• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kadmi Elohim

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,864
Pikët
83
ΛεεΠeρiΔε ---> Leeperide - Lebetite/Lebetia/Lemeria/Temerria

Lemeria/ Temerria ose Tomorri [L ne T, si Lope/Thebe]
Dhe Lopesat qene Thebanet, vendi ku Kadmi qe instaluar se pari ne Ilirik

Kam pas shkruar dikur qe Tomorr eshte Tmerr~i dhe per kete isha nisur nga je tjeter udhe.
Ky eshte konfirmim.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,864
Pikët
83
1581109139170.png
ΛεεΠeρiΔε ---> Leeperide - Lebetite/Lebetia/Lemeria/Temerria

Lemeria/ Temerria ose Tomorri [L ne T, si Lope/Thebe]
Dhe Lopesat qene Thebanet, vendi ku Kadmi qe instaluar se pari ne Ilirik

Kam pas shkruar dikur qe Tomorr eshte Tmerr~i dhe per kete isha nisur nga je tjeter udhe.
Ky eshte konfirmim.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,063
Pikët
113
Vendndodhja
PËR ILIRËT KULTI I GJARPRIT ËSHTË QENDROR.
KADMI DHE HERMONIA LINDËN NJË DJALË TË QUAJTUR ILIR. MENJËHERË SA LINDI FOSHNJËN E MBËSHTOLLI NJË GJARPËR KTONIK, DUKE I DHËNË FUQINË E VET MAGJIKE

Në Iliri janë varrosur Kadmi dhe Hermonia. Gjithashtu i quajnë durrahinoi (d.m.th. Kadmin e Harmonian). Kështu thotë dhe Balakri në «Maqedonika»: «qytetet e këtyre (të Kadmit e të Hermonias) ndodheshin midis durrakinëve dhe apolloniatëve». Legjendën e Kadmit e jep dhe epigrami i Kristodor Koptit kushtuar Gjonit të Epidamnit një personaliteti të Durrësit në shekullin V, të ardhur nga Lyhnidi, «të cilin e ndërtoi Kadmi». Figura e Kadmit është pleksur në mënyrë të çuditshme me botën mitologjike ilire e sidomos me ilirët e bregdetit. Kadmi dhe Hermonia erdhën nga Teba e zunë vend në viset e ilirëve enkelej, ku mbretëruan, lindën një djalë të quajtur Ilir. Menjëherë sa lindi foshnjën e mbështolli një gjarpër ktonik, duke i dhënë fuqinë e vet magjike. Pas vdekjes, Kadmi dhe e shoqja u shndërruan në gjarpërinj hyjnorë. Për ilirët kulti i gjarprit është qendror. Për këtë ka shkruar shumë Stipçeviçi. Në skemën e paftës së shekullit III para erës sonë të gjetur në varret monumentale shkëmbore të, Selcës së Poshtme, mbrapa shpinës së kalorësit ilir jepet i ravizuar edhe një gjarpër hyjnor, një monstër detit ose ndoshta vetë përfytyrimi i Kadmit. Studiuesi G. Zipel, që në 1877 ka vënë re rëndësinë e mitit të Kadmit për bregdetin ilir.
Thënie për shqiptarët

_____
Titulli: Kultura popullore.
Probleme te zhvillimit te folklorit shqiptar, simpozium
Botues: Instituti i Kulturës Popullore (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë), 1987

750B6940-3C7C-4594-920D-EFD9EE0974A0.jpeg
 
Top