• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Jezusi sheron

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Marku 6
54
Dhe kur dolën nga barka, njerëzit e njohën menjëherë
55
dhe, duke përshkuar me vrap mbarë krahinën përreth, filluan të sjellin të sëmurë në vigje, kudo që dëgjonin se gjendej;
56
dhe kudo ku ai vinte, në fshatra, në qytete a në lagje, njerëzit i vendosnin të lënguarit në sheshe dhe e lutnin që të paktën të mund të preknin cepin e rrobes së tij; dhe të gjithë ata që e preknin, shëroheshin.Dhe kur dolen nga barka, njerezit e njohen menjehere dhe, duke pershkuar me vrap mbare krahinen perreth, filluan te sjellin te semure ne vigje, kudo qe degjonin se gjendej; dhe kudo ku Ai vinte, ne fshatra, ne qytete, a ne lagje, njerezit i vendosnin te lenguarit ne sheshedhe e lutnin qe te paktente mund te preknin cepin e rrobes se tij; dhe te gjith ata qe e preknin sheroheshin.


Me te vertet qe fjala e Zotit eshte e mrekullueshme dhe ketu doja te shkruaja sepse me hyri ne zemer nje deshire per te shkruajtur per kete pjese te shkrimit dhe shpresoj qe te jete bekim ose inkurajim.


Sic duket edhe nga vet ngjarja qe ka ndodhur ne ate kohe Njerezit e njohen menjehere Jezusin dhe lind pyetja pse ata nuk shkuan te njihnin me pare ose pse nuk u ra ne sy ndonje prej apostujve?

Une besoj qe Jezusi ishte nje person i vecant ndryshe nga apostujt te cilet pavarsisht qe mund te njiheshin nuk u ishte kushtuar shume rendesi prezences se tyre por per njerezit me shume rendesi kishte fakti qe Jezusi ndodhej mes tyre.
Dhe thuhet se qe nga momenti qe e njohen ata po vraponin gjithandej ku te mund te shkonin per te gjetur te semure.

Kjo mund te kete filluar ne momentin e njohjes sigurisht dhe mund te kete vazhduar per gjithe diten sepse thguhet se i conin te semuret kudo qe degjonin se Ai gjendej(madje edhe per dite te tera) .

Kjo gje ndodhte neper fshatra, qytete, madje dhe neper lagje.Imagjino tani kete situat sa erdhi Jezusi te gjith vendin e pershkuan njerezit ku te mund te gjenin te semure dhe ia sillnin para Jezusit ku te mund ta gjenin.Kaq shume ata kishin pare nje Jezus te mrekullueshem qe kudo qe te shkonte kishte sherim ,jete, shpetim, dashuri, paqe,gezim etj.Ata kerkonin qe Jezusi vetem te mund te lejonte te prekej nga te semuret dhe fap do te sheroheshin menjehere dhe kjo tregon goxha besim.

Imagjino te gjith njerezit mund te ishin gozha njerez, te gjhithe pra keta shkonin ku te mundnin per te gjetur te semure .Dhe e di cfare Ne fund shkruhet se te gjith ata qe e preknin sheroheshin.


Dhe sot ka njerez te semure te cilet kane shume nevoje te prekin Jezusin por ata nuk e dine dhe duhet ti lajmeroje dikush qe shikoni se ka ardhur Jezusi i mrekullueshmi ose duhet ti marrim dhe ti cojme te Jezusi kudo qe ai te gjendet.Ai ne fakt nuk gjendet shume larg nesh por eshte pikerisht ne zemrat tona qe i kemi dhene jeten.
Jezusi eshte brenda nesh po aq i gjalle sa ishte ne ate kohe dhe Ai vepron po me te njejten fuqi dhe operon me te njejten dashuri si atehere sepse fuqia e tij nuk shteron po ashtu dhe dashuria e tij eshte pa fund.

Ai eshte kaq afer saqe eshte ne mes nesh besimtareve dhe kerkon qe ne ta leme te jete i dukshem edhe tek jobesimtaret madje edhe tek te semuret .
Ne kemi mundesine qe ta bejme Jezusin te prekshem per te gjithe te semuret kudo qe jane ne fshatra, ne qytete, ne lagje etj dhe sikur keta te semure te mund ta prekin ata do te sherohen sepse fjala e Perendise thot se te gjhith ata qe preken u sheruan.

