• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Jipni mendimin tuaj dhe diskutoni per permisimin apo dhe per hapjen e temave te cilat do pasurojne nenforumin e letersis me veprat e shkrimtareve shqiptar te cilat do kalojne ne kryetema ne menyre qe vizitori apo dhe antari qe eshte i interesuar ta kete me te lehte te gjej veprat e shkrimtareve, por dhe nenforumi i letersis te ket nje paraqitje sa me familjarizuese dhe informuese.

Forumi eshte i te gjitheve sepse jemi ne te gjithe qe formojme nje forum dhe qe te gjith kane te drejte te kontribojne ne permiresimin dhe zhvillimin e forumit.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

Une vetem doja te shtoja qe cdo veper ,roman poezi, etj etj eshte mire ti komentojme ose tju japim shpjegim vet ne si antare, pastaj dhe per vizitoret do jet gje me e mire per ne shkoll qe te mesojne do gjejn cdo gje qe ju duhet .....

Mendimi im nuk eshte e then te kalon postimi im ne kosh te plerave si (cdohere) ..`thankyou`

ps:morrison i ke dhen gjalleri forumit te lumte
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

Puffe ke te drejte, lajmerimi kishte disa mangesira ne formulim qe linte te kuptohesh gabim. Mund ta lexosh perseri, eshte me i qarte tani dhe i jep pergjigje pyetjes tende.

Bere nje kritike shume te vlefshme qe ndihmoi ne mos devijimin e qellimit tim. Faleminderit.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

Une eshte e kote te jap vleresim tim :p
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

ka fillue shum mir te shkoj puna , urimet e mija
Morrison edhe Kryeplaku , Ju keni ber nje pun shum te mirë .. Bravo :)
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

ka fillue shum mir te shkoj puna , urimet e mija
Morrison edhe Kryeplaku , Ju keni ber nje pun shum te mirë .. Bravo :)
Thanks busavate, besoj se dhe ti miku im ke bo nji pun me e pas zili... Sidomos une qe jam dhe maniak i estetikes dhe i pastertis me t'vertet qe te kam zili.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,662
Pikët
113
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

Morrison, a nuk do te ishte me mire, qe temat me shkrimtare shqiptare, t'i levizje ne nje vend tjeter, psh, si kryetema, te hapje nje teme vetem per keta shkrimtare, ne vend qe t'i bashkosh me krijimet e tjera te anetareve te forumit? Sepse ashtu eshte shume e veshtire te gjendet emri i shkrimtarit dhe krijimtarite e tij.

Thanx!!
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

Morrison, a nuk do te ishte me mire, qe temat me shkrimtare shqiptare, t'i levizje ne nje vend tjeter, psh, si kryetema, te hapje nje teme vetem per keta shkrimtare, ne vend qe t'i bashkosh me krijimet e tjera te anetareve te forumit? Sepse ashtu eshte shume e veshtire te gjendet emri i shkrimtarit dhe krijimtarite e tij.

Thanx!!
Rexhina te gjitha do behen eshte ne permisim e siper... te gjith shkrimtaret shqiptar do kalojne ne kryetema. Ky eshte qellimi qe temat me te rendesishme te gjenden me kollaj dhe te pasurohen me shume. Mos ki merak...
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Jipni mendimin tuaj per nenforumin e letersis!

C'do kush qe ka deshire te diskutoj mbi nje shkrimtar apo mbi nje veper le te hap nje teme diskutimi si pshm: "Diskutim dhe ese mbi veprat dhe jeten e Migjenit", ose mund te vini c'far do lloj titulli qe ben te qarte qellimin e temes. U bene ca reduktime ne temat e vjetra qe forumi te ishte me i qarte dhe me terheqes. Kjo nuk do te thot qe nuk duhet te hapni apo te zhvilloni tema, Po nuk hapet ju, s'ka kush i hap... Moderatoret jane thjesht per sistemimin e temave dhe per venien ne zbatim te iderave. Forumi eshte i antareve nuk eshte i moderatoreve. Jane dhene disa shembuj temash qe kane kaluar ne kryetema. Ne kryetema do kalojne ato tema qe jane nga ana estetike e nje niveli te larte, me pasurim dhe permbajtje te kenaqshme per te gjithe.
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Ju lutem jeni duke bërë ca gabime fillestare në të shkruarit,keni kujdes në të ardhmen:psh.Thot e duhet Thotë,letërsis e duhet letërsisë,çfar e duhet çfarë, etj,etj.Përshëndetje.
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Re: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

E drejtë, por me një konstatim "të papërfillshëm" :
Ju z.CANA, keni gabuar edhe vetë.

Ju lutem, jeni duke bërë ca gabime fillestare në të shkruar*.
Kini* kujdes në të ardhmen.*Psh:* Thot, duhet Thotë, letërsis, duhet letërsisë, çfar duhet çfarë, etj etj.Përshendetje.

