• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ka Kontradikta ne Bibel ?

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Kjo pyetje eshte nje nga pyetjet qe vjen me shpesh ne mendjet e njerezve.
Shume njerez sot nuk besojne biblen per disa aresye.
Do ti pemendim keto aresye tani nje nga nje.

1- Nuk e kane lexuar asnjehere biblen.
2-besojne c'do gje qe u thone te tjeret
3-besojne c'do gje qe del neper gazeta, internet, revista dhe libra te ashtuquajtur shkencore
4-Jane perpjekur te lexojne disa pasazhe por jo te teren dhe nuk duan ta lexojne
5-E kane lexuar por vetem per te gjetur kontradikta, dhe sa e ''gjejne'' kontradikten e pare e lene ne mes leximin dhe nuk vazhdojne me tutje
6-Jane duke e lexuar por e lexojne vetem per te mundur se mos gjejne ndonje kontradikte
7- E kane lexuar ose po e lexojne por ne menyren e gabuar, dhe duke e interpretuar gabim.
8-Nuk e dine fare se egziston ndonje liber me emrin bibel
9-Kane paragjykimin se bibla eshte liber perrallash para se te fillojne te lexojne

Dua te perpiqem qe te sjell ''kontradiktat'me te medha qe mund te kete Bibla per te treguar se ato ne te vertete nuk jane kontradikta.


Ato duken ne pamjen e jashteme si kontradikta por nuk jane.

jeni te ftuar te sillni ''kontradikta sipas jush ne bibel.

A eshte pra Bibla liber kontradiktash?

Do te shikojme ne kete teme.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Cfare...? Duhet tia rinis nga e para?


Sme ke shpjeguar akoma 15 pasaget ku bibla kundershton vehten.

Duhet te te sjell te tjera?

P.s Po dal nje shetitje me mire.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Cfare...? Duhet tia rinis nga e para?


Sme ke shpjeguar akoma 15 pasaget ku bibla kundershton vehten.

Duhet te te sjell te tjera?

P.s Po dal nje shetitje me mire.
edhe per ato do te sjell pergjigje por me ngadale.
Ato pyetje ndodhen tek nenforumi ateist por do ti sjell ketu dhe do ti marrim nje nga nje

Por ka edhe te tjere qe mund te sjellin .
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Bibla permend gjigandet Nephilim. sipas Zan 6:4 ata jetonin ne toke perpara permbytjes. sipas Zan 7:23 Cdo gje ne toke u zhduk [njerezit, kafshet, krijesat qe ecin ne toke dhe zogjte e ajrit] vetem Noa dhe ata qe qene me te ne arke shpetuan. Por sipas Num 13:33 Nephilim-et vazhdonin te jetonin dhe pas permbytjes. tashi si eshte e mundur kjo gje, kur cdo krijese u zhduk dhe Noa mori ne arke vetem kafshet, shpendet dhe familjen e tij por jo ndonje Nephilim

Pra nga keto vezhgime te thjeshta duket sikur bibla ka nje kontradikte te madhe.

Do te perpiqemi ta shikojme kete me thelle.

Ne rradhe te pare para se te shikojme kete gje duhet te kuptojme se kjo histori nuk ndikon ne doktrinene e bibles dhe ne mesazhin e saj.

Vetem sa do te shikojme nese kjo histori e ben biblen te kete kontradikte apo jo?

Pra kjo eshte ceshtja . A eshte kjo puna e gjigandeve nje kontradikte ne bibel?Numrat 13:33
Përveç kësaj aty pamë gjigantë (pasardhësit e Anakut rrjedhin nga gjigantët), përballë të cilëve na dukej se ishim karkaleca, dhe kështu duhet t`u dukeshim atyre".


Pra keta gjigande te cilet quheshin Anakimet jetonin pas permbytjes.
Bibla e thote kete si fakt se ata jetonin pas permbytjes.
Sepse ketu jemi ne kohen e Jozueut i cili ishte drejtues i popullit Hebre pas kohes se Moisiut i cili vinte pas Jozefit dhe pas Jakobit dhe pas Isakut dhe pas Abrahamit dhe pas Noeut.

Pra shume kohe pas permbytjes.

Kur permbytja ndodhi shpetuan vetem Noeu me familjen e tij.

