• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,566
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar
"S'jemi atje për të ndërtuar koloni"


Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastasios Janullatos ka deklaruar se pasuesi i tij në krye të këtij institucioni fetar do të jetë një shqiptar. Kryepeshkopi Anastas e ka dhënë këtë deklarate gjatë një interviste për televizionin grek Sky. "Padyshim që pasuesi im do të jetë shqiptar. Ne nuk kemi vajtur atje për të ndërtuar një koloni, por për të ndërtuar Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë".

I pyetur nga gazetari për raportet mes Tiranës e Athinës, kreu i Kishës Ortodokse Anastas Janullatos jep këtë mesazh: “Greqia mbetet gjithnjë fqinji. Fqinjët gjenden gjithmonë në momente të vështira. Njerëzit duan që këto marrëdhënie të jenë të përforcuara dhe të sinqerta. Të mos biem viktima të tensioneve por të ngremë ura”- theksoi kryepeshkopi.

Në lidhje me marrëdhënien e tij me Kryeministrin Rama kryepeshkopi theksoi se ka komunikim të vazhdueshëm me të. Për disa gjëra nuk është dakord, por i rëndësishëm sipas kryepeshkopit është dialogu. Në lidhje me Himarën dhe çështjen e pronave të minoritetit grek ai nënvijëzon se është një çështje e përgjithshme në në gjithë Shqipërinë, jo vetëm e Himarës. "Është një çështje e përgjithshme, jo vetëm në Himarë nuk janë kthyer pasuritë. Madje as neve për kishën nuk na janë kthyer shumë prona. Pavarësisht se kemi marrëveshje zyrtare me shtetin nuk janë dhënë ende, ka vonesa. Kthimi i pronave në Shqipëri është procedurë nëpër komisione e gjykata. Çështjet e pronësisë janë të ngatërruara. Himara nuk është një çështje më vete. Shteti ka të drejtë të bëjë ndërhyrje të caktuara, por duhet t’u jepet prona e pasuria atyre që u takon", shtoi Janullatos.

Sa i takon lirisë fetare, Janullatos vlerëson Kushtetutën e Shqipërisë e cila sipas tij është ndoshta më e mira në botë, ndërsa ndalet edhe te shqetësimi i madh që ka për minoritetin grek në Shqipëri. “Problemi më i madh i grekëve në Shqipëri është që fshatrat janë boshatisur, pasi ata janë larguar. Çështja është se si ata që kanë lindur e janë rritur në këto fshatra të zhvillojnë jetën e tyre atje. Të ikin nga ato vende dhe të fillojnë të bërtasin që të tjerët na urrejnë është një zgjidhje e lehtë, por në fakt nuk është kjo e vërteta”- tha Janullatos.

Shqiptarja.com

Ja nashi kjo bushtra na le edhe testament.....bile
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,891
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Do leje noi VORREZE si εργασίας e atij χλοοτάπητας ka permeti.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,566
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Pa tjeter qe lenia e pasuesit te tij eshte nje nga temat qe do te diskutohen ne takimin e MJ te dy vendeve dhe kusht nga gerqirat per te na lene te trokasim ne EU....e me duket se eshte e shirtur sikur cdo gje prej ketyre kllufave tane.....
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,002
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Pa tjeter qe lenia e pasuesit te tij eshte nje nga temat qe do te diskutohen ne takimin e MJ te dy vendeve dhe kusht nga gerqirat per te na lene te trokasim ne EU....e me duket se eshte e shirtur sikur cdo gje prej ketyre kllufave tane.....
I duelen shqiptaret te pa fe! Do e mbyll misionin pa sukses sepse numri i ilieve llogaritet me gishtat e nje dore te vetme!
Mbase kisha greke merr masa ndaj klerikut per deshtimin ne misionin e tij ne Shtetin e perjetshem te paster shqiptar, Shqipëria jone !
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,566
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