Unë s'po e kuptoj ç'deshte me thënë me atë paraqitje lart?!A e lexove vërejtjen time mirë apo jo?Kur thuash diç duhet ta argumentosh siç bëra unë me ato fjalë që janë gabimisht të shkruara.Mirë u kuptovshim.
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,604
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Unë s'po e kuptoj ç'deshte me thënë me atë paraqitje lart?!A e lexove vërejtjen time mirë apo jo?Kur thuash diç duhet ta argumentosh siç bëra unë me ato fjalë që janë gabimisht të shkruara.Mirë u kuptovshim.
Pershendetje z. Cana,

Jeni nje anetar i ri ne kete forum dhe ju falenderoj per pjesemarrjen tuaj ne te dhe ndarjen e njohurive tuaja apo kohes suaj me ne. Ne si staf i ketij forumi duam te dime mendimin e anetareve mbi forumin ne pergjithesi apo nen-forume ne vecanti si dhe keshilla dhe verejtje nga ana juaj, gjithsesi nqs beni verejtje per gabime gramatikore te anetareve te tjere, nuk mendoj se ju ngelet ndopak kredibilitet kur ju beni vete ndoshta me teper gabime ne nje postim se shume te tjere se bashku ne disa postime.

Gjithsecili nga ne perfaqeson vetveten ne kete forum dhe pergatitjen qe ka. Stafi i ketij forumi punon vullnetarisht per mirembajtjen e tij dhe roli i tyre nuk eshte te bejne mesuesin/en e gjuhe-letersise ketu.

Faleminderit per mirekuptimin!
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Po, e sakte, vetëm me një konstatim, tashmë jo më të papërfillshëm.

Unë s'po kuptoj ç'deshe* të thuash* me atë paraqitje lart ?*
A e lexove vërejtjen time,* apo jo ?
Kur thua diçka, duhet ta argumentosh, siç bëra une me ato fjalë,* që janë të shkruara gabim*.
Mirë u kuptofshim !*

p.s : shenja *, shënon gabimet tuaja.

Ka një barcaletë : Nastradini dhe thanat....ESTHERIT DHE JAMAISIT:


Si staf ju të parët duhet të kujdeseni për drejtshkrim,(aq sa dini)por nuk është mirë që thuani se nuk keni nevojë për mësues letërsie.Gjithë ne kur shkruajmë gabojmë,por duhet patur intencë që gabime të minimizohen,pa marr parasysh a paguheni apo kryeni punë vullnetare.Edhe ne jemi vullnetarë që bashkëpunojmë me Forumin,por s'do me thënë,mos t'kemi kujdes në të shkruar të postimeve.

Jamais,ti i shënove do yje,tek ca fjalë si thua ti"të gabuara",pse nuk e vëre shenjën e yllit edhe tek fjala:Barcaletë?Nuk e pe a?Herën tjetër thuaj troç:Fjalë e gabuar-fjalë si duhet.psh.Barcaletë-Barcoletë!Ti e bëre tekstin lëmsh.Ne s'jemi në qiell me yje,por jemi në tokë me dije!
 

Corn

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 10, 2009
Postime
324
Pikët
0
Përgjigje e: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Skam verejtje .!
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,604
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Jepni mendimin tuaj për nënforumin

ESTHERIT

Si staf ju të parët duhet të kujdeseni për drejtshkrim,(aq sa dini)por nuk është mirë që thuani se nuk keni nevojë për mësues letërsie.Gjithë ne kur shkruajmë gabojmë,por duhet patur intencë që gabime të minimizohen,pa marr parasysh a paguheni apo kryeni punë vullnetare.
Me c'po shoh, paskam harxhuar kohe shume te cmueshme nga dita ime qe t'ju drejtohem juve dhe t'ju jap nje pergjigje qe njerezit QE DINE do ta kuptonin shume mire. Ju me c'po shoh paskeni shume mangesi ne kete pike.

Z. Cana, per te fundit here, ketu nuk jemi per te mbuluar gabimet e atyre qe shkruajne. Sic e kam thene disa here tani, secili nga ne eshte perfaqesues i vetes dhe i diturise dhe pergatitjes se tij/saj. Menyra se si nje anetar shkruan ne kete forum, mua si nje anetare e ketij forumi me tregon shume nese une dua ta harxhoj kohen time per te lexuar postimet e tij/saj. Ju psh jeni nje shembull mjaft i mire qe mund te perdor. Interesin ndaj shkrimeve tuaja une e kam humbur qe ne postimin tuaj te pare, rreshti i dyte dhe as nuk denjoj te lexoj me dicka tjeter prej jush pervec se ne nje teme si kjo ku po ju pergjigjem. Shpresoj qe te jemi kuptuar kete here te pakten!