Zanafilla 7:23
Dhe të gjitha gjallesat që ishin mbi faqen e dheut u shfarosën: duke filluar nga njeriu deri te bagëtia, te gjarpërinjtë dhe zogjtë e qiellit; ato u shfarosën nga toka dhe shpëtoi vetëm Noeu bashkë me ata që ishin me të në arkë.


Tani do te shikojme se a kishte gjigande ne toke para permbytjes?

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.


Bibla thote se po kishte gjigande ne toke para permbytjes.

Atehere nje pyetje e drejte lind .
Si erdhen keta gjigande ne jete pas permbytjes kur ata jane shkaterruar te gjithe gjate permbytjes?

Duket si nje pyetje e veshtire per tu pergjigjur madje duket sikur eshte kontradikte.

A eshte vertete nje kontradikte???

Te shikojme.

Deri tani dime keto gjera:
1.gjigandet kane jetuar me siguri pas permbytjes
2. gjigandet kane jetuar para permbytjes.

Le te bejme disa pyetje.

A e korrupton kjo histori biblen?
A e humb besueshmerine bibla nga kjo histori?
A eshte e vertete qe gjigandet kane vdekur pas permbytjes dhe nuk kane egzistuar me?
A eshte kjo nje kontradikte???

Si fillim duhet te dijme se ku e kane origjinene gjigandet.


Zanafilla 6:1
Kur njerëzit filluan të shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindën atyre vajza,


Kur ka filluar qe njerezit te shumohen mbi faqen e dheut?
Kur filluan te lindin vajzat?

Sigurisht qe shumimi i njerezve mbi faqen e dheut ka filluar qe me kohen e pas renies ne mekat. Pasi njeriu ra ne mekat ne e dime qe Adami njohu Even dhe pastaj njeezimi filloj te shumohej.

Ndoshta per ca vjet ne toke mund te kete shkuar numri goxha dhe kjo quhet shumim .

Le te themi se toka ka filluar te shumohet me teper qe kurse u krijua ne kohen kur lindi Noeu.

Zanafilla5: 28
Lameku jetoi njëqind e tetëdhjetë e dy vjet dhe i lindi një bir;

Por kur ka ndodhur kjo ngjarje bota kishte kohe qe ishte krijuar dhe ishte shumuar goxha.

Pra edhe vajzat kishin kohe qe kishin lindur.

Dhe vargu tek zanafilla 6:1, na thote se kur filluan te lindin vajza (ato ishin te bukura) djemte e Perendise( engjejt ) i pelqyen ato.

Kur filluan vajzat te lindin?
Qe ne fillim . Por mendoj se ketu behet fjale per nje kohe qe vajzat jane shumuar ose numri i tyre eshte shtuar shume.

Kur ka ndodhur kjo?

Nuk mund te kemi ndonje date te sakte.

Zanafilla 6:2
djemtë e Perëndisë panë që vajzat e njerëzve ishin të bukura, dhe morën për gra të gjitha ato që i zgjodhën vetë.


tani ky varg ka disa interpretime

1. qe djemte e Peendise jane pasardhes te Adamit
2. qe djemte e Perendise jane engjejt e rene

keto jane interpretimet.

Mua me pelqen me shume interpretimi se jane engjej te rene

Keta engjej i pelqyen vajzat ne toke dhe i moren per gra ato qe deshen ose ato qe pelqyen.

Kjo eshte ajo qe thote vargu.

Zanafilla 6:3
Dhe Zoti tha: "Fryma im nuk do të hahet gjithnjë me njeriun, sepse në shthurjen e tij ai nuk është veçse mish; ditët e tij do të jenë, pra, njëqind e njëzet vjet"


Perendia ishte perpjekur te kthente njeriun ne rruge te drejte, por njeriu nuk donte te degjonte.
Si e kishte bere Zoti kete? Me shenja dhe mrekulli.
Ne ate kohe njerezit e dinin se kishte Zot, ata nuk ishin ateiste.

Por ata ishin kokeforte dhe nuk donin qe ti bindeshin Zotit.
Atehere Zoti tha:- nuk do te hahem me njeriun me. Ditet e tij do te shkojne deri 120 vjet.Por engjejt e rene nuk do te vdisnin ata do te vazhdonin akoma te egzistonin.

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.


Lexoni mire vargun.Thote se ne toke ne ato kohe per te cilat Moisiu po sjhkruan kishte gjigande por thote me blu edhe me vone.

