• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
1.Sa e rëndësishme është njohja e vetëvetes ?
2.Sa e vështirë është njohja e vetëvetes ?
3.Si arrihet njohja e vetëvetes????????
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
njohja e vetvetes esht si te thuash te njohesh origjinen e jetes dhe te njeriut dmth esht e pamundur
 

CarpeDiem

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Albania, Tirana
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

Une deri diku jam ne nje ide me Stealth, por une mendoj me e rendesishme eshte te njohesh limitet e vetes.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

Te njohesh vetveten mibi te gjitha duhet tjesh vetvetja .
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

po i pergjigjem te tre pyetjeve nje nga nje...
1 sa eshte e rendesishme njohja e vetvetes...kush do ishte ai/ajo qe do thoshte ska rendesi??te gjith i japim rendesi kesaj gjeje...
2 sa e veshtire eshte njohja e vetvetes....shum,por varet dhe nga aftesia qe ka njeriu te perballet me disa gjera aty shifet taman sa e ke kuptu veten....
3 si arrihet njohja e vetvetes....hmmmmmmmmmmmm ska ndonje recete te vecante thjesht paraqitu ai/ajo qe je pa ndonje kompleks ose pa marre ndonje interpretim nga tjeret qe te rrethojne pasi njeriu e ka si ego te tij qe gjerat e tjereve i duken me te bukura se te vetat....
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

unlovely. super bravo
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

Cdo njeri e njeh pak a shume tipin e tij karakterin gjerat qe do te beje etj..
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

sa shkurt i bini :)
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

Shkurt qe te dalim gjat :p
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

ehe mir e ke ti por pergjigja jepet ne shum menyra por majfton te jete nje ide jo keshtu...
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

bababa. sa er ne temat nderoni rrug. pse e e???
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

te njohesh vetveten mendoj qe do te njohehs karakterin tend qe ke edhe mendimet edhe sjelljen edhe cdo gje qe e rrethon mendjen edhe jeten tendete perditshme , duhet te jesh vetvetja ne cdo kohe dhe te jesh prezent ne cdo aspekt te jetes gje qe mund ti japesh vetvetes me shume shance qe te jesh ne jeten tende te brendshme edhe te jashtme gje qe te rrethon nga shoqeria qe ke........
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temën

bam bum bababam. ti vlen.
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temë

Te jesh askush tjeter por vetem vetvetja, ne nje bote qe po mundohet aq shume dite e nate te te bej ty si cdo njeri tjeter, eshte beteja me e veshtire qe ti lufton, dhe vazhdon te luftosh.......
 

MoReNa

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
32
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temë

Mendoj qe nje njeri po pai frike ngareagimi i tij do te thote qe e njeh shume mire vetveten
 

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
te njoesh vetveten cdo njeri e ka arritur por nuk shprehet ose ben gjera kunder vullnetit te tij qe ti pershtatet ne nje fare menyre shoqeris qe e rrethon don apo nuk don tregon karakter tjeter
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temë

vetvetja eshte boshti i gjithckaje....te njohesh vetveten ka rendesi pasi rreth saj sillen gjerat e tjera te jetes...arrihet kjo gje??hmmmmmmm ne bote nuk mbijetohet por bashkejtohet,,ky them eshte realiteti qe po jetojme ne ditet e sotme...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temë

1.Sa e rëndësishme është njohja e vetëvetes ? ---- SHUME
2.Sa e vështirë është njohja e vetëvetes ?----------SHUME
3.Si arrihet njohja e vetëvetes???????? -------------E PAMUNDUR
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,251
Pikët
113
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Ju ftojë në diskutim dhe shtjellim të këtyre cështjeve në lidhje me temë

1.Sa e rëndësishme është njohja e vetëvetes ?
Eshte shume e rendesishme. Mbi te gjithat me e rendesishmja.


2.Sa e vështirë është njohja e vetëvetes ?
Varet nga shume faktore sikurse qe varet nga cdo individ vec e vec. Pra, per disa eshte me e veshtire e per disa me e lehte...

3.Si arrihet njohja e vetëvetes????????
Ka metoda te shumta. Mund ta perdoresh nje apo ca syresh.
Duke lexuar shkrime te Shenjta (Bibel, Kur'an...)
Duke perdorur metoda te ndryshme meditimi
Duke bere mire, bemiresi ne cfaredolloj forme qofte (edhe ne kombinim me keto dy me lart), duke i sherbyer rrethit/njerezimit ne forma te ndryshme...
Kesaj i thone Self-Realization. Self-Realization = God-Realization.
Self = Vetja, Vetja e larte, Egoja e madhe... Shpirti.


*

 
Top