• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Këngët e djepit, ninullat ose nina-nanat

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Kenget e djepit, ninullat ose nina-nanat shprehin dashurine dhe deshirat e prinderve per femijt e tyre. Ato ne pergjithesi jane kenge te shkurtera, me te cilat nena ve ne gjume femine. Keto kenge, me gjithe se i gjejme si varjante mjaft te perhapura, shpesh jane improvizime qe nena i ben aty per aty.
Zakonisht keto kenge fillojne me fjalet: “nani-nani djalin/vajzen” ose “nina-nana” Ne disa kenge djepi, sidomos ne ato te jugut, gjejme dhe fjale te pashpjegueshme ose emra njerezish te cilet dallohen per ndonje karakteristike te vecante per kete ose ate gje. Ninullat jane monologe intim poetik, ku prinderit shprehin deshirat e tyre per femijet qe jane te lidhura me urtesine, dashurine, trimerine, shendetin, jeten e gjate etj.
Mjetet artistike, figurat letrare qe perdoren zakonisht jane krahasimi dhe personifikimi. Ninullat jane teper lirike. Nena e krahason vajzen me gonxhen e trendafilit, me lulen e sheges, me mollen kurse djalin me pellumbin, yllin. Shume i bukur eshte personifikimi i gjumit te cilin nena e paraqet is pellumb qe vjen dhe e merr femijen ne krahet e tij.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nina, more pllum
Flej se nana te don shum
T'i m'u rritsh-o nafaklum
Nafak lum-o djal i ri
Dielli ty gjithmonë me t'pri
Kur te rritesh mor zamak
Tash gzon nanen ne konak
Kur te rritesh djal im
Ti moj zemër do m'dalsh trim
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Ninulle Kosovare

Nina ninë, nina nina!
E shkofsh jeten me shum t'mira
E dalsh n'bjeshka e n'rudina
E ninë ninë, ty t'pastë nana!
Nu't'le nana pa tre mitana
T'i vnon nana dhent dhe dhite
Del rudinave pergjithdite
Tuj vikate dhe pushke tuj qite
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Ninulle Tropojane

Nina nine, po t'perkunde nana
Nina nine, djepin me dushk
T'martofte nana me' i qind krushq
Nina nine, djepin me sane
Ti u rritsh me babe e nane
Nina nine, djepin me ferra
Ti u rritsh me treqind shtjerra
Nina nine, nana ty
Ti u rritsh-o per Shqipni!
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nana, nin me fjetë,
Ty të martë ni gjumë i lehtë,
Gjumi i lehtë, gjumi sevda,
Ty t'ban nana motër e vlla.

Mushtish – Suharekë, 1974
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina- nina vajzes

Nina nina, vajze e nanes
Mori cuce per bukuri
U bafsh si lule per hijeshi
Fle si gjingj e cohu si rrunxe
Qingja e nanes nina ni
Vajze u rritsh e u fejofsh!
U martosh e u lulzosh
Dalsh ti bij me hijeshi
E u permendsh-o per urti
Ju rritsh nanes e nalt me shtat
T'u baft shtati si bajrak
E t'u mushet fytyra me gjak
Nina nina po te perkundi
Gjumi vjen kadale kadale
Ec "emri i vajzes" me ma mare
Po vjen gjumi tuj pëvetë (duke pyetur)
E kam vu vajzen ne djep
Hajde gjum kadalë kadalë
A p'e merr ti shume a pak
Nuk ta la por nji sahat
Flej moj cuce, e mshili syt!
Kur t'mi çilsh, i çilsh si hyjt
I çilsh si hyjt e çilsh si hane
Ani te rrisin bab'e nane
Po m'u rritsh me rob te tane
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Ninulle Shkodrane

Nina nina, o more bir
Flej se gjumi te ban mirë
Të ban mirë e te rahaton
Shtatin, bir, ta pushon
Gjumi gjumi rehatshumi
Vjen me te marrë porsi pellumbi
Nine e nine sheqer ne leter
M'u bafsh, bir, plak i vjetër!
ç'po i këndon-o djali gjumit
Si vida q* i këndon pellumbit
ç'po i këndon-o djali djepit
Si bylbyli ne gemb te plepit
Kndoi, kndoi, kndosh i bardhe
Rrite Zot, q* e ke fale!
Nina, nina, more bir
Flej, se nana te don mirë
Sa dekika q* ka sahati
Njashtu, djalë, t'u rritet ty shtati
Flej, o djalë se te ka fale Zoti
U bash trim si Kastrioti!
Flej, o djalë, ti flesh i bardhe
E gjithkund t'u dhashte mbarë!
T'a avite gjumi te kasnaku
Bir, te syni e te kapaku
Sa te mirë nana e ka djalin
Lum për Zotin q* na e fali
Ma ka fale, don me ma rrite
Ma gzosh emnin q* te kam ngjite
Mori molle, ma gzosh te rite!
Lumja nana, bir, q* te ka
Bir q* t'ka edhe te paste
Me te mira mbrapa te lashtë
Të mira, bir, sa zemra te dashtë!
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nana, t'përkun nana,
T'u mushtë qafa me gjerdana!
Nina-nana, molla bek-e,
As po ke kuj m'i gjet-e?
N'daç sat am-e, n'daç tit et-e,
A n'daç nans për miradi-e,
A n'daç babs për bukuri-e,
O për bes'o për dhanti-e.
Po vjen gjumi tuj përvet-e:
Nina-nin, nin-nin-o,
"Kush e ka djalin me fjet-e?"
Tuk e ka nana e vet-e.
Nina-nana, nin-nin-o
Pëllumi i nanës-o!

