• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Install Magento nga SSH

SiL3nT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
37
Pikët
0
Vendndodhja
Sweden
Pasi hasa disa probleme ne instalimin e Magento e zgjidha problemin dhe po shkruaj dicka, jam i sigurt se nje kohe do ju duhet...

Se pari sigurohuni qe te keni te instaluar keto:

Code:
Supported Operating Systems:
Linux x86, x86-64

Supported Web Servers:
Apache 1.3.x
Apache 2.0.x
Apache 2.2.x

Supported Browsers:
Microsoft Internet Explorer 6 and above
Mozilla Firefox 2.0 and above
Apple Safari 2.x
Google Chrome
Adobe Flash browser plug-in should be installed

PHP Compatibility:
5.2

Required extensions:
PDO_MySQL
simplexml
mcrypt
hash
GD
DOM
iconv
curl
SOAP (if Webservices API is to be used)

Safe_mode off
Memory_limit no less than 256Mb (preferably 512)

MySQL:
4.1.20 or newer
InnoDB storage engine

SSL:
If HTTPS is used to work in the admin, SSL certificate should be valid. Self-signed SSL certificates are not supported

Server - hosting - setup:
Ability to run scheduled jobs (crontab) with PHP 5
Ability to override options in .htaccess files
Neqoftese nuk dini ti instaloni do ishte mire te kontaktoni me supportin e hostit sepse ju ndihmojn patjeter se jan paketa qe jan te nevojshme per shume gjera kompanit e hosteve me te mire i kane.

Per te kontrolluar neqoftese hosti juaj eshte ne rregull me paketat perdorni filen 'magento-check.php' (eshte ne atach me posht). Filen futeni me FTP ne direktorin kryesore dhe hapeni www.example.com/magento-check.php , neqoftese gjithcka eshte ne rregull atere filloni me instalimin si me posht ne te kundert plotsoni paketat qe mungojn.

Instalimi bashk me sample data (I rekomanduar):
* 5 gjera qe duhet te dini para se te filloni *
* Direktorin ku do instaloni Magenton *
* Database hostname *
* Emrin e Database qe Magento do perdori *
* Username te Database qe ka privilegjet mbi Databasen qe do perdori Magento *
* Password e Username te Databases *
Code:
mkdir SUBDIRECTORY
cd SUBDIRECTORY
wget http://www.magentocommerce.com/downloads/assets/1.4.0.1/magento-1.4.0.1.tar.gz
wget http://www.magentocommerce.com/downloads/assets/1.2.0/magento-sample-data-1.2.0.tar.gz
tar -zxvf magento-1.4.0.1.tar.gz
tar -zxvf magento-sample-data-1.2.0.tar.gz
mv magento-sample-data-1.2.0/media/* magento/media/
mv magento-sample-data-1.2.0/magento_sample_data_for_1.2.0.sql magento/data.sql
mv magento/* magento/.htaccess .
chmod o+w var var/.htaccess app/etc
chmod -R o+w media
mysql -h DBHOST -u DBUSER -pDBPASS DBNAME < data.sql
./pear mage-setup .
./pear install magento-core/Mage_All_Latest-stable
rm -rf downloader/pearlib/cache/* downloader/pearlib/download/*
rm -rf magento/ magento-sample-data-1.2.0/
rm -rf magento-1.4.0.1.tar.gz magento-sample-data-1.2.0.tar.gz data.sql

Instalimi pa sample data (Nuk rekomandohet)

Code:
mkdir SUBDIRECTORY
cd SUBDIRECTORY
wget http://www.magentocommerce.com/downloads/assets/1.4.0.1/magento-1.4.0.1.tar.gz
tar -zxvf magento-1.4.0.1.tar.gz
mv magento/* magento/.htaccess .
chmod o+w var var/.htaccess app/etc
chmod -R o+w media
./pear mage-setup .
./pear install magento-core/Mage_All_Latest-stable
rm -rf downloader/pearlib/cache/* downloader/pearlib/download/*
rm -rf magento/ magento-1.4.0.1.tar.gz

*** Shenim ***
Neqoftese ju shfaqen errore si me posht:
* URL not accessible *
Veproni si me posht..

Code:
./pear mage-setup .
./pear install magento-core/Mage_All_Latest-stable
* 404 Error On Product & Category Pages *

Code:
Shkoni te: System -> Cache Management
Shkoni te seksioni [B]Catalog[/B], klikoni [B]Refresh[/B] per [B]Catalog Rewrites.[/B]
Kjo gjithashtu rregullon structuren e URL per katogorit dhe produktet e fundit ne home page.

Me respekt Klevi.
 
Top