• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kafja mbron melcine, por te krijon dhimbjen e kokes

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Nderkohe qe studimet amerikane i meshojne teorise se shume kafeve ne dite, sipas besetytnive kineze, te pish me shume se tri te tilla ne dite, te krijon dhimbjen e kokes.

Te rejat me te fundit nga shkenca kineze kane vertetuar se pervec dhimbjes se kokes, sasia e tepert e kafeines, e cila mund te akumulohet ne stomak, krijon edhe stres.

Per te evituar kete rekomandohet qe njerezit e kryesisht grupmosha nga 20 deri ne 28 vjec te konsumoje gjate dites vetem caj, ku vendin e pare mes te cileve e zene ai me kamomil dhe trendafil. Te njejta burime kane deklaruar se kafja demton shume disa organe baze te trurit, stomakun, pankreasin, zorret etj, krahas ngacmimeve nervore.

Dy kafe ne dite ne diference kohore te larget, nuk bejne keq. Me mire eshte te jene kafe me filter, sepse kafet e perqendruara jane shume irrituese.

Kafja mbron melcine nga demtimi
Konsumimi i kafes mund ta mbroje melcine nga demet e alkoolit, raporton studimi i bere mbi 125,000 individe. Rreziku nga kirhoza (Ang: cirrhosis) e melcise bie me cdo filxhan te konsumuar te kafes.

Arthur Klatsky, nga Kaiser Permanente Medical Care Programe ne Oakland, Kaliforni, deklaroi se "konsumimi i kafes si duket ka perfitime ne mbrojtje kunder kirhozes alkoolike, sa me shume kafe qe konsumohet, aq me i vogel rreziku nga semundja ose vdekja".

Studimi eshte bere anketen e 125,000 personave, por edhe jane testuar mostrat e gjakut te tyre per prani te enzimave, te cilat tregojne se melcia eshte e demtuar. Tek personat te cilet konsumojne shume alkool, keto enzima jane te pranishme.
 
Top