• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kadare fiton Nobelin Amerikan, cmimin " Neustadt" qe jepet cdo 2 vite

lonely_lion

team/UARE
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,921
Pikët
83
Nuk e di perse keta majtashet e 'vjeter' nuk e duan Kadarene mbas 90-es.

Coli duhet me i shku per visit per te uruar cmimin.

Nuk e di kush pret vizitat, Akrepi apo Leoni?
Kush thua ti:d?
Eja @Mano. Une te pres si burre. Nuk te mcifem. Te pres si mik. Dhe per mua miku eshte mik. Eshte hyjnor. Thjesht do te te them. Brum @Mano miku. T'a pime me fund nej raki. Ajo qe iku nuk e kthejme dot pas. C'mund te bejme dicka te mire per t'ja u lene evlaterve? Une @Mano nuk ika dot qe nha 1990. Qendrova dhe dhashe sa munda per Shqiperine. Ty nuk te ve faj se ike. Te ve faj vetem per nje gje. Qe akoma don t'ju mesoish femijeve te tu se kush qe Enveri. Ata te mite me thone. Baba. Enveri ka vdekur ne 1985. Rregjimi nderroi ne 1990. Baba , Zgjohu dhe jeto jeten. Nuk na rruhet leshi (i ka mbire me kohe keshi kodosherve te mi), per Enverin. As e njohim dhe as duam. Ca te bejme me keta Enveret qe kemi sot, se ai qe kishit ju vdiq.

Ore @Mano dhe ju te tjeret. A keni ndonje vajze te na jepni per djemte tane, neve qe ngelem kendej nga Shqiperia ? Djemte i kemi te mire. E beni kete per ne ju andej ? Se miku i mire ne dite te veshtire njihet. Ka qene koha kur vajza binte paje. Por ne te Shqiperise se sotme jemi moderne. Do ju japim cunat tane me paje per gocat tuaja. Vetem qasini andej na USA, Canadaj, UK, Franca m Gjermania.

Ja gezuar dhe respekte.
 

lonely_lion

team/UARE
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,921
Pikët
83
I preu ne bese mendemek dhe mbajne 30tat per respekt te kumandarit.

Ore lla, shkojme te te tre keta, u zeme deren, qeni qepen ta haje...... dro kane raki te mire, se per kafe ehe mer daj.....:)
Bujrum cuna !!! Dhe goca po te doni. Miku eshte mik. Eshte hyjnor.
 

lonely_lion

team/UARE
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,921
Pikët
83
He pra fakti qe keta ndjehen te tradheruar eshte vettregues se kush ka qene ai. Por nuk ka rendesi se shkruan bukur kodoshi. Pune e madhe per te tjerat:d

Po jo e lla, se do na mbeti kafshata ne gryk e do na dali rakia per hundesh se do ngrene dolli per kumandarin. Akrepi nuk ma ha mendja por keta te tjeter e mbajne foton nen jastek dhe e puthin para se te flene cdo nate:d
Qellon o @Mano qe e puth dhe naten kur me del gjumi dhe vete te derdh ujet :D. U plaka. Qellon qe zgjohem dhe 3 here naten. Me thote kinezja.C'a ben ore njeri, se na shqeve WC :D
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,154
Pikët
83
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Leone...
Ca thot Kadareja.
Nuk la komunist pa futur ne hale... ne goje desha te thosha dhe pa share dhe keta kapitalistet e djallit nuk i dhane nje cope dekorat suedeze.
Tjetri beri faqen bythe, hengri per tridhjet vjet ato qe kishte vjell tridhjet vjet me pare dhe keta nuk u kenaqen. Cduhet te haj me i shkreti... Qe ti japin cmimin?! Ai eshte gati ta haje vec ti thone.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Eja @Mano. Une te pres si burre. Nuk te mcifem. Te pres si mik. Dhe per mua miku eshte mik. Eshte hyjnor. Thjesht do te te them. Brum @Mano miku. T'a pime me fund nej raki. Ajo qe iku nuk e kthejme dot pas. C'mund te bejme dicka te mire per t'ja u lene evlaterve? Une @Mano nuk ika dot qe nha 1990. Qendrova dhe dhashe sa munda per Shqiperine. Ty nuk te ve faj se ike. Te ve faj vetem per nje gje. Qe akoma don t'ju mesoish femijeve te tu se kush qe Enveri. Ata te mite me thone. Baba. Enveri ka vdekur ne 1985. Rregjimi nderroi ne 1990. Baba , Zgjohu dhe jeto jeten. Nuk na rruhet leshi (i ka mbire me kohe keshi kodosherve te mi), per Enverin. As e njohim dhe as duam. Ca te bejme me keta Enveret qe kemi sot, se ai qe kishit ju vdiq.

