• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Invazioni Dorian 1100 BC - Ka ndodhur ndonjehere?

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Sepse e kane cuar ne Sardenje historine. Imagjino nje ishull kaq te fuqishem sa te jete aleat kryesor ne lufte kunder Egjiptit ne Kadesh.
Bullshit. Por me kend te flasesh? Jetojme ne eren e njohurise dhe meritave fallso. Epoka e Neros.
 
Last edited:

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,860
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Pushtimi Dorian është një koncept i hartuar nga historianë të Greqisë antike për të shpjeguar zëvendësimin e dialekteve dhe traditave para-klasike në Greqinë Jugore nga ato që mbizotëruan në Greqinë Klasike. Këto të fundit u emëruan Doriane nga shkrimtarët e lashtë Grekë, nga Dorianët, popullsia historike që i fliste.

Legjenda Greke pohon se Dorianët morën në zotërim Peloponnesus në një ngjarje të quajtur 'Kthimi i Heraclideve' (Greqishtja e lashtë: Ἐπιστροφὴ τῶν Ἡρακλειδῶν). Studiuesit klasikë të shekullit XIX panë në legjendë një ngjarje ndoshta të vërtetë që ata e quajtën pushtimin Dorian. Kuptimi i konceptit ka ndryshuar disa herë, pasi historianët, filologët dhe arkeologët e përdorën atë në përpjekje për të shpjeguar ndërprerjet kulturore të shprehura në të dhënat e fushave të tyre. Modeli i mbërritjes së kulturës Doriane në ishuj të caktuar në Mesdhe, siç është Kreta, gjithashtu nuk është kuptuar mirë. Dorianët kolonizuan një numër vendesh në Kretë.

Megjithe gati 200 vjet hetim, autenticiteti i një shpërnguljeje masive të Dorianëve në Greqi nuk është vërtetuar kurrë, dhe origjina e Dorianëve mbetet e panjohur. Disa i kanë lidhur ata ose viktimat e tyre me shfaqjen e popujve po aq misteriozë të Detit. Kuptimi i frazës "Pushtimi Dorian" si një shpjegim për ndarjen kulturore dhe ekonomike pas periudhës Mikenase është bërë në një farë mase amorfe. Hetimet në të kanë shërbyer kryesisht për të përjashtuar spekulime të ndryshme, megjithëse mundësia e një pushtimi të vërtetë Dorian mbetet i hapur.
Nese e keni te kjart pushtimin Viking te Nordikve ne te gjitha drejtimet, tuj u vendos njehere ne veri- perendim te Frances si pushtues e pastaj iu versulen Britanis se madhe.

Keshtu pra, edhe Dorianet erdhen nga
Brigjet e detit Kaspik si pushtyes moren e jugun e gadishullit gjith Peloponezet dhe pastaj keta u hodhen mbi ishujt Egjean, ne veçanti mbi qytetrimin e Kretes ( Kandia) dhe shkatrruan çdo gjë.
Ky invadim ndodhi pas atij te popujve te detit, ishte brutal dhe i dhan fund sytetrimit kretuaz.
Tjeter gje eshte me von kur keta dorianet u qetsuan, u adoptuan mbi rrenojat e nje kulture tjeter.
Mendimi imi eshte se,
Ndoshta invadimi i Dorianve skito kaukazian mbi Helad, Thraki e Iliri shkaktoj tmerrin apo fluksin e emigrimeve te fiseve nga Iliria e jugut drejte Egjeut e deri ne Palestin.

Pergundim;
Dorianet nuk ishin vendas ne gadishull por popull skito kaukazian.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Kreksi, ke temat e tua per te derdhur plehra. Falemderit qe te mos shkruash me ne kete teme.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
XhGashi ka sjelle disa here artifakte te nje gjuetari qe vret luane ne Persi, te reflektuara ne pasqyrat etruske. Po ashtu nje mori statujash te luaneve zbukurojne pallatet e Egjiptit te poshtem. Behet fjale per Gjuetarin tone. [Datimin po e heq dhe emrat hsitorike te faraoneve me poshte, perfshi Heraklin, nuk do t'i vendos] Herakli fillon lufte me nje faraon ne Afrike. Kesaj here mundet dhe behet i burgosur i ketij Faraoni. Fabulat qe Herakliu bente pune te grave, dhe rrinte fshehur etj., jane meyra mitologjike pe rte thene se ai ishte i burgosur dhe i takojne kesaj periudhe.