Eshte e vertete qe fryma e Perendise nuk mund te kufizohet dhe ne fakt keshtu eshte qe ai nuk kufizohet madje na ka dhene ne kaq shume dhe na ka dhene te kemi vet imazhin e Krishtit madje vet Krishti banon tek ne dhe ne kami mundesine me te mrekullueshme qe ta prezantojme Jezusin te te semuret dhe jobesimtaret qe enden neper bote pa shprese pa te ardhme .

Jezusi nuk kufizohet Ai eshte kudo madje Ai ndodhet tek te gjith ata qe ia dhane jeten e tyre Atij.

Do te kete shume njerez fetar qe nuk do te besojne edhe kur te shikojne te preket jeta e dikujt dhe te ndryshoje dhe pavarsisht sic duket ashtu e qarte se Jezusi e ka prekur jeten e ketij njeriiu dhe njihet dashuria e Perendise ne te ose sherimi qe ky person ka marre pasi eshte prekur nga Jezusi prap do te kete njerez fetar qe nuk do te besojne dhe madje do te akuzojne bijte e Perendise qe jane te gjith ata qe e pranuan Krishtin ne jetet e tyre si Zotin dhe shpetimtarin e tyre.

Ne shkrime shikojme qe jeta eshum njerezve ndryshoj ata mund te kene qene te paralizuar dhe kane filluar te ecin e me pas kane pasur mundesi te punmojne dhe te kene te ardhura me te mira ekonomik madje mund te kishte njerez qe nuk mund te flisnin ose te verber dhe me pas kane pare vet fytyren e Perendise dhe mund te kete patur njerz te cilet ishin te goditur shpirterisht ose te rraskapitur dhe te lenduar dhe jeta e tyre ka ndryshuar dhe Kete Jezusi vazhdon ta beje edhe sot .

Po te shikojme me poshte ne kapitullin 7 vargu 1-5 farisenjte qe mbllidhen rreth Jezusit dhe jo vetem qe nuk shikojne se jane te verber se si jetet e njerezve ndryshojne por dhe akuzojne Jezusin per pune rregullash dhe feje duke i thene se pse dishepujt e tu nuk pastrohen nga jashte pse ata nuk duken te bukur nga jashte dhe pse nuk i bejne rregullat sic i bejme ne.

Marku 7
1
Atëherë rreth tij u mblodhën farisenjtë dhe disa skribë që kishin ardhur nga Jeruzalemi.
2
Ata vunë re se disa nga dishepujt e tij po hanin bukë me duar të papastra, domethënë të palara, dhe i paditën.
3
Në fakt farisenjtë dhe të gjithë Judenjtë nuk hanë pa i larë më parë me shumë kujdes duart, duke iu përmbajtur traditës së pleqve;
4
dhe, kur kthehen nga tregu, nuk hanë pa u pastruar më parë. Ka shumë gjëra të tjera që ata duhet të respektojnë për shkak të traditës: larjen e kupave, të brokave, të enëve prej bakri dhe të shtretërve.
5
Pastaj farisenjtë dhe skribët e pyetën: ``Përse dishepujt e tu nuk sillen sipas traditës së pleqve, por hanë bukë pa i larë duart?``.


Madje ka nga keta edhe sot edhe qe nuk duan te besojne tek prekja e Zotit ose qe jane verbuar aq shume saqe nuk shikojne fare Krishti po ndryshon sot dit per dit jete njerezish duke i cliruar ata dhe duke i sheruar dhe shpetuar nga e keqja.

Dhe e di cthone keta ?
Keta thone qe Perendia nuk mund te sheroj sot sepse nuk eshte koha per kete gje sepse koha ka kaluar dhe sot eshte e shtune .

Keta besimpak ose fetar jane njerez qe nuk besojne ne fuqine e Perendise ata e mohojne fuqine e tij te mrekullueshme sepse nuk besojne qe Perendia sheron sot por se ka qene per atehere dhe tani ai nuk i ben me keto gjera .