Edhe ne jemi vullnetarë që bashkëpunojmë me Forumin,por s'do me thënë,mos t'kemi kujdes në të shkruar të postimeve.
Jam teper dakort!

P.S. Mbas shenjes se pikesimit ne fund te nje fjalie dhe fillimit te nje fjalie te re duhet lene hapesire. Besoj se ju QE DINI duhet ta keni mesuar kete me heret se klasa e pare fillore kur e mesuam ne qe nuk dime. ;) Ju lutem filloni ta beni kete qe t'ju kuptojne dhe te tjeret dhe mos ta harxhoni kot kohen tuaj te vyer!
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,494
Pikët
113
Përgjigje e: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Pershendetje,

1)do te ishte mire qe kur fillon te hapesh nje teme, te kishte nje kontrollues automatik qe te shihej nese ka tema te ngjashme me te njejtin emer.

2)Per shkrimtaret shqiptare duhej te kishte nje liste rendore me emrat ne baze te alfabetit, ne menyre qe t'i gjesh me kollaj dhe te mos hapen tema te dyfishta.

3)Sigurisht eshte fillimi dhe pasurimi i metejshem i shkrimtareve do te coje aty ku e permenda me larte.

Vazhdoni punen tuaj te mire!
Andi

p.s. ky forum duhet punuar e pasuruar me tej ne menyre qe te kete lexues dhe pjesemarres me aktive.
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

Andi ,po jep nje kontribut shume te mire per kete nenforum dhe shpresoj qe te zhvlillohet dhe me tej me diskutime rreth tyre nga forumistet

PS:Nje keshille per ata qe hapin tema:ju lutem ,me pak tema te tipit"ca na ke",ca ke be"-paqe-
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,494
Pikët
113
Përgjigje e: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

p.s. (edhe pse duhet te ishte poshte), po i shkruaj ketu keto keshilla sepse tek Letersia boterrore nuk kishte nje teme te tille.
Faleminderit!


Pershendetje e nderuara super moderatore Regina!1)Duke hyre ne nenforumin "Letersia Boterore",
vura re qe nuk keni krijuar nje vend te posacem vetem me autoret me te njohur e me te rendesishem te letersise boterore si: Poe-ja, Homeri, Preverti, etj.
Jane mish-mash te ngaterruar me postime me pak te rendesishme.


2)Tek temat per x autor te njohur a me pak te tille, vendosen perkthime poezish a prozash pa emrin e atij qe e ka perkthyer (kjo eshte nje shkelje), dhe e zhvlereson temen, duke i hequr seriozitetin (pasi perkthyesi ka vene talentin e tij plus mundin, kohen, etj.)


3) Mbase nuk behet qe t'i fshini ato tema ku mungon emri i perkthyesit, por mendoj te kihet parasysh kjo verrejtje ne hapjen e temave te tjera dhe prurjeve te reja.


Vazhdoni punen e mire!
Andi
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,662
Pikët
113
Përgjigje e: Jepni mendimin tuaj për nënforumin e Letërsisë!

p.s. (edhe pse duhet te ishte poshte), po i shkruaj ketu keto keshilla sepse tek Letersia boterrore nuk kishte nje teme te tille.
Faleminderit!


Pershendetje e nderuara super moderatore Regina!1)Duke hyre ne nenforumin "Letersia Boterore",
vura re qe nuk keni krijuar nje vend te posacem vetem me autoret me te njohur e me te rendesishem te letersise boterore si: Poe-ja, Homeri, Preverti, etj.
Jane mish-mash te ngaterruar me postime me pak te rendesishme.


2)Tek temat per x autor te njohur a me pak te tille, vendosen perkthime poezish a prozash pa emrin e atij qe e ka perkthyer (kjo eshte nje shkelje), dhe e zhvlereson temen, duke i hequr seriozitetin (pasi perkthyesi ka vene talentin e tij plus mundin, kohen, etj.)


3) Mbase nuk behet qe t'i fshini ato tema ku mungon emri i perkthyesit, por mendoj te kihet parasysh kjo verrejtje ne hapjen e temave te tjera dhe prurjeve te reja.


Vazhdoni punen e mire!
Andi
Si fillim, Z. Mecaj ju uroj mireseardhjen ne kete forum.

Te njejten gje, dhe per ato krijime qe keni sjelle, meritoni falenderimin e te gjitheve!

Sa per kerkesat e parashturara prej jush, do te mirren parasysh.
Ju kerkoj te tregoni pak durim, derisa te vije Administratori keshtu qe, ai do merret me ndryshimet e e nevojshme lidhur me nenforumin e "Letersise boterore".

Kalojani mire ne vazhdim..
 
Top