. Janë të orientuar shpirtërisht, janë të devotshëm, të duruar, zemërdlirë, të ndershëm, krijues, modestë, të thjeshtë, autokritikë, besnikë dhe të ndrojtur. Ata kanë ideale te larta dhe hera-herës s’e ndajnë fantazinë nga realiteti dhe vazhdojnë të ëndërrojnë me sy hapur dhe kur shohin që ëndërrat e tyre nuk realizohen, bien në pesimizëm dhe letargji, gjatë kësaj kohe reflektojnë mirë.
Shumë Peshq janë fetarë, të ndjeshëm dhe kanë dëshirë të ndihmojnë të varfërit e të vobektit. Pëlqejnë të konfondohen dhe rrallë i ndërrojnë mendimet e tyre. Janë disi të lehtë dhe shpesh veprojnë në mënyrë të pamenduar dhe të tepruar.. Pëshqit janë emocionalë, artistikë dhe pëlqejnë gjithçka që është e bukur, fisnike, u pëlqen natyre, lluksi, kënaqësia dhe udhëtimet në vendet ezoterike. Të lindurit e kësaj Shënje janë të paqëndrueshëm kur realizojnë projekte që nuk i tërheqin dhe janë ngulmues për të çuar në fund atë që iu pëlqen. Në familje nuk është e lehtë t’i kuptosh, nganjëherë mbyllen në vetvete dhe nuk duan të konfidohen. Nuk duan të shqetësohen sepse preken lehtë dhe nuk durojnë kollaj. Në qoftë se trajtohen me butësi dhe ëmbëlsi përgjigjen me dashuri të sinqertë. Peshqit nuk janë të dhënë shumë pas punës por megjithatë arrijnë të sigurojnë një pozicion të mirë ekonomik në saje të këmbënguljes dhe forcës së vullnetit. Kalojnë periudha lodhjeje dhe plogështie por nuk nxiten shumë, sepse për ekuilibrin e tyre psikofizik kanë nevojë për këto periudha qetësie, për të gjetur energji te reja. Nuk iu pëlqen rutina dhe orari fiks i punës, por kërkojnë një farë pamvarësie.
Peshqit jetojnë me kokën në re (nuk kënaqen kurrë plotësisht) dhe meqë kanë talent artistik, kërkojnë punë që mund t’iu sjellë sukses dhe para. Të lindurit e Shenjës së Peshqve janë respektues, vëzhgues të mirë, konservatorë, kryeulët dhe shumë mikpritës për njerëzit e dashur. Janë tipa teorikë, me imagjinatë dhe rrallë herë kanë sensin praktik. Kuptojnë shpejt dhe i thithin shpejt idetë dhe tendencat e reja. Shumë Peshq janë të prirur drejt arteve dhe janë shumë të talentuar sidomos në muzikë, letërsi apo pikturë. Në lidhjet personale s’janë kurrë egoistë dhe janë shumë bujarë me ato që duan dhe respektojnë dhe kur ia venë syrin dikujt duan ta bëjnë sa më shpejt atë për vete. Pëshqit janë irracionalë, misteriozë,plot sekrete dhe nganjëherë u pëlqejnë dhe thashethemet, mund të bëhen naivë dhe gënjeshtarë (për të mbrojtur interesat e veta). Me që janë shenjë e ujit ata janë të paparashikueshëm si uji. Gjithashtu ata nuk ndërhyjnë shumë për të zgjedhur probleme. Janë ta adaptueshëm në shoqëri dhe kërkojnë qetësi dhe simpati nga të tjerët.
Pëlqejnë vetminë për të ëndërruar misterin, gjërat “qesharake”, ripërtëritjen, të humbasin.
Urrejnë mburravecët të kritikohen, vështirësinë, pedamterinë, qartësinë.

Personaliteti i Peshqve.
Pa dyshim jemi përballë një Shënje të magjishme: Personat e lindur tek Peshqit zakonisht kanë një ndikim të madh mbi ata që kanë rreth e rrotull. Kjo vjen ndoshta nga modestia e tyre, fantazia mahnitëse, por sigurisht dhe nga humanizmi, dispozicioni dhe simpatia që shkaktojnë. Sigurisht që pavendosmëria dhe mosstabiliteti rëndojnë në raportet njerëzore, por kur në themelin e një karakteri (tek Peshqit në këtë rast) gjenden inteligjenca dhe altruizmi, dialogu me njeriun e afërt lehtësohet. Nga ana tjetër, nuk duhet nënvleftësuar aftësia që kanë të lindurit e kësaj Shënje për t’i dëgjuar të tjerët; ky është “një art” gjithmonë e më i rrallë, pra shumë i çmuar, që padyshim bën pjesë në natyrën e tyre, ashtu sikurse dhe intuita e thellë, e cila është një udhëheqëse optimale,kur zotërohesh nga pavendosmëria ose kontradiksioni, gjë që ju ndodh shpesh Peshqve.
Dashuria është gjysma e vetme dhe e vërtetë e të lindurve të kësaj Shënje dhe në dashuri janë persona me shije të hollë në çdo shfaqie; për ata raporti seksual është një mënyrë për të shprëhur haptas ndjenjat e veta. Është e sigurtë se Peshqit, me gjithë përzemërsinë e tyre, jane personat më të pakapshëm të zodiakut që mund të zotërohen me më shumë vështirësi.

Të lindurit në dhjetëditshin e parë (19 – 29 Shkurt)
Janë shumë të përzemërt, të hapur, të pavendosur dhe gjithmonë në gjëndje ankthi, kanë një intuitë të fortë, janë mistikë dhe dëshirojnë udhëtimet.

Të lindurit në dhjetëditshin e dytë (1 – 10 Mars)
Janë të prirur drejt mistiçizmit, e urrejnë vetminë dhe tentojnë ta maskojnë personalitetin e tyre. Shumë të ndjeshëm, intuitivë që ndihmojnë të tjerët, sunduar nga Jupiteri janë më idealistë dhe më të drejtë e bujarë.

Të lindurit në dhjetëditshin e tretë (11 – 20 Mars)
Kanë një natyrë shumë impulsive, jo stabël dhe jo besnikë në dashuri (sidomos djemtë). Atyre shpesh ju mungon ndjenja e masës, janë të adaptueshëm.


Peshku & Kombinimet
Deshira me e madhe: Te behen endrrat realitet.

Ndonjehere keni ndjenjen se nuk i takoni kesaj bote. Mirepo kujt i takoni nuk e dini dhe nuk do te arrini ta dini. Njerezit qe jane rreth jush zakonisht jane te habitur nga personaliteti juaj i fuqishem. Po ashtu keni intuite te fuqishme dhe mund te kuptoni kendveshtrimet e te tjereve shume lehte. Kjo ndonjehere mund te shkaktoje probleme. Keni mundesi dhe vullnet te punoni dhe jeni te gatshem te sakrifikoni cdo gje per te arritur qellimet dhe per te ndihmuar te tjereve. Keni nje talent dhe sharm te mrekullueshem. Po ashtu jeni plot ide te mrekullueshme dhe plane. Keto ane pozitive te tjeret nuk jane ne gjendje t’i shohin sepse ju tregoheni si te pasigurte. Jeni mikeprites te mire. Nuk jeni vetiak prandaj njerezit deshirojne te jene ne shoqerine tuaj. Keni parandjenja te mrekullueshme per ate qe ka mundesi te ndodhi. Mirepo te tjeret ne kete nuk u besojne sepse mendojne se fantazoni shume. Nuk i gjykoni te tjeret sipas asaj se cka kane bere, por sipas brendesise se tyre.

