• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Imami shqiptar e përsërit:Lejohet të falemi shqip, arabishtja s’është gjuhë e islamit

Llapi

V.I.P
Banned
Anëtar
Dec 22, 2011
Postime
11,688
Pikët
48


Imami shqiptar e përsërit:Lejohet të falemi shqip, arabishtja s’është gjuhë e islamit
02 qershor 21:30

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, ka deklaruar përsëri se besimtarëve islamë i’u lejohet falja edhe në gjuhën shqipe.

Ai e ka përsëritur deklaratën e tij, pas reagimeve ndaj tij nga hoxhë tjerë.

“Unë nuk kam thënë që ‘duhet të falemi shqip’ por kam thënë që ‘lejohet të falemi shqip’, dhe për këtë kam përmendur një delikt të njohur nga shkolla juridike ‘hanefite’”, ka shkruar Gashi të dielën, në llogarinë e vet në “Facebook”.

Imami pejan ka këmbëngulur se falja në shqip nuk është e ndaluar.

“Unë vazhdoj të insistoj që nuk ekziston argument decidiv sheriatik që e ndalon një gjë të tillë, sidomos për ata që nuk e njohin arabishten dhe nuk dinë ta shqiptojnë kuranin në origjinal”, është shprehur ai./Epoka e re/
 

SystemA

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,892
Pikët
113
Përgjigje e: Imami shqiptar e përsërit:Lejohet të falemi shqip, arabishtja s’është gjImami shqiptar e përsërit:Lejohet të falemi shqip, arabishtja s’është gjuhë e islamit
02 qershor 21:30

Hoxha nga Peja, Drilon Gashi, ka deklaruar përsëri se besimtarëve islamë i’u lejohet falja edhe në gjuhën shqipe.

Ai e ka përsëritur deklaratën e tij, pas reagimeve ndaj tij nga hoxhë tjerë.

“Unë nuk kam thënë që ‘duhet të falemi shqip’ por kam thënë që ‘lejohet të falemi shqip’, dhe për këtë kam përmendur një delikt të njohur nga shkolla juridike ‘hanefite’”, ka shkruar Gashi të dielën, në llogarinë e vet në “Facebook”.

Imami pejan ka këmbëngulur se falja në shqip nuk është e ndaluar.

“Unë vazhdoj të insistoj që nuk ekziston argument decidiv sheriatik që e ndalon një gjë të tillë, sidomos për ata që nuk e njohin arabishten dhe nuk dinë ta shqiptojnë kuranin në origjinal”, është shprehur ai./Epoka e re/
Ky duhet te mesoj SHQIP.

@forumi

kush eshte pro Arbenit???Per kritika.
 
Top