Moisiu thote se edhe me vone pas permbytjes kishte gjigande.
Kur?
Pse?
lexoni tek vargu me jeshile
kur engjejt iu afruan vajzave te njerezve dhe u linden atyre femije.
Kur ka ndodhur kjo?
Moisiu thote edhe para permbytjes edhe pas permbytjes.


Lexoni perseri ketu
Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.
Gjithsesi do te shikojme edhe dicka tjeter

banoret pra qe banonin ne qytetin e hebronit ishin bijte e Anakut

Numrat 13: 28
Por populli që banon në këtë vend është i fortë, qytetet janë të fortifikuara dhe shumë të mëdha; dhe aty pamë edhe pasardhësit e Anakut.


Numrat 13: 22
U ngjitën përmes Negevit dhe shkuan deri në Hebron, ku ishin Ahimani, Sheshai dhe Talmai, pasardhës të Anakut. (Hebronin e kishin ndërtuar shtatë vjet para Tsoanit në Egjipt).


gjigandet ne kete rast ishin pasardhes te Anakut.

Por tek zanafilla 6:4 nuk thuhet per gjigandet qe ishin pasardhes te Anakut.

Anaku ishte pasardhes i gjigandeve.

Anaku ishte i biri i Arbas

Jozueu 15:13-14
13
Kalebit, birit të Jefunehut, Jozueu i dha një pjesë në mes të bijve të Judës, ashtu siç e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, që është Hebroni (Arba ishte ati i Anakut).
14
Dhe Kalebi dëboi që andej tre djemtë e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhës të Anakut;


Arba kishte ndertuar qytetin e Kirjath-Arbas qe me vone quhej Hebron.


Zanafilla 14:5
flet per gjigandet pas permbytjes

Vitin e katërmbëdhjetë Kedorlaomeri dhe mbretërit që ishin me të erdhën bashkë me të dhe i shpërndanë gjigantët në Ashterot-Karnaim, Zuzimët në Ham, Emimët në Shaveh-Kiriataim


Keto ishin raca gjigandesh.

kurse tek numrat behet fjale per Anakimet.

Nga e dime se kirjath -arba ishte hebroni?
Zanafilla 23: 2
Dhe Sara vdiq në Kirjath-Arba (që është Hebroni), në vendin e Kanaanëve, dhe Abrahami hyri aty për të mbajtur zi për të dhe për ta vajtuar.


Kush jetonte ne hebron ne ate kohe? Kur sara vdiq?
Zanafilla 23: 3
Pastaj Abrahami u ngrit më këmbë në prani të së vdekurës dhe u foli bijve të Hethit, duke u thënë:


Kush ishin bijte e Hethit?

Zanafilla 23: 19
Pas kësaj, Abrahami varrosi Sarën, gruan e tij, në shpellën e arës së Makpelahut përballë Mamres (që është Hebroni) në vendin e Kanaanëve.

Ishin bij te Kananejve.

Zanafilla 24: 3
dhe unë do të bëj që ti të betohesh në emër të Zotit, Perëndisë së qiejve dhe Perëndisë të tokës, që ti nuk do t`i marrësh për grua djalit tim asnjë prej bijave të Kanaanejve në mes të të cilëve unë banoj;


Abrahami banonte ne token e kanaanejve.

Kush ishte babai i kananit? Kami, djali i Noeut.
Zanafilla 10: 6
Bijtë e Kamit qenë: Kushi, Mitsraimi, Puti dhe Kanaani.


Por pyetja eshte nese kami ishte race gjigandesh?
Nuk e dime.
Nes do te ishte do te ishte edhe Noeu.
DIme qe Noeu ishte bir i Lamekut.
Por ne ato kohe ne bibel nuk flitet per gjigande.
Per periudhen para Lamekut nuk flitet per gjigande.

Atehere vijme perseri tek origjina e gjigandeve.

Zanafilla 6:4
Moisiu thote se ne ato kohe edhe me pas madje thote kishte gjigande.

Moisiu e thote kete ne nje moment kur jetonte vete. Moisiu jetonte ne kohen e numrave. Po Moisiu flet per kohen e para permbytjes dhe pas permbytjes.

Pyetja qe duhet te bejme eshte kur filluan engjejt e rene te marrin per gra ato vajza qe ata pelqenin?
Para permbytjes.
A vazhduan engjejt e rene te benin kete gje edhe pas permbytjes? Po Moisiu thote po.

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.Tani a e kompromenton kjo biblen?

