• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Internetin po e përdorim apo po na përdor ?

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
604
Pikët
63
Kjo varet nga personat, por kur shumica ecen ne nje drejtim eshte e pamundur te ecesh ndryshe. Edhe nese e bene nuk ka ndonje rendesi.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,643
Pikët
113
Kjo varet nga personat, por kur shumica ecen ne nje drejtim eshte e pamundur te ecesh ndryshe. Edhe nese e bene nuk ka ndonje rendesi.
Më bëri përshtypje....
Përdorin të njëjtën teknikë psikologjike që u robëron mëndjen kumarxhinjve...
Krijon dopaminë dhe si rrjedhojë bën që të krijosh varësi nga rrjeti....
... Ja psh shoku tanku nuk po shpëton dot nga Ludo....
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,704
Pikët
113
Duhet ikur dhe gjetur ate pronarin qe e shpiku dhe ti thuhet mbylle kete dyqan se na falimentove me lloj-lloj produktash fejk -pis-``fumato``
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,991
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
99% qe Sot Po na perdor .. ndersa 1 % e perdorim. ( so kaq e kemi vete ne dore )

Shume dakort me ty @edlin , ne komentin me lart .
 

Baardy_

V.I.P
Anëtar
May 16, 2017
Postime
3,671
Pikët
113
Vendndodhja
Ne zvicer
Në fillim na ishte për diçka tjetër ..... e sot është për një tjetër mision.... kështu gjithmonë e ka pasur jeta e humanëve ..... " devijues të përsosur" .
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,008
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Shumica e ketyre events behen monitor/log, eshte gje normale. Facebook/Google jane servise free, dhe menyra se si gjenerojne pare eshte nepermjet marketingut. Gjithe keto logs procesohen nga inxhinier te quajtur Data Scientists qe te ipen kuptim te dhenave, dhe te bejne target me rekllama (shtete, qytete te caktuara, lloj lloj kombinacione nga probabiliteti) apo te nxjerrin konkluzione tjera sa i perket sjelljes nga popullata specifike/shtete specifike/qytete specifike. Ndoshta ka edhe monitorime tjera qe nuk e dijme.

Mirepo, ne pergjithesi fale internetit jemi me pak injorant. Kjo eshte e pakontestueshme.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,730
Pikët
113
Jam perdorues i vjeter i internetit qe ne vitin 1995, nuk kishte rrjete sociale. Nuk ka arritur te me perdore perderisa nuk kam varesi nga rrjetet sociale. FB e perdor shume pak, kam shume pak friends, mund te me qelloje dite te tera pa u loguar. Ne Twitter kam harruar passin, mund te kete nja dy vjet pa u loguar, passin mund ta rekuperoj per dy min me anen e emailit, por nuk me intereson. Ne instagram kam zero foto nja 500 friends, por vetem i kam pranuar kot, mund te qelloje dhe 6 muaj pa u loguar.
Kshu qe mbetet forum al qe logohem shpesh. Ne fillim jam rregjistruar neper forume, qe ti perdor une per te hedhur materiale apo gjera qe mund ti interesojne te tjereve. Hera heres just for fun, duke bere gallate me antaret anonime te forumeve. Kjo persa i perket kohes se lire.
Persa i perket punes, pa diskutim e perdor une internetin.
Si dhe per te paguar bills, tickets etc.

Shkurt muhabeti, interneti eshte skllavi im, nuk jam une skllav i tij.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,730
Pikët
113
Shumica e ketyre events behen monitor/log, eshte gje normale. Facebook/Google jane servise free, dhe menyra se si gjenerojne pare eshte nepermjet marketingut. Gjithe keto logs procesohen nga inxhinier te quajtur Data Scientists qe te ipen kuptim te dhenave, dhe te bejne target me rekllama (shtete, qytete te caktuara, lloj lloj kombinacione nga probabiliteti) apo te nxjerrin konkluzione tjera sa i perket sjelljes nga popullata specifike/shtete specifike/qytete specifike. Ndoshta ka edhe monitorime tjera qe nuk e dijme.

