• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Këshilla jo nga unë

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Racizmi.
Te gjithe ankohen nga racizmi. Fale racizmit ne jetojme me mire, sepse nese ti ke probleme autostime... cfare do besh? Do shkosh tek psikologu? Dhe psikologu do te te thote, mos ki merak, beso te vetja, ti je si te tjeret, nem 100 mije leke. Ndersa kur je racist ti thua se je me i miri nga te tjeret dhe 100 mije leket i kam ne xhep. Pra i kursej. Njerezit me ngjyre nuk jane raciste dhe aq me keq per ta. Nese do te mund te beheshin raciste mund te hakmerreshi keshtu, ju e keni me te vogel, ne jemi me te mire ne sport, ne punojme me shume se ju fizikisht. Ja futin vetes kur nuk behen raciste. Une jam racist, po jam racist. Jam racist kunder racisteve. Edhe kjo eshte nje forme racizmi. Nese une gjykoj racistat, jam racist. Meqe racistet nuk me pelqejne jam racist. Te gjithe jemi raciste sepse duam te kursejme leket nga psikologu. Psikologu kushton, racizmi eshte qyl.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Liria e fjales
Liria e fjales nuk eshte pozitive. Absolutisht jo. Sepse une kur shprehem e fut veten ne hall. Pra liria e fjales nuk mund te jete pozitive, nderkohe kur ti u shprehesh te tjereve, ata te gjykojne. Te shprehesh nuk ben mire, sepse po te shikonit ndonjehere me syte e te tjereve bota do te ishte vend me i mire. Nese secili prej nesh nuk do te shprehej do te ishte shume me mire. E dini ke kam zili une? Kam zili shurdhmemecet. Me ta shkon mire, sepse ata nuk jane te detyruar te degjojne traplleqe larte e poshte, madje as nuk i komentojne. Une jua kam ziline dhe ta dini qe jam ziliqar. Ne nje bote ku te gjithe thone budallalleqe perfshire dhe mua ju jeni me fat. Degjoj apo lexoj kur thone: "Liria e shprehjes eshte e rendesishme". Eshte e rendesishme per ke? Pse nuk shprehesh me vetveten? Te flasesh me veten te pergezosh veten. Pse duhet te shprehesh me te tjeret? Sepse kur shpreheni thoni nje mullar me traplleqe. "E, por kur shprehesh sherben per kete. Nga dialogu arrihet dicka". E cfare arrihet nga dialogu? Nga dialogu arrihet vetem zenka. Vetem kjo arrihet. Sepse ti vetem kur dialogon zihesh, pra dialogu nuk eshte rruga e drejte. Liria e fjales eshte negative. Futeni ne koke. Shpresoj te mos jem shprehur.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Arroganti
Nese je i varfer ke te drejte te jesh arrogant. Kush eshte ai qe mund te te thote qe je i plehre? Asnje! "Je arrogant!". "E po jam plehre e bej ate qe me pelqen. Ty c'te duhet?". Ndersa kur je i pasur nuk te lejohet te jesh arrogant, sepse duhet te tregosh perulesi. Pra eshte shume me mire te jesh i varfer. Nese ne rruge sheh nje endacak dhe ai nevrikoset me dike, e meshiron. Pse cfare t'i thuash? "Bej arrogantin!". Po, atehere? Ai eshte barbon. Se ne rruge nevrikoset nje i pasur, nuk e meshiron, sepse eshte arrogant dy here. Ja pse nuk duhet te behem i pasur. Dua te ushtroj arrogancen time edhe pse nese mund te behem i pasur duhet te shtirem si i perulur, modest, sepse te pasurit e kane edhe kete vantazh, qe hiqen sikur jane te thjeshte. Sigurisht, sepse nje i pasur kur hiqet si i thjesht behet interesant, nje i varfer qe ben te thjeshtin eshte nje kostumekeputur. Pra nese je i varfer duhet te jesh arrogannt. Eshte e drejta jote! Ju uroj te beheni te varfer nese doni te jeni arrogant. "Je arrogant". "Po jam e atehere? Ik pirdhu!"
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
E bukur por budallacke