Eshte shenje uji dominuar nga Jupiteri dhe Neptuni. Te lindurit ne shenjen e peshqit jane solid, te durueshem, te embel dhe tolerant. Shpesh merziten dhe skane shume besim. Pervecse kane nje karakter kompleks ata karakterizohen edhe nga nje fantazi te madhe dhe nje aftesi te mrekullueshme per te mesuar dhe per ti kapur shpejt keto mesime. Jane te pavendosur dhe nuk kane aftesi organizative, preferojne te punojne dhe te udhehiqen nga dikush. Profesionet e tyre mund te jene: futbollist, infermier, mekanik, fotograf. Kane nje ndjenje te forte besimi fetar dhe jane te prir per art. Duke qene shume te rezervuar nuk eshte e lehte ti njohesh dhe ti kuptosh deri ne fund. Per ta miqesia dhe dashuria e vertet dhe te gjata jane vlerat thelbesore dhe te rendesishme.

Marredheniet e Peshqve me shenjat e tjera:
Peshqit & Dashi: Kjo lidhje mund te mbijetoje vetem nese secila pale i pergjigjet nevojave te pales tjeter.
Peshqit & Demi: Mund te mos e kuptojne njeri tjetrin, mirepo te dy jane te terhequr nga njeri-tjetri. Lidhje qe premton.
Peshqit & Binjaket: Ndjenjat ne fillim mund te jene shume te medha dhe te zjarrta, mirepo problemet do te jene edhe me te medha.
Peshqit & Gaforrja: Me punen e perbashket, keta te dy mund ‚t’i arrijne qellimet ne jete dhe ne dashuri.
Peshqit & Luani: Te dy jane te mahnitur nga dallimet e njeri tjetrit, mirepo kjo nuk do te thote se mund te zgjase lidhja e tyre.
Peshqit & Virgjeresha: Ne fillim, duket se eshte lidhje e perkryer, mirepo per nje kohe shume te shkurte perfundon.
Peshqit & Peshorja: Nese mund te perputhen ne fillim, ka mundesi te jene nje cift i mrekullueshem.
Peshqit & Akrepi: Interesat dhe imagjinata e perbashket mund te jete shkak qe kjo te jete nje lidhje e mire.
Peshqit & Shigjetari: Qe te dy kerkojne gjera qe asnjeri nuk mund t’i mundesoje.
Peshqit & Bricjapi: Dallimet ne mes te dyve, bejne qe kjo te jete nje lidhje shume e qendrueshme.
Peshqit & Ujori: Ujori do te mundohet ne cdo rast te dale nga lidhja me Peshqit.
Peshqit & Peshqit: Asnjeri nuk do te merret me problemet e tjetrit. Lidhje afatshkurter.

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Bricjapin, Gaforren & Dashin shkon veshtire>>20-40%
Me Demin, Ujorin & Binjaket shkon mesatarisht>>40-60%
Me Luanin, Virgjereshen, Akrepin, Peshqit & Shigjetarin shkon mire>>60-80%
Me Peshoren shkon shume mire>>80-100%


Peshqit ne Dashuri
Në dashuri Peshqit janë krijues, romantikë, të ndjeshëm dhe të këndshëm me partnerin. Pak miqësi por shumë dashuri karakterizojnë eksperiencën e tyre të dashurisë. Peshqit në dashuri janë delikatë, hera-herës seksualë dhe me partnerin duan më tepër një bashkim shpirtëror sesa material. Peshqit kanë gjithënjë nevojën e vërtetimit të simpatizuarit prej personit të afërt. Plagosen dhe dekurajohen lehtë nëse personat që dashurojnë nuk e tregojnë çdo çast simpatinë e tyre për ta. Gjithë Peshqit kanë etje për simpati, për ndjenjë dhe për dashuri. Kur ndonjeri u afron dashurinë nuk kënaqen plotësisht,por kur u mohohet ankohen pambarimisht. Nuk është e domosdoshme të duan persona konkretë. Burrat Peshq zgjedhin gjithënjë gra më të mira se vehten, qoftë nga pikpamja ekonomike apo ana shoqërore. Nga pikpamja seksuale Peshqit janë më shumë pasivë, shumë të papërfillshëm. Kur martohen si femrat dhe meshkujt janë shumë besnikë, e duan shtëpinë, por nuk e mbajnë siç duhet me që janë ëndërrimtarë.
Femra e Peshqve në dashuri.
Asgjë nuk mund të zëvendësojë dashurinë në jetën e një femre të Peshqve. As karriera, as paratë, as suksesi nuk mund t’i japin asaj të njejtat gëzime dhe shpërblime sa një jetë sentimentale e lumtur dhe e qetë. Pikërisht nga dashuria, ajo pret atë tip mbrojtjeje dhe sigurie për të cilën ka aqë shumë nevojë sikurse dhe për ato përkëdhelitë e ngrohtësitë e vogla që shpërblejnë ëmbëlsinë e lindur të shpirtit të saj. Do të ishte fatkeqësi e madhe nëse zgjedhja e saj efektive do të binte mbi një burrë shumë materialist, kritik dhe jo besnik. Femra e kësaj shenje do të vuante jashtëzakonisht shumë dhe atëherë do ta zbulonte gjithë delikatesën e saj. E hidhëruar nga një pasion që ka përfunduar keq,ajo do ta lëshonte veten aq shumë sa do të binte në një depresion ekzistencial. Për femrën e Peshqve, mashkulli i përshtatshëm me siguri do të jetë një partner i pjekur dhe romantik, i ëmbël dhe që ka aftësi t’i kuptojë të tjerët, që prej saj do të konsiderohet edhe si një udhëheqës, drejtues “maestro i jetës”, me atë ajo do të përpiqet të ndajë edhe ëndrrat e fantazitë e saj veçanërisht në profilin sentimental. Pa dyshim, dashuria, është ajo që e mban në jetë femrën e Peshqve; ndodhta si askush tjetër kurpëson zhgënjim ajo mund të bie pre e një fatalizmi negativ e të tepruar që e shtyn të lerë pasdore gjithçka. Femra e Peshqve është një shoqe e këndshme dhe ka nevojë të ketë përkrah një mashkull që di ta mbrojë, ta përkëdhelë, që ai të bëjë sikur nuk i vë re ndryshimet e humorit të saj dhe që ndan me të përgjegjësitë e jetës bashkeshortore. Xheloze në mënyrë dramatike, ajo nuk mund ta durojë pabesinë në dashuri dhe sensin tjetër kritik.

Mashkulli i Peshqve në dashuri.
Mashkulli i Peshqve do ta jetojë raportin etij të dashurisë gjithmonë në mënyrë komplekse dhe kontradiktore. nga njera anë qëndron qënia romantike, me intuitë, disponuese, e rezervuar... nga ana tjetër njeriu i pakapshëm, që bën korte në mënytë të pavendosur dhe shumë misterioze, e që nuk di të imponohet në raportin e çiftit. Jashtëzakonisht emotiv (nevrik) e xheloz, mashkulli i kësaj shenje është padyshim një partner i butë, që urren çdo formë grindjeje që ju bën bisht ekzagjerimeve dhe teprimeve. Për atë është e domosdoshme jetesa në një atmosferë të qetë dhe çlodhëse, që do ta ndihmojë pë të kundërbalancuar shqetsimet e thella, ato shqetsime që mund ta çojnë në një pabesi dhe në largimin nga rutina, të cilën e përballon me shumë vështirësi. Bujar me gruan që dashuron, ai pret prej saj forcën shpirtërore, të cilën ai nuk e ka, durim ndaj ndryshimeve të humorit të tij dhe një dozë të mirë ndjeshmërie dhe romantizmi. Një mashkull i lindur tek Peshqit, i zhgënjyer dhe i plagosur sentimentalisht, e ka të vështirë të rivendosë për ekuilibrin e tij. Në dashuri është indrojtur dhe romantik, që i jepet totalisht dhe pa rezervë në kërkim të asaj butësie, për të cilën, ndjen një nevojë të pafund. Sigurisht, ai nuk është gjithmonë i arsyeshëm në jetën sentimentale, madje lejon që sentimentet ta mbizotërojnë dhe do ta jetojë raportin e dashurisë në një mënyrë shumë misterioze, të rezervuar dhe komplekse. Është xheloz (shumë) por nuk e shfaq, por është gati të vetësakrifikohet për partneren e tij, pa u imponuar kurrë në raportet e çiftit.. Por, duke qenë i ndjeshëm dhe delikat, kur zhgënjehet në dashuri, ndjehet aq i humbur sa mund të jepet pas të pirit për ta harruar.. Ai është i ëmbël dhe pasionant, por ai mund ta jetojë në raport në mënyrë platonike, sepse e sublimon, e hyjnizon atë që provon dhe ndjen.
Nëse doni të fitoni dhe të ruani dashurinë me Peshqit vlerësoni reciprocitetin, duhet të jeni kurdoherë mirënjohës dhe të mos t’i lini që të mërziten. Mjafton të jeni pak të butë, përkëdhelës dhe korrektë për të qënë të preferuarit e Peshqve. Mos nënvlerëso bashkë me to dhe pamjen e jashtme sepse për ta është me mjaft vlerë. Duhet të jeni edhe humanë (tepër) dhe të dhimbshëm

