• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Japrak me gjethe lakre ( dollma )

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa

gjethe lakre

gjysem kg mish i grire vici

gjysem filxhan caj oriz

1 qepe e grire

2 domate te qeruara e te grira

kripe

piper

vaj

PERGATITJA

Pergatisim gjellen skuqim qepen hedhim domaten ,pastaj mishin i hedhim pak uje e rregullojm me kripe e piper pasi merr disa vale mishi hedhim orizin dhe e leme te zbutet orizi gjithnje nqse e shikoni te nevojshme hedhni pakez uje,,gjella duhet te mbetet me pak leng

Gjethet e lakres i pervelojme me uje e kripe per 5 minuta.

Ne cdo gjethe vendosni nga nje sasi perzierje sa nje luge,, duke e marre me kujdes me luge dhe duke kulluar lengun e gjelles ne fund.

,mbeshtillni gjethen dhe vendoseni ne enen e pjekjes pasi e kemi lyer me vaj ate

Vazhdohet keshtu me te gjithe gjethet e mbetura

Hidhni mbi japraket lengun e mbetur nga mbushja

Piqen ne 190grade per rreth nje ore

 
Top