(Njelloj si ne fabulat qe na kane vjedhur Shen Vladimirat dhe Kozakat e Slleverve dhe Bullgareve) Vajza e Faraonit duke degjuar muziken e jashtezakonshme te lires, duke pare bukurine, si dhe prejadhjen e mire te te burgosurit, i kerkon leje te atit ta martoje. Ajo ishte shume e re krahasuar e te, por nga martesa linden femije te fuqishem. Dy nga ata jane Memnoni dhe tjetri eshte Maqedoni.

Maqedoni eshte i pari qe sundon ne token Emathiote. Po more Herkulin, e Dorianet dhe ke marre edhe Maqedonine. Dhe po more Maqedonine, Sparten dhe Dorianet ke marre Dardanine dhe gjithe historine e Shqiptareve. [ I rashe shkurt sepse kam shume dokumentime qe nuk e shoh te arsyeshme t'i hedh ketu. ]

Herakli yne eshte Zeusi Amon (sic) i fundit, katragjyshi i Aleksandrit. Per kete arsye, prifterinjte e Tebes e pranuan unanimisht. Koha qe Herakliu zoteroi ne Afrike njihet si periudha me e ndritur e historise se Egjiptit. Pothuaj gjithe skulpturat e tij jane me hunde te thyer.

View attachment 34780
Per skeptiket ndaj atyre qe kam thene ne forme teorike.

Durresi- Qytet i Maqedonese | Qytet i Lakonise

1634164269102.png

Me qe Durresi nuk ka qene ndonjehere ne Sparte, i bie qe Dorianet te jene Doursane.
 
Last edited:

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
E kisha fjalen per Dorezenes ne gjuhen letrare, dhe 'Dorzan' (geg.)
Ne se e gjeni ne fjalorin shqip- shqip shpjegimin e 'Dorezene' ju lutem ta postoni.
Pèng* i thonë partizantë.
"Janë dorzanu" = Kanë këmbyer pèng mesvete.

