• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ide mbi injorancen ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Ide mbi injorancën
Semundja e te gjithe koherave, ngjitese dhe me pasoja fatale.
Transmetohet nepermjet te gjitha menyrave te mundshme, duke filluar qe prej fjales ( shoqeruar me pershtyme ) e deri tek akti seksual me pozicion per te percaktuar gjinine.
Zakonisht serviret e shoqeruar me nje bravo rrushi ose tequila. Statistikat tregojne qe ne Shqiperi ka shume zona te kuqe ( me rrezikshmeri te larte ) dhe epidemia eshte ne prag. Blloku perfaqeson zonen me te keqe, ku semundja mund te transmetohet edhe vetem me ane te shikimit.
Nese ne Shqiperi nga aksidentet vdesin rreth 5 persona ne muaj, nga injoranca shpetojne 6. Shoqerohet me dhimbje koke, budallalliqe nga goja dhe karagjozlliqe neper rruge. Gjithashtu dallohet nga floket me xhel te ngrire dhe minifundi roze. Spitalet jane te papergatitur per nje fluks kaq te madh, keshtu qe duhet kuruar ne shumicen e rasteve ne kushte vetjake. Si zgjidhje e pare mund te jete leximi i nje libri per here te pare ne jeten tende, ose heqja e mediasatit nga lista e kanaleve te tv. Sipas rekomandimeve te OSBE, nje nisme e mire qe mund te ndermerrej do ishte mbyllja e tv BBF dhe arrestimi i pjesetareve te stafit. Gjithashtu censurimi i fjalimeve te parlamentareve do sherbente per nje ambjent me te pershtatshem kurativ.
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

Ja nje rast konkret , sheh shqiptaret te zihen per pd & ps kapen ne duar , edhe nese i pyet cfare programi ka nje parti as qe e dine .... ``Injoranca kulmi i lumturise``
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

Eh! Mbetemi ne Shqiperi e ketu cdo gje eshte e mundur,madje shume me teper se keta raste qe jane permendur ..
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

injoranca eshte arma me e fuqishme e sundimtarit, qeveritarit per te mbajt turmen n gjume .....
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

Kur isha ne gjimnaz gjithmone diskutonim per tema te tilla edhe gjithmone dilnim ne konkluzionin qe ''Turma edhe gjithmone e paditur''Mundohu te dalesh jasht turmes...
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

Padituria eshte nena e injorances...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

Me mire nje Armik te zgjuar, se sa nje Mik injorant.
Prej te parit mund te dish te mbrohesh; prej injorances asnjehere nuk di se cfare te pret e te vjen....Injoranca eshte padituria, padituria eshte miopi, paragjykim, konservatorizem, manipulim, dogmatizem, roberi, konflikt, lufte, mbytje dhe asgjesim i Lirise se individit.
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Ide mbi injorancen ...

injoranca ekziston akoma te ca nejrz qe per mendimin tim skan jete dhe nuk kan shoqerine e duhur sdo te thote as gje qe ke shkolle apo ske shkolle injoranca ekziston te jete pjese e jetes tek njerzit low classss:)
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Ide mbi injorancën

Boh ja dy thenie qe ka tbejne injorancen sdi a duhet ti bazohemi vertet po....

Pasuria me e madhe eshte injoranca .

une do te thoja qe injoranca eshte me shume lumturi.

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

----------------------------------
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Ky shkrim lart, me nota sa satirike, aq edhe fshikulluese, per fat te keq i pergjigjet Realitetit....
Me "tremb" injoranca ne sjellje, ne aresyetimin e perditshem e praktik, ne qendrimin posesiv e arrogant te njerezve, ne "moralitetin" e shtirur te njerezve.. ne mungesen e plote te tolerances, te flesibilitetit ne marredheniet e ndersjellta...ne mungesen e deshires se mire per te mirekuptuar tjetrin ne poziten qe ndodhet, ne paaftesine per ta vendosur vehten ne vendin e tjetrit per ta gjykuar...
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,353
Pikët
113
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Ky shkrim lart, me nota sa satirike, aq edhe fshikulluese, per fat te keq i pergjigjet Realitetit....
Me "tremb" injoranca ne sjellje, ne aresyetimin e perditshem e praktik, ne qendrimin posesiv e arrogant te njerezve, ne "moralitetin" e shtirur te njerezve.. ne mungesen e plote te tolerances, te flesibilitetit ne marredheniet e ndersjellta...ne mungesen e deshires se mire per te mirekuptuar tjetrin ne poziten qe ndodhet, ne paaftesine per ta vendosur vehten ne vendin e tjetrit per ta gjykuar...
Ky ka qene realiteti,sot kemi dalur lakuriq...
Flesibiliteti?????????????????????????
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Hi Armandi.Eu
Flesibiliteti?????????????????????????

Nese e kam kuptuar mire se po me pyet per kete fjale apo perdorimin e saj ne postimin tim :
Flesibiliteti - fleksibel = ne termin qe e kam perdorur eshte aftesia per tu pershtatur pa qene statik dhe i/e ngurte sipas situatave (sigurisht pa deformuar "shtyllen kurrizore.." ose karakterin me qarte), te mos qenurit dogmatik (tu permbahesh te ashtuquajturave parime qe sjane primare sigurisht dhe ne emer te tyre te shohesh boten me dy ngjyra 'bardh e zi" .. ) nuk di nese jam kuptuar.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Meri ka dy gjendje te ndryshme kur njeriu eshte apo jo fleksibel .

