• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kadare fiton Nobelin Amerikan, cmimin " Neustadt" qe jepet cdo 2 vite

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
53,078
Pikët
113
ja mbajti bytha babes tem dhe perfundoj ne spaç.

ps. boll me keto diskutime adoleshtesh king of fier
Boll ti drage se babën e zuri lapsi (fatkeqsia juaj) siç zinte dhe shumë të tjerë dhe jo se ja mbajti bytha.
Kë rrasi në burg Enveri edhe atje brënda apo para pushkatimit rroftë shoku Enver dhe Partia thoshin.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Pikët
48
Shqiptaret nuk e meritojne fjalen e lire.

Per shume arsye, duke filluar nga arsyetimi i ulet, tribalizmi, ndasite politike etj etj etj, fjala e lire ne vend qe te prodhoje nje perfundim me te larte per te gjithe, nder shqiptaret shkakton vetem kaos dhe rremuje.

Enveri e dinte kete, pavaresisht cdo gjeje, edhe Zogu.

Per shqiptaret qeverisja me e mire eshte ajo e tipit te Spartes se Lashte ku nje elite ushtarako-politike vendoste per cdo gje.

Prape, e thjeshtsove vleren shqiptare,

Pas enver hoxhes, Ka ngelur Kadareja,...

https://www.youtube.com/watch?v=FfN5YZgp6ro

Po mire, gjithe ajo tereze, skender zotria,. Paper, perandorer ilire, kryeministrat e perandorise turke. Arvanitasit, qe i ke fut ne youtube ti, arbereshet....

Shumb pazari per gjilpera...

P.s

Janulla shkrimtare eshte?
Bardhyli ta peremendi me lart se per cfare permenden shqiptaret ne media sot.

Kush eshte i zgjuar e kupton kaq gje.

Nder ato qe permende me lart fut ketu edhe Dinastine Shqiptare te Egjiptit dhe Sudanit, Gjikajt e Moldavise dhe Vllahise, mercenaret Stratiote etj.

Por te gjithe keta nuk i njeh njeri.

Jo te huajt, por 95% e shqiprareve nuk i njohin personalitetet shqiptare ushtarako - politike me lart.

Pellasin vetem per Lord Skenderin me shqiponisn me 2 duar ne facebook por as 5 beteja nuk ja dine.

Aa edhe 1 muzeum nuk ka per keto personalitete ne Shqiperi, Arvanitasit dhe Osmano-Shqiptaret jane harruar teresisht nderkohe per Gjikajt dhe Stratiotet nuk ka degjuar njeri.

Tregohu realist.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Pikët
48
Boll ti drage se babën e zuri lapsi (fatkeqsia juaj) siç zinte dhe shumë të tjerë dhe jo se ja mbajti bytha.
Kë rrasi në burg Enveri edhe atje brënda apo para pushkatimit rroftë shoku Enver dhe Partia thoshin.
Edhe nje pjese ishin kriminele ordinere.

Te pakte gjysma e te " persekutuarve politike" nuk ishin fare te tille
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
29,757
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Te keshilloj te mendohesh mire per ate mikun, se ai me duket nuk njeh kufij te mbylljes se gojes. Mos u merzit se po te shaj mikun, por njeriu ka nje moral dhe etike.
Ja ketu me rri e mos ma luj........

Pikerisht e gjithe kjo perpjekia ime ishte qe ne Shqitparet ta vleresonim Smajlin per moralin dhe etiken e tij pergjate diktatures se proletleshit te pashallareve bllokaxhinj.
Nje Koreanas/se, nje Francez/ze ose Suedez/ze e vleresojne Smajlin sipas librit qe ai afirmon dhe ka nxjerre ne shitje, dhe kaq....atyre nuk ju duhet shume per moralin e tij e as lidhjet me diktaturen dhe rregjimin....nuk ju rruhet shume.

Po ne Shqiptaret nuk mundet e nuk duhet ta shohim kete individ VETEM nen prizmin e lekures se shkrimtarit/poetit por si nje i tere, me t'mirat e t'kqiat e tij, me ate cka marre e c'fare i ka dhene rregjimit, si e sa e ka perdor ai regjimin, e regjimi ate.... etj etj..........