* Nocioni "peng" nuk është cilësi e subjektit (njeriut kalit apo cilësdo vlere) por e subjektit në cilësi pengësie. E të bërit pengesë për një veprim tjetër. Shqiptari të ka dhënë besën, por zdrali duke qenë i pabesë vet, ka kërkuar siguri materiale. Kështu ka lindur edhe nocioni peng i derivuar nga fjala pengesë ose e kundërta. Ani që ne gjuhën shqipe cilësia nuk e merr shumësin e bartësit. Partizanët dhe bijte e tyre çetnik mendojnë se cilësor i tyre ka shumës. Në gjuhën e pastér shqipe, forma partizani, është 'shumës' i drejtë. Apo më saktë, cilësia / identiteti grupor e të ngjashme në gjuhën e pastër shqipe nuk guxojnë e as nuk kanë shumës gramatikor.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Herkuli ka qenë shumë i lidhur me Dyrrahun. Ai ishte aleat i tyre, por në një betejë më duket kundër Lapiteve, ai vrau gabimisht Jonin, djalin e mbretit të Dyrrahut.
Në të njëjtën kohë, në njē nga veprat e Aristofanit, nënkuptohet, që ai fliste dhe kuptonte ilirisht dhe kjo nuk eshte artistikisht.
Ajo është komedia Menehmët​
Në vitin 1986 derisa po hetoja origjinën e bizonit të Amerikës dhe mundësinë që një pjesë e Indianëve të kenë arritur atje duke qenë se e tëre të gjallët e tyre bazohej në gjahun dhe përpunimin bizonave të cilët migronin sëbashku, gjeta të dhënën se Aristoteli po e pëmendte egzistimin e tyre edhe Traki mbase edhe në disa vise verilindore të Greqisë antike dhe të Ilirisë. Ku thotë se ky fis i quan(te) Bonas, ndërsa më parë janë quajtur Monap - nga i cili rast kisha mësuar për shndërrimin e M në B, ( rast është përmendur nga unë në FSH ) dhe se sipas mendimit tim të atëhershëm [ te para gati 40 vjetesh ], M s'ishte veç një B arkaike te fiset e vjetra me kulturë konservatore, me çrast, kur e pash komedinë "Menehmët" (1994/95) derisa po i shihja kopertinën, e transformova në "Benekhmi" apo "Binekhi". Dhe me të lexuar se bëhet fjalë për vëllezër, unë kuptova se jo vetëm se në ate komedi të lashtë antike bëhej fjalë për dy vellëzer ilir, por se ata në fakt ishin edhe Bineq, gjë që akoma edhe sot e kësaj dite, miliona lexues e mija regjisor që e kanë vënë në skenë për ta parë publiku, nuk e kuptojnë dhe nuk e marrin vesh, pse i ngatrerrojnë.
Në një batutë ata pëshkruhen si të veshur me rroba ilire, dhe se dukeshin tamam si ilir. - Padyshim termi "ilir" në periudhën e Arsitofanit e kishte kuptimin "grek arkaik". Mbase edhe "të i/e prapambetur", kundrejt "konservator". Sidoqoftë ajo isht një komedi që po e gjete të paprishur në përkthim do të mund të ekstraktosh goxha të dhëna historike marrë nga dora e parë - shumë më të vlefshme (lexo autentike) se ato që kan lënë kronikanët e historianët e zanatit. ©​
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Ka shumë rrefime për të, por nëse ka qenē personazh historik dhe “punet” e tij, duhet të kenë qenë fushata ushtarake, që simbolikisht, quhen “punë”.
Anglezët që kanë perkthyer këto gjëra në të shumtën e rasteve janë sharkatan e amator - apo akoma më saktë, krjetësisht të papërgjegjshëm.
Ato janë :: "Të Bamet e Herkulit" ose angl., "Heracles' Deeds" apo edhe më drejtë, "The Deeds of Hercules" e jo siç e kanë bërë një mori publikuesish që të bamet e tij i quajtën "Labors" në vend se "Deeds". Toskërisht i bie "Veprat e Herkulit".
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Mendoj se fjala shqip 'dorezan' ka ekuivalent fjalen e huazuar 'garantues'. Garantuesi zakonisht vendos si peng kredibilititetin/reputacionin/familjen e tij dhe ne reputacioni i tij nuk mjafton, nje fond financiar ose te kembyeshem ne mjete finaciar. Pra Dorezani vendos si peng (=subjekti i Dorezanise, sic eshte shenuar ne postin me lart) nje asset moral ose financiar. Peng eshte po ashtu fjale shqip, sepse kemi edhe penglenes, pengese, pengoj, etj.

Herkuli ne kete rast ishte dorezane me reputacionin e tij si 'dikush qe ja del ne krye punes' pavaresisht sa e veshtire eshte. E me sa duket, ne historine tone antike bijte e Herkulit qe moren trashegimine e te jatit kane hyre ne rolodeks si 'Dorzani' 'Durzani' e 'Dursaki'.

Orikumi qe edhe ai njohet si [d]Orsi eshte po ashtu i lidhur me bemen tjeter te Herkulit. Lopet e kuqe te Gerionit. D~ (Dorik) nga ku Orik, qe paraprin emrin, ka rene. Qe G/Herioni dhe lopet e tij kane qene ne Ketim/Maqedoni dhe jo ne Gader te Spanjes, kam deshmi te pakundershtueshme.

PS. Famija (e huaj) Orsini e mesjetes qe kinte ne pronesi kete qytet, ka marre nga ai titullin.