Lidhjet sentimentale sipas Horoskopit
Me Bricjapin, Gaforren & Dashin shkon veshtire>>20-40%
Me Demin, Ujorin & Shigjetarin shkon mesatarisht>>40-60%
Me Luanin, Virgjereshen, Akrepin, Peshqit & Shigjetarin shkon mire>>60-80%
Me Peshoren shkon shume mire>>80-100%

Peshqit, Vlera, Dobesi & Keshilla
Vlerat e Peshqve
Femra e kësaj shenje është shumë e ndjeshme idealiste, e dashuron të vërtetën, me shumë fantazi dhe aftësi si pak të tjera për të kuptuar tjetrin, vecanërisht mashkullin që dashuron, megjithëse shpesh jep idenë e dobësisë. Femra e Peshqve nuk është aspak e dobët, por do të gjejë gjithmonë mënyrën për të përballuar shumë, sepse ka një natyrë që di t’u përshtatet rrethanave. Në anën profesionale është një grua që di të dallohet për predispozicionin e saj të jashtëzakonshëm, ndërgjegjen dhe altruizmin e saj me kolegët ajo do të jetë gjithmonë e gatshme për t’i ndihmuar. Është shumë e ndershme dhe e mëshirshme.
Edhe mashkulli i lindur në këtë shenjë është shumë i ndjeshëm, romantik, me intuitë, i gatshëm për të ndihmuar, i dëgjueshëm, simpatik. Ja një mashkull dhe një partner zemërgjerë, i gatshëm dhe shumë i ëmbël në dashuri. Ai është jashtëzakonisht i rezervuar e idealist i madh dhe i urren diskutimet e çdo lloj. Mashkulli i Peshqve ka një shpirt të dlirë (të pastër) është krijues, besnik, mirëkuptues, modest, i sjellshëm dhe i mëshirshëm.

Të metat dhe dobësitë e Peshqve
Femra e lindur në këtë shenjë mund të jetë pak e plogësht, frikacake, që ndikohet lehtë, kapricioze, e pavendosur, e paqëndrueshme, megjithëse tepër e ndjeshme në dashuri. Femra e Peshqve bie lehtë viktimë e “sulmeve të dembelizmit” që e bllokojnë dhe e pengojnë të përballojë pasigurinë që ndjen thellë brenda saj. Ajo do të tentojë gjithmonë t’i teprojë pengesat dhe vështirësitë sepse ajo i sheh gjërat më të vështira nga sa janë zakonisht. Ky është një kufizim i madh që ajo duhet të përpiqet ta mbajë nën kontroll, sepse pezimizmi kur është i tepruar vepron si frenim kundrejt të gjitha nismave që do të duhej të merrte. Ajo preket shpejt duke u bërë pre e akthit, tensioneve dhe frikës që e shoqërojnë thuajse gjithmonë. Mjerë ajo kur nuk arrin t’i kontrolloje. Edhe tmerri i tepruar nga vetmia nëse nuk luftohet mund të bëhet një pikë e dobët e gruas së kësaj shenje. Nuk është e vërtetë që vetmia duhet konsideruar një dënim që duhet përmbushur duke pranuar një person apo punë të çfarëdoshme. Vetmia duhet të përballohet! Sa gabime janë bërë për të larguar vetminë dhe sa herë ka ardhur si pasojë pendesa. Kjo femër është shumë e ndrojtur dhe shpesh naïve.
Mashkulli i Peshqve është shumë i paparashikueshëm dhe veçanërisht i pakapshëm edhe në raportet sentimentale që i dëshiron të përsosura sepse dëshiron të ndihet plotësisht i shpërblyer. Shpesh nervoz, shumë i çrregullt, ndonjëherë edhe gënjeshtar (mund të arrijë të gënjeje madje edhe veten) ai është shumë i pavendosur kundrejt alternativave të jetës që duhet t’i përballojë me shumë kujdes. Ndryshimet e humorit bëjnë pjesë në natyrën e tij dhe në jetën martesore është një burrë i ndryshueshëm e që mund të ndrydhet lehtë. Mashkulli i Peshqve ka një prirje të spikatur për “të ndërtuar” histori të pamundura dhe për t’u zhytur në një botë imagjinare. Kjo nganjëherë mund të jetë një prirje e pëlqyeshme por kur teprohet gjithmonë me shumë vështirësi, për të mos thënë me vuajtje. Supersticioni i tepruar është për mashkullin e Peshqve një e vërtetë në të cilën ai kufizon menjëherë aksionet dhe kontaktet njerëzore. Mashkulli i kësaj shenje është shpesh dembel dhe me pak vullnet të influencueshëm. I paqartë e plot sekrete, misterioz dhe nuk ka shumë besim në vetvete.

Këshilla për Peshqit
Si meshkujt ashtu dhe femrat e lindur tek Peshqit jetojnë si me “kokë midis reve” pra pak të shkëputur nga realiteti dhe janë gjithmonë në kërkim të një lumturie të brendshme, që për ta realizuar lehtë, ata mund të bien viktimë e personave aspak të përshtatshëm, të pasinqertë, të metat e të cilëve ata nuk i kuptojnë dhe gabimet e të cilëve zakonisht kapërcejnë pa i vënë re. Pra ata duhet të kenë kujdes të mos jenë shumë zemërbutë dhe të varur, pa e ditur mirë se me kë keni të bëni! Çdo gjendje shpirtërore (edhe pse pozitive) sjell tek të lindurit e kësaj shenje frikë, sepse kanë gjithmonë frikë se mos humbin suksesin, dashurinë, shpërblimin, miqësinë, gjë që do të thotë që ata i jetojnë keq ose të paktën pjesërisht keq raportet njerëzore në përgjithësi dhe ato të dashurisë në veçanti. Pesimizmi, ndjeshmëria, prekshmëria, ndikueshmëia e kësaj shenje janë vërtetë të jashtëzakonshme prandaj duhet bërë përpjekje shumë të mëdha për t’i zvogëluar duke u mbështetur në “buon sensin” domethënë gjykimin e shëndoshë dhe duke e detyruar veten të bëjë një jetë dinamike dhe të hapur, për të penguar neurozat që t’i zënë këmbët. Sigurisht të lindurit Peshq kanë artin e të dëgjuarit, dinë të qëndrojnë pranë bashkëbiseduesit dhe ta dëgjojnë atë, të ndjekin mendimet dhe arsyetimet e tij sepse janë me të vërtetë miq të çmuar. Shpesh vihet re se të lindurit e kësaj shenje jetojnë raporte sentimentale me shumë fantazi, prandaj ata kanë prirje të hedhin dashurinë mbi një person që në realitet është krejtësisht i kundërt nga sa besoj. Të lindurit e Peshqve janë jashtëzakonisht xhelozë, por bëjnë gjithçka për ta fshehur këtë, duke arritur të shtiren si krejtësisht indiferent. Peshqit kanë dy sy rruazorë dhe të shdritshëm, vështrim të ëmbël e magjepsës, megjithëse jo rrallë të përhumbur. Një këshillë së fundi: mundohuni të sforcoheni, përpiquni me cdo kusht ta pranoni realitetin ashtu sic është, pa dëshiruar ta transformoni sipas vetes e dëshirës suaj.