Ju dashamiresit e horizonteve te kuqe e dhe mundet ta perjetesoni ngadhnjimin tuej per ket kolos te kolve por kurre mos harroni e aq me teper te dyzoni ne vertetsine kohre te ngjarjeve dhe deshmite e pa mohueshme ne te cilat Smajlti dhe familja e tij krijuan, moren pjese, i dhane drejtim dhe triumfuan ne saje te stervinizmit azmatik shoqeror dhe fansave te ngadhnjyem te petaleve plot dioksidkarboni qe ju kan tulat arsyen dhe llogjiken e shnosht.
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
53,078
Pikët
113
Edhe nje pjese ishin kriminele ordinere.

Te pakte gjysma e te " persekutuarve politike" nuk ishin fare te tille
Po edhe kjo është e vërtetë, ka pasur plotë që janë dënuar për moral por për të mos prishur familje të tjera etiketohej "agjitacion edhe propagandë" por unë e kisha fjalën për funksionarët e lartë në kohën e komunizmit që shpalleshin armiq.
Ata edhe në burg i kanë bër letra Enverit se do i ishin besnik deri në vdekje Enverit edhe Partisë.
Dhe kjo është më se e justifikuar sepse të dilje hapur kundër Enverit në atë kohë duhet domosdo të ishe i çmëndur kur diheshin pasojat personale dhe gjithë fisi nga mbrapa.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
29,757
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Po edhe kjo është e vërtetë, ka pasur plotë që janë dënuar për moral por për të mos prishur familje të tjera etiketohej "agjitacion edhe propagandë" por unë e kisha fjalën për funksionarët e lartë në kohën e komunizmit që shpalleshin armiq.
Ata edhe në burg i kanë bër letra Enverit se do i ishin besnik deri në vdekje Enverit edhe Partisë.
Dhe kjo është më se e justifikuar sepse të dilje hapur kundër Enverit në atë kohë duhet domosdo të ishe i çmëndur kur diheshin pasojat personale dhe gjithë fisi nga mbrapa.
Ka patur disa mijera individe qe i kane dale hapur Enverit edhe duke ditur pasojat e qe nuk ishin te cmendur/a aspak....po kishin dicka me shume se pjesa tjeter qe u pelqente rroli i rrajase dhe i skllavit, kishin zemer, kishin llogjike e kishin dy tope nder kemebe qe nuk donin te shkelnin mbi morialin dhe llogjiken, mbi atdhedashurine dhe nuk rrinin dot pa e shpreh kundershtine ndaj Enverizmave e kur shihnin tradhetine dhe shkeljet mbi cdo pricip e kod njerezor te bere nga Enveri, e te percuar me tej neper elekrifikimin e kocekeve nga dora vete, Smajlat.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,604
Pikët
113
Mandi, ti apo Leaf, apo gjenerata juaj dhe ajo me e vogel se ju, nuk kualifikoheni te flisni apo mbroni kadarene. Thjesht per faktin se nuk e keni jetuar, ose ndjere ate mizerje kohe. Ti dhe Leaf-i keni qene te rinj. Eshte njesoj sikur te japi mendim vajza ime qe s'ja ka idene, se kush eshte kadareja.

Gjenerata e fundit qe jetoi ate diktature ishja une, Landi, Mano dhe familja e tije qe e jetoi drejtperdrejte.

Cuditem me Zetin, qe e ben kete gje me kaq pasion. Jane dy arsye te vetme: Ose eshte i moshes tende dhe Leafit (qe jeni fringo te rinj) dhe s'ja ka idene se cilli ishte ai regjim; ose ka lidhje direkte ADN-je me kadarene.

Cmimi Nobel jepet jo per fjalet oratorike, po per MESAZHIN qe percjell. Jepet per nje shpikje te re, qe asnje nuk e ka arrire deri me sot - nje shpikje qe i sherben mases, shumices, e vlefshme, valutore ne llojin apo thelbin e saj.
Cfare valute kane pasur ato fjalet oratorike per masen, popullin? Cfare mesazhi ka percjelle ky ne Rruzullin e Tokes, se kush jane shqipetaret? Ke ka shpetuar kadareja nga vdekja? Cfare heroizmi ka bere ky, qe te meritoje Nobelin? Cfare ka shpikur, ose zbuluar kadareja neper veprat e tije, qe te marri Trademark, ose Patente ne Letersi?