E para nga injoranca siç e pershkruan tema dhe qe eshte rasti me i veshtire ' por jo i pamundur ) per te dale nga gjendja .

Po eshte edhe rasti qe per mendimin tim flitet me rralle , kur njeriu eshte i vetedijshem dhe ka krijuar pershtypjen e tij duke qene ne dijeni mire perpara . Pastaj deri ku nuk ndryshon karakteri apo deri ku ndryshon ?

Sepse njeriu ndryshon shume gjera te vetja pa ditur nese eshte per mire apo per keq , por te vertetat ne jete mbeten prape aty , me kokeforta se sa teorite me te perpunuara .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,353
Pikët
113
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Hi Armandi.Eu
Flesibiliteti?????????????????????????

Nese e kam kuptuar mire se po me pyet per kete fjale apo perdorimin e saj ne postimin tim :
Flesibiliteti - fleksibel = ne termin qe e kam perdorur eshte aftesia per tu pershtatur pa qene statik dhe i/e ngurte sipas situatave (sigurisht pa deformuar "shtyllen kurrizore.." ose karakterin me qarte), te mos qenurit dogmatik (tu permbahesh te ashtuquajturave parime qe sjane primare sigurisht dhe ne emer te tyre te shohesh boten me dy ngjyra 'bardh e zi" .. ) nuk di nese jam kuptuar.
Ne nje shtet te EU-se u be nje anketim:
Cfare brezit te ri i ka ngelur trashegim nga brezi(at) e vjeter?
Fleksibilitet und pünktlichkeit...
Pergjigja e te anketuarve te rinj.
Ne ndonje vend tjeter jashte EU-se,po fantazoj:
Nuk e di.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Mendoj se ti i permbahesh kuptimit te mirefillte te fjales.Referenca jote dhe per me teper ne gjuhen e huaj, eshte ekzakt ok, por ne kuptimin e perdorimit te perditshem te saj fjala Fleksibilitet ne gjuhen e folur shqipe eshte sinonimi i perkulshmerise (jo peruljes) , pershtatshmerise koniukturale...
Tani...me mbetet mua ta mbyll me fjalen Nuk di... :)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

daniel00 - ajo cka une shpreha, kam pershtypjen se nuk perputhet me idene qe ti ke dhene....Une e kam thene qarte "pa deformuar" karakterin...pra, pa dale nga vetja, pa shkelur principe themelore.

Sepse njeriu ndryshon shume gjera te vetja pa ditur nese eshte per mire apo per keq , por te vertetat ne jete mbeten prape aty , me kokeforta se sa teorite me te perpunuara .
......
une skam folur per proceset jetesore social te zhvillimit te njeriut, por per raportet njerezore ...
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

E di e di , po une pretendoj qe nuk me prek ajo ideja e injorances se pergjithshme qe flet tema , e pranoj qe dua te dal pertej kontureve te temes .

Se nese do flitej per shoqeri njerezore , nje mase njerezish nuk eshte se do te ndikohej nga pakica po perkundrazi do te tentonte ta bente si veten edhe ata qe i rezistojne dhe ne fund te fundit sa vete behen te ndergjegjshem kur flitet qe nuk duhet bere keshtu apo duhet bere ashtu .

Mentaliteti i njerezve ndryshon aq ngadale sa shkon nje jete e tere para se te ndihesh me pak i cenuar nga shoqeria ne te cilen jeton .
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Njeriu lind dhe vdes injorant. Duhet te kesh nje veshtrim teper depertues per te pare tej injorances qe na kufizon.
 

Agim Shkodra

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 8, 2010
Postime
132
Pikët
0
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

Lentamente muore chi diventa schiavo dell'abitudine,
ripetendo ogni giorno
gli stessi percorsi,
chi non cambia la marca, il colore dei vestiti, chi
non parla a chi non
conosce.
Vesi eshte frut i injorances,por injoranca çfare eshte?
Te injorosh diçka:te mos e marresh ne konsiderate,t'a neglizhosh ate,t'i largohesh asaj, te jesh indiferent karshi saj,te mos behesh pre e provokimit te saj.
Injoranca eshte mungese:diturie,njohurie,informacioni,edukimi dhe kulture.
"Injoranca eshte burimi i te gjithe te keqijave" thote Sokrati,por athere perse ai mbante posicionin e nje injoranti dhe vetequhej injorant?
"E vetmja gje qe une di eshte ,se nuk di asgje."
Injoranca ne shume aspekte te saj eshte shume interesante,edhe pse ne perdorimin praktik, ne ate e perdorim si "mungese".
E rendesishme eshte ta njohesh ate,pastaj me te mund te besh çfare te duash.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ide mbi injoranc

E rendesishme eshte ta njohesh ate,pastaj me te mund te besh çfare te duash.
????

po, po, ashtu eshte posi,... mjafton te mos jete e ngrenshme.
 
Top