Kjo tamam nje fe qe ska lidhje me Perendine tamam si farisenjte qe thoshin se nuk mund te sherosh te shtunen.

por e din se cu pergjigj Jezusi Ai tha se: Une jam Zot edhe i se shtunes. Pra ai mund te beje gjera qe ben Perendia edhe te shtunen pra edhe ne kete kohe edhe sot.

Ai nuk kufizohet nga feje.

Ai sheron shpirtera te lenguar , zemra te thyera trupa te roberuar nga semundjet .
Ai shpeton mekataret.

Bibla thote se ne kemi hyrje te lire per tu futur ne prezencen e Tij te mrekullueshme dhe per ta prekur ate dhe per te qene te sheruar ne cdo fush ne shendetin fizik, shoqeror, shpirteror, mendor.
Zoti bekofte fjalen e Tij

3 Gjonit
2
Shumë i dashur, unë dëshiroj të kesh mbarësi në çdo gjë dhe të gëzosh shëndet të mirë, ashtu si ka mbarësi shpirti yt.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jezusi sheron

Vec nje pyetje kam une: Ky sheronjes i plotfuqishem pse smundi asnjehere (per me teper e pati te pamundur) te sheronte dhimbjen e perhershme te nje nene qe humbet femijen?

P.S sry nese dola nga tema por e pata te pamundur. Faleminderit!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Kush eshte kjo nene qe ka humbur femijen Kryeplak?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jezusi sheron

Jane te shumta ne gjithe boten mbare edhe askush ne historine e njerezimit ska mundur te sheroje dhimbjen e tyre te pafund.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Ok te kuptova.

Duhet te dish se Perendia nuk sheron askend me dhune.

Njerezit kane te drejte te zgjedhin se kujt do ti besojne dhe se kujt duan ti japin jeten.
Perendia na ka krijuar me vullnet te lire.

Jezusi erdhi ne toke para rreth 2000 vjetesh dhe Ai sheroi te gjithe ata qe erdhen tek Ai.

Edhe tek postimi qe kam sjele , te gjithe ata qe e preken u sheruan.


Marku 6
54
Dhe kur dolën nga barka, njerëzit e njohën menjëherë
55
dhe, duke përshkuar me vrap mbarë krahinën përreth, filluan të sjellin të sëmurë në vigje, kudo që dëgjonin se gjendej;
56
dhe kudo ku ai vinte, në fshatra, në qytete a në lagje, njerëzit i vendosnin të lënguarit në sheshe dhe e lutnin që të paktën të mund të preknin cepin e rrobes së tij; dhe të gjithë ata që e preknin, shëroheshin.


Keshtu ata qe kane nevoje per sherim le te vijne tek Jezusi dhe te marrin dhurate sherimin e Tij dhe jeten e perjeteshme.

Gjoni 4: 14
por kush pi nga uji që do t`i jap unë nuk do të ketë më kurrë etje përjetë; por uji që unë do t`i jap do të bëhet në të një burim uji që gufon në jetë të përjetshme``.
Ketu kemi historine e nje burri qe shkoi tek Jezusi.

Gjoni 4
47
Ky, kur dëgjoi se Jezusi kishte ardhur nga Judeja në Galile, shkoi tek ai dhe iu lut që të zbriste e ta shëronte birin e tij, që ishte gati për vdekje.
48
Atëherë Jezusi i tha: ``Po të mos shikoni shenja dhe mrekulli, ju nuk besoni``.
49
Nëpunësi i mbretit i tha: ``Zot, zbrit para se djali im të vdesë``.
50
Jezusi i tha: ``Shko, djali yt jeton!``. Dhe ai njeri i besoi fjalës që i tha Jezusi dhe shkoi.
Nese dikush do te kete jete le te vije tek Krishti , Ai ka jete per te gjithe.
nese nuk do qe te shkosh , Perendia nuk te detyron, Por Ai vazhdimisht te kerkon .
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jezusi sheron

Faleminderit!

Ju lutem te me falni per shqetesimin!

Zoti qofte me ju!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Jezusi sheron

Here tjeter trokit me pare...