Ke Leaf-in ketu, qe flet dhe shkruan aq bukur. Pse mos t'ja japim Nobelin asaj? E pra Nobeli jepet jo per ate qe flet bukur, por per mesazhin qe percjell dhe ky mesazh duhet t'i sherbeje DOEMOS MASES.TEPKE pej Korqe.Sa per Leaf(qe nuk eshte mikja apo shoqja ime): njeh te zonjen apo vejushen te nje ish shkrimtari(qe nuk dihet perseja dhe perse!!!!!) dhe femijet e shkrimtarit.Qe i kam NJOHUR dhe VETE(jo apo pa me thane),dhe kaq mjafton per juve.

E dyta...cfare mesazhi percolli nobelisti i FUNDIT te DARIT,per juve???

Ti nuk ke PIKE TURPI....sorry.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
25,218
Pikët
113
bejini nje lapidar pedes kur te vdesi qe na bente lavazh truri
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,604
Pikët
113
Lion,

Ku ke jetuar ne ate kohe ti?

Se sdukesh qe ke jetuar ne tirane?

Jeta seshte clexon dhe analizon tani nga shkrimet ne internet..

Di sa libra te ashtuquajtur te verdhe, dilnin nga lunonjesit e kartonit ne misto mane, dhe kaloheshin dote me dore per tu lexuar? Sigurisht nder shoke qe ste denoncinin ne sigurim.

Po shiritat me kenge borgjezo-revizioniste? Pk oantallonat kauboj dhe fundet e bera ne thase, qe qepeshin ne rrobaqepesit private.

Ka pas nje tirane undercover, nga revolucionaret, ju u kthyen ne demokrate me lista, pas marrveshjes perendim-lindje, dhe vendimeve te Katovices.
200 % e VERTETE.Biles tek shkolla Sabaudin Gabrani,me dhjetra(mos te shkruaj qindra) te tille ose te verdhe.Dhe te MERKURAVE ne oren 12.30 dorezoje librin e meparshem dhe merrje TJETRIN,dhe kjo pasi firmosje ne kartelen PERSONALE si nxenes.PROFESORI im i LETERSISE ka qene BRILIANT.Hynte ne boten e kalamojve.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,604
Pikët
113
bejini nje lapidar pedes kur te vdesi qe na bente lavazh truri
Dikushi i njihte dhe me EMRA+MBIEMRA,fuksat qe u moren me janullen.Por nuk eshte tema per keto qeshtje.Nji nga ata shkoi ne USA(nuk e di ka bohet sot),ndersa tjetri bote romane apo tregime me..................diversanta.

Si thu ja fus kot apo kam te drejte???????????????????????
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
53,078
Pikët
113
Ka patur disa mijera individe qe i kane dale hapur Enverit edhe duke ditur pasojat e qe nuk ishin te cmendur/a aspak....po kishin dicka me shume se pjesa tjeter qe u pelqente rroli i rrajase dhe i skllavit, kishin zemer, kishin llogjike e kishin dy tope nder kemebe qe nuk donin te shkelnin mbi morialin dhe llogjiken, mbi atdhedashurine dhe nuk rrinin dot pa e shpreh kundershtine ndaj Enverizmave e kur shihnin tradhetine dhe shkeljet mbi cdo pricip e kod njerezor te bere nga Enveri, e te percuar me tej neper elekrifikimin e kocekeve nga dora vete, Smajlat.
Ka pasur edhe individ të tillë por në fillime kur nuk i njihnin dhe as nuk i imagjinonin pasojat e rënda mbi gjithë pasardhësit o cool.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Edhe nje pjese ishin kriminele ordinere.

Te pakte gjysma e te " persekutuarve politike" nuk ishin fare te tille
Pse genjen ti?! Nuk eshte Hera e pare qe e thua kete.

Ku i merr keto informata?! Cfar eshte burimi jot?

Ka qene nje pakic e vogel qe futeshin per te spiunuar te denuarit politik por jo gjysma ashtu si thua to.

To qeke enverist e pertej. Dhe kjo shpjegon shum per agresivitetin qe tregon kundrejt mendimit ndryshe dhe urrejtje patilogjike qe ke kundrejt Amerikes.

