• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Ne ditet e sotme, ka femije te zgjuar, qe ne moshe shume te voget,
por disa femije te tjere, jane pak si te vonuar...

Neper shkolla dhe ne universitete, dikush meson shume shpejte, dikush per te njejten gje, i duhet shume me tepet kohe...

Ne jeten e perditshme, disa njerez integrohen shpejte e disa te tjere kane veshtiresi...

Nga kjo me beri te me lindi nje pyetje ...

Mendoni ju qe inteligjenca trashegohet nga prindrit...? dhe eshte gjenetike..?
Apo eshte menura, se si ne e stervisim trurin, qe ne moshen me te vogel, per te arritur suksese ne shkolle ne jeten profesiaonale e ate intelektuale..?
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Per mendimin tim dhe e kam bindje kete :

Inteligjenca eshte : 80% e trasheguar, dmth genetike
20 % kultivohet
 

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Ka dhe raste qe fitohet me gropat qe te jeta dhe meson por pjesa me e madhe trashegohet :)
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
50 /50 Mendoj , smund te ket inteligjenc dikush qe ka pas stergjyshin te tille kur ska ber asnje klas shkoll ku te mar sadopak dije !
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Trashegohet ..po me keto kohe qe kan ardhur them dhe se njeriu formohet sepse i ka te gjitha mundesite;)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Te dallojme Inteligjencen natyrore (Aftesia e Pershtashmerise) nga, Intelektualizmi (nje shtrese shume e paket dhe elitare )Ky (Intelektuali) kultivohet...Arsimimi eshte faktor i rendesishem, por nje njeri inteligjent i lindur eshte i afte "te mbijetoje" edhe nese i mungojne keto mundesi.Ka njerez qe jetojne ne zona te thella, rurale, por forcen e aresyetimit e kane perfekte, konçize, me shume rrugezgjidhje per cdo problem.Kjo eshte inteligjenca natyrale..Veçoj ketu theniet e mençura te krahinave malesore historikisht (fjalet ne kuvendet e tyre).Jane sentenca popullore !!!! (gjithe mençuri, pavaresisht se cfare mentaliteti mund te mbartin )
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Inteligjenca mund te jete shume pak, apo pjeserisht e lindur, por eshte medoemos e fituar!!!!!!!!!!!!!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

SEa :) respektoj mendimin ndryshe, por....jam Kunder !
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Te dallojme Inteligjencen natyrore (Aftesia e Pershtashmerise) nga, Intelektualizmi (nje shtrese shume e paket dhe elitare )Ky (Intelektuali) kultivohet...Arsimimi eshte faktor i rendesishem, por nje njeri inteligjent i lindur eshte i afte "te mbijetoje" edhe nese i mungojne keto mundesi.Ka njerez qe jetojne ne zona te thella, rurale, por forcen e aresyetimit e kane perfekte, konçize, me shume rrugezgjidhje per cdo problem.Kjo eshte inteligjenca natyrale..Veçoj ketu theniet e mençura te krahinave malesore historikisht (fjalet ne kuvendet e tyre).Jane sentenca popullore !!!! (gjithe mençuri, pavaresisht se cfare mentaliteti mund te mbartin )


E ke myt Meri sidomos me 2 fjalite e fundit :D:D
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Ndryshim raporti : 95% me 5%.
Ke gjetur fakte te reja qe kundershtoke ate te parin?

Sa per temen: inteligjenca trashegohet ne gene dhe vetem nje pjese e vogel kultivohet ne jete.
 

Scion

Enraged
Anëtar
May 11, 2011
Postime
239
Pikët
0
Vendndodhja
Tiranë
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Talenti dhe Inteligjenca nuk trashegohen. Thjeshte jane dhurate natyrore
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Inteligjenca si mendoni a trashegohet..?

Inteligjenca nuk trashegohet , ajo fitohet gjate jetes si pasoje e kontaktit te femijes me ambjentin qe e rrethon

Ndaj qe femijet te behen inteligjente duhet te riten te lire dhe tu nxitet fantazia me pyetje te ndryshme , si dhe tu flasesh me zgjuarsi, duke perdorur figura letrare ,pra duke i trajtuar si te ritur

Po ta shikosh shumica dermuese e shkencetareve i kane pas prinderit ,
koqe kandari , nderkaq qe femijet ju kane dale gjeniale ...
 
Top