• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ju lutem ndihme...

Status
Temë e mbyllur.

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,280
Pikët
113
Forumista kush mund te me ndihmoje me te dhena konkrete per llotarine Amerikane i kemi plotesuar te dhenat por nuk dime dicka tani:formulari mbasi te plotesohet ketu ne net duhet te printohet dhe ti bashkangjisim foton(masat e fotos) apo cfar.... ju lutem kush e din te sakte te na ndihmoj Unejsa & Riduana
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,160
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

Me sa di une Riduana aplikimet e llotove Amerikane ti plotesojn vete ata qe punojn ne net center, ti do japesh infot e tua duhet te kesh llogari bankare dhe nje Foto digitale!! ky eshte dhe linku qe mund te aplikosh Apliko
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

Me sa di une Riduana aplikimet e llotove Amerikane ti plotesojn vete ata qe punojn ne net center, ti do japesh infot e tua duhet te kesh llogari bankare dhe nje Foto digitale!! ky eshte dhe linku qe mund te aplikosh Apliko
Jo jo, Mandi. Linku është shumë i saktë, dhe nuk ka nevojë aspak të bëj pagesë për llotarin Amerikane. Përpara tre ditë doli në intervist konsullja e Ambasadës Amerikane, dhe njoftoj se ato llojë aplikimesh nuk ekzistojn në Shtetet e Bashkuara, dhe janë lekë të shkuara dëm. Pasi vetëm DVLottery.state.gov është faqja zyrtare. Kushdo mund të aplikojë dhe nga shtëpia, të ketë një foto të cilën mund ta përdori dhe për plotësimin e formularit.

Suksese Riduana! :)
 

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,280
Pikët
113
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

thnx subz por kete kush ma shpjego pak ca duhet te vendos
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,280
Pikët
113
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

8a. In Care Of (optional)
8b. Address Line 1
8c. Address Line 2 (optional)
8d. City/Town
8e. District/County/Province/State
8f. Postal Code/Zip Code No Postal Code/Zip Code
8g. Country
Kush mund te ma shpjegoj cfar duhet te vendos neper keto sepse si kuptoj mire-pff-
 

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,280
Pikët
113
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

Riduana, përdor Internet Explorer për të hapur faqen zyrtare të llotaris Amerikane.

Këtu e ke të spjeguar sesi do të veprosh. Kanë ndryshuar shumë gjëra, në krahasim me vitet e tjera. Ka një formë të re, që nuk mund të të jap një përgjigje fikse.

Futu këtu dhe lexoje!

Publikimi nga faqja e Ambasadës Amerikane në Shqipëri.
Shum flm Subz por keto jane gjeja e pare qe kam pare por nuk kuptoj disa gjera ne formular nese mund te me ndihmosh i ke te postimi me siper do te ta dija per nder-shok-
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

Kjo llotari u hartua nga Kongresi amerikan ne vitin 1990 per te reflektuar hapjen e Amerikes ndaj shumellojshmerise. Ideja ishte per te bere sa me te larmishem imigracionin thote John Wilcock nje punonjes i Depatamentit te Shtetit qe merret me ceshtjen e vizave. Llotaria amerikane eshte e hapur per popujt e vendeve qe kane derguar me pak se 50 mije emigrante ne Shtetet e Bashkuara gjate pese viteve te fundit. Vendet qe jane burim i nje numri te madh emigracioni jane te perjashtuara nga llotaria.

Do llotari emerohet ne baze te vitit fiskal te cilit i perket. Ky variant njihet si llotaria 2012 sepse vizat do te leshohen gjate vitit fiskal 2012 i cili fillon nga 1 tetori 2011 deri me 30 shtator 2012.

Per te aplikuar ju duhet te regjistroheni ne internet ne faqen e posacme elektronike te Departamentit amerikan te Shtetit Electronic Diversity Visa Lottery . Aplikimet do te pranohen nga dita e sotme ora 16. 00 sipas Grenwich-it deri me 3 nentor 2010 ne oren 16. 00 po sipas Grenwitch-it. Pas kesaj date nuk do te pranohen aplikime te metejshme. do aplikant do te marre nje konfirmim te vecante ne fund te procesit te regjistrimit.

Aplikantet nuk duhet te presin deri ne javen e fundit te periudhes se regjistrimit per te aplikuar sepse kerkesat e medha mund te cojne ne ngarkese te sistemit dhe per rrjedhoje ngadalsimin e procesit elektronik.

Duke filluar me 11 maj 2010 aplikantet e llotarise do te jene ne gjendje te kontrollojne statusin e aplikimit te tyre ne adresen elektronike wwww.dvlottery.state.gov duke perdorur lidhjen per kontrollin e statusit dhe numrin e tyre te vecante te konfirmit. Ata qe jane zgjedhur ne llotari do te instruktohen se si te aplikojne per vizat e emigrantit per veten e tyre dhe pjestaret e familjes qe kualifikohen.

Njoftimet nuk do te dergohen permes postes se zakonshme dhe email-at nuk do te kene apo nuk do te kerkojne informata personale. Pjesmarrja ne llotari eshte falas ndaj pjesmarresit duhet te kene kujdes dhe te mos bien pre e mashtrimeve. I vetmi vend ku aplikantet e llotarise amerikane duhet te paguajne per tarifat e caktuara qe kane lidhje me aplikimet eshte kur te intervistohen prane ambasadave apo konsullatave perkatese.

Programi i vizave amerikane dergon nje mesazh te qarte ndaj botes se Shtetet e Bashkuara e vleresojne shumellojshmerine dhe mirepresin imigrante nga cdo vend dhe kulture.

Ndryshimet e ketij viti ne rregulloren e lotarise amerikane kane sjelle ne Shkoder zevendeskonsullen e SHBA-se ne Tirane Emily Makely e cila ka bere publike nisjen e lotarise amerikane per kete vit. Sipas saj rregullat per aplikuesit e DV-2012 kete vit kane ndryshuar. Keshtu cdokush qe aplikon per lotarine duhet te kuptoje rregullat lidhur regjistrimin dhe kualifikimet perpara se te regjistrohet. /shekulli/
 

Buzeqeshje

E Bekuar
Anëtar
Oct 3, 2010
Postime
9,280
Pikët
113
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

usa shum flm por keto tashme i di me duhet vetem ajo pjesa formularit qe kam postuar nese ke mundesi me me ndihmuar pls
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Ju lutem ndihme...

8a. In Care Of (optional)
8b. Address Line 1
8c. Address Line 2 (optional)
8d. City/Town
8e. District/County/Province/State
8f. Postal Code/Zip Code No Postal Code/Zip Code
8g. Country
Kush mund te ma shpjegoj cfar duhet te vendos neper keto sepse si kuptoj mire-pff-


Kte pjesen lere bosh...eshte opsionale dhe jo e domosdoshme..zakonisht perdoret ne US psh nese je ne nje hotel
Shembull

Riduanda
c/o (in care of) Hotel Forum-Al

dmth eshte vendi ose personi qe duhet te ta sjelle ty letren...

...ti ke vene adresen tende ne aplikim ne fillim kshu qe mos u shqeteso per kte pjese lere bosh.

Good Luck!
 
Status
Temë e mbyllur.
Top