Qe ta dini ju qe nuk e dini ose beni sikur, ata qe thonin rroft Partia dhe shoku Enver ishin langaraq qe ua zinte rrota bishtin, bashkpunetoret te sistemit qe beheshin shembull per te tjeter. Te persekutuarit e vertete nuk e Kan ber kurr kete gje. Keta te fundit ishin shumica nenburgje dhe interrnime.

Per kete shtrese ka shkruajtur idhulli juaj Kadare se eshte klasa me e ulet e shoqerise. Kur ne fakt Kadaresa dhe klasa drejtuese e kohes ishin ordinere rrugac e kriminele, langaraq e injorantet te thekur. Klasa me e denje e asaj kohe u kalb ne persekutim. Prandaj jeni aty ku jeni sot e keni per te ngel aty se aq meritoni!

Mos perhapni disinformation se hyni ne gjynah, fusni fjale te tmerrshme e te turpshme ne gojet e atyre qe kan thene te kunderten e asaj qe pretendoni ju!
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
53,078
Pikët
113
Pse genjen ti?! Nuk eshte Hera e pare qe e thua kete.

Ku i merr keto informata?! Cfar eshte burimi jot?

Ka qene nje pakic e vogel qe futeshin per te spiunuar te denuarit politik por jo gjysma ashtu si thua to.

To qeke enverist e pertej. Dhe kjo shpjegon shum per agresivitetin qe tregon kundrejt mendimit ndryshe dhe urrejtje patilogjike qe ke kundrejt Amerikes.

Qe ta dini ju qe nuk e dini ose beni sikur, ata qe thonin rrift Partia she shoku Enver ishin langaraq qe ua zinte rrita bishtin, bashkpunetoret te sistemit dhe jo te gjith.

Mos perhapni disinformation se hyni ne gjynah, fusni fjale te tmerrshme e te turpshme ne gojet e atyre qe kan thene te kunderten e asaj qe pretendoni ju!
Mano mos u nxeh.
Bëhet fjalë për soj e sorollop që morën dëshminë e të persekutuarit politik mbas 1990.
Një shumicë relativisht e madhe e kanë përfituar padrejtësisht atë status, kan qën të burgosur ordinerë.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Ja ketu me rri e mos ma luj........

Pikerisht e gjithe kjo perpjekia ime ishte qe ne Shqitparet ta vleresonim Smajlin per moralin dhe etiken e tij pergjate diktatures se proletleshit te pashallareve bllokaxhinj.
Nje Koreanas/se, nje Francez/ze ose Suedez/ze e vleresojne Smajlin sipas librit qe ai afirmon dhe ka nxjerre ne shitje, dhe kaq....atyre nuk ju duhet shume per moralin e tij e as lidhjet me diktaturen dhe rregjimin....nuk ju rruhet shume.

Po ne Shqiptaret nuk mundet e nuk duhet ta shohim kete individ VETEM nen prizmin e lekures se shkrimtarit/poetit por si nje i tere, me t'mirat e t'kqiat e tij, me ate cka marre e c'fare i ka dhene rregjimit, si e sa e ka perdor ai regjimin, e regjimi ate.... etj etj..........

Ju dashamiresit e horizonteve te kuqe e dhe mundet ta perjetesoni ngadhnjimin tuej per ket kolos te kolve por kurre mos harroni e aq me teper te dyzoni ne vertetsine kohre te ngjarjeve dhe deshmite e pa mohueshme ne te cilat Smajlti dhe familja e tij krijuan, moren pjese, i dhane drejtim dhe triumfuan ne saje te stervinizmit azmatik shoqeror dhe fansave te ngadhnjyem te petaleve plot dioksidkarboni qe ju kan tulat arsyen dhe llogjiken e shnosht.
Miku im eshte shum e thjeshte kjo ceshtje. Eshte ceshtje brumi e brumimi. Ata qe justifikojne veprimtarine letrare shoqerore dhe politike te cilat ishin te lidhura ne nje bosht te vetem si kuajt qe luajne mullirin e madh. Cdo aspekt I jetes se Kadarese ka qene kontribut i perkushtuar e i zellshem kundrejt sistemit. Ai ka qene mik ne shtepine e diktatorit. Nuk ka qene vetem thjeshte shkrimtar si c'duan edhe ta paraqesin.

Ajo qe dua te them eshte se nje pjese e mir e perkrahesve te tij e gjykojne ate sipas ndergjegjes dhe karakterit personal. Qasje te tilla jane nje tregues i pa gabushem se nga cfar klase e shoqerise kane rrjedhur.

Eshte e kot te merresh me kete ceshtje. Ke te besh me nje poull qe ne sebepe te ndryshme dollia e pare ishte per Partine dhe shokun Enver.
 
Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Mano mos u nxeh.
Bëhet fjalë për soj e sorollop që morën dëshminë e të persekutuarit politik mbas 1990.
Një shumicë relativisht e madhe e kanë përfituar padrejtësisht atë status, kan qën të burgosur ordinerë.
Kjo eshte tjeter gje. Dhe duhet ndar ashtu si bere ti.

Te thuash burgjet politike ishin gjysem te mbushur me ordinere dhe se ordineret mbas 90-es u paraqiten so te burgosur politik per pension jan dy gjera te ndryshme.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
29,757
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Miku im eshte shum e thjeshte kjo ceshtje. Eshte ceshtje brumi e brumimi. Ata qe justifikojne veprimtarine letrare shoqerore dhe politike te cilat ishin te lidhura ne nje bosht te vetem si kuajt qe luajne mullirin e madh. Cdo aspekt I jetes se Kadarese ka qene kontribut i perkushtuar e i zellshem kundrejt sistemit. Ai ka qene mik ne shtepine e diktatorit. Nuk ka qene vetem thjeshte shkrimtar si c'duan edhe ta paraqesin.

Ajo qe dua te them eshte se nje pjese e mir e perkrahesve te tij e gjykojne ate sipas ndergjegjes dhe karakterit personal. Qasje te tilla jane nje tregues i pa gabushem se nga cfar klase e shoqerise kane rrjedhur.

Eshte e kot te merresh me kete ceshtje. Ke te besh me nje poull qe ne sebepe te ndryshme dollia e pare ishte per Partine dhe shokun Enver.
Me shqeteson gjithashtu edhe qendrimi me tre standarte i shokeve komentatore......

Kur te duan ata duhet ta shohim Smajlin me binoklin e artistllikut por kur vjen fjala per ta pare me mikroskopin e pshtjelljes se gjithanshme, na tregojne qe nuk na qenka e nevojshme sepse do tu thaka kombi per ket bucele magjike por qe ka vjedh vner e lajka per bllokin dhe xhaxhi gojsheqerin.....

Na, duhet te bajm nje sy qorr e nji vesh shurdh e ta pranojme ngazellimin e nje Nobeli por nuk mundet te kaperdijme turpin dhe disfaten si shoqeri kur nuk identifikojme dhe menjanojme nje MBETURINE TE SISTEMIT SADIST DHE ISHTE KY NJERI QE E VESHI SADIZMIN ME NGJYRA HUMANE DUKE I DHENE SHPIRT, JEHONE DHE REKLAME mbareboterore.....
Po su bene keto gjera PRA NDARJA E PLESHTIT NGA VRESHTI, ne do te vazhdojme drejt ullukut te marrise.
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
53,078
Pikët
113
Kjo eshte tjeter gje. Dhe duhet ndar ashtu si bere ti.

Te thuash burgjet politike ishin gjysem te mbushur me ordinere dhe se ordineret mbas 90-es u paraqiten so te burgosur politik per pension jan dy gjera te ndryshme.
Nuk e ke kapur thelbin, ai shkrim ishte përgjigje për një shkrim timin dhe ai nuk thoshte ashtu por fjalët Të paktën gjysma e të "persekutuarve politikë" (siç e sheh të persekutuar politik është në thonjëza)
Që dmth. se në tërësinë e të persekutuarve politikë mbas '90-ës të paktën gjysma janë fallco.
Është e njëjta që them unë por në mënyrë tjetër. (prandaj të thash mos u nxeh por kuptoje postimin) :)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,500
Pikët
113
Nuk e ke kapur thelbin, ai shkrim ishte përgjigje për një shkrim timin dhe ai nuk thoshte ashtu por fjalët Të paktën gjysma e të "persekutuarve politikë" (siç e sheh të persekutuar politik është në thonjëza)
Që dmth. se në tërësinë e të persekutuarve politikë mbas '90-ës të paktën gjysma janë fallco.
Është e njëjta që them unë por në mënyrë tjetër. (prandaj të thash mos u nxeh por kuptoje postimin) :)
Ty te kuptova e kisha me Kanaqen:d
 
Last edited:
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,648
Pikët
48
Pse genjen ti?! Nuk eshte Hera e pare qe e thua kete.

Ku i merr keto informata?! Cfar eshte burimi jot?

Ka qene nje pakic e vogel qe futeshin per te spiunuar te denuarit politik por jo gjysma ashtu si thua to.

To qeke enverist e pertej. Dhe kjo shpjegon shum per agresivitetin qe tregon kundrejt mendimit ndryshe dhe urrejtje patilogjike qe ke kundrejt Amerikes.

Qe ta dini ju qe nuk e dini ose beni sikur, ata qe thonin rroft Partia dhe shoku Enver ishin langaraq qe ua zinte rrota bishtin, bashkpunetoret te sistemit qe beheshin shembull per te tjeter. Te persekutuarit e vertete nuk e Kan ber kurr kete gje. Keta te fundit ishin shumica nenburgje dhe interrnime.

Per kete shtrese ka shkruajtur idhulli juaj Kadare se eshte klasa me e ulet e shoqerise. Kur ne fakt Kadaresa dhe klasa drejtuese e kohes ishin ordinere rrugac e kriminele, langaraq e injorantet te thekur. Klasa me e denje e asaj kohe u kalb ne persekutim. Prandaj jeni aty ku jeni sot e keni per te ngel aty se aq meritoni!

Mos perhapni disinformation se hyni ne gjynah, fusni fjale te tmerrshme e te turpshme ne gojet e atyre qe kan thene te kunderten e asaj qe pretendoni ju!
Mano komenti im i fundit per ty se nuk kam as kohe dhe as energji.

O Mano ke 30 vite qe ke ik nga ky vend. Ke bere 0 gje per Shqiperine, nderkohe qe une jam lind e rrit ketu dhe nil kam ik ende, sepse ne dac ta besosh, nuk dua ta lej Shqiperine.

Kam mundesi me ik qe neser po te dua dhe e di qe po iken edhe njerez si une ky vend vdiq per 30 vite ( mos ma merr per arrogance).

Nuk arrin te kuptosh qe je bere i bezdisshem me keto anti kominizmat dhe tere antaret ta kane thene.

Ta kam permend une edhe te tjeter qe nuk i intereson njeriu cfare ka ndodh 35 vite me pare sepse ai brez po vdes dhe Shqiperia dhe brezi i ri ne Shqiperi ka 100 halle dhe ekzistenca e Shqiperise eshte ne pikepyetje per dekadat qe vine.

Ti je aq makut ne gjykimin tend sa nuk arrin te kuptosh rendesine kombetare qe ka per Shqiptaret cmimin Nobel per letersine i Kadarese.

Une nga ana e mamase vij nga familje bejleresh dhe pasanikesh. Eshe patroit te medhenj qe financuan me flori lufterat patriotike. Kam 4 stergjysh deshmore te kombit. Kam edhe te pushkatuar.

Jam rrit me idene e te qenit i " djathte" dhe anti komunist.

Por kam dijet dhe inteligjencen e nevojshme per ndare te zezen nga e bardha, per tja dhene ato te mira qe i takojne atij sistemi sepse per mua keto 30 vite jane epoka me e erret e historise se kombit shqiptare.

Ky eshte ndryshimi im me ty, themelor.

Sa per Ameriqine, une nuk jam kunder Ameriqise si emer, por kunder atyre qe vertete e zoterojne jo thejesht SHBAte por krejtesisht boten perendimore dhe qe sundojne ne prapaskene. Qe jane zionistet cifut me politikat e tyre globaliste komb-familje- moral shkaterruse dhe promovimi i luftrave, emigrimit masiv, rrac perzierjes dhe kultures konsumeriste dhe kurverimit te femres eth etj etj. Jane po ata qe ja shpetuan Servise bythen ne 2 luftera boterore dhe armatosen jugosllavine per 30 vite

Ti sigurisht qe nuk ke per ta mesùar kete fakt.

Nesjse, pergjigjen ta dha Akrepi.

Nuk po perseris veten.
 
Top