@ZET
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Bonasi ishte ne Paeoni. Aristoteli 'de Animalibus'. Aeliani i quan Monops , te tjeret Bonasus. Dikoani thote qe Panonia ( korruptim i Paeonia) prodhon nje sasi me madhe bizonesh dhe sipas te thenave 15 vete mund te flene mbi nje lekure bonasi. Plini pershkruan nje pikture shume qesharake per Bonasin.

E kam kam ne forumin tjeter ne 2012.

1634229240297.png
 
Last edited:

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
6,252
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
I cuditshem eshte njeriu. Nuk njeh kusherinjte e trete,por te sqaron me siguri te plote se ca ka ndodhur para 3000 vjetesh. :LOL:
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Panonia është vend tjetër, më afër Polonisë, ku është edhe qendra prej nga kanë origjinuar Bizonët Amerikan.
Sipas Ortelius, Pannonia ishte korruptim i emrit te Paeonise. Ne mesjete u be sinonim i mbreterise Hungareze. Po kjo eshte ceshtje tjeter.
Ne citimet qe solla, vereheb qarte emrat Maqedoni dhe Paeoni. Vec kesaj Plini e vendos qarte ne Maqedoni. Thote se bonas ishte nje kafshe barngrenese dhe shume paqetore ndonese masive dhe e eger ne dukje. Kur zemerohej merrte turr dhe vraponte jo aq larg per te shmgarur hypjen e larte te temperatures. Duan te thone se kur zemerohej lekura e tij behej aq e nxehte sa mund te digjej dora po ta prekje.

E mbaj mend mire sepse eshte bere the 'but of the joke' ne familjen time. Sa here merr dikush turr, nje tjeter ja pret 'hej, bonas!'
 
Last edited:

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,596
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Mendoj se fjala shqip 'dorezan' ka ekuivalent fjalen e huazuar 'garantues'. Garantuesi zakonisht vendos si peng kredibilititetin/reputacionin/familjen e tij dhe ne reputacioni i tij nuk mjafton, nje fond financiar ose te kembyeshem ne mjete finaciar. Pra Dorezani vendos si peng (=subjekti i Dorezanise, sic eshte shenuar ne postin me lart) nje asset moral ose financiar. Peng eshte po ashtu fjale shqip, sepse kemi edhe penglenes, pengese, pengoj, etj.
"Dorëzomani filanin" që të kemi marrëveshtje.​
Gjonit iu morën djemtë dorzan për t'u siguruar që ky se sulmonte më perandorinë apo se i përmbushte kushtet për armpushim. Skenderbeu ka qenë dorzan.
Derivati kuptimor i dorzanisë si "garant" është i pas luftës së dytë botërore.​


Herkuli ne kete rast ishte dorezane me reputacionin e tij si 'dikush qe ja del ne krye punes' pavaresisht sa e veshtire eshte. E me sa duket, ne historine tone antike bijte e Herkulit qe moren trashegimine e te jatit kane hyre ne rolodeks si 'Dorzani' 'Durzani' e 'Dursaki'.
Siç thamë nuk ka të bëjë me reputacione.​
Nuk ekziston asnjë mundësi që Dorzani të të sqarojë 'Durrsakin'.​
Orikumi qe edhe ai njohet si [d]Orsi eshte po ashtu i lidhur me bemen tjeter te Herkulit. Lopet e kuqe te Gerionit. D~ (Dorik) nga ku Orik, qe paraprin emrin, ka rene. Qe G/Herioni dhe lopet e tij kane qene ne Ketim/Maqedoni dhe jo ne Gader te Spanjes, kam deshmi te pakundershtueshme.

PS. Famija (e huaj) Orsini e mesjetes qe kinte ne pronesi kete qytet, ka marre nga ai titullin.

@ZET
Nuk më mbushet mendja që ekzistojnë dëshmi të tilla.
p.s.: Ç'është kjo "Ketim/Maqedoni"? Na e çove Maqendoninë në Kinë ?​
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Qe t'i bie shkurt, Dorezani sqaron Herkulin. Herkuli i ka stapin ne monedhen e Durresit.

