• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Jeta është ...

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

Jeta eshte vuajtje, shkaku i vuajtjeve eshte deshira per jete. Per tu liruar nga vuajtjet duhet liruar nga emocionet dhe deshira per jete.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Titulli: jeta esht...

Jeta eshte dicka teper e bukur qe duhet ta shijosh e ta adhurosh bashke me tmirat e te keqijat qe ajo sjell...eshte prov e vertetesis qe ti shijon ..
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

Jeta eshte e shkurter ne kenaqesi dhe e gjate ne endrra.
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Titulli: jeta esht...

Jeta eshte thjesht nje cast kape.
Jeta eshte nje vjershe reciotje.
P.S : Keto jane Shprehje te Nene Terezes per jeten.
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

--------------------------------------------------------------------------------

Jeta eshte "produkti" me cmimin me te lart, qe mund te egzistoje ndonjehere ne bote. Eshte pikerisht menyra se si ne e perceptojme, e ndiejme, e gjykojme, e kritikojme jeten e cila krijon imazhin e "jetes" ne ndergjegjen tone.
Jane pikerisht influencat me te cilat ne jemi perballur gjate jetes sone, permes se cilave secili prej nesh i jep kuptim jetes se tij.
Por kjo nuk do te thote se jeta ka kuptim nese ti abuzon me te, apo nese ti nuk ia di vleren jetes sate por thjesht nisesh nga vuajtjtjet me te cilat do te te duhet te perballesh cdo dite.
Jeta eshte nderthurja e vuajtjeve me gezimet.
Ne menyre qe ne te ndjejme kenaqesine qe lind prej gezimit do te na duhet, te kemi vuajtur me pare.
Kot nuk i thone, "vuajtja eshte hidhur sot, por do te jete e embel neser (me duket se e ka thene ai Gustave Flaubert)
Nje thenie mjaft kuptimplote permes se ciles, tregohet qarte se c'eshte vuajtja, dhe si duhet ne ta kuptojme ate.
Po ashtu ne nuk mund te dallonim gezimin nese nuk do te egzistonte vuajtja.
Si te thuash te dyja "punojne: per te njejtin qellim per ti dhene kuptim "jetes".
 

belina

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 18, 2010
Postime
8
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

jeta eshte lule sapo celur ...... dhe duhet ta uisim xdite qe te na jap fryte te dobishme .......!dhe jeta na meson si m xhan shoqeria ime
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: jeta esht...

jeta eshte e bukur, jetoje sa jeton shijoje sa jeton edhe jepi asaj jete ne cdo cast se do ndihesh e lumtur sepse jeton
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Titulli: jeta esht...

Mikela nuk du te them shprehjet e mia se nuk mbaj pergjigjsi nqs i Iken mendja ndonje Minoreneje :p
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

hapet grop e futesh brenda.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Titulli: jeta esht...

Cfare eshte jeta?!

E si mund te jete e mundur te pershkruhet dicka e tille ne pak fjale,fjali ose edhe thjesht vargje! Ndonjehere te duket sikur e njeh kuptimin e saj sikurse ne momente te caktuara ndihesh shume bosh edhe i humbur ne nje bote qe jo gjithmone mundesh ta kuptosh!
Jeta eshte enigmatike,te rezervon shume momente qe ndihesh superior por jane te shumte edhe momentet kur ndihesh me inferiori ne bote,i perhumbur mes mijera alternativave te cilave nuk u jep dot zgjidhje! Gjithsesi panvaresisht gjithckaje te jetosh do te thote te jesh pjese e nje bote te bukur,te nje bote qe mund te te ofroje shume,mund te te beje te arrish te japesh ate qe ke mundesi dhe te marresh ate qe ke deshire :)! Jeta eshte sfide,lum ai qe mund ta sfidoje ate panvaresisht gjithckaje !
 

MoReNa

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: jeta esht...

jeta eshte shume e shkurter kush e mer me filozofi e jeton kush e mer ec mo se kalind sa me i bo hije tokes seshte problemi im
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: jeta esht...

Mund te flas per jeten si si e shof tani,ose per menyren e jeteses qe bejm,,,,Se te themi cka mendojm per jeten derin vdekje,ose te themi qe e gjetem misterin e jestes,,me duket dicka,,apsurde.
Pastaj mvaret dhe nga mosha dhe nga momenti,,kurr nuk mund te thuash se jeta eshte shume e mire,,por as qe eshte shume e keqe ,, thjesht nuk mund ta konceptosht,,sot je e luntur,neser je merzitur,,je e gezuar,,,,,,Pra jeta ka batica dhe zbatica,,,,
Nuk mud ta thuash kuptimin e nje libri nese akoma nuk e ke lexuar te terin.
 

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Re: jeta esht...

jemi kalimtare ne kete bote jeta te jem te mirat e te keqijat me i shijuar.jeta eshte thesari me i cmuar qe kemi dhe duhet te mundohemi ti perballojm cdo gjeje per mua e rendesishme eshte qe po jetoj
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: jeta esht...

Une do flisja per jeten, vetem me nje kusht. Nese do te me dhuronit forumin, pasi une s'mund ta perkufizoje jeten me nje fjale, fjali apo nje paragraf. Me duhet me shume sesa nje roman. Aforizma per jeten jane thene shume, po per perjetimin e jetes nuk eshte thene aspak...
 
Top