• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Jemi vertet nje shtet laik ?

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturuKartëmonedha me prerje 1000 leke ka në anën e përparme portretin e Pjetër Bogdanit (1625-1689), klerik i krishtere , i cili beri aleance me ushtrine serbe kunder shqiptareve te Kosoves te cilet ishin konvertuar ne Islam..

Ngjitur me te eshte simboli i diellit , po ashtu edhe ne krahun e kundert ne te njejtin vend , por i servirur ne nje version tjeter ..

Në të djathtë te kartmonedhes, ne foton 2 , ka një pamje të kishës katolike të Vaut të Dejës..

Nese shihni mire me kujdes ne shiritin ndermejet fotos se kishes e vleres se shkruajtur te monedhes , do te vereni nje simbol qe e keni pare me pare..

E ne fund ngel serish pyetja ...

Nese Shqiperia eshte vend me shumice muslimane e shteti shqiptar eshte laik, atehere cfare do nje klerik i krishtere , nje kishe katolike ne keto monedha qe perdoren nga te gjithe shqiptaret ?

Aq me keq , kur behet fjale edhe per simbolet e tjera qe fare pak shqiptare i kuptojne ..
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

PO te 50.000 lekshet cfare eshte stampuar..Po te 1000 lekshat?...Te 2000 lekshat..?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

PO te 50.000 lekshet cfare eshte stampuar..Po te 1000 lekshat?...Te 2000 lekshat..?
Skenderbeu, Kalaja e Krujes, SHpata e Skenderbeut, statuja e Skenderbeut, dhe stema e Kastrioteve.
 

Chanel

°.•°•.★DIVA★.•°•.°
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
187
Pikët
0
Vendndodhja
Underneath the stars
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Shumë shtet laik jemi madje. Aq laik sa me sukses u ndaluan edhe simbolet fetare nëpër shkolla.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

ne teori ashtu jemi ,po ne praktik nuk eshte ashtu .
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

ne teori ashtu jemi ,po ne praktik nuk eshte ashtu .
Tu pergjigj ky poshte mendoj..
Skenderbeu, Kalaja e Krujes, SHpata e Skenderbeut, statuja e Skenderbeut, dhe stema e Kastrioteve.
Cfare jemi po s'qeme laik? Me thuaj ti mua çfare feje kemi ne dhe çfare feje ndjekim?
Pastaj se çfare beson secili prej nesh eshte pune personale..Perderisa jetojme ne populli mire me njeri tjeterin, per mua ai 10000 lekshi s'vlen fare..:D
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Tu pergjigj ky poshte mendoj..


Cfare jemi po s'qeme laik? Me thuaj ti mua çfare feje kemi ne dhe çfare feje ndjekim?
Pastaj se çfare beson secili prej nesh eshte pune personale..Perderisa jetojme ne populli mire me njeri tjeterin, per mua ai 10000 lekshi s'vlen fare..:D
Normal mi lal... Ty duhet me ta dhon rogen ne Euro por me pare duhet te hysh ne pune :p

sa per temen: Jo vetem laik, por jemi edhe shtet i fuqishem ne.

P.s A si se han morti ket shtet.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Tu pergjigj ky poshte mendoj..