Kina nuk ka lidhej me Ketim. E ne se eshte kina Veriore ku ka kaluar Aleksandri (Chan ma do mendja) eshte vendi ku jane ku kane gjetur mijera ushtare me tipare europiane (sipas vete kinezeve te cilet me kane thene per kete rreth 5 vjet me pare) ne terrakote. Une e shikoj me shume te lidhur me Hatim, e nuk do shkoj me tej.
K -> H -> G

Per te tjerat, si ta kete punen secili. Nuk eshte detyra ime te bind ata qe kane lindur te bindur.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Invazioni Dorian eshte term disi i gabuar, ne fakt eshte migrimi Dorian per ne Peloponez dhe madje ne Krete.
Ky migrim ka ndodhur per shkak te invazionit Ilir( ky eshte term i sakte). Iliret( paraardhesit tane) pushtuan territoret ku eshte shqiperia sot, si dhe ne veri dhe Veri lindje te greqise se sotme, duke shkaktuar migrimin masiv Dorian drejt jugut ne tre vale. Paraardhesit tane vijne nga veriu( Europa qendrore), nga aty ku sot eshte austria dhe gjermania jugore.

Thote ky

https://books.google.com/books?id=EkIGAAAAQAAJ&pg=PP1
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,420
Pikët
113
Invazioni Dorian eshte term disi i gabuar, ne fakt eshte migrimi Dorian per ne Peloponez dhe madje ne Krete.
Ky migrim ka ndodhur per shkak te invazionit Ilir( ky eshte term i sakte). Iliret( paraardhesit tane) pushtuan territoret ku eshte shqiperia sot, si dhe ne veri dhe Veri lindje te greqise se sotme, duke shkaktuar migrimin masiv Dorian drejt jugut ne tre vale. Paraardhesit tane vijne nga veriu( Europa qendrore), nga aty ku sot eshte austria dhe gjermania jugore.

Thote ky

https://books.google.com/books?id=EkIGAAAAQAAJ&pg=PP1
Kujtoj se tema fillon me postin e pare. Qe t'i hidhni nje sy me qe cikllopet e kane sepaku njerin.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Kujtoj se tema fillon me postin e pare. Qe t'i hidhni nje sy me qe cikllopet e kane sepaku njerin.
Permblodha me pak fjale cfar thot ai gjermani, jo cfar them une.
Une them se periudha per te cilen behet fjale, nga 1100 BC e me pas eshte dark ages. Nuk dihet asgje cfar ka ndodhur. Mbetet vetem mitologjia.
Kjo nuk te shpie gjekundi, sepse e dime se milky way( galaktika jone) nuk eshte qumeshti i cices se Heres.
Postimi i pare nga cica e Heres nuk ndryshon aspak, mitologji dhe spekullim puro.
E thene ndryshe greket nuk mund te pretendojne territore shqiptare me mitologjira alla heraklidesh.

Herkuli, ky femije i mbrapshte kafshoi cicen e Heres, kur kjo po i jepte gji, ajo e hodhi andej tej dhe qumeshti ju shpernda gjithandej ne ate qe quhet rruga e qumeshtit, ose perndryshe galaktika jone, me diameter 100 mije vite drite.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,351
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Invazioni Dorian eshte term disi i gabuar, ne fakt eshte migrimi Dorian per ne Peloponez dhe madje ne Krete.
Ky migrim ka ndodhur per shkak te invazionit Ilir( ky eshte term i sakte). Iliret( paraardhesit tane) pushtuan territoret ku eshte shqiperia sot, si dhe ne veri dhe Veri lindje te greqise se sotme, duke shkaktuar migrimin masiv Dorian drejt jugut ne tre vale. Paraardhesit tane vijne nga veriu( Europa qendrore), nga aty ku sot eshte austria dhe gjermania jugore.