Shëngjin – Lezhë, 1963
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nin te zante gjumi

Nina-nin, te zante gjumi,
nina-nin, te zante ne djep
te ka nana zog me flete.
Sillet gjumi rreth e qark,
të vijë, djalë, permbi kasnak;
te t'rris' nana te t'çoj në shkollë,
kam me t'dhanë librat ne dorë.
Djepi jot është mbush' me bar,
ka mbrend' serm, ka mbrend' ar.
Nina-nin, te marrte gjumi,
te ligat ti martë lumi
t'i mart' lumi, t'i martë deti,
te ka nana zog xheneti!

Krujë, 1963
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina nine, te perkund nana
Të perkundi ne djep t'arit
Se kshu i ngjitet emni djalit
Nina nina t'qes ke dera
Po kam frige se po t'vret era
Nina nina t'qes ke mani
Po kam frige se t'merr murrani
Lule lule, t'qes ke molla
Un po tutem se t'ze vdora
Lule lule t'qes ke pjeshka
Un e lumja te ze vjeshta
Nina nina o more djalë
Ti m'u bash për Shqipnin mbarë


Mirdite
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nano nano djalënë
Se na zgjoi mëhallënë!
Kush e ka e kush e do
Kush e perkedhel kur do?
Djal'i vogël këto do
Lodrat edhe vallet-o!
O nanan, o nanan
Nenua t'u bëftë kurban
Që të ka e që të mban!
Ririri, ririri,
Kush të ka more flori
Ty të ka nenua në gji!
Nano nano djalënë
Që na zgjoi mëhallënë
Të ligat i mori lumi
Dhe i shpuri te Osumi!
Djalën na e zuri gjumi


Kolonje
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nana mori bi

shum sevdane e kam pas per n`ty,
Nina nana cika e re,
dy maqina kam me ti ble,
nja me kepe, nja me pre
nja me kepe nen nji hije,
t`pik bojlija permi krye.

Nina nana shpejt mu rritsh
ftyren nanes ti ja zdritsh,
ftyren ma zdritsh, zemren ma gezofsh,
jet te lumtun, bij-o shkofsh!

Nina nana sokolice
ju bafsh nanes doktorrice,
nina nana n` kemishe te holle,
shpejt mu rritsh me t`cue ne shkolle,
me t` cue n`shkolle oj sokoleshe,

lumja nana, ty qi t` rrit,
dit per dite po vine me t`lype,
shpijanike e gazdallare,
zgjidhe vete ma t`mirin djale!Tupalle- Medvegje 1977
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nana sheqer ne leter,
m`u befsh burr` dhe plak me mjeker!
Nina-nana, t` shkofte i bardhe moti,
m`u befsh trim si Kastrioti!
djepi tundet, nena punon
djali fle dhe me s`degjon.


Fier 1963
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

Nina-nina çunin-o (*)

Nina-nina çunin-o
per gjum` pellumin-o
perkun nate e perkun ditë,
qe t`me rritesh çik nga i cike


Të rrit nana ty asgan,
qe ti ngjash stergjyshve tanë,
te rrit nana trim me flete,
qe t`me japësh gezim ne jetë
nina nana çunin-o
merre gjume pellumbin-o


Tiranë - 1974

* - çdo varg përsëritet dy here
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: >>Ninulla - Këngë djepi<<

nina nena,djalin
flij,flij. o biri im!
ju befsh nenes po si mollë
te qon nena, ty ne shkoll
qe te msosh ne fakulltet
qët'mos shkosh ne gurbet
si babi qe qon jete
neperrruga duke fjet
nina nena, djalin tim
flij ,flij, o biri im !!!
 

Askushi

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,538
Pikët
113
dum dum e dume
lepri na ka humbe

e gjeti nermia?
hipur te avllia

oj nermi e lales
pse me dole fjales

fjales edhe beses
unazes marteses
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Këngët e djepit, ninullat ose nina-nanat

te lumt Kryeplaku!,keto ninulla ishin te bukura dhe me ben me emocione,flm i nderuar!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
14,024
Pikët
113
Përgjigje e: Këngët e djepit, ninullat ose nina-nanat

Edhe mua me pelqyen shume...teme e bukur.
 
Top