E kuptova qe nese je e bukur, je budallacke. Jo, nuk jam maskilist, eshte pikerisht keshtu! Nese ke lindur e bukur do edhe te jesh edhe inteligjente. Je mendjemadhe je, sepse zoti te ka dhene nje trup te bukur, floke te bukura, sy te bukur, buze te bukura, kembe te bukura... dhe do te jesh edhe e zgjuar tani? Pranoje te pakten nje kritike. Je budallacke! Nese do te doje te ishe e zgjuar pse s'linde e shemtuar? Une te thashe te lindje e bukur? Te pakten te shemtuarave nje merite u duhet dhene. Te shemtuarave duhet t'u thuash se jane inteligjente, e meritojne. A eshte e ndershme t'i thuash nje te shemtuare qe eshte edhe budallacke? Jo. Nuk mund t'i keni te gjitha per vete. Pra ndonjehere mos u merrni me estetiken. Tregohuni te shemtuara, ju nevojitet. Kur ju thone: "Jeni si hale", pergjigjuni: "O sa i mire je". Kenaquni qe jeni te bukura. Nuk mund t'i keni ju te gjitha. Boll me me kete mendjemadhesi. "O, por une jam edhe e zgjuar". Cfare? Pse kur poston nje fotografi e perkulur ne palester, ti shkruan frasat e nje tjetri? Sepse shpesh here situatat qe i vidhni rrezikojne te jene me te bukura se bythet tuaja.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,780
Pikët
113
E bukur por budallacke

E kuptova qe nese je e bukur, je budallacke. Jo, nuk jam maskilist, eshte pikerisht keshtu! Nese ke lindur e bukur do edhe te jesh edhe inteligjente. Je mendjemadhe je, sepse zoti te ka dhene nje trup te bukur, floke te bukura, sy te bukur, buze te bukura, kembe te bukura... dhe do te jesh edhe e zgjuar tani? Pranoje te pakten nje kritike. Je budallacke! Nese do te doje te ishe e zgjuar pse s'linde e shemtuar? Une te thashe te lindje e bukur? Te pakten te shemtuarave nje merite u duhet dhene. Te shemtuarave duhet t'u thuash se jane inteligjente, e meritojne. A eshte e ndershme t'i thuash nje te shemtuare qe eshte edhe budallacke? Jo. Nuk mund t'i keni te gjitha per vete. Pra ndonjehere mos u merrni me estetiken. Tregohuni te shemtuara, ju nevojitet. Kur ju thone: "Jeni si hale", pergjigjuni: "O sa i mire je". Kenaquni qe jeni te bukura. Nuk mund t'i keni ju te gjitha. Boll me me kete mendjemadhesi. "O, por une jam edhe e zgjuar". Cfare? Pse kur poston nje fotografi e perkulur ne palester, ti shkruan frasat e nje tjetri? Sepse shpesh here situatat qe i vidhni rrezikojne te jene me te bukura se bythet tuaja.
Cfare egoizmi mashkullor e 😂 ....budallakia e femres se bukur gjendet tek meshkujt qe ve ne krah, sepse te pakten ajo duhet ta kuptoje qe mund te jetoje e vetme dhe e lumtur, pasi askush nuk eshte i denje per te. Te pelqeu Kaso? 😁
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Mendime negative
Kur ka dicka qe ju shqeteson, ju krijon ankth, ju mundon, qe ju rikthehet ne tru naten e diten, per ta eleminuar duhet te futni ne mendje dicka akoma me negative. Vetem keshtu mund ta harroni. Kur jeni te preokupuara qe jeni shendoshur, merrni celularin tuaj 1000€ dhe hidheni nga kati i peste. Keshtu qe ne keto dite do te llapallisni vetem per celularin. "Dhjeva celularin, nuk di me si ta blej nje tjeter." Ne vend qe te qaheni se pse jeni trashur, nuk do te thoni me se u shendosha dhe duhet te dobesohem. Jo. Mendimet negative qe te eleminohen duhen zevendesuar me dicka akoma me negative. Mos mendoni mendime pozitive, perndryshe do te brengoseni. Une ju paralajmerova.

p.s. @luleshtrydhe... te pelqeu pergjigja?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,780
Pikët
113
Mendime negative
Kur ka dicka qe ju shqeteson, ju krijon ankth, ju mundon, qe ju rikthehet ne tru naten e diten, per ta eleminuar duhet te futni ne mendje dicka akoma me negative. Vetem keshtu mund ta harroni. Kur jeni te preokupuara qe jeni shendoshur, merrni celularin tuaj 1000€ dhe hidheni nga kati i peste. Keshtu qe ne keto dite do te llapallisni vetem per celularin. "Dhjeva celularin, nuk di me si ta blej nje tjeter." Ne vend qe te qaheni se pse jeni trashur, nuk do te thoni me se u shendosha dhe duhet te dobesohem. Jo. Mendimet negative qe te eleminohen duhen zevendesuar me dicka akoma me negative. Mos mendoni mendime pozitive, perndryshe do te brengoseni. Une ju paralajmerova.