Thote ky

https://books.google.com/books?id=EkIGAAAAQAAJ&pg=PP1
Ne fakt, nese i referohesh arkeologeve Shqiptar dhe Jugosllav ata jane proponent qe kultura Glasinac-Mat ka vazhdimesi prej kohes hershme bronzit, arkeologet Austriak ne fakt e pranojn qe ka vazhdimesi mirepo ka ndikim te fuqishem nga TransDanubian Urnfield Kultura, mirepo gjate kohes vonshme bronzit ka pas disa migrime prej Europes Qendrore-Jugore, prej korridorit ndermjet Alpeve dhe Karpateve, dhe mendoj vetem nje pjes e paraardhesve tan kane qene keta migrant, dhe i identifikon me Y-DNA E-V13. A ishin keta Ilir apo jo eshte diskutabile per momentin. Per te qene Thrakas dhe grupe te ngjashme me ta e dijme me siguri. Keta grupe i dhan fund Mikenes se Akejve si dhe me gjitha gjasa instigun ne shkaterrimin e Perandorise Hitite.

Dmth keta kane ardh prej nje territori ndermjet Middle Danube Groups dhe Gava Kultura. Pak para se me migru drejt Ballkanit ka pas perleshje masive ne veri te saj ndermjet 3 kulturave te ndryshme: Tumulus-Grave/HugelgraberKultur qe ishin nje nder grupet me te fuqishem ne Europe ne Middle Bronze Age, Encrusted Pottery Culture edhe Gava/Channeled Ware. Si duket Gava/Channeled Ware dominante me E-V13 me ndihmen e shpatave te hekurit i mposhti keta dy kultura dhe migroi vet ne Ballkan dhe me grupe te ngjashme si Mediana, Paracin, Brnjica edhe pushtun Greqine ku depertun deri ne Peloponez edhe disa grupe deri ne ishujt.

Ndoshta shkaku qe fokusi i ketyre grupeve kane qene mbreteri dhe vende me te pasura si Mikena dhe Perandoria Hitite nuk kane pas synim dhe arsye te sulmojne kulturen pararendese te Ilireve te Veriut Glasinac-Mat ku edhe ka vazhdimesi por me ndikime nga grupe te ngjashme.

 
Last edited:

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Ne fakt, nese i referohesh arkeologeve Shqiptar dhe Jugosllav ata jane proponent qe kultura Glasinac-Mat ka vazhdimesi prej kohes hershme bronzit, arkeologet Austriak ne fakt e pranojn qe ka vazhdimesi mirepo ka ndikim te fuqishem nga TransDanubian Urnfield Kultura, mirepo gjate kohes vonshme bronzit ka pas disa migrime prej Europes Qendrore-Jugore, prej korridorit ndermjet Alpeve dhe Karpateve, dhe mendoj vetem nje pjes e paraardhesve tan kane qene keta migrant, dhe i identifikon me Y-DNA E-V13. A ishin keta Ilir apo jo eshte diskutabile per momentin. Per te qene Thrakas dhe grupe te ngjashme me ta e dijme me siguri. Keta grupe i dhan fund Mikenes se Akejve si dhe me gjitha gjasa instigun ne shkaterrimin e Perandorise Hitite.

Dmth keta kane ardh prej nje territori ndermjet Middle Danube Groups dhe Gava Kultura. Pak para se me migru drejt Ballkanit ka pas perleshje masive ne veri te saj ndermjet 3 kulturave te ndryshme: Tumulus-Grave/HugelgraberKultur, Encrusted Pottery Culture edhe Gava/Channeled Ware. Si duket Gava/Channeled Ware dominante me E-V13 i mposhti keta dy kultura dhe migroi vet ne Ballkan dhe me grupe te ngjashme si Mediana, Paracin, Brnjica edhe pushtun Peloponezin e me tej.

Akejt jane nga azia e vogel( turqia e sotme). U vendosen ne veri te peloponezit dhe ne perendim te athines. Grup tjeter jane Danai nga egjipti. Aeolianet ,dhe Thesalianet( keta me gjase trakas) dhe Dorianet. Per Dorianet dhe Aeolianet ka vetem spekullime mitologjike, nuk ka asgje te faktuar.
Dhe qe ti bie troc une, postimi i pare i kesaj teme eshte spekullim grek me Heraklide. Nuk ka asnje evidence arkeologjike per prezence Dorianesh ne shqiperi.
 
Top