Duket qarte qe nuk ka nje kontradikte .

Moisiu po flet se engjejt e rene kane pasur femije me vajzat e njerezve edhe para edhe pas permbytjes.


Megjithate kjo historia e gjigandeve nuk eshte kontradiktore .

Vetem Zanafilla 6:4 e thote qarte se ka pasur engjej te rene qe moren gra ne toke edhe para edhe pas permbytjes.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Bibla permend gjigandet Nephilim. sipas Zan 6:4 ata jetonin ne toke perpara permbytjes. sipas Zan 7:23 Cdo gje ne toke u zhduk [njerezit, kafshet, krijesat qe ecin ne toke dhe zogjte e ajrit] vetem Noa dhe ata qe qene me te ne arke shpetuan. Por sipas Num 13:33 Nephilim-et vazhdonin te jetonin dhe pas permbytjes. tashi si eshte e mundur kjo gje, kur cdo krijese u zhduk dhe Noa mori ne arke vetem kafshet, shpendet dhe familjen e tij por jo ndonje Nephilim

Pra nga keto vezhgime te thjeshta duket sikur bibla ka nje kontradikte te madhe.

Do te perpiqemi ta shikojme kete me thelle.

Ne rradhe te pare para se te shikojme kete gje duhet te kuptojme se kjo histori nuk ndikon ne doktrinene e bibles dhe ne mesazhin e saj.

Vetem sa do te shikojme nese kjo histori e ben biblen te kete kontradikte apo jo?

Pra kjo eshte ceshtja . A eshte kjo puna e gjigandeve nje kontradikte ne bibel?Numrat 13:33
Përveç kësaj aty pamë gjigantë (pasardhësit e Anakut rrjedhin nga gjigantët), përballë të cilëve na dukej se ishim karkaleca, dhe kështu duhet t`u dukeshim atyre".


Pra keta gjigande te cilet quheshin Anakimet jetonin pas permbytjes.
Bibla e thote kete si fakt se ata jetonin pas permbytjes.
Sepse ketu jemi ne kohen e Jozueut i cili ishte drejtues i popullit Hebre pas kohes se Moisiut i cili vinte pas Jozefit dhe pas Jakobit dhe pas Isakut dhe pas Abrahamit dhe pas Noeut.

Pra shume kohe pas permbytjes.

Kur permbytja ndodhi shpetuan vetem Noeu me familjen e tij.

Zanafilla 7:23
Dhe të gjitha gjallesat që ishin mbi faqen e dheut u shfarosën: duke filluar nga njeriu deri te bagëtia, te gjarpërinjtë dhe zogjtë e qiellit; ato u shfarosën nga toka dhe shpëtoi vetëm Noeu bashkë me ata që ishin me të në arkë.


Tani do te shikojme se a kishte gjigande ne toke para permbytjes?

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.


Bibla thote se po kishte gjigande ne toke para permbytjes.

Atehere nje pyetje e drejte lind .
Si erdhen keta gjigande ne jete pas permbytjes kur ata jane shkaterruar te gjithe gjate permbytjes?

Duket si nje pyetje e veshtire per tu pergjigjur madje duket sikur eshte kontradikte.

A eshte vertete nje kontradikte???

Te shikojme.

Deri tani dime keto gjera:
1.gjigandet kane jetuar me siguri pas permbytjes
2. gjigandet kane jetuar para permbytjes.

Le te bejme disa pyetje.

A e korrupton kjo histori biblen?
A e humb besueshmerine bibla nga kjo histori?
A eshte e vertete qe gjigandet kane vdekur pas permbytjes dhe nuk kane egzistuar me?
A eshte kjo nje kontradikte???

Si fillim duhet te dijme se ku e kane origjinene gjigandet.


Zanafilla 6:1
Kur njerëzit filluan të shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindën atyre vajza,


Kur ka filluar qe njerezit te shumohen mbi faqen e dheut?
Kur filluan te lindin vajzat?

Sigurisht qe shumimi i njerezve mbi faqen e dheut ka filluar qe me kohen e pas renies ne mekat. Pasi njeriu ra ne mekat ne e dime qe Adami njohu Even dhe pastaj njeezimi filloj te shumohej.

Ndoshta per ca vjet ne toke mund te kete shkuar numri goxha dhe kjo quhet shumim .

Le te themi se toka ka filluar te shumohet me teper qe kurse u krijua ne kohen kur lindi Noeu.