p.s. @luleshtrydhe... te pelqeu pergjigja?
🔫🔫🔫🔫
p.s: shum :devilish:
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,230
Pikët
113
Racizmi.
Te gjithe ankohen nga racizmi. Fale racizmit ne jetojme me mire, sepse nese ti ke probleme autostime... cfare do besh? Do shkosh tek psikologu? Dhe psikologu do te te thote, mos ki merak, beso te vetja, ti je si te tjeret, nem 100 mije leke. Ndersa kur je racist ti thua se je me i miri nga te tjeret dhe 100 mije leket i kam ne xhep. Pra i kursej. Njerezit me ngjyre nuk jane raciste dhe aq me keq per ta. Nese do te mund te beheshin raciste mund te hakmerreshi keshtu, ju e keni me te vogel, ne jemi me te mire ne sport, ne punojme me shume se ju fizikisht. Ja futin vetes kur nuk behen raciste. Une jam racist, po jam racist. Jam racist kunder racisteve. Edhe kjo eshte nje forme racizmi. Nese une gjykoj racistat, jam racist. Meqe racistet nuk me pelqejne jam racist. Te gjithe jemi raciste sepse duam te kursejme leket nga psikologu. Psikologu kushton, racizmi eshte qyl.
Nqse të duash veten më shumë se të tjerët.. është racizëm..
Atëherë unë jam racist...
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Brezi i ri
Kur degjoj pleq qe qahen qe brezi i ri eshte brez i pjerdhur qe mbajne gjithnje celulare ne duar, qe perdorin gjithnje teknologjine per te gjetur sa me shpejt pergjigje, une u them: "Po cfaj ju ka brezi i ri? A ishte ky brez qe i ka shpikur keto gjera?". Jo ishin keta pleqte e sotem. Te rinjte kane lindur tani dhe teknologjine e rigjeten ne duart e tyre. Kush e ka shpikur celularin? E ka shpikur nje plak kur ishte i ri. Pra pleqte duhet te shajne moshataret e tyre, jo te rinjte. Ishin miqte e tyre pleq qe kur ishin te rinj shpiken keto traplleqet. Kush e shpiku kompjuterin? I riu? Jo, e shpiku nje plak kur ishte i ri, madje tani ka vdekur. Shpiku kompjuterin dhe tani vdiq. Pse nuk perdore inteligjencen dhe zgjuarsine per te shpikur dicka qe te te mbante gjalle ne jete? "Jo, shpika kompjuterin". Vdiq. Te lumte o trap. Kush e shpiku smartfonin? Steve Jobs kur ishte i ri e me pas vdiq. Vdiq kur filloi te kenaqej me ate qe kishte shpikur kur ishte i ri. Po te kishte vdekur i ri, nuk do te kishim smartfon. Pra problemi jane pleqte. Te rinjte nuk shpikin teknologji konteporane. Ata qe po e shpikin tani po e shpikin per te rinjte qe do te vijne. Jane pleqte problemi i planetit, jo te rinjte.


p.s. Plakut vetem pordhet mos i degjoni edhene kohe pandemie
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Si te eleminosh fobine
Ka shume njerez qe kane fobi vdekjen, kane frike te vdesin. Ka nje ilac qe te mos kesh frike nga vdekja dhe eshte qe te besh nje jete muti. Nderkohe qe ti ben nje jete muti nuk do t'ja dish per vdekjen. Kur do te vije momenti yt do te te duket per te qeshur. Nese ju doni te pasuroheni, te beni saraje, jahte etj dhe kur t'ju vije momenti, do te ndiheni keq qe nuk do merrni gje me vete. Pra frika nga vdekja eshte nje forme egoizmi. Keta jeni ju.
 