Cfare jemi po s'qeme laik? Me thuaj ti mua çfare feje kemi ne dhe çfare feje ndjekim?
Pastaj se çfare beson secili prej nesh eshte pune personale..Perderisa jetojme ne populli mire me njeri tjeterin, per mua ai 10000 lekshi s'vlen fare..:D
Departamenti Amerikan i Shtetit evidenton faktin se Bashkia e Tiranes, nuk i eshte pergjigjur kerkeses se Komunitetit Mysliman te Shqiperise qe drejton rreth 70 per qind te shtetasve shqiptare qe i perkasin besimit islam, per te ndertuar nje xhami te re ne kryeqytet.
Pohimi vjen ne raportin e pervitshem te DASH qe u publikua nga autoritetet ne Uashington dhe ku ne nje pjese te posacme te saj, vihet ne dukje pikerisht kerkesa e perseritur e myslimaneve per nje xhami te re per shkak te mungeses evidente te hapesires per falje dhe nga ana tjeter, te indiferences dhe shtyrjes pa fund nga strukturat vendore te metropolit shqiptar. "Komuniteti Mysliman Shqiptar vazhdon te kerkoje dhenien e nje leje per ndertimin e xhamise se re ne token qe i eshte rikthyer Komunitetit, pas renies se komunizmit dhe kompensimit qe i eshte bere.
Sipas raporteve me te fundit, zyrtare te Bashkise se Tiranes nuk i jane pergjigjur kesaj kerkese", - pohohet ne raportin e DASH.
Ne te njejten kohe, raporti evidenton: "Kisha Ortodokse vazhdon te ndertoje nje katedrale te re ne Tirane, qe do te jete nje nga me te medhate ne Ballkan, ne token qe mori si kompensim per siperfaqet e zena nga godinat e ish-qeverise komuniste, ndersa kerkon edhe prona te tjera ne vend.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Departamenti Amerikan i Shtetit evidenton faktin se Bashkia e Tiranes, nuk i eshte pergjigjur kerkeses se Komunitetit Mysliman te Shqiperise qe drejton rreth 70 per qind te shtetasve shqiptare qe i perkasin besimit islam, per te ndertuar nje xhami te re ne kryeqytet.
Pohimi vjen ne raportin e pervitshem te DASH qe u publikua nga autoritetet ne Uashington dhe ku ne nje pjese te posacme te saj, vihet ne dukje pikerisht kerkesa e perseritur e myslimaneve per nje xhami te re per shkak te mungeses evidente te hapesires per falje dhe nga ana tjeter, te indiferences dhe shtyrjes pa fund nga strukturat vendore te metropolit shqiptar. "Komuniteti Mysliman Shqiptar vazhdon te kerkoje dhenien e nje leje per ndertimin e xhamise se re ne token qe i eshte rikthyer Komunitetit, pas renies se komunizmit dhe kompensimit qe i eshte bere.
Sipas raporteve me te fundit, zyrtare te Bashkise se Tiranes nuk i jane pergjigjur kesaj kerkese", - pohohet ne raportin e DASH.
Ne te njejten kohe, raporti evidenton: "Kisha Ortodokse vazhdon te ndertoje nje katedrale te re ne Tirane, qe do te jete nje nga me te medhate ne Ballkan, ne token qe mori si kompensim per siperfaqet e zena nga godinat e ish-qeverise komuniste, ndersa kerkon edhe prona te tjera ne vend.
Edhe? :D
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Qe jemi shtet,e di,po qe kemi shtet nuk e di...
Laik,ishim ne kohen e Enverit...Tani jemi shtet besimtar komunist.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?

Po perderisa XHAXHI ENVER NA KISHTE TE IZOLUAR 50 vjet nga bota cfare tjeter mund te ishim?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
15,792
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Jemi vertet nje shtet laik ?
Kartëmonedha me prerje 1000 leke ka në anën e përparme portretin e Pjetër Bogdanit (1625-1689), klerik i krishtere , i cili beri aleance me ushtrine serbe kunder shqiptareve te Kosoves te cilet ishin konvertuar ne Islam..

Ngjitur me te eshte simboli i diellit , po ashtu edhe ne krahun e kundert ne te njejtin vend , por i servirur ne nje version tjeter ..

Në të djathtë te kartmonedhes, ne foton 2 , ka një pamje të kishës katolike të Vaut të Dejës..

Nese shihni mire me kujdes ne shiritin ndermejet fotos se kishes e vleres se shkruajtur te monedhes , do te vereni nje simbol qe e keni pare me pare..

E ne fund ngel serish pyetja ...

Nese Shqiperia eshte vend me shumice muslimane e shteti shqiptar eshte laik, atehere cfare do nje klerik i krishtere , nje kishe katolike ne keto monedha qe perdoren nga te gjithe shqiptaret ?

Aq me keq , kur behet fjale edhe per simbolet e tjera qe fare pak shqiptare i kuptojne ..

Nese historia eshte nje drejtez, islami ne historin e ketij kombi nuk eshte as nje segment sado i vogel, por eshte nje pike. Eshte vetem nje cast psheretime, nje shryerje, ne kohen e gjate te ekzistences se kombit shqiptare. Ne me islamizmin nuk na lidh asgje. As kultura dhe as historia as shtrirja egjeografike, e as mozaiku rracor qe e ka perqafuar kete fe. E kunderta ndodh me fene e krishtere, qe e njohim qe ne gjenezen e saj, se ajo ka lindur dhe eshte rritur ne krahet tane, na ka dhene e i kemi marre, i kemi dhene e na ka marre.


Ne jemi nder kombet e pare qe perqafuam krishterimin(ne mos i pari fare) dhe nder kombet e fundit qe iu nenshtruam islamizmit(ne mos i fundit fare). Kuptohet simbolika. Nuk mund te krahasohet nje histori 2000 vjecare e nje feje qe eshte pjese e kultures tende dhe qe e ke rritur dhe je rritur bashke me te me nje kultur 300 vjecare te imponuar me force qe eshte thellesisht e huaj per mentalitetin dhe kulturen tone.

Kjo eshte edhe arsyeja qe kisha eshte nje pamje e kultures sone shume shekullore dhe qe e meriton te jete ne simboliken e kartmonedhes shqiptare si bashkeudhetarja jone ne shekuj. Xhamia duhet te presi. Ajo hipi tani ne stacionin e fundit dhe besoj se do zbresi ne stacionin e radhes. Ajo nuk eshte bashkudhetarja jone. Nuk ka qene kurre!
 
Top