• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

"Jo", veres se kuqe me peshk

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Japonezet nuk jane vleresuesit me te mire te veres.Por pikerisht nga toka e tyre vjen edhe prova shkencore se perse kombinimi i veres se kuqe me peshkun nuk eshte i mire.

Sipas japonezeve vera e kuqe, e konsumuar me ushqimet e detit le ne goje nje shije jo te kendshme per shkak te permbajtjes se hekurit me te larte krahasuar ne vererat e bardha.

Kerkuesit, te cilet kane publikuar rezultatet e tyre ne 'Journal of Agricultural and Food Chemistry', i kane servirur nje vakt me baze frutat e detit disa njohesve te mire te veres.

I kane sherbyer atyre vere te kuqe dhe te bardhe me nje perqindje te ndryshme hekuri.

Rezultati ishte i qarte: kur vera permbante nje sasi te larte hekuri, pas ushqimit ne goje qendronte nje shije jo e mire.

Megjithate cdo gje varet sipas sasise te hekurit ne vere, pasi ka edhe lloje te kuqe me nivel te ulet te ketij elementi.
 
Top