Nese Thelbi i Fuqise se Jezusit , eshte i lidhur (personifikon) me Forcen e Brendeshme te Njeriut, vullnetin, per tiu kundervene "bishes", semundjes se keqe, qe fatkeqesisht e ka kaperthyer trupin e tij, jam OK, ndryshe...Ky eshte Spekulim !!!
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Here tjeter trokit me pare...

Nese Thelbi i Fuqise se Jezusit , eshte i lidhur (personifikon) me Forcen e Brendeshme te Njeriut, vullnetin, per tiu kundervene "bishes", semundjes se keqe, qe fatkeqesisht e ka kaperthyer trupin e tij, jam OK, ndryshe...Ky eshte Spekulim !!!
Thelbi i fuqise se Jezusit eshte natyra e Tij.
Jezusi eshte Perendia , Ai ka pushtetin te sheroje. Sigurisht qe Perendia ka krijuar mjekesine dhe me ane te dhuntise se mjekut Perendia sheron, por Perendine nuk e ndalon dhe as nuk e kufizon asgje per te bere mrekulli sherimi.

Ai e ka bere kete shume kohe me pare dhe mund ta beje edhe sot , madje e ben dhe e ka bere.

Por Ai mund te sheroje jo vetem fizikun por edhe shpirtin e lenduar dhe emocionet .
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Faleminderit!

Ju lutem te me falni per shqetesimin!

Zoti qofte me ju!
kryeplak , nuk me ke shqetesuar aspak, por vec se mu duk se tek postimi juaj per nenat kishte dicka me shume se ajo qe ti shpreve.

A eshte keshtu?

Apo e kam kuptuar gabim.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Jezusi sheron

S`e di ....s` kuptoj.

Flm per pergjigjen.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Jezusi sheron

kryeplak , nuk me ke shqetesuar aspak, por vec se mu duk se tek postimi juaj per nenat kishte dicka me shume se ajo qe ti shpreve.

A eshte keshtu?

Apo e kam kuptuar gabim.
Kur te arrish te kuptosh cdo te thote dhimbje do te mund ti japesh pergjigje pyetjes sime. Per me teper eshte e kote te flas...( Heshtja eshte respekti ndaj saj )

P.S Ju lutem te me falni nesu u duka paksa arrogant edhe pse se kisha per qellim.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

S`e di ....s` kuptoj.

Flm per pergjigjen.
Epo kjo eshte bukuria e kesaj ceshtjeje, sepse edhe kur nuk kupton , vetem nqs beson, Perendia te sheron dhe te shpeton.

Nuk eshte e thene se duhet patjeter qe te kuptojme c'do gje sepse Perendia nuk varet nga kuptimi ose moskuptimi yne por Ai kekron vetem besimin tone.

Heb 10:6
Edhe pa besim është e pamundur t`i pëlqesh Atij, sepse ai që i afrohet Perëndisë duhet të besojë se Perëndia është, dhe se është shpërblenjësi i atyre që e kërkojnë atë.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Kur te arrish te kuptosh cdo te thote dhimbje do te mund ti japesh pergjigje pyetjes sime. Per me teper eshte e kote te flas...( Heshtja eshte respekti ndaj saj )

P.S Ju lutem te me falni nesu u duka paksa arrogant edhe pse se kisha per qellim.
Kryeplak nqs une nuk do te kisha provuar dhimbje atehere nuk do isha njeri.
Per shkak se jam njeri kam provuar dhimbje, nga me te ndryshmet.
Duke filluar qe nga ato fizike dhe deri tek shpirteroret dhe emocionalet.

Nuk ka asnje njeri ne kete bote qe te mos kete provuar dhimbje ne keto kategori qe sapo shprehva me larte.

Edhe une nuk bej perjashtim.

Tani nuk jam ketu per tu mburrur se une kam pasur me shume dhimbje e dikush me pak.
keto jane kotesi.

Rendesi ka se te gjithe kemi provuar dhimbje.

Por nqs nje njeri nuk provon dhimbje ai nuk do te kuptoje kurre se si ndihet dikush tjeter dhe nuk do te provoje kurre se c'fare eshte sherimi.

Per kete aresye une si besimtar i jam falenderues Perendise edhe kur kaloj dhimbje sepse e di qe pas asaj dhimbje nje rreze e forte sherimi do te me pershkroje. Kjo eshte ajo qe kam zbuluar ne jeten time.