Peshqit në Miqësi, ne Familje dhe Para
Peshqit në miqësi.
Femra e Peshqve ka një sens të thellë miqësie dhe është e prirur në mënytë të veçantë për të ndihmuar; tek ajo mund të mbështetesh me besim në momente të vështira. Ajo nuk di të sillet ne mënyrë invaduese, madje është shumë intime, bujare dhe asnjëherë mosbesuese ndaj atyre që i quan miq. Nëse një femër e Peshqve jep miqësinë e saj, kjo do të thotë se ajo do të japë edhe afeksionin dhe disponimin e saj, gati për t’u sakrifikuar, nëse do t’ia kërkonin rrethanat. Por nëqoftëse miqësia do ta zhgënjejë, atëhere ajo do të mbyllet dhe do të largohet për të mos vuajtur më shumë par shkak të ndjeshmërisë së saj të pafund.
Edhe mashkulli i lindur tek Peshqit e vlerëson shumë miqësinë dhe e jeton në një mënyrë altruiste, me shumë durim, gjithmonë i gatshëm për të kuptuar dhe për të dëgjuar problemet e njeriut të afërm duke u dhënë ndonjë këshillë për t’i ngushëlluar sadopak. Ky mashkull është padyshim shumë bujarë me miqtë, veçanërisht në planin afektiv dhe di t’u japë atyre shumë ngrohtësi, megjithë ndrojtjen e madhe.. Meqë është idealiste dhe me shije të hollë ai ka dëshirë të ketë shokë dhe miq të përkryer në një farë mënyre edhe të krenohet me ta. Nëqoftëse do të ndihet i braktisur dhe i tradhëtuar në raportin e tij, nuk do të reagojë në mënyrë violente, sepse tek ai egziston një paaftësi e thellë për të reaguar dhe luftuar, megjithatë çdo gjë u shkon në mëndje për t’u hakmarrë. Peshqit janë intuitiv dhe dinë të largohen nga situata të papërshtatëshme. Kanë etje për simpati edhe në miqësi.

Peshqit në familje
Femra e kësaj shënje ka një sens të thellë të familjes si për atë nga e cila vjen, ashtu dhe për bërthamën që do të krijojë. Për atë burri dhe fëmijtë përfaqësojnë qëllimin kryesor të jetës dhe për ata është gati të sakrifikohet (dhe e bën pa u sforcuar), vetëm e vetëm për t’i parë të lumtur e të kënaqur. Ajo është padyshim një nënë e shkëlqyer, shumë komprensive (mirëkuptuese) por që shpësh është tepër mbrojtëse ndaj fëmijëve të saj. Do t’i edukojë fëmijët duke u përpjekur t’u japë atyre të gjitha siguritë e mundëshme dhe duke i lënë që të kenë një farë lirie e veprimi. Ajo i edukon fëmijët e saj.
Mashkulli i Peshqve është edhe ai shumë i lidhur me familjen prindërore, veçanërisht me nënën. Bashkëshort i mirë, baba i mirë, do të bëjë përherë gjithçka për të qënë i pranishëm në familje, për të edukuar fëmijët në mënyrën më të mirë, duke përdorur të gjithë ndjeshmërinë e tij të lindur. Megjithatë ai është një baba që do t’u lejojë liri të madhe zgjedhje të bijve të tij, dukë u dhuruar, madje dhe nga larg, shumë butësi.

Peshqit dhe paraja
Të lindurit e shenjën së Peshqve qofshin femra apo meshkuj kanë prirje ti konsiderojnë paratë me një farë indiferencë, sepse janë në thelb idealistë dhe larg nga çdo gjë materiale, e mbi të gjitha iu mungon prakticiteti. Në femrën e kësaj shenje vërehet një sens më i madh praktik, e pra një raport më i drejtë ndaj parasë, ndërsa mashkulli rezulton kryesisht indiferent ndaj çështjeve ekonomike. Edhe pse janë shumë kursimtarë të lindurit në këtë shenjë do të shpenzonin shumë me qejf për gjithçka duhet për shtëpinë, veçanërisht për dhomën e gjumit, për lule, bimë si dhe për tu kujdesur sa më mirë për kafshët shtëpiake. Një gjë është e qartë; femrat dhe meshkujt e kësaj shenje nuk do të tërhiqeshin kurrë para blerjes së parfumeve dhe kremrave të bukurisë. Të lindurit tek Peshqit dëshirojnë të udhëtojnë shumë për të zbuluar horizonte të reja, edhe për realizimin e këtyre ëndrrave të tyre, ata nuk do të kursehen; madje do të preknin edhe kursimet. Në raportin me paratë do të ndërhyjë pozicioni i Mërkurit, Hënës, dhe Diellit domethënë në çfarë sektori të horoskopit do të ndodhen këto planetë.

Peshqit, Aftesite profesionale, Paraja & Shendeti (jo parashikim)
Aftësitë profesionale të Peshqve.
Meqënë se femra e lindur në këtë Shenjë është veçanërisht intuitive dhe e ndjeshme ajo do të arrijë suksese në të gjitha ato veprimtari që kërkojnë këto karakteristika. Ajo mund t’ia dilte mbanë lehtësisht në fushën e kërkimeve, në psikologji, në mjekësi, në farmaceutikë, në riedukim, mbasi ka një shpirt sakrifice të jashtëzakonshëm. Edhe në fushën e artit, femra e Peshqve ka mundësi të mira për të triumfuar si artiste ose si shkrimtare, sepse zakonisht ajo ka shumë talent artistik, por duhet të bëjë përpjekje të mposhtë ndrojtjen e saj të lindur. Mund të punojë kollaj edhe sekretare dhe mund të bëhet aktore e mirë. Ndërkohë ajo duhet të përpiqet të shmangë cdo profesion në të cilin nevojitet njëfarë agresiviteti, që nuk bën pjesë aspak në temperamentin e saj (edhe astrologe punon)
Mashkulli i lindur në shenjën e Peshqve tërhiqet gjithmonë nga të papriturat dhe fantastikja e me natyrën e tij të durueshme dhe shumë intuitive mund të ushtrojë me sukse ato profesioni që kanë të bëjnë me kolektivitetin, si: tregtinë, artin, punët që lidhen me financë (bursë, etj). Kjo shpjegohet me faktin se mashkulli i Peshqve ka një intuitë me të vërtetë të vlefshme. Duhen të shmangen ato punë që kërkojnë një luftë konstante, siguri e vendosmëri. Në fakt ky mashkull nuk di dhe nuk do të luftojë e mbi të gjitha e ka në karakter që të shmangë tensionet. Në punë, duan të punojnë për hesap të vet dhe s’duan shefa mbi kokë. Mund të punojnë si sekretarë dhe llogaritarë por jo shefa. Meqë janë të ndjeshëm mund të punojnë në shoqata bamirësie, mund të bëhen mjekë, veterinerë. Nuk mungojë peshqit aktorë, arkitektë, medicinë, dedektivë, shkrimtarë, këngëtarë, muzikantë me që kanë fantazi mund të bëhen dhe krijues regjisorë apo organizatorë (priftërinj). Një këshillë: kujdes, mos lejoni që puna të thithë të gjitha forcat fizike që për Peshqit janë shumë të kufizuara.