Ore @Mano dhe ju te tjeret. A keni ndonje vajze te na jepni per djemte tane, neve qe ngelem kendej nga Shqiperia ? Djemte i kemi te mire. E beni kete per ne ju andej ? Se miku i mire ne dite te veshtire njihet. Ka qene koha kur vajza binte paje. Por ne te Shqiperise se sotme jemi moderne. Do ju japim cunat tane me paje per gocat tuaja. Vetem qasini andej na USA, Canadaj, UK, Franca m Gjermania.

Ja gezuar dhe respekte.
Ja pra ketu ndodh gabimi me i madh, ju mendoni se meqe enveri vdiq vizikisht cdo gje qe ai ndertoi per aq sa qe gjalle shkoi me te?
Kam degjuar te shkruhet se ai vend ka 1001 e nje halle sot e pse duhet folur per ate kohe. Hallet i keni sepse keni po ato njerez aty. Keni 'familjen e tij' qe gjen njerezit me te pershtatshem per te bere punene e tyre kunder interesave kombetare si Berisha, Nano, keta kerricat e tjere qe lane pas. Keni gjith ate institucion kriminel qe ai ndertoi per 4 dekada. Keni hetuesiet dhe sigurimsat kriminle sadiste qe torturuan me qindjra njerez gjate hetuesive, njerez te pafajshem, keni Gramoz Rucin keni me qindra te tjeret te shperndare ne departamentet e ndryshme te shtetit dhe kultures. Nuk mbaron me kaq, keni perfaqesues te gruas shqiptare deshmitare dhe intepretues te poezive te vellezerve nga Sopoti qe u derguan ne pushke, keni njerez qe perfaqesojne te drejtat e njeriut ne Helsinki te cilet vete jane pergjegjes per krime kunder njerezimit.

Mund te shkruaj nje hartim te tere te till por nuk kam as kohe dhe as ange te humb me kohe, te cilen une shum kollaj mund ta harxhoje ne ambjente te tjera te kendshme e jot e car derrasta ketu me simpatizantet e Kadarese!
 

Attachments

Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Bardhyl nuk m'u pergjigje perse mendon se po perdorem ne kete teme?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
6,690
Pikët
113
Edlin,

Me sill ketu nje fragment, nje pjesez poezie, qe kadareja ka perdorur alegorine apo metaforen, per te pershkruar gjendjen REALE te Shqiperise?

Cfare kontributi ne popullin e shumevuajtur ka dhene kadareja ne ato mesazhe, qe percillte ne romanet e tije?

Atehere ai vec perfitoi nga ai regjim, duke shkuar ne France ne ato sallone mondane...dhe pikerisht sot kerkon te njejtin PERFITIM. Makarone e ziere, pa forme, pa kripe - ja c'eshte kadareja. Spineless person!

MONEY, MONEY, MONEY edhe Fame. - Ja kete kerkon ka-n-dareja edhe sot.
Qorrfermani....
Para nje jave e lexova....
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,602
Pikët
113
Lexova nje shkrim te nje DARI,apo te i.demalia per Kadarene.Po e anashkaloj artikullin per Kadarene(e gjeni ne shtypin skiptar) por me REVOLTOI,KEQshpirtesia dhe INJORANCA e ketij HIQIT,ZEROS apo NULL-it.

Perse?

Sepse ne ate PACAHVUREN qe ka shkruar ka permendur dhe shkrimtar te tjere qe kane marre cmimin Nobe.Midis tyre Günter Wilhelm Grass,nje tjeter dhe NJI=GJIGAND i LETERSISE BOTERORE,qe ky FUNDERRINA e quan simpatizues te diktatoreve(Castro ne fjale).

SHKRIMTARI ESHTE=FIGURA NUMER 1 e te ashtequajturit REALIZEM MAGJIK,ne te cilen HISTORIA dhe imagjinata,endin nje pelhure te nje LETRSIE te GJALLE,qe merr FRYME nga te GJITHA.....PORET.

[email protected]

Po e takove kete KUFOMEN qe merr fryme, keshillohe te lexoj VETEM=Udhetim ne Europen Lindore,dhe ATEHERE ky ZHULI do ta kuptoje se CFAR quhet SHKRIMTAR...KRITIK-HUMANO-SHOQEROR.

RIP.

-paqe-
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,602
Pikët
113
Por te gjithe bashkebiseduesit tane ne Moske,pa perjashtim na thoshin: tani gjerat kane ndryshuar.
Nje profesor muzike nga Leningradi(apo si quhet sot),qe e takuam rastesisht,e pyetem cili ishte ndryshimi midis te tashmes dhe se kaluares.Nuk nguroi asnje cast...ndryshimi eshte se tani besojme.
Kjo ishte akuza me interesante qe degjova kundra Stalinit.

Faqja 126-te,5 rrjeshtat e fundit,nga reportazhi...Ne mauzoleun e sheshit te kuq,Stalini fle pa e vrare ndergjegja...faqja 123.

PS...dhe nje FLLUSKE si mjekerr palari i(se Ilir me rri e vogel)demalia,ka guximin te kritikoje....Gabriel García Márquez.

FAZIT...sa arschficker duhet te jeshe brenda teje?????????????????????????????
 
Top