Zanafilla5: 28
Lameku jetoi njëqind e tetëdhjetë e dy vjet dhe i lindi një bir;

Por kur ka ndodhur kjo ngjarje bota kishte kohe qe ishte krijuar dhe ishte shumuar goxha.

Pra edhe vajzat kishin kohe qe kishin lindur.

Dhe vargu tek zanafilla 6:1, na thote se kur filluan te lindin vajza (ato ishin te bukura) djemte e Perendise( engjejt ) i pelqyen ato.

Kur filluan vajzat te lindin?
Qe ne fillim . Por mendoj se ketu behet fjale per nje kohe qe vajzat jane shumuar ose numri i tyre eshte shtuar shume.

Kur ka ndodhur kjo?

Nuk mund te kemi ndonje date te sakte.

Zanafilla 6:2
djemtë e Perëndisë panë që vajzat e njerëzve ishin të bukura, dhe morën për gra të gjitha ato që i zgjodhën vetë.


tani ky varg ka disa interpretime

1. qe djemte e Peendise jane pasardhes te Adamit
2. qe djemte e Perendise jane engjejt e rene

keto jane interpretimet.

Mua me pelqen me shume interpretimi se jane engjej te rene

Keta engjej i pelqyen vajzat ne toke dhe i moren per gra ato qe deshen ose ato qe pelqyen.

Kjo eshte ajo qe thote vargu.

Zanafilla 6:3
Dhe Zoti tha: "Fryma im nuk do të hahet gjithnjë me njeriun, sepse në shthurjen e tij ai nuk është veçse mish; ditët e tij do të jenë, pra, njëqind e njëzet vjet"


Perendia ishte perpjekur te kthente njeriun ne rruge te drejte, por njeriu nuk donte te degjonte.
Si e kishte bere Zoti kete? Me shenja dhe mrekulli.
Ne ate kohe njerezit e dinin se kishte Zot, ata nuk ishin ateiste.

Por ata ishin kokeforte dhe nuk donin qe ti bindeshin Zotit.
Atehere Zoti tha:- nuk do te hahem me njeriun me. Ditet e tij do te shkojne deri 120 vjet.Por engjejt e rene nuk do te vdisnin ata do te vazhdonin akoma te egzistonin.

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.


Lexoni mire vargun.Thote se ne toke ne ato kohe per te cilat Moisiu po sjhkruan kishte gjigande por thote me blu edhe me vone.

Moisiu thote se edhe me vone pas permbytjes kishte gjigande.
Kur?
Pse?
lexoni tek vargu me jeshile
kur engjejt iu afruan vajzave te njerezve dhe u linden atyre femije.
Kur ka ndodhur kjo?
Moisiu thote edhe para permbytjes edhe pas permbytjes.


Lexoni perseri ketu
Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.
Gjithsesi do te shikojme edhe dicka tjeter

banoret pra qe banonin ne qytetin e hebronit ishin bijte e Anakut

Numrat 13: 28
Por populli që banon në këtë vend është i fortë, qytetet janë të fortifikuara dhe shumë të mëdha; dhe aty pamë edhe pasardhësit e Anakut.


Numrat 13: 22
U ngjitën përmes Negevit dhe shkuan deri në Hebron, ku ishin Ahimani, Sheshai dhe Talmai, pasardhës të Anakut. (Hebronin e kishin ndërtuar shtatë vjet para Tsoanit në Egjipt).


gjigandet ne kete rast ishin pasardhes te Anakut.

Por tek zanafilla 6:4 nuk thuhet per gjigandet qe ishin pasardhes te Anakut.

Anaku ishte pasardhes i gjigandeve.

Anaku ishte i biri i Arbas

Jozueu 15:13-14
13
Kalebit, birit të Jefunehut, Jozueu i dha një pjesë në mes të bijve të Judës, ashtu siç e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, që është Hebroni (Arba ishte ati i Anakut).
14
Dhe Kalebi dëboi që andej tre djemtë e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhës të Anakut;


Arba kishte ndertuar qytetin e Kirjath-Arbas qe me vone quhej Hebron.


Zanafilla 14:5
flet per gjigandet pas permbytjes

Vitin e katërmbëdhjetë Kedorlaomeri dhe mbretërit që ishin me të erdhën bashkë me të dhe i shpërndanë gjigantët në Ashterot-Karnaim, Zuzimët në Ham, Emimët në Shaveh-Kiriataim


Keto ishin raca gjigandesh.

kurse tek numrat behet fjale per Anakimet.