Peshqit dhe paraja
Të lindurit e shenjën së Peshqve qofshin femra apo meshkuj kanë prirje ti konsiderojnë paratë me një farë indiferencë, sepse janë në thelb idealistë dhe larg nga çdo gjë materiale, e mbi të gjitha iu mungon prakticiteti. Në femrën e kësaj shenje vërehet një sens më i madh praktik, e pra një raport më i drejtë ndaj parasë, ndërsa mashkulli rezulton kryesisht indiferent ndaj çështjeve ekonomike. Edhe pse janë shumë kursimtarë të lindurit në këtë shenjë do të shpenzonin shumë me qejf për gjithçka duhet për shtëpinë, veçanërisht për dhomën e gjumit, për lule, bimë si dhe për tu kujdesur sa më mirë për kafshët shtëpiake. Një gjë është e qartë; femrat dhe meshkujt e kësaj shenje nuk do të tërhiqeshin kurrë para blerjes së parfumeve dhe kremrave të bukurisë. Të lindurit tek Peshqit dëshirojnë të udhëtojnë shumë për të zbuluar horizonte të reja, edhe për realizimin e këtyre ëndrrave të tyre, ata nuk do të kursehen; madje do të preknin edhe kursimet. Në raportin me paratë do të ndërhyjë pozicioni i Mërkurit, Hënës, dhe Diellit domethënë në çfarë sektori të horoskopit do të ndodhen këto planetë.

Peshqit dhe shëndeti
Të lindurti në shenjën e Peshqve (femra dhe meshkuj) janë njerëz që kanë një shëndet mjaft delikat dhe si pasojë e marrin veten me vështirësi pas sëmundjeve që kalojnë. Këmbët dhe qarkullimi periferik janë pjesët më delikate të Peshqve, që kanë dhe një predispozicion të veçantë ndaj intoksinacioneve të çdo lloji. Jo rrallë ata kanë mungesë hekuri. Tek të gjithëçdo lloji. Jo rrallë ata kanë mungesë hekuri. Tek të gjithë ata vihet re një tendencë për të vuajtuar nga reumatizma, shqetësimet në artikulacionet, sëmundjet nervore d.m.th depresionet, e pikërisht për t’u shpëtuar këtyre të fundit, Peshqit mund të arrijnë të humbasin në pirjen e alkoolit, gjë që është e rrrezikshme për fizikun dhe psikikën e tyre. Është për tu shënuar se femra e kësaj shenje mund të vuajë shpesh nga variçet dhe funksionimi i keq i tiroidës. Edhe rrugët e frymëmarrjes dhe sistemi i tretjes janë shumë të ndjeshme dhe shpesh takohen probleme të karakterit limfatik, të sistemit nervor, tek damarët dhe vezoret. Është për tu shënuar se femrat e Peshqve rezultojnë mtë dobëta se meshkut, megjithatë të gjithë duhet të mundohen sa më shumë “të djegin” ose më mirë të mundin tensionet që vijnë në pjesën më të madhe ndaj pesimizmit. Është e domosdoshme që të gjithë Peshqit të largojnë alkoolin, pirjen e duhani dhe drogën që janë shumë të rrezikshme për shëndetin. Gjimnastika me trup të lirë dhe ritmikë, alpinizmi, noti, vrapi dhe ecja e lirë janë ndër aktivitetet fizike më të përshtatshme për të çlodhur sistemin e ndjeshëm nervor të të lindurve të kësaj shenje. Për të shmangur ankthin duhet të marrin pjesë në veprimtaritë asistenciale, sepse do ta ndjejnë veten të dobishëm, gjë që e kanë të nevojshme duhet të lexojnë, të merren me këngën dhe të dëgjojnë muzikë. Për Peshqit këshillohet një ushqim i varfër me kripëra, sepse kanë tendencë të shëndoshen duke mbajtur lëngjet, megjithëse shumë Peshq kanë një formë trupore të mrekullueshme dhe janë të pashëm. Peshqit duhet të preferojnë mishin e viçit, të pulës, peshkun dhe tonin natyror me kontorno fasulesh, kungulleshkë, karota, panxhar, qepë, selino, lakër, sallatë rradhiqe. Si fruta do të ishin më të përshtashme kajsitë, pjeshkat, luleshtrydhet, dardhat, rrushi, kumbullat e gjata si dhe agrumet (portokallet, limonat, mandarinat) që kanë shumë vitamina C. Për aparatin urinar gjëja më e mirë është të pish ujë natyral, por jo të gazuar. Me masë, pa e tepruar, mund të pihen edhe kafe e çajra të lehtë. Për të lehtësuar gjumin, para se të flinin do të ishte mirë që të pinin një gotë çaj lule bliri i ëmbëlsuar me mjaltë. Për të pushuar i mirë është edhe deti edhe natyra e pastër.

Të lindurit e dhjëtëditshit të parë (19 – 28 Shkurt)
Vuajnë zakonisht nga shqetësimet e mëlçisë, tëmthit, reumatizmave, veçanërisht tek këmbët.
Të lindurit e dhjetëditshit të dytë (1 – 10 Mars)
Janë më të ndjeshëm në bark, në gjendrrat mbiveshkore dhe nga problemet e peshës, për shkak të teprimeve në ushqim.
Të lindurit në dhjetëëditshin e tretë (11 – 20 Mars)
Mund të kenë më shumë vështirësi për shkak të një metabolizmi defektoz në yndyrna. Mundësi sëmundjesh me origjinë nervore, të bronkeve, mushkërive dhe gjëndrrave limfatike. Duhet të kenë kujdes nga format e intoksikimeve dhe helmimeve.

Peshqit, Pasaporta astrologjike
Hajmalia që u sjell fat Peshqve është një breshkë në cdo lloj forme, ta mbajnë me vete si dhe një unazë prej argjendi dhe metalin kollaj sepse kështu rekomandon Jupiteri planeti dominues i Peshqve.
Personazhe lindur Peshq
Sharon Ston, Albert Ainshtain, Nikolla Kopernik, Aleksandër Manzoni, Gabriele d’Anuncio, Niki Landa, Mikela Xhelo, Buonaroti, Enriko Karuzo, Alberto Moravia, Lucio Dalla, Harri Belafonte, Papa Piu XII, Juri Gagarin, Ana Manjani, Liza Mineli, Ornela Muti, Xhulieta Mazina, Sidnij Rome, Renata Skoto, Frederik Shopen, Lucio Batisti, Renuar, Brams, Viktor Hygo, Xhon bon Xhovi, Artiola Toska, Leonora Jakupi.
Pasaporta astrologjike.
Periudhë 19 Shkurt – 20 Mars
Elementi: Uji (Shenjë uji).
Cilësia: e levishme, e qëndrueshme
Gjinia: femërore
Planeti dominues: Jupiteri dhe Neptuni
Gurët e çmuar: akuamarin, terkuizi, korali, kristali.
Parfumet, aromat: fllad marine, ylang, santali, bliri
Bimët, pemet shelbu, fikku, vidhi, panja, bozhine
Ditët me fat e enjte dhe e premte
Ngjyrat e tyre: jeshile, blu, vishnje
Numrat me fat: 12, 6, 11, 14, 9, 3
Numri planetar 4
Lulet: zambaku i ujit, manushaqja
Kafshët mjelma, pinguini, gata
Stili Shumë origjinal klasik, jo vulgar që bie pak në sy.

Peshqit, si ti besh per vete
Eshte shenje uji dominuar nga Jupiteri dhe Neptuni.Te lindurit ne shenjen e peshqit jane solid,te durueshem,te embel dhe tolerant.Shpesh merziten dhe skane shume besim.Pervecse kane nje karakter kompleks ata karakterizohen edhe nga nje fantazi te madhe dhe nje aftesi te mrekullueshme per te mesuar dhe per ti kapur shpejt keto mesime.Jane te pavendosur dhe nuk kane aftesi organizative,preferojne te punojne dhe te udhehiqen nga dikush.Profesionet e tyre mund te jene:futbollist,infermier,mekanik,fotograf.Kane nje ndjenje te forte besimi fetar dhe jane te prir per art.Duke qene shume te rezervuar nuk eshte e lehte ti njohesh dhe ti kuptosh deri ne fund.Per ta miqesia dhe dashuria e vertet dhe te gjata jane vlerat thelbesore dhe te rendesishme.

