• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Janis Joplin

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


Janis Joplin ishte nje Blues këngetare e lindur 19. Januar 1943 në Port Arthur,Texas - vdes më 4.Tetorë 1970 në Los Angeles. Ishte femra e par e bardh e cila kendoi Blues edhe Rock , asht e njohur edhe ne ditet e sodit si Mbetresha e Bardhë e zërit të Zi....diskografija :

1967: Big Brother & The Holding Company featuring Janis Joplin
1968: Cheap Thrills
1969: I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again, Mama!
1971: Pearl
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Janis Joplin

Busavat,ndaj kesaj kengetare nuk kam njohuri shum po e di se e ka zeri e madhe ne muzik,Janis Joplin,njifet si vokaliste shum ne bluz rok.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Janis Joplin

Busavat,ndaj kesaj kengetare nuk kam njohuri shum po e di se e ka zeri e madhe ne muzik,Janis Joplin,njifet si vokaliste shum ne bluz rok.

pershendetje Trestenik , ma se e vertetë asht qe e the ma lartë ...
muzikalisht Janis Joplin , ishte e orijentuar ma se tepermi ne Blues , Blues - Rock edhe psychedelic Rock i cili ishte prezent gati se te të gjitha Rock grupet e asaj kohe.. e kishte nje ze te forrt edhe teknken e veqant per te kenduar .. e pa zavendesushme deri ne ditet e sodit..

http://www.youtube.com/watch?v=XdsPKDt96wE&feature=related
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Janis Joplin

asht e vertet busavat se ne shum revista te rok muzikes flitet per,Janis Joplin si vokaaliste me ststus kult.e pa vdekshme ne historin e bluz rokit.
busavat,dhe serafim ju pershendes,se jen metvertet rrebela klasik
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Janis Joplin

e kishte nje karrierë te shkurter , 4 vjeqare , gjat te ciles i ndroi tri grupe ..Big Brother & the Holding Company 1966-68 , Kozmic Blues Band 1969 - 70 , edhe disa muaj para vdekjes tragjike , nga doza e tepert e heroinit ishte me grupin Full Tilt Boogie Band ...Big Brother and the Holding CompanyKozmic Blues Band
Full Tilt Boogie Band

p.s. pershendetje Serafim .
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Janis Joplin

.............................
 
Top