Nga e dime se kirjath -arba ishte hebroni?
Zanafilla 23: 2
Dhe Sara vdiq në Kirjath-Arba (që është Hebroni), në vendin e Kanaanëve, dhe Abrahami hyri aty për të mbajtur zi për të dhe për ta vajtuar.


Kush jetonte ne hebron ne ate kohe? Kur sara vdiq?
Zanafilla 23: 3
Pastaj Abrahami u ngrit më këmbë në prani të së vdekurës dhe u foli bijve të Hethit, duke u thënë:


Kush ishin bijte e Hethit?

Zanafilla 23: 19
Pas kësaj, Abrahami varrosi Sarën, gruan e tij, në shpellën e arës së Makpelahut përballë Mamres (që është Hebroni) në vendin e Kanaanëve.

Ishin bij te Kananejve.

Zanafilla 24: 3
dhe unë do të bëj që ti të betohesh në emër të Zotit, Perëndisë së qiejve dhe Perëndisë të tokës, që ti nuk do t`i marrësh për grua djalit tim asnjë prej bijave të Kanaanejve në mes të të cilëve unë banoj;


Abrahami banonte ne token e kanaanejve.

Kush ishte babai i kananit? Kami, djali i Noeut.
Zanafilla 10: 6
Bijtë e Kamit qenë: Kushi, Mitsraimi, Puti dhe Kanaani.


Por pyetja eshte nese kami ishte race gjigandesh?
Nuk e dime.
Nes do te ishte do te ishte edhe Noeu.
DIme qe Noeu ishte bir i Lamekut.
Por ne ato kohe ne bibel nuk flitet per gjigande.
Per periudhen para Lamekut nuk flitet per gjigande.

Atehere vijme perseri tek origjina e gjigandeve.

Zanafilla 6:4
Moisiu thote se ne ato kohe edhe me pas madje thote kishte gjigande.

Moisiu e thote kete ne nje moment kur jetonte vete. Moisiu jetonte ne kohen e numrave. Po Moisiu flet per kohen e para permbytjes dhe pas permbytjes.

Pyetja qe duhet te bejme eshte kur filluan engjejt e rene te marrin per gra ato vajza qe ata pelqenin?
Para permbytjes.
A vazhduan engjejt e rene te benin kete gje edhe pas permbytjes? Po Moisiu thote po.

Zanafilla 6:4
Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve.Tani a e kompromenton kjo biblen?

Duket qarte qe nuk ka nje kontradikte .

Moisiu po flet se engjejt e rene kane pasur femije me vajzat e njerezve edhe para edhe pas permbytjes.


Megjithate kjo historia e gjigandeve nuk eshte kontradiktore .

Vetem Zanafilla 6:4 e thote qarte se ka pasur engjej te rene qe moren gra ne toke edhe para edhe pas permbytjes.


Per kete pune me siper jam duke gjetur edhe disa te dhena te tjera ne bibel te cilat tregojne per raca te tjera gjigandesh te clet mund te kene pasur lidhje ndoshta me bijte e bijve te Noeut.

Por do ti sjell me vone pasi ti kem mbaruar
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Versioni Simon Filipaj
Nje version tjeter prej nga ku mund te kuptojme kete varg

Zanafilla 6: 4
Në atë kohë ‑ po edhe më vonëkishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.


pra edhe nje here

Zanafilla6: 4
Në atë kohë ‑ po edhe më vonëkishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.

Pra ka te beje me kohen
Ka pasur lidhje te tilla edhe para permbytjes por edhe pas permbytjes.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A Kontradikta ne Bibel ?

Versioni Simon Filipaj
Nje version tjeter prej nga ku mund te kuptojme kete varg

Zanafilla 6: 4
Në atë kohë ‑ po edhe më vonëkishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.


pra edhe nje here

Zanafilla6: 4
Në atë kohë ‑ po edhe më vonëkishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.

Pra ka te beje me kohen
Ka pasur lidhje te tilla edhe para permbytjes por edhe pas permbytjes.
Pra kjo eshte edhe aresyeja kryesore pse ka pasur gjigande pas permbytjes, sepse engjejt e rene kane mare per gra vajzat qe deshironin edhe pas permbytjes.
 
Top