• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kanceri i gjirit edhe tek meshkujt

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113

Edhe meshkujt mund të preken nga kanceri i gjiri, ndërsa shërimi i këtyre rasteve, në të shumtën e herëve vonon, paralajmërojnë shkencëtarët e Universitetit të Milanos. Studiuesit italian, kanë hulumtuar zhvillimin e sëmundjes tek 146 meshkuj, të moshës rreth 62-vjeçare, tek të cilët është diagnostifikuar kanceri i mushkërisë. Tek një e treta e personave, kanceri tashmë ka qenë në një fazë të avancuar, kur ata kanë kërkuar ndihmën mjekësore, ndërsa tek femrat kjo është në vetëm 10% të rasteve”, kanë thënë studiuesit italian. Tek të analizuarit është bërë një operacion për largimin e tumorit. Pas operacionit, një e treta e personave të analizuar janë dërguar në rrezatim, ndërsa 100 të tjerët janë dërguar në hemoterapi ose terapi hormonale. Dhjetë vjet pas diagnostikimit, 48% e meshkujve, tek të cilët shërimi ka filluar në fazën e hershme të sëmundjes, janë ende gjallë, derisa përqindja e zgjatjes së jetës për një dekadë, tek personat që kanë filluar me vonesë shërimin, ka qenë më i vogël për 44%.
 
Top