Mirepo, ne pergjithesi fale internetit jemi me pak injorant. Kjo eshte e pakontestueshme.
Fale internetit jemi me shume injorant, shumicen e njohurive te mia personale, mbi 90% i kam marre nepermjet librave deri ne vitin 1995. Nga interneti kam mesuar detaje si kishte bo sherr Paul Mccartney me John Lenon, dhe si u vra Tupac-u. Who gives a shit se per car arsye u vra i drogumi dhe degjenerata Tupac:p
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
30,992
Pikët
113
Jam perdorues i vjeter i internetit qe ne vitin 1995, nuk kishte rrjete sociale. Nuk ka arritur te me perdore perderisa nuk kam varesi nga rrjetet sociale. FB e perdor shume pak, kam shume pak friends, mund te me qelloje dite te tera pa u loguar. Ne Twitter kam harruar passin, mund te kete nja dy vjet pa u loguar, passin mund ta rekuperoj per dy min me anen e emailit, por nuk me intereson. Ne instagram kam zero foto nja 500 friends, por vetem i kam pranuar kot, mund te qelloje dhe 6 muaj pa u loguar.
Kshu qe mbetet forum al qe logohem shpesh. Ne fillim jam rregjistruar neper forume, qe ti perdor une per te hedhur materiale apo gjera qe mund ti interesojne te tjereve. Hera heres just for fun, duke bere gallate me antaret anonime te forumeve. Kjo persa i perket kohes se lire.
Persa i perket punes, pa diskutim e perdor une internetin.
Si dhe per te paguar bills, tickets etc.

Shkurt muhabeti, interneti eshte skllavi im, nuk jam une skllav i tij.
E po une qe skam as fcb as instagram cfar cenkam une qe jam kunder reklamimit te jetes apo berjes privacis transparent siq e bejne te gjithe ne keto rrjetet sociale!
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,008
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Fale internetit jemi me shume injorant, shumicen e njohurive te mia personale, mbi 90% i kam marre nepermjet librave deri ne vitin 1995. Nga interneti kam mesuar detaje si kishte bo sherr Paul Mccartney me John Lenon, dhe si u vra Tupac-u. Who gives a shit se per car arsye u vra i drogumi dhe degjenerata Tupac:p
Kesaj i thuhet qasje me te lehte ne informata plako. Mund te Gjesh njohuri teper te dobishme dhe ne anen tjeter ke edhe artikuj te tipit te pordhtaleve Shqiptare dhe tjera qe bejne tituj click-baiting dhe i postojn ne fb. Ka dallime.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,730
Pikët
113
Mbajeni mend nga une, ju duket se jeni me pak injorant fale google. Nuk eshte e vertete, njohurite qe perfitohen nga google jane te crregullta, momentale, nuk te fiksohen ne koke. Librat ti fiksojne njohurite. Per te mos thene se google te jep shpesh here informacion te gabuar, meqenese tashme shkruan lloj lloj injoranti.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,730
Pikët
113
E po une qe skam as fcb as instagram cfar cenkam une qe jam kunder reklamimit te jetes apo berjes privacis transparent siq e bejne te gjithe ne keto rrjetet sociale!
Ti je ujk lol, bravo, go on like that.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,339
Pikët
113
videot skam terezi ti shoh po sipas temes, edhe ashtu edhe keshtu. Ne moment qe na kursen kohe ne porosi, pagesa, info, rezervime etj ia vlen qe e kemi, kur ngecim ne Ludo e kemi ngrene me kohen e humbur psh. ?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,461
Pikët
113
Më bëri përshtypje....
Përdorin të njëjtën teknikë psikologjike që u robëron mëndjen kumarxhinjve...
Krijon dopaminë dhe si rrjedhojë bën që të krijosh varësi nga rrjeti....
... Ja psh shoku tanku nuk po shpëton dot nga Ludo....
Ludo eshte mjeti per tu shoqerizuar internetish, tanku me shoke,..;)

Problemi eshte qe nuk vazhdon dot si do robi...
 
Top