Por te jesh i sigurte qe dhimbjet nuk me pelqejne aspak. Askujt nuk i pelqejne ne fakt

Por ato jane dhe nuk do te mungojne ne kete jete deri ne fund te saj.

Do te tegoj nje histori timen .

Nje here duke shkuar ne kruje , pashe qiellin dhe ishte bere pis. Kur jam ngjitur malit te krujes , me zuri nje mjergull e madhe . Pasi mbarova pune ne kruje u ula ne fush kruje ku edhe aty kisha disa pune.
Kam qene duke shkuar tek nje kishe aty ne fush kruje. Kur u futa brenda , ka zene nje shi i madh dhe nuk doja te dilja sepse shiu ishte shume i forte dhe do me bente qull.
Pervec shiut ka fryre nje ere e madhe dhe prej asaj ere qe ishte si nje furtune jane prishur disa dyqane atje ne fush kruje.
Kur shiu kishte pushuar , une dola dhe u nisa te shkoj tek urbani per ne Tirane. Rrugen qe duhej ta beja per 10 minuta e kam bere per 1 ore e gjysem. Sepse krejt fush kruja ishte e permbytur nga uji. Nuk e dija se si do te shkoja ne shtepi .
Por kur me ne fund kam arritur tek urbani i tiranes isha i bere qull nga kembet . Pergjate gjithe rruges qe urbani ka bere , kam pare me habi se si binin rrufete neper fshatrat e fushkrujes.
Edhe kur kam shkuar ne tirane mendova se me ne fund arrita ne shtepi por jo, unaza nuk funksionoi per rreth 1 ore. kam ndejtur ne kembe aty duke pritur dhe kur me ne fund kam arritur ne lagjen time , ishte permbytyr krejt dhe nuk kishe se ku te kaloje. Edhe aty rrugen qe duhej ta beja per 1 minute e kam bere per rreth 30 minuta.

Kur me ne fund arrita ne shtepi , e ndjeva veten te qete. me ne fund isha me familjen time me djalin tim dhe gruan time.

Aresyeja pse e tregoje kete histori nuk eshte se kam vuajtur shume.

Keto vuajtje nuk jane asgje ne krahasim me disa te tjera.
Une nuk kam vuajtur fare madje ne kete ngjarje, por dua te theksoj se ne kete bote keshtu eshte.

Kjo bote eshte plot me situata te papritura dhe te veshtira. Mos kujto se do gjesh ketu ne kete bote nje shtepi ku rreziku do mungoje apo ku veshtiresite nuk do jene.

madje kjo bote eshte plot me dhimbje
Dhimbja eshte pjese e kesaj bote.

Por ashtu si une arrrita ne shtepi pas asaj dite te lodhshme dhe isha me ne fund i sigurte.
Keshtu do te vije nje dite ku keto dhimnbje do te marrin fund me fundin e kesaj bote.

Dhe kjo bote dhe ky qiell nuk do te jene me .
Por do te kete nje toke te re dhe nje qiell te ri.
Atje nuk do te kete me dhimbje as te qara as vdekje dhe as lendime .

DUa te lexosh kete pasazh ........
ZBULESA 21
1
Dhe pashë një qiell të ri dhe një dhe të ri; sepse qielli i parë dhe dheu i parë kishin shkuar, dhe deti nuk ishte më.
2
Dhe unë, Gjoni, pashë qytetin e shenjtë, Jeruzalemin e ri, që zbriste nga qielli, nga Perëndia, që ishte bërë gati si nuse e stolisur për burrin e vet.
3
Dhe dëgjova një zë të madh nga qielli që thoshte: ``Ja tabernakulli i Perëndisë me njerëzit! Dhe ai do të banojë me ta; edhe ata do të jenë populli i tij dhe vetë Perëndia do të jetë bashkë me ta, Perëndi e tyre.
4
Dhe Perëndia do të thaijë çdo lot nga sytë e tyre; dhe vdekja nuk do të jetë më; as brengë, as klithma, as mundim, sepse gjërat e mëparshme shkuan``.
5
Dhe ai që rrinte mbi fron tha: ``Ja, unë i bëj të gjitha gjërat të reja``. Dhe më tha: ``Shkruaj, sepse këto fjalë janë të vërteta dhe besnike``.
6
Edhe më tha: ``U bë! Unë jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi! Atij që ka etje unë do t`i jap si dhuratë nga burimi i ujit të jetës.
7
Kush fiton do t`i trashëgojë të gjitha gjërat; dhe do të jem për të Perëndi dhe ai do të jetë për mua bir.
24
Dhe kombet e të shpëtuarve do të ecin në dritën e tij; dhe mbretërit e dheut do të sjellin lavdinë dhe nderin e tyre në të.
27
Edhe nuk do të hyjë asgjë e papastër dhe askush që kryen neveri e gënjeshtër, por vetëm ata që janë të shkruar në librin e jetës të Qengjit.kJO ESHTE PARAJSA ESHTE VENDI KU DO T EJETOJME PERJETESISHT ME pEENDINE, DHE qENGJIN E pERENDISE QE ESHTE jEZUS kRISHTI.