Si te besh per vete nje mashkull Peshqit.
Mashkulli i peshqeve eshte idealist,kompleks,romantik,i paparashikueshem,por edhe shume haterli dhe emotiv.Duhet te jete i mbushur me dashuri dhe perkujdesje.Femra e tij ideale duhet te dije te marre inisiativen.Bejeni te kuptoje qe ju pelqen rregullit dhe e artit.
Nje keshille:Mos i prekni gjerat e tij.....eshte shume xheloz per to

Si te besh per vete nje femer Peshqit.Femra e peshqve eshte shume femerore,romantike,e embel dhe e brishte.Ka dhunti ta beje te ndjeje mashkullin e saj qenien me te rendesishme te botes.Ka qejf te adhurohet,perkedhelet dhe te degjohet ndryshe ajo vuan dhe trishtohet.Mashkulli qe ajo kerkon duhet te jete i forte dhe i qendrueshem.
Nje keshille:Flisni shume per te.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,461
Pikët
113
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

Vlerat e Dashit
Femra e lindur nën shenjën e Dashit është e vendosur, e zjarrtë, shpesh optimiste një krijesë që di ti përballojë prapësitë e jetës pa u qarë.
Ajo është kurajoze, depërtuese, shumë idealiste, një zonjë shtëpie shumë e mirë, që kur do di të frenojë xhelozinë e saj të pafund dhe dëshirën për të mbizotëruar; një femër që sigurisht nuk është nga ato që shkojnë me llogari dhe që përpiqet gjithmonë të krijojë në jetën e saj në çdo fushë. Duke u mbështetur në operativitetin e saj të jashtëzakonshëm, ajo di të përdorë inteligjencën e saj të madhe, në punë ka shumë interesa dhe një sens të thellë dinjiteti; është e zgjuar dhe e zonja, e përzemërt dhe e dhënë pas përparimit të drejtë.
Mashkulli i kësaj shenje është shumë energjik, i vendosur, i guximshëm, plot iniciativë, optimist, këmbëngulës dhe një punëtor që nuk njeh lodhje dhe vështirësi. Janë dinamikë, të shpejtë, entuziastë e të dashur. Në dashuri ai di si të transformohet me gjithë impulsivitetin e tij, në një partner të butë, kur ëmbëlsohet nga përkushtimi dhe përkëdheljet e gruas që do. Personat e zhvilluar kanë një intuitë të mirë.

Të metat dhe dobësitë e Dashit
Femra e kësaj shenje është mjaft kapriçioze, kokëfortë e kryeneçe. Mund të jetë edhe grindavece, që irritohet lehtë e çrregullt dhe e shkujdesur; mund të grindet lehtë, është hatërmadhe dhe shpesh i mungon diplomacia. Është një grua e pavarur dhe shumë autoritare. Këto dy karakteristika mund të komplikojnë raportin e saj në çift, nëse shoku i saj do të bënte gabimin që të përpiqej ta ndryshonte.


Qe kur kam filluar te jem supersticioze une?:p
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

:S

c'ka dashur te thote postuesja me kete ?!

nejse...

------------------------------------------------------------------------

/alb-observer.com/

Edhe pse mund t’ju duket e çuditshme, nëse i besoni horoskopit, do të jeni në gjendje të dalloni se çfarë shenje i përkasin njerëz të ndryshëm, duke u bazuar në karakteristikat e fytyrës së tyre. Më poshtë, po ju japin disa orientime, për ta pasur më të lehtë. Kështu, ju do të filloni të bëni testimet e para.

Dashi Shenja e parë e Zodiakut, Dashi, udhëheq fytyrën dhe kokën. Të gjithë ata që i përkasin kësaj shenje, në përgjithësi kanë vija shumë të theksuara në fytyrë dhe ballë, që shtrihen nga qendra për tek anët (si brirët e dashit). Në disa raste, kryesisht tek meshkujt, balli kërcen për nga jashtë. Të lindurit në këtë shenjë gëzojnë shëndet mjaft të mirë, janë të lëvizshëm, ndërsa mënyra sesi ecin, tregon se kanë shumë besim në vetvete.

Demi
Kjo shenjë ka si simbol pamjen e kafshës prej nga ka marrë edhe emrin. Të lindurit e kësaj shenje mund të kenë marrë qafën e gjerë dhe të fortë të demit, por kjo nuk ndodh përherë, pasi në disa raste qafa e tyre është e gjatë dhe e hollë. Por, në vija të përgjithshme, qafa është një karakteristikë e theksuar e njerëzve që i përkasin kësaj shenje. Gjithsesi, bëhet me dije se qafa dhe të gjitha organet që fshihen brenda, lidhen në mënyrë të drejtpërdrejtë me demin. Kështu, njerëzit e kësaj shenje kanë trup të lidhur, flokë kaçurrelë apo të valëzuar dhe sy në ngjyrë të errët.

Binjakët Shenja e Binjakëve udhëheq sistemin e frymëmarrjes dhe të lindurit e kësaj shenje janë të këndshëm dhe të falin një valë freskie (në kuptimin figurativ). Nëse gjykojmë nga mënyra sesi lëvizin apo sillen, për shembull gjatë eventeve të ndryshme, mund të themi se duken të gjatë, të hollë, edhe pse mund të jenë të shkurtër dhe të shëndetshëm. Simboli i tyre janë dy fëmijë të vegjël, ndaj edhe binjakët kanë karakteristika të vogla, por shumë të ndezura, pamje shprehëse dhe sy që ndriçojnë, me qëllim që të mos u shpëtojë asgjë. Kurse ballin e kanë zakonisht të gjerë.

Gaforrja Gaforrja është shenja që udhëheq gjoksin dhe stomakun, ndërsa ka si simbol një gaforre. Karakteristika kryesore për të lindurit në këtë shenjë është fytyra e rrumbullakët, edhe kur ata janë shumë të bukur. Veç kësaj, femrat e kësaj shenje kanë gjoks vërtet të bukur, pak rëndësi ka madhësia. Gjithashtu, rrezikojnë që nga shëndeti, të grumbullojnë kile në zonën rreth barkut. Sytë gjithashtu i kanë shumë të bukura.

Luani
Njihet si mbreti i pyllit dhe të gjithë që kanë lindur në këtë shenjë, kanë një sjellje mbretërore, si dhe flokë mjaft të shëndetshëm dhe të bukur. Lëvizjet i bëjnë të ngadalta dhe i japin rëndësi çdo veprimi të tyre. Shpatullat i kanë të gjera dhe trupin e mbajnë drejt. Sytë e tyre kanë një shkëlqim të kadifenjtë, ndërsa fytyra zakonisht është e gjerë. Hunda është karakteristika e tyre më e theksuar në fytyrë, ndërsa buzëqeshja është e veçantë.

Virgjëresha
Shenja e Virgjëreshës udhëheq sistemin tretës dhe përfaqësohet në mënyrë simbolike nga një vajzë. Të lindurit në këtë shenjë, duken më të rinj në moshë nga sa ç’janë, si dhe gëzojnë shëndet të mirë. Ata skuqen lehtë kur ndodhen në qendër të vëmendjes dhe nëse janë vetëm, kujdesen shumë për veten e tyre. Shikohen shpesh në pasqyrë dhe përpiqen që të gjejnë defektet, që më pas të thonë se nuk janë aspak të bukur.

