• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Jetes apo ekzistence ?

Firewall

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
124
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Para dy ditesh rastesisht degjova nje diskutim midis dy personave dhe qendra e muhebiti ishte nje shpreje qe mundet ta perkthej keshtu...

Te jetosh eshte shume e veshtir, shumica e njerzve ekzistojne nuk jetojne...

Ju si mendoni, ka ndryshim midis jetes dhe ekzistences, nqs po ku qendron ë
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Jetes apo ekzistence ë

pak a shume si e kuptoj une kete teme eshte, nqs se nuk ka ekzistence nuk ka dhe jetese per mendimin tim keto dy fjale jane te nderthuara me njera tjetren njeriu ekziston ben dhe jetesen nqs ai nuk ekziston ska si te beje jetese!!!!!!! mendimi ime ky
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Titulli: Jetes apo ekzistence ë

Para dy ditesh rastesisht degjova nje diskutim midis dy personave dhe qendra e muhebiti ishte nje shpreje qe mundet ta perkthej keshtu...

Te jetosh eshte shume e veshtir, shumica e njerzve ekzistojne nuk jetojne...

Ju si mendoni, ka ndryshim midis jetes dhe ekzistences, nqs po ku qendron ë
Po, Ka !

"Te ekzistosh" do te thote te te marre rjedha.....
"Te jetosh" do te thote ta drejtosh ate.(rjedhen e Jetes dmth)

 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,193
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ë

- Kurse une do thoja -

- Te Egzistosh do te thote Identitet, qe ngelet pas edhe pas vdekjes, pra eshte Prove/Fakt.....

- Te/a Jetosh .....eshte rrjedha e Egzistences.....

Ps... Jam dakort me kte qe ka thene - Te jetosh eshte shume e veshtire, shumica e njerezve.... Ekzistojne nuk jetojne... :))
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Ka ndryshim te madh.
Pa jete nuk ka egzistence e pa egzistence nuk ka jete.Ose, egziston por nuk jeton,o jeton por nuk egziston.Nga do ta rrutullosh po me i brim i bie.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

ti ekziston guri ekziston. ti jeton guri nuk jeton, ose te pakten jo ne ate aspekt ne te cilin ne e mendojme dhe e konceptojme jeten.

te jetosh duhet domosdoshmerisht te ekzistosh, te ekzistosh s'duhet domosdoshmerisht te jetosh apo te kesh jete( te jesh i gjalle).

nese te mere rrjedha apo te mundesh ta drejtosh ate jane thjesht menyra te ndryshme te jetuari.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

ti ekziston guri ekziston. ti jeton guri nuk jeton, ose te pakten jo ne ate aspekt ne te cilin ne e mendojme dhe e konceptojme jeten.

te jetosh duhet domosdoshmerisht te ekzistosh, te ekzistosh s'duhet domosdoshmerisht te jetosh apo te kesh jete( te jesh i gjalle).

nese te mere rrjedha apo te mundesh ta drejtosh ate jane thjesht menyra te ndryshme te jetuari.
Si mund te jetosh po nuk egzistove ?
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,379
Pikët
113
Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

Ai qe egziston edhe jeton, ne momentin qe nuk egziston nuk jeton.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

Si mund te jetosh po nuk egzistove ?
se ke kuptuar me duket. te jetosh duhet domosdoshmerisht te ekzistosh dhe te ekzistosh sduhet domosdoshmerisht te jetosh.

dmth qe nuk mund te jetosh po nuk ekzistove. por mund te ekzistosh pa jete-uar.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

se ke kuptuar me duket. te jetosh duhet domosdoshmerisht te ekzistosh dhe te ekzistosh sduhet domosdoshmerisht te jetosh.

dmth qe nuk mund te jetosh po nuk ekzistove. por mund te ekzistosh pa jete-uar.
Si mund te egzistosh pa jetuar ? Me jep nje shembull.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,193
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

Sefoja po kerkon , punen e pules dhe vezes :d

Taman e ka keqkuptuar, ose nuk arrin ta kuptoje... Kalo ne brezat qe nuk jetojne sot Sefo, por kane/Egzistojne edhe pse nuk jetojne, nuk u humb Identiteti/Egzistenca :))
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

po e dhashe shembullin ishte guri i cili ekziston por nuk jeton.
Po guri,o fantazma e gurit,nuk mund te tregoje egzistencen o jeten e njeriut.Nuk eshte gjallese o organizem i tille.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence

Po guri,o fantazma e gurit,nuk mund te tregoje egzistencen o jeten e njeriut.Nuk eshte gjallese o organizem i tille.
tani jam une qe spo te kuptoj...ose je ti akoma qe spo kupton!! ku do te dalesh?!!

