• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kadare fiton Nobelin Amerikan, cmimin " Neustadt" qe jepet cdo 2 vite

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,365
Pikët
113
Ja ketu me rri e mos ma luj........

Pikerisht e gjithe kjo perpjekia ime ishte qe ne Shqitparet ta vleresonim Smajlin per moralin dhe etiken e tij pergjate diktatures se proletleshit te pashallareve bllokaxhinj.
Nje Koreanas/se, nje Francez/ze ose Suedez/ze e vleresojne Smajlin sipas librit qe ai afirmon dhe ka nxjerre ne shitje, dhe kaq....atyre nuk ju duhet shume per moralin e tij e as lidhjet me diktaturen dhe rregjimin....nuk ju rruhet shume.

Po ne Shqiptaret nuk mundet e nuk duhet ta shohim kete individ VETEM nen prizmin e lekures se shkrimtarit/poetit por si nje i tere, me t'mirat e t'kqiat e tij, me ate cka marre e c'fare i ka dhene rregjimit, si e sa e ka perdor ai regjimin, e regjimi ate.... etj etj..........

Ju dashamiresit e horizonteve te kuqe e dhe mundet ta perjetesoni ngadhnjimin tuej per ket kolos te kolve por kurre mos harroni e aq me teper te dyzoni ne vertetsine kohre te ngjarjeve dhe deshmite e pa mohueshme ne te cilat Smajlti dhe familja e tij krijuan, moren pjese, i dhane drejtim dhe triumfuan ne saje te stervinizmit azmatik shoqeror dhe fansave te ngadhnjyem te petaleve plot dioksidkarboni qe ju kan tulat arsyen dhe llogjiken e shnosht.
@Cool. Me ke replikuar por nuk me ke lexuar. Ndoshta te dukemi lodhshem. Ndoshta i bezdisshem. Une do ju lutesha te gjitheve te me lexonit ne fillim. I keni te gjitha gjerat ne postimet e mija. Nuk doni.Ok.Puna juaj. Por vertet e kam nje aresye qe ju them te me lexoni. Ju ben me mire dhe ju jep me shume informacion se shume gjera qe lexoni ne net. Jo se une jam perendia , por sepse lexoj djhe shfletoj para se te pergjigjem. Prape nuk doni. Problemi eshte se nuk me pelqen te perseris veten. @Cool me gjithe respektin per ty dhe @draguen si cuna Tirone dhe pothuaj moshatare...c'te te them me?Nuk do te me kuptosh? Ti nuk je budalla. Besoj se jo. Tema eshte cmimi qe merr Kadareja dhe pse e morri. Nuk ngeli ne doren tende t'ja jepje apo t'ja hiqje.As ne timen.As ne te askujt ketu ne forum. E vleresuan te tjere dhe j'a dhane. Ti dhe te tjeret ketu filloni dhe merreni me gocen e tij, me motren dhe me baben e tij. C'lidhje ka cmimi qe i dhane me robt e shtepise? Qe t'i veme kapak kesaj pune. Ty Kadareja nuk te pelqen, te thuash ndonje emer tjeter o nuk di o nuk denjon. Po kjo pune dhe per te tjeret. Vazhdoni akoma merreni me ca beri ai, pse beri ai. Te dish rrugen qe ka bere tjetri, duhet te hysh ne keoucet e tija. T'a kam thene dhe ne postime me pare. Mendo dhe si prind. Une te thashe se cfare e porosis tim bir. Te thashe se shteti i atehershem futi ne grope Mehmetin per punen e Silves. @Cool. Thua ja vlen te riperseris gjerat qe kam thene kur shoh qe ju nuk me lexoni ? Thua te rri te vazhdoj te merrem me te gjithe ju, qe nuk me keni cituar nje autor te vetem qe e kam kerkuar disa here ne kete forum ? Pra dike qe ju e quani me te mire se Kadareja ? E mirepres . Ju nuk prononcoheni. Keshtu qe ne qoftese ZET e shpreh se nuk boton me cfare ka gjetur apo studiuar per historine, se ka frike se j'a shperdorojne ,une eshte e kote te vazhdoj ti bije murit me koke e te rrithem e s'terthem nga e para,duke