I duelen shqiptaret te pa fe! Do e mbyll misionin pa sukses sepse numri i ilieve llogaritet me gishtat e nje dore te vetme!
Mbase kisha greke merr masa ndaj klerikut per deshtimin ne misionin e tij ne Shtetin e perjetshem te paster shqiptar, Shqipëria jone !
Mendoj qe misioni i tij prej 26 vitesh ka bere nje kenete te madhe ku kendojne shum zhapike e bretkoca nder ta edhe Ilia qe eshte prift e ne vend qe ti jape lavde gjuhes dhe historise se atyre prifterinjve te hyjnizimit te vertete merret me politike e demoralitet antikombetar....i ben hysmet pencionit dhe rroges si shum syresh qe jane rekturu e sot i ke ne cdo front....
Medoj qe helmi i tij do te doje shum per tu pastruar tek ne.....ngordhte e nuk do te me vinte keq edhe ta peshtyja si nje gjarper e armik te kombit tone.
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,948
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Pse i mbaroi afati dhe ketij mjekerrcjapjt?
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
58,075
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Mos kini merak se pasuesi i Janullatosit do jetë më m*t nga ky.
Ka plot Ilia Spirra dhe Ilirian Papashkërdhata Shqipëria që nuk mbarohen. :p
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,911
Pikët
63
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Mos kini merak se pasuesi i Janullatosit do jetë më m*t nga ky.
Ka plot Ilia Spirra dhe Ilirian Papashkërdhata Shqipëria që nuk mbarohen. :p
Harrove Arqile Aqilisin ``kiss``
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,687
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Mos kini merak se pasuesi i Janullatosit do jetë më m*t nga ky.
Ka plot Ilia Spirra dhe Ilirian Papashkërdhata Shqipëria që nuk mbarohen. :p
Do jete shqiptare ne pashaport, po prefsha koken une po nuk ishte ndonje vorio epirot I zjarrte.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,891
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Mos kini merak se pasuesi i Janullatosit do jetë më m*t nga ky.
Ka plot Ilia Spirra dhe Ilirian Papashkërdhata Shqipëria që nuk mbarohen. :p
Ich liebe DICH...`bam`
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,217
Pikët
83
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Artikulli eshte gjysmak sepse ai foli me shume se kaq. Ndryshe nga heret e tjera kete here Janulla me surprizoi per mire , biles tha si do na vinte ne grekve sikur ne krye te kishes autoqefale greke te ishte nje bullgar apo rumun. A eshte kale troje , minoritar , ilia apo jorgo ..une them te presim dhe mos merremi me teori konspirative. Ndoshta eshte pjese e nje marreveshje te fshehte midis 2 vendeve qe kryepeshkopi te jete vertet 24 karat Shqiptar.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,566
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Artikulli eshte gjysmak sepse ai foli me shume se kaq. Ndryshe nga heret e tjera kete here Janulla me surprizoi per mire , biles tha si do na vinte ne grekve sikur ne krye te kishes autoqefale greke te ishte nje bullgar apo rumun. A eshte kale troje , minoritar , ilia apo jorgo ..une them te presim dhe mos merremi me teori konspirative. Ndoshta eshte pjese e nje marreveshje te fshehte midis 2 vendeve qe kryepeshkopi te jete vertet 24 karat Shqiptar.
Me vjen keq por me duhet tju pyes ne besoni vertete se ka babagjysh te vitit te rri e te sjell dhurata duke u futur nga oxhaku?
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
14,778
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

po ky sikur skipetari ishte apo jo?-pff-
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,911
Pikët
63
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Me vjen keq por me duhet tju pyes ne besoni vertete se ka babagjysh te vitit te rri e te sjell dhurata duke u futur nga oxhaku?
Mua plaku i vitit te ri do me sjelli shume lodra sivjet se jam qune i mire -urra-
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,217
Pikët
83
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Me vjen keq por me duhet tju pyes ne besoni vertete se ka babagjysh te vitit te rri e te sjell dhurata duke u futur nga oxhaku?
Humor anglez ky? :d

Kshu thoshim dhe per bollanon para ca vitesh , por ja qe sot Himara ka nje kryebashkiak Shqiptar qe i sherben interesave kombetare. Pranaj te them mos paragjykojme akoma pa u zgjedhur kryepeshkopi i ri.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,911
Pikët
63
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

yyy do me sjelli dhe televizhor me ngjira se ai Lura bardh e zi e zbertheva e spunon me tani :p
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,566
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Humor anglez ky? :d

Kshu thoshim dhe per bollanon para ca vitesh , por ja qe sot Himara ka nje kryebashkiak Shqiptar qe i sherben interesave kombetare. Pranaj te them mos paragjykojme akoma pa u zgjedhur kryepeshkopi i ri.
Ky nuk eshte humor dhe mendoj qe po ju flas seriozisht.....
Eshte e drejta juaj te mendoni e shpresoni por miqesisht kemi detyrimin tju permendim e shkundim nga pritja pllatonike te nje prej dredhive me te kobshme qe i jane bere e po i behen kombit, gjuhes, historise e cdo skaji te qenesise sone si komb....por sic tha ti le ta zgjedhi ai ke te doje nga skiptarrucet pencioniste qe ka kaq vite qe i miredukon.....
Sa per shembullin qe solle, te kujtoj me shum ciltersi se kur un shkoj cdo vere andej nga bregu qe nga Plase e tehu lexohen ca parrulla te shkruara ne gjuhen e bukur gercke ne ngjyren blu ku dallohet: Rrofte Vorjo Epiri, Himara eshte greke.....Etj....Himara eshte e tera pencioniste dhe te gjithe drejtuesit lokale kane ne xhep edhe pasaporten greke por edhe pencionin qe marrin cdo muaj nga MPJ e grekut.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
58,075
Pikët
113
Përgjigje e: Janullatos: Pasuesi im në krye të Kishës Ortodokse do jetë shqiptar

Humor anglez ky? :d

Kshu thoshim dhe per bollanon para ca vitesh , por ja qe sot Himara ka nje kryebashkiak Shqiptar qe i sherben interesave kombetare. Pranaj te them mos paragjykojme akoma pa u zgjedhur kryepeshkopi i ri.
Po por nuk e ka nga shoqata "Omonia" krietarin Qimara, po ta kish nga ajo të jesh i sigurtë që do ishte Bollano e shkuar Fredi Belerit.
Kurse për këtë që kemi në diskutim ai "shqiptari" që do vihet është i përpunuar me vite të tëra për të bër zëvëndësimin e këtij që po i mbaron vaji i kandilit. ;)
 
Top