Peshorja Në përgjithësi, të lindurit në shenjën e Peshores dallohen për buzët dhe hundën e tyre që i kanë në forma të bukura. Ata dinë të ruajnë linja mjaft harmonike. Por edhe në rastet kur nuk i kanë këto cilësi, ata prapë janë shumë tërheqës dhe kanë buzëqeshje të mrekullueshme dhe të qeshur karakteristike që ia përcjellin edhe të tjerëve. Lëvizjet e tyre janë plot naze, trupin e kanë të rregullt dhe zëri i tyre është melodioz. Janë mjaft elegantë në veprimet e tyre.

Akrepi
Karakteristika kryesore e të lindurve në shenjën e Akrepit është vështrimi i tyre. Sytë, qoftë në ngjyrë të hapur apo të errët, pak rëndësi ka, kanë një shkëlqim të veçantë dhe duket sikur ngulen drejt e në shpirtin e njerëzve që kanë përballë. Por nga ana tjetër, akrepat janë të aftë që të fshehin ndjenjat e tyre, pas një fytyre me vija karakteristike që bëhen më të dukshme falë një lëkure të zbehtë dhe gati të tejdukshme.

Shigjetari Shigjetarin e simbolizon një qenie mitologjike që ishte gjysmë njeri dhe gjysmë kalë. Mos ndoshta për këtë arsye, të lindurit në këtë shenjë lëvizin me nxitim, me një hap që të kujton maratonën. Përgjithësisht kanë sy të bukur dhe shprehës, trup atletik por që rrezikojnë me kalimin e viteve të shtojnë peshë, falë dashurisë së madhe që kanë për ushqimit.

Bricjapi Me një pamje të rreptë dhe pjekuri edhe kur janë të rinj në moshë, të lindurit në shenjën e Bricjapit kanë një zë të thellë dhe të bukur. Mund të jenë ezmerë dhe lëvizjet e tyre të jenë të matura. Ata marrin një qëndrim serioz që i shkon për shtat karakterit të tyre skeptik. Lëkura e tyre është pika e tyre më e ndjeshme dhe shpesh vuajnë dhe nga alergjitë.

Ujori Të lindurit në shenjën e Ujorit kanë ballë të lartë, sy në ngjyrë të çelur, pamje të shpërqendruar dhe profil të zakonshëm. Këto janë karakteristikat kryesore për pamjen e jashtme të Ujorëve, të cilët gjithashtu kanë një çiltërsi dhe i presin njerëzit me buzëqeshje. Trupi i tyre nuk është elegant por përkundrazi, shquhen për trup të fortë dhe të lidhur.

Peshqit Të lindurit në shenjën e Peshqve, dallojnë për mënyrën e të ecurit, me hapa të shpejtë por elegantë. Ata kanë gjithashtu flokë të hollë, sy të mëdhenj me vështrim të veçantë. Mund të jenë të gjatë apo të shkurtër, por sido që të jetë gjatësia e tyre, bie në sy harmonia në sjellje dhe lëvizje.

filloni e beni testimet e para tani...


 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

Keni parë në ëndërr sikur ju ka tradhtuar partneri juaj dhe jeni shqetësuar? Mos u shqetësoni se ishte thjesht një ëndërr e keqe. Por që “të zgjoheni” të sigurt edhe në marrëdhënien tuaj, lexoni me kujdes shenjat e mëposhtme, për të mësuar se në cilat situata mund t’ju tradhtonte i dashuri apo e dashura dhe mësoni njëkohësisht sesi të korrigjoni sjelljen tuaj. Kjo, pasi nuk thonë kot se kur ndodh kjo gjë, fajin e kanë të dy...

Dashi - Për mashkullin në shenjën e Dashit, tradhtia vjen vetëm në rast se partnerja nuk i ofron siguri seksuale. -
Për femrën në shenjën e Dashit, tradhtia ndodh nëse partneri i saj e nënvlerëson dhe e tall.

Demi - Demi mashkull do të tradhtojë kur të ndjejë se nuk është më i dëshiruar në një lidhje, ndaj do përpiqet të mbushë boshllëkun seksual.
- Demi femër do t’ju tradhtojë kur të ndjejë se e keni braktisur apo kur partneri ushtron dhunë ndaj saj.

Binjakët
- Meshkujt në shenjën e Binjakëve reagojnë kur u ushtrohet presion. Tradhtojnë për t’i treguar vetes se mund ta përballojnë situatën, por kështu ndëshkojnë edhe partneren e tyre, për sjelljen mbytëse.
- Femra në shenjën e Binjakëve tradhton kur të ndjejë mungesë interesi nga ana e partnerit të saj.

Gaforrja
- Meshkujt e lindur në shenjën e Gaforres do të tradhtojnë kur të ndjejnë se janë distancuar nga partnerja e tyre, apo kur ftohen marrëdhëniet seksuale mes tyre.
- Femra Gaforre do të reagojë me tradhti, kur shikon se nuk respektohet siç duhet nga partneri i saj.

Luani - Mashkulli Luan do të tradhtojë vetëm në rastin kur gruaja e tij nuk do ta respektojë apo vlerësojë siç duhet.
- Luanesha do të tradhtojë vetëm kur partneri i saj do ta bëjë të ndjehet e parëndësishme në krah të tij.

Virgjëresha - Meshkujt e lindur në shenjën e Virgjëreshës tradhtojnë kur ndjejnë se partneri i tyre nuk kujdeset për pasiguritë e tyre psikologjike.
- Femrat në shenjën e Virgjëreshës do të tradhtojnë nëse partneri i tyre kundërshton t’i mbrojë apo të tregojë ëmbëlsi dhe butësi.

Peshorja - Meshkujt e lindur në shenjën e Peshores tradhtojnë nëse kanë përkrah një femër sipërfaqësore apo të ftohtë, të cilës nuk i intereson bukuria e brendshme. - Femrat Peshore tradhtojnë me mundësinë e parë, kur shikojnë që shfaqen shenjat e para të keqtrajtimit nga parteri i tyre.

Akrepi - Akrepat tradhtojnë nëse jeta e tyre seksuale ka shkuar në zero. - Femrat e lindura në shenjën e Akrepit do të tradhtojnë nëse shikojnë që mungon interesi në jetën seksuale.

Shigjetari - Shigjetarët tradhtojnë kur e ndjejnë veten të kufizuar, kur u privohet liria. Atëherë do të shikojnë një femër tjetër me mundësinë e parë.
- Femrat e lindura në shenjën e Shigjetarit, nuk durojnë dot që partneri i tyre të zhytet në rutinën e ditës, punët apo detyrimet e përditshme, ndaj dhe atëherë tradhtojnë.

Bricjapi - Meshkujt në shenjën e Bricjapit tradhtojnë kur të ndjejnë se nuk kanë më frymëzim dhe besim tek partnerja e tyre.
- Femrat në këtë shenjë do të tradhtojnë vetëm nëse kuptojnë se për to partneri i tyre nuk ka më vlera si personalitet.


- na myten endrrat
- mos thote askush qe nuk tradheton

ps : e fundit, se harrova : turp te keni qe tradhetoni...!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

Keni parë në ëndërr sikur ju ka tradhtuar partneri juaj dhe jeni shqetësuar? Mos u shqetësoni se ishte thjesht një ëndërr e keqe. Por që “të zgjoheni” të sigurt edhe në marrëdhënien tuaj, lexoni me kujdes shenjat e mëposhtme, për të mësuar se në cilat situata mund t’ju tradhtonte i dashuri apo e dashura dhe mësoni njëkohësisht sesi të korrigjoni sjelljen tuaj. Kjo, pasi nuk thonë kot se kur ndodh kjo gjë, fajin e kanë të dy...

Dashi - Për mashkullin në shenjën e Dashit, tradhtia vjen vetëm në rast se partnerja nuk i ofron siguri seksuale. -
Për femrën në shenjën e Dashit, tradhtia ndodh nëse partneri i saj e nënvlerëson dhe e tall.