Khaleesi

V.I.P
Anëtar
May 5, 2014
Postime
6,867
Pikët
113
Racizmi.
Te gjithe ankohen nga racizmi. Fale racizmit ne jetojme me mire, sepse nese ti ke probleme autostime... cfare do besh? Do shkosh tek psikologu? Dhe psikologu do te te thote, mos ki merak, beso te vetja, ti je si te tjeret, nem 100 mije leke. Ndersa kur je racist ti thua se je me i miri nga te tjeret dhe 100 mije leket i kam ne xhep. Pra i kursej. Njerezit me ngjyre nuk jane raciste dhe aq me keq per ta. Nese do te mund te beheshin raciste mund te hakmerreshi keshtu, ju e keni me te vogel, ne jemi me te mire ne sport, ne punojme me shume se ju fizikisht. Ja futin vetes kur nuk behen raciste. Une jam racist, po jam racist. Jam racist kunder racisteve. Edhe kjo eshte nje forme racizmi. Nese une gjykoj racistat, jam racist. Meqe racistet nuk me pelqejne jam racist. Te gjithe jemi raciste sepse duam te kursejme leket nga psikologu. Psikologu kushton, racizmi eshte qyl.
Ja cte ben karantina.

Rrini ne shpi qe te mundemi te vazhdojm jeten normalisht sa me shpejt se u budalleps populli.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Zilia
Zilia eshte nje ndjenje e bukur, sepse ziliqari eshte fansi im me i mire, eshte ai qe te ndjek gjithmone, qe perpiqet te kuptoje cfare ti ben, qe te degjon cfare thua. Perse perpiqet te te kete zili? Sepse do te jete ziliqar si une dhe kjo eshte ana me e bukur e zilise. Pra ziliqari eshte njeri i mire. Eshte gje e bukur kur ta kane ziline. Kurse njerezit qe te duan te miren, keta jane ata me siperfaqesoret. Personat qe te duan te miren, per cdo gje qe ben, te thone ua sa mire apo te lumte e me pas shohin punet e tyre. Ndersa ziliqari jo. Ziliqari i shkon deri ne fund. Te sheh me sy tjeter dhe perpiqet te te gjeje difekte qe ti as qe i dije qe i kishe. Ziliqari eshte shume here me i ndjeshem. Une jam ziliqar. E pranoj, e nuk me vjen aspak turp. Varavingot e mia me te bukura i kam kaluar me miqte duke folur per te tjeret pas kraheve. Kenaqesha dhe kthehesha ne shtepi i qete, i lire dhe i lumtur. Zilia eshte celesi i demokracise. Imagjino boten pa zili. Asnje nuk do te luftonte per te permiresuar statusin e vet. Rrofte zilia.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Te jesh i pasur
Jeni idiota, nuk kuptoni asgje. Nuk e kuptoni qe po te jesh i pasur eshte gje e shemtuar. Po ti e imagjinon dot se cfare domethene te jesh i pasur? Te gjithe personat qe te shoqerojne te shoqerojne per interes. Dhe nuk arrin te gjesh dashurine e vertete, sepse te gjitha femrat qe te prekin trupin ta prekin sepse ke parà dhe pushtet, vetem per kete te prekin. Vetem pasi ke bere qejf me pas ndjehesh bosh, u kenaqe me asgje. Madje edhe miqte. Nuk ke miq te sinqerte rreth vetes, sepse edhe ata te duan vetem per interes dhe je i detyruar t'i largosh. Nuk mund t'i besosh njeriu dhe vuan. Per te kuptuar se cfare vuajtje ndjen duke qene i pasur eshte e njejta gje qe ndjen kur je i varfer. Fiks fare. Sepse kur je i varfer nuk arrin te gjesh dashurine e vertete. Kush eshte ajo qe do te beje kete jete muti me ty. Asnjera. Dhe vuan. Edhe miq nuk gjen dot, sepse kane frike se mos u kerkon leke borxh dhe nuk duan te shoqerohen. Pra te jesh i pasur e te jesh i varfer eshte e njejta gje. E pastaj robtoheni ne jete qe te beheni te pasur. Nuk mbushni fare. Me mire eshte te jesh modest. Shume here me mire. Besomeni! Isha i varfer e tani po mundohem te behem i pasur.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Gjeja qe bej me mire