guri eshte aty ti e shikon e preke dhe ai ekziston me siguri por ai nuk jeton sepse nuk eshte organizem apo gjallese dhe si i tille guri ska se si ta di dhe ta tregoje jeten tende.

ti ekziston dhe ti si guri por njekohesisht ti edhe jeton sepse je organizem biologjik je nje gjallese dhe per me teper je me emocione dhe mendime. ndersa guri nuk eshte.

kjo eshte diferenca midis ekzistences dhe jeteses sipas mendimit tim.

sdi se po te them them te njejten gje disa here.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekziste

tani jam une qe spo te kuptoj...ose je ti akoma qe spo kupton!! ku do te dalesh?!!

guri eshte aty ti e shikon e preke dhe ai ekziston me siguri. por ai nuk jeton sepse nuk eshte organizem apo gjallese dhe si i tille guri ska se si ta di dhe ta tregoje jeten tende.

ti ekziston dhe ti si guri por njekohesisht ti edhe jeton sepse je organizem biologjik je nje gjallese dhe per me teper je me emocione dhe mendime. ndersa guri nuk eshte.

kjo eshte diferenca midis ekzistences dhe jeteses sipas mendimit tim.

sdi se po te them them te njejten gje disa here.
Dmth;pyetjes o fjalise ne teme dhe kuptimit te saj:Te jetosh eshte shume e veshtire,shumica e njerezve egzistojne por nuk jetojne...Mund ti pergjigjemi me llogjiken qe; guri egziston po nuk jeton.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jete

Dmth;pyetjes o fjalise ne teme dhe kuptimit te saj:Te jetosh eshte shume e veshtire,shumica e njerezve egzistojne por nuk jetojne...Mund ti pergjigjemi me llogjiken qe; guri egziston po nuk jeton.
sigurisht qe po!! mendoj se guri ekziston por nuk jeton dhe kete se luan as topi :)
gjihtmone ne baze te konceptit qe pergjithesisht kemi mbi egzistencen dhe jeten flas.

pse ju si mendoni?!!
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e:

sigurisht qe po!! mendoj se guri ekziston por nuk jeton dhe kete se luan as topi :)
me ate koncept qe pergjithesisht kemi mbi ejzistence dhe jeten flas.

pse ju si mendoni?!!
Po qe guri, hapesira,dhe boshi qe egziston, nuk mund te vihet ne diskutim,e mbase nuk ja vlen as te permendet.

Qe jeta me egzistencen jane te lidhur.Te jetosh do te thote te egzistosh,e te egzistosh edhe ne koma o duke dhen shpirt prap do te thote te jetosh.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,342
Pikët
113
Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

Para dy ditesh rastesisht degjova nje diskutim midis dy personave dhe qendra e muhebiti ishte nje shpreje qe mundet ta perkthej keshtu...

Te jetosh eshte shume e veshtir, shumica e njerzve ekzistojne nuk jetojne...

Ju si mendoni, ka ndryshim midis jetes dhe ekzistences, nqs po ku qendron ë
Ti qe ke shtruar kete teme, nuk je aspaak i qart....nuk e di nese e ke ndegjuar vertet kete bisede, apo e ke keqkuptuar, ose edhe ata qe kane biseduar poashtu kane biseduar ashtu "ne mjegull" (..ne ndonje kaffeteri te Kosoves i ke ndegjuar ata, ti?
Kur thua me larte, "...shumica e njerzve....", per cilen pjese te njerzve e ke fjalen, i nderuar? Po me pjesen tjeter si eshte puna?

Per te tjeret; nese flasim per ekzistencen ne pergjithesi si nje kriter i te qenurit te cdo gjeje ne toke e hapsire (universe) atehere eshte tjeter muhabet.
Por nese flasim per qenien njerezore, nese ajo ekziston apo jeton ( sic eshte pyetja e shtruar ne teme), atehere atehere une do te ipja kete mendim; Njeriu e jeton ekzistencen e tij deri ne momentin e humbjes se jetes. Pastaj ekziston, por nuk jeton, deri ne momentin e zhdukjes se materies (trupi) se tij.
Ekzistenca e njeriut ne kuptimin qe thua ti Zana, eshte nje ekzistence abstrakte e nje personi individi apo edhe grupi a shoqerie, ne kujtesen e njeriut.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Jetes apo ekzistence ?

Si mund te egzistosh pa jetuar ?
Jam un ktu, je ti atje , sot kto minuta ne po bisedojme ! neser un sjam kurse ti je akoma, ti do mendosh çe ka gjetur beauten se ajo deri dje ishte! Shembull un mund te kem vdekur , ama per kohen qe verdallisesha "ktu" ekzistoja.
 
Top