• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Imitim i lashtesis ne gure

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Po postoj punimet e mia te nje amatori te kesaj lemie , ndoshta punimet nuk jane aq profesionale ne veshtriminn e nje profesionisti.Une anetari me emer nikun Gent Arbani personalisht jam Xhemajl Gashi .Kam krye pune te ndryshme me gure. Keto foto qe do i postoj disa jan ide te miat disa jan imitime te ndonje punimi artefakti qe i perket te se kaluares .Asnjeni nga punimet e postuara nuk e kam be per perfitime .Kryesisht jam munduar tek shumica e punimeve te shprehu numrin identifikues simbolik te planetit tone 365 (e do tima) .Une jam munduar qe te deshifroj kuptimin e vijave te nje artefakti izbuluar ne Mezin te Dnjeprit ne Ukrain ku ne punimin e lasht ne nje asht mamuti ku identifikohet Gamadiani(Swastika) me e lasht ndonjeher punim i gravuar.Dhe jo rastesisht numerologjia eshte gjuha e pare mes krijuesit( mendjes se absolutit )dhe njeriut,, Darvinianve" .Po filloj me gurin imitim e fytyres me te ndritur te Kombit shqiptar Gjergj Kastriotin Skenderbeun punuar vitett 1987.Guri eshte gur vullkanik i perket gurores se fshatit Teqe Janjeve

.

 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Pellumbi Mezinit Ukrain.Posht fotoja e punimit tim imitim i gamadianit me te lasht si dhe identifikimi modest i kuptimit te vijave ne kte punim.

 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Shqiponja e punuar ne gure forma e plisit guri eshte i Gllareves , punuar dhurat per nje mik shtepie ,ky punim sot zbukuron murin e restaurant ,,Rinorit " salla e ahengjeve .


 
  • Like
Reactions: ZET

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Imitim i artefaktit ,,Hyjnesha ne fron" qe ne origjinal paraqet Dhematen Pellasge apo Planetin toke.Artefakti eshte zbuluar ne Prishtine me sakt lokacioni i Tjerrtores.Dhe posht sa per ilustrim Dhemata. 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Imitim i Kalendarit stinor me i lashti ne Europ .Gure mermeri nga Gadimja.Artefakti orgjinal eshte gjetur poashtu ne lokacionin e tjerrtores fatkeqsisht sot zbukuron nje vitrin ne muze te Serbis.Posht punim i gravuar ne nje cilinder tip Vule me vija te theksuara
detalisht si ne origjinal.Ku leht identifikojm ndarjet .

 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Imitim i Artefaktit te shqiponjes ne gure te Kuqit te Vlores .
Punimi i eshte be dhurat Muzeut Kombtar Historik Tirane.

 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Rrokori Pellasg(lineari B).

 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,548
Pikët
113
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Pergezime dhe pune e paqme.Si ben dot kerrkush apo cdo njeri -bravo-``respect````16``
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Cilinder simbolik i kater viteve Kater thellimet kan te thelluara kater gjarpinj ,e figura e gjarprit te pellasget simbolizonte Kohen ne rastin ton vitin ku ne pamje gjarpri te duket se kafshon bishtin e vet .Lart rrethi ka te gravuar Bleten dhe posht syrin. Guri eshte i gjat 16,18 cm .


Posht kemi Nje cilinder tip shtypshkronje te Alfabetit te konsoliduar Pellasg ,ne dy rrathet ka te gravuar planimetrin e qytetit te trojes imituar nga nje artifakt Etrojs dhe posht ka sistemin ton djellor treekendeshi simbolizon djellin 9 rrathet anash 9 planetet ndersa ne qender kam gravuar gamadianin(swastiken) qe simbolizon kater vjeqarin . 
Last edited:

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Punim i alfabetit pellasg , riperpiluar nga une ,punimi i eshte dhuruar mikut Sami Ahmetit.
25 germa +8 derivate =33.

 
  • Like
Reactions: ZET

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
1,844
Pikët
63
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Te gjitha punimet me pelqyen personalisht. Vetem tek Skenderbeu kam pak rezerva per sa i perket proporcioneve.Pjesa e siperme e kafkes(me gjithe perkrenaren) duket shume me e vogel se pjesa e nofullave(pavaresisht mjekres).
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,346
Pikët
113
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Oxhaku i odes sime .

Nuk e di nëse e ke ndjekur këtë dokumentarin për varrezat në Vuksanlekaj:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=T7aCQxs9Mhk[/ame]

Në mos gaboj ka edhe një dokumentar tjetër në lidhje me këto varreza të prodhuar nga Top Channel. Përveç atyre që thuhen në dokumentar, çfarë mund të shtoje ndonjë gjë më tepër ti nisur nga eksperienca jote si gurgdhendës?

P. S.
Cfarë lloj gurësh ke përdorur për oxhakun e shtëpisë tënde?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,336
Pikët
113
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

Te peruroj per punen qe ke be Xhemajl, duken shume bukur.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,406
Pikët
113
Përgjigje e: Imitim i lashtesis ne gure

bile edhe nje dy prikolica traktori qashtu me gure me i gdhende edhe po dalim e themi, i kemi zbuluar te antikes do gjera, deri sa te vijne ti vertetojne, faka njuzi ka çare rrugen :D
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
48
Pikët
33
Punimet e mija te radhes jan ,,lulja e jetes" njefigurin e Dhemates pellasge ,,hyjneshes ne fron" punuar si dhurat ,pastaj dy pellumba njeni dhurat ndersa tjetri punuar per vete,per momentin jam duke u mar me kuptimin e simboleve te diskut te Hefaistit plisbardh.Screenshot_20191129-190448_Gallery.jpg
 
Top