Demi - Demi mashkull do të tradhtojë kur të ndjejë se nuk është më i dëshiruar në një lidhje, ndaj do përpiqet të mbushë boshllëkun seksual.
- Demi femër do t’ju tradhtojë kur të ndjejë se e keni braktisur apo kur partneri ushtron dhunë ndaj saj.

Binjakët
- Meshkujt në shenjën e Binjakëve reagojnë kur u ushtrohet presion. Tradhtojnë për t’i treguar vetes se mund ta përballojnë situatën, por kështu ndëshkojnë edhe partneren e tyre, për sjelljen mbytëse.
- Femra në shenjën e Binjakëve tradhton kur të ndjejë mungesë interesi nga ana e partnerit të saj.

Gaforrja
- Meshkujt e lindur në shenjën e Gaforres do të tradhtojnë kur të ndjejnë se janë distancuar nga partnerja e tyre, apo kur ftohen marrëdhëniet seksuale mes tyre.
- Femra Gaforre do të reagojë me tradhti, kur shikon se nuk respektohet siç duhet nga partneri i saj.

Luani - Mashkulli Luan do të tradhtojë vetëm në rastin kur gruaja e tij nuk do ta respektojë apo vlerësojë siç duhet.
- Luanesha do të tradhtojë vetëm kur partneri i saj do ta bëjë të ndjehet e parëndësishme në krah të tij.

Virgjëresha - Meshkujt e lindur në shenjën e Virgjëreshës tradhtojnë kur ndjejnë se partneri i tyre nuk kujdeset për pasiguritë e tyre psikologjike.
- Femrat në shenjën e Virgjëreshës do të tradhtojnë nëse partneri i tyre kundërshton t’i mbrojë apo të tregojë ëmbëlsi dhe butësi.

Peshorja - Meshkujt e lindur në shenjën e Peshores tradhtojnë nëse kanë përkrah një femër sipërfaqësore apo të ftohtë, të cilës nuk i intereson bukuria e brendshme. - Femrat Peshore tradhtojnë me mundësinë e parë, kur shikojnë që shfaqen shenjat e para të keqtrajtimit nga parteri i tyre.

Akrepi - Akrepat tradhtojnë nëse jeta e tyre seksuale ka shkuar në zero. - Femrat e lindura në shenjën e Akrepit do të tradhtojnë nëse shikojnë që mungon interesi në jetën seksuale.

Shigjetari - Shigjetarët tradhtojnë kur e ndjejnë veten të kufizuar, kur u privohet liria. Atëherë do të shikojnë një femër tjetër me mundësinë e parë.
- Femrat e lindura në shenjën e Shigjetarit, nuk durojnë dot që partneri i tyre të zhytet në rutinën e ditës, punët apo detyrimet e përditshme, ndaj dhe atëherë tradhtojnë.

Bricjapi - Meshkujt në shenjën e Bricjapit tradhtojnë kur të ndjejnë se nuk kanë më frymëzim dhe besim tek partnerja e tyre.
- Femrat në këtë shenjë do të tradhtojnë vetëm nëse kuptojnë se për to partneri i tyre nuk ka më vlera si personalitet.


- na myten endrrat
- mos thote askush qe nuk tradheton

ps : e fundit, se harrova : turp te keni qe tradhetoni...!
Akrepat jane shume sensibel dhe njekohesisht helmues,biles sipas rastit humbasin dhe momentin per tradheti!Dhe vine te tjeret...............Me kot nuk thumbojne ve(h)ten.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

ps : e fundit, se harrova : turp te keni qe tradhetoni...!
-mos-

Jo, mos te kini turp, sepse fajin e kane Yjet...

Shenjat zodiakale dhe tradhtia - Ndikimi i yjeve favorizon ne tradhti, duke reaguar ne mënyra te ndryshme sipas shenjës zodiakale.
Ndikimi i yjeve favorizon ne tradhti, duke reaguar ne mënyra te ndryshme sipas shenjës zodiakale. Nder shenjat me te rrezikuara janë: Binjaket ne vendin e pare, te ndjekur nga Peshorja dhe peshqit.


Shenjat tradhtare
1- Dashi: është një shenje tradhtare, preferon te tradhtoje për dëshirë dhe për mendjemadhësi, por zjarri i dashit fiket me shpejt seç mendon.

2- Binjaket: tradhtar ne seri nga te gjithë shenjat e tjera, por këtë gjë e bën për loje, dhe me këtë “justifikim” kalon çdo pengese. Për Binjaket, tradhtia është thjeshte një kalim kohe i padëmshëm.

3- Peshorja: Narcist dhe sipërfaqësor, shenja e Peshores mund te ndihet lehtësisht i mallëngjyer nga vëmendja e te tjerëve, një ilaç shume i mire për vetëvlerësimin. Nëse heq dore, nuk e bën ne emër te dashurisë, por për friken se mund te humb partneren “zyrtare”.

4- Akrepi: Nuk do te pranonte kurrë një tradhti, por pas kësaj urrejtjeje fshihet një tradhti e dëshiruar. Nëse bie ne tundim, e bën me koshience te plote.

5- Shigjetari: Aventurat e mallëngjejnë, i jeton shpesh si një loje, nga ana tjetër Shigjetari është gjithmonë i mbushur me emocione dhe eksperienca, ne te mire dhe ne te keqe ai mendon vërtet kështu.

6- Akuariumi: Me shume se besnikërisë i kushtohet bashkëpunimit, Akuariumi ne fakt është një natyre e lire, nuk pranon kushte, dhe nëse tradhton e bën për loje.

7- Peshqit: Premton besnikëri por vështirë e mban, kënaqësia e dominon dhe ne këtë pike peshqit tradhtojnë edhe pse mund te jene shume te dashuruar, por tradhtinë nuk e pranojnë.

*[[Por, nese dhe Yjet, jane te padrejte, ne diferencimin e shenjave, mos kerkoni besnikeri....

Ja dhe "budallenjte" : [sh.im]]* :pShenjat besnike
1- Demi: Ne te kundërt me kafshën qe e përfaqëson, është paqësor nga natyra, nuk dëshiron paparashikimet, duke preferuar një qetësi te shëndetshme. Është posesiv, por shume besnik.

2- Gaforrja: Adhuron familjen, janë tradicional dhe vështirë te bien pre e tradhtisë. Tundimi mund te mjegulloje mendjen nëse ndjehet ne ajër një dashuri e madhe.

3- Luani: Ne te kundërt me atë qe mund te besoni, Luani nuk është tradhtar. I ndershëm dhe i sinqerte. Mjafton te bëni kujdes dhe te mos lëndoni krenarinë, mund te kthehet ne një armik te rrezikshëm.

4- Virgjëresha: Pak nga ndrojtja, pak nga pasiguria, shenja e Virgjëreshës preferon te qëndrojë larg nga tradhtia. Besimet e saj janë platonike.

5- Bricjapi: Bricjapi kërkon te ndjehet gjithmonë i dëshiruar dhe ambicioz, mund te behet pre e joshjes për tu ndjere ne lartësinë e situatës. Pavarësisht kësaj, niveli i tyre i tradhtisë konsiderohet i papërfillshëm.


Burimi; Ikub
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,426
Pikët
113
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

-mos-
Shenjat tradhtare


4- Akrepi: Nuk do te pranonte kurrë një tradhti, por pas kësaj urrejtjeje fshihet një tradhti e dëshiruar. Nëse bie ne tundim, e bën me koshience te plote.

Ja dhe "budallenjte" : [sh.im]]* :p

Burimi; Ikub
Jo keq....pervec qe AKREPAT dashurojne dhe JO urrejne....
Sipas momentit....per tundimin sepse............hekuri <skalitet> sa eshte i ngrohte,lere me e nxehur....kjo thenie Shqiptare.
KLM
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
12,160
Pikët
113
Përgjigje e: Horoskopi per te gjitha shenjat zoodiakale

As dash, as luan !
Jam njeri qe peshon gjerat 7 here, i thot(shkruan) 1 here!
 
Top