Gjeja qe di te bej me mire dhe po jua them te gjitheve eshte se jam pordhac. "Je mendjemadh?". Po jam pordhac... e atehere? Gjeja qe di te bej me mire nga te gjithe eshte qe bej shume gabime. Une per gabime jam njesh. Jam stervitur gjithe jeten time te gaboj sa me mire dhe jam i kenaqur qe nuk kam konkurrent. Fale gabimeve te mia kam ecur kaq perpara. Heren time te pare qe gatova nje pjate me fasule e dogja. Me pas e gatova prape dhe nuk futej ne goje. Me pas e gatova prape doli si shurre. E gatova prape, e hodha ne plehra. E gatova prape sikur hahej. E gatova prape doli shkelqyer. Humba gati 20 vjet te mesoja te gatuaja nje pjate fasule. Fale gabimeve te mia qe ja arrita. Nese ke gatuar shume mire qe me heren e pare domethene qe i ke futur gishtat ne byth. Te pagabueshmit qe te cajne gjithmone koken duke te thene: "Ti gabon! Ti e ke gabim!", ata jane langot e vertete. Kjo eshte 100% e sigurt. Sepse ata qe te thone gjithmone qe nuk gabon jane njerezit qe nuk gabojne kurre, pasi as qe e kane provuar ndonjehere. Ja pse s'gabojne. Ndersa ata qe gabojne vazhdimisht, e dine, sepse vetem kur gabon jam ne gjendje te bej nje pjate fasule sic duhet. Une jam njesh per gabime dhe ju nuk do te jeni kurre pordhace si une. "Po ti je mendjemadh". E di dhe ketu nuk ta pjerdh fare.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
Rrofte vetmia
Menduat se nuk do te postoja me? E menduat mire, sepse mua me pelqen te rri vetem. Por ka edhe njerez qe nuk rrine dot vetem. Cfare langosh! Dhe shoqerohet gjithnje nga te tjere. Edhe pse nuk i pelqejne ai rri se ka frike nga vetmia. Absurde! Pra ka frike edhe nga vetja. Nese ke frike nga vetja domethene qe duhet ta njohesh veten me shume. Beje nje piknik me veten tende. Nese dikush te pyet: "Ku po shkon'" thuaji: "Po dal xhiro me nje bajge". E nese te pyet "Kush eshte", thuaji: "Vetja ime, vendosa ta njoh me mire. Kemi kaq kohe qe s'jemi takuar". Pra nuk duhet te kini frike nga vetja juaj, duhet te kini frike nga te tjeret. Padyshim, sepse njerezit kur mblidhen me njeri-tjetrin ofrojne me te keqen e tyre. Ne stadium nuk shkojme vetem, shkojme ne grup e shoqeri. Nese shkon vetem nuk te vjen deshira te rrihesh me ndonje. Por kur je me dike fillon e shan ata te skuadres tjeter qe shkaktojne luften. Pra do ju duhet t'i perjashtoni personat qe rrine vetem. Kur ndihmoni grupin, pse nuk ndihmoni edhe te vetmuarin? Pse nuk e beni? Nese je kurajoz dhe ke personalite dil vetem, sepse shpesh kur bashkoheni beheni frikacake.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,541
Pikët
113
31 Marsi dite feste
Une nuk jam mut. Nuk jam mut. Jam dy here mut. Mos u perpiqni te me deklasoni. Jepuni vlere te drejtave tuaja. Pse? Se nuk eshte krijuar kurre ndonjehere Festa Boterore e Koqeve. Ju duket normale kjo? Ky eshte rracizem. Pakicat duhen mbajtur afer ne shoqerine tone, kurse Koqet jane te izoluar dhe ky eshte gabim i madh. Festojne nje sere festash koti e te padobishme si festa e veres ne pranvere, festa e mamase, e babait, e deshmoreve, e dashnoreve(14shkurt). Edhe Koqet jane nje kategori qe duhet te festojne. Mes jush ka plote Koqe e ata qe nuk jane duhet te festojne per te tjeret, sepse eshte normale te festojne. Nese shpallet Festa e Dites Boterore te Koqeve mund te dalesh e t'u japesh urimet: "Urime Koqe!" e keshtu Koqja do te ndihet me i pranuar. Une qe sot do ta festoj kete dite te rendesishme, qe nga sot, per cdo vit ne kete dite. Vlen si per meshkujt dhe per femrat. Koqja eshte unisex. Nderojini festat. Eshte shume e rendesishme, e mos u beni Koqe, sepse ndonjehere kur festohet perfundon te kesh fatin e Koqes. Te pakten Festen e Koqeve festojeni si persona normale. Urime te gjitheve.

p.s. Neser eshte 1 Prill dita e genjeshtrave...
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
15,024
Pikët
113
I ke borxh vetes , te njejten dashuri qe ju dhuron kaq bujarisht te tjereve.

Keshille nga une drejtuar vetes e budallenjve si une lol
 
Top