• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,603
Pikët
113
Vendndodhja
Kam degjuar plot njerez qe thone qe kafja te ben mire.
Plot te tjere qe thone qe nuk eshte e mire per shendetin.
Shkencetaret se fundmi kane vertetuar se kafja te ben mire per shendetin.

Kush eshte e verteta?
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Ndonese ka shume hipoteza lidhur me te,per te cilat jemi te gjithe ne dijeni une mund te them qe ndonjehere eshte edhe ceshtje psikologjike! Ka persona qe kane bindjen qe nje kafe e kane domosdoshmeri edhe ue ben shume mire per shendetin e tyre dhe vazhdimesine ne ritmen e duhur te dites sikurse ka edhe mjaft persona te tjere qe nuk jane dakord me kete fakt duke e konsideruar ate njefare vartesie me efekte negative!

Personalisht,kam deshire ta pi nje kafe ne dite.. Nuk e di por me shijon e shkreta :)!
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Varet nga gjendja shpirterore dhe fizike e atij njeriu..
psh ka njerez qe jan me tension..dhe kafja e ndihmon
: Ka te tjer qe sduhet ta pin
: Ka qe e pin per qejf
: ka qe se duan ic
dmth varet..mua me pelqen e pij normale :)
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

balzaku ka vdekur sepse pinte 1 liter kafe ne dit
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Un s'di cila eshte e verteta qe te ben mire apo keq ....se edhe kto shkenctaret kan fillu si goxha me filozofu ( ne ca vende )

Po te flas per vete icc nuk me ben mire dhe nuk e pi me raste kur shkoj dikund naper familje e pi dhe ate me zor se he medet jemi ne shqiptaret te sjell kafe e caj pa te pyetur....

Po ka shumica ka qe e pin kafen mos shume nje a po dyhere ne dite e pin ca per shendetin ( tensionin) ca per gjum kinse ju del gjumi nga kafja etj etj
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Nuk te ben aspak mire. mua ma ndalon dieta ime sportive pasi sporti zmadhon zemren e kafja ndikon ne bllokimin earterieve, megjithate te jem i sinqerte une pi 6-7 kafe ne dite e 2-3 prej tyre jane dopio,
Pa permendur kur isha ne itali qe nga ato kafet e shkurtra ( sic konsumohet atje ) pija deri ne 15 lool.( kishte edhe me keq. Ka nga ata italiane qe pine deri ne 35 kafe ne dite)

gjithsesi ste ben aspak mire por e kam te pamundur ta evitoj, behem nervoz dhe me nis dhimbja e kokes nese se konsumoj,+ qe edhe me pelqen.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
35,289
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

I hate kafe!
I hate shijen e kafes!
I love aromen e kafes!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,365
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Eshte kompesim i humbjes se lengjeve trupore!
Mire apo keq??
Aty ku e lexova thon te ben shume mire...
Ngaqe sport ushtroj vete(vrap) ka ca rregulla.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Ah, per mua eshte mikja me e mire..:D
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Cdo kafe qe filtrohet thone se nuk ben keq dihet se cdo gje duhet perdorur
me mase
 

[email protected]

♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
Anëtar
Apr 11, 2010
Postime
12,522
Pikët
113
Vendndodhja
N'shpin Time :P
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Qyqa...ku rri dot pa kafe une ...eeeem ajo era qe te zgjon
ne mjes , je direkt me humor me te mire :D
Une pi 3 kafe ne dite , vete deri ne 4 kur jam ne shpi ....jo me shume .
Kam degjuar se mbi 7 kafe ne dite mund te kesh iluzione (Hallucination).
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,213
Pikët
83
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Une pa 2-3 kafe ne dite nuk e shtyj dot. Cohem noiher nga ora 12 e drekes si i turbullt ,ca mungon ,ca mungon.:D. Mungon kafja :d
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Qyqa...ku rri dot pa kafe une ...eeeem ajo era qe te zgjon
ne mjes , je direkt me humor me te mire :D
Une pi 3 kafe ne dite , vete deri ne 4 kur jam ne shpi ....jo me shume .
Kam degjuar se mbi 7 kafe ne dite mund te kesh iluzione (Hallucination).
Mima une kam arrit deri ne 8 kafe ne dite..Me sakte mesatarja ime arrin 6..nuk kam pas nej here Halucinacione..
 

ElixXx

Nerazzuri
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
33
Pikët
0
Vendndodhja
Pas teje..!
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Per mendimin tim eshte e dëmshme :),edhe pse un e pi rrallë
 

Skydive

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2012
Postime
2,260
Pikët
0
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Mbi 4 kafe në ditë, të bëjnë dëm

Një kafe në mëngjes herët në shtëpi me qumësht dhe biskota; një tjetër para se të vijmë në zyrë; pastaj një tjetër pasi dalim prej saj e në fund një kafe pasditeve me miqtë … dhe pastaj përsëri …

Po sa kafe pijmë çdo ditë?

Është e vërtetë se kjo substancë jep një efekt të menjëhershëm energjizimi të trupit dhe mendjes sonë, por nëse e kalojmë kufirin e 4 kafeve në ditë, mund të kalojmë drejt çmendurisë.

Kështu pohon një studim i fundit i kryer në Itali, sipas të cilit, nëse konsumohen doza të tepërta kafeine, kjo mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin.
Në veçanti, shumë kafe mund të shkaktojë dëme në sistemin e tretjes, si edhe takikardi apo ndryshimet në tensionin e gjakut.

Për më tepër, kafja pengon përthithjen e kalciumit dhe hekurit, e kjo mund të çojë edhe në krijimin e kornizave anemike për trupin tonë.

Prandaj rekomandohet që ajo të mos merret në mbidoza, por gjithmonë brenda kufijve.

Por cilat janë dozat ditore të rekomanduara të kafesë? Ekspertët sugjerojnë të mos e kalojë kufirin prej 300 mg në ditë, po të kemi parasysh se një filxhan kafe siguron rreth 60 mg kafeinë. Pra, i bie që rreth 5 kafe në ditë mund të jetë kufiri maksimal i lejuar.

Ndërsa rekomandohet se gjëja më e mirë për trupin do të ishte që të merrnim një kafe paradite dhe një pasdite
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

Kafja është e dobishme për koncentrim të trurit,por duke e pirë në sasi të lejuara medicialisht:2-4 në ditë!
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
71,782
Pikët
113
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

4, 5, 6, 7 si të vi rasti.
Kafja me sa di unë nuk të bën dëm.

P.s. Si thoni ju një kafe me cigare nuk të shijon???-enderron-
 

OneLL..&

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2011
Postime
631
Pikët
0
Përgjigje e: Kafja: E mire apo jo per shendetin tone? Si mendoni?

4, 5, 6, 7 si të vi rasti.
Kafja me sa di unë nuk të bën dëm.

P.s. Si thoni ju një kafe me cigare nuk të shijon???-enderron-
Veq vazhdo me pi kafe me cigare se te ben mire,:D:)

Shume here kam ndegjuar se kafet nuk jan te shendetshme!!

Une per veti i perdori shume kafet:p
 
Top