Ne si besimtare nuk kerkojm nje vend ketu ne toke por presim ate qe do te vije prej se larti.

Atje eshte trashegimia e c'do besimtari te krishtere.

Areyeja pse nje i krishtere eshte duke jetuar akoma ne kete bote qe jemi tani eshte ajo qe do te lexosh ne kete pasazh..........
Zbulesa 21
8
Kurse për frikacakët dhe të pabesët, dhe të neveritshmit dhe vrasësit, dhe kurvëruesit, dhe magjistarët, dhe idhujtarët, dhe gjithë gënjeshtarët, pjesa e tyre do të jetë në liqenin që digjet me zjarr dhe squfur, që është vdekja e dytë``.


Pra ne si te krishtere jetojme ketu per te paralajmeruar keta persona dhe per tu predikuar ketyre personave te cilet jetojne ashtu si nje besimtar ka jetuar para se te besonte tek Krishti. I paralaj,merojme qe te pendohen dhe te vijne tek Krishti, qe ti shpetojne ferrit dhe te kene jetene perjeteshme qe eshte ne Krishtin Jezus.

respekte dhe Zoti te befte qe nje dite te besosh Atij .
Alkoma.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Jezusi sheron

Epo kjo eshte bukuria e kesaj ceshtjeje, sepse edhe kur nuk kupton , vetem nqs beson, Perendia te sheron dhe te shpeton.

Nuk jam kaq e ditur dhe e mencur ...sa te jap besim pa Kuptuar...
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Jezusi sheron

Nuk jam kaq e ditur dhe e mencur ...sa te jap besim pa Kuptuar...
Nje njeri qe te besoje duhet te degjoje , kjo eshte e vertete. Dhe ate qe degjon duhet ta kuptosh , edhe kjo eshte e vertete.

Jam dakort me ty.

Por gjithashtu e vertete eshte se Perendia nuk pret qe te kuptosh patjeter cdo gje qe Ai te te sheroje nje njeri . Per Perendine mjafton besimi.

Pra ne kemi nevoje si njerez te kuptojme por Perendia qe te sheroje dike nuk pret qe ai person te kuptoje cdo gje .

Mjafton per Perendine qe dikush kupton kete: Se me ane te besimit ne kemi hyrje te lire ne pranine e Perendise.
Dhe kush vjen me besim tek Ai Ai e pranon ashtu sic eshte.

Por eshte tjeter gje qe ne kemi nevoje te kuptojme.

Por nje pyetje e imja do te ishte....... A mund te kuptojme dot ne si njerez c'do gje ?
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Jezusi sheron

Nuk jam kaq e ditur dhe e mencur ...sa te jap besim pa Kuptuar...
per me besue nuk duhet edhe shum me kuptue nga leximi i librave etj. per besim , thjesht duhet me ndij njeriu forcen se sa i meshirshem asht Zoti ... kur te ndodh diqka duhet Zotit me ju faliminderue qe nuk ka ndodhur edhe ma e keqe...
ashtu / kshtu ne jemi vetemse kalimtarë ne ket botë per ti provue te gjitha ..
gezimin , pikllimin , vuajtjen , dashurinë , smundjet etj. ( siq e ceku ma lart Alkoma )
 
Top