• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kërpudha që ushqehet me filma

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Londër, 9 shtator - Filmat e kinemave apo edhe ata të regjistruar në shtëpi me kamera janë në rrezik: një kërpudhë rrezikon të shkatërrojë të gjitha shiritat.

Bëhet fjalë për një gjallesë që ushqehet me xhelatinën prezente në sipërfaqen e filmit, ku formohet imazhi.

Ky është ushqimi ideal për kërpudha si Aspergillus dhe Penicillium.

Alarmin e ka dhënë BBC-ja, duke theksuar se rrezikohen filmimet e North West Film Archive të Manchesterit.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Kërpudha që ushqehet me filma

Un per tu hakmarre kam ngrene kerpudha me gjalpe e hudhra duke pa filma .
 
Top