u bere dhe i bezdisur me gjerat e thena dhe s'terthena. Cfare te bej o lum miku ? Une nuk di se e kam shkelur me asnje nga ju. Une ky jam. Te me punesoje dikush shofer, nuk vete e llap. Me kane punesuar per te tjera gjera dhe nuk kam llapur. Une kam kete edukate qe e kam shprehur ketu. I kam ndjekur etapat e jetes sime dhe historine me kete mendje ketu. E kam thene shpesh.Niseni nga vetja. Por.... Cfare kam pasur t'a them e kam thene. Te lutem ty dhe te tjereve.Me lexoni se nuk jam aq i lodhshem sa mendoni. Por nuk ju detyroj. Qe mos perseris shume e shume gjera sepse nuk ka me asnje kuptim, sa te merrem me budalliqe forumi ..... me mire te shijoj ndnje gje tjeter. Ju vazhdoni dhe qani hallin e kaloresit se i varen kembet.Me kete lloj arsyetimi qe flasim ketu secili tregon veten. Nuk di ne e kam mire une dhe keq ju apo mire ju dhe keq une.Ajo qe secili nga ju ketu nuk kupton eshte se shqiptareve nuk ja ka pas fajin asnje. As socializmi dhe as kominizmi. Nuk ja u ka as kapitalizmi. Shqiptaret jane te keqinjte e vetvetes. Nuk lene njeri pa share dhe pa peshtyre.C'a tju them me ? Ne kete forum me ceshte pare, o ka te persekutuar (te prekur) o komuniste. Pra o do jesh si te persekutuarit o do jesh patjeter ana tjeter . Komunist (ke qene apo nuk ke qene). Jeni bere te gjithe desidente dhe i jeni perveshur ish regjimit. Qe t'a mbyll me kete packa se do me vini prap emrin komunist apo Enverist.
Po perseris ato qe thashe nje postim me pare. Me respektin me te madh per vuatjet tuaj(dmth te atyre qe e pesuan nga rregjimi) me respekt per idete tuaja por... kjo nuk ju jep asnje te drejte qe te me quani komunist apo enverist sepse nuk jam si ju (pra nuke e pesova si e pesuat ju,ne dac per zgjuaresi te fisit tim ne dac per ironi te fatit). Me respektin me te madh per ato qe keni pesuar ju ne ate rregjim (a thua se ne te tjeret hanin kadaif tre here ne dite) , po ju kujtoj se ajo qe kaluat ju,nuk ju ben me te mire se fisi im dhe shume e shume shqiptare te ndershem qe nuk u ngaterruan me asgje por punuan me djerse e sakrifica per te jetuar denjesisht.Me gjithe respektin per ato qe kaluat ju, po ju rikujtoj te gjitheve ju, se ju nuk keni te drejte te hapni hic gojen sepse ju ishit ne burgje dhe internime dhe aq sa keni qene nuk mund te krahasohet kontributi juaj per kete Shqiperi,me kontributin e qindra mijerave te tjererve qe punuan po e ritheksoj me ndershmeri packa se nen stres e sakrifica. Tani quameni si te doni. Komunist apo jo komunist. Mua pak me ben.Une di dhe e them me bindje. Nuk u ngaterruam me asgje dhe punuam denjesisht. Nuk morrem njeri ne qafe dhe pame punen tone. Jetuam ne perputhje me ate qe na ra per hise ne hapesire dhe kohe.Jetuam riskun tone. Dhe une kete e quaj dinjitet. Ju quheni si te doni.

Duke j'u uruar te gjitheve shendet dhe mbaresi, vazhdoni dhe merruni me Kadarene, apo me ke te doni.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,325
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Duke j'u uruar te gjitheve shendet dhe mbaresi, vazhdoni dhe merruni me Kadarene, apo me ke te doni.
I nderuar te me besoni qe ju kam lexuar aq mire e me kureshtje sa do te ishte krejt e pa llogjikshme te gjeja per "replike" nje fjali tuajen diku nga mesi i shtjellimit tuaj, qe me erdhi pikerisht pershtat ne ate mendimin tim.

Se pari nuk ju quajta komunist....ju mund te jeni cfare te deshironi e kjo nuk perben problem per mua.

Un cka e parashtrova ne postimin tim e kam bere me bindje te plote bazuar mbi eksperiencen personale si dhe shum fakte qe i kam perjetuar vete...shum pak jam i bazuar ne gojdhena kafehesh apo forumesh.

Un e pelqej Kadarene, bile me shume se sa ju mendoni....ai bashke me Victor Hugo-ne jane per mua shkrimtaret me te dashur....sepse menyra e pershkrimit qe perdorin eshte pothuajse e njejte ....detajet e personazhet i bejne sikur i skulpturojne me fjale e te thithin ne brendesine e ngjarjeve duke te bere te harosh realitetin....por mundet te flasim per ta kur te jete nje teme qe flat per veprat e tyre....por jo per vleresimin qe duam ne Shqiptaret te kete ky njeri...sepse ne duhet ta vleresojme si figure ne te gjithe lemin e perzerjes se tij pasi ai u prrzie shume me ate diktature do apo zdo ti e une bashke.

Te kishin nje te njemilionten vlere respekti per vehten e tyre Shqiptaret nuk do te mbusheshin kaq e kaq postime me dicka qe shoqeri e kombe te tjera e kane bere dhe e kane pastruar vetvehten nga mjegulla dhe cibani.

Anetarit Zet ja kam then pa reshtur se vetem po te botoje ajken e atyre gjetjeve ose punimeve qe ka permbledhur ai vete ose perse jo te behen nje grup i tille do te ishte nje kryeveper per ne dhe ata pas nesh...... e ndihma ime per kete kauze do te ishte e dale nga shpiriti.....vlera e dijes se tij dhe miqve te tij jane pertej cdo cmimi e kush do te tentonte ta perdhoste qofte me fjale do te shtyoej sikur te ishte nje bubajke e keqe.

Ju uroj gjithmone shendet e mbaresi edhe per ju i nderuar.
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,325
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Evlat, kam lexuar shume....pertej cka mundesh te pertypesh si numer (kurre si kam numuruar)....kam marre prej shokesh librat ku mbanim pullat e jau ktheja te nesermen se i lexoja pergjate gjith nates.....kam lexuar edhe libra pa kopertine e me faqe te munguara, libra te ngrene nga tenja ose me njollat e kohes mbita...te verdhe e te ndaluar....te reduktuar e te krasitur...cte me vinte ne dore e lexoja.

Por mendoj qe edhe zoterrote ke lexuar shume pamvarsisht se librat ekonomiko shoqerore i ke lexuar si Inglizet...:)

Jo nuk mund te them se Kadareja kopion Hugo-ne, por jane (per mua) shum te perafert ne menyren se si i ndertojne profilet e personazheve te tyre duke perdorur shum ngjyrime e detaje qe rralle i perdorin shkrimtaret e tjere....kane neper metodiken e percjelljes se ngjarjeve nje dinamike specifike qe i ben te dallueshem.....i ndajne e i bashkojne keto personazhe ...i humbasin dhe ti nuk e kupton kete pergjate leximit e perseri i nxjerrin ne pah me lidhje kohore te perzgjedhura e dramacitet perbindesh ne ndertimin e skemave shpiertrore.....menyrat me te cilat keta te dy shkrimtare shtjellojne tek lexuesi historikun e ngjarjeve do te ishte mekat ta beje film pershembull, sepse i humbet vlera sado i perpikte te jete skenari.
 
Last edited:

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,018
Pikët
113
Nuk e di perse keta majtashet e 'vjeter' nuk e duan Kadarene mbas 90-es.

Coli duhet me i shku per visit per te uruar cmimin.

Nuk e di kush pret vizitat, Akrepi apo Leoni?
Kush thua ti:d?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,325
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Nuk e di perse keta majtashet e 'vjeter' nuk e duan Kadarene mbas 90-es.

Coli duhet me i shku per visit per te uruar cmimin.

Nuk e di kush pret vizitat, Akrepi apo Leoni?
Kush thua ti:d?
I preu ne bese mendemek dhe mbajne 30tat per respekt te kumandarit.

Ore lla, shkojme te te tre keta, u zeme deren, qeni qepen ta haje...... dro kane raki te mire, se per kafe ehe mer daj.....:)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,018
Pikët
113
I preu ne bese mendemek dhe mbajne 30tat per respekt te kumandarit.

Ore lla, shkojme te te tre keta, u zeme deren, qeni qepen ta haje...... dro kane raki te mire, se per kafe ehe mer daj.....:)

He pra fakti qe keta ndjehen te tradheruar eshte vettregues se kush ka qene ai. Por nuk ka rendesi se shkruan bukur kodoshi. Pune e madhe per te tjerat:d

Po jo e lla, se do na mbeti kafshata ne gryk e do na dali rakia per hundesh se do ngrene dolli per kumandarin. Akrepi nuk ma ha mendja por keta te tjeter e mbajne foton nen jastek dhe e puthin para se te flene cdo nate:d
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,501
Pikët
113
Nuk e di perse keta majtashet e 'vjeter' nuk e duan Kadarene mbas 90-es.

Coli duhet me i shku per visit per te uruar cmimin.

Nuk e di kush pret vizitat, Akrepi apo Leoni?
Kush thua ti:d?
Pyetjes tende i dihet pergjigja. Pyetja qe do pergjigje eshte pse nje antikomunist si ti pranon te perdoret ne kete diskutim?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
31,325
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
He pra fakti qe keta ndjehen te tradheruar eshte vettregues se kush ka qene ai. Por nuk ka rendesi se shkruan bukur kodoshi. Pune e madhe per te tjerat:d

Po jo e lla, se do na mbeti kafshata ne gryk e do na dali rakia per hundesh se do ngrene dolli per kumandarin. Akrepi nuk ma ha mendja por keta te tjeter e mbajne foton nen jastek dhe e puthin para se te flene cdo nate:d
Le ta mbajne re lla....u them me ate kaplloqen time qe edhe Akrepi e ka te fshehur diku foton e kumandarit....ndofta e ka aty ku mban damixhanen e ballkazanit qe ta mbaje resmen e xhaxhit gjithmone te dehur e ne qef....eshte i felle ayyyy re llaaaa :).
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,595
Pikët
113
Pse genjen ti?! Nuk eshte Hera e pare qe e thua kete.

Ku i merr keto informata?! Cfar eshte burimi jot?

Ka qene nje pakic e vogel qe futeshin per te spiunuar te denuarit politik por jo gjysma ashtu si thua to.

To qeke enverist e pertej. Dhe kjo shpjegon shum per agresivitetin qe tregon kundrejt mendimit ndryshe dhe urrejtje patilogjike qe ke kundrejt Amerikes.

Qe ta dini ju qe nuk e dini ose beni sikur, ata qe thonin rroft Partia dhe shoku Enver ishin langaraq qe ua zinte rrota bishtin, bashkpunetoret te sistemit qe beheshin shembull per te tjeter. Te persekutuarit e vertete nuk e Kan ber kurr kete gje. Keta te fundit ishin shumica nenburgje dhe interrnime.

Per kete shtrese ka shkruajtur idhulli juaj Kadare se eshte klasa me e ulet e shoqerise. Kur ne fakt Kadaresa dhe klasa drejtuese e kohes ishin ordinere rrugac e kriminele, langaraq e injorantet te thekur. Klasa me e denje e asaj kohe u kalb ne persekutim. Prandaj jeni aty ku jeni sot e keni per te ngel aty se aq meritoni!

Mos perhapni disinformation se hyni ne gjynah, fusni fjale te tmerrshme e te turpshme ne gojet e atyre qe kan thene te kunderten e asaj qe pretendoni ju!
mos u merr me ate suxhuk anadolli se e ajqine shume te larte
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,018
Pikët
113
Nuk e ke kapur thelbin, ai shkrim ishte përgjigje për një shkrim timin dhe ai nuk thoshte ashtu por fjalët Të paktën gjysma e të "persekutuarve politikë" (siç e sheh të persekutuar politik është në thonjëza)
Që dmth. se në tërësinë e të persekutuarve politikë mbas '90-ës të paktën gjysma janë fallco.
Është e njëjta që them unë por në mënyrë tjetër. (prandaj të thash mos u nxeh por kuptoje postimin) :)
...edhe dicka tjeter rreth atyre qe u preunoncuan si te denuar politik. E bene me porosine e organeve te PPSH-es per te krijuar tymnaja qe Kanaqet si ky i forumit te mos din te verteten. Qe te krijojne alibine e tyre se nuk ka informacion te besueshem per numrin e vertete te peraekutuarve sepse jane deklaruar te tille ata qe nuk ishin.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
10,604
Pikët
113
...edhe dicka tjeter rreth atyre qe u preunoncuan si te denuar politik. E bene me porosine e organeve te PPSH-es per te krijuar tymnaja qe Kanaqet si ky i forumit te mos din te verteten. Qe te krijojne alibine e tyre se nuk ka informacion te besueshem per numrin e vertete te peraekutuarve sepse jane deklaruar te tille ata qe nuk ishin.
Mano, kot per kuriozitet ne cfare kampi ka qene familja juaj?
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
mos u merr me ate suxhuk anadolli se e ajqine shume te larte
Suxhuk i anadollit je ti se dihet qe "shqiptaret" me pamje jevgu ne zonat e Tiranes i gjen.

Keshtu o gabel.

Une po e po ,por edhe Kongolezet kane IQ me te nalt se ty.

Nuk besoj te kem takuar person me injorant dhe me handipakat se ty neper forume ne 10 vite aktiv qe jam.

Nje avdall qe nuk shkruajti nje fjali te plote nje here te vetme ne kete forum.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
...edhe dicka tjeter rreth atyre qe u preunoncuan si te denuar politik. E bene me porosine e organeve te PPSH-es per te krijuar tymnaja qe Kanaqet si ky i forumit te mos din te verteten. Qe te krijojne alibine e tyre se nuk ka informacion te besueshem per numrin e vertete te peraekutuarve sepse jane deklaruar te tille ata qe nuk ishin.
Nuk e di sa here do ta degjosh qe nuk i plas njeriu se cfare ka ndodh 40 vite me pare ne Shqiperi.

Ndoshta te vjen keq per kete gje por kjo ndodh se Shqiperia ka 100 halle keto 30 vite dhe krimet e komunizmit jane te fundit ne listen e vet.

Ti ke 30 vite qe ja ke mbath nga Shqiperia dhe ke 0 ide per problemet ketu.

Shqiperia perballet me mos ekzistencen e vet e 30 vitet qe vine.

Dhe as nuk ke per tu kthyer me.

Ata qe kan qene agjent sigurimi ne ate kohe kane vdek apo jane duke vdek sot.

Fiksoj ne koke kete gje, ka pas plot kriminele ordinere neper burgje, shume prej te cileve ja mbathen ne Greqi dhe Itali dhe kryen me mijra krime atje.

Shume prej tyre perfituan status te te persekutuarit politik.

Berisha e ka pas fillimisht ne dore kete gje.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Kaco Dragoi eshte djal i mire. Vertet nuk eshte dragua po ka pare shume dragonj neper filma.

Une e kam qef shejtanin megjithese eshte qeros. Keta qerozat e kane kete te keqe, qe ngrihen vend e pa vend dhe te turperojne.
Te besohet ty, qe njehere mu ngrit qerozi ne mbledhjen e partise dhe nuk ulej me. Pa selretaren shejtani dhe u ngrit ne kembe. Me turperoj shejtani. Kshu jane keta